Nederland ziet sprint niet zitten Fabelachtig record Frank Fredericks Super-Cupduel op losse schroeven Sergei Klevtsjenja en Christine Witty smaakmakers WK Alleen allroundster Annamarie Thomas levert acceptabele prestatie KNVB denkt aan langere winterstop van onze verslaggever Govert Wisse HEERENVEEN - Nederland is trots op Rintje Ritsma en koes- trrt Evert van Benthem. Gerard van Velde, de derde telg van de ijsfamilie, blijft daarentegen de ttuwige verschoppeling. Hij sprint en dan tel je nauwelijks mee. Dan ben je, in Nederlandse Bround-ogen, een foutje van moeder natuur. Het afgelopen weekeinde deed de verloren joon net als zijn vakbroeders Leeuwangh en Bos opnieuw een wanhopige poging om warmte on sympathie op te wekken bij rijn landgenoten. Die mislukte jammerlijk. Het drietal deed het om uiteenlopende redenen a slecht, dat Nederland op het volgende WK nog maar met twee mannen aan de start mag komen. Voor Van Velde is het sneu. dat wieg 24 jaar geleden onder ié rook van Zwolle stond. In elk ander land was hij met open ar men ontvangen. Bij de buren zou de sprinter met zijn onmis kenbare talent in de watten wor den gelegd, maar in eigen huis wordt hij niet au serieux geno men. Omdat hij geen tien kilo meter kan rijden, omdat hij na tuurijs verafschuwt. Omdat hij dus geen Ritsma of Van Ben- them heet, maar Van Velde. Sprinter en dus zorgenkindje. kan wel eens jaloers worden op de anderen. Waar hij als onge wenst schaatskind door het le ien moet, worden de anderen jereerd als winterse Godenzo nen. Van Velde keek dan ook verlangend uit naar de WK sprint in Heerenveen. Het evene ment zou het afgelopen weekein de een gratis STER-spot moeten worden voor de explosieve jon gens. „Het WK in eigen land is een droom voor me", zei Van Vel de vooraf. De droom werd een kleine nachtmerrie. Van Velde ging, om met sprintcoach Van Leeu wen te spreken, 'plat op zijn Annamarie Thomas start op de 500 meter. muil'. Op de eerste 500 meter gleed zijn linkerbeen bij het uit komen van de eerste bocht weg. In plaats van warm applaus wachtte hem de koude aanra king met het ijs. „Mijn toernooi was toen al voorbij." Anti-reclame Van Velde telde na 19 seconden al niet meer mee in het lang niet uitverkochte Thialf. Doordat ook Jan Bos de eerste twintig niet haalde, verspeelde Neder land een startplaats. Het WK had sympathie moeten opwek ken voor de sprint, maar leverde slechts anti-reclame en kritiek op. Van Leeuwen: „Ik baal ver schrikkelijk. Want nu krijg je weer allemaal jankverhalen over de sprint." De labiele situatie bij de Oranje- vrouwen versterkte het beeld van eeuwige treurnis bij de sprint.. Annamarie Thomas, die de WK er als aardigheidje bij- deed, was beste Nederlandse met haar knappe vijfde plaats. Aaftink (12e) en Zwolle (15e) presteerden weliswaar goed op hun eerste 1000 meter, maar als specialisten moesten ze het af leggen tegen allroundster Tho mas. Leen Pfrommer uitte na afloop zijn tevredenheid, omdat hij voor '97 wèl een startplaats ex tra versierde, maar de luitenant kolonel b.d. kan onmogelijk con tent zijn met de gang van zaken in en rond zijn verbrokkelde ploeg. Ab Krook begeleidde Thomas en Aaftink, Pfrommer was alleen coach van Zwolle. De situatie buiten de baan was nóg ingewikkelder. Het vrou wenteam zat verspreid over heel Friesland en dat tijdens het be langrijkste weekeinde van het jaar. Pfrommer was ingekwar tierd in een hotel te Akkrum. Thomas en 'afvallige' Aaftink lo geerden met hun coach Krook in Drachten. Sandra Zwolle sliep bij haar ouders thuis in Heeren foto Arthur Bastiaanse/ANP veen. Je kunt dan moeilijk spre ken van een hechte WK-forma- tie. Pfrommer deed