Nick Leeson heerste als een koning in land der blinden Uitslag Iowa slecht voor Clinton PZC Tabee Goeree opinie De onverzettelijke Van de Vondervoort Beinema (63) beticht van leeftij dsdiscriminatie Republikein Lamar Alexander rechtse tegenhanger van president WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 2 door Ans Bouwmans Het kabinet heeft het wetsvoorstel voor de stadsprovincie Rotterdam teruggenomen. Een ver wachte maar desondanks pijnlijke nederlaag voor de verantwoordelijke staats secretaris Tonny van de Vondervoort (PvdA). Dat ze de strijd verloren heeft door het verzet van haar eigen fractie, maakt het voor de staatssecretaris extra wrang. De PvdA heeft haar laten vallen. De Kamerleden Van Heemst (PvdA) en Scheltema (D66) kregen een kamermeerder heid achter een amende ment om Rotterdam intact te laten en niet in vijven op te delen. Op die manier wilde Van de Vondervoort de stadsprovincie Rotterdam niet invoeren: dan zouden de omliggende gemeenten die bij de stadsprovincie zouden gaan horen er niets meer voor voelen. „Jammer", reageerde de PvdA-bewindsvrouw na de 'fatale' stemming koeltjes. In de steek gelaten voelde ze zich niet. zei ze. PvdA-frac- tievoorzitter Wallage haast te zich om te benadrukken wat een geweldige, stand vastige vrouw Van de Von dervoort wel niet is. Het zal niemand verbazen dat de beide PvdA'ers probe ren de publicitaire schade van de onderlinge onenig heid te beperken. Wallage heeft Van de Vondervoort immers zelf uit Groningen gehaald. En de staatssecre taris heeft er geen behoefte aan terug te slaan. Ze is er om haar werk te doen en met die Kamerleden moet ze nog een paar jaar verder. Maar belangrijker nog is haar per soonlijkheid: ze beschikt niet over lange tenen en van Haagse egotripperij moet ze niks hebben. Flexibel In de ogen van het PvdA-Ka- merlid Van Heemst heeft Van de Vondervoort de frac tie laten vallen. Het had alle maal best voor mekaar kun nen komen als Van de Von dervoort maar had meegege ven. Als ze wat flexibeler, zeg maar politieker, was ge weest had er nog wel een compromis uit kunnen ko men. Aldus Van Heemst. Overtuigd van haar eigen ge lijk was en is Van de Vonder voort echter onverzettelijk gebleven. „Er was geen meerderheid in de Kamer voor welk alternatief dan ook. Ik was niet in staat een handreiking te doen om zo tot iets werkbaars te ko men". De analyse van Van de Von dervoort wordt gestaafd door de feiten. Er was een patstelling, met WD-CDA aan de ene kant en PvdA- D66 aan de andere kant. Vol gens Van de Vondervoort zou het niet-opdelen van Rotterdam leiden tot een zeer onevenwichtige be stuurlijke situatie. De Rot terdammer Van Heemst be tichtte de staatssecretaris ervan zich te bedienen van formele, bestuurlijke argu menten. Zijn stellingname daarentegen "was louter ge baseerd op de emotie. Alsof het gevoel Rotterdammer te zijn verdwijnt als je een stad bestuurlijk opdeelt in vijven. Wat Van de Vondervoort zichzelf wel mag aanrekenen is het feit dat ze het tot een impasse heeft laten komen. Haar teruggetrokken per soonlijkheid heeft ook een negatieve kant. Ze neemt te weinig het heft in handen en heeft de Tweede Kamer niet enthousiast weten te maken. Dood spoor De plannen voor bestuurlij ke vernieuwing zitten nu op een dood spoor. Want hoe het nu verder moet met Rot terdam, Amsterdam en de gemeenten die ook op de no minatie stonden om stads provincie te worden (Den Haag, Utrecht, Amhem/Nij- megen. Enschede/Hengelo en Eindhoven), daar heeft het kabinet nog geen ant woord op. Als Van der Von dervoort dit onderwerp niet uit het moeras weet te trek ken, blijft ze zitten met een uitgeklede portefeuille. Hoewel ze er zelf niet over peinst, zou dat voor de staatssecretaris reden kun nen of misschien zelfs moe ten zijn om het nu of straks voor gezien te houden in Den Haag. Aftreden is verder niet aan de orde. Ze is zo verstan dig geweest haar politieke lot niet te verbinden aan een onderwerp als de bestuurlij ke organisatie. Daarvoor leeft het te weinig en is het politiek te onbelangrijk Door de PvdA-fractie niet te dreigen met aftreden, heeft ze bovendien zichzelf en de partij voor nog meer schade behoed. door Jan Smit Hebzucht, prestige