Afgelasting kost twee miljoen PZC Ron Dekker herinnert zich niets van busramp Winterberg Godert de Leeuw maakt naam PSV wil veldverwarming aanbrengen Van Himst denkt niet aan opstappen A b Oefeninterland tegen België wordt wellicht in mei gespeeld Zandstra naar Milwaukee en Calgary Volleyballers wachten op geld World League EINDHOVEN (ANP) - PSV wil binnen afzienbare tijd het ei gen stadion in Eindhoven ver rijken met veldverwarming. Volgens stadion-directeur Jos van der Heijden studeert de Eindhovense club al geruime tijd op het aanbrengen van de ze voorziening. De kosten van de aanleg schommelen vol gens een woordvoerder van de grond technische dienst van de KNVB tussen de drie en vijf ton. Het verwarmen van een voet balveld gaat op dezelfde wijze als vloerverwarming in een huis. Onder de grasmat komt een buizenstelsel te liggen. Daarin wordt heet water rond gepompt, dat in een ketel wordt gekookt. Het systeem voorkomt dat de grond onder een voetbalveld bevriest, waar door regenwater niet meer kan wegzakken. Dat euvel is de be langrijkste reden voor de afge lasting van de interland Neder- land-België, die vandaag in Eindhoven zou worden ge speeld. „We onderzoeken momenteel wat de beste installatie is om onder onze grasmat aan te leg gen". zei Van der Heijden. „Maar met alleen veldverwar ming in het Philips-stadion zijn we er in Nederland natuurlijk nog lang niet. Pas als alle sta dions over vloerverwarming beschikken, zoals in Engeland het geval is, kunnen we een re gelmatig verloop van ae com petitie garanderen." Van der Heijden wil de veldver warming bij het eerstvolgende overleg van de VSD, de Vereni ging van Stadiondirecties, aan de orde stellen. Hij beseft dat het niet in alle gevallen even gemakkelijk zal zijn om een in stallatie aan te brengen. „Sommige accommodaties zijn nu eenmaal eigendom van de gemeente. En het is nog maar de vraag of een stadsbe stuur geld voor deze voorzie ning wil uittrekken. Maar gezien de vele afgelastin gen in de afgelopen weken lijkt het me de moeite waard om on derzoek te verrichten. PSV wil in elk geval het voortouw ne men. Wij waren tenslotte ook de eerste club met verwarmde tribunes." H1ERLO/EINDHOVEN (GPD/ ANP) - Voor het eerst in de ge schiedenis is een wedstrijd van iet Nederlands elftal afgelast. )e primeur tegen de Belgen le vert de KNVB een lastenpost van zo'n twee miljoen gulden op. Maandag al was duidelijk dat het veld van het stadion van PSV niet bespeelbaar was. Na- het een dag voor de wed- d opnieuw begon te sneeu- in Brabant, hielden bonds coach Hiddink en arts Kessel sroord. Met de kostbare diaman ten van de topclubs zou geen ri- sco worden genomen. De afgelasting kwam tot stand overleg met de tegenstander en de staf uit Zeist, manager technische zaken Kasper om precies te zijn. Deze verklaarde dat het in Eindhoven zinloos was om te spelen. Niemand maakte bezwaar. Wat het de voetbalbond kost, konden de deskundigen nog niet precies voorrekenen. Toch is de optelsom waarschijn lijk niet zo ingewikkeld. De KNVB betaalt een boete van 1,6 niljoen gulden aan het Duitse ledrijf UFA, dat de rechten al doorverkocht. Daarnaast kunnen de 10.000 supporters die feeds een kaart hadden gekocht hun geld terugeisen, door een briefje met gironummer .naar Zeist te sturen. Ook zal de uitba ter van hotel De Brug in Mierlo de kosten van twee dagen trai ningskamp in rekening brengen. Training