Likud: Peres verdeelt Jeruzalem Meerderheid Britten wil dat regering praat met Sinn Fein PZC Volksjury's berechten Hutu-extremisten Verborgen beelden in verkiezingsfilm van partij Gonzalez buitenland maandag 19 februari 1996 en in europa 13 snelheidscontrole Zeker 32 doden door aardbeving Irian Jaya Brussel houdt vast aan startdatum van EMU het weer in zeeland Ministers signaleren terugkeer vijandige sfeer van voor moord op Rabin Vandaag De kern van een uitgestrekt la gedrukgebied trekt vandaag over Zeeland naar de Alpen. Dit gaat gepaard met veel beivol- king, waaruit af en toe regen valt, overgaand in sneeuw. De temperatuur daalt, maximum omstreeks +2 graden. Vanoch tend vroeg is de wind nog weste lijk maar spoedig draait hij naar noord tot noordoost en neemt toe van vrij krachtig naar krachtig in Oost-Zeeland tot hard aan de kust, mogelijk enige tijd stormachtig. Vanavond en vannacht zijn er enkele opkla ringen en kan er nog een enkele bui vallen met kans op sneeuw. Het vriest licht, minima tussen O graden aan zee tot -3 graden meer landinwaarts. De wind neemt af naar matig tot vrij krachtig. Nautisch bericht wind: westelijk, ruimend noord tot noordoost krachtig tot hard, enige tijd stormachtig; zicht: matig tot goed. in neerslag slecht; temperatuur kustwater: 1 graad; afwijking waterstan den: zeer ruime verhoging; ma ximum golfhoogte monding Scheldes: tussen drie en vier me ter. Vooruitzichten Voor dinsdag: Een uitloper van het Azoren-hoog breidt zich in de richting van Schotland uit. Het lagedrukgebied ligt boven de Al pen, in betekenis afnemend. Hierdoor staat er bij ons een noordoostelijke aanvoer van lucht, afkomstig uit de Poolstre ken. Wisselend bewolkt en nog een enkele sneeuwbui. Maxi mumtemperatuur rond het vriespunt, minimum rond +2 graden. De noordoosten winds vrij krachtig tot krachtig. Voor woensdag tot en met vrij dag: Temperaturen overdag ge leidelijk weer oplopend naar graden op vrijdag. Minima roni i 2 graden. Noordelijke, mees matige wind, 3-4 Beaufort, aa\ zee soms vrij krachtig, latei zuidwest. Een enkele sneeuiobui M afgewisseld door zonnige perio- den. ZON EN MAAN 20 februari Zon op 07.46 onder 17.5', Maan op 08.07 onder 20,2! Hoog water uur cm Maandag, 19 februari NM 0.1 Vlissingen 01.49 237 Terneuzen 02 07 263 Bath 03.11 315 Roompot-buiten 01,45 175 Zierikzee 03 45 160 Yerseke 04.00 166 Philipsdam-West 04 20 174 Dinsdag, 20 februari Vlissingen 02.33 250 Terneuzen 02 49 275 Bath 03.56 327 Roompot-buiten 02.25 185 Zierikzee 04 35 165 Yerseke 04.50 173 Philipsdam-West 05.00 184 343 ver 20! ilo, Laag water uur cm Maandag, 19 februari NM 0.3 Vlissingen 08 26 231 Terneuzen 08 51 246 Bath 09 59 273 Roompot-buiten 08 05 167 Zierikzee 09 35 158 Yerseke 0935 164 Philipsdam-West 09 30 169 Dinsdag. 20 februari Vlissingen 09 08 240 Terneuzen 09.37 254 Bath 10.45 282 Roompot-buiten 08.50 172 Zierikzee 10.30 161 Yerseke 10.25 167 Philipsdam-West 10.20 171 Tel 13 voc X Vooruitzichten België en Luxemburg:Bewolkt weer en regen, geleidelijk over gaand in sneeuw. In de loop van dinsdag droger. Een koude noordoostenwind. Maxima da lend tot 0 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland:Eerst onstuimig weer met stormachtige winden en vooral langs de Noordzeekust re gen of sneeuw. Dinsdag met na me in Ierland en Schotland rus tiger. Maxima meest tussen -2 en +5 graden. Portugal :In het zuiden geregeld zon en droog weer; naar het noorden toe meer bewolking en op beide dagen kans op regen. Maxima tussen 10 en 15 graden, in de Algarve nog 17. Spanje:Langs de stranden in het zuiden en zuidoosten geregeld zon. Verder veel bewolking. Langs de Golf van Biskaje plaat selijk veel regen en een stevige noordenwind. Maxima aan de costa's van 14 graden bij Barce lona tot 20 lokaal in het zuiden; dinsdag iets lagere maxima. Canarische Eilanden:Perioden met zon, soms ook wolkenvel den. Bijna overal droog. Maxima dicht bij 25 graden. Marokko: Westkust.Geleidelijk meer wolkenvelden er. later in het noorden kans op