Van der Spil kampioene met vuur Dubbele winst Lianne Wielemaker Leidenaar Lambo verovert Zeeuwse titel poolbiljarten Van Dorsselaer klaar voor het ZK dressuur Linda de Paauw en Kaj Scholt slagen met glans in Leiden Elisabeth Willeboordse laat kans voorbijgaan op NK judo Polderman naar Zweden voor WK-langlaufen Oranje op 1 juni naar Vlissingen VLISSINGEN - Het Nederlands voetbalelftal komt definitief naar Zeeland- Als voorbereiding op het Europees kampioen schap. dat van 8 tot en met 30 juni in Engeland gehouden wordt, oefent Oranje zaterdag 1 juni tegen het Zeeuws elftal. Gekozen is voor het terrein aan de Irislaan te Vlissingen, om dat daar de meeste veiligheids-maatregelen genomen kunnen worden. De wedstrijd begint om 19.00 uur Voetbalclubs gaan oefenen TERNEUZEN - Als het weer een beetje wil meewerken, wordt er deze week in Zeeuws-Vlaanderen - in de aanloop naar de tweede competitiehelft - een aantal oefenwedstrijden ge speeld. Op het programma staan: Morgen (dinsdagi Oostburg- Terneuzen en Hoofdplaat-GPC. Woensdag: HVV'24-Kruinin- gen (20.00 uuri. Clinge-Hulsterloo. Graauw-Koewacht en Jong Breskens-Jong RCS. Vrijdag: HW'24-IJzendijke. Indien niet anders vermeld, is het aanvangstijdstip 19.30 uur. Sparta-Jong Zeeland afgelast VLISSINGEN - De wedstrijd Sparta-Jong Zeeland gaat mor genavond (dinsdag) niet door. Sparta moet woensdagavond thuis tegen Go Ahead Eagles spelen en op het veld van stadion Spangen mag maar een wedstrijd per week gespeeld worden Sterke eindsprint redt VVR KRUININGEN - In de Zeeuwse promotieklasse (volleybal) stond slechts één wedstrijd op het programma. De mannen van WR maakten tegen BOK een eind aan een slechte reeks en wonnen met 3-1. Dat was vooral te danken aan een sterke eindsprint in de vierde set, waarin een grote achterstand (2-8) werd opgehaald. BOK, dat de eerste set ook al winnend had afgesloten 10-15). slaagde er niet in om die ruime marge te ver zilveren. Nadat VVR de tweede en derde set met 15-8 en 15-9 had gewonnen, bekroonde de ploeg uit Kruiningen een inhaal race met een 17-16-zege. van onze verslaggever Martijn Krabbendam MIDDELBURG - De sport ge niet vooral in de Verenigde Sta ten een ongekende populariteit, maar wint ook steeds meer ter rein in de rest van de wereld. Ook Nederland begint zo lang zamerhand besmet te raken met het poolbiljart-virus. Zeeland bleef in eerste instantie nog wat achter, maar heeft het spelletje met de ivoren ballen, keu en de zes gaten in het biljart nu ook ontdekt. Gisteren tekende het Middelburgse pool- en snooker centrum Cue Action voor de or ganisatie van het Open Zeeuws kampioenschap poolbiljarten, dat 22 deelnemers naar de Wa- lensingel lokte. Marcel Lambo uit Leiden mocht na afloop het prijzenpakket in ontvangst ne- Vanuit het hele land zijn ze naar Middelburg gekomen, de beoefe naars van het poolbiljarten. De eerste prijs, een bedrag van 500 gulden en de imposante wissel bokaal. maken deelname aan de Open Zeeuwse wel heel aantrek kelijk. De Leidenaar Alex Lely, nummer twee van Nederland, geldt als belangrijkste kansheb ber, Jacco de Visser, winnaar van de vorige editie, als grote outsider. Het Middelburgse snooker-en poolcentrum Cue Action tekent voor de organisatie. Sinds het Middelburgse centrum twee jaar geleden een face-lift heeft onder gaan stort eigenaar René Lems zich steeds meer op de biljarts- sport. De open Zeeuwse poolbil jart-kampioenschappen sluiten daarom goed aan bij de nieuwe koers die Cue Action heeft inge zet. „We organiseren steeds