De training ging gisteren ge woon door, inclusief de befaam de hesjes-wedstrijd waaruit je het elftal altijd kunt destilleren. Voor het plakbloek van de fami lie Hoekstra even de opstelling van Oranje voor de afgelaste in terland tegen Belgie van van avond: Van der Sar; Reiziger, Blind, Frank de Boer, Bogarde; Ronald de Boer, Seedorf, Witschge; Taument, Kluivert, Hoekstra. Het zou een elftal geweest zijn met acht Ajacieden en liefst tien (ex-)Ajacieden. Hiddink schijnt van primeurs te houden: eerste bondscoach met meer donkere dan blanke spelers, eerste bondscoach die een interland af gelast. Wordt hij straks de eerste bondscoach die een heel clubelf tal tot nationale ploeg promo veert? Eigenwijs is hij (gelukkig) wel, onafhankelijk zeker. Hiddink had gisteren dus aan één snelle blik op het veld van PSV genoeg. „We waren er met delegaties van de beide bonden, maar het was meteen duidelijk: op dat veld valt niet te spelen. Het belang rijkste argument is voor mij het gevaar voor de spelers, ook ge zien de verantwoordelijkheid die je hebt naar de clubs. Vervol gens is van belang of je redelijk kunt voetballen. Pas daarna zijn andere zaken aan de orde." Aanvoerder Danny Blind kon zich vinden in de beslissing niet te spelen. „Als ik toch ergens ben, wil ik ook voetballen. Tenzij de omstandigheden zo slecht zijn dat het geen zin heeft. Dat was kennelijk het geval. En wij hebben geen ploeg die dan ram pestamp-voetbal gaat spelen." Hij kon nu gisteravond mooi als nog de verjaardag van zijn doch tertje thuis vieren. Sneu was de afgelasting voor scheidsrechter Shorte. De Ier was gistermiddag net op Schip hol gearriveerd, toen hij hoorde dat er een streep door de match was gezet. Shorte kon met zijn bondscoach België ter discussie HSTERWIJK (ANP) - Als Bel- [ië vanavond van Oranje had lerloren, was de bondscoach an de Rode Duivels er 'liegensvlug uitgevlogen. Dat risten de critici zeker. „Maar fat nu?", grapte Van Himst gis- eren, nadat bekend was gewor ven dat de oefeninterland we- gnshet slechte veld geen door- fang kan vinden. De bondscoach van de Belgen tgt al maanden onder vuur. Dat énthem allerminst. „Ik laat me tiet tegen de muur zetten", liet Ty» taERENVEEN (ANP) -J Schaat- *er Falko Zandstra is hersteld ,tn een kaakontsteking. De ries kan deelnemen aan de we- Wdbekerwedstrijden volgende week in Milwaukee en begin t.': tuart in Calearv. Zandstra, die door teleurstellen- J Prestaties de EK en WK all- föund miste, kan zich bij de we- jridbekerwedstrijden nog pro ven te plaatsen voor de WK af panden medio maart in Hamar. ►Het zal voor Falko heel moei al w 1Drc*en zic^ kwalificeren", 3; bondscoach Henk Gemser. P 'eciere afstand mogen maar ine Nederlanders starten. Maar 17.3 ben vooral blij dat hij binnen ïs; 'Wep het seizoen kan vervol- 1". en." Zandstra rijdt in Calgary 01c°Pde 1000 meter. "f oiannenkernploeg vertrekt !5daag 'woensdag) naar Ca- ,v - -ada. Daar bereidt de formatie ,54 'Sn Gemser zich voor op de we lf* ^"bekerwedstrijden in Mil waukee en Calgary. Op de Olym- 1' ic Oval zullen de schaatsers -een 10-000 meter rijden. Op pc 5000 meter moeten de man- si) jf1 daarvoor de plaatsen ver- 17* rnen- Na de race zullen de rij- vit crs voor deze rit worden aange- EPi» '«zen. n" v i<» 'fiLde sPrint komend week- V- 1 "j.e'n Heerenveen maakt het (h l tlebestuur de samenstelling 72f vrouwenkernploeg he 'd. De mannenploeg voor Cal- r1000 meter: Gerard van 9bd Jakko Jan Leeuwangh, hn* Aljan Schreuder. Falko ivl a en Jeroen Straathof. J™'nieter: Rintje Ritsma, Mar- Hersman. Ids Postma. - a^of en Zandstra. 