Onderzoek naar branden in Ede PZC Wijers verzacht regels activiteiten energiebedrijven binnenland Sorgdrager gooit roer om in top Justitie Mogelijk nieuwe pyromaan aan het werk Alliantie tuinders en milieubeweging voor herverdeling kassen Salarisverbetering moet doorgaan tijdens zwangerschapsverlof Meeste slachtoffers ongeluk vandaag terug J_U Heeft u het bestelformulier wel ingestuurd? Belastingdienst Werkstraf voor seksuele terreur in operatiekamer Dr. Baruch overleden WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 DEN HAAG (ANP) - Minister Sorgdrager van justitie brengt drastische wijzigingen aan in de structuur en bezetting van haar ambtelijke top. Dat doet ze aan de hand van een advies van twee externe deskundigen die de afgelopen weken in haar opdracht de ambtelijke top doorlichtten. Twee topambtenaren ruimen het veld. Zij zijn het niet eens met het advies. Het gaat om de directeuren-generaal H. van Brummen en H. Greven. Van Brummen gaat naar het open baar ministerie, voor Greven wordt nog een passende func tie gezocht. Van de zittende topambtena ren blijft alleen directeur-gene raal J. Demmink (internatio nale- en vreemdelingenzaken) in functie. De vervanging van Van Brummen en Greven is nog niet geregeld. Met hun ver trek is vrijwel de gehele ambte lijk top ontmanteld. De ander halfjaar geleden ingestelde be stuursraad gaat op de schop. Deze vorm van collegiaal be stuur van het departement werkt niet goed, zo is uit het on derzoek van de adviseurs van het bureau Felix Co geble ken. Sorgdrager wil op basis van het advies naar een structuur waarin de drie directeuren-ge neraal beter kunnen worden aangesproken op hun verant woordelijkheid van hun divi sies. Dat zijn naast internatio nale- en vreemdelingenzaken, de nieuw te vormen divisies rechtsvorming, wetgeving en rechtspleging en justitieel maatschappelijke diensten. De bestuursraad is destijds op gezet door secretaris-generaal J. Suyver. Van Brummen en Greven waren bij die reorgani satie nauw betrokken, terwijl Demmink er niet veel in zag. Sorgdrager had Suyver al enige tijd geleden de wacht aangezegd. Het staat vrijwel vast dat H. Borghouts, momenteel direc teur-generaal openbare orde en veiligheid op Binnenlandse Zaken, Suyver opvolgt. Zijn be noeming wordt vrijdag ver wacht. EDE (ANP) - De politie heeft een team van zeven mensen inge steld dat de recente reeks bran den in Ede en omgeving gaat on derzoeken. Zij heeft dat dinsdag bekendgemaakt. In één maand tijd hebben in de Gelderse ge meente twaalf branden gewoed die mogelijk zijn gesticht. Maandagavond nog was er brand in een vuilcontainer aan de achterzijde van een meubel zaak in Ede. Ook die was waar schijnlijk aangestoken. Maandag zei de brandweer nog niet te denken aan een nieuwe pyromaan die in Ede actief zou 'zijn, omdat er nog geen duidelijk beeld van de wijze van brand stichten was. Het is wel zeker dat alle twaalf branden zijn ont staan door stapels pallets of vuilcontainers aan te steken. Dat was ook de werkwijze van de 22-jarige F.D., die vorig jaal meer darudertig branden in Ede enomgevmg heeft gesticht. De politie is er echter zo goed als ze ker van dat de Edese pyromaan, die dinsdag voor het gerechtshof in Arnhem verscheen, niet bij de recente branden betrokken is. De recente branden worden, net als een jaar geleden, steeds gro ter in omvang volgens een woordvoerder van de politie. In eerste instantie ging het om kleine brandjes, maar in het af gelopen weekeinde brandde_een verffabriek in De Klomp tot de grond toe af. Maandagavond kon de brandweer ternauwer nood een meubelhal redden, na dat iemand in een vuilcontainer aan de achterzijde van de winkel brand had gesticht. Inmiddels is door de nieuwe brandstichtin gen een schade van meer dan een half miljoen ontstaan. Het speciale team is volgens de zegsman van de politie inge steld. omdat het er volgens de politie toch weer op het lijkt dat er een pyromaan aan het werk is. Bovendien ontstaat onder de Edese bevolking opnieuw veel onrust, nu de sirene van de brandweer telkens te horen is. Dinsdag verklaarde een slacht offer van de vorige reeks brand stichtingen nog voor het ge rechtshof in Arnhem dat hij de laatste dagen telkens weer 'rechtop in bed zit'. De politie heeft nog geen idee wie verantwoordelijk is voor de nieuwe brandstichtingen. F.D. en zijn broer duidden dinsdag in de rechtszaal op een vriend, die alles van de vorige brandstich tingen wist maar niet strafrech telijk vervolgd is omdat justitie het bewijs tegen hem niet rond kon krijgen. „Dat is een moge lijkheid. maar we weten het niet", zei de woordvoerder des gevraagd, „het is in ieder geval wel zeker dat er mensen zijn, die de werkwijze van de Edese pyro maan overgenomen hebben." Zelfde straf Procureur-generaal mr. Coster van Voorhout heeft dinsdag voor het gerechtshof in Arnhem vijf jaar gevangenisstraf en tbs met verpleging geëist tegen de 22-jarige F. D„ de Edese pyro maan. De eis van de procureur is gelijk aan de straf die de Arn hemse rechtbank D. eerder op legde. D. ging tegen de tbs-maat regel in beroep. Voor het hof bleek dat de Edenaar bang is dat hij geen toekomst meer heeft als hij onder behandeling is ge weest. Ook vreest hij dat zijn straf door de tbs veel langer zal gaan duren dan vijfjaar. D. is er zeker van dat hij nooit meer branden aan zal steken. De man zegt nu ten volle te beseffen wat hij de slachtoffers, zijn ouders en zijn ex-vriendin aangedaan DEN HAAG (ANP) - Drie milieuorganisties, de Stichting Natuur en Milieu, Vereniging Milieudefensie en Zuidholland se Milieufederatie, hebben zich feschaard achter de lobby van de boeren- en tuindersbond LTO-Nederland voor een her verkaveling van de kassenge- bieden. De vier groepen hebben daartoe dinsdag een intentieverklaring getekend. „Een ongebruikelijke alliantie", aldus een woordvoer ster voor Natuur en Milieu. •Maar wij hebben het vertrou wen dat er echt wat uit te slepen is voor het milieu." De telers ijveren al maanden in Den Haag voor hun plan voor modernisering van de glastuin- Ze willen daarvoor de be de kassencentra, bij rooeeld in het Westland en rond Aalsmeer, herinrichten. Som mige bedrijven zouden moeten worden gesaneerd of verhuizen naar elders, zodat er meer ruim te komt voor de uitbreiding en daardoor modernisering van an deren. Voor zo'n herverkaveling vraagt de sector om steun van de overheid. Woensdag zullen de tuinders hun plan toelichten voor de Tweede Kamer. Die praat er volgende week over met minister Van Aartsen (Land bouw). De drie milieu-organisaties on dersteunen het pleidooi van de tuinders. Een herstructurering stelt de telers beter in staat meer te investeren in technieken die de milieuvervuiling terugdrin gen, redeneren de milieugroe pen. Ook kunnen de tuindrs dan bij voorbeeld installaties neer zetten die zuiniger omgaan met energie. Bovendien leveren ver spreiding en herverkaveling een minder monotoon glasland schap op ..Op die manier kan concrete milieu- en natuurwinst worden geboekt. Zo'n kans grij pen wij natuurlijk aan", aldus de woordvoerster voor de organisa ties. DEN HAAG (ANP) - Vrouwelij- werknemers hebben in de weken van zwangerschaps- en bevallingsverlof recht op sala- nsverbeteringen die in die pe riode aan hun werkende colle ts toekomen. Als bijvoor beeld bij cao-onderhandelingen salarisverbetering wordt gesproken, zelfs als dat met lerugwerkende kracht is, heeft de werkneemster met zwanger- schaps- of bevallingsuitkering bier recht op. Dat heeft het Europese Hof van Justitie bepaald in uitspraak op "■agen van de Britse rechter. De ^aak betrof een werkneemster in iqro tse gezondheidszorg die in «8 een salarisverbetering werd vnthouden. Europese Hof laat de landen !^n de Europese Unie overigens ruime beleidsvrijheid ten ^anaen van de hoogte van de tkering. Die mag dalen tot een dat het doel van de uitke- nog net niet aantast. Dat 2*' is de bescherming van de angere vrouw tijdens het ver- bi Vooren na de bevalling. Daar- J mag de nationale rechter ook 8 eens rekening houden met andere uitkeringsrechten bij ziekte. In Nederland is het wettelijke verlof in 1990 verlengd tot in to taal zestien weken, die de zwan gere werkneemster aaneenge sloten maar verder vrij soepel (ingangsdatum) kan opnemen rond de uitgerekende datum van bevalling. De Nederlandse ziektewet stelt de hoogte yan de uitkering op het dagloon. Pro blemen met het zakken onder het bestaansminimum zijn er derhalve niet. Ook met het gro tendeels vervallen van de ziekte wet per 1 maart aanstaande blij ven vrouwen rond de zwanger schap recht houden op een uit kering krachtens de ziektewet. De ziektewet bepaalt verder niets over het recht op verbete ringen bij cao-rondes. Voor zover dat in Nederland al proble- men zou opleveren, kan een ge dupeerde vrouw dus vanaf nu met gagarandeerd succes naar de Nederlandse rechter stappen met een beroep op de EG-richt- lijn van 10 februari 1975 waarin gelijke beloning van man en vrouw op het werk is geregeld. heeft. Verkeerde vrienden en aandacht van de media hadden hem vorig jaar uitgedaagd om telkens opnieuw brand te stich ten, maar dat zou nu echt nooit meer gebeuren, betoogde de Edenaar tegen de president van het hof. D. vindt zichzelf geen py romaan. De procureur noemde de argu menten van de man 'holle woor den'. „Ik geloof er niets van. Hij zegt dat alleen maar omdat hij tegen het rapport van het Pieter Baan Centrum en tegen tbs is. En daar is hij tegen, omdat ande ren hem gezegd hebben dat hij daartegen moet zijn. Hij moet le ren zijn gedrag in de hand te houden. Broer Het gerechtshof behandelde ook het hoger beroep van K. D., de 30- jarige broer van de pyromaan. Hij kreeg van de rechtbank tien maanden celstraf voor het ple gen van inbraken en fietsendief stallen en voor het eenmaal hel pen van zijn broer bij een brand stichting. K. D. vond die straf veel te zwaar, bleek voor het hof, temeer daar twee vrienden die ook meer wisten van de brand stichtingen niet strafrechtelijk vervolgd zijn. „Ik vind het raar en oneerlijk. Die lui waren overal bij en zitten er nu volop om te lachen. De ene is zelfs op televisie geweest. En het gaat in de kranten en op tele visie ook alsmaar over mijdat ik de schuld zou zijn, en dat is hele maal niet waar. Die ene keer dat ik mijn broer met vuur bij een papiercontainer zag, ben ik hard weggelopen", betoogde K. D. voor het hof. De procureur eiste tegen hem negen maanden ge vangenisstraf. waarvan twee voorwaardelijk. Bovendien moet K. aan drie fietseigenaren een bedrag betalen. Het hof doet in beide zaken uit spraak op 27 februari. Dinsdagmorgen keerden 32 leerlingen van onderwijscollege 't Knooppunt terug in Zwolle. Zij