Meesters in het camoufleren PZC PZC -ombudsman Top-drie in voetbalverslaggeving achtergrond Meeste mannen zwijgen uit schaamte over te vroeg klaarkomen Herverdeling grond in Zimbabwe loopt stuk op geldgebrek Strao-rijden het weer in zeeland en in europa snelheidscontrole WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 door Lianne Sleutjes Ze lijden in stille want de schaamte is enorm. Over te vroeg klaarkomen praten man nen simpelweg niet. Niet met de partner, de huisarts of vrien den, weet de Haagse neuro-psy- chiater en seksuoloog dr Marcel Waldinger. Hoe groot de schaamte is, blijkt wel uit het feit dat hij niemand van zijn patiënten bereid vond met de krant te praten. Sinds drie jaar onderzoekt en behan delt hij in het Haagse Leyen- burg-ziekenhuis mannen die vroegtijdig ejaculeren. Zijn eer ste patiënten kwamen binnen via advertenties die Waldinger had gezet in plaatselijke kran ten. De pillen die hij verstrekt, baat nu zo'n zeventig tot tachtig procent van zijn patiënten. Vroegtijdige ejaculatie precies definiëren kost hem moeite. Hij zegt geen tijdsduur aan te kun nen geven die de grens markeert tussen 'te snel' en 'normaal'. „Het gaat om echt heel snel klaarkomen. Dat varieert van een paar seconden tot een paar minuten. Bijvoorbeeld vrij kort na penetratie in de vagina. Maar iedereen die er last van heeft, weet dat 'ie het heeft. Ik denk dat zo'n 25 tot 30 procent van de mannen ermee kampt. Maar dat zijn geen harde cijfers, er is nooit of slecht onderzoek naar ge daan." Wel weet hij uit zijn praktijk dat de meeste mannen meesters zijn in het camoufleren. En hoe raar het ook klinkt, partners kunnen jarenlang voor de gek worden gehouden. „Met smoesjes dat hij zo opgewonden raakt. En som mige vrouwen weten niet beter en geloven dat. Of drank gebrui ken voor het vrijen. Alcohol kan de zaadlozing vertragen maar dat hoeft niet altijd." Er zijn er die stiekem klaarko men voor het vrijen. „Dan ma ken ze daarna gebruik van de tweede ejaculatie. Die laat even op zich wachten. Maar dat hou den ze op den duur lichamelijk niet vol. Je kunt je ook bezig houden met andere zaken. Tel len tijdens het vrijen, denken aan ijsschotsen. Of dubbele con dooms gebruiken." Stoornis Het is. zegt de neuro-psychiater, heel normaal dat een man wel eens te snel klaarkomt. „Wij pra ten pas van een stoornis als de zaadlozing in meer dan vijftig procent van de gevallen te snel komt." En dan kunnen zij bij hem in zijn spreekkamer te recht. „Er is jarenlang gedacht dat het een psychische stoornis is. Dus moesten de mannen, soms met partners, op gespreks- en gedragstherapie. En oefenin gen doen. De man moet dan masturberen en bij het gevoel 'ik kom' in zijn eikel knijpen zodat hij niet komt." doorTeije Brandsma Dit jaar onteigent de Zimbabwaanse over heid de grond van 28 blanke boeren in Zimbabwe. Voor voorman Peter MacSporran van de gedupeerde boeren is het duidelijk: „Dat geringe aantal geeft aan dat het om streden herverdelingspro gramma is mislukt." President Robert Mugabe voerde in 1992 een landher- vormingswet in die een ein de moest maken aan de on gelijke verdeling van de landbouwgrond. Als erfenis van het koloniale verleden bezit een minderheid van 4500 blanke boeren zeventig procent van de vruchtbaar ste landbouwgrond in Zim babwe. Dat komt neer op 11,2 miljoen hectare: circa eenderde van het land. Ne gen miljoen hectare hiervan zou onder 165.000 zwarte ge zinnen worden verdeeld. Vier jaar later hebben slechts 52.000 zwarte gezin nen in totaal 3.3 miljoen hec tare grond gekregen. Voor voorman MacSporran van de unie van commer ciële boeren, de organisatie die de belangen probeert te behartigen van de blanke boeren die hun land verlie zen, is het duidelijk: „Het he le programma is totaal vast gelopen." De produktiviteit van de gebieden die in han den zijn gekomen van zwar ten is gekelderd: in sommige gebieden is die nog maar 2 procent van wat ze was toen de blanke boeren er de grond bewerkten. „Het probleem is dat de overheid geen geld heeft om in de verworven ge bieden een infrastructuur op te zetten. Daardoor kunnen de zwarte boeren er niet aan het werk", aldus MacSpor ran. Harare kampt met fi nanciële tekorten voor de aankoop van land sinds Groot-Brittannië - de voor malige kolonisator - de geld kraan voor het programma dicht fraaide omdat veel aangekochte grond braak bleef liggen. De geldkraan blijft dicht tot president. Mu gabe met goede plannen komt. Retoriek De door geldproblemen ge kwelde president zegt regel matig in het openbaar dat hij „desnoods de grond zon der financiële vergoeding zal overnemen". MacSporran kan niet meer wakker liggen van zulke uitspraken. „Dit soort politieke retoriek" hoort hij naar eigen zeggen al jaren. Tot nog toe betaalt de overheid nog steeds voor de grond, al is de prijs dertig tot veertig procent lager dan de marktwaarde. Een ge rechtelijke procedure van blanken die "nun land niet kwijt willen, heeft tot nu toe niets uitgehaald. Bovendien heeft Mugabe al laten weten dat de landwet overeind blijft, of die nu door de rech terlijke macht ongrondwet telijk wordt verklaard of niet. Peter de Ridder uit het Zuid hollandse dorp De Lier werkt al enkele jaren in Zim babwe als adviseur in de tuinbouw. Hij wil zijn com mentaar niet onder zijn ech te naam geven, omdat dat nadelig voor hem kan uit pakken. „Als een blanke iets van de landwet zegt wordt het hier direct als neo-kolo- niaal gedrag bestempeld." Straf Over het landverdelingspro- gramma is De Ridder duide lijk: dat heeft gefaald aan al le kanten. „Er gebeurt niets, er wordt nauwelijks meer grond aangekocht, dit jaar maar van 28 boeren, en die zaten nog diep in de schul den ook Dat is natuurlijk zo goed als niets op een totale blanke boerenbevolking van circa vierduizend." Voor hem staat het vast dat de in tentie van het programma goed is. Er is momenteel nog steeds iets grondig mis met de landverdeling. „Mugabe probeert eenvoudigweg ko loniale fouten te herstellen", zegt hij goedkeurend. MacSporran ziet het anders. Hij wil niet spreken over ko loniale fouten. Voor hem is de landwet, die nog steeds als een zwaard van Damo cles boven de leden van zijn organisatie hangt, slechts een straf voor de maatschap pelijk geslaagden. „Toen on ze voorouders het land hier aantroffen werd het nauwe lijks bewerkt. Worden wij nu gestraft omdat we het land hebben helpen ontwikke len?" Niets van dat al bij de polikli niek die Waldinger leidt in het Leyenburgziekenhuis. „Die ge bruikelijke oefeningen geven ook resultaat maar het effect neemt af na een aantal jaren. En vaak helpt het niet en zijn ze te leurgesteld. Wij vinden het een medisch-biologisch probleem en zeggen dat de oorzaak zit in een klein centrumpje in de hersenen dat de zaadlozing stuurt." Dus verstrekt Waldinger geen ge sprekstherapie maar medicij nen. Die zijn oorspronkelijk be doeld tegen angst en depressie. „We kwamen er eigenlijk bij toe val achter dat bepaalde antide pressiva vertragend werken op de zaadlozing. Mensen die be handeld werden met die SSRI's, selectieve serotonine re-uptake inhibitors, klaagden erover dat hun ejaculatie werd uitgesteld. Wij maken van die bijwerking een hoofdwerking. Het medicijn zorgt ervoor dat serotonine, een stof die belangrijk is voor de eja culatie. beter zijn best doet. Zo dat de ejaculatie wordt uitge steld." Stemming De tabletten werken volgens Waldinger niet op de stemming van zijn patiënten. „Ze worden Lezers kunnen bij de PZC-ombudsman terecht met hun vragen, opmerkingen en klach ten over de inhoud van de krant. Van maandag tot vrijdag is hij elke ochtend tussen 9.30 en 12.00 uur rechtstreeks te bereiken onder telefoonnummer 0118-484401. Brieven zijn welkom op het adres: PZC-ombudsman. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Voetbal is emotie. Volgens sommigen is voetbal zelfs oorlog. Wie van die emo ties of van die oorlog verslag doet, kan het daarom onmogelijk iedereen naar de zin maken. Er zijn per slot van rekening in het voetbal altijd meerdere partijen met el kaar in de slag. Voelt iemand zich bij één van die partijen heel nauw betrokken (en wat doen supporters anders dan dat?), dan wordt vanuit die positie de verslaggeving over het voetbal doorgaans argwanend ge volgd. Dat proefde ik ook een beetje uit de reactie van een lezer die vindt dat „de sportredactie van de PZC niet evenwichtig genoeg schrijft over de top van het natio nale voetbal". De ergernis aan de andere kant van de lijn was groot: „Het is allemaal Ajax en Feye- noord wat de klok slaat in de verslagen over het betaald voetbal in de krant. Als Ajax heeft verloren, dan wordt dit weggestopt in een klein bericht. Verliest PSV een keer. nou dan zie ik zoiets breed uitgemeten en in een artikel onder grote koppen aan de lezers ge presenteerd. Ik zou willen dat de sportredac tie zich eens wat minder partijdig opstelt..." Stoelt zo'n klacht nu op feiten? Of gaat het misschien om een gevoelsmatige reactie van een lezer voor wie de tegenpartij in het voet bal altijd de vijand is en die elke aandacht in de krant voor die tegenpartij daarom met een als propaganda beschouwt? Van de sportredactie verneem ik dat er wel vaker boze telefoontjes binnenkomen van Aj ax- supporters die beweren dat de PZC een Feyenoord-krant maakt; omgekeerd be tichten geheide Feyenoord-fans op hun beurt de PZC ervan dat Ajax voortdurend wordt voorgetrokken. En dan nu dat verwijt van verwaarlozing van topclub PSV in de krant? In kaart Ik heb een poging gedaan om over de laatste twee weken van de maand januari eens in kaart te brengen hoeveel aandacht er in de kolommen van de PZC-sportpagina's werd .Aardig verslagje, afgelopen maandag in de krant, over dat nog steeds in ere gehouden volksgebruik van het Strao-rijden op Schouwen", reageert een lezer. „Uw ver slaggever duikt voor een goed begrip ook even in de geschiedenis. Hij legt uit dat het eeuwenoude ritueel was en is bedoeld om paardebenen te spoelen, nadat die een hele ivinterop stal hadden gestaan. Ik heb alleen niet uit het stuk (en ook niet uit de foto erbij kunnen opmaken hoe dat dan in zijn tverk gaat". De lezer heeft gelijk. Het verslag was op dit punt onvolledig. De strao-ruiters in de Schouwse Westhoek trekken in optocht over de duinen, naar het strand en laten hun paarden door de branding in zee draven. In dat deel van de rit schuilt de oorspronkelijke betekenis, zoals zaterdag ook weer in Renes- se te zien was. Nadien volgt een rondgang door het dorp. De reuzenzwaai van Louis van Gaal. besteed aan de top-drie van het nationale voetbal. En daarbij vooral ook om wélk soort aandacht dat eigenlijk ging. Want juist dat laatste lijkt me van belang om te kunnen vaststellen of er sprake is geweest van one venwichtigheid in de berichtgeving. Mijn bevindingen zijn de volgende. De sport redactie heeft zich in die periode uitvoerig bezig gehouden met de toenemende kwest- baarheid van Ajax na meer dan een seizoen van alleen maar overwinningen. Clubs als PSV en Sparta hebben de Amsterdammers uit hun evenwicht gebracht, zo heeft de krant omstandig gemeld. De verrichtingen van PSV volgde de redactie ook. met de aan tekening dat het spel van de Eindhovenaren (bijvoorbeeld tegen Heerenveen) als matig werd bestempeld. En dan was er een verhaal over de koopwoede die - door de jaren heen - onder Feyenoord-trainers het transferbeleid van deze Rotterdamse club heeft bepaald. Is dat nu voetbalverslaggeving in on-ba- lans? Met de beste wil van de wereld kan ik dat in de oogst aan artikelen van de afgelo pen weken maar moeilijk ontdekken. Maar hoe kan dan zo'n indruk ontstaan? Voor de goede orde heb ik met de chef van de sport redactie de klacht van bovengenoemde le zer doorgenomen. Natuurlijk zal er wel altijd een spanningsveld blijven tussen zoiets als onafhankelijke, dus kritische berichtgeving over de prestaties van de top-drie in het va derlandse voetbal én de manier waarop le zers in de rol van supporters van een van die clubs) die verslaggeving ervaren. Iemand die in een stadion heeft gezeten bij een wed strijd en daar heeft meegemaakt dat zijn club won (bijvoorbeeld PSV met 3-0) wil die overwinning vieren. Wanneer hij dan later in de krant leest dat het toch niet zulk best voetbal is geweest, is ie kwaad. Prestaties Het beleid van de PZC-sportredactie is erop gericht om aan de drie groten uit het betaald voetbal in evenredigheid aandacht te beste den. Wie dat over een langere periode na meet zal moeten toegeven dat dit ook ge beurt. De prestaties van een club staan bij foto Archief PZC/ANP de selectie van het nieuws voorop. Wanneer Ajax na een tijdvak waarin werkelijk alles lukte (in Europa bovenaan, de Wereldbe ker), bij Willem II onderuit gaat. is dat groot nieuws en komt dat (anders dan klagende lezer beweerde) prominent in de krant. Wan neer op dezelfde dag PSV wint van De Graaf schap in een voorspelbare wedstrijd, dan vindt de lezer het verslag daarvan elders te rug en is dat ook kleiner. Voetbalverslaggeving in de PZC wordt zo objectief mogelijk gebracht. Dat is het uit gangspunt bij de sportredactie. Die zal zich dan ook hoeden voor bijvoorbeeld overbe lichting van de prestaties van Ajax. Ook van geleide berichtgeving - zoals de KNVB ei genlijk wel zou willen - of van een vooringe nomenheid tegenover een bepaalde club is geen sprake. Vrije nieuwsgaring staat voor op. Maar objectiviteit is in de sportjournalistiek een begrip met beperkingen. Dat kan ook haast niet anders, omdat in de sport emoties belangrijk zijn. En waar zoveel emoties le ven, kan ook de verslaggeving daaraan niet voorbij. Sportliefhebbers willen trouwens niet anders; een sportredactie die emoties eruit zeeft, houdt de dood in de pot over. Ook bij het lezen van sportnieuws duiken die emoties natuurlijk op. En dan lijkt het soms alsof de nieuwsbrengers partijdig zijn. Alleen: wanneer alle partijen om het hardst klagen, zit het gelijk meestal in het midden. Avondspreekuur van ombudsman De PZC-ombudsman houdt van avond (woensdag) weer telefonisch spreekuur. Lezers kunnen van 18.30 tot 20.00 uur met hun opmer kingen, vragen en klachten over de krant bij hem terecht op het recht streekse telefoonnummer (0118)- 484401. Vandaag er niet supervrolijk van. De ver traging werkt echter wel. Het wisselt, bij de een is het geringer dan bij de ander. Soms bedraagt de vertraging een paar minuten. Waarom het wisselt, waar dat mee samenhangt, moeten we nog onderzoeken." De tijdswinst is in elk van groot belang: „Er zijn heel veel man nen die geen relatie aangaan omdat ze te snel klaarkomen. Het kan een obsessie worden, ze kunnen depressies krijgen." Waldinger kan geen exacte cij fers geven, maar schat een paar honderd mannen te hebben be handeld. „Zij blijven onder con trole staan. Het hangt van de persoon af hoeveel ze moeten slikken. Als het goed gaat. een verlenging van een paar minu ten, zijn een paar tabletten per week voldoende. Een goed ge middelde? Dat werkt zo niet in de wetenschap. Heel lang is voor mijn patiënten tien minuten. Dan is het alsof ze een wonder meemaken." Niet gevaarlijk Als de mannen geen tabletten meer innemen, komt de stoornis terug. „Wij onderzoeken of het verantwoord is de medicijnen ja renlang door te blijven slikken. Wat ik adviseer is dat mannen er na een tijdje mee ophouden om dat ik het niet goed vind jaren achtereen door te gaan. Juist omdat je de bijwerkingen niet al lemaal kent. Want je kunt je af vragen of de bijwerkingen bij de pressieve mensen hetzelfde zijn als bij deze mensen. Maar er is niets gevaarlijks aan. Zoals ik te werk ga en behandel, is het ver antwoord. Het onderzoek ge schiedt met goedkeuring van medisch-ethische en weten schappelijke commissies. Ik ben erop tegen als bijvoorbeeld huis artsen zo maar met dit soort middelen aan de gang gaan. Je moet er echt verstand van heb ben." De patiënten kunnen, zonder dat ze dat zelf weten, in plaats van de tabletten die ervoor zor gen dat ze langer kunnen vrijen, ook een nepmiddel krijgen. „Dat die mogelijkheid er is krijgen ze ook van tevoren te horen. Wij verrichten hier wetenschappe lijk onderzoek. Dus moeten er ook placebo's worden ver strekt." Polikliniek psychiatrie en neuro-sek- suologie. Ziekenhuis Leyenburg in Den Haag, tel. 070-3592086. Kees van der Maas Een hogedrukgebied met cen trum bij Ierland bouwt een rug op boven de Noordzee. Een lage drukgebied boven de Balkan trekt al opvullend naar het oos ten. De stroming boven Zeeland is hierdoor noord tot noordoost met koude lucht. Er zijn van daag wótkenvélden en het blijft droog. In de middag komen er vanuit het noorden opklaringen binnen drijven. De noordenwind neemt geleidelijk af van vrij krachtig tot krachtig, vanoch tend naar matig vanavond. De maximumtemperatuur wordt omstreeks 2 graden. Vanavond en vannacht komt de rug van hogeluchtdruk over onze pro vincie te liggen en komen er meer opklaringen. De wind neemt af naar zwak en veran derlijk. Het kioik daalt naar 1 graad aan zee tot rond -3 gra den naar het oosten van Zee land. Ook kan zich daar een en kele mistbank vormen. Nautisch bericht wind: noord tot noordoost krachtig tot krachtig, afnemend matigzicht: goed, in de nacht matig tot slecht: temperatuur kustwater: 1 graad: afioijking xoaterstanden: geringe verlagin gen: maximum golfhoogte mon ding Scheldes: tussen twee en drie meter. Vooruitzichten Voor donderdag: Een rug van hogeluchtdruk trekt over onze omgeving naar het zuiden. Een warmtefront boven de Britse ei landen ligt in de nacht boven Zeeland. In de ochtend een en kele mistbank, verder af en toe zon met enkele wolkenvelden. In de avond toenemende bewol king en 's nachts zal het opnieuw gaan regenen met eerst kans op sneeuw. Maximum 3 graden, mi nimum temperatuur 2 graden. Noord-Jioordivesten wind, zwak tot matig. 2-4 Beaufort. Voor vrijdag tot en met zondag: Lagedrukgebieden bepalen hel iveer. Ovenvegend veel bewol king en perioden met regen. Eerst ivest lot noordivesten ma tige tot vrij krachtige wind. oor, zee krachtig, zaterdag haré Temperaturen overdag rond graden, 's nachts omstreeks graden. ZON EN MAAN 15 februari Zon op 07.56 onder 17jj Maan op 04.55 onder 13.5) Hoog water uur cm Woensdag, 14 februari Vlissingen 09.16 169 Temeuzen 09.35 192 Bath 10.26 231 Roompot-buiten 09 20 132 Zierikzee 10.15 134 Yerseke 1025 142 Philipsdam-West 10 35 147 Donderdag, 15 februari Vlissingen 10 28 176 Terneuzen 10.49 200 Bath 11 46 243 Roompot-buiten 10 30 137 Zierikzee 1145 136 Yerseke 1145 145 Philipsdam-West 1145 151 Laag water Woensdag. 14 februari Vlissingen 02 46 152 Terneuzen 03 05 162 Bath 04.06 184 Roompot-buiten 02.50 119 Zierikzee 03.50 125 Yerseke 03 50 131 Philipsdam-West 03.50 135 Donderdag, 15 februari Vlissingen 04 04 153 Terneuzen 04 35 162 Bath 05.25 184 Roompot-buiten 04.10 120 Zierikzee 05.15 l^f Yerseke 05 10 131 Philipsdam-West 05.05 133 uur ca 21 51 Ml 22.16 IC 23 08 28 22.00 l!i 23 00 llf 23 05 Ui 23.10 lg 23 05 lil 23 27 1» 15 30 15 55 13 16.55 IS 15 30 13 16.35 16 30 1-3 16.30 12 16 55 IS 17 16 15 18.12 IS 16.40 IS 18.00 17.55 13 17.55 IS Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: perioden met zon en langs de Engelse oostkust een winterse bui. Donderdag in Schotland en later ook het noor den