Inbreker komt nogal eens terug P Scheldorado met disco ingewijd aden en comités orsele niet blij met ntwerp-plan WOV ïrand veroorzaakt zeker ton schade in timmerfabriek Axel Hulst begint in april met sloop Lampo en sanering vuile grond College steunt plan terugbrengen diepte zwembad IJzendijke zeeland recept agenda MAANDAG 19 FEBRUARI 1996 van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN - Het is niet voor niks dat bij mensen bij wie is ingebroken de schrik erin blijft zitten. De angst voor herhaald slachtofferschap blijkt terecht te zijn: hoewel een zo juist afgerond justitierapport het niet met Nederlands feitenmateriaal kan onderbouwen, heeft een buiten lands onderzoek aan het licht ge bracht dat woonhuizen waar is inge broken viermaal zoveel kans lopen dat daar nog een keer ongewenst be zoek komt. Alleen al op Walcheren worden op jaarbasis rond achthon derd woninginbraken bij de politie aangemeld. Er moeten er dus heel wat particulieren zijn die de bibbers niet kwijt raken. Meer inbraken op dezelfde plek: dat betekent dat de ellende niet 'eerlijk' wordt verdeeld over de samenleving, maar dat dezelfde slachtoffers meer malen de pineut zijn en in versterkte mate de in de psyche doorwoekerende gevolgen van een inbraak krijgen te verstouwen. Naarmate er meer tijd verstrijkt, wordt de kans op herhaling kleiner. Wel blijkt zich na vier maan den weer een piek voor te doen. waar schijnlijk omdat inbrekers inschatten dat verzekeringsmaatschappijen te gen die tijd de schadeclaims hebben afgehandeld, waardoor er weer nieuwe spullen kunnen worden aan geschaft. Als inbrekers eenmaal zijn binnenge drongen, gaat hun voorkeur in de eer ste plaats naar geld uit. „Dat levert het minste risico op", zegt politievoor- lichter Leo Kuijl, „want met dat geld kunnen ze zo bij de slager binnen stap pen om een stuk vlees te kopen." Ook bankbescheiden en sieraden zijn ge liefd, net als beeld- en geluidsappara tuur. Bij dat laatste heeft Kuijl zo zijn vraagtekens: „Waar zouden ze toch met die video's blijven? Iedereen 'heeft toch al een video?" Misschien gaan er wel partijen naar Oostblok landen, veronderstelt hij. De politie hecht veel waarde aan inbraakpreventie, want daarmee worden in elk geval de gelegenheidsdaders afgeschrikt, foto Willem Mieras Tip Herhaald slachtofferschap kan te ma ken hebben het feit dat de dader weet dat er nog meer te halen valt. Ook is het mogelijk dat hij 'collega's' tipt. Verder kunnen de eigenschappen van een huis zo aantrekkelijk zijn dat het de moeite loont om nogmaals in te breken, omdat bijvoorbeeld de ach- teringang van de woning is 'vergren deld' met een kastdeurslot. Voor de slachtoffers zal het weinig uit maken of je nu door de kat of de hond wordt gebeten, maar de politie plaatst het gespuis in twee categorieën. Ver reweg de meerderheid bestaat uit ge legenheidsdaders, die jong, onervaren en weinig deskundig zijn. Dit type boef zoekt zijn prooi in voor hem be kende buurten en breekt - van je vrienden moetje het hebben - voorna melijk in bij bekenden, waarbij de voorkeur uitgaat naar flats en rijtjes woningen. Preventieve maatregelen schrikken hem af. De gelegenheidsda der - het is vooral een inkomstenbron voor mannen, vrouwelijke inbrekers komen nauwelijks voor - gaat ook niet zonder slag of stoot tewerk, maar onderzoekt eerst of er iemand thuis is of niet. De spullen die hij steelt moe ten eenvoudig verkocht kunnen wor den en gemakkelijk zijn weg te kruien. Beroepsinbrekers kiezen zorgvuldig een doel uit alvorens hun slag te slaan. Veelal heeft de professional de woning en de gewoonten van de bewoners al geruime tijd geobserveerd. Het ge beurt ook wel dat men een vriendin laat baby-sitten om zo de waardevolle spulletjes en de toegankelijkheid van de woning goed op te kunnen nemen. Vrijstaande en twee-onder-een-kap woningen genieten de voorkeur. Daar waar een goed beveiligde wo ning de gelegenheidsdader afschrikt, slaat de beroepskraker handenwrij vend toe, ervan uitgaande dat