Misverstanden bij klederdracht Je maakt elkaar weerbaar PZCzeeland Kamercommissie ziet WOV-tunnel als 'groot project' Borsele krijgt 35 bezwaren tegen oeververbinding Inbraken in vijf vakantiehuizen 15 Raad van State steekt stokje voor bouw van windmolens Dreischor van onze verslaggever Jacques Cats VEERE - Ze hadden het eens moeten weten, de burgers die in vroeger jaren neerbuigend deden naar aanhangsters van de klederdracht en de aldus opgedofte dames in de winkel lieten wachten tot ze een ons wogen. Omdat het 'maar' boe ren waren. Los van de verwer pelijke kant van deze opstel ling hadden die stad- en dorps genoten het ook nog voor niks hoog in de bol. Tiny Polder man uit Veere hield onlangs in de schuur van de Kapel van Hoogelande een inleiding over de misplaatste opvatting: de Zeeuwse klederdracht is in feite geen hoerendracht, maar direct afgeleid van de mode van de gegoede burgerij. In het boek, waarin ze de Zeeuwse kostuums inventari seert en hun oorsprong en ont wikkeling belicht, heeft Tiny Polderman al eerder een aan zet gegeven voor deze stelling, die ze later verder zou uitwer ken. De Zeeuwse dracht ty pisch boerenkleding? Glad geen waar. Weg met dat hard nekkige misverstand. De beuk erin. Het aardige van de bijeen komst van zondag was dat Ti ny haar betoog niet alleen op bouwde met de vertoning van dia's van beroemde schilderij en, maar de inleiding liet larde ren door het pianospel van Henriëtte Hashem die compo sities uit de getoonde stijlpe rioden ten gehore bracht. Ook werden literatuurfragmenten voorgedragen waarin de Zeeuw en zijn dracht worden beschre ven. Unisex Polderman heeft het allemaal uitgezocht: in vroeger eeuwen heeft er wel kleding bestaan die kenmerkend was voor de Zeeuwse boerenstand. Vrou wen en mannen in de agrari sche sector gingen in die tijd unisex gekleed in een lang, hoog gesloten, ruim vallend, gedrapeerd hes. Wat nu aan de hoerendracht wordt toege schreven is volgens onderzoe kingen van Tiny Polderman in een recenter verleden bij stuk jes en beetjes ontleend aan de burgermode. Sjieke elementen uit wat de vooreeuwse Frank Goversen - Leuke blouse heb je aan. Nieuw?' - hadden verzon BURGH-HAAMSTEDE - In park Zeeduin aan de Hogeweg in Burgh is ingebroken in vijf vakantiewoningen. De dieven hebben hun slag geslagen tus sen vrijdag 9 en dinsdagoch tend 13 februari, maar de inbra ken werden dinsdag pas ont dekt. De inbrekers kwamen bin nen door het forceren van ra men of deuren en namen audio- ipparatuur mee en een telefoon. Ook hebben de inbrekers zich in ten van de woningen tegoed ge daan aan levensmiddelen. De politie vermoedt dat bij deze se rie-inbraak dezelfde verdach ten zijn betrokken. Hoewel de politie de laatste tijd geregeld melding maakt van in braken in vakantiewoningen, ep er volgens politiewoordvoer der T. Verkerke niet meer inbra- Wan een medewerker MN HAAG/BROUWERSHA VEN - De Vereniging Zeeuwind kan de vier windmolens die bij de Zeedijk in Dreischor (ge beente Brouwershaven) ge- P'and zijn, voorlopig niet af bouwen. Dat is dinsdag bekend geworden bij de Raad van State Jn Den Haag. Eet gemeentebestuur van Brou wershaven verleende een bouw- Tergunning voor de molens. Vo- j|?jaar begon de vereniging Na- tour- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland een procedure bij de FWbank in Middelburg. Uit komst: de voor de molens ver ende bouwvergunning werd fro formeel-juridische redenen emietigd. De natuur- en vogel- ac"t vreest dat de molens de rgels te veel zullen verschrik- ?et gemeentebestuur stapte aaar de Raad van State in Den aag. In hoger beroep werd daar rzocht de Middelburgse rech- r krug te fluiten en de bouw- jSunmng voor de molens in ^«herstellen. Bij de Raad State heeft men daartoe «r geen aanleiding gezien, schriftelijke motivering van «uitspraak volgt later. D^ereniging Zeeuwind is een Peratieve vereniging waarin •^ucuheren en 95 procent van nen, werden uit de mode getild en gingen op het platteland een eigen leven leiden. Met name de beuk, de doek en het jak vor men belangrijke elementen, waaruit de oorsprong uit de burgermode kan worden afge lezen. Royaal Kenmerkend voor de dames mode was eertijds de royaal uitgesneden hals. Onder in vloed van het kille Hollandse klimaat en strenge zedenmees ters kwam de gewoonte in zwang om het lijfje te bedekken met een vierkant schouder stuk. Die kroplap is in de plat telandsdracht bewaard geble ven omdat een decolleté voor mensen die vaak in de buiten lucht verbleven niet erg prak ken dan anders rond deze tijd van het jaar: „Het is een bekend beeld. Vakantiewoningen zijn in deze maanden nauwelijks be woond. Af en toe komt een sleu telhouder langs om ze te con troleren." De politie heeft geen plannen om maatregelen te nemen, zoals extra surveillances in de buurt van vakantiehuizen: „Er is nu wel een woninginbrakenproject bezig, maar dat heeft ook be trekking op gewone woningen. Die hebben prioriteit, want bij een inbraak in een bewoond huis is de privacy nog sterker in het geding. Daar tillen we best zwaar aan.". Met dit project hou den zich dagelijks vijf agenten van het district Oosterschelde- bekken bezig. de Zeeuwse gemeenten en be drijven zich hebben verenigd. In het project Dreischor is reeds twee miljoen gulden gestoken. Het Rijk en de DELTA Nutsbe drijven hebben voor het totale project zo'n 1,3 miljoen gulden toegezegd. De fundering voor de molens is reeds gestort en de onderdelen zouden ook al gereed liggen. Sociaal plan organisaties voor welzijn van onze verslaggever MIDDELBURG - De elf Zeeuw se welzijnsorganisaties die in de herstructureringsplannen van de provincie onder een be stuur en directie moeten gaan werken, hebben het Sociaal Plan van toepassing verklaard. Enkele organisaties, zoals de Stichting Ondersteuning Kin deropvang Zeeland. Impuls en het Emancipatiebureau Zee land. hebben een voorbehoud gemaakt bij de definitieve rege lingen van vervroegde uittre ding en wachtgeld. Er moet nog onderhandeld worden over de vraag of de werknemers van de elf organisaties van de ambtena- renregelingen gebruik kunnen maken. tisch werd geacht. De schou derdoek heeft zich als onder deel van de damesgarderobe op de Zeeuwse eilanden op ge heel eigen wijze ontwikkeld, üp Walcheren werd het een ru dimentair randje tussen jak en beuk. Op Zuid-Beveland daar entegen en niet te vergeten in het Land van Axel groeide de doek spectaculair, zeg maar men tien tot twaalf moeders en een enkele vader van ver slaafden naar de maandelijkse gesprekken in Zierikzee. De groep werkt samen met Middelburg, waar eenzelfde aantal ouders eens per maand met elkaar over hun proble matiek praat. De thema avonden worden gezamenlijk gehouden. Daarvoor worden gastsprekers uitgenodigd, zo als straathoekwerkers of juris ten. De OVX) (telefonische hulpdienst: 072-5152244) over weegt ook een groep op te star ten voor ouders van jonge ge bruikers van softdrugs, die vaak een heel andere proble matiek hebben. Vooral in Goes, de plaats waar de ge sprekken moeten plaatsvin den, zou daar veel behoefte aan zijn. Weerbaar Tea van 't Leven is de contact persoon voor Schouwen-Dui- veland. Zij leidt het gesprek en draagt onderwerpen aan. Als enige deelnemer aan de ge spreksgroep heeft zij geen ver slaafd kind. Maar als vrijwil ligster van de landelijke ver eniging voor ouders van drugsverslaafden heeft zij in middels de nodige deskundig heid verworven. „De ouders proberen elkaar weerbaar te maken zodat ze hun leven weer kunnen oppakken. Al leen als ze hun eigen zienswij ze veranderen, kunnen ze hun kind helpen." In de ruimte van het MFC waar het gesprek plaatsvindt. extreem uit. Verstevigd