neerslag. Vooral in het noorden daling van temperatuur, met op dinsdag maxima van 16 graden bij Tan- ger tot 22 verder zuidwaarts. Zuid-Frankrijk:Koud en wissel vallig met plaatselijk veel regen, in de hoger geleden gebieden sneeuw. Vooral dinsdag een aan trekkende wind. Daling van temperatuur met op dinsdag maxima 5 graden. Mallorca en Ibiza:Half tot zwaar bewolkt en vooral dinsdag kans op een regen- of onweersbui. Ge leidelijk frisser, met op dinsdag maxima 11 graden. Italie:Overgang naar wisselval lig weer met flink wat bewolking en plaatselijk veel regen, in de bergen sneeuw. Ook kans op on weer en in het midden en zuiden tijdelijke veel wind. Maxima van 3 graden plaatselijk in het noor den tot 14 in het midden en zuiden. Malta:droog en flink wat zon. Dinsdag meer bewolking en een toenemende kans op buiige re gen. Middagtemperatuur 16 gra den. Griekenland en Kreta:meest droog en van tijd tot tijd zon. Dinsdag later op de dag vanuit het westen meer bewolking, een aantrekkende zuidenwind en kans op regen. Middagtempera tuur tussen 10 en 16 graden. Turkije en Cyprus:Vooral 1: de zuidkust en op Cyprus naast zon ook wolkenvelden en karc op een bui. Maxima van 10 gra den de Dardanellen tot 17 op Cv prus. Duitsland:Veel bewolking en re gen. op steeds meer plaatset overgaand in sneeuw. In de loop van dinsdag veel wind en afne mende neerslagkansen. Dalin? van temperatuur met op dag maxima op veel onder nul. Zwitser!and:Bewolkt weer geruime tijd sneeuw, in de dalen aanvankelijk ook regen. Dalin? van temperatuur met in de da len dinsdag maxima het vries punt. Oostenrijk:Veef bewolking ei van tijd tot tijd sneeuw. In de bergen aanvankelijk veel wind Temperatuur in de dalen meest iets boven nul. c Amsterdam regenbui 3 Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Las Palmas Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca Malta Moskou Nice Oslo Parijs Praag Rome Wenen Zurich regenbui half bew. licht bew regen licht bew regen sneeuwbui' zwaar bew onbewolkt half bew. half bew, half bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew.' regenbui zwaar bew onbewolkt half bew. licht bew zwaar bew. licht bew onbewolkt licht bew. regen licht bew. half bew. regen iAdvertentiei KLACHTOPVANG Vragen of klachten over de gezondheidszorg? Wij helpen u verder. GOES 0113-249490 JAKARTA (RTR/DPA) - Het dodental door de aardbeving zaterdag bij Irian Jaya is opgelopen tot 32, zo meldde de In donesische staatstelevisie zondag. Vijftig mensen raakten gewond en ten minste negentien mensen worden nog ver mist. De schok met een kracht van 7.5 op de schaal van Richter, veroorzaakte vloedgolven van twee tot vier meter hoog, die zware schade aanrichtten in de kuststreek van het eiland Biak en het noordelijke deel van Irian Jaya dat grenst aan Papoea Nieuw Guinea Volgens Antara zijn honderden on derkomens weggevaagd Het. epicentrum van de beving lag in de Stille Oceaan, 110 kilometer ten oosten van het eiland Biak, aan de noordkust van Irian Jaya. In de stad Biak werden veel huizen zwaar beschadigd. De moskee en de plaatselijke supermarkt stortten in. Ook de controletoren van het vliegveld van Biak werd beschadigd. Er worden nog wel vluchten uitgevoerd BRUSSEL (AFP/DPA/ANP) - Aan de ingangsdatum van de Economische en Monetaire Unie (EMU) mag niet worden getornd. Dat heeft de EU-com- missaris voor monetaire za ken. Yves-Thibault de Silguy, zondag verklaard. Volgens De Silguy is voor uit stel van de start, die nu in de boeken staat voor 1 januari 1999. aanpassing van het Ver drag van Maastricht vereist. Dan zouden lidstaten van de Europese Unie echter ook ver anderingen in een aantal an dere afspraken, zoals de toela tingsvoorwaarden. kunnen ei sen. zo vreest de commissaris. En dan bereiken we ons doel nooit, zo concludeert hij. De uitlatingen van De Silguy in een vraaggesprek met het Duitse blad „Welt. am Sonn- tag", volgen op uitlatingen van de Bundesbank-president, Hans Tietmeyer. dat een uit stel te preferen is boven aan passingen