Chipknip komt deze zomer al PZC Ondanks dooi toch ijsplezier Oranjegevoel hinderlijk bij fusies met Duitse bedrijven PZC Jules de Corte overleden Milieu-organisaties vechten uitbreiding van Schiphol aan DUBBEL Vrouwen kunnen moderne pil blijven gebruiken binnenland Invoering jaar vervroegd door gebruik betere technieken Rijksrecherche zoekt lek bij AID in actie illegale dierenhandel UW FOTOROLLETJE AFGEDRUKT: Amokmaker dood gevonden MAANDAG 19 FEBRUARI 1996 AMSTERDAM (ANP) - De chipknip van de gezamenlijke Vederlandse banken wordt een jaar eerder landelijk ingevoerd jan de bedoeling was. Deze elektronische portemonnee komt deze zomer al beschikbaar *oor de consument. Dit heeft J. Prast, woordvoerder van ABN Amro, zaterdag namens de ban ken bevestigd. Bovendien krijgt de chipknip wl meer functies dan eerst de bedoeling was. De gebruiker kan eronder meer mee bellen, parke ren en reizen met openbaar ver voer. Ook kan de chipknip die nen als spaarkaart van de super markten of als ledenpas voor bij voorbeeld verenigingen of Mu seumjaarkaart. Interpay, de organisatie van de banken die de chipknip beheert, gaat in feite drie verschillende chipknippen uitgeven. Behalve de bovengenoemde multi-func- tionele chipknip komt er ook een versie waarmee alleen kleine betalingen kunnen worden ver richt. Verder gaan de banken kaarten in licentie uitgeven, bij voorbeeld aan organisaties als de ANWB. Die zou de ledenpas kunnen vervangen door de nieuwe kaart met alle mogelijk heden vandien. In Arnhem loopt momenteel een proef waarbij alleen een chipk nip wordt uitgetest waarmee AMSTERDAM (ANP) - Ruim twintig milieu-organisaties uit Zuid-Amerika, Azië en Afrika tullen de uitbreiding van de luchthaven Schiphol juridisch aanvechten. Ze hebben de Ver eniging Milieudefensie in Am sterdam gemachtigd hen te ver tegenwoordigen voor de rech ter. Een aantal Nederlandse en buitenlandse milieu-organisa ties dient vandaag een formeel bezwaarschrift in bij de Raad van State tegen de beslissing Schiphol uit te breiden. De juridische betrokkenheid ran de buitenlandse organisa ties ligt volgens Milieudefensie roor de hand. De groei van het luchtverkeer zal namelijk vooral roor ontwikkelingslanden desa streuze gevolgen hebben, aldus de vereniging. De buitenlandse milieuclubs komen onder meer uit India, Uruguay. Ecuador, Brazilië, Colombia, Argentinië. Ghana, Togo en Benin. Milieudefensie stelt dat de Ne derlandse bijdrage aan het mon diale broeikaseffect door een groter Schiphol flink toeneemt. De klimaatveranderingen die het gevolg kunnen zijn het op warmen van de aarde treffen ver volgens vooral de Derde Wereld. De verwachte stijging van de zeespiegel, een toenemend aan- HAAG (GPD) - De rijksre cherche doet een onderzoek naar het voortijdig uitlekken van een actie van de algemene inspectiedienst (aid) tegen de il legale dierenhandel. Er is ver moedelijk bewust vanuit de dienst, onderdeel van het minis terie van Landbouw, informa- lienaar de betrokkenen gegaan. Sen woordvoerster van Land bouw heeft dit namens aid-top- man dr. H. Curfs bekend ge- t, In een in opdracht van Justitie gemaakt rapport over de illegale dierenhandel wordt veconstateerd dat de handel precies weet welke onderzoeken er lopen en wanneer telefoons worden afgeluisterd. Hj de aid wordt erkend dat de kwaadwillende handelaren er lij makkelijk achter komen welke controleurs dienst heb ben. Op Schiphol werken bii- februari fotostunt u betaalt alleen de le set en... in I UUR klaar! Uw foto's afgedrukt op I Ox 15 Kodak Royal glans Papier: voor heldere, professionele afbeeldingen. Per afdruk 99 cent. ig van I t/m 29 februari FOTO VERSCHOORE kleine betalingen kunnen wor den gedaan. Dit is overigens wel de grootste chipknip-proef die ooit ter wereld is gehouden. De banken beschouwen de proef in Arnhem als zeer geslaagd. Combinaties Door betere technieken is het veel eerder dan verwacht moge lijk verschillende functies op één chip te combineren. Van daar dat de banken een jaar eer der dan gepland met de chipk nip komen, terwijl die boven dien veel meer mogelijkheden biedt dan eerder de bedoeling was. Eind volgend jaar