Van der Spil kampioene met vuur Oostburg eert zijn sporters Dubbele winst Lianne Wielemaker Van Dorsselaer klaar voor het ZK dressuur Linda de Paauw en Kaj Scholt slagen met glans in Leiden RCS kan het Hoek niet moeilijk maken Elisabeth Willeboordse laat kans voorbijgaan op NK judo Polderman naar Zweden voor WK-langiaufen Mannen handbalploeg Hulst pakken puntje van onze verslaggeefster Edith Ramakers BEVERWIJK - Jessica van der Spil was tijdens haar finale in de categorie plus 72 kilogram boos op zichzelf en Elisabeth Willeboordse was dat na haar fi nale in de klasse min 61 kilo. De twee Zeeuwse judoka's waren souverein tot de eindstrijd van het NK junioren in Beverwijk doorgedrongen. Maar waar Wil leboordse op zilver bleef steken na onnodig verlies van Cisley Peters, won Van der Spil van Denise Peperkamp en mocht zij als sterkste Nederlandse junior- zwaargewicht een gouden me daille ophalen. De eerste plaats lonkte zaterdag voor zowel de Middelburgse Wil leboordse als de Goese Van dei- Spil. Beide judoka's wisten dat en voelden de druk. De 16-jarige Van der Spil bestreed de span ning met het idee 'ik heb in elk geval al zilver' en maakte een bijna nonchalante indruk. ..Ik zag hoe zenuwachtig Denise zich voorbereidde. Ze neuriede in zichzelf en ontweek mijn blik. Ik ging me met de minuut zekerder voelen." Willeboordse (18) was in zichzelf gekeerd Inwendig vreesde ze voor de kracht van haar tegen standster Cisley Peters. Ze sprak zichzelf moed in: „Cisley heeft me weieens verslagen, maar dat heb ik haar ook. Ik moet gewoon mijn sterkste pun ten uitbuiten. Rechtop staan, haar uitdagen en acties maken." nise Peperkamp moeten zijn. Want ook Peperkamp had een zeer voorspoedige weg belopen naar de finale. Van der Spils coach Wim Geelhoed buitte alle tijd uit om haar de laatste aan wijzingen in te fluisteren. „Jes sica weet zelf ook dat ze kwalitei ten genoeg heeft voor de Neder landse titel. Ze is toch ook Ne derlands kampioene onder 16 jaar geworden. Maar we zijn de laatste maanden anders, in elk geval intensiever, samen aan het trainen. Ze moet het moment van aanvallen beter kiezen. Ik probeer haar zover te krijgen dat ze boos wordt op haar tegen standster. Op de mat gelden geen aardigheidjes meer, daar is het oorlog. Daar moet je knok ken voor wat je waard bent. Boos worden op jezelf en de an der." De pupil van Geelhoed leert klaarblijkelijk snel. Vol vuur be gon Jessica van der Spil aan haar finale. Ze pakte Peper kamp vast die leek te schrikken van zoveel sportieve agressie. Van der Spil kwam snel op voor sprong, maar was nog niet verza digd. Net als de andere partijen wilde ze deze met een ippon af sluiten. Ze zette halverwege een variant op een heupworp in en scoorde een vol punt. Van der Spil, de nummer drie van vorig jaar, kon dit keer op de hoogste trede van het erescha- vot van onder 19 jaar plaatsne men. „Ik kan niet goed zeggen wat me overkwam toen ik op de mat stond. Ik was alleen ontzet tend boos en waarom of op wie, daarmee heb ik me niet bezig ge houden. Ik heb die kwaadheid lekker uit kunnen leven en nu kan ik nog niet zo goed geloven dat ik Nederlands kampioene ben." Elisabeth Willeboordse was een van de eerste judoka's die haar trainingspartner kwam felicite ren, alsof ze daarmee ook even afstand kon nemen van haar ei gen tegenvaller. Voor de verlie zend finaliste restte zaterdag uitsluitend een opbeurend schouderklopje. ,.Ik heb stom gedraaid. Ik heb het aan mezelf te wijten dat ik tweede gewor den ben." Ze wilde er ook niet van horen een redelijke reeks te hebben af gewerkt. Jessica Boer was in de eerste ronde