Minister VS haalt uit naar China Tribunaal: besluit aanklacht Serviërs duurt enkele weken PZC buitenland Take That uit elkaar Peres: geen vrede met Syrië zonder akkoord over water Tweedaagse staking verlamt Algerije Papua-verzet stuurt Rode Kruis bericht Noordkoreaanse elite op de vlucht voor groeiende problemen Spanning stijgt aan vooravond oefeningen Peking bij Taiwan Zuid-Korea onderhandelt niet met Japan over eiland Monster van Florence' vrijgesproken Rellen rond verkiezingen Bangladesh Oudste vrouw ter wereld neemt cd op IVASHINGTON/TAIPEI (RTR) De Amerikaanse minister van defensie, William Perry, heeft dinsdag hard uitgehaald naar China. Hij deed dit in een rede tijdens een symposium over be trekkingen tussen China, Tai wan en de VS. „China zegt dat het een verant woordelijke grote mogendheid wil zijn", zei Perry. „Maar dat ;aat zich niet rijmen met het feit dat het raketten beproeft en gro te militaire oefeningen houdt voor de kust van Taiwan, tech nologie voor kernwapens expor teert en de mensenrechten schendt." Perry riep China en Taiwan, dat door Peking als een afvallige provincie wordt gezien, op hun geschillen op vreedzame wijze bij te leggen. De spanningen tus sen de twee landen lopen op met het naderen van de Taiwanese presidentsverkiezingen in maart. Om de druk op Taiwan op te voeren, beginnen 400.000 Chinese militairen mogelijk za terdag al met grootschalige oefe ningen voor de kust van Taiwan. Minister Perry beklemtoonde dat Washingtons China-beleid gebaseerd is op een houding van „constructieve betrokkenheid aangezien de VS China, het land met het grootste aantal inwo- JERUZALEM/OSLO (RTR) - De Israëlische premier Shimon Pe res vindt dat er pas vrede met Syrië kan komen, als het pro- bieem van de waterrechten in de Golan-Hoogte is opgelost. Hij noemde dinsdag als moge lijke oplossing dat Syrië water van Turkije krijgt en dat Israël aanspraak kan blijven maken op de bronnen die het nu al heeft. Israël onderhandelt al ruim vier lang met Syrië over terug trekking van het Israëlische le- van de Golan-Hoogte, die het in 1967 op de Syriërs verover de. De Golan is belangrijk om dat daar rivieren ontspringen die de Jordaan voeden. Israël en Syrië hervatten hun gesprekken 26 februari in de buurt van Was hington. Met Jordanië en de Palestijnse Autoriteit lopen de onderhande lingen over water een stuk soe peler. Israëlische, Jordaanse en Palestijnse onderhandelaars sloten dinsdag in de Noorse hoofdstad Oslo een principe-ak koord over waterkwesties. Het akkoord voorziet niet in de toekenning van rechten over wa ter en bronnen, maar biedt een raamwerk voor samenwerking bij waterbeheer. Ook komt er een gezamenlijke commissie die op de exploitatie van waterbron nen moet toezien. SEOUL (AP) - Zuid-Korea zal niet met Japan onderhandelen over bet omstreden eiland Tok-do, zo heeft minister van buitenlandse (aken Gong Ro-myung dinsdag gezegd. Beide landen liggen met elkaar overhoop over het eiland, dat in de Zee van Japan ligt en in het Japans Takeshima heet. Gong zei in een parlementaire commissie dat Tok-do historisch gezien Zuidkore- aans is en dat de eigendomsrechten nooit inzet van onderhandelin gen zullen zijn. De politiemacht op het eiland is inmiddels uitgebreid tot 34 man. Zuid-Korea zegt het eiland sinds 512 in bezit te hebben, iapan bezette het eiland, maar moest het aan het einde van de Twee de Wereldoorlog ontruimen. ALGIERS (AFP) - Grote rijen 's voor de schaarse benzin stations die nog over brandstof beschikten en een chaos bij het vervoer markeerden dinsdag morgen in Algiers het begin van een tweedaagse staking. De overkoepelende vakcentrale van het land, de UGTA, had daartoe opgeroepen. De straten waren