5000 me- .Gianni Romme, Ritsma, acrsmT grensrecnters meteen weer het vliegtuig in. Het is de eerste keer in de histo rie dat een wedstrijd van Oranje wordt afgelast vanwege terrei nomstandigheden. In '86 ging een semi-interland tegen Italië niet door omdat het veld in Ge nua blank stond. Blind claimde gisteren overigens dat het een heuse A-interland betrof. „Gul lit was er ook bij!" Twee keer ging een interland niet door omdat de burgemees ter vreesde voor rellen; in '89 vond Bram Peper het niet goed dat er in zijn stad tegen Enge land werd gevoetbald, eind '38 verbood burgemeester Oud van Amsterdam een interland tegen Duitsland, enkele dagen na de Kristallnacht. Tot de voorbereiding op het EK begint, heeft Hiddink nu nog precies één oefenwedstrijd, 24 april tegen Duitsland. Peter Hoekstra en Gaston Taument zullen dan, ijs en weder dienen de, alsnog hun kans krijgen. Op een goed veld. Met België is afgesproken de ko mende dagen te denken over een nieuwe datum. Hiddink voelt wel wat voor 29 mei, een speel dag vlak voor het EK waarvoor de tegenstander nog niet vast staat. Ook dat duel zal dan in Nederland worden gespeeld. Dat de Lage Landen elkaar het seizoen erop in het kader van de kwalificatie voor de WK op nieuw zullen treffen, ziet Hid dink niet als een probleem. Ook bondscoach Paul van Himst van België laat de moge lijkheid open een nieuwe datum te zoeken. „Liever niet, maar als er problemen met tv-rechten zijn of de belangen van sponsors in het gedrang komen, zal ik meewerken." Guus Hiddink (voorgrond) wist gisteren na een vluchtige inspectie voldoende. Het veld in Eindhoven was onbespeelbaar. foto Cor Mulder/ANP 'an en Postma. hij gisteren strijdvaardig weten. Hij ging zonder nederlaag en ontslagbrief naar huis toe. Maar het lijkt slechts uitstel van exe cutie. Van Himst was duidelijk niet on gelukkig met de afgelasting. „Het is spijtig voor de debutan ten in de groep, maar sportief ge zien is het niet onlogisch. Het „plein" is slecht. We hebben te maken met een vriendenmatch en de belangen van de profs en hun clubs." Veel gepraat De oud-speler van Anderlecht had zijn groep twee dagen bij el kaar. Dat was mooi genoeg. „We hebben veel gepraat. Ik heb trouwens het gevoel de afgelo pen 14 dagen alleen maar ge sprekken te hebben gehad. Ik moet er nu even tussenuit om op adem te komen." Van Himst is sinds 1991 bonds coach van de Belgen. Hij volgde Guy Thys op. De Duivels ontbre ken tijdens het EK in Engeland, komende zomer. Dat kwam me de door onderlinge ruzies tijdens de kwalificatiereeks. En de sfeer werd er niet beter op toen de weg naar Wembley voor de Belgen doodliep. De bondscoach sprak de proble men met PSV'er Nilis, Albert en Scifo uit. Toen Van Himst vorige week naar Engeland vloog en de vrede tekende met Degryse, leek de dreiging verdwenen. De nieuwe aanval kwam uit Luik. Van een doelman. Bodart wilde niet als reserve mee naar het trainingskamp in Oister- wijk. Hij bleef thuis en hield huis. Van Himst kreeg de volle lading over zich heen. ..Allemaal leugens. Laat 'm maar met be wijzen komen", sprak de trainer gisteren. Gesterkt Van Himst had gisterochtend een gesprek met een delegatie uit de spelersgroep gehad. Het had hem gesterkt. „Ik denk