meer", zegt Lems, „en je ziet dat begint te leven. We hebben nu 22 deelnemers die allemaal 25 gul den inschrijfgeld betalen. We spelen het 'nine balls', dat bete kent dat er negen ballen op tafel liggen. Diegene die de bal met nummer negen wegspeelt heeft gewonnen. Maar het kan ook zo zijn dat, als je via een andere bal de nummer negen in het gat mikt. je gewonnen hebt." Ondertussen blijkt dat Jacco de Visser een slechte dag heeft. De Zeeuw, vorig jaar toch knap win naar van het toernooi dat toen louter Zeeuwse deelnemers ken de. verliest zijn eerste partij in de kwartfinale van Marcel Lambo. De Leidenaar is in de wedstrijd, die er om gaat wie het eerst zes frames gewonnen heeft, met 6-1 te sterk. Omdat het een 'double knock-out' systeem betreft, krijgt De Visser een kans op re habilitatie. Maar ook Philip van Aken verrast De Visser, die ste vig baalt van zijn vroegtijdige uitschakeling. „Dat kun je wel zeggen ja. Vorig jaar had ik het veel beter naar m'n zin Maar weet je wat het is, poolbiljart is eigenlijk geen sport voor mij. Ik snooker liever. Wat het verschil is tussen die twee sporten? De énige overeenkomst is dat er ga ten in het biljart zitten." „Snooker is moeilijker", ver volgt De Visser, „vooral tactisch gezien. Daarnaast is de sport verslavend. Bij poolen komt het ook aan op geluk Je kan heel de wedstrijd beter zijn, maar toch verliezen als je een makkelijke bal mist. zoals ik net deed." „Ik moet ook zeggen dat ik heel lang niet gepoold heb. Na mijn overwinning vorig jaar heb ik geen poolbiljart meer gezien. Ja, deze week heb ik een aantal fra mes gespeeld als voorbereiding, dat is alles. Nu speel je tegen jon gens die gewoon heel goed zijn. Alleen de manier waarop ik die laatste partij net verlies... Lullig als je ziet welke winstkansen ik had." Rockmuziek Derhalve krijgt de glimmende wissel bokaal maandag een an der naamplaatje. Het Leidense duo Marcel Lambo en Alex Lely spelen de finale. Rockmuziek op de achtergrond, veel sigaretten rook en boven de tafel een grote plastic fles van een bekend Ame rikaans biermerk. Poolbiljart in Middelburg, poolbiljart op z'n Amerikaans. „Zo hoort het ook hè", vindt René Lems. „De lich ten dimmen, lekkere muziek op de achtergrond, gewoon een beetje sfeer aanbrengen." Zelf speelt René Lems snooker, net als broer Richard overigens. De laatste weet waarom zo veel snookeraars sneuvelen in het toernooi. „Onderschatting, ge woon onderschatting. Die snookeraars denken het wel even te klaren. Mooi niet. Pool biljart is een flitsend spel, met een eigen gezicht. Vooral in Amerika spelen ze het graag. We waren daar van de zomer in een café en gingen poolen. Al gauw zagen die Amerikanen dat we het meer hadden gedaan en stonden ze ineens met dollarbil jetten te zwaaien. Of we om geld wilden spelen." Na een twee uur durende partij om negen gewonnen frames mag Marcel Lambo de wisselbeker èn een bedrag van 500 gulden mee nemen naar Zuid-Holland. Lam bo was met 9-4 te sterk voor de torenhoge favoriet Alex Lely. Een verrassing? De Leidenaar zelf wil er niets van weten. „Wat is verrassend? Ik was, samen met de andere jongens uit Lei den, één van de kanshebbers. En het is een kwestie van vorm hè. Die had ik vandaag meer dan Alex." Lambo is blij met zijn Open Zeeuwse titel, maar al te veel waarde hecht de Leidenaar er niet aan. „Ach, het is een leuke titel, meer niet. Ik hoop dat het de volgende keer groter wordt. Want 22 deelnemers is natuur lijk niet echt veel, laten we eer lijk zijn." Maar de cheque van 500 gulden vergoedt veel natuur lijk. „Zeker, het is een heel lek ker weekeindje zo." Jacco de Visser was teleurgesteld na zijn vroegtijdige uitschake ling. „Ik had een jaar geen poolbiljart meer gezien." foto Lex de Meester SUNNEArLISSINGEN - Vandaag (maandag) beginnen in het Zweedse Sunne de wereldkampioenschappen langlaufen en biathlon voor gehandicapten. Axelaar Arnold Polderman maakt deel uit van de Nederlandse ploeg. Na een reeks oefenstages in Oostenrijk. Frankrijk en Duitsland slaagde Arnold Polderman er op het nippertje in zich bij de Ne derlandse WK-select,ie te voegen. Hoewel de wereldkampioen schappen langlaufen en biathlon voor gehandicapten vandaag al beginnen, komt de Axelaar woensdag pas voor het eerst in actie. Hij start dan op de 5 kilometer langlaufen. Zaterdag is de Nederlandse ploeg neergestreken in Sunne. Zoals eigenlijk bij meeste echte wintersporten gebruikelijk is - afgezien van het schaatsen - heeft het rood. wit en blauw ook in de gehadi- captensport een zeer geringe inbreng. Slechts drie Nederlandse namen sieren de deelnemerslijsten: Arnold Polderman in de klasse B2 (slechtziend). Marianne Huiben uit Leiden in de klasse BI (blindt en Marjorie van de Bunt uit Den Haag in de klasse LW 6/8 larmbeperking). Het trio wordt door een team van vier bege leiders bijgestaan. Het wedstrijdprogramma ziet er voor de Nederlanders als volgt uit: woensdag: 5 km. iFTj. donderdag: 7.5 km. biathlon, vrijdag: 10/5 km. (CL), zondag: 20/15 km. (CL) foto PZC van onze verslaggeefster Edith Ramakers BEVERWIJK - Jessica van der Spil was tijdens haar finale in de categorie plus 72 kilogram boos op zichzelf en Elisabeth Willeboordse was dat na haar fi nale in de klasse min 61 kilo. De twee Zeeuwse judoka's waren souverein tot de eindstrijd van het NK junioren in Beverwijk doorgedrongen. Maar waar Wil leboordse op zilver bleef steken na onnodig verlies van Cisley Peters, won Van der Spil van Denise Peperkamp en mocht zij als sterkste Nederlandse junior zwaargewicht een gouden me daille ophalen. De eerste plaats lonkte zaterdag voor zowel de Middelburgse Wil leboordse als de Goese Van der Spil. Beide judoka's wisten dat en voelden de druk. De 16-jarige Van der Spil bestreed de span ning' met het idee 'ik heb in elk geval al zilver' en maakte een bijna nonchalante indruk. „Ik zag hoe zenuwachtig Denise zich voorbereidde. Ze neuriede in zichzelf en ontweek mijn blik. Ik ging me met de minuut zekerder voelen." Willeboordse (18) was in zichzelf gekeerd. Inwendig vreesde ze voor de kracht van haar tegen standster Cisley Peters. Ze sprak zichzelf moed in: „Cisley heeft me weieens verslagen, maar dat heb ik haar ook. Ik moet gewoon mijn sterkste pun ten uitbuiten. Rechtop staan, haar uitdagen en acties maken." nise Peperkamp moeten zijn. Want ook Peperkamp had een zeer voorspoedige weg belopen naar de finale. Van der Spils coach Wim Geelhoed buitte alle tijd uit om haar de laatste aan wijzingen in te fluisteren. „Jes sica weet zelf ook dat ze kwalitei ten genoeg heeft voor de Neder landse titel. Ze is toch ook Ne derlands kampioene onder 16 jaar geworden. Maar we zijn de laatste maanden anders, in elk geval intensiever, samen aan het trainen. Ze moet het moment van aanvallen beter kiezen. Ik probeer haar zover te krijgen dat ze boos wordt op haar tegen standster. Op de mat gelden geen aardigheidjes meer, daar is het oorlog. Daar moet je knok ken voor wat je waard bent. Boos worden op jezelf en de an der." De pupil van Geelhoed leert