overvol met EU: Nederland discrimineert STRAATSBURG (GPD) - De Europese Commissie heeft gis teravond Nederland officieel aangeklaagd wegens discrimi natie van Europese onderda nen. In een verklaring eist de commissie het gelijktrekken van de verschillende tarieven die het ministerie van justitie hanteert voor verblijfsdocu menten. ICDA-Europarlementariër Bar- tho Pronk had de commissie er ïorige week op attent gemaakt dat Europese onderdanen die de 18-jange leeftijd bereiken 500 lulden moeten betalen voor een verblijfsvergunning, terwijl een identiteitsbewijs een Nederlan der slechts 35 gulden kost. Met aame Portugese migranten had den zich daarover bij Pronk be- agd. de Nederlandse regering de tarieven niet vrijwillig gelijk- jdiakelt, sleept de commissie Nederland voor het Hof van Jus titie. JL0RENCE (AFP) - Een Ita liaans Hof van Beroep in Flo unce heeft dinsdag Pietro Pac ini vrijgesproken, die eerder degens veertien moorden was jveroordeeld. De 71-jarige man l^erd ervan verdacht het be- [•khte „Monster van Florence" 'e zijn. Pacciani kreeg in 1994 levens- wegens zeven dubbele ®oorden die tussen 1968 en 1985 gepleegd. De verdediging en et openbaar ministerie hebben ^nter felle kritiek geleverd op °eze uitspraak, en eisten vrij maak. ners ter wereld en een groeiende militaire macht, niet kan vero nachtzamen. „De VS hebben heel hard gepoogd de juiste boodschap aan China door te ge ven". zei hij. „Zo hebben we steeds laten weten dat we niet van plan zijn een twee-China's beleid te gaan volgen. Wij volgen een één-China beleid." Het Amerikaanse beleid van constructieve betrokkenheid zal echter niet tegen elke prijs wor den voortgezet, waarschuwde hij. Ook de Chinese leiders moe ten werken aan verbeteren van de betrekkingen. „Om de tango te dansen moet je met z'n twee ën zijn", aldus Perry. Voorbereid Taiwanese functionarissen ver klaarden gisteren dat China dinsdag een troepenmacht van ongeveer 150.000 man heeft bij eengebracht in een gebied te genover Taiwan voor een groot schalige oefening. Onze troepen zijn voorbereid op oorlog maar verwachten die niet, verklaarde de Taiwanese minister van de fensie Chiang Chung-ling vol gens een woordvoerder. Nog niet eerder hield China mili taire manoeuvres zo dicht bij Taiwan, aldus de minister. De Taiwanese functionarissen zei den niet wanneer de oefening zou beginnen. Taipeh be schouwt de oefening als een po ging het eiland te intimideren. China heeft gedreigd aan te val len als Taipeh terugkomt van zijn belofte te werken aan her eniging en zou streven naar on afhankelijkheid. Chinese media en functionaris sen haalden dinsdag fel uit naar Taiwan en het vermeende stre ven van president Lee Teng-hui naar onafhankelijkheid van het eiland. Het officiële Volksdag blad en grote dagbladen brach ten een bericht van het persbu reau Xinhua en zeiden dat Lee „een kinderspel speelt met de le vens van de Taiwanese bevol king. Het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken wees dinsdag de Taiwanese pogingen om de spanning te verminderen, van de hand. Taiwan stelde daartoe maandag een kabinetscommis sie in. Maar „het belangrijkste wat de Taiwanese autoriteiten moeten doen is de pogingen op te geven twee China's of één Chi na en één Taiwan te creëren en afstand te nemen van hun splij tende beleid", zei een woord voerder in Peking. MANCHESTER (AP) De Britse popgroep Ta ke That gaat na vijf jaar en zeven nummer 1 hits uit elkaar, zo heeft de groep dinsdag aan gekondigd. Zanger Gary Barlow zei dat de groepsleden na het verschijnen van hun volgende single en een verzamel-cd hun eigen weg zullen gaan. „Ieder een bedankt voor de steun in de afgelopen vijf jaar. Jullie waren absoluut fantastisch. Maar