van de toelatingscri teria. De huidige discussie over Maastricht komt volgens de EU-commissaris te vroeg. „Ik vind het ronduit idioot als met nu zegt: De Duitsers hebben dit jaar een begrotingstekort van 3.6 procent, dus gaat de monetaire unie niet door." Als toelatingseis staat een begro tingstekort van maximaal 3.0 procent in het Verdrag. Pas over twee jaar valt de beslis sing over toetreding en daarbij zal Brussel de voorwaarden scherp hanteren, zo onder streepte De Silguy. Volgens hem zijn de regels goed haal baar. Afgelopen weekeinde pleitte Dieter Spori, de minister van economische zaken van de Duitse deelstaat Badem-Wurt- temberg. wel voor uitstel van de begindatum. Hij vreest dat als de toelatingseisen „met een breekijzer" moeten worden ge forceerd, dat kan leiden tot een gigantische recessie. Daarbij zou de werkloosheid kunnen oplopen van 4 miljoen nu tot 6 miljoen. Spóri is tevens specia list middenstandszaken van de sociaaldemocratische opposi tiepartij in Duitsland, de SPD. KIGALI (AFPl - De extremis tische Hutu's die ervan wor den beschuldigd van mede plichtigheid aan de massa moorden in 1994 in Ruanda, zullen worden berecht door volksjury's. Dit heeft de Ruandese premier Pierre-Ce- lestin Rwigema zaterdag ver klaard. Bij de moordpartijen kwamen meer een half mil joen Tutsi's en gematigde Hu tu's om het leven. De jury's worden samenge steld uit burgers om de bevol king bij de vonnissen te be trekken. zei Rwigema tijdens een radiouitzending die de Verenigde Naties vanuit Ki gali verzorgde. Rwigema her haalde dat de bedoeling is zo spoedig mogelijk vonnissen te wijzen. Ongeveer 60.000 extremisti sche Hutu's wachten op een proces in overbevolkte gevan genissen in Ruanda. Het juri dische stelsel in Ruanda kampt met grote problemen vooral doordat veel rechters en advocaten het land zijn ont vlucht. Tot nu toe is nog geen enkel vonnis uitgesproken. Zware zaken in verband met de genocide in Ruanda wor den berecht voor een interna tionaal tribunaal. Dit VN-Tri- Een groep Ruandese vluchtelingen uit het kamp Rukuramigabo in Burundi wordt op weg naar huis afgezet bij de grens met hun vaderland. Rond 600 mensen werden met vrachtwagens naar de grens gebracht, waarna ze door VN-medewerkers naar een doorgangskamp worden gebracht. foto Alexander Joe/EPA bunaal zal vandaag een aan klacht indienen tegen twee Ruandezen die in Zambia wor den vastgehouden. Dat is in kringen van het tribunaal ver nomen. In december stelde het tribunaal de eerste acht verdachten in staat van be schuldiging. Geen van hen is tot dusver aangehouden. Volgens de Ruandese minister van buitenlandse zaken, Anastasa Gasana, worden in Zambia twaalf Ruandezen vastgehouden. Onder hen zijn de vroegere minister van justi tie, Agnes Ntamabyariro, en de zakenman Georges Ruta- ganda, die vice-voorzitter was van de Hutu-militie Intera- hamwe. Deze groep wordt ver antwoordelijk gehouden voor de dood van honderdduizen den Tutsi's. MADRID (AP) - De socialisti sche partij van de Spaanse pre mier Felipe Gonzalez is zondag in verlegenheid gebracht door de onthulling dat de verkie zingsfilms van de PSOE verbor gen, zogenaamde 'subliminale' boodschappen bevat, die de op positie voerende Volkspartij Einde avondklok in Algerije ALGIERS (AFP/RTR) - De avondklok die sinds vier jaar van kracht was in de tien be langrijkste Algerijnse provin cies, wordt definitief opgehe ven. Dat heeft het ministerie van binnenlandse zaken zondag bekendgemaakt. De maatregel gaat in aan het eind van de mos lim-vastenmaand Ramadan, vandaag of morgen, aldus de mededeling. Het uitgaansverbod tussen 23.30 en 05.00 uur werd ingevoerd om veiligheidstroepen beter in staat te stellen terroristische aansla gen te voorkomen en de bewe- ginsmogelijkheden van funda mentalistische rebellen te be perken. Algiers besloot het ver bod tijdens de huidige Ramadan voor het eerst op te schorten. In Algerijnse veiligheidskringen bestond al twijfel over het nut van de avondklok. De terroristi sche activiteiten tegen