of het hem niks kon schelen: ..Het gaat om wat er op de baan gebeurt, niet om de gezelligheid in een hotel. Als Zwolle het prettig vindt om honderd meter bij de baan van daan te slapen en niet 25 kilome ter verderop, moet ik dat accep teren. Een coach moet een spor ter niet voor de voeten lopen." Drie jaar Pfrommer vindt het onzin, dat nu meteen weer kritisch naar de sprintploegen en zijn functione ren wordt gekeken. „Ik heb al voor het seizoen gezegd, dat je me niet op één winter moet afre kenen. Pas over driejaar mag je me oordelen en veroordelen", al dus Pfrommer. die niet bang is, dat de KNSB de zin van het be staan van de sprint-kernploegen nu aan de orde stelt. „In mei gaan we vrolijk weer met een nieuw seizoen beginnen. De bond zal heus niet het mes in het sprinten zetten." Zijn collega van de mannen- ploeg is een andere mening toe gedaan. Floor van Leeuwen: „De geruchten gaan. dat er al weer aan poten wordt gezaagd. Er schijnt een lobby te zijn voor een ander systeem. Zou me niks ver bazen. De bond heeft zijn mond vol over een goede opleiding, maar de junioren-sprintploeg hield na een jaar al op te be staan. Waar ben je dan mee be zig?" Hilbert van der Duim was in '83 de laatste Nederlander, die met zijn derde plaats het WK-sprint- podium opstapte. Jos Valentijns zilver in 1972 is nog altijd de bes te Oranje-prestatie. Valentijn keek het afgelopen weekeinde toe in zijn woonplaats. Hij ge noot. maar was ook diep be droefd. „Het doet me pijn, als ik zo'n jongen als Van Velde volg. Een geweldig talent, dat al we reldkampioen had kunnen zijn. maar daarentegen jaren stil is blijven staan in zijn ontwikke ling. omdat Nederland het sprin ten niet ziet zitten. Dat doet pijn. Het is een schande, hoe de bond omgaat met deze tak van het schaatsen. Beleid is er niet. Er moet deskundigheid uit het bui tenland worden gehaald. Je ziet nu dezelfde mensen rondlopen als in mijn tijd. De Pfrommers, Gemsers, Krooken en Van 't Oe vers. Maar niet alleen de KNSB maakt fouten. Van Velde heeft nog nooit een goeie trainer ge had. Bovendien moeten publiek en pers de sprint ook eens op zijn waarde gaan beoordelen. Het is de Formule 1 van het schaatsen. Waarom snappen ze dat hier niet?" AMSTERDAM/EGMOND (GPD) - Het gebeurt zelden nog dat een 'grote internatio nale wedstrijd' moet worden afgelast of verschoven. De tv en de aanhangende commercie spelen tegenwoordig een hoofdrol in datum en tijd. Ajax - Real Zaragoza, het tweede duel om de Supercup, zou morgen wel eens de uitzon dering kunnen worden. Scheidsrechter Lesley Mot tram zal vanavond, direct na aankomst, het veld van het Olympisch Stadion keuren. Assistent-trainer Bobby, Haarms is bij Ajax benoemd tot inspecteur van de velden. Hij toog gisterochtend direct naar het Olympisch Stadion. De oudgediende kwam terug met sombere vooruitzichten. De vorst zit nog in de grond, het water kan daardoor niet weg. De kans op afgelasting werd gisteren 'reeel' genoemd. Toch zal Ajax er, volgens eigen zeg gen, alles aan doen om het veld nog enigszins bespeelbaar te krijgen. Wat die maatregelen precies inhouden, kon de club gisteren nog niet vertellen. Het winterweer houdt Ajax al een week lang binnen, waar het in twee groepen van zeven man traint. Een goed bespeelbaar veld is volgens Van Gaal in de verre omtrek niet te vinden. En gespeeld wordt er ook al niet. Assistent-trainer Gerard van der Lem: „Het enige wat ik doe is de bus bestellen en de bus af bestellen. restaurants bellen en de restaurants afbellen." Ook tijdens het trainingskamp wordt de ploeg gehinderd door slechte velden. Tijdens het tra ditionele verblijf in Egmond aan Zee kan geen gebruik wor den gemaakt van het complex van Egmondia. De voorzitter van de vierdeklasser maakte hoogstpersoonlijk een inspec tietocht langs de velden aan de Noordzeekust. Er werd geen enkel goed grasveld gevonden. Ajax traint nu vanmiddag op een kunstgrasveld, als gast van de hockeyclub AMHC. Als de wedstrijd morgenavond niet door kan gaan, volgt 24 uur uitstel. Mocht ook woensdag avond onhaalbaar zijn, volgt nader overleg. Ajax is er, zo zei voorzitter Michael van Praag gisteren, alles aan gelegen om het duel gespeeld te krijgèn. zie ook pagina 12 sport MAANDAG 19 FEBRUARI 1996 Sergei Klevtsjenja (rechts) en Christine Witty tijdens de hguldiging. De Noorse Edel Therese Hoiseth (links) werd verrassend tweede. foto Arthur Bastiaanse/ANP van onze verslaggever Govert Wisse HEERENVEEN - Kunstijs kennen ze niet meer in Rus land, schaatskampioenen wel. Sergei Klevtsjenja hield in Heerenveen de aloude Russische sprinttra ditie in ere. De 25-jarige stu dent lichamelijke opvoe ding hield dankzij twee winnende kilometers de sterke Japanse delegatie in Thialf achter zich. Bij de vrouwen bleef de wereldti tel sprint in Amerikaanse handen. Bonnie Blair, in middels gestopt en aanwe zig als TV-verslaggeefster, kreeg in Christine Witty een even vrolijke opvolg ster. Sinds de sprinters in 1970 een eigen wereldkampioen schap kregen, staan de ex- Sovjets vooraan bij het uit delen van de prijzen. Mura- tov (2xi. Safronov. Klebni- kov en Zjelezovski i6x) ston den de afgelopen 26 jaar op de hoogste trede. Onder lei ding van de huidige bonds coach Muratov ontnam Klevtsjenja de Koraan Kim, die zich na één afstand van wege vermoeidheid te rugtrok, de wereldtitel De olijke man uit het Siberi sche Barnaul is volgens de overlevering gaan sprinten vanwege de extreme kou in het Altaj-gebergte. „Ik ging sprinten om zo snel moge lijk weer naar binnen te kunnen." Geld Sinds zes jaar traint hij bij Muratov. De oud-kampioen polijstte Klevtsjenja tot een geoliede sprintmachine. Op de Winterspelen in 1994 greep hij zilver en brons. In dat jaar was hij ook tweede op het WK. Vorig jaar stokte de progressie evenwel. Klevtsjenja: „Ik was moe en moest het een jaartje rustig aandoen. Bovendien was de situatie voor topschaatsers in Rusland ronduit slecht. Geen geld, geen ijs, niks. Dat is dit jaar veranderd on der leiding van de nieuwe president van de schaats bond. meneer Kamarov. Er is weliswaar in heel Rusland nog steeds geen meter kunstijs te vinden, maar er is geld om veel naar het bui tenland te gaan. In oktober, november en januari heb ben we in Inzeil getraind." Klevtsjenja dankte zijn titel in Heerenveen vooral aan zijn beide kilometers. Die waren Shimizu (tweede) en- Horii (derde) te machtig. Shimizu op zijn beurt stal de show op de tweede vijfhon derd meter, die hij onder de 36-seconden grens aflegde. Zijn 35.95 was goed voor een baanrecord. Klevtsjenja hield in de koningsrit tegen de Japanner de schade evenwel beperkt door met 36.06 een Russisch record te realiseren. De Nederlanders kwamen er in het hoogstaande toer nooi in het matig gevulde Thialf niet aan te pas. Van Velde viel al op zijn eerste afstand na 200 meter. De daaropvolgende kilometer ging te behoudend, waar door het podium net buiten bereik bleef. Op de tweede vijfhonderd meter kreeg Van Velde een braam op zijn schaats. „Het leek wel of het gewoon niet mocht." Jacco Jan Leeuwangh moest na de val van zijn teamgenoot zorgen bij de eerste twintig te komen om Nederland te behoeden voor het verlies van twee start plaatsen. De Alkmaarder fi nishte na een matig toer nooi uiteindelijk precies als twintigste. „De echte vorm ontbrak". aldus Leeu wangh. „De