de geruchten waren helaas waar", zei Barlow op een persconferentie. Barlow zei dat 'How Deep is Your Love' de laat ste single van de groep zou zijn en dat het laat ste album zou worden gevuld met een verzame ling van de grootste hits van de groep. Op de persconferentie liet Take That zich uit gebreid portretteren: Jason Orange (links bo ven), Garry Barlow (rechts boven), Mark Owen (links onder) en Howard Donald. Robbie Wil liams (21) verliet de band vorig jaar. foto Bob Collier/RTR voetgangers die probeerden ta xi's te vinden of te liften, scholen waren gesloten en gemeentehui zen, postkantoren en banken bleven dicht. De UGTA had zondag tot de sta king opgeroepen uit protest te gen een maatregel van de rege ring die kortingen wil doorvoe ren op salarissen van werkne mers bij de overheid. Daarmee wil de Staat de lonen betalen van zo'n 200.000 employées die twee maanden lang in het geheel geen betaling hebben ontvan gen. Alle werknemers met een salaris van meer dan 6000 dinar (onge veer 200 gulden) worden hier door getroffen. Zij moeten van hun maandsalaris één tot zeven dagen loon inleveren, zo kondig de premier Ahmed Ouyahia af gelopen dinsdag aan. De maat regel zal duren tot het eind van het jaar. Volgens de premier maakte het tekort op de begro ting van zo'n 100 miljard dinar (ongeveer drie miljard gulden) het voor de regering onmogelijk om nog langer de tekorten van staatsondernemingen aan te vullen. De UGTA riep zondag tot een tweedaagse staking op op dins dag en woensdag, en secretaris generaal Abdelhak Benha- mouda stelde de regering een ul timatum. Als zij na deze staking haar plannen niet herziet, zal de UGTA met „andere vormen van actie" komen. DHAKA - Politiemannen in Dakha voeren een arrestant af tijdens rellen bij een van de vele demonstraties tegen de morgen te houden ver kiezingen in Bangladesh. De belangrijkste oppositiepartijen hebben de kiezers opgeroepen de verkiezingen te boycot ten. De oppositie verwijt de regering machts misbruik en puur winstbejag. Sinds 1 februari zijn bij gevechten tussen voor- en tegenstan ders van de regering zeker zestien mensen om gekomen. Bijna 500 mensen raakten gewond. In een buitenwijk van de hoofdstad vielen be woners maandag verscheidene verkiezings functionarissen aan. Sommigen van hen voel den zich zo in het nauw gebracht dat zij een moeras in sprongen om het vege lijf te redden. Ambtenaren weigeren mee te werken aan de verkiezingen; zij zeggen voor hun leven te vre zen. foto Jonathan Drake/RTR acciani heeft steeds volgehou- d n dat hij onschuldig is. Door uitspraak van het hof is het van ^et ..Monster" nog Weds onopgelost. DEN HAAG (GPD) - Een eventuele beslis sing van het Joegoslavië-Tribunaal om de twee Bosnisch-Servische officieren die sinds maandagavond in Scheveningen ge vangen zitten, wegens oorlogsmisdaden te vervolgen, zal tenminste enkele weken op zich laten wachten. Dat heeft de woord voerder van het Tribunaal, Christian Char- tier, dinsdag in Den Haag bekendgemaakt. De op 30 januari door het Bosnishe leger aangehouden generaal Djordje Djukic en kolonel Aleksa Krsmanovic werden maan dagavond vanuit Sarajevo door een gewa pende escorte van de Ifor-troepenmacht naar de Scheveningse gevangenis overge bracht. Formeel zijn de twee niet aange klaagd. benadrukte tribunaal-woordvoer der Chartier. Hij wilde niet zeggen waar het tweetal precies van wordt verdacht. De Bosnische regering zegt bewijzen te heb ben dat de generaal en de kolonel verant woordelijk zijn voor moordpartijen op bur gers in de omgeving van Sarajevo en dat zij daaraan ook hebben deelgenomen. Volgens Chartier heeft het Tribunaal tot het over brengen van Djukic en Krsmanovic beslo ten omdat