er niet om terug te treden. Maar het wordt tijd dat al dat geklets ophoudt, het is niet goed voor de ploeg." Iets meer dan 24 uur was hij in Nederland. Van Himst had geen bal kunnen raken, had slechts pijn in de kaken. „Op de velden in de buurt konden we niet te recht. Er was alleen een moge lijkheid synthetisch (in de hal) te trainen, maar dat durfde ik met het oog op blessures niet aan „Een paar daagjes rust en dan richt ik me op de volgende oefen wedstrijd, tegen de Fransen." Hij ging naar huis: niet versla gen, (nog) niet ontslagen Topzwemmer werd wakker in ziekenhuis WINTERBERG (ANP) - „Het laatste wat ik me van ons uitstap je in het Sauerland herinner is dat we hebben gelanglaufd. Wat er daarna is gebeurd is voor mij één groot zwart gat. Ik werd wakker in het ziekenhuis." De bekende Nederlandse zwemmer Ron Dekker (29) is een van de achttien gewonden van het buson geluk in het Sauerland die in het Sankt Franziskus Hospital in Winterberg zijn opgenomen. De schoolslagspecialist is zwemin- structeur in het sportcentrum De Scheg in Deventer. „Ik ben er met een hersenschudding en een snee in mijn hoofd nog redelijk goed van afgekomen. Mijn vriendin die in een ander ziekenhuis ligt, is ernstig gewond. Zij hebben me verteld dat ze niet in levensgevaar is." Wie om het leven zijn gekomen, weet Ron nog niet, „Dat komt nog wel. Ik wil het nu niet weten. De schok zal groot zijn. Het zijn tenslotte je collega's en partners." Dekker hoopt vandaag terug te keren in Deventer. „Op wat hoofdpijn na voel ik me goed." Het moment waarop Ron Dekker weer bij bewustzijn kwam vond hij merkwaardig. „Je weet niet watje overkomen is, je ligt op een kamer met bekenden. Het duurt dan wel even voordatje begrijpt wat er gaande is. Je voelt je onzeker. Gelukkig was de opvang goed." Dekker, een allroundzwemmer met als specialiteit schoolslag en vooral snel op 25-meterbanen, wil na een jaartje waarin hij het rustig aan deed, proberen zich voor de Olympische Spelen in At lanta te plaatsen. „Hij zou half maart in Toulouse voor het eerst trachten de limiet te halen", aldus bondscoach en broer René Dekker dinsdag. „Daar denken we even helemaal niet meer aan. Dat is in het licht van wat er gebeurd is, ineens heel betrekkelijk. We zijn blij dat Ron en zijn vriendin het er levend vanafhebben gebracht. Ik heb Ron gesproken." De laatste mogelijkheid voor het halen van de limieten voor Atlanta is begin juni tijdens de NK in Drachten. foto Paul Stolk/ANP MANACOR (ANP) - Wielrenner Godert de Leeuw is een deel van zijn internationale onbekendheid in de wereld van de profs kwijt. De 28-jarige eerstejaars prof uit Er- melo won in Manacor verrassend de sprint van de derde etappe in de Ronde van Mal- lorca. Het was zijn eerste overwinning bij de beroepsrenners. De Leeuw is wel snel, maar met klimmen heeft hij moeite. Het verhaal gaat dat hij nog moeite heeft met een brug. Uitgerekend op luttele kilometers voor de finish in Manacor. na een etappe van ruim 160 kilometer, lag met S'Espinagar een bergje van de vierde categorie voor de wielen. Ploegleider Schur had De Leeuw geadvi seerd bij het begin van het klimmetje voorin het peloton te vertoeven. Zo lukte het hem in de staart van de eerste groep boven te ge raken. Bergaf ging de groep op weg naar de massaspurt, waar met name de Telekomfor- matïe alle moeite deed sprintkanon Erik Za- bel in gunstige positie te brengen. Als