Mosselsector huivert van import Man uit Vlissingen vast na moord op Rus in Overijssel G A Ooi in Westdorpe werpt vijfling Het grovere kapperswerk Koningin duikt in levendige historie St. Maartensdijk Extra inspanning voor uitbreiding Morres in Hulst Nog geen besluit regio's Staatsbosbeheer Oh Vrees voor komst parasieten naar de Wadden BS U zeeuwse almanak Scoren PZC zeeland WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Minister Van Aartsen van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij heeft nog niet besloten waar de re giokantoren van het gereorga niseerde Staatsbosbeheer ko men. Eerst moet nog een be slissing vallen over de reorga nisatie zelf. Die komt binnen- kort, antwoordt Van Aartsen op vragen van het CDA. De CDA-kamerleden G. Leers en R. van der Linden wilden met hun vragen tegengas ge ven aan de Zeeuwse lobby die volgens hun gaande is om het regiokantoor voor Middelburg te behouden. Leers komt uit het Brabantse Goirle. Van der Linden uit het Limburgse Nuth. Staatsbosbeheer krimpt hoogstwaarschijnlijk in van 14 naar 8 regio's. Zeeland en Bra bant-West zouden samen moe ten gaan. Er staan nu kantoren in Tilburg en Middelburg. Met het oog op de personeel somvang weegt het te beheren areaal mee bij de nieuwe inde ling van Staatsbosbeheer, zegt Van Aartsen. Leers en Van der Linden wilden van hem de reor ganisatie-criteria weten. Vol gens het tweetal is het logisch om het kantoor te vestigen in het gebied waar Staatsbosbe heer de meeste hectares bezit. In dit geval is dat in het Bra bantse deel van de nieuw te vormen regio. De minister schrijft dat onder meer ook wordt gekeken naar de provinciegrenzen, de ligging van de objecten, en de moge lijkheid om de afstand tussen de beheersgebieden en de kan toren zo gunstig mogelijk te maken. van onze verslaggever YERSEKE - De mosselsector ziet weinig in plannen van de Rijksoverheid om import van schelpdieren naar de Wadden zee te vergemakkelijken. De vrees bestaat dat parasieten en andere schadelijke organismen meereizen met de schelpdieren. Ook zou de economische nood zaak ontbreken mosselen van ver te halen. Natuurbescher mers delen de angst voor aan tasting van het onderwatermi lieu. Het Produktschap Vis wil de eigen hoge kwaliteitseisen handhaven. Wanneer de versoepeling van kracht wordt is nog onduidelijk. Het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij treft de voorbereidingen. Een advies valt echter pas te verwachten na overleg met een reeks van orga nisaties waaronder de Raad voor Natuurbeheer, Wadden Ad viesraad, Produktschap Vis en Stuurgroep Oosterschelde. Bui tenlandse schelpdieren naar de Nederlandse kustwateren bren gen zou verantwoord zijn mits het gebied van herkomst dezelf de ecologische structuur heeft. Een groot deel van de Noordzee wordt op die manier vrij ver klaard. Importeurs zullen echter moe ten voldoen aan zware voor waarden willen zij toestemming krijgen hun schelpdieren te droppen in de Waddenzee. Bio logen hebben het ministerie er van weten te overtuigen dat de maatregel geen kwaad kan. „Een paar jaar geleden lag dat inderdaad nog anders", aldus een woordvoerder van het de partement dinsdag. „Import is een mogelijkheid om de schelp dierstand op te peppen. Mosse len bijvoorbeeld groeien in het ene gebied harder dan in het an dere." Extra werk Door schade en schande wijs ge worden, staan de vissers huive rig tegenover de plannen. „In moeilijke jaren importeren wij soms uit het wad bij Duitsland en Denemarken. Verder willen wij niet gaan. Dat durven wij ook niet", aldus voorzitter J. Lou- werse van de mosselsector van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserij belangen. Kwekers hebben er zelfs grote moeite mee om mosselen van de Oosterschelde naar de Wadden zee terug te brengen. Bepaalde schelpdiertjes die zich in de Oos terschelde vasthechten aan mosselen, zouden zich dan ook in de Waddenzee kunnen ver spreiden. Voor de vissers bete kent dat extra schoonmaak werk. Grotere problemen zijn te ver- van onze verslaggever VLISSINGEN - Het recherche- bijstandsteam Overijssel gaat na in hoeverre een nauw bij de Middelburgse moordzaak Roe- giers betrokken Vlissinger ook iets te maken heeft met de ge welddadige dood van de 43-ja- rigeRus Jourri Sentchougov uit Rijssen. In de woning van de Vlissinger is dinsdagmorgen onder toeziend oog van de rech- ter-commissaris een huiszoe king verricht. Dat gebeurde ook de woning van een in Vlissin gen wonende, 45 jaar oude Mol- daviér. Deze man werd aange houden. De politie verdenkt de Molda- viér van betrokkenheid bij de moord op de Rus Sentchougov. De Rus werd op 28 december dood aangetroffen in zijn woning in Rijssen. Sectie op het lichaam toonde aan dat de man op ge welddadige wijze om het leven was gebracht. Van de als lase- rexpert en computerdeskundige actieve Rus was bekend dat hij nch met allerlei louche zaakjes bezighield. Contacten Dij het instellen van een relatie- onderzoek stuitte het recherche- bijstandsteam op lijnen richting Zeeland, waar de Rus zakelijke j-n privé-contacten had onder houden, Een huis-aan-huis-on- berzoek in de Vlissingse wijk Paauwenburg leidde dinsdag tot de aanhouding van de Mol- av'er. Hij had sinds een paar Jaar connecties met de Rus. Ge- N U 'H 'J •N DEN BOER DRUKKERS DE MEEST VEELZIJDIGE DRUKKERS" BEL VOOR INFORMATIE (0118) 681000 DEN BOER DRUKKERS MARKT 51 4331 LK MIDDELBURG TELEFOON (0118) 681000 TELEFAX (0118) 681215 tuigenverklaringen en andere aanwijzingen gaven de officier van justitie in Almelo aanleiding de man te laten inrekenen. Tegen de Vlissinger zijn na de huiszoeking geen nadere stap pen ondernomen. Persvoorlicht ster Sandra ten Kate van de po litie Twente maakt gewag van een 'vermoedelijke betrokken heid' van de Vlissinger bij de zaak. „Hoe het precies zit is nog niet duidelijk." Pesterij De Vlissinger reageerde dinsdag verontwaardigd op de huiszoe king. „En waarom gebeurde dat? Alleen omdat ik iemand ken die ergens van verdacht wordt. Het slachtoffer zelf ken ik niet eens." De Vlissinger om schrijft het optreden van de poli tie als 'pesterij en intimidatie'. „Omdat ze in de Middelburgse zaak in hun hemd zijn komen te staan proberen ze me nu van al les in de maag te splitsen." De politie ontfermde zich tijdens de huiszoeking bij de Vlissinger over enkele diskettes 'van mijn dochter' en over een adresboek je dat aan zijn uit Rusland af komstige vrouw toebehoorde. In de nog in hoger beroep lopen de moordzaak Roegiers heeft de Vlissinger steeds verkondigd slechts een ondergeschikte rol te hebben gespeeld. Volgens de man hebben twee huurmoorde naars uit het Russisch-Poolse criminele milieu de geweldda dige dood op hun geweten. De Vlissinger zou vanuit die hoek ook meermalen zijn bedreigd. Justitie heeft de mogelijke be trokkenheid van buitenlanders bij de moord op de 62-jarige Gré Roegiers-Voom van meet af aan als ongeloofwaardig terzijde ge schoven. Zeventien man De politie Twente heeft na aan vankelijke naspeuringen in de directe woonomgeving van het slachtoffer het onderzoek nu vol ledig in Zeeland geconcen treerd. Bij de aanhouding en huiszoekingen waren dinsdag 17 rechercheurs van de politie Twente betrokken. Later op de dag werd overgegaan tot het ver spreiden van aanplakbiljetten in Vlissingen. Op deze. met een foto van het slachtoffer en zijn auto geïllustreerde poster wordt het publiek opgeