Goeree komt terug op de agenda Het wachten is op de volgende akte PZC Burgemeesters katterig, maar niet echt rouwig Kamerleden: het is sneu voor Zeeland Voor bedrijven en instellingen zal er weinig veranderen zeeland 9 De Kok: vijf jaar buiten beeld PvdA en D66 vluchtgedrag verweten WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 1 9 van onze verslaggever ZIERIKZEE - Op grote vreugde ol' diepe teleurstelling konden de burgemeesters van de vier gemeenten op Goeree-Overflak- kee dinsdag niet worden be trapt toen ze vernamen dat het eiland niet bij Zeeland wordt gevoegd. Het viertal vindt het hooguit jammer van de tijd en energie die reeds in de samen voeging was gestopt. Dat Goe- ree-Overflakkee definitief aan Zuid-Holland gekoppeld blijft, weigeren ze echter te geloven. „Ik ben ervan overtuigd dat het opnieuw ter sprake komt", voorspelt loco-burgemeester G. Slootweg van Middelharnis. „Er zal toch iets met Rotterdam moeten gebeuren." De burgemeesters op het Zuid hollandse eiland konden zich de laatste tijd met de gedachte le ven onderdeel van Zeeland te worden. Met uitzondering mis schien van Dirksland: die ge meente heeft het langst tegenge stribbeld. Burgemeester D.' Boonstra constateert dan ook tevreden dat de gemeente 'pre cies heeft bereikt wat we wilden'. Alleen de wijze waarop stemt hem niet tevreden. „Bestuurlijk was het natuurlijk beter geweest als Rotterdam was opgesplist in tien gemeenten." Warrig Collega C. Sinke van Goede reede voelt zich een beetje 'kat terig' over de kwestie. „Om ui terst warrige redenen is het voorstel voor de stadsprovincie ingetrokken. Ik heb hier geen goed gevoel over." A. J. C. van Pelt. burgervader van Oost- Flakkee. sluit zich bij Sinke aan: „Deze zaak is veel te simpel van de rol gehaald." Van Pelt verwacht dat de sa menvoeging wel weer op de poli tieke agenda zal verschijnen. „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat het kabinet zegt: 'bestuurlij ke vernieuwing exit'. En wat te denken van de grootstedelijke problemen van Rotterdam"'" Nieuwe voorstellen kunnen va riëren van een 'Groot Rotter dam' tot een stadsprovincie met een heel andere omvang dan die uit het ingetrokken voorstel, denkt Van Pelt. Ook Boonstra vermoedt dat de discussie wel weer zal oplaaien. „Er zal toch een oplossing moeten komen voor de problemen in Rotter dam." Niet nodig Woordvoerder J. Distel brink herhaalt het standpunt van de provincie Zuid-Holland dat er weinig te zeggen valt vóór een loskoppeling. „We hebben altijd gezegd dat dit niet nodig is De provincie probeert juist door projecten steeds meer gebieden te versterken, licht Distelbrink toe. Ook Goeree-Overflakkee. „We willen daar bijvoorbeeld de toeristische mogelijkheden en de infrastructuur verbeteren." Kortom, als het aan Zuid-Hol land ligt. komt Goeree-Over flakkee niet in handen van Zee land. En eigenlijk zijn de burge meesters daar niet rouwig om. „Ik sta niet onwelwillend tegen over Zeeland hoor", zegt Sinke. „Maar we zijn toch een Zuidhol lands eiland." „Als er geen reden toe is dan kan het beter niet wor den gedaan", vindt ook Van Pelt. „Denk eens aan al die ge meenschappelijke regelingen die opengebroken moeten wor den. Boonstra wil zich voorlopig even niet met de kwestie bezig houden. „Het is nu tijd voor rust." van onze Haagse redactrice DEN HAAG - „Het is jammer, aan de komst van Goeree naar Zeeland zaten vele voordelen. Ik denk dat ze op een bepaalde manier een natuurlijke eenheid vormen", zegt het Middelburg se Tweede-Kamerlid J. Jorrits- ma-V'an Oosten. Haar partij D66 diende samen met de PvdA het amendement in dat Rotterdam ongedeeld liet. Dat kreeg een meerderheid in de Kamer. Daarop besloot het kabinet de plannen in te trekken. „Kijk. het begin van het verhaal is natuurlijk de vorming van de stadsprovincie Rotterdam. En daarna pas de komst van Goeree naar Zeeland, hetgeen ik zou toejuichen", zegt Jorritsma. „Maar wij hebben ons als partij iets aangetrokken van het refe rendum. En dat daar dan het ge volg van is dat Goeree voorlopig niet bij Zeeland komt... Wat er nu verder gaat gebeuren, moe ten we nog bekijken. Je kunt de bestuurlijke vernieuwing niet helemaal stopzetten, denk ik." Pijn Ook de Zeeuwse PvdA'er J. Lili- paly ziet met veel pijn in het hart dat Goeree nog bij Zuid-Holland blijft. „Ik had gewenst dat Goe ree naar Zeeland kwam. Daar van was ook de fractie doordron gen. We hebben in de fractie een forse discussie gehad over dat soort consequenties. Maar we willen een stadsprovincie en een ongedeeld Rotterdam, dus kwam het amendement er. Toen was het woord aan het kabinet en dat trok de wetsvoorstellen in. Nu ligt het weer bij het kabi net. Ik kan absoluut niet over zien wat er uit gaat komen voor Goeree." De huidige uitkomst is in elk ge val sneu voor Zeeland, vindt het Zeeuwse WD-kamerlid J. te Veldhuis. „Het was immers de voorwaarde voor de overheve ling: bij de vorming van een stadsprovincie Rotterdam zou Goeree naar Zeeland gaan." CDA-Tweede-Kamerlid M. Bei- nema uit Middelburg had het een gunstige ontwikkeling ge vonden als Goeree Zeeuws was geworden. „Jammer. Niemand weet hoe het nu verder afloopt." Lief ding Beinema's plaatsgenoot L. van Dijke, RPF-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, was het een lief ding waard geweest als Zee land met Goeree was uitgebreid. „Het is jammer dat iets wat er in feite niets mee te maken heeft, de dupe is geworden." Van Dijke vindt dat er nog een scala aan argumenten blijft om Goeree toch bij Zeeland in te lij ven. „Het is een zelfde soort ge bied als Zeeland. Ik blijf spelen met de gedachte of we los van de discussie over de stadsprovincie toch met elkaar nog iets kunnen doen aan Goeree. Ik zie zo snel geen instrument maar ik be spreek het wel in mijn fractie." van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het Zeeuwse bedrijfsleven is teleurgesteld over het niet doorgaan van de samenvoeging van Goeree- Overflakkee met Zeeland. Maar voor de bedrijven, instellingen en bedrijfsverenigingen heeft het schrappen van de plannen in de praktijk weinig of geen ge volgen, voorspellen de woord voerders. Sinds januari is het werkgebied van het Regionaal Bestuur Ar beidsvoorziening Zeeland uitge breid met Goeree-Overflakkee. Dat besluit stond los van de poli tieke besluitvorming over de fu sie van Goeree-Overflakkee met Zeeland, benadrukt Sabine Ver burg. directeur van het RBA. „We richten ons op de samen werking met de gemeenten. Ons werkgebied is uitgebreid van wege de vergelijkbare arbeids markt op Goeree en de omvang van de gemeenten." Zij wijst er daarbij op dat ook an dere organisaties, zoals de be drijfsverenigingen en instellin gen als het GAK. hun werkge bied om die redenen hebben uit gebreid. Dat de politiek in Den Haag deze trend niet volgt vindt ze overigens wel buitengewoon jammer. Ook drs C. Hartog, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland betreurt het besluit van het ka binet. „In onze ideeën over de sa menstelling van de kamer had den we al rekening gehouden met de samenvoeging. Met 2000 dossiers erbij - we hebben er nu 15.000 - hadden we meer body gehad. Maar een besluit van de overheid kun je moeilijk onge daan maken. Je kunt je er alleen maar bij neerleggen." Nutsbedrijf Een bedrijf dat al jaren buiten de provincie werkt is DELTA Nuts bedrijven. „In de praktijk maakt het niet verschrikkelijk veel uit of het eiland bij Zuid-Holland of Zeeland hoort", zegt directeur ir P. Stoter uit ervaring. Behalve in Zeeland verzorgt het bedrijf ook de watervoorziening op Goeree-Overflakkee en in vijf Brabantse gemeenten. „In het kader van de Wet Regionale In spectie Milieuhygiëne hebben wij formeel te maken met drie re gionale inspectiediensten die in de praktijk worden gecoördi neerd door de Zeeuwse inspec tiedienst Alleen op ambtelijk niveau blijven we met drie aan spreekpunten zitten, maar daar zijn we aan gewend." Melissant. foto PieterHonhoff Goedereede. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever MIDDELBURG - De discussie over de vraag of Goeree-Over flakkee Zeeuws gebied moet worden zal vroeg of laat weer losbarsten. Gedeputeerde G. de Kok (bestuurlijke vernieuwing) houdt het op vijf jaar. D66-sta- tenlid A. J. Dijkwel denkt aan rijf a tien jaar, maar zij zijn mèt andere Zeeuwse statenleden van mening: de vraag of Goeree- Overflakkee bij Zeeland moet worden ondergebracht is slechts tijdelijk van de poli tieke agenda verdwenen. Landelijk gaat het helemaal niet over de vraag of Goeree-Over flakkee bij Zeeland moet. komen of niet. Die kwestie is slechts een afgeleide van een veel omvang rijker problematiek: de bestuur baarheid van de grote steden.- Van Rotterdam. Den Haag en Amsterdam. ,En daarom ook", reageert ge deputeerde De Kok, „kan de Tweede Kamer de discussie over de bestuurlijke vernieuwing niet voor zich uitschuiven. Die blijft actueel, omdat de problematiek dezelfde is gebleven. Het be stuurlijke probleem van Rotter dam is niet opgelost. Dus is de discussie over Goeree-Overflak kee bij Zeeland niet voorbij." De Kok (PvdA) maakt staatsse cretaris A. van de Vondervoort geen verwijten. Zij heeft naar zijn mening haar best gedaan. Vooral de PvdA-Kamerfractie moet het vooral bij hem ontgel den. „Weet je waar de PvdA sa men met D66 last van heeft ge had? Van vluchtgedrag. Zij zijn gevlucht voor de grote bestuur lijke problemen." Nederlaag De CD A-fractievoorzitter in pro vinciale staten, S. Buijs. onder schrijft. dat volmondig. Hij be perkt zijn kritiek niet tot PvdA en D66 in de Kamer. „De besluit vorming over de stadsprovincie Rotterdam en Goeree-Overflak kee is een nederlaag voor het ge hele kabinet. Dit getuigt weder om van weinig daadkracht." Zo zwaar tilt zijn WD-collega J. Suurmond er niet aan. Hij rea geert nuchter: „In het kader van de stadsprovincie Rotterdam was het logisch Goeree-Over flakkee bij Zeeland te voegen, maai- nu dat niet doorgaat... Het is niet echt een grote teleurstel ling. Wij zijn niet uit op landver- groting." Geestverwanten W. Kolijn (SGP) en Dijkwel (D66) zijn duidelijk wèl teleurge steld. Het draagvlak van de pro vincie Zeeland zou door de komst van Goeree-Overflakkee zijn vergroot. SGP-fractievoor- zitter Kolijn voegt daar een par tijpolitiek argument aan toe. „Op Goeree wonen nogal wat van onze geestverwanten. Wij hadden hen graag verwelkomd. Niet omdat wij dan in gedepu teerde staten kunnen komen. Want ook bij stemmenwinst ver zinnen de andere partijen wel weer argumenten om ons buiten te houden. Vers bloed in de SGP was welkom geweest. Dat is al tijd goed." Actie van Zeeuwse zijde richting Den Haag valt niet te verwach ten. De staten leggen zich over het algemeen neer bij de loop der dingen. PvdA-fractievoorzitter D. Holtkamp uitgezonderd. Hij wil gedeputeerde staten oproe pen actie te ondernemen, om Goeree alsnog naar Zeeland te krijgen. „Eenvoudig zal het niet. zijn. Het zal afhangen van de houding van Goeree. Drie van de vier gemeenteraden op Goeree- Overflakkee waren eerder vóór aansluiting bij Zeeland." Gedeputeerde De Kok ziet wei nig in het bewerken van de lan delijke politiek. „We kunnen de kwestie nu beter even laten be tijen." Aansluiting Goeree al sinds eind jaren zestig onderwerp van discussie van onze verslaggever MIDDELBURG - Eind jaren zestig. In Zuidwest-Nederland krijgt het Deltaplan gestalte. Een archipel wordt ontsloten. Nieuwe ontwikkelingen die nen zich aan. Het anti-revolu tionaire statenlid J. A. van Bennekom grijpt een lichte provinciale grenscorrectie tussen Zuid-Holland en Utrecht - Oudewater verhuist -aan om een vurig pleidooi te houden voor het overhevelen van