geen partij voor Willeboordse geweest, terwijl ze tegen Nicky Boontje wel alle vier minuten nodig had om met klein verschil te winnen. „In die partij ging het ook al niet goed. Ik nam te weinig initiatief', mokte Wil leboordse. In de halve finale gaf ze haar clubgenote van sportschool Jan de Rooij uit Goirle geen schijn van kans. Eerst nam ze afstand met een voetveeg, daarna scoor de ze een vol punt met een loep zuivere overname. „Nou, dat was misschien de enige partij waarin ik iets uitstraalde." Willeboordse had de kans op goud laten lopen. Eenmaal op de tatami werd ze overvallen door gelatenheid, zo leek het. Ze liet Peters aanvallen, verdedigde weliswaar goed, maar creeerde zelf geen openingen. Ook de woorden van Jan de Rooij leken aan dovemansoren besteed. „Hé. wakker worden Pak aan. val aan. Rechtop en actie", schreeuwde hij van de zijlijn. Willeboordse keek. maar rea geerde te weinig. Geen van bei den maakte een punt, maar de jury beoordeelde de Limburgse Cisley Peters als winnares. „Stom, stom. Ik had niet hoeven te verliezen. Ik was denk ik niet fel genoeg." Toch zat ze niet he lemaal bij de pakken neer en droeg ze haar nederlaag profes sioneel. Direct na de jury-beslis sing kon ze haar wedstrijden al analyseren, waarmee ze de ma nier vond om haar teleurstelling te verwerken. „In de laatste wed strijd ben ik misschien te voor zichtig geweest. Ik had rechtop moeten staan, schijnaanvallen moeten maken, bezig moeten zijn. Haar bang moeten maken Ik heb te weinig geprobeerd. Maar gelukkig is nog niet alles verloren. Bij internationale wed strijden hoop ik mezelf te mogen waarmaken." Jeffrey de Boer van JV Breskens mag tevreden zijn over zijn op treden bij het NK. In de catego rie tot 60 kilogram eindigde hij op de vijfde plaats. De judoka moest in de kleine finale buigen voor Vincent van Kalken, een lid van de nationale selectie. De Boer (van 1978) werd vijfde van Nederland. Sander Schipper van sportschool Geelhoed viel niet in de prijzen. Eindstreep Op weg naar de eindstreep had vooral Jessica van der Spil res pect afgedwongen. Minder dan een minuut had ze nodig om Na- thaly van Herk uit Limburg op de knieen te krijgen. Ook Jes sica Frijling kon haar geen stro breed in de wegleggen. Niemand leek haar zaterdag te kunnen stoppen, of het zou De- Van Dijk wint in Schoorl VLISSINGEN - Atlete Maaike Dijk heeft gisteren in Schoorl een cross over vijf kilo meter voor meisjes B-junioren gewonnen. De atlete van Spor ting Walcheren die binnenkort overstapt naar Atletica, legde de afstand af in 19 minuten en 57 se conden. Jessica van der Spil legt een houdgreep aan in de finale tegen Denise Peperkamp. van onze medewerker NIEUW VLIET - Tijdens de dressuurwedstrijd van de Ha- ringruiters gaf' Christian van Dorsselaer er blijk van klaar te zijn voor de Zeeuwse titelstrijd, zaterdag in Vrouwenpolder. De amazone uit Heikant reed in de piste van het paardesportcen- trum Nieuwvliet de ruin Harvy in de klasse Z naar het fraaie to taal van 195 punten. Van Dors selaer liet een andere titelkan didaat. Suzan Malcorps, achter zich. De Cadzandse pension houdster bleef met Houston op 184 punten steken. Ook Carla Haak deed met twee overwinningen weer van zich spreken. In de klasse M2 had de amazone uit Hoek de beslist niet gemakkelijk te rijden Icara erg goed aan het bit lopen. Het le verde de Oranjeruiter-combina- üe 165 punten op. Petra de.Fey- ter werd in combinatie met Vamp met een score van 160 punten een goede tweede. De Axelse amazone, bijna een jaar uitgeschakeld door een been breuk veroorzaakt door de klap yan een paard, heeft de stijgende ujn