de zitten de regering gingen gewoon door. (PP) in verband brengen met ge welddadige onderdrukking en verwoesting. De krant El Mundo publiceerde foto's uit de video, die de kijkers een fractie van een seconde te zien krijgen tijdens de film. Het gaat om beelden van atoomex plosies. bloeddorstige Dober- man-honden en marionetten die gemonteerd zijn temidden van gewone propaganda tegen de PP en oppositieleider Jose Ma ria Aznar. Tegelijkertijd schil dert de afgelopen vrijdag op tele visie uitgezonden video een rooskleurig beeld van de 14-ja- rige regeerperiode van Gonza lez, gelardeerd met flitsen van jonge vrouwen in minirok en van wieleridool Miguel Indurain. Aznar, wiens partij naar ver wachting de door een reeks poli tieke en financiële schandalen geteisterde PSOE bij de verkie zingen van 3 maart een verplet terende nederlaag zal toebren gen. schreef Gonzalez onmiddel lijk een brief waarin hij eiste dat de video niet meer zal worden uitgezonden. 'Subliminale' beelden verschij nen zo kort. dat ze gewoonlijk niet bewust door kijkers worden gezien. Door videobeelden ver traagd af te spelen kunnen ze zichtbaar worden gemaakt. Hoewel het gebruik ervan in te levisiecommercials in Spanje en vele andere landen niet is toege staan. is onduidelijk of ze in een verkiezingscampagne wettelijk verboden zijn. LONDEN (AFP/RTR) - Twee derde van de Britten vindt dat hun regering een dialoog moet blijven voeren met Sinn Fein, de politieke vleugel van het Iers Republikeins Leger IRA. Dit on danks de beëindiging door de IRA van het 17-maanden oude bestand met de bomaanslag op 9 februari in Londen. Dit meld de zondag de krant Sunday Ti mes. Eenderde van de onder vraagden meent dat de regering van premier Major alle contac ten moet verbreken met Sinn Fein zolang het staakt-het-vu- ren niet is hersteld. Na de aanslag sloot Major ver dere ontmoetingen van Britse ministers met leden van Sinn Fein uit. Maar hij heeft de deur niet geheel dichtgegooid voor contacten tussen vertegenwoor digers van zijn regering en die van de republikeinse nationalis tische partij. Uit de peiling blijkt verder dat 47 procent van de Britten hun rege ring „in grote" of „in zekere ma te" mede-verantwoordelijk acht voor het verbreken van het be stand van de IRA. aldus het con servatieve zondagsblad. Slechts 19 procent meent dat de rege ring helemaal met verantwoor delijk is. De IRA wordt door 89 procent van de ondervraagde personen „geheel" of „in grote mate" verantwoordelijk gehou den. Het IRA heeft zaterdag in een te lefoontje aan de Britse omroep BBC de verantwoordelijkheid opgeëist voor het plaatsen van de bom die donderdag in de Brit se hoofdstad werd gevonden. De politie slaagde erin de explosie ven onschadelijk te maken. Bruton De Ierse premier John Bruton heeft zondag een klemmende be roep gedaan op de leiding van het Ierse Republikeinse Leger i IRA) een einde te maken aan de bomaanslagen. In een interview voor de Britse televisie zei Bru ton dat de moordcampagne van de IRA alleen maar heeft geleid tot verdeeldheid onder de men sen. De Ierse premier vroeg zich in het veel bekeken programma van David Frost ook af of Sinn- Feinleider Gerry Adams zich wel voldoende inspant om de IRA te overtuigen de wapens neer te leggen De Ierse regering besloot alle contacten met Sinn Fein te bevriezen nad de IRA- aanslag in Londen. Bruton noemde die aanslag immoreel. Adams, die eveneens door Frost was uitgenodigd, voelde zich niet door Bruton aangesproken. Volgens hem ligt de schuld volle dig bij de Britse regering. De Sinn Fein-leider herhaalde dat het niet in zijn macht ligt de IRA tot een nieuw staakt het vuren te dwingen. Het enige wat hij. in sa menwerking met anderen, kan doen, is de juiste omstandighe den scheppen om de IRA ervan te overtuigen een nieuw bestand te aanvaarden. Adams brengt volgende maand een bezoek aan de Verenigde Staten. Geruchten dat de Ame rikaanse president niet bereid zou zijn een visum te geven, schoof hij terzijde. „Dat hoor ik dan wel." In