Goeree-Overflakkee naar Zeeland. Hij vindt dat gedepu teerde staten daarover in Den Haag aan de bel moeten trek ken en ook een peiling onder de bevolking van Goeree en Overflakkee is een overwe ging waard. Voor de inlijving van Goeree- Overflakkee voert Van Benne kom inmiddels vertrouwd ge worden argumenten aan. Een landbouwgebied met een ty pisch Schouws en Thools ka rakter. Het dialect is Zeeuws, evenals in grote trekken de mentale instelling. De ontslui ting brengt nieuwe, gezamen lijk uit te buiten economische, recreatieve en culturele moge lijkheden. Er is méér, betoogt de anti-revolutionaire voor man. „Ik geloof dat wij, ook his torisch gezien, geen misdaad zouden plegen wanneer Goeree- Overflakkee terug kwam bij het gewest waar het eeuwen ge leden en eeuwenlang toe heeft behoord. Sommelsdijk is van oudsher Zeeuws gebied ge weest. want Francois van Aart- sen, heer van Sommelsdijk, was een Zeeuw." Van Bennekoms opvattingen roepen in de staten welhaast koloniale gevoelens op. Op Goeree-Overflakkee zijn de reacties overwegend afwijzend. ••Kom nou. we zitten goed Vooral de ontsluiting richting Rotterdam - in het bijzonder Haringvlietbrug (1964) en Ha- üngvlietdam (1971) - is debet aan het geringe enthousiasme voor aansluiting bij Zeeland. «In het verleden, toen het ei land nog volkomen geïsoleerd lag. was er meer reden. Maar nu is die grensverlegging door de afdammming niet meer nood zakelijk". luidt de nuchtere op stelling. Er worden derhalve noch vanuit Zeeland, noch vanuit Goeree-Overflakkee ini tiatieven genomen. Steekproef Ge bestuurlijke inrichting van Nederland is vergelijkbaar met die op waterstaatkundig ge- Stellendam. bied: er valt altijd wel te sleute len aan taken van waterschap pen, gemeenten, provincies en rijk. Reorganisatie van het bin nenlands bestuur in Haagse taal. In 1969 het plan voor vor ming van 44 gewesten van mi nister van Binnenlandse Za ken mr W. K. Beernink. In 1976 het voorstel voor vorming van 26 provincies (later 24), inge diend door minister mr W. F. de Gaay Fortman. In 1978 maakt zijn opvolger H Wiegel er 17 provincies van, met Goe ree-Overflakkee bij de nieuwe provincie Rijnmond en Zee land gewoon als Zeeland. De PZC houdt in 1979 op het voormalige eiland een steek proef. De resultaten: bijna de helft, 46 procent, van de inwo ners wil dat Goeree-Overflak kee bij een herindeling naar Zeeland gaat en 42 procent wil bij Zuid-Holland blijven. Slechts 12 procent geeft de voorkeur aan inlijving bij Rijn mond. Volgens de enquête is sprake van banden naar het Noorden, een hang naar het Zuiden en de kerk in het Mid den. Maar overheersend is dat Rijnmond voor Goeree-Over flakkee een Big Brother is. Durft Wiegel de Stem des Volks te negeren Hij hoeft de con frontatie niet aan te gaan, want de plannen verdwijnen na veel gekissebis van tafel. Even pauze, met zo nu en dan een lichte oprisping en dan op naar het volgende hoofdstuk in de slangenkuil van de bestuurlij ke organisatie. Opschrikker Staatssecretaris D. W. Y. de Graaff-Nauta constateert in 1990 dat Tholen en Sint-Phi- ljpsland het beste naar Noord- Brabant kunnen. De reactie is voorspelbaar. „Laat Zeeland toch Zeeland blijven," roept de christen-democratische sena tor drs H. Eversdijk. De be windsvrouw is het daar bij na der inzien mee eens. Twee jaar later een nieuwe opschrikker. Weg met de provincies en in plaats daarvan 25 regiobestu ren, waaronder één Zeeland. 