een volleerd sprinter dook De Leeuw in een gaatje en won hij in zijn derde wedstrijd als prof zijn eerste etappe. Zelf was De Leeuw niet eens zo verbaasd. De Baars op pad met tennisselectie HILVERSUM - Jan-Willem Baars is door de tennisbond KNLTB aangewezen als begeleider voor de nationale selectie voor speelsters tot en met 14 jaar. De trainer van het district Zeeland, die met ingang van 1 september naar het district Rot terdam verhuisd, reist deze week met het drietal Michelle Ge- rards, Mariëlle Hoogland en Ilona Somers af naar het Franse Ronchain voor de eerste ronde van het Europees kampioen schap indoortennis, ook wel de Wintercup genoemd. Het jeugdteam neemt het vrijdag, zaterdag en zondag op tegen Zwitserland. De finale voor de categorie tot en met 14 jaar is in het Italiaanse Montecatini. Nieuwe ploeg voor Patrick Eyk BADHOEVEDORP (ANP) - Patrick Eyk heeft weer een werk gever. De 29-jarige Amsterdamse wielerprof heeft een contract getekend bij de Amerikaanse ploeg Plymouth. Een formatie bestaande uit hoofdzakelijk neo-profs. Eerder reed de zoon van Tony Eyk voor Buckler en de Amerikaanse teams Subaru en Shaklee. Verleden jaar maakte Eyk. tot ieders en ook zijn eigen verrassing, nog deel uit van de WK-selectie in Colombia. Hij was de eerste Nederlandse renner die afstapte. Erkenning wereldrecord dubieus NEW YORK (SID) - Het wereldrecord op de 50 meter, dat Do novan Bailey afgelopen vrijdag in Reno liep. wordt mogelijk niet erkend. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse atletiekbond had de Canadees een valse start. Bailey werd op een andere afstand, de 100 meter, vorig jaar wereldkampioen. De bond wacht nu op de analyse van televisiebeelden van de zender NBC die de 50-meterwedstrijd heeft opgenomen. Bailey liep in Reno een tijd van 5,56 seconden. Het oude record stond sinds 1973 op naam van de Duitser Manfred Kokot met 5.61 seconden. In 1981 evenaarde de Amerikaan James Sanford de tijd van Kokot. Zware blessure Paul Okon BRUSSEL (RTR) - Paul Okon. libero van Club Brugge, is mo gelijk voor de rest van het seizoen uitgeschakeld. De Austra liër. onlangs gekozen tot beste speler van 1995 in België, scheurde zijn kniebanden. Hij wordt woensdag geopereerd. Okon stond op de lijst van mogelijke versterkingen van PSV. Heering tekent bij Willem II DEVENTER (ANP) - Marco Heering verruilt Go Ahead Eagles aan het einde van het seizoen voor Willem II. De 25-jarige aan valler heeft met de Tilburgse club overeenstemming bereikt over een contract tot medio 2000. Het contract van Heering loopt dit seizoen af bij Go Ahead Eagles, waar hij de jeugdoplei ding doorliep. Willem II hoeft derhalve geen afkoopsom te be talen. Boete Jones voor beledigen Gullit LONDEN (RTR) - Vinnie Jones, de beruchte voetballer van Wimbledon, heeft een boete van bijna 5000 gulden gekregen voor belediging van Ruud Gullit. Jones noemde Gullit een aansteller die hem een rode kaart had aangesmeerd in een be kerwedstrijd tegen Chelsea. De twaalfde rode kaart in zijn loopbaan. De FA vond een boete voor Jones meer op zijn plaats dan een schorsing, omdat hij Gullit beledigde in een column en de club daar in feite buiten stond. Gullit schreeuwde harder dan twee hangbuikzwijntjes, vond Jones. Raymond Nicodem boekt zege UTRECHT - Raymond Nicodem heeft zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde van de GP Poppeliers driebanden. De biljarter