Belfast ontmoette Gerry Adams zaterdagavond de gema tigde nationalistische leider John Hume, leider van de so ciaaldemocratische arbeiders partij. voor het eerst na het ver breken van het. Beide nationa listen, die het voorstel van Major om verkiezingen in Noord-Ier- land te houden afwijzen, spra ken in een gezamenlijke verkla ring van „diepgaande en con structieve" besprekingen. aan; A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 tussen Arnhem-Ede vv roulerende radar A6 N.O. Polder van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Premier Shimon Peres laat in het geheim onder handelingen voeren die zullen leiden tot een verdeling van Je ruzalem tussen Israel en de Pa- lestijnen. Die beschuldiging is het belangrijkste campagne thema van de Likud voor de ko mende verkiezingen in Israel. Tienduizenden bumperstickers met de tekst 'Peres wil Jeruza lem verdelen' zijn al gedrukt, ondanks felle protesten van re geringszijde. Volgens een aantal ministers is "de vijandige sfeer' van vlak voor de moord op Jitschak Rabin te ruggekeerd. Peres liet zondag kabinetssecretaris Shmuel Hol lander verklaren dat de beschul diging van de Likud kant nog wal raakt. „De minister-president weet niets van de beweerde onder handelingen over Jeruzalem." zei Hollander. „Het hele kabinet is verenigd als het gaat om het principe dat Jeruzalem niet mag worden verdeeld. Iedere bewe ring van het tegendeel moet wor den gezien als opruiing". Peres heeft zijn ministers ge vraagd niet op de Likud-be- schuldiging te reageren. Maar niet iedereen wilde zijn mond houden. Zo verklaarde minister van handel en industrie Micha» Harish: „Wij zijn weer terug bij de dagen van het Zion-plein". Daarmee doelde hij op de Likud- demonstratie in Jeruzalem, af gelopen oktober, waarbij foto montages van Jitschak Rabin in SS-uniform werden meegedra gen. Andere ministers lieten zich in dezelfde geest uit. Op een bijeenkomst in Jeruza lem hebben zondag de Likud en Tsomet, de twee rechtse partijen die voor de verkiezingen een sa menwerkingsverband zijn aan gegaan, hun nu al omstreden campagne gelanceerd. Likud- leider Benjamin Netanyahu, met Jeruzalems burgemeester Ehud Olmert aan zijn zijde, ont kende dat hij zich schuldig maakt aan opruiing. Hij zei de komende verkiezingen te be schouwen als een volksraadple ging. „Een referendum over de toe komst van Jeruzalem. Het gaat erom of we vrede kunnen heb ben met behoud van Jeruzalem of Jeruzalem gaan verdelen. Als wij de verkiezingen winnen, blijft Jeruzalem verenigd en gaan we onderhandelen over een echte en stabiele vrede. Als me neer Peres wint, kunnen we de Golan-hoogte gedag zeggen en de Jordaan-vallei en onze veilig heid vergeten. Maar belangrij ker nog is dat dan de eenheid van Jeruzalem verloren gaat". Volgens de akkoorden met de Palestijnen zullen in mei de on derhandelingen over de toekom stige status van de Gazastrook. de Westelijke Jordaanoever en Jeruzalem beginnen. Maar Neta nyahu zei ervan overtuigd te zijn dat de regenng op dit moment 'ergens in Europa' al in het ge-, heim besprekingen voert, verge lijkbaar met het geheime over leg in Oslo over het eerste ak koord met de PLO. Burgemeester Olmert greep de gelegenheid aan om van de rege ring te eisen het Orient Huis, de onofficiële PLO-vertegenwoor- diging in Oost-Jeruzalem, voor 1 maart te sluiten. bewolkt De politie kondigt voor vandaaag de volgende snelheidscontroles In de kabinetsvergadering van zondag waarschuwde minister van openbare veiligheid Moshe Shachal een aantal van zijn col lega's voor aanslagen. De veilig heidsdienst zou over aanwijzin gen beschikken dat rechtsextre- misten het hebben voorzien op het leven van een aantal leden van Peres' kabinet, onder wie minister van milieuzaken Yossi Sarid (Meretz). Een vrouw met een poster waarop PLO-leider Arafat zich verschuilt achter een Peres-masker, deelt verkiezingspamfletten uit aan passe rende automobilisten in Jeruzalem. foto Yossi Zamir/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4