weer duidelijk te pakken. Met Jessica vormt Carla Haak al een even fraaie zo niet nog fraai ere combinatie dan met Icara. De merrie beschikt over fraaie basisgangen en veel souplesse. Bovendien wordt de 'gummy- bal' door haar berijdster met veel schwung door de ring ge stuurd. In de proef waren nog wel een paar kleine foutjes te be speuren, maar de 'uitstraling en lichtvoetigheid waarmee de vos door de piste danste was erg goed. Het leverde Carla Haak in de klasse L al weer twee winst punten (173) en een overwinning op. Annemarie de Zeeuw vormde met Freya eveneens een goede combinatie. Getuige de 167 pun ten op het protocol van de Cad zandse. En ook de op de derde plaats eindigende Desire Miesen zag het erelint aan het hoofdstel van Cina vergezeld gaan van een winstpunt 159). In de klasse Ml bleek Monique Hellemun in het zadel van Fik- sone duidelijk een maatje te groot voor haar achtervolgers. Getuige de 162 punten op het ju ryrapport van de Terneuzense en het cijfer 148 voor de op gelij ke hoogte eindigende Liesbeth Cornelisse met Fellow en Nicole Vaes met Ivan Deux. Hoewel wegens studie een aan taljaren uit de roulatie te zijn ge weest blijkt Renee Bruggeman de rijkunst nog steeds voortref felijk te beheersen. Enkele maanden geleden met Kalusha begonnen, is de Oostburgse al weer hard op weg naar de top. Wat in Nieuwvliet met een fraaie overwinning (164 punten) in de klasse B werd onderstreept. Ad Murre, door pech met enkele paarden gedwongen op het laag ste niveau te akteren, veroverde met Jamarette de tweede stek. De 158 punten waarmee dit ge beurde bieden voor de man uit Groede perspectief voor de toe komst. Ook de proef van de op de derde plaats eindigende Jan- nie Hamelink met Itrichta werd door de jury goed genoeg bevon den voor een winstpunt 157). LEIDEN - In Leiden zijn bij de voorfinales van de Speedo- jaargangkampioenschappen "oor de Zeeuwse deelnemers foede tijden gezwommen. Voor bfte wedstrijden was de top-20 yan Nederland uitgenodigd, *aardoor de garantie voor pri- 11,3 prestaties gewaarborgd Kas. Dok dit jaar bleven persoonlijke •Words niet uit. Vooral Linda de °aauw en Kaj Scholt, beiden '3n de Stormvogel uit Vlissin- sW). zorgden voor een verrassing JPde 100 meter rugslag. Zij klop- en in hun jaargang de top-20 Nederland in tijden die en- van onze medewerker WESTKAPELLE - De tiende editie van de competitie om de Zilveren Vuurtoren, georga- nieerd door de Vroonruiters uit Westkapelle, werd een prooi voor Ilona Riemens. De 12-ja- rige Middelburgse amazone stuurde zaterdag in manege de Zandbooi in Westkapelle de ruin Bonanza naar 162 punten. Voldoende voor de eerste stek in de klasse B pony's en de eind zege van de uit vier wedstrijden bestaande wedstrijdserie. Naaste belager Krista Pluyrners scoorde met Jamie in de klasse B paarden wel twee puntjes ho ger. Dit was voor de Lewedorpse niet voldoende om de hoofdste delijke combinatie van de lei dersplaats te verdringen. Met twee overwinningen eiste Lianne Wielemaker de hoofdrol in het dagklassement voor zich op. De doktersassistente uit Koudekerke had zich in de klas se M2 paarden waarschijnlijk geen beter debuut kunnen be denken. Wielemaker reed met Giana een goede proef, die dooi de jury werd beloond met 160 punten. De Scheldestadcombi- natie bleef hiermee naaste con current Margreet Walraven met Holday S maar liefst negentien punten voor. Jury-lid Wim Reij- nierse: „Dit is een van de beste combinatie die ik vandaag ge zien heb." In de klasse Licht ontspon zich een verbeten gevecht tussen Lianne Wielemaker en haar dorpsgenoten en vriendinnen. de zusjes Ciska en