en ondes kundigheid leidden tot de val van de Barings Bank. In de jacht op vette bonussen mocht alles. Nick Leeson, koning van de Simex - de Singaporese op- tiebeurs - wist dat als geen an der. Maar na het eerste foutje van 'slechts' 20.000 pond was er geen weg meer terug. Zijn supe rieuren hadden wel vermoe dens maar deden er het zwijgen toe; Nick zorgde voor veel winst en dus voor hoge bonussen. Ver der ontbrak het hun aan kennis om de ingewikkelde handel in financiële derivaten te door gronden. Eindelijk is het zover. Ongeveer een jaar nadat de hele wereld jacht maakte op de onbekende bankemployé die op zijn eentje de Barings-bank deed vallen, vertelt Nick Leeson zijn verhaal in De Bom onder de Barings Bank. Rijkelijk laat. Want in te genstelling tot wat de Neder landse uitgever wil doen gelo ven, bevat het verhaal weinig nieuws. Leeson benadrukt nog maals dat het toezicht binnen de bank faalde. Hij was koning in het land der blinden. Wat het boek toevoegt is inzicht in de wereld van de haute finan ce. Leeson legt uit hoe de handel in futures, opties, swaps en an dere financiële curiosa in elkaar zit. Een wereld waarin iedere se conde telt. enorme bedragen omgaan en de stress doorgaans wordt weggespoeld met grote hoeveelheden alcoholica. Headhunter Het verhaal begint bij Coutts and Company, een belegen bank waar Nick voornamelijk che ques afrekent. Twee jaar later, in 1987. verhuist hij naar de Ameri kaanse zakenbank Morgan Stanley. Daar volgt Leeson een opleiding op de afdeling admini stratie van futures en opties. Hij is twintig, verdient 20.000 pond per jaar en heeft zojuist zijn eer ste flat gekocht. Bij Morgan Stanley zit een snelle promotie er niet in. Hij wil meer. Zo belandt Leeson via een head hunter op 10 juli 1989 bij Ba rings, een bank met een geschie denis die terug gaat tot 1763. Wat Leeson vooral trekt, zijn de beurzen in het Verre Oosten. Daar bouwde Barings in korte tijd een behoorlijke reputatie op. Als hij de kans krijgt om voor de bank in Indonesië te beginnen, aarzelt Nick geen moment. Hij brengt orde in de chaos die hij er aantreft. Als dank mag de toe komstige handelaar naar Singa pore. waar hij de supervisie krijgt over Barings' nieuw op te richten activiteiten op het ge bied van opties en andere deri vaten. Een speculatieve handel; de winsten kunnen groot zijn, de verliezen navenant. Profijt De Simex trekt steeds meer han del naar zich toe. Barings Secu rities profiteert mee. Hoewel de handelaren al snel op elkaar in gespeeld raken, blijven fouten onvermijdelijk. Om die recht te trekken heeft iedere bank een foutenrekenïng. Normaal houdt het hoofdkantoor het saldo nauwlettend in de gaten. Maar omdat het in Singapore slechts om kleine fouten gaat. vraagt Gordon Bowser, hoofd admini stratie derivaten, Leeson een tweede rekening te openen. Dat •wordt de legendarische 88888 (acht is het Chinese geluksge tal). De eerste transactie op 88888 be treft een miskleun van 20.000 pond. Eind 1992 is dit bedrag op gelopen tot 1 miljoen pond. Leeson probeert het tekort te maskeren. Hij speelde quitte of dubbel en wint. In juni 1993 is het verlies vereffend. Maar de re kening blijft bestaan. En het gaat opnieuw mis. In 1993 loopt het negatieve saldo op tot 23 mil joen pond. Het hoofdkantoor merkt niets. Integendeel: Barings Singapore draait uitstekend. In de eerste zeven maanden spekt Leeson de winst van de holding met 25 mil joen pond, goed voor de helft van het totale resultaat. Niet ontdekt Toch ontstaat er twijfel, zowel op het hoofdkantoor in Londen als ten burele van de Bank of England. Voor de zekerheid stuurt Londen een team naar Leeson. Hoe zij ook hun best doen, de foutenrekening wordt niet ontdekt. Intussen stapelen de verliezen zich op tot 170 miljoen pond eind december 1994. In een ultieme reddingspoging koopt hij vrij dag 27 januari 1995 30.000 futu res. Tevergeefs; de markt werkt niet mee. „Ik had alles gekocht wat de markt me kon aanbieden. De Nikkei-index stond 330 pun ten lager, maar als ik er niet was geweest, had die duizend punten lager gestaan. Ik huiverde bij de gedachte hoeveel geld ik was kwijtgeraakt." Dan gaan bij twee superieuren eindelijk bellen