zaten in de bus waarop de touringcar botste met leden van de personeelsvereniging van sportcentrum De Scheg in Deventer. foto Marcel Antonisse/ANP DEN HAAG (GPD) - De meeste slachtof fers van het busongeluk bij het Duitse wintersportplaatsje Winterberg worden vandaag naar Nederland gebracht. De ze ven doden, vijf vrouwen en twee mannen zijn geïdentificeerd. Van de zwaargewon den zijn er nog tien, onder wie de chauf feur, zo slecht aan toe dat zij niet kunnen worden vervoerd. Vier mensen zijn nog in levensgevaar. Wanneer de doden naar Nederland worden overgebracht is nog niet duidelijk. Pas laat in de middag slaagde de Duitse politie er gisteren in de meeste slachtof fers te identificeren. Dat geldt ook voor een aantal zwaargewonden die niet in staat waren te zeggen wie ze zijn. Om te helpen bij de identificatie was een groep van een dertigtal familieleden met een bus naar Duitsland gereisd, Bij het onge luk raakten tweeëntwintig mensen zwaar gewond, eenentwintig anderen kwamen er met lichtere verwondingen vanaf. In de meeste gevallen ging het om botbreuken. Er zaten vijftig mensen in de rampbus van Hanze Tours uit Zwolle, ze hadden een uit je met de personeelsvereniging van sport centrum De scheg in Deventer. De slachtoffers van het ongeluk met de touringcar, onder wie zwemkampioen Ron Dekker, die een hersenschudding heeft en een gekneusde schouder, zijn in zeven verschillende ziekenhuizen behan deld. Tweeëndertig van hen zullen met vijftien taxi's en ambulances naar Neder land worden overgebracht. Enkele gewon den zijn niet in staat een dergelijke rit te maken en worden met helikopters en een vliegtuig vervoerd. Inmiddels is duidelijk dat de verongeluk te bus ondanks de zware sneeuwval zon der sneeuwkettingen reed en ook niet voorzien was van winterhanden. Ook an dere touringcars in het gebied reden op dat moment zonder sneeuwkettingen. Volgens de Anwb is het lang niet altijd noodzakelijk om met sneeuwkettingen te rijden. Dat hangt sterk af van de situatie op dat moment en de kwaliteit van de sneeuw. Ook was de bus niet voorzien van zoge noemde rolbeugels. Daardoor zakte het voertuig, dat tien meter naar beneden viel, als een lucifersdoosje in elkaar. Een verstevigd dak is in een aantal Europese landen verplicht, net als in de VS. Uit piëteit met de slachtoffers van het bus ongeluk. hebben de carnavalsverenigin gen in Deventer besloten de optocht die voor dit weekeinde op de agenda stond, af te gelasten. pagina 23: Ron Dekker licht gewond Advertentie nnn irnrnxni lEniiiRRm <K i ipruT np nr pri pcTinrnirnri in uunUli ur ut ÖCunD i u iüuiD O i RRR5IFTEDI5KETTE, I - Het is weer tijd om belastingaangifte te doen. Dat kan dit jaar op twee manieren. Met het bekende papieren aangiftebiljet of, als proef, per computer. Als u aangifte doet met een E- of P-biljet en een com puter heeft met DOS of Windows, kunt u gebruik maken van de gratis Belastingdienst Aangiftediskette. Een eenvoudige handleiding wijst u de weg. "Wat staat er op de Aangiftediskette?" Op de diskette vindt u de aangiftebiljetten E en P met de daarbij horende Toelichtingen. Ook is de voornaamste informatie uit een aantal brochures direct oproepbaar. Bovendien voert onze aangiftediskette berekeningen uit. Makkelijker kan het niet. "Is de diskette goed beveiligd?" U plaatst op uw aangiftediskette een persoonlijke cijfercode. Dit is uw 'elektronische handtekening'. Samen met uw SoFi-nummer zorgt deze cijfercode ervoor dat uw aangifte goed beveiligd is. "Hoe krijg ik de Belastingdienst Aangifte diskette?" Bij de aangiftebiljetten E en P vindt u uitgebreide informatie over de diskette. En een be stelformulier waarmee u de diskette snel in huis haalt. Wilt u meer weten over de aangiftediskette? Op werkdagen kunt u tussen 8.00 en 22.00 uur gratis bellen met de BelasringTelefoon: 06-0543. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. VVD wint, PvdA verliest in peiling HILVERSUM ANPi - De Partij van de Arbeid heeft in de jong ste opiniepeiling naar de politieke voorkeur van de kiezers 1,3 procent van haar politieke aanhang verloren. Vergeleken met de kamerverkiezingen zou de PvdA zakken van 37 naar 34 ka merzetels, zo blijkt uit de politieke barometer van het tv-pro- gramma Nova. De enquête werd gehouden in de week waarin de Eerste Kamer met steun van de PvdA de afschaffing van de Ziektewet aan nam en de PVDA-Tweede-Kamerleden Duivesteijn en Van der Ploeg afschaffing bepleitten van de hypotheekrente-aftrek voor zeer hoge hypotheken. De WD won een half procent en staat vergeleken met de hui dige zetelverdeling in de Tweede Kamer op een winst van 13 zetels; goed voor in totaal 44 zetels. D66 staat op 19 zetels tegen 24 bij de kamerverkiezingen. Het CDA verliest 2 van haar hui dige 34 zetels. GroenLinks scoort 9 zetels (plus 4De CD zakt van 3 naar 1 zetel. De ouderenpartijen zakken van zeven naar een zetel. SP: 6000 gezinnen afgesloten DEN HAAG (ANP) - Ongeveer zesduizend huishoudens zijn wegens wanbetaling afgesloten van gas. stroom of allebei. Dat schrijft Remi Poppe, kamerlid van de Socialistische Partij in een brief aan minister Wijers van economische zaken. Poppe heeft het cijfer gekregen van EnergieNed. de organisatie van de energie-distributiebedrijven. Hoewel de Elfstedentocht inmiddels van de baan is, blijft de kou aanhouden en Poppe vindt afsluiting een te zwaar middel om op te treden tegen wan betaling. In de brief aan Wijers wijst hij erop dat niet alle wan betalers van slechte wil zijn. Ons land telt ook zeshonderddui zend mensen met een huurachterstand. Voor veel mensen zijn de woonlasten te hoog en Poppe wil dat de minister daaraan iets doet. Politie redt vrouw uit wachtkamer ZWARTSLUIS (ANPi - De politie heeft maandagavond een vrouw bevrijd uit de praktijkruimte van een tandarts uit Zwartsluis. De vrouw had vanuit de praktijk de politie gebeld toen ze er na wel heel erg lang wachten achter kwam dat de tandarts en zijn assistente waren vertrokken. De vrouw had wel geprobeerd het pand te verlaten, maar dat lukte haar niet omdat de praktijk zo goed afgesloten was. Toen de politie aankwam om haar uit haar „gevangenis" te bevrij den. kwam toevallig ook de tandarts langs zijn praktijkruimte. Hij bood aan haar alsnog te behandelen, maar de vrouw maak te liever een nieuwe afspraak. Bijlmerflat verhuist naar Bosnië AMSTERDAM (ANP) - De Bijlmerflat Gerenstein die in het kader van de stadsvernieuwing in Amsterdam-Zuidoost wordt gesloopt, krijgt een tweede leven in Bosnië De uit de flat gesloopte bruikbare onderdelen gaan naar de Bosnische hoofdstad Sarajevo, waar na de oorlog grote behoef te bestaat aan bouwmaterialen. De woningbouwvereniging Nieuw Amsterdam stelt de woningen voor dit doel beschik baar. Vrijwilligers beginnen volgende week tegen een onkos tenvergoeding met het verwijderen van de bruikbare onderde len uit de flat. De stedelijke woningdienst zorgt voor het ver voer naar Bosnië. Prijs diesel opnieuw omhoog ROTTERDAM (ANP) - De prijs van diesel gaat morge, donder-, dag, met een cent per liter omhoog tot 141,4 cent per liter. Dat is de derde prijsverhoging in