zijn er naar schatting al minstens 15 miljoen chipkaarten in omloop. Alle 80.000 pin-automaten in winkels en benzinestations worden nog dit jaar omgebouwd. Verder ver wachten de banken dat 150.000 winkels, die niet over een pin-au- tomaat beschikken, een speciale betaalautomaat aanschaffen voor de chipknip. De kaart kan bij elk van de 5000 bestaande geldautomaten worden opgela den. Ook komt er volgend jaar een apparaat waarmee iedereen thuis via de telefoon de chipknip kan opladen. De banken maken ook een kleine knieval voor de grote win kelbedrijven. die weigerden mee te werken aan de proef in Arn hem. vooral omdat zij de trans actiekosten te hoog vonden. De banken zeggen nu bereid te zijn de tarieven te herzien. Een woordvoerder van Albert Heijn is positief over de nieuwe ontwikkelingen. De kritiek van Albert Heijn betrof vooral de hoogte van de tarieven en het feit dat de kaart slechts één functie had. Volgens de woord voerder is er duidelijk geluisterd naar de kritiek en dat biedt weer perspectieven. De plannen van AH voor een ei gen klantenkaart gaan nog niet in de ijskast. Eerst wil het con cern een gesprek hebben met In terpay. Dan zullen onder meer de tarieven ter sprake komen. tal stormen en een verlies aan landbouwgronden zijn volgens Milieudefensie dan ook reden genoeg voor een buitenlandse inbreng tijdens de juridische strijd. Uit cijfers die de milieuorganisa ties willen presenteren, blijkt dat ruim 80 procent van de vlieg tuigbrandstoffen in de wereld wordt geconsumeerd door de noordelijke landen. „Het zijn juist de zuidelijke landen die ge confronteerd zullen worden met de daarmee samenhangende mi lieugevolgen", zo stelt Milieude fensie vast „Vanuit een oogpunt van duur zame ontwikkeling zouden de noordelijke landen het gebruik van de natuurlijke bronnen moeten terugdringen om daar mee ruimte te scheppen voor de ontwikkeling in armere landen. Door Schiphol uit te breiden be reikt de Nederlandse overheid precies het omgekeerde", aldus Milieudefensie. Ze wil Neder land dan ook houden aan de af spraken die ons land maakte tij dens de grote VN-milieutop in Rio de Janeiro (1992). Daar werd afgesproken dat de rijke landen zullen werken aan een gelijk waardiger gebruik van de na tuurlijke hulpbronnen. Kruiend ijs tussen Laaksum en het Rode Klif. foto Hans Steinmeijer.'ANP LEEUWARDEN (ANP) - Honderden mensen kwamen het afge lopen weekeinde af op het kruiend ijs bij het strand in Makkum. Ook het ijs langs de dijk tussen Laaksum en het Rode Klif trok veel belangstelling. Ook op de dijk tussen Edam en Warder aanschouwde een groot aantal dagjesmensen het kruiend ijs. Het meeste bekijks trok een berg van 26 meter breed en 6 meter hoog bij Warder. Overigens zorgde het ijs in Friesland niet voor de overlast die gevreesd was. De stapels ijsblokken bleven in Makkum ongeveer vijftig meter van de boulevard liggen. Door de aanhoudende dooi van de afgelopen week is een aantal vaarverboden opgeheven. Vanaf vanmorgen zes uur mag er weer gevaren worden op verschillende Friese wateren waar al sinds half januari vaarverboden golden. voorbeeld een week lang dezelf de mensen. De handelaren kun nen daar hun illegale transacties op afstemmen, erkent de aid- top. De controle-ambtenaren hebben ook gemerkt dat illegale handelaren hun zaken steeds va ker met portable telefoons doen waardoor telefoontaps steeds minder effect hebben. Om de illegale handel de wind uit de zeilen te nemen is binnen de aid inmiddels besloten de op leiding van de inspecteurs ver der te verbeteren. Daarnaast zal er een ander 'piket-systeem' worden ingevoerd waardoor de illegale handelaren niet meer weten welke ambtenaar op welk tijdstip dienst heeft. Het ministerie van Landbouw heeft nog niet gereageerd op het rapport over de illegale dieren handel. HELENAVEEN (ANP) - De zanger-pianist Jules de Corte is in de nacht van vrijdag op zaterdag op 71-jarige leeftijd overleden. Hij kampte al enige tijd met gezondheids problemen. Liedjesmaker De Corte, gebo ren in Deurne in 1924 was van af éénjarige leeftijd blind. Hij begon zijn loopbaan als pia nist in een dansorkest. In 1949 maakte hij