rinkelen. Nick belt in paniek zijn vrouw; het duo vertrekt naar Kota Kina- bula (Oost-Maleisië). Voor een tweede huwelijksreis. Pas op maandag 27 februari realiseert Nick zich dat het goed mis is. De vette kop in de New Straits Ti mes zegt genoeg. Nick belt zijn vriend Danny. Die heeft maar één boodschap: „Zorg als de raphazen uit Azië weg te komen en ga naar Lon den. eventueel Australië. Als ze jou hier oppakken worden jullie allebei in de nor geslingerd." Terwijl de media voortdurend berichten over de ondergang van Barings, reist het duo naar Frankfurt. Onderaan de vlieg tuigtrappen staat de politie al klaar. Opbiechten De volgende dag wordt Nick om twaalf uur voorgeleid. In de zo mer die volgt heeft Leeson slechts een doel voor ogen: niet in Singapore terechtkomen. Hij wil alles opbiechten, maar het baat niet. Tot zijn grote teleur stelling voldoen de Duitsers toch aan het uitleveringsver zoek van Singapore. Het rapport van de Bank of Lon den, de Britse centrale bank, werkt vooral op Leesons lach spieren. Dat van de Singapore- zen komt volgens hem veel dich ter bij de waarheid. Vooral het feit dat daarin de top van Ba rings ernstige onoplettendheid wordt aangewreven, doet hem goed. „Ik was met mijn gevange nisstraf gelukkiger dan zij thuis. Ik kon mijn misdaden corrige ren. Zij zouden weten dat ieder een hen dom zou vinden." De Nederlandse vertaling van De Bom onder de Barings bank verschijnt op 23 februari bij A.W. Bruna Uitgevers. ANP De bestuurlijke organisatie in Nederland heeft de be weeglijkheid van een bunker. Vele ministers Binnenlandse Zaken hebben de afgelopen tientallen ja ren geprobeerd eraan te wrikken, maar alle energie is vergeefs geweest. Alles bleef zoals het was. Dat geldt nu ook voor het idee Rotterdam, Amsterdam en Den Haag in een nieuw bestuurlijk fenomeen, de stadsprovincie, meer armslag te geven. Staatssecretaris Van de Vonder- voort- van Binnenlandse Zaken heeft dinsdag het plan ingetrokken om in de regio Rotterdam zo'n stadspro vincie te vormen. Met de aan haar voorstel gekoppelde opdeling van Rotterdam in vijf kleinere gemeenten ging de Tweede Kamer niet akkoord. Verscheidene pogingen de bestuurlijke organisatie de schop te nemen droegen het gevolg in zich dat Goe- ree-Overflakkee bij Zeeland zou worden gevoegd. Over die mogelijkheid hebben de Zeeuwse bestuurders zich de afgelopen jaren in verschillende gradaties van en thousiasme verheugd. Met de bijzetting van de stads provincie Rotterdam in het mausoleum der mislukte beleidsvoornemens is andermaal een streep gehaald door de komst van Goeree-Overflakkee naar Zeeland. Deze consequentie zal geen aanleiding zijn voor bitter geweeklaag in deze provincie. De eventuele indeling van het Zuidhollandse eiland bij Zeeland is vooral ee: bestuurderskwestie. En die bestuurders hebben zich. gelouterd door de ervaringen bij eerdere discussies over bestuurlijke reorganisatie, nogal afwachtend opge steld. Goeree-Overflakkee is van harte welkom, was steeds de boodschap. Tot een intensieve lobby om he: eiland in te lijven bij Zeeland is het nooit gekomen Daar waren ook weinig aanknopingspunten voor. Zee land had zich in politiek Den Haag kwalijk sterk kun nen maken voor de vorming van de stadsprovincie Rot terdam. Waar bemoeien jullie je mee, was dan de sche reactie geweest. De schermutselingen rond de be stuurlijke vernieuwing in Zuid-Holland zijn vanuit de Middelburgse Abdij dan ook voornamelijk beschouwd als de trekking van een loterij: je kunt nauwelijks diep teleurgesteld zijn wanneer je geen prijs hebt. Hoogui; een enkele gedeputeerde zal de afgelopen nacht evec hebben liggen woelen. Voor staatssecretaris Van de Vondervoort zal de teleur stelling groter zijn. Nu de stadsprovincie Rotterdam van de baan is, ziet het ernaar uit dat zo'n nieuwe be stuursvorm evenmin voor Amsterdam en Den Haag van de grond zal komen. Daarmee komt de staatssecretaris aan een aanzienlijk leger bureau te zitten. Ook heeft weinig reden verheugd te zijn. Bestuurlijke reor ganisatie is een stokpaard van deze partij. Een t stokpaard, het referendum, heeft het fenomeen stads provincie evenwel de nek omgedraaid. In Amsterdam en Rotterdam hebben de inwoners zich