een week tijd. Vorige week don derdag ging de literprijs van diesel al 1,6 cent omhoog. Twee dagen later volgde nog een prijsverhoging van een cent. De prijs van een liter loodvrije benzine gaat morgen ook met een cent omhoog tot 1,92 cent per liter. Superbenzines met en zonder lood veranderen niet van prijs. Dat blijkt uit nieuwe adviesprijzen die marktleider Shell dinsdag bekend heeft ge maakt. De prijs van autogas gaat vandaag met een cent per liter omlaag tot 62.9 cent, aldus een bekendmaking van BK- Gas. ARNHEM (GPD) - De Arnhemse rechtbank heeft gisteren een 43- jarige anesthesie-assistent uit Didam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twaalf maan den waarvan zes voorwaarde lijk. De rechtbank achtte de man schuldig aan wat de offi cier van justitie twee weken ge leden 'seksuele terreur' in de operatiekamer noemde. De verpleegkundige viel gedu rende enkele jaren operatieka mer-assistentes op een uiterst agressieve manier lastig. Zo moest één OK-assistente zich de seksuele intimidaties laten wel gevallen terwijl ze een pas ge opereerde baby beademde. Daardoor kon zij zich niet verwe ren. De vrouwen durfden niets te zeggen omdat de man ook hun stagebegeleider was en ze bang waren dat hun opleiding in ge vaar kwam. De onvoorwaardelijke celstraf mag de man laten omzetten in een werkstraf van 240 uur. Bo vendien moet hij zich laten be handelen voor zijn alcoholver slaving. Hij verblijft inmiddels al tien maanden in een ontwen ningskliniek. De rechtbank wees ook de eis tot schadever goeding van drie slachtoffers toe. De man moet hen elk 1500 gulden betalen. Het vonnis is conform de eis van twee weken geleden. AMSTEDAM (ANP) - De voorzitter van het Portu gees Israëlitisch Kerkge nootschap in Nederland, dr. J. Zecharja Baruch, is dins dag in zijn woonplaats Am- sterdsam onverwacht over leden. Hij werd 78 jaar. Baruch was verder meer dan dertig jaar voorzitter van het dagelijks bestuur van de Portugees Israëlitische .Ge meente in Amsterdam. Hij was reumatoloog en zat ja renlang voor de PvdA in de Amsterdamse gemeente raad. Ook zat hij voor DS'70 in de Tweede Kamer. Hij bekleedde vele functies in het joodse en maatschap pelijk leven. Baruch kreeg veel onderscheidingen voor zijn actieve rol in het verzet in Nederland en Frankrijk tijdens de Tweede Wereld oorlog. DEN HAAG (ANP) - Minister Wijers van economische zaken heeft dinsdag verdeeldheid in de coalitie voorkomen door de Wet Energie Distributie (WED) te verzachten. De WED ver plicht de energiebedrijven hun nevenactiviteiten onder te brengen in aparte ondernemin gen, die vennootschapsbelas ting moeten betalen. De installatiebedrijven klagen al jaren steen en been over on eerlijke concurrentie van nuts bedrijven. die geen vennoot schapsbelasting hoeven te beta len. De werknemers van de ener giebedrijven hebben al massaal tegen de WED geprotesteerd, omdat ze vrezen dat hun ar beidsvoorwaarden zullen ver slechteren door scherpere con currentie, Crone (PvdA) kreeg aanvanke lijk steun van D66 en WD voor een amendement om werk rond straatverlichting en verkeersin- stallaties bij de energiebedrij ven te laten. Wijers (D66) voelde daar niet voor en VVD en D66 haakten af. Daarop gaf Lansink (CDA) steun aan hetzelfde amandement. dat ook nog kon rekenen op de steun van Groen Links. Minister Wijers wist Crone te be wegen tot intrekking van het amendement door in de wet op te nemen dat „straatverlichting binnen de bebouwde kom" ge woon een taak blijft van de ener giebedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3