oorzaak is mo gelijk terug te voeren op de rommelige zomer Ik train de eerst bij Bart Schouten en daarna bij Van Leeuwen, maar in eerste instantie met schema's van Pfrommer. Dat was verwarrend." Oud wereldkampioen junioren Jan Bos. die liever allroun- der is. werd 24e. Vrouwen Zeven jaar nadat Bonnie Blair het Thialf-tochtje in de arreslee had gemaakt, werd opnieuw een Ameri kaanse met een krans om de nek door de Friese schaat- sarena gereden Net als Klevstjenja dankte Chris tine Witty (20) haar titel aan haar eminente kilometers. Opvallend bij de vrouwen was het optreden van Edel Therese Hoiseth. De Noorse reed haar dertiende WK. Nooit kwam ze ook maar in de buurt van het podium en ditmaal eindigde Hoiseth als tweede. Dat een Amerikaanse schaatst is merkwaardig. Dat Witty schaatst, is min der vreemd. Ze komt uit West-Allis. waar de Hol landse wintersport zich in de VS concentreert. Bekend is de voormalige shorttrack ster niet in haar land, maar wellicht komt daar over een paar maanden verandering in. Witty wil als wielrenster meedoen aan de Zomerspe len in Atlanta. Als het een beetje meezit, staat ze over een half jaar bij Clinton in het Witte Huis. Annamarie Thomas reed als allroundster een heel knap pe WK sprint. Ze werd te midden van de specialistes niet alleen vijfde, maar ver beterde ook haar persoon lijk records. Door haar 40.60 op de 500 meter is ze de top tien van de wereldranglijst allround binnengedrongen. Hoewel ze het leuk deed, houdt schoenmaker Tho mas zich bij haar leest. „Sprinten is mooier dan all- rounden om te doen. maar op de korte afstanden heb ik minder kans om de wereld top te halen." Aaftink (12e> keek redelijk tevreden terug op haar weekeinde. Ze bleef Sandra Zwolle drie plaatsen voor Aaftink beslist pas na dit seizoen of ze doorgaat. ZEIST (ANP) - De KNVB overweegt serieus een langere winterstop in te voeren. Gedacht wordt een onderbreking van de Kerst tot eind ja nuari. Will van Rhee, ma nager wedstrijdzaken en accommodaties, liet dat dit weekeinde weten. Eerder in de week dron gen de trainers, verenigd in het CBV (Coaches Be taald Voetbal), er op aan van het voetbal een zo mersport te maken. De jachten gingen daar- uit naar een stop van misschien wel januari tot kgin maart. Zover wil fan Rhee niet gaan. Afweken is volgens hem de beste oplossing. „Dat ■ijkt me een mooie pe- jjode, ook al om de spe lde gelegenheid te ge ven wat tot rust te ko men. Verder wil ik niet Saan. In Duitsland stop pen ze twee maanden, maar juist daar wordt nu ^eer gediscusseerd dat in mKorten. Net op het mo- öent dat ze begonnen, ^ken de velden niet be- ïrelbaar." k coaches verklaarden eetfer in de week zo on- fveér de hele winter niet willen spelen. Voetbal- *r onder slechte om- flandlgheden is in het be- ang van het produkt consument, is hun mening. Van Rhee noemt ideeën „symphatiek." 0rn aan de wensen van gjjlers en toeschouwers *?etnoet te komen, liet eerder ai weten meer 5adruk op verbetering |JI1 accommodaties te gillen leggen. Met name de vorm van veld- en jwffleverwarming. Mo- pik krijgen clubs een ®8emoetkoming in de ^ien uit de opbreng en van het sportkanaal. Namibiër als eerste onder twintig seconden DEN HAAG (ANP) - In het weekeinde wa ren twee wereldrecords bij te schrijven op de lijsten. In de Noordfranse plaats Lievin liep de Namibiër Frank Fredericks giste ren de 200 meter als eerste mens op een indoorbaan beneden de 20 seconden: 19.92. De indoorwedstrijden in Lievin vormen al jaren de topper van het indoorseizoen. De baan is snel en de startgelden zijn uitste kend. Frank Fredericks hield aan zijn re cordprestatie, in de derde wedstrijd van de Golden