in zo'n referen dum duidelijk uitgesproken tegen de opdeling van hun gemeente in een aantal kleinere. De meerderheid van de Tweede Kamer (D66 incluis) vond dat die uitspraken niet mogen worden genegeerd. Daarmee viel de bodem onder de stadsprovincie weg. Goeree-Overflakkee blijft dus bij Zuid-Holland. De be woners van het eiland voelen zich daar wel bij. Natuur lijk, ze willen zich best door Zeeland in de armen sluiten als er voor hun eiland geen plaats meer is ineen bestuurlijk gereorganiseerd Zuid-Holland, maar liever blijven ze waar ze zijn. Ze mogen qua taal en mentaliteit sterke overeenkomsten met de Zeeuwen vertonen, voor werken, winkelen en uitgaan zijn ze volledig op de regio Rotterdam georiënteerd. Zo blijft alles bij het oude Voorlopig. Want ach, over een paar jaar is er weereen nieuwe poging aan de orde om tot bestuurlijke reorgani satie in Nederland te komen. Dan is de indeling van Goeree-Overflakkee bij Zeeland wellicht opnieuw bod. Tot dan, Goeree tabee. door Ap van den Berg Op verzoek van de Tweede Kamer neemt het kabinet binnenkort maatregelen tegen leeftijdsdiscriminatie. Uitgere kend CDA-kamerlid Marten Beinema wordt deze week be ticht van leeftijdsdiscrimina tie. En nog wel in het lijfblad van 'zijn' CFO, de CNV-vakbond voor overheid, zorgsector en verzelfstandigde overheidsin stellingen. Aanleiding vormt Beinema's an nonce in CD Actueel: 'Persoon lijk medewerk(st)er gevraagd (-), leeftijd bij voorkeur tussen 20-35 jaar." Beinema, zelf in de ges- gende leeftijd van 63 jaar, zegtr een eerste reactie: „De adveiw tie is zorgvuldig opgesteld. Vat daar de toevoeging 'bij vos- keur'Dat heb ik gedaan de meeste medewerkers van ka merleden tamelijk jong zijn." Heeft Beinema dan voor bijvoet beeld een herintredende vrom van vijftig jaar geen plaats? Na tüür-lijk wel. luidt het antwoord Niettemin belooft. Beinema» terschap: „Bij een eventuele va gende vacature zal ik erop t» zien dat de tekst anders word! geformuleerd." Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22-24. 4461 KN Goes. Tel. (0113) 231800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. (0114) 314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax; (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdagop de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijden kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20,30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00. franco per poS 119,00; per maand 33.00, per jaar 350.00; franco perpté 460,00; bij automatische afschrijving per termijn f 1,50 korting: losse nummers maandag t/m vrijdag 1,60, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.- 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per advertentie 26,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant Eb Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.00 uur. Tel. (0118) 484401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC van onze correspondent in Washinton Hans de Bruijn En toen waren er nog maar vier. Minder dan honderd duizend Republikeinse kiezers hebben maandag in Iowa het veld van mogelijke uitdagers voor Bill Clinton drastisch ver kleind. Vijf van de negen man nen die ervan dromen om de De mocratische president uit het Witte Huis te verjagen, kunnen dat na gisteren gevoeglijk ver geten. De Republikeinse kiezers in Iowa hebben opnieuw, om een in deze graanstaat toepasselijke beeldspraak te gebruiken, het politieke kaf van het koren ge scheiden. Senator Bob Dole uit het naburige Kansas, Tennes see's oud-gouvemeur Lamar Alexander en tv-commentator Pat Buchanan hebben maandag duidelijk afstand genomen van de rest van het veld. De verkiezingsuitslag in Iowa was voor alle drie opmerkelijk. Van Dole was beter verwacht, Buchanan kwam na zijn zege van vorige week in Louisiana op nieuw sterk voor de dag. maar de verrassing van Iowa was de ster ke derde plaats voor Lamar Ale xander. De gematigd-conserva tieve zuiderling kan wel eens de grote sensatie van de presiden tiële race worden. Vraag Democraten wie uit het Republikeinse kamp zij het meest vrezen en algemeen is het antwoord Lamar Alexander. Tot maandag werd om die angst wat gelachen, want in de opiniepei lingen kwam Alexander nooit verder dan de vierde of vijfde plaats. Bob Dole en miljonair uitgever Steve Forbes leken eer der voorbestemd voor de rol van Clintons opponent. Maar Alexander is het enige ge matigde geluid in de race bij de Republikeinen. Buchanan is het boegbeeld van de extreem rechtse religieuze conservatie ven, terwijl ook Dole, om de stemmen te winnen van die bin nen de partij invloedrijke groep, steeds meer naar rechts is opge schoven. Alexander heeft zich daartoe echter niet laten verlei den. Houthakkershemden Hij presenteert zich als de man van buiten Washington, die meer oog heeft voor de wensen van de gewone burgers dan de beroepspolitici in de hoofdstad. Om dat te benadrukken kleedt hij zich om campagnetournee steevast in roodzwart geruite flanellen 'houthakkershemden', die nu zo'n rage zijn geworden dat Des Moines rood-zwart zag van Alexander-aanhangers. Alexander neemt geen extreme standpunten in. Sommigen ver wijten hem dat hij helemaal geen standpunten heeft. Hij is niet tegen abortus of homosek suelen, zoals de extreem-conser vatieve vleugel die Buchanan steunt. Hij wil bezuinigen, maar niet te drastisch het mes zetten in sociale programma's. Hij be nadrukt morele waarden, maar vervalt niet in extremisme. En bovendien straalt hij vrien delijkheid en energie uit. „Hij lijkt van alle Republikeinse kan didaten nog het meest op Bill Clinton", zegt politicoloog Stef- fen Schmidt van de universiteit van Iowa. „Hij is jong (57), ener giek, geen ideoloog, heeft geen vastomlijnde principes en geen compromisloze oplossingen". Met andere woorden: een rechts ere Clinton? Volgens Schmidt heeft. Clinton Alexander een dienst bewezen door afgelopen weekeinde zelf in Lamar Alexander, met naast hem zoals in Amerika gebruikelijk is echtgenote Honey, zwaait naar zijn aanhangers die de eerste resultaten van de verkiezingen in Iowa met gejuich begroeten. foto Dave Weaver/AP Iowa campagne te komen voe ren. „Daardoor zagen de mensen ineens tegen wie zij het moeten opnemen. En dat de meeste Re publikeinse kandidaten daar to taal ongeschikt voor zijn". Schmidt noemt de andere Repu blikeinen geen partij voor de De mocratische president. Visieloos Bob Dole is te oud, te stijf en te visieloos. Hij lijkt vooral kandi daat te zijn omdat hij vindt dat hij het na een 35-jarige carrière in Washington verdient om pre sident te worden. Zijn leeftijd :72> wordt bovendien als een handicap gezien. Buchanan is te rechts. Clinton zei maandag niet voor niets graag Buchanan als tegenkandidaat te hebben. Buchanan heeft de steun van re ligieus-rechts, en zal het volgen de week in New Hampshire, waar hij in 1992 ook al 37 procent vande stemmen kreeg, goed doen. Maar voor de grote meer derheid van de Amerikanen is hij gewoon te extreem. Hij wil een muur om Amerika bouwen, alle immigranten weren, de vrij handelsverdragen opzeggen en de VS zo goed als isoleren. Steve Forbes, de miljonair die al twintig miljoen dollar van zijn eigen geld in zijn campagne heeft gestoken, viel in Iowa door de mand. Hij maakte zijn sterke resultaten in de opiniepeilingen niet waar. De Amerikanen be ginnen door te krijgen dat zijn enige programmapunt, één be lastingtarief voor iedereen, niet realistisch is en vooral de rijken zal bevoordelen. Bovendien heeft hij veel mensen tegen zich in het harnas gejaagd door zijn uiterst negatieve cam pagne. Amerikanen houden niet van het idee dat iemand het pre sidentschap kan kopen. Forbes zal, omdat hij veel geld heeft, nog wel enkele weken in de voor verkiezingen blijven meedoen, maar zonder betere resultaten dan in Iowa is het voor hem snel afgelopen. De overige kandidaten - senator Phil Gramm, oud-ambassadeur Alan Keyes, senator Richard Lugar, afgevaardigde Bob Dor- nan en bandenfabrikant Morry Taylor - zijn in Iowa al naai- de marges van de verkiezingsrace gedreven. Zij kunnen alleen nog een rol spelen door hun aanhan gers aan te sporen dan maar een van de andere kandidaten te steunen. En dat zullen er na New Hampshire waarschijnlijk nog maai- drie zijn. Ongedateerde opname van Leeson aan het werk op de Simex in Singapore. foto Press Association

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2