er 'voldoende informatie' was om de beschuldigingen nader te onderzoeken. Djukic en Krsmanovic komen niet voor op de lijst van 52 officieel aangeklaagde perso nen. Woordvoerder Chartier stelde echter dat hun uitlevering een 'legale basis' heeft overeenkomstig de jurisdictie van het tribu naal: „Het tribunaal kan een verdachte aan laten houden voor nader onderzoek" Wor den ze niet aangeklaagd dan zullen ze wor den overgedragen aan de Bosnische autori teiten. Het tweetal zit in de VN-vleugel van de Sche veningse gevangenis, waar ook de officieel aangeklaagde Bosnische-Servier Dusan Ta- dic wordt vastgehouden. Djukic en Krsma novic hebben het recht om te zwijgen, kun nen een advocaat in dienst nemen of krijgen die toegewezen, evenals een tolk. Moskou is 'ernstig bezorgd' over de arresta tie van de twee. Het ministerie van Buiten landse zaken in de Russische hoofdstad deelde mee dat het kan leiden tot vergel dingsmaatregelen te nemen die het vredes proces kunnen torpederen. Woordvoerder Karasin noemde het dinsdagmiddag onaan vaardbaar dat mensen zonder reden worden gearresteerd en aan de Ifor-troepen worden overgedragen. „Ook een aantal juridische kwesties zijn zeer onduidelijk. Daarover hebben we Den Haag opheldering ge vraagd". aldus Karasin. De Bosnische Serviërs zijn weggelopen uit het overleg in Wenen over ontwapening van het voormalige Joegoslavië uit protest te gen de uitlevering van de twee officieren. Klein-J oegoslavié Servié-Montenegro steunt de Bosnische Serviers hierin. WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 Opnieuw single van de Beatles LONDEN (RTR i - Nog geen twee maanden na het uitbrengen van Free as a bird, komen de Beatles met een nieuwe single. Real love, waarop opnieuw de stem van John Lennon is te ho ren. Lennon werd in 1980 voor zijn New Yorkse appartement dood geschoten. Zijn weduwe Yoko Ono besloot onlangs twee onbe kende nummers van hem. daterend van na de opsplitsing van de band, 25 jaar geleden, vrij te geven voor een remix door Paul McCartney. George Harrison en Ringo Starr. Het nummer, Free as a bird werd eind vorig jaar uitgebracht Woensdag wordt Real Love voor het eerst uitgezonden op de Britse radio. 4 maart wordt de single over de gehele wereld uit gebracht. Meisje geboren in Eurocity-trein ESSEN (AP) - Met de kokkin van het restauratierijtuig als ge legenheidsvroedvrouw heeft een reizigster aan boord van de Eurocity-trein Erasmus maandag tussen Keulen en Amster dam het leven geschonken aan een dochter. De bevalling voltrok zich in sneltreinvaart. Toen de trein het station van Emmerich binnenliep was alles al achter de rug. Moeder en kind - het meisje woog ongeveer zes kilo - werden naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis gebracht. Clinton verscherpt immigratiewet WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse president Bill Clinton maakt zijn belofte van strengere immigratieregels waar met de ondertekening van een wet waarmee bedrijven die illegalen in dienst nemen worden uitgesloten van overheidscontracten. Clinton tekende de presidentiële richtlijn dinsdag. Bedrijven die met illegalen werken mogen voortaan voor de duur van een jaar niet meer bieden op overheidscontracten. Het Congres had het aannemen van illegalen in 1986 al verboden, maar de wet werd onder meer ontdoken met vervalste identiteitspapie ren. Met de aanscherping van de immigratiewet verkoopt Clin ton een politieke boodschap: Amerikaanse banen zijn voor Amerikaanse burgers. Koning Fahd weer op tv MEKKA (AFP/RTRi - De Saudische koning Fahd heeft in de nacht van maandag op dinsdag voor het eerst sinds eind no vember weer een vergadering voorgezeten van het Saudische kabinet. De Saudische televisie zond beelden uit van de kabi netszitting, die wegens de vastenmaand ramadan in Mekka plaatsvond en pas laat in de avond begon. Fahd lag eind november een week in een ziekenhuis, officieel omdat hij overwerkt zou zijn. maar volgens diplomatieke bron nen omdat hij een hersenembolie had gehad. Op 1 januari droeg hij zijn koninklijke taken tijdelijk over aan zijn halfbroer, kroonprins Abdullah. Nigeriaanse musicus Kuti vrij LAGOS (RTR'ANPi - De bekende Nigeriaanse musicus Fela Kuti is sinds maandag weer op vrije voeten. Nigeriaanse veilig heidsagenten hielden hem vorige week aan in zijn woning in Lagos wegens drugsgebruik. Ook 30 medewerkers werden gearresteerd. De voorwaarden voor de vrijlating zijn niet be kendgemaakt. Voorafgaand aan de vrijlating van Kuti heeft zijn advocaat een proces aangespannen, waarin hij van de vei ligheidstroepen ruim 117 duizend dollar schadevergoeding eist. Kuti. die tientallen albums op zijn naam heeft staan, draagt de bijnaam „koning van de Afro-beat". Ethiopisch proces tegen oude leiders opnieuw verdaagd ADDIS ABEBA (AFP) - Het pro ces tegen bijna 70 Ethiopische leiders uit de tijd van het be wind van kolonel Mengistu Haile Mariam, is dinsdag op nieuw verdaagd. Het proces, dat in december 1994 begon, gaat nu verder op 4 april. Het is de zesde keer dat de recht bank het proces verdaagde Zij besloot tot het nieuwe uitstel op verzoek van de openbare aan klager Ghirma Wakjira, die zei meer tijd nodig te hebben om de zaak rond te krijgen. Wakjira had dinsdag een begin moeten maken met het naar voren bren gen van de bewijzen tegen de bij na 70 verdachten, die terecht staan wegens moord op 1823 mensen (onder wie de laatste keizer Haile Selassie), martelin gen, genocide en misdaden te gen de menselijkheid. Mengistu zelf staat bij verstek terecht. Hij heeft asiel gekregen in Zimbabwe. Het bewind van Mengistu wordt verantwoord- lijk gehouden voor de dood van tussen de 50.000 en 200.000 men sen. ARLES (AP) - Jeanne Calment, de oudste mens ter wereld, heeft een cd opgenomen waarop op namen van haar stem worden gemengd met rap en techno-mu- ziek. De cd getiteld „Maitresse du Temps" verschijnt op 22 fe bruari, een dag na haar 121ste verjaardag. Calment. die woont in een naar haar genoemd verzorgingste huis in het Zuidfranse Arles. werkte mee aan het project om dat de opbrengst van de cd be stemd is voor de aankoop van een busje voor het tehuis. Producer Philippe Delmas ont kende beschuldigingen dat hij een slaatje wil slaan uit de hoog bejaarde dame die bekendstaat als een uitbundige vrouw met een goed gevoel voor humor. „Niemand kan Jeanne vertellen wat ze moet doen. Ze is geen cir cushond. Ze is echt betrokken bij dit project. Ze zit al dagen lang met haar walkman op naar zichzelf te luisteren en haar vrienden in het tehuis maken een dansje op de muziek", aldus Delmas. Volgens het Guinness Book of Records is de 120-jarige Cal ment. die de schilder Vincent van Gogh nog heeft gekend toen die van 1888-1889 in Arles woon de. de oudste persoon ter wereld die haar geboortebewijs kan overleggen. JAKARTA (RTR) - Voor de eer ste keer sinds weken hebben in de Indonesische provincie Irian Jaya de ontvoerders van der tien personen, onder wie twee Nederlanders, iets van zich la ten horen. De leider van de re bellen, Kelik (Kelly) Kwalik, heeft het Rode Kruis geschre ven dat hij de oproep heeft ont vangen die de hulporganisatie vrijdag verspreidde. Zij riep in pamfletten, die uit helikopters werden geworpen, de rebellen op contact met haar op te ne men. Het Rode Kruis wil bemiddelen in de gijzelingsactie van de re bellen van de Beweging Vrij Pa pua (OPM). Het Indonesische le ger verloor op 25 januari het ra