een ste vige beveiliging erop duidt dat er waardevolle goederen aanwezig zijn. Eenmaal binnen doorzoekt de helft van de inbrekers in recordtijd het hele pand. Binnen tien minuten zijn ze weer weg. Om snel en doeltreffend te .werk te kunnen gaan, wordt slinks ge bruik gemaakt van gereedschap als een detector voor alarmbeveiliging. Daarmee valt de code te achterhalen en wordt in het hele huis de stroom af gesloten. Het zit de inbrekers wel te gen als de alarminstallatie op een ac cu werkt, maar die installaties zijn duur en worden dus minder aange bracht. Inbrekers maken ook handig gebruik van een metaaldetector. Die wordt eerst op goud gericht en daarna op nikkel om zo kleingeld te kunnen opsporen. „Dan kom je vanzelf ook bij groot geld", zegt een geïntervieuwde inbreker in het rapport, ..Het leuke daarvan is. als je tenminste zonder schade bent binnengekomen, dat be woners er niets van merken en er later pas achterkomen, waarbij ze elkaar de schuld geven." Morele steun Hoewel slachtoffers van inbraken best wat morele steun zouden kunnen gebruiken, kloppen er maar weinig aan bij een hulpverlenende instantie. Toch zijn er veel bij die er nog lang over lopen tobben of er zelfs volledig door beheerst worden en menige nacht doorbrengen zonder amper een oog dicht te doen. Herhalingsslachtof fers hebben vooral last van gevoelens van machteloosheid. En als ze meer keren 'in de prijzen zijn gevallen' heb ben ze weinig fut meer om opnieuw voorzorgsmaatregelen te te treffen 'want het maakt toch niet uit wat ik doe'. Er zijn er ook bij die. waarschijn lijk uit zelfbescherming, heel laconiek reageren. „De eerste keer was ik enorm van streek", zo citeert het justitierapport een herhaald slachtoffer: „Maar in middels. na een drietal inbraken, heb ik een houding van: dat moet ik even regelen." Bij de politie in Zeeland hebben ze niet de indruk dat bij het inbrekersgil de de lust tot stelen in de koudepe- riode is bekoeld. De arbeid ging onver minderd voort, maar in de zomer zit het werk wel meer mee, omdat er dan vaker deuren en ramen openstaan, een reden temeer voor de politie om aan inbraakpreventie te doen. IEINKENSZAND - Voor de sfomgeving betekent het ont- «rp-bestemmingsplan Wes- ëschelde Oeververbinding I0V) en verslechtering ten •jaichte van de vorige plannen, ^dorpsraden van Borssele, EI- outsdijk en Oudelande, de trkgroep Ellewoutsdijk zegt fe tegen de WOV en de Stich- sg Leefbaar Zeeland schrij- «i dat in een gezamenlijk be- •aarschrift tegen het ontwerp- slemmingsplan. Aanvanke- ijk bestond de indruk dat zij iet hadden gereageerd. gemeente Borsele meldde vo- ïcweek dat tot dan toe zo'n 35 Waren waren ingediend, torbij komt nu het verweer inde gezamenlijke dorpsraden •de twee actiegroepen. Niet al- ®zien zij het ontwerp als een Sslechtering ten opzichte van plannen, ook de onduide- iheid over de financiële haal- ®heid van het project zit hen inonze verslaggever toto's in tuin w van de weg Kneuzen/hulst - De auto M en 55-jarige man uit Ter pen belandde zaterdag in de ;!ln yan een huis aan de Haar- toiweg in zijn woonplaats. Hij lïam er tot stilstand doordat 1 andere auto hem van achte- H aanreed toen hij vaart min- "de om linksaf de Polenweg Me rijden. *3l-jarige bestuurder uit Axel fd te laat in de gaten dat de ^leuzenaar stopte. Beide be ndes kwamen er met de van af. De auto's en een tohek raakten beschadigd. Op 'Zelldijk bij Hulst raakte die fde ochtend een 23-jarige au- ^obilist van de weg. Na een tppartij ramde de Hulstenaar lichtmast. Zijn rit eindigde !tkbosschages. dwars. Verder wordt erop gewe zen dat de Raad van State nog nooit een duidelijke uitspraak heeft gedaan over de vraag of het tracé Terneuzen-Ellewoutsdijk de best haalbare verbinding is tussen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland. Landbouwgrond Dat het ontwerp slechter is dan eerdere plannen, zou onder meer blijken uit het feit dat een veel groter areaal aan landbouw grond wordt opgeofferd. Recrea tie zoals nu plaatsvindt langs de dijk van de Westerschelde wordt onmogelijk omdat vervangend natuurgebied ontoegankelijk zal zijn voor publiek, aldus de ge zamenlijke dorpsraden en actie groepen. Ook bestaat er vrees voor een toename van lawaai en licht over het landelijk gebied. En de compensatie voor verlies aan natuurwaarden zou onvol doende zijn. Een flink aantal van de andere bezwaarschriften is afkomstig van boeren die landbouwgrond verloren zien gaan. Ook de dorpsraad van Driewegen ageer de. De gemeenteraad van Bor sele velt naar alle waarschijn lijkheid 6 juni een oordeel over het bestemmingsplan, waarna het plan opnieuw vier weken ter inzage ligt. Mannen met drugs betrapt TERNEUZEN - De politie heeft zaterdagavond in de binnenstad van Terneuzen weer ongewenste bezoekers aangehouden. Eén van de mannen bleek in het bezit van een geringe hoeveelheid hard drugs. Na het uitschrijven van een dagvaarding voor de rechtbank mocht hij z'n weg ver volgen. Eerder die avond werd een jongeman aangehouden, te gen wie een verbod loopt voor verblijf in de binnenstad wegens overlast door drugsgebruik. Waterpret in het heropende Scheldorado in Terneuzen, dat zaterdagavond veranderde in een tropisch disco-paradijs. foto Peter Nicolai van onze verslaggever TERNEUZEN - Met een dave rende disco is zaterdagavond het Caribisch zwemparadijs Scheldorado in Terneuzen heropend. De strobelights en harde housemuziek gaven de duik in de golven en het rond je wildwaterbaan een kermis achtige sfeer. De nieuwe uit bater G. van den Bosch is van plan van de disco-avonden een wekelijks terugkerende activiteit te maken. De eerste vier zaterdagavonden zijn in elk geval al gereserveerd voor dit doel. Het was ongekend druk zater dag in de Terneuzense oase. Om elf uur 's ochtends opende Scheldorado. na een maan denlange verbouwing, de deu ren weer voor publiek. Zeeuws-Vlamingen èn Belgen liepen massaal uit om weer even te kunnen vertoeven in een omgeving waar de tempe ratuur dertig graden Celsius hoger ligt dan de huidige bui tentemperatuur. Veel belangstelling was er tij dens de open dag voor de aan verwante activiteiten zoals aquajogging, de schoonheids salon en de fitnessruimte. Nieuw is het Turkse stoombad en de dito tuin. Ook werd het zwemoord uitgebreid met vier hot-whirlpools en onderging het restaurantgedeelte een metamorfose. Het bassin zelf is nauwelijks veranderd, maar onderging een grondige op knapbeurt. De toegangsprij zen zijn onveranderd. Voetenwerk Klokslag 19 uur trok een inge huurde discotheek de regis ters open. Een paar fanaten ontdekten dat de vochtige vloeren perfect zijn voor het snelle voetenwerk. Van den Bosch mikt met zijn muziek avonden vooral op de jeugd tot ongeveer vijftien jaar. „Zeg maar de categorie die wel wil. maar nog niet mag stappen. Ouders kunnen hen hier rustig tot elf uur 's avonds onder onze hoede achterlaten. Wij houden ze wel in de gaten." De nevenactiviteiten moeten Scheldorado verzekeren van een meer constante inkom stenbron, ook in de zomer maanden. Daarnaast verzorgt Scheldorado arrangementen voor de campings De Braak man (Hoek) en De Vogel (Hengstdijk), die tevens in ei gendom zijn van de familie Van den Bosch. Lang aanhou dend warm weer hoeft zo geen bedreiging te vormen voor het eerder failliet verklaarde tro pisch golfslagbad. „Hoewel de vorige eigenaren ook zomers best redelijk hebben ge draaid", heeft de jongste telg van de recreatiefamilie kun nen afleiden uit de cijfers. „Daar heeft het niet aan gele gen." jjjoye verslaggever Brand heeft in de vroe- l^terdagochtend forse scha- ^gericht in de spuiterij a.|te timmerfabriek Zeeland ^jnen in Axel. Door snel in- ^Ptn van het plaatselijke ^weerkorps kon worden voorkomen dat het vuur zich uitbreidde naar de rest van het bedrijf. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Het vuur ontstond vermoedelijk doordat verfresten en stof in de speciale afzuiginstallatie waren gaan broeien, aldus brandweer commandant C. M. de Pooter. De sterke rookontwikkeling die daarbij optrad, zette even voor vier uur 's ochtends het inbraak alarm in werking. „Om die reden was de politie dan ook eerder ter plekke dan wij." De brandweer rukte uit met twee bluswagens. waarvan er één niet in actie hoefde te ko men. De brand was binnen een kwartier onder controle. „De timmerfabriek is voor ons geen onbekend terrein. We oefenen er regelmatig, vandaar dat we in de rook ook vrij eenvoudig onze weg konden vinden naar de spuitcabine. Dat is toch een groot voordeel geweest", zei De Pooter bij terugkeer in de kazer ne. Het nablussen heeft tot in de loop van de ochtend geduurd. Geschat wordt dat de timmerfa briek zeker voor honderddui zend gulden schade heeft opge lopen. Niet alleen werd de spuit cabine (bedoeld voor het lakken van het houtwerk) geheel ver nield, de rest van het bedrijf aan de Meekrapweg liep aanzienlij ke roetschade op In opdracht van de verzekeringsmaatschap pij werd direct begonnen met het opruimen van de puinhoop, zodat de fabriek weer zo snel mo gelijk op volle toeren kan draai- van onze verslaggeefster HULST - De gemeente Hulst wil in april beginnen met de sloop van het landbouwcon- structiebedrijf Lampo en de sa nering van de grond aan de Tuinstraat in Hulst. Gedepu teerde staten hebben hiervoor toestemming gegeven. De sane ring kost de gemeente 140.000 gulden. De grond blijkt in een straal van twintig meter tot op drie meter diepte ernstig verontreinigd. Oorzaak is een lekkende olie tank. die werd gebruikt om een woning te verwarmen. Ook het grondwater is vervuild: met po lycyclische aromatische kool waterstoffen. De tank werd al in 1975 verwijderd, maar de vervui ling werd niet direct opgemerkt. De verontreiniging kwam aan het licht toen de gemeente de constructiewerkplaats vorig jaar wilde aankopen. Zij wil het terrein op korte termijn aanwen den voor woningbouw. De eigenaar van Lampo kon niet aansprakelijk worden gesteld, omdat de tank van voor zijn tijd was. Daarom besloot de ge meente tot een vrijwillige sane ring. Wanneer zij op een provin ciale of rijksbijdrage moet wach ten, kan de sanering nog wel ja ren duren. De schoonmaakkos ten worden begroot op 140.000 gulden. Milieu-ambtenaar R. van Dam me van de gemeente schat dat ongeveer driehonderd kuub grond moet worden afgegraven en vervangen door schone grond. Daarna - over een maand of drie, vier - wordt via bronbe maling het vervuilde grondwa ter opgepompt, ontdaan van olie en geloosd op de riolering. Na de zomer hoopt de gemeente te kunnen beginnen met wo ningbouw. De plannen hiervoor zijn nog niet uitgewerkt. van onze verslaggever IJZENDIJKE - Vandaag de dag is het in stand houden van open luchtzwembaden vrijwel niet meer mogelijk zonder forse te korten voor lief te nemen. Het Oostburgse college heeft er dan ook begrip voor dat exploitant F. Lievens van het geprivati seerde zwembad in IJzendijke tot een kostenbesparing wil ko men door de diepte van het diepe bassin terug te brengen van 2.00 naar 1.40 meter. Het. geprivatiseerde zwembad in IJzendijke is in december 1989 met de bijbehorende opstallen en andere voorzieningen ver kocht aan Lievens. De gemeente Oostburg geeft tot het jaar 2000 een exploitatiebijdrage voor het bad. Het college heeft de inten tie om vanaf de eeuwwisseling geen bijdragen meer beschik baar te stellen. Lievens kan zich niet helemaal in dat standpunt vinden. Het college beseft echter dat de kosten voor het openhou den van een openluchtzwembad hoog zijn. Burgemeester en wet houders hechten veel belang aan het in stand houden van het IJzendijkse zwembad en vindt het daarom noodzakelijk mee te denken over maatregelen die er toe kunnen bijdragen dat de zwemvoorziening open blijft. Het terugbrengen van de diepte van het grote bad is kostenbe sparend en daarom wil het colle ge meewerken aan die maatre gel. De leden van de commissiever gadering openbare werken wor den in een vergadering van woensdag 28 februari gevraagd in te stemmen met het college voorstel. Deze vergadering be gint na de afloop van de vergade ring van de commissies planolo gie en bestuurlijke zaken. Die laatste vergadering begint om 8.30 uur. Ook het voorstel een perceel grond aan de Schouw burgstraat te verkopen aan de Dorkas De huis-aan-huis- collecte van Dorkas Hulp in Ar- nemuiden, georganiseerd door de Dorkas-werkgroep Walche ren, heeft 1.877,85 opgebracht. De opbrengst is bestemd voor de straatkinderprojecten van Dor kas Hulp Internationaal. Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging (RZVW) komt tijdens deze ver gadering aan de orde. De RZVW wil aan de Schouwburgstraat 27 aanleunwonigen bouwen. Janny van der lee Vanille-ijs met gebakken appel en sinaasappelsaus (4 personen) Als u de sinaasappelmar melade iets te bitter vindt kunt u de marmelade op smaak brengen met een lepel tje honing. De hoeveelheid is afhankelijk van uw persoonlij ke smaak en de mate van bit terheid van de marmelade. Houdt u van een iets 'dunnere' saus. leng de marmelade dan aan met een klein scheutje si naasappelsap. Ingrediënten: vanille-roomijs 2 handappels 2 eetlepels geschaafde aman delen boter 4 eetlepels sinaasappelmar melade 1 eetlepel cointreau of andere sinaasappellikeur suiker kaneel. Bereiding: Snijd de appels in vieren, ver- ivijder het klokhuis en de schil en snijd de partjes in plakken. Rooster de geschaafde aman delen goudkleurig in de koeke- pan zonder boter. Laat ze op keukenpapier uitdampen. Verhit de boter in dezelfde pan en bak hierin de plakken ap pel. Verwarm de marmelade met de likeur. Bestrooi de plakjes appel met suiker en kaneel. Schep op elk bordje een flinke bol ijs. schik hier omheen de gebakken plakjes appel, lepel de marmeladesaus over het ijs en bedruppel de plakjes appel hiermee. GOES Grand. 20 uur: Seven; HULST De Koning van Enge land. 20 uur: Heat, Sudden Death. Showgirls, Fair Game. The Usual Suspects en Filmpje!; MIDDELBURG - Cinema, 20 uur: Sunset Boulevard; OOSTBURG - Ledel, 14 uur: Pocahontas (ned), 16 uur: Babe, een buitengewone big; VLISSINGEN - Alhambra. 20 uur: Showgirls, .Heat, Dange rous Minds en Fair Game: Tentoonstellingen BROUWERSHAVEN - Stad huis. 9-12 en 13.30-16 uur: 'Teke nen voor Sophia'. Zeeuwse kin dertekeningen voor het Sophia ziekenhuis (L'm 21/2); BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur Elke Wennmann. schilderijen <t/m 2/3); GOES Stadskantoor, 9-17 urn-: 'Kattendijke presenteert zich', werken van 'self-made' schilders uit Kattendijke (t/m 1/ 4); KAPELLE Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: 'De Zwaak- se Weel', foto's KNNV (t/m 23/2). MIDDELBURG - Zeeuws Mu seum, 10-17 uur: Blauw Rood Wit. werken van diverse kunste naars (t/m 10/3»; Schilderijen in oude glorie hersteld it'm 14/4); Zeeuwse Bibliotheek. 17.30-21 uur: 'Door het oog van: C. Heij- koop'. foto's (t/m 9/3); Rozen kruis expositie 'Gnosis is tijd loos en altijd actueel' (t/m febr.i; TERNEUZEN - Hal Stadhuis. 9-12 en 13-16 uur: Antoinette Dekker, beeldend werk en Ju dith Sondervan. olieverschilde- rijen (t/m 10/3); VLISSINGEN - Bellamy 19. 10-17 uur: Bert Frijns (glas skulpturenj en Wim Hofman (schilderijen/mixed media (t/m 2/3); ZIERIKZEE - Galerie Galerij. 13-16 uur: Mailart-projecten (t/m 21/3). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel.06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel 0118-412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land. tel. 0118-615551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood. tel. 0118-636251, van 10.00-14.00 uur en 20.00-23.00 uur - weekends van 20 00-23.00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land. tel. 0118-469869, dag en nacht bereikbaar. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland. tel. 06-0432 (gratis), dag. van 14-20 Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel 0118-628800. Aids Infolijn: tel. 0118-638384 De politie houdt vandaag, maandag, een snelheidscontrole op de Rijksweg N57 (traject Mid delburg-Haamstede)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 25