door bordpapier werden die doeken door de dames van de Axeler dracht zelfs rechtop in de kast gezet. En het jak is in feite een ver bastering van het rijglijtje, ook wel stickelieff genoemd", stelt Tiny Polderman vast. „In alle Zeeuwse drachten is het jak ge dragen. Walcheren is de enige plaats In het land, waar de kle derdracht het jak is trouw ge bleven. Het wordt nog net op dezelfde manier geknipt, ge plooid en gespeld als in de mid deleeuwen. Walcherse vrou wen in dracht dragen dus nog dagelijks een middeleeuws kle dingstuk." Speuren naar ontwikkelingen in het modebeeld: het is voor Tiny Polderman een boeiend worden een paar tafels aan de kant geschoven. Eén tafel, waar iedereen aanschuift, is met deze lage opkomst ge noeg. Het is een ruim lokaal, waar gewoonlijk teken- en schildercursussen worden ge geven. Op een van de ezels staat een tekening die spe ciaal bestemd is voor deze groep. Het is een tekening van een monsterlijke spin die ver schillende mensen gevangen houdt in zijn web. „Je kunt de tekening op verschillende ma nieren bekijken. De familie zit verstrikt in dat web van de verslaafde. Maar je kunt het ook omdraaien." De ouder als monster, die zijn kind gevan gen houdt met verstikkende overbezorgdheid. De tekening is gemaakt door een van de ou ders. In het web Tijdens het gesprek verwijst de gespreksleidster af en toe naar de afbeelding. „Als je steeds zwijgt, kom je in het web terecht. Dan blijf je han gen in hetzelfde patroon", zegt ze als een moeder vertelt dat ze zich gebruikt voelt door haar verslaafde zoon. Hij komt langs en vertrekt weer wan neer het hem uitkomt. Soms hoort ze een tijd niets van hem. Als hij er wel is. weet ze niet of hij aanspreekbaar is. Ze heeft geen grip op de situatie. Alle moeders herkennen het probleem, maar de adviezen lopen uiteen: ..Je moet het meteen zeggen, dan ben jij het avontuur geworden. Begees terd vertelt ze over de karakte ristiek van het Zeeuwse ensem ble in de eerste helft van de ne gentiende eeuw. De kleding zag er toen heel wat minder so ber uit dan nu. De dragers en draagsters schrokken er niet voor terug allerlei combinaties van stoffen, motieven, materia len en kleuren door elkaar te gebruiken. Polderman. „Sprokkelsgewijs werden er elementen uit de burgermode gepikt. Samengevoegd werd dat een wonderlijk, kakelbont geheel. Dat moet toch een hoop roddel en achterklap hebben gegeven op die dorpen." Jonge meiden Voor de introductie zorgden in die tijd vooral modegevoelige tenminste kwijt. Dat heb ik in de praatgroep geleerd. Je moet niet het goede moment afwachten, want dat komt toch nooit", adviseert de een. Een andere moeder is het daar wel mee eens, maar: „Als je de vrede wilt bewaren, kun je soms beter niets zeggen." Hun kinderen liegen en be driegen, ze gebruiken trucs en smoezen. De moeders weten er allemaal over mee te praten. Ze verafschuwen het criminele gedrag: „Ik ben zo bang dat hij gaat stelen", zegt een moeder over haar zoon. De twee ande ren hebben hun zoon wel eens aangegeven bij de politie. „Zeg van te voren dat je hem aangeeft, dan begrijpt hij wel datje het ook doet", adviseert de gespreksleidster. Gelachen Gelachen wordt er soms ook: „Het is toch geen wonder dat je kind met zulke ouders aan de drugs gaat", sneert een van de moeders voor de grap als reactie op een ontboezeming van een ander. De 'buiten wacht' schuift het drugsge bruik vaak af op de opvoeding. Anderen menen het vaak be ter te weten, klagen de ouders- „Ik antwoord wel eens: wil je hem een weekje hebben?" Maar ook de reactie 'jullie zijn toch normaal, je kunt er niets aan doen, wekt irritatie Namen van familieleden, per soonlijke situaties behoeven geen uitleg, Iedereen is op de jonge meiden die wel eens iets anders wilden. Wanneer ze weer eens iets nieuws hadden werd dat eerst uitgeprobeerd in de kerk. Als dat daar niet al te veel afkeurende blikken op leverde namen anderen het snel over." De differentiatie in de Zeeuwse drachten kende een hoogtepunt in het laatste kwart van de negentiende eeuw. Er bestonden toen maar liefst 19 volstrekt verschillende vrouwendrachten naast el kaar. Wat er nu nog van de dracht resteert is volgens Tiny in feite niet meer dan een rudiment. Het is ook niet meer praktisch. Het dragen van zoveel rokken had meer zin in een tijd toen er nog geen centrale verwarming bestond. Maar dan mag Pol derman het toch nog wel 'ver schrikkelijk jammer' vinden dat de dracht verdwijnt. „Nu krijg je een uniform kostuum beeld. Eenheidsworsten tot en met." Communicatie Met het verscheiden van de dracht valt ook een belangrijk stuk non-verbale communica tie weg. Polderman: „Vroeger kon je in één oogopslag zien van welk eiland iemand kwam. of die hervormd, gereformeerd of katholiek was. rijk of arm, getrouwd of ongetrouwd. Een man had geen goed gesprek no dig om te weten wat voor vlees hij in de kuip had. Dat zag hij zo al." Van dichtbij huis kan Tiny Pol derman al kijkend en vergelij kend de laatste ontwikkelin gen in de klederdracht registre ren. Haar grootmoeder vormt daarvoor een maatstaf. Die vertrok veertig jaar geleden naar de Noordoostpolder en bleef, zo bleek bij haar terug keer naar Zeeland, de Walcher se dracht van de jaren vijftig trouw. Op Walcheren is er in de tussentijd wel wat gebeurd. De rokken zijn korter geworden, de beuk is wat afgezakt, kunst lederen damestassen hebben in een aantal geval de beugel tas verdrongen, het dichte zwarte schoeisel wordt soms vervangen door sandalen en men draagt ook wel eens een bloesje in plaats van een beuk. „De Walcherse dracht is daar mee wat nonchalanter gewor den". vindt Tiny. „Mijn groot moeder loopt er nog pront bij. Om deu 'n riengetje t'aele." hoogte van eikaars geschiede nis, en luistert belangstellend naar nieuwe ontwikkelingen. Openhartig vertellen ze hun eigen verhaal. De vrouwen ge ven advies, ondersteuning en af en toe een terechtwijzing. „Wij leren hier als ouders voor onszelf op te komen", legt een moeder uit. Het verzoek van een verslaafde dochter, die vroeg of ze een keer bij de ge spreksgroep aanwezig mocht zijn. werd onlangs resoluut van de hand gewezen. De be langen van de verslaafden zijn vaak tegengesteld aan die van de ouders. Om dezelfde reden is ook de vrijwilliger die met drugsgebruikers werkt, niet welkom bij de groep. Positief „Nu een rondje positieve ver halen". stelt Tea van 't Leven voor als iedereen zijn verhaal heeft gedaan. „Hij gaat mor gen naar school", zegt een moeder meteen. „O nee. ik moet iets positiefs over mezelf vertellen, hè", corrigeert ze zichzelf onmiddellijk. Na enig nadenken lukt dat. Eén moe der kan niets bedenken. „Dan moeten wij iets leuks voor je verzinnen'is het ferme ant woord. „Je moet toch probe ren af en toe iets gezelligs te doen." Aan het slot van het gesprek wordt nog even koffie gedron ken in de kantine van het MFC. Daar galmt het liedje 'Busje komt zo' door de zaal. Het klinkt heel ongepast. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De vaste kamer commissie voor verkeer en wa terstaat wil dat de Westerschel- detunnel als groot project wordt aangemerkt. Dat heeft ze gisteren besloten. Een 'groot project' houdt in dat er tussentijdse rapportages wor den gemaakt over de voortgang. De commissie voor de Rijksuit gaven moet een rapport maken over de financiële aspecten die met de tunnel zijn gemoeid. „Er is veel geld met de bouw ge moeid en er zit een risico voor de bouwers in", zegt D66-woord- voerster N. van 't Riet. Het Rijk stopt er 1,7 miljard gulden in. „En het is een nieuwe techniek, ook een reden om het als groot project aan te merken", zegt PvdA-Tweede-kamerlid J. Lili- paly. De kamercommissie zou volgen de week bijeen komen om over de aanleg van de geboorde tun nel te praten. Die vergadering is van de baan. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - De gemeen te Borsele heeft zo'n 35 bezwa ren binnengekregen tegen het ontwerp-bestemmingsplan Westerschelde Oeververbin ding (WOV). Belanghebbenden hebben sinds 17 januari vier\ve- ken de tijd gehad om hun ziens wijze kenbaar te maken. Het be stemmingsplan maakt de aan leg mogelijk van een weg van het aanlandingspunt van de tunnel naar de Sloeweg (N254). Vooral landbouwers hebben be zwaren ingediend tegen de om schreven route. Volgens project coördinator J. M. Leendertse van de gemeente Borsele zijn de zienswijzen globaal in te delen in vier categorieën. Zo maken de agrariërs bezwaar tegen het aan leggen van zogenoemde draai plateaus op wegen die straks zullen doodlopen op de WOV- route. Om gemotoriseerd ver keer de gelegenheid te geven te keren, zullen deze wegen aan het einde worden verbreed. Volgens de indieners van de bezwaren kost dit onnodig veel landbouw grond. Verder biedt het bestemmings plan geen mogelijkheid om van west naar oost de Bernhardweg over te steken. Ook daar maken sommige landbouwers bezwaar tegen. Volgens Leendertse zou een doorsteek op deze plaats echter sluipverkeer richting 's- Heerenhoek bevorderen. En Borsele wil dit juist voorkomen. De stukken zijn vertrouwelijk en kamerleden mochten ze eerst al leen maar inzien. „Alsof de mi nister ons niet vertrouwt", zegt Lilipaly. Voltallig vond de com missie dat dit geen doen was. „We willen de stukken in alle rust kunnen bestuderen en niet in een achterkamertje bekij ken", aldus Van 't Riet. „De Ka mer bepaalt dat zelf wel", stelt Lilipaly. De minister stuurt de stukken nu toch aan de kamerle den. Tijdschema Pas na het voorjaarsreces van de Tweede Kamer, na 11 maart, staat wellicht een overleg met minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat op het program ma. Van "t Riet heeft verzocht dat overleg openbaar te laten zijn. „En ik heb geen tegen spraak gehoord dus dat zal wel doorgaan", denkt het D66-ka- merlid. „In mei zal de Kamer er dan over debatteren. Voor 1 juni moet er een besluit liggen van de Kamer." Een derde punt waar de land bouwers veel moeite mee heb ben. is de aanleg van zo'n veertig hectare natuurgebied op de plaats waar de tunnel aanlandt. De weg maakt daar een bocht en deze kronkel neemt volgens de bezwaarmakers te veel ruimte in beslag. Een andere route zou volgens hen minder landbouw grond kosten en de aanleg van het natuurgebied grotendeels overbodig maken. „Vervolgens hebben we ook zienswijzen binnengekregen die ik maar even samenvat onder de noemer persoonlek belang Veel landbouwers raken grond kwijt en willen daar bijvoorbeeld geld of andere grond voor terug", zegt Leendertse. De gemeente Borsele heeft wei nig reacties gekregen van men sen die principieel bezwaar ma ken tegen de aanleg van de WOV. „Maar dat kan nog ko men", zegt Leendertse, „alles wat vandaag - woensdag - nog binnenkomt, nemen we ook mee." Van bijvoorbeeld de be trokken dorpsraden heeft alleen die van Driewegen gereageerd. Deze vreest dat de geluidshinder als gevolg van de aanleg van de weg het wettelijk toegestane maximum zal overschrijden. Leendertse verwacht dat de ge meenteraad op 6 juni wordt ge vraagd het bestemmingsplan al dan niet vast te stellen. Vervol gens ligt het plan weer vier we ken ter inzage. Binnen die ter mijn gaat het ook voor goedkeu ring naar gedeputeerde staten. WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 Ouders van drugsverslaafden beginnen gespreksgroep van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Wat in de zelf hulpgroep Ouders van Drug gebruikers wordt besproken, blijft binnenskamers. Slechts bij hoge uitzondering wordt een buitenstaander toegela ten. Afspraak is dat de ouders anoniem blijven. Hun afzon derlijke situaties doen er hier ook niet zoveel toe. Maar hun problemen zijn wel herken baar voor lotgenoten, ook voor hen die hun schaamte en schuldgevoel nog niet hebben overwonnen: de ouders die hun isolement nog niet heb ben doorbroken. Slechts drie moeders komen deze dinsdagavond opdagen voor de gespreksgroep, die wordt gehouden in het Multi functioneel Centrum in Zierik zee. Zeven mensen hebben af gebeld omdat ze niet kunnen komen. Pure pech voor een aantal van hen: zij hebben geen vervoer. Gemiddeld ko- uuders van drugsverslaafden vertellen elkaar hun verhaal in gespreksgroepen. foto Ruben Oreel Protest gemeenten in Den Haag DEN HAAG - Ruim vijfhonderd bestuurders en medewerkers van Nederlandse gemeenten protesteren vandaag (woensdag' op het Plein in Den Haag tegen de herverdeling van het Ge meentefonds. Een groot aantal gemeenten, waaronder veer tien Zeeuwse, krijgt vanaf 1 januari 1997 minder geld en zij vin den het wetsvoorstel hierover onredelijk. In Zeeland moet Domburg waarschijnlijk het meeste inleveren. Verder zijn Wis- senkerke, Borsele, Westerschouwen, Oostburg, Valkenisse, Brouwershaven, Kortgene, Terneuzen, Veere. Zierikzee, West- kapelle, Mariekerke en Sluis de dupe. Een afvaardiging van de Initiatiefgroep Protest Herverdeling Gemeentefonds zal over het wetsvoorstel spreken met de vaste kamercommissie voor binnenlandse zaken Overigens gaan zestien Zeeuwse gemeenten er door de herverdeling op vooruit Oostburger blijft in bewaring OOSTBURG/MIDDELBURG - De rechter-commissaris in Middelburg heeft dinsdag het bevel tot bewaring van de Oost burger. die zaterdagmorgen zijn 23-jarige echtgenote met en kele messteken om het leven bracht, met tien dagen verlengd. Na de tien dagen kan de officier van justitie de voorlopige ge vangenhouding met nog eens dertig dagen verlengen De man had zich zaterdag enkele uren na zijn daad laten op- ppakken in Sas van Gent en legde kort daarop een bekentenis af. Problemen in de relatiesfeer waren de aanleiding voor de steekpartij. Na bemiddeling door de Raad voor de Kinderbe scherming is het zoontje van de Oostburger elders onderge bracht. Peil Kanaal Walcheren lager MIDDELBURG - De provincie verlaagt de hele maand maart het waterpeil in het Kanaal door Walcheren met zestig centi meter om de oevers te onderhouden. De aflaat van het water begint op vrijdag 1 maart rond 15 uur. De teruggang naar het gebruikelijke peil is gepland op 1 april om 11 uur. Tijdens de peilverlaging verandert er voor de doorgaande scheepvaart tussen Vlissingen en Veere en de noordkant van het verbrede deel van het zijkanaal naar Arnemuiden niets. Alleen schepen met een ontheffing van 4.30 meter diepgang komen nu op 3.70 meter. Voor de scheepvaart naar Arnemui den wordt de diepgang vanaf de Arnebrug 1,60 meter. Voor de scheepvaart op het verbrede kanaal en het binnenha- vengebied van Vlissingen moet worden gerekend met een diep gang van 7,30 meter direct voor de grote schutsluis en met 6,40 meter vanaf de eerste binnenhaven tot de binnenkeersluis. Subsidieverzoek in de herkansing MIDDELBURG - Het besluit van gs om de staten niet voor te stellen subsidie te onthouden aan een kliniek van de Stichting medische zwangerschapsonderbreking (Stimezo) moet wor den teruggedraaid. Hoewel gs van provinciale staten mandaat hebben gekregen om subsidiezaken af te handelen, valt de aan vraag van Stimezo daar niet onder Dat is duidelijk geworden nadat Stimezo bezwaar had gemaakt tegen de beslissing van gs. Door het subsidieverzoek niet aan de staten voor te leggen hebben gs feitelijk negatief beslist. Daartoe zijn zij niet be voegd. De staten krijgen dus binnenkort het subsidieverzoek van Stimezo alsnog voorgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15