klaarblijkelijk snel. Vol vuur be gon Jessica van der Spil aan haar finale. Ze pakte Peper kamp vast die leek te schrikken van zoveel sportieve agressie. Van der Spil kwam snel op voor sprong, maai- was nog niet verza digd. Net als de andere partijen wilde ze deze met een ippon af sluiten. Ze zette halverwege een variant op een heupworp in en scoorde een vol punt. Van der Spil, de nummer drie van vorig jaar. kon dit keer op de hoogste trede van het erescha- vot van onder 19 jaar plaatsne men. „Ik kan niet goed zeggen wat me overkwam toen ik op de mat stond. Ik was alleen ontzet tend boos en waarom of op wie, daarmee heb ik me niet bezig ge houden. Ik heb die kwaadheid lekker uit kunnen leven en nu kan ik nog niet zo goed geloven dat ik Nederlands kampioene ben." Elisabeth Willeboordse was een van de eerste judoka's die haar trainingspartner kwam felicite ren, alsof ze daarmee ook even afstand kon nemen van haar ei gen tegenvaller. Voor de verlie zend finaliste restte zaterdag uitsluitend een opbeurend schouderklopje. „Ik heb stom gedraaid. Ik heb het aan mezelf te wijten dat ik tweede gewor den ben." Ze wilde er ook niet van horen een redelijke reeks te hebben af gewerkt. Jessica Boer was in de eerste ronde geen partij voor Willeboordse geweest, terwijl ze tegen Nicky Boontje wel alle vier minuten nodig had om met klein verschil te winnen. „In die partij ging het ook al niet goed. Ik nam te weinig initiatief', mokte Wil leboordse. In de halve finale gaf ze haar clubgenote van sportschool Jan de Rooij uit Goirle geèn schijn van kans. Eerst nam ze afstand met een voetveeg, daarna scoor de ze een vol punt met een loep zuivere overname. „Nou, dat was misschien de enige partij waarin ik iets uitstraalde." Willeboordse had de kans op goud laten lopen. Eenmaal op de tatami werd ze overvallen door gelatenheid, zo leek het. Ze liet Peters aanvallen, verdedigde weliswaar goed. maar creeerde zelf geen openingen. Ook de woorden van Jan de Rooij leken aan dovemansoren besteed. „Hé. wakker worden. Pak aan, val aan. Rechtop en actie", schreeuwde hij van de zijlijn. Willeboordse keek, maar rea geerde te weinig. Geen van bei den maakte een punt. maar de jury beoordeelde de Limburgse Cisley Peters als winnares. „Stom. stom. Ik had niet hoeven te verliezen. Ik was denk ik niet fel genoeg." Toch zat ze niet he lemaal bij de pakken neer en droeg ze haar nederlaag profes sioneel. Direct na de jury-beslis sing kon ze haar wedstrijden al analyseren, waarmee ze de ma nier vond om haar teleurstelling te verwerken, „In de laatste wed strijd ben ik misschien te voor zichtig geweest. Ik had rechtop moeten staan, schijnaanvallen moeten maken, bezig moeten zijn. Haar bang moeten maken. Ik heb te weinig geprobeerd. Maar gelukkig is nog niet alles verloren. Bij internationale wed strijden hoop ik mezelf te mogen waarmaken." Jeffrey de Boer van JV Breskens mag tevreden zijn over zijn op treden bij het NK. In de catego rie tot 60 kilogram eindigde hij op de vijfde plaats. De judoka moest in de kleine finale buigen voor Vincent van Kalken, een lid van de nationale selectie. De Boer (van 1978) werd vijfde van Nederland. Sander Schipper van sportschool Geelhoed viel niet in de prijzen. Eindstreep weg naar de eindstreep had vooral Jessica van der Spil res pect afgedwongen. Minder dan een minuut had ze nodig om Na- thaly van Herk uit Limburg op de knieën te krijgen. Ook Jes sica Frijling kon haar geen stro breed in de wegleggen. Niemand leek haar zaterdag te kunnen