en oosten van Engeland meer wind en bewolking en voor namelijk in Schotland enige tijd regen. Maxima van 3 graden in het oosten tot 6 in Ierland, don derdag zachter. Portugal: Veel bewolking en pe rioden met regen. In het uiterste noorden mogelijk droog en op klaringen. Donderdag in het zuiden nog regen, elders over gang naar zonnig weer. Middag- temperatuur aan zee 14 graden. Madeira: Wolkenvelden en af en toe regen. Tamelijk fris met mid- dagtemperatuur 15 graden. Spanje: In het zuiden veel be wolking en perioden met regen, in de bergen sneeuw. In het noor den af en toe zon en alleen langs de kust kans op wat regen. Hier en daar veel wind. Daling van temperatuur: donderdag ma xima 7 graden, in het uiterste zuiden 10 tot 15 graden. Canarische Eilanden: Wolken velden en toenemende kans op regen. Aan de zuidkant van de eilanden ook zonnige perioden. Maxima 20 graden, donderdag iets frisser. Marokko: Westkust: Veel bewol king en vooral in het noorden pe rioden met regen. Maxima van 15 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Tunesie: Af en toe zon en vooral in het noorden enkele buien. Middagtempera tuur 16 graden. Zuid-Frankrijk: wolkenvelden en vooral in de heuvels en ber gen af en toe sneeuw, in het laag land regen. Langs de Middel landse Zee droog, maar tamelijk veel wind. Donderdag zonnige perioden en vrijwel overal droog. Kouder; donderdag maxima 3 graden, aan de Middellandse Zee lokaal enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: eerst regen, later enkele opklaringen. Don derdag af en toe zon en mogelijk een bui, middagtempera tuur 13 graden. Italië: Wisselvallig weer met af en toe zon, maar ook van tijd tot tijd regen en in de bergen sneeuw. In het noordwesten dro ger en zonniger. Vrij koud met- maxima op donderdag van 6 graden, in het zuiden en zuid westen 10 tot 14 graden. Griekenland en Kreta: Wissel vallig weer met perioden met re gen. In het oosten nog af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur graden, in het noorden kouder. Turkije en Cyprus: af en toezo: en vrijwel overal droog. Donder dag van het westen uit toene mende bewolking, gevolgd dooi regen, maar ten oosten van talya en op Cyprus waarschijn lijk nog droog. Maxima tusser 14 en 18 graden, donderdag' het westen wat frisser. Duitsland: bewolkt en van tot tijd sneeuw. Donderdag op klaringen maar in het oostena zuiden nog wolkenvelden vooral in de heuvels af en sneeuw. Maxima het vriespunt in het noordoosten enkele den lager. Zwitserland: Aan de noordflaii van het Alpenmassief bewoiË en vooral van tijd tot sneeuw. Elders geleidelijk proof en vooral in Wallis, TessinenEs gadin overgang naai1 vrij zonra weer. Kouder met donderde maxima -2 graden: bij Loca» -f-5 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden vooral aan de noordflank het Alpenmassief van tijd tijd sneeuw. In Karinthie de derdag opklaringen. Midtiï temperatuur het vriespunt: d® derdag lichte vorst. Tsjechië en Slowakije: Veelfr wolking en vooral perioden ml sneeuw. Middagtemperatuur graden. Weerrapporten 13 februari 191 Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou München Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zürich zwaar bew. halfbew. regen halfbew halfbew sneeuw licht bew. onbewolkt zwaar bew sneeuw sneeuw poolsneeuw halfbew zwaar bew zwaar bew regen half bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew halfbew. licht bew licht bew. sneeuw sneeuw onbewolkt licht bew. regen mist regen niet ontv zwaar bew sneeuw zwaar bew. zwaar bew De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vv A12 tussen Arnhem-Ede-vv roulerende radar A59 t.h.v. Waspik wegwerkzaamheden A67 t.h.v. Venlo «ch dez spr; Pac oen de i toy; stee De Haagse neuro-psychiater en seksuoloog dr Marcel Waldinger. foto Jos van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4