van Arpa versloeg in Utrecht zijn ex-ploegmakker Jos Kriekaart met 50-33 in 58 beurten. Nicodem kwam tot een ge middelde van 0.862. In de tweede ronde komt hij uit tegen de winnaar van de partij Van der Smissen-Arnouds, APELDOORN (GPD) - Vol- leybalbondscoach Joop Al- berda maakt morgen zijn achttienkoppige selectie be kend voor de World League van de jaargang '96, de ideale voorbereiding van Oranje op Atlanta met fina les in de Rotterdamse Ahoy- hal. Maar de World League editie van '95, die niet bij ster succesvol verliep, is nog altijd niet volledig afge handeld. Tal van internationals wacht nog op de contractu eel afgesproken vergoedin gen. „World League en ook EK zijn nog altijd niet finan cieel afgehandeld", erkent Paul van Sliedrecht. zaak waarnemer van een vijftal internationals. „En dat is be neden ieder niveau." Van Sliedrecht, die een goed verstandhouding heeft met de Friezen in Oranje en de functie van technisch direc teur bij landskampioen Piet Zoomers/D bekleedt, heeft uit de spelersgroep van Al- berda al signalen opgepikt dat een boycot niet wordt uitgesloten. „Bij die jongens heerst zo'n beetje de gedach te van 'eerst het geld en een contract, anders komen we niet'. Want die jongens heb ben richting NeVoBo en TVN (stichting Topvolleybal Nederland) al zoveel good will getoond. Ze willen nu wel eens dat goede afspra ken worden gemaakt." In de tussentijd kan Van Sliedrecht slechts gissen naar de ware toedracht van de uitgebleven betalingen. „Ik krijg zo langzamerhand het idee dat ze bij de NeVoBo en TVN absoluut geen capa bele mensen hebben zitten voor dit soort klussen. Ik ben bang dat de zaken financieel niet zijn afgedekt binnen TVN. Da's natuurlijk ontzet tend onzorgvuldig. Het mag toch niet zo zijn dat in sep tember voor het eerst aan de bel wordt getrokken, ik een ultimatum stel op 1 februari en er nu nog altijd niets is ge regeld? Bas van de Goor moest tussentijds nota bene een briefje sturen naar de bond dat ik zijn zaakwaarr- nemer zou zijn. Er zou con tact worden opgenomen. Ik had verwacht dat TVN een afspraak met me zou maken en dat we er na een uurtje uit zouden zijn. Er is toch niets geheimzinnigs aan." i 3^ renner van de Golff Foreldorado-ploeg: „Ook bij de amateurs stond ik bekend als snel. Ik was goed voor ongeveer tien over winningen per seizoen. Ik profiteer hier van de uitstekende voorbereiding op het seizoen in Spanje. Eerst in Calpe aan de Costa Brava en nu hier op Mallorca. Deze week heb ik nog achter de auto getraind en dat kwam goed uit. Ik had juist genoeg macht om dat bergje vlak voor de finish goed te nemen." Vijfvoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk Miguel Indurain nam niet deel aan de derde etappe. Hij doet woensdag wel meer mee in de vierde rit. Voetbalclubs scoren. Met de Actie Clubkas kunnen sportverenigingen twee keer per jaar de kas van de club eens lekker spekken. Sportverenigingen die zijn aangesloten bij NOC'NSF kunnen er aan deelnemen. Zij hebben er onlangs informatie over gekregen van NOC'NSF. Controleer dus de postbus! De PZC steunt de actie, onder andere via een spel met prachtige prijzen. 1 leeft uw sportclub zich al vcx>r de Actie Clubkas aange meld bij NOC'NSF? Dat kan nog tot uiterlijk 15 februari 1996. Bel voor meer informatie op werkdagen lussen 9.30-14.00 uur. telefoonnummer 0118-484266. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 23