diocontact met de ontvoerders na een gesprek tussen de Neder landse bisschop Münninghoff en Kwalik. De leider van de rebel len heeft in gesprekken met de bisschop en andere zendings werkers gezegd dat hij met func tionarissen van het Rode Kruis wil spreken. Münninghoff. die uit Nederland vernam dat de gijzelnemers iets van zich hadden laten horen, is „erg blij" met de reactie van Kwalik. Zo is hopelijk een actie van het Indonesische leger te voorkomen. De uit Nederland af komstige bisschop van Jaya- pura heeft zelf geen contact ge had met de delegatie van het Ro de Kruis die vorige week naar Irian Jaya. het voormalige Ne derlands Nieuw-Guinea. ver trok. SEOUL (AFP) - Steeds meer in woners van Noord-Korea, voor al leden van de communistische elite, zijn de laatste maanden hun land ontvlucht. Het ver schijnsel wijst op de groeiende problemen in een van de laatste communistische landen in de wereld. Hoewel de situatie begint te lij ken op die in de nadagen van de DDR. is het aantal mensen dat Noord-Korea ontvlucht nog al tijd aanzienlijk minder dan het aantal Oostduitsers dat eind ja ren tachtig hun land de rug toe keerde. De laatste maand zijn zeven Noordkoreanen het land ontvlucht. Dinsdag meldden de Zuidkcfre- aanse inlichtingendiensten dat de eerste vrouw van de Noordko reaanse leider Kim Jong-Il is verdwenen uit de villa in Zwit serland. waar zij vorige maand voor het laatst is gezien Een woordvoerder van de inlichtin gendiensten sloot niet uit dat de 59-jarige Sung Hye-Lim. moeder van Kims oudste zoon Jong- nam. zich in Zuid-Korea wil ves tigen. Zij leefde al jaren geschei den van haar echtgenoot en woonde tot voor kort in Moskou, waar zij zich voor een chronische ziekte liet behandelen. Zambia Sung Hye-Lim, een voormalige actrice, zou met haar zuster en nicht de wijk hebben genomen. Zij zou volgens haar neef. Lee Han Young, die al sinds 1982 in Seoul woont, genoeg hebben van de manier waarop de hui dige echtgenote van Kim, Ko Yong-Hi, haar kwelde. Drie andere vluchtelingen uit Noord-Korea, tot voor kort werkzaam op de ambassade in Zambia, gaven dinsdag in Seoul een persconferentie over hun aanvaringen met het Noordko reaanse regime. Volgens Hyon Sung-Il, voormalige derde secre taris, kreeg de ambassade nog geen 50.000 gulden om de twaalf mensen die er werkten te onder houden. De personeelsleden moesten extra inkomsten zien te verwerven door te handelen in ivoor en neushoomhooms. Maar het leven is voor degenen die naar Zuid-Korea zijn ge vlucht ook niet gemakkelijk. Weliswaar ontvangen zij bij aan komst een aanzienlijke som geld (21 miljoen won. ruim 40.000 gul den) voor de eerste levensbe hoeften. maar verder is er geen financiële opvang. „De regering moet hen helpen om zich aan de samenleving van het zuiden aan te passen", zegt professor Kim Sang-Kyun van de universiteit van Seoul, die als geen ander de problemen van de bannelingen kent. Volgens een andere des kundige hebben 253 van 561 vluchtelingen uit het noorden in Zuid-Korea geen werk of lijden zij armoede. Actie van Duitse politie tegen PKK STUTTGART (AP) - De politie van de Duitse deelstaat Baden- Wuerttemberg heeft de vermoe delijke regionale leidster van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) opgepakt. Voorts werd een twintigjarige man aangehouden die ervan wordt verdacht het afgelopen jaar twee politieauto's in brand te hebben gestoken bij demon straties van de PKK De organi satie is sinds 1993 in Duitsland verboden. De politie arresteerde de afgelo pen dagen in totaal 95 mensen tijdens een grootscheepse actie die volgde na het ontdekken van plannen voor aanslagen op Duit se en Turkse doelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5