Miranda Weij- ermans. Ook hier bevestigde Wielmaker haar klasse door de goed lopende Idee P naar de prachtige score van 167 punten te sturen. Maar ook voor Ciska Weijermans, die met Venus een leuke combinatie vormt, staak te het telraam van jury-lid Cor Abrahamse zijn werk op een ge lijk aantal punten. De beslissen de onderdelen spraken echter in het voordeel van Lianne Wiele maker. Het duo werd op slechts drie punten gevolgd door Miran da Weijermans in het zadel van Joëlle. Cor Abrahamse: „Er werd in de ze rubriek goed gereden, dus kon ik nogal wat achten kwijt. De top ontliep elkaar weinig. Het was en kwestie van details." kele weken geleden nog niet voor mogelijk werden gehouden. Linda de Paauw klopte in een rechtstreeks duel de tot dan toe ongeslagen Amsterdamse Ka- tinka van Vastenhoven in de tijd van 1.12,8. Kaj Scholt. die als zesde in de finale was gekomen, verraste door zwemmend in de buitenbaan iedereen voor te blij ven in de tijd van 1.21,8. Boven dien won hij het zilver op de 100 meter vrije slag en brons op de 200 meter wisselslag. Clubgenoot Michiel Soolsma maakte het Stormvogel-succes compleet door het behalen van de bronzen medaille op de 100 meter schoolslag. SUNNE/VLISSINGEN - Vandaag (maandag) beginnen in het Zweedse Sunne de wereldkampioenschappen langlaufen en biathlon voor gehandicapten. Axelaar Arnold Polderman maakt deel uit van de Nederlandse ploeg. Na een reeks oefenstages in Oostenrijk. Frankrijk en Duitsland slaagde Arnold Polderman er op het nippertje in zich bij de Ne derlandse WK-selectie te voegen. Hoewel de wereldkampioen schappen langlaufen en biathlon voor gehandicapten vandaag al beginnen, komt de Axelaar woensdag pas voor het eerst in actie. Hij start dan op de 5 kilometer langlaufen. Zaterdag is de Nederlandse ploeg neergestreken in Sunne. Zoals eigenlijk bij meeste echte wintersporten georuikelijk is - afgezien van het schaatsen - heeft het rood. wit en blauw ook in de gehadi- captensport een zeer geringe inbreng. Slechts drie Nederlandse namen sieren de deelnemerslijsten: Arnold Polderman in de klasse B2 (slechtziend), Marianne Huiben uit Leiden in de klasse BI (blind) en Maijorie van de Bunt uit Den Haag in de klasse LW 6 8 (armbeperkingi. Het trio wordt door een team van vier bege leiders bijgestaan. Het wedstrijdprogramma ziet er voor de Nederlanders als volgt uit: woensdag: 5 km. (FT), donderdag: 7.5 km biathlon, vrijdag. 10/5 km. (CL), zondag: 20/15 km. (CL) Oranje op 1 juni naar Vlissingen VLISSINGEN - Het Nederlands voetbalelftal komt definitief naar Zeeland. Als voorbereiding op het Europees kampioen schap. dat van 8 tot en met 30 juni in Engeland gehouden wordt, oefent Oranje zaterdag 1 juni tegen het Zeeuws elftal. Gekozen is voor het terrein aan de Irislaan te Vlissingen. om dat daar de meeste veiligheids-maatregelen genomen kunnen worden. De wedstrijd begint om 19.00 uur. Voetbalclubs gaan oefenen TERNEUZEN - Als het weer een beetje wil meewerken, wordt er deze week in Zeeuws-Vlaanderen - in de aanloop naar de tweede competitiehelft - een aantal oefenwedstrijden ge speeld. Op het programma staan: Morgen (dinsdag) Oostburg- Terneuzen en Hoofdplaat-GPC. Woensdag: HVV'24-Kruinin- gen (20.00 uur). Clinge-Hulsterloo. Graauw-Koewacht en Jong Breskens-Jong RCS. Vrijdag: HW'24-IJzendUke. Indien niet anders vermeld, is het aanvangstijdstip 19.30 uur. Sparta-Jong Zeeland afgelast VLISSINGEN - De wedstrijd Sparta-Jong Zeeland gaat mor genavond (dinsdag) niet door. Sparta moet woensdagavond thuis tegen Go Ahead Eagles spelen en op het veld van stadion Spangen mag maar een wedstrijd per week