'Bestuur op niveau', heet het plan. dat van de 19e eeuwse li berale beginselen van Thor- becke weinig overeind laat. Het almaar aan populariteit winnende gezelsschapspel gaat door. Burgemeesters in Zeeuws-Vlaanderen willen zich richten op Belgisch Vlaande ren. Het Interprovinciale Over leg (IPO) vindt fusie van de drie zuidelijke provincies bespreek baar. Het CD A-kamerlid F. J. van der Heijden voorspelt - Kapel- Ie. mei 1992 - dat 'binnen pak weg acht jaar' het Zeeuws pro vinciebestuur van het toneel is verdwenen. Binnen de provin ciale afdeling van de christen democraten bestaat 'geen overweldigende weerstand' te gen het rapport 'Naar een ver nieuwd openbaar bestuur'. De VVD, in de persoon van J. K. Wiebenga, is het ermee eens. De PvdA ziet in het rapport 'Variatie in bestuur' voor Zee land een zelfstandige rol weg gelegd als 'landsdeel'. Dat sluit aan bij de visie van de provin ciale besturen zélf. die zichzelf vooral als Bestuurlijk Midden veld zien. Nieuwe ronde Begin 1993 is het schrappen van de provincies - geen poli tieke meerderheid - van de baan. Een oud verschijnsel in nieuwe jas, ideetje van premier De gemeenten die de nieuwe stadsprovincie Rotterdam moeten gaan vormen willen niets met Goeree-Overflakkee te maken hebben. De vier ge meenten op het eiland mogen niet als volwaardige partners het overleg over de stadspro vincie deelnemen. Dat zet kwaad bloed op Goeree-Over flakkee. Als gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland zich ech ter realiseren wat er na de vor ming van de stadsprovincie Rotterdam - en later Haaglan den rond Den Haag - nog van hun mooie provincie overblijft, komen ze met een overhaaste liefdesverklaring aan Góeree- Overflakkee. Zeeland heeft zich ondertussen ook enthou siast gemeld om deze bruid in te palmen. Het gezelschaps spel is nog niet ten einde. Belasting De bevolking interesseert het niet veel. Als er maar niet meer belasting moet worden be taald. Er is een lichte voorkeur voor Zeeland; ze hebben liet niet zo op 'overkanters' - het volk boven het Haringvliet. De gemeenteraden zijn verdeeld. De staten van Zuid-Holland eensgezind (niet naar Zeeland). Staatssecretaris A. G. M. van de Vondervoort streeft er begin 1994 naar om Goeree-Overfla- kee in 1997 bij Zeeland te voe gen. Een nieuwe, zoveelste, in spraakronde begint. Voor Zee land is overkomst winstge vend: meer geld uit het provin ciefonds. een breder draagvlak- De discussies spitsen zich meer en meer toe op de vorming van een stadsprovincie Rotterdam en in die afweging is de positie van Goeree-Overflakkee een, onbetekenende, speelbal. Daar is de gang van zaken tot en met de stemmingen in de Tweede Kamer gisteren een school voorbeeld van. Het via een refe rendum gevoede 'nee' tegen de stadsprovincie betekent ook 'nee' tegen andere zinvolle grensaanpassingen. Eigenzinnig Aan staatssecretaris Van de Vondervoort heeft het niet ge legen. Deze 'eigenzinnige tan te' wilde doorgaan met het sce nario Goeree naar Zeeland. Ze vond een kamermeerderheid op haar weg. Het wachten is nu op de volgende akte. Het inbre ken in de bestuurlijke organi satie - liever: het aanpassen van grenzen - lijkt in eigen land een zaak van langere adem te zijn dan in de Europese Unie. drs R. F. M. Lubbers, duikt op: vorming van een provincie Rijnmond, met Goeree-Over flakkee naar Zeeland. De vier Zuidhollandse gemeenten reageren fel. Ze willen niet naar het Zuiden. In de nota 'Ver nieuwing bestuurlijke organi satie' gaat minister drs L Dales verder, naast Rijnmond nog zes andere stadsprovincies en voor het overige alles bij het oude laten. De tijd voor een nieuwe ronde Goeree-Over flakkee naar Zeeland, ja of nee breekt aan. Het Zeeuws bestuur reageert aanvankelijk uiterst koeltjes. In de Middel burgse Abdij is 'we zien wel' het wachtwoord. In maart 1993 stelt de staten fractie van D66 in Zuid-Hol land voor een referendum te houden naar de vraag wat de burgers van Goeree-Overflak kee willen- naar Rijnmond, af geslankt Zuid-Holland of Zee land. Er is weinig steun voor December 1993 tekent zich in de Tweede Kamer een meer derheid af voor samenvoeging van Goeree-Overflakkee en Zeeland. De burgemeesters van de vier Zuidhollandse ge meenten steunen die gedachte foto PieterHonhoff Dirksland. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 19