zijn radiodebuut. Hij werd beroemd als zanger van onder andere Ik Zou Wel Eens Willen Weten. De Corte woonde in Helenaveen, hartje Peel. In 1955 kwam hij onder con tract bij de KRO, waarmee hij dertig jaar verbonden zou blij ven. Hij was betrokken bij pro gramma's als Bij de Tijd en Op Vleugels, en maakte in de loop der jaren talloze uitzendingen Jules de Corte tijdens een optreden in 1989. foto Ruud Hoff/ANP met eigen repertoire. Bekende liedjes die hij zelf zong waren De Vogels en Hallo, koning on benul. Er zijn diverse gramma- foonplaten van hem uitge bracht, waaronder enkele met Rogier van Otterloo en Thijs van Leer. De Corte trad onder anderen op met Louis van Dijk en Georgette Hagedoorn. Via de „Cortefoon" waren van 1971 tot 1983 dagelijks per te lefoon korte door hem bedach te verhaaltje te beluisteren. De Corte schreef ook veel tek sten voor het Algemeen Ge sproken Weekblad voor Blin den. De cd Ingelijst met zijn 25 bes te liedjes kwam in 1990 uit. Dat was veertien jaar na de verschijning van zijn laatste lp Bij Leven en Welzijn. Liefde, de dood, machteloosheid en de ontoereikendheid van de mensen waren De Cortes the ma's. „Ik heb mezelf altijd be schouwd als een kleine trou badour; die uit mijn liedje met die titel. En de kleinste trou badour wordt nog aanzienlijk kleiner naarmate zijn onder werpen groter worden: liefde, dood. het menselijk tekort. Ze zijn mij. net als ieder welden kend mens. te groot, daarom moet ik ze in mijn werk voort durend relativeren", zei hij eens in een interview Voor zijn prestaties als dich ter. componist, zanger en pia nist kreeg hij diverse prijzen; onder meer in 1969 een Gou den Harp van de stichting Co- namus, de Louis-Davids-prijs in 1974, alsmede de Visser Neerlandia-prijs. door Peter Bruijns MAASTRICHT - De ondergang van Fokker lijkt het zoveelste voorbeeld van mislukte samen werkingen tussen Nederlandse en Duitse bedrijven. Nederlan ders reageerden vorige maand verontwaardigd op de starre manier waarop de Duitsers in de onderhandelingen met mi nister Wijers Fokker lieten val len. Maakt dit drama weer eens dui delijk dat Duitsers en Nederlan ders niet samen door één deur kunnen? Of is dat 'Quatsch' zo als Manfred Bischoff, bestuurs voorzitter van Dasa. zei toen hem die stelling werd voorge legd? Het is in ieder geval ty pisch Nederlands om, als het fout gaat, de oosterburen kwaad aan te kijken. Drs. René Olie, docent Bedrijfs economie aan de universiteit in Maastricht kan een antwoord geven op de vraag wat er mis is. Hij rondde onlangs een proef schrift af over internationale fu sies. Zwak management Olie onderzocht wat bij drie gro te Nederlands-Duitse fusies goed en fout ging. Slechts één van de huwelijken pakte goed uit: het samengaan van Enka met het Duitse Glanzstoff. Sa men vormen ze thans een ge zond deel van chemiebedrijf Ak- zo. Twee andere samensmeltingen tussen Fokker en Vereinigte Flugtechnische Werke VFW (in 1969) en tussen Hoogovens en Hoesch mislukten uit. Dat wa ren overigens fusies op basis van gelijkwaardigheid. Die leveren altijd meer problemen op dan een overname, waarbij één par tij duidelijk de baas is en het be leid bepaalt. Olie was benieuwd of de misluk kingen het gevolg waren van de cultuurverschillen tussen Duit sers en Nederlanders. Maar dat bleek niet zo te zijn. Zeker in het geval van de in 1979 uit elkaar gespatte samenwerking tussen Fokker en het Duitse VFW speelden nationale cultuurver schillen nauwelijks een rol. Daar vielen de orders tegen, het zwak ke management zag de fusie niet zitten en de oliecrisis gaf de nek- Bij het huwelijk van Hoesch en Hoogovens dreef vooral de staal- crisis beide bedrijven weer uit el kaar. Cultuurverschillen vorm den hooguit een ondergeschikte oorzaak. De hoofdrolspelers bij de bedrijven noemden de cul tuurverschillen echter wel na drukkelijk. Het leek een accep tabel excuus om andere oorza ken te verbloemen. „Cultuurverschillen vormen nooit de eigenlijke oorzaken." stelt Olie.„Als de directeuren van twee fusiebedrijven een he kel aan elkaar hebben, wordt dat graag uitgelegd als cultuur verschil. maar zoiets kan bij twee bedrijven binnen Neder land ook gebeuren." Olie merkte wel dat het verschil in managementstijl vaak tot irri taties leidt. Duitsers komen naar een vergadering om beslis singen te nemen. Nederlanders om te discussieren. Nederlan ders zijn pragmatisch, flexibel en creatief. Ze denken dat na een vergadering nog wel te onder handelen valt. maar voor gede gen, zeer deskundige en punc tuele Duitsers is een beslissing definitief. Dat bleek laatst ook bij Fokker. Herr direktor Ook aan de gezagsverhoudingen in Nederland, zijn de Duitsers niet gewend. Duitse collega's van gelijk niveau spreken elkaar met Herr en Sie aan. terwijl Ne derlanders hun directeur rustig 'Frans' noemen Toch kunnen die twee verschil lende managementstijlen elkaar bevruchten. Als je eikaars min dere punten voor lief neemt en de sterke punten benadrukt, kan dat zeker voordelen opleve ren, zegt directeur Gerd Götz van Philips GmbH in Hamburg. Eters Chinese restaurants beroofd DEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn afgelopen weekeinde twee Chinese restaurants overvallen. Drie met vuurwapens ge wapende mannen over vielen zaterdagavond rond kwart voor tien een restaurant op het Kleine Loo binnen. Er waren toen 25 a 30 gasten aanwezig. Eén overvaller haalde geld uit de kassa Vervolgens namen de mannen alle bezoekers bezittingen af. Toen ze het restaurant verlieten, loste één dader een schot. Niemand raakte gewond Vrijdagavond was een Chinees restaurant in de Nicolaistraat het doelwit van drie overvallers. Twee van hen haddden een vuurwapen. De daders namen een geldkistje met enkele hon derden guldens weg. Daarna dwongen ze tien klanten geld af te geven. De overvallers verdwenen in een rode Ford Escort. Staalconstructiebedrijf uitgebrand OSSENDRECHT (ANP) - Een grote uitslaande brand heeft zondagochtend het staalconstructiebedrijf Hendrickx op het industrieterrein Driehoeven in Ossendrecht. vrijwel geheel in de as gelegd. De schade loopt in de miljoenen. Bij de brand kwamen asbestdeeltjes vrij van de dakplaten van het gebouw. Volgens de politie kwam het asbest terecht op het afgesloten bedrijfsterrein, zodat er geen gevaar voor de volks gezondheid was. Zes brandweerkorpsen wisten te voorkomen dat het vuur oversloeg naar de naastgelegen houtzagerij op het industrieterrein. De Nl 1 tussen Hoogerheide en Putte was we gens de rookontwikkeling anderhalf uur voor alle verkeer afge sloten. Bij het bedrijf werken negen mensen. De oorzaak van de brand was gisteren nog onbekend. Dode door overstekende poes HULSHORST (ANP) - Een 46-jarige inwoner van Nunspeet is vrijdagavond om het leven gekomen bij een frontale aanrijding op de Harderwijkerweg in Hulshorst. Een 38-jarige vrouw uit Hulshorst botste frontaal op de auto. van het slachtoffer, toen zij uitweek voor een overstekende poes. De vrouw en de twaalf jarige dochter van het slachtoffer zijn opgenomen in het zie kenhuis in Harderwijk. De Nunspeter automobilist was op slag dood. Branden Nieuwegein aangestoken NIEUWEGEIN (ANP) - De politie van Nieuwegein heeft nog geen spoor van de dader of daders van twee brandstichtingen die in de nacht van vrijdag op zaterdag voor circa 1,5 miljoen gulden schade veroorzaakten. De recherche is er wel zeker van dat de branden zijn aangestoken, mede omdat in beide geval len vlak bij de brandhaard een aantal ruiten was ingeslagen. De eerste brand woedde half drie 's nachts op de begane verdie ping van een kantoorpand aan de Geelgors. Drie uur later was het de beurt aan het dagverblijf voor verstandelijk gehandi capten De Doorslag aan de Specht. Een deel van dit gebouw brandde uit. UTRECHT (ANP) - Er is me disch gezien geen noodzaak dat vrouwen die de 'derde generatie anticonceptiepil' gebruiken overstappen naar een pil van de tweede generatie. Dat stelt het Nederlands Huisartsen Genoot schap (NHG), de wetenschappe lijke vereniging van de huis artsen. in een circulaire aan zijn leden. Hiermee reageert het NHG op wetenschappelijke onderzoeken waaruit blijkt dat pillen van de derde generatie (onder andere Marvelon en Mercilon» een gro tere kans op trombose in de bee naderen opleveren. De onder zoeken zorgden