gespeeld worden. Sterke eindsprint redt VVR KRUININGEN - In de Zeeuwse promotieklasse (volleybal) stond slechts één wedstrijd op het programma. De mannen van WR maakten tegen BOK een eind aan een slechte reeks en wonnen met 3-1. Dat was vooral te danken aan een sterke eindsprint in de vierde set, waarin een grote achterstand (2-8) werd opgehaald. BOK. dat de eerste set ook al winnend had afgesloten (10-15). slaagde er niet in om die ruime marge te ver zilveren. Nadat VVR de tweede en derde set met 15-8 en 15-9 had gewonnen, bekroonde de ploeg uit Kruiningen een inhaal race met een 17-16-zege. van onze medewerker TERNEUZEN - Voor het eerst sedert vele weken kon op een aantal velden weer eens gevoet bald worden. Vanwege alle fes tiviteiten rond carnaval bleef het aantal wedstrijden beperkt. Hoek won met 5-0 van RCS en AZVV won met 2-1 van stadge noot Axel. RCS-Hoek 0-5 - Hoek domineer de de hele wedstrijd maar sprong slecht met de kansen om. RCS kwam slechts sporadisch in de buurt van het doel van Hoek-doelman Wim Verpoorte. Hoek kwam vijf keer tot scoren via Davy Gijsel. Benedikt van de Walle (beiden 2x) en Geert de Poorter. AZVV-Axel 2-1 - Het verschil tussen AZVV en Axel was zater dagmiddag minimaal, hoewel AZVV het iets betere van het spel had en zich ook wat meer kansen schiep. Na een ruststand van 1-0 won de thuisclub niet ten onrechte met 2-1. In de eerste helft was het Jochen van Leeu wen die AZW aan een voor sprong hielp, maar na de rust kwam Axel terug tot 1-1 door een treffer van Jordi van Bunde ren Het werd uiteindelijk 2-1 omdat Michel d'Olieslagers in de 80e minuut raak schoot. I Jzendijke-HVV'24 2 2-2 - IJzen- dijke kon geen afstand nemen van het tweede elftal van HVV'24, dat niets voor de thuis club onderdeed. Beide teams ga ven elkaar weinig toe en creër- den ook een gelijk aantal doel kansen. Adrie van Haneghem opende in de eerste helft voor IJ- zendijke de score, maar via doel punten van Davey Voet (kort voor de rust) en Martin Voet (on middellijk na de hervatting) werd het vervolgens 1-2 voor HVV'24 2. Halverwege de tweede helft schoot Adrie van Haneg hem zijn ploeg uit een strafschop weer op gelijke hoogte. Omdat de sfeer binnen de lijnen daarna wat onvriendelijk werd. besloot scheidsrechter Cees Boeij het duel („om erger te voorkomen") een kwartier voor tijd te beëindi gen. Ria W-Sluiskil 1-4 - Sluiskil kon pas in de tweede helft de thuis club zijn wil opleggen en het klasseverschil in de score tot ui ting brengen. Ria was voor de rust nauwelijks minder en kon de stand lange tijd in evenwicht houden. Na een treffer van Nicki de Wolff voor Sluiskil, werd het 1- 1 via Michel Reijns. Drie treffers van Nikki de Wolff (een voor, en twee na de rust) bepaalden uit eindelijk het verschil: 1-4. Aardenburg-Cadzand 3- ICadzand had in het begin van de wedstrijd een licht veldover- wicht. maar daarna was Aarden burg beter. Moktar Anbid zorg de voor 0-1. waarna Angelo Si- nack met twee doelpunten de ruststand op 2-1 bepaalde. In de tweede helft voegde Mark Bu- zeyn daar nog een treffer aan toe: 3-1. Sluis-Oostburg 3-5 Het duel tus sen Sluis en Oostburg ging voor de rust gelijk op. maar na de her vatting was Oostburg in de meerderheid. De 1-1-tussen- stand werd na de rust omgebo gen in 3-5 voor Oostburg. Voor Sluis scoorden Patrick de Vos (in eigen doel) en Jacky Can- niere tweemaal. Oostburg had zijn topscorer in Brian Verhulst (driemaal) en zag ook Gerrie Blaakman tweemaal scoren. In de klasse Z ging het oranje lint wel naar Miranda Weijer mans. Het betekende voor de amazone uit Grijpskerke en haar Djuck de zesde zege