Four indoor, een premie van 20.000 dollar (32.000 gulden) over. De Namibiër verbeterde het wereldrecord dat de Engel se Olympische kampioen op de 100 meter, Linford Christie, op één dag na een jaar ge leden op dezelfde baan op 20,25 seconden had gebracht met liefst 0,33 seconde. Fredericks hoopt het in Atlanta te kunnen opnemen tegen de Amerikaan Michael Johnson achter wie hij bij het WK in Gote- borg op de 200 meter als tweede eindigde. „Ik heb keihard getraind en Johnson zal het in Atlanta bijzonder zwaar krijgen", liet de Afrikaan weten. In Lievin viel ruim twee miljoen gulden aan startgelden en premies te verdelen. Voor een dergelijk bedrag wilde de interna tionale elite zich wel inspannen. Naast het wereldrecord zagen de 6000 toeschouwers in de uitverkochte hal nog zes beste we- reldseizoenprestaties alsmede twee evena- ringen daarvan. Maria Mutola. die acht da gen eerder het wereldrecord op de 1000 me ter in Birmingham verbeterde tot 2.32,08, deed een vergeefse aanval op het wereldre cord 800 meter dat ruim acht jaar met 1.56,40 op naam van de voormalige DDR- atlete Christine Wachtel staat. De atlete uit Mozambique slaagde niet maar liep met 1.57.13 wel de tweede tijd ooit. Mutola had ruim drie seconden voorsprong op Le- titia Vriesde. De Rotterdamse Surinaamse liep als tweede met 2.00,55 een persoonlijk record op een indoorbaan. Jongmans Stella Jongmans slaagde er niet in het Ne derlands record van Ellen van Langen op de 1000 meter te verbeteren. De Haagse kwam tot 2.39,70 en eindigde daarmee als zesde. Van Langen liep de kilometer zes jaar geleden, op 21 januari 1990 in Sindel- fingen* vijfhonderdste seconde sneller. Jongmans heeft zich al gekwalificeerd voor de EK indoor, die van 8 tot en met 10 maart in Stockholm op het programma staan. Jongmans startte voortvarend achter de veel te snel vertrokken haas. maar kon haar positie na drie van de vijf ronden niet vasthouden. De Portugese Carla Sacra mento won de race in 2.37.60. „Ik heb stom gelopen", aldus Jongmans. „Ik wilde ont spannen lopen, maar nam het te gemakke lijk. Eigenlijk ben ik met mijn hoofd al in Stockholm en vind ik het moeilijk me nog op andere wedstrijden te concentreren. Ei genlijk ben ik voor niets gekomen. Ko mend weekeinde op de NK in Den Haag win ik ook nog als ik onderweg tweemaal een koprol maak. Ik heb me ingeschreven en zal dus lopen." Tijdens haar afscheidstoernee plaatste Merlene Ottey zich in Lievin naast de Ame rikaanse wereldkampioene Gwen Torren- ce aan de kop van de wereldranglijst. De Jamaicaanse won de 60 meter in 7,02, de zelfde tijd die Torrence op 2 februari dit jaar in New York de klokken bracht. Ottey versloeg de Russische wereldrecordhoud ster Irina Privalova, die 7.05 noteerde. Bij de mannen evenaarde de Nigeriaan Da vidson Ezinwa op de 60 meter met 6,50 de beste tijd van dit seizoen van de Canadees Bruny Surin. Verrassend sterk was de Bul gaarse Iva Prandjeva. die bij het hinkstap- springen tot 14,82 meter kwam. Op de 60 meter horden won Olga Tjisjigina uit Ka zakstan in 7,78, ook al de beste prestatie van dit indoorseizoen. Sergej Boebka. de wereldrecordhouder outdoor (6,14 m) en in door (6,15 m), werd door de concurrentie opgejaagd. De Oekraïner moest over 5,95 meter springen om zijn naaste concurrent, Rodion Gataoellin (Rus, 5.90 m), voor te blijven. Boebka deed nog drie pogingen op 6.16 meter. De Cubanen Javier Sotomayor thoogspringen. 2,38 m> en Ivan Pedroso ver. 84.46 mzorgden ook voor de beste we reldprestaties van dit seizoen. Frank Fredericks tijdens zijn recordrace op de 200 meter. foto Frangois Lo Presti/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11