eind vorig jaar voor opschudding. Het NHG ontkent dat niet. maar acht de verschillen tussen beide generaties pillen klinisch 'onvol doende relevant'. Er is volgens het genootschap dan ook geen reden voor huisartsen om het voorschrijfgedrag te verande ren. Het NHG stelt dat er ook geen reden is de voorkeur te geven aan de derde-generatiepil om dat die beter zou beschermen te gen hart- en vaatziekten. Dat is tot dusverre door wetenschap pelijk onderzoek niet aange toond. Voor vrouwen die de tweede generatie pil gebruiken, is er dan ook geen noodzaak over te stappen naar de modernere en lichtere pillen van de derde ge neratie, aldus het NHG. ZEVENHUIZEN (ANP) - Langs een weg in Oud Verlaat (ZH) is za terdagmorgen het stoffelijk overschot gevonden van een 37-jarige man uit Gouda. Deze was daar een dag eerder door de politie afge zet nadat hij wegens overlast uit het station van Gouda was verwij derd. De exacte doodsoorzaak is nog niet bekend. Volgens persofficier van justitie mr. N. Zandbergen hield de man zich vrijdagavond op in het station. „Hij was luidruchtig en agressief en had in de restauratie de boel besmeurd", aldus de officier De politie haalde de man weg en zette hem rond negen uur 's avonds af op de plaats waar hij de volgende morgen dood werd aangetroffen. Het stoffelijk overschot is voor sectie overgebracht naar het Gerech telijk Laboratorium in Rijswijk. De rijksrecherche doet onderzoek naar de omstandigheden waaronder de man is overleden. „De poli tiefunctionarissen doen tijdelijk geen dienst omwille van de zuiver heid en de zorgvuldigheid van het onderzoek", aldus Zandbergen. Volgens Olie moet de gevoelig heid tussen beide landen geheel aan Nederlandse kant worden gezocht, net zoals dat het geval is bij voetbalwedstrijden. In Duitsland is er niemand die denkt dat cultuurverschillen de oorzaak zijn van mislukte fusies. Zo'n gedachtegang is typisch Nederlands. Sentimenten Nederlanders voelen zich al snel op de teentjes getrapt door de grote buur. Zeker als het gaat om bedrijven van nationaal be lang. zoals Fokker en Hoogo vens. Olie: „Onze relatie met de Duitsers is nog altijd zwaar be last met gevoelens uit de Twee de Wereldoorlog Daarom wei gerden vooral in de jaren '70 veel Nederlanders om onder een Duitse chef te werken." Maar het negatieve imago van de Duitsers houdt zo hardnek kig stand, dat er meer aan de hand lijkt te zijn. Olie; „Het klei ne Nederland heeft sterk de be hoefte zich af te zetten tegen de grote machtige buur. Er is geen Tand in Europa dat zo sterk ver schilt van zijn buren als Neder land van Duitsland. Het zijn op geblazen sentimenten. Met oranje geschilderde gezichten benadrukken we dat we anders zijn. Want wat is er erger voor een Nederlander dan voor een Duitser te worden versleten?". Directie: K Scherphuis. W F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: A L. Oosthoek M van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000 Goes: Voorstad 22-24, 4461 KN Goes Tel. (0113)231800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duennck. Gentsestraat 12. Tel. (0114) 314058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel- Tel. (0115)568000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Openingstijd Zierikzee 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur; in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91.00. franco per post 119.00, per maand 33.00, per jaar 350.00; franco per post 460.00; bi/ automatische afschrijving per termijn f 1.50 korting: losse nummers maandag t/m vrijdag 1.60, zaterdag 2.50 p st (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr 3754316 t n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm. minimumprijs per advertentie 26,40. ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9 30-12.00 uur. Tel (0118) 484401 Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC© GOES Grote Markt 7 0113 216159 MIDDELBURG Lange Geere 28 0118 634225 HULST 's-Gravenhofplein 8 0114 316162 TERNEUZEN Noordstraat 6 0115 621575 VLISSINGEN Walstraat 109-111 0118 414081 ZIERIKZEE Dam 5 0111 412796

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3