op rij. Hoewel ze dit zelf nog steeds ont kent, behoort Weijermans zater dag tot de favorieten voor de Zeeuwse titel. Jurylid Wim Reij- nierse onderstreepte de fraaie vertoning met 188 punten. In de klasse Ml was er geen kruit gewassen tegen Eppo Roovers en Gabriël. Met zijn totaal van 165 punten bleef de instructeur uit Kruiningen de rest van het peloton een straatlengte voor. Het verschil met de nummer twee, Marieke Willemstein met Helpera onder het zadel, be droeg dertien punten. TERNEUZEN - Alleen de man nen van HV Hulst slaagden er in de Vlaamse handbalcompctitic in een puntje in de wacht te sle pen. Ze speelden met 13-13 ge lijk tegen Desselgem. De vrou wen van Hulst en IIVSV moes ten het onderspit delven tegen respectievelijk Everem Gent en Superano 2. HV Hulst maakte bij Desselgem een goede start, maar de thuis ploeg trok de 0-2-stand al snel glad. De Belgische verdediging kreeg vat op de Hulsterse aan vallers en zo bleef het eigenlijk de hele wedstrijd. De tweede helft ging met een 7-7-score in en verrassend genoeg kreeg Hulst op het eind nog de beste kaarten in handen. De Zeeuws Vlamin gen sloegen andermaal een kloof van twee treffers, maar opnieuw wist Desselgem op gelijke hoog te te komen. Het werd zodoende 13-13. De vrouwen van HV Hulst ston den bij Evergem Gent voor een zware klus. aangezien het geha vende team van René de Bart geen wissels tot haar beschik king had. Verdedigend werden de nodige aanpassingen gedaan om de twee sterkste aanvalsters onder controle te houden, een taak die goed werd uitgevoerd, maar toch viel er af en toe een gaatje. Evergem profiteerde op timaal van die mogelijkheden en won uiteindelijk met 15-6. Ook de HVSV-vrouwen begon nen onfortuinlijk, want zij zagen Superano 2 na vier dubieuze be slissingen van de scheidsrech ters op een vroege 4-0-voor- sprong komen. Het verlies voor HVSV bleef in de eerste helft be perkt tot een 8-5-achterstand. maar het duurde tot tien minu ten voor het eindsignaal voordat de ploeg van Louis Verburg alle frustraties van zich af kon gooi en en met de remmen los ging spelen. HVSV kwam daardoor nog heel dichtbij, maar verder dan 15-14 wist de ploeg toch niet te komen. van onze medewerker OOSTBURG - Wethouder A. Rosendaal huldigde namens de gemeente Oostburg sportlieden die in 1995 een opvallende pres tatie hebben geleverd. De prijzen werden in het multi functioneel centrum Den Hoek zak in Oostburg uitgedeeld aan leden van de schaakvereniging West-Zeeuws-Vlaanderen en het schaakteam van de openbare basisschool Oostburg. Bram van Boven, tafeltennisvereni ging ONA. Rachida Moerman. Rafke Risseeuw. estafetteteams atletiekvereniging De Wielin gen, D-pupillen voetbalvereni ging Hoofdplaat-, Carolien de ..Milliano. Sandra Temmerman.- Ellen van de Velde, Ryan Ver- planke, Sarian Kosten, Martin 'de Milliano. Martijn en Arjan Buijsse, Roderick en Michiel Wondergem. estafette teams de zwemvereniging Schelde- stroom, Stefanie de Krijger gymnastiekvereniging Een dracht Maakt Macht (EMM), C- junioren voetbalvereniging Schoondijke. Andy de Bruyne, Serge Carpentier tennisvereni ging Ludo et Emergo, Maunts Loonen, Martijn Loonen. Lisan- ne de Boer. Barry de Wilde. Jes- per van Dijke judovereniging Breskens. Natasja Hertogh, Es- .ther Meijers. Naomie Suttcliffe paardesportvereniging De Zwinruiters en eerste elftal van de voetbalvereniging IJzendij- ke. Lianne Wielemaker uit Koudekerke versloeg in de tiende editie van de competitie van de Zilveren Vuurtoren haar dorpsgenoten en vriendinnen de zusjes Ciska en Miranda Weijermans. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 29