stoppen, of het zou De- Van Dijk wint oi: in Schoorl VLISSINGEN - Atlete Maaike van Dijk heeft gisteren in Schoorl een cross over vijf kilo meter voor meisjes B-junioren gewonnen. De atlete van Spor ting Walcheren die binnenkort overstapt naai- Atletica, legde de afstand af in 19 minuten en 57 se conden. Jessica van der Spil legt een houdgreep aan in de finale tegen Denise Peperkamp. van onze medewerker NIEUWVLIET - Tijdens de dressuurwedstrijd van de Ha- ringruiters gaf Christian van Dorsselaer er blijk van klaar te zijn voor de Zeeuwse titelstrijd, zaterdag in Vrouwenpolder. De amazone uit Heikant reed in de piste van het paardesportcen- trum Nieuwvliet de ruin Harvy in de klasse Z naar het fraaie to taal van 195 punten. Van Dors selaer liet een andere titelkan didaat, Suzan Malcorps, achter zich. De Cadzandse pension houdster bleef met Houston op 184 punten steken. Ook Carla Haak deed met twee overwinningen weer van zich spreken. In de klasse M2 had de amazone uit Hoek de beslist niet gemakkelijk te rijden Icara erg goed aan het bit lopen. Het le verde de Oranjeruiter-combina- tie 165 punten op. Petra de Fey- ter werd in combinatie met Vamp met een 'score van 160 punten een goede tweede. De Axelse amazone, bijna een jaar uitgeschakeld door een been breuk veroorzaakt door de klap van een paard, heeft de stijgende lijn weer duidelijk te pakken. Met Jessica vormt Carla Haak al een even fraaie zo niet nog fraai ere combinatie dan met Icara. De merrie beschikt over fraaie basisgangen en veel souplesse. Bovendien wordt de 'gummy- bal' door haar berijdster met veel schwung door de ring ge stuurd. In de proef waren nog wel een paar kleine foutjes te be speuren, maar de uitstraling en lichtvoetigheid waarmee de vos boor de piste danste was erg goed. Het leverde Carla Haak in de klasse L al weer twee winst punten (173) en een overwinning op. Annemarie de Zeeuw vormde met. Freya eveneens een goede combinatie. Getuige de 167 pun ten op het protocol van de Cad zandse. En ook de op de derde plaats eindigende Desire Miesen zag het erelint aan het hoofdstel van Cina vergezeld gaan van een winstpunt (159). In de klasse Ml bleek Monique Hellemun in het zadel van Fik- sone duidelijk een maatje te groot voor haar achtervolgers. Getuige de 162 punten op het ju ryrapport van de Terneuzense en het cijfer 148 voor de op gelij ke hoogte eindigende Liesbeth Cornelisse met Fellow en Nicole Vaes met Ivan Deux. Hoewel wegens studie een aan taljaren uit de roulatie te zijn ge weest blijkt Renee Bruggeman de rijkunst nog steeds voortref felijk te beheersen. Enkele maanden geleden met Kalusha begonnen, is de Oostburgse al weer hard op weg naar de top. Wat in Nieuwvliet met een fraaie overwinning (164 punten) in de klasse B werd onderstreept. Ad Murre, door pech met enkele paarden gedwongen op het laag ste niveau te akteren, veroverde met Jamarette de tweede stek. De 158 punten waarmee dit ge beurde bieden voor de man uit Groede perspectief voor de toe komst. Ook de proef van de op de derde plaats eindigende Jan- nie Hamelink met Itrichta werd door de jury goed genoeg bevon den voor een winstpunt (157). LEIDEN - In Leiden zijn bij de yoorfinales van de Speedo- isargangkampioenschappen door de Zeeuwse deelnemers Soede tijden gezwommen. Voor deze wedstrijden was de top-20 lan Nederland uitgenodigd, Waardoor de garantie voor pri- 1,13 prestaties gewaarborgd *as. °°k dit jaar bleven persoonlijke ^ords niet uit. Vooral Linda de Paauw en Kaj Scholt. beiden •an de Stormvogel uit Vlissin- ^n, zorgden voor een verrassing °Pde 100 meter rugslag. Zij klop- jen in hun jaargang de top-20 '•'an Nederland in tijden die en kele weken geleden nog niet voor mogelijk werden gehouden. Linda de Paauw klopte in een rechtstreeks duel de tot dan toe ongeslagen Amsterdamse Ka- tinka van Vastenhoven in de tijd van 1.12,8. Kaj Scholt, die als zesde in de finale was gekomen, verraste door zwemmend in de buitenbaan iedereen voor te blij ven in de tijd van 1.21.8. Boven dien won hij het zilver op de 100 meter vrije slag en brons op de 200 meter wisselslag. Clubgenoot Michiel Soolsma maakte het Stormvogel-succes compleet door het behalen van de bronzen medaille op de 100 meter schoolslag. van onze medewerker WESTKAPELLE - De tiende editie van de competitie om de Zilveren Vuurtoren, georga- nieerd door de Vroonruiters uit Westkapelle, werd een prooi voor Ilona Riemens. De 12-ja- rige Middelburgse amazone stuurde zaterdag in manege de Zandbooi in Westkapelle de ruin Bonanza naar 162 punten. Voldoende voor de eerste stek in de klasse B pony's en de eind zege van de uit vier wedstrijden bestaande wedstrijdserie. Naaste belager Krista Pluymers scoorde met Jamie in de klasse B paarden wel twee puntjes ho ger. Dit was voor de Lewedorpse niet voldoende om de hoofdste delijke combinatie van de lei dersplaats te verdringen. Met twee overwinningen eiste Lianne Wielemaker de hoofdrol in het dagklassement voor zich op. De doktersassistente uit Koudekerke had zich in de klas se M2 paarden waarschijnlijk geen beter debuut kunnen be denken. Wielemaker reed met Giana een goede proef, die door de jury werd beloond met 160 punten. De Scheldestadcombi- natie bleef hiermee naaste con current Margreet Walraven met Holday S maar liefst negentien punten voor. Jury-lid Wim Reij- nierse: „Dit is een van de beste combinatie die ik vandaag ge zien heb." In de klasse Licht ontspon zich een verbeten gevecht tussen Lianne Wielemaker en haar dorpsgenoten en vriendinnen. de zusjes Ciska en Miranda Weij- ermans. Ook hier bevestigde Wielmaker haar klasse door de goed lopende Idee P naar de prachtige score van 167 punten te sturen. Maar ook voor Ciska Weijermans, die met Venus een leuke combinatie vormt, staak te het telraam van jury-lid Cor Abrahamse zijn werk op een ge lijk aantal punten. De beslissen de onderdelen spraken echter in het voordeel van Lianne Wiele maker. Het duo werd op slechts drie punten gevolgd door Miran da Weijermans in het zadel van Joëlle. Cor Abrahamse: „Er werd in de ze rubriek goed gereden, dus kon ik nogal wat achten kwijt. De top ontliep elkaar weinig. Het was en kwestie van details." In de klasse Z ging het oranje lint wel naar Miranda Weijer mans. Het betekende voor de amazone uit Grijpskerke en haar Djuck de zesde zege op rij. Hoewel ze dit zelf nog steeds ont kent, behoort Weijermans zater dag tot de favorieten voor de Zeeuwse titel. Jurylid Wim Reij- nierse onderstreepte de fraaie vertoning met 188 punten. In de klasse Ml was er geen kruit gewassen tegen Eppo Roovers en Gabriél. Met zijn totaal van 165 punten bleef de instructeur uit Kminingen de rest van het peloton een straatlengte voor. Het verschil met de nummer twee. Marieke Willemstein met Helpera onder het zadel, be droeg dertien punten. Lianne Wielemaker uit Koudekerke versloeg in de tiende editie van de competitie van de Zilveren Vuurtoren haar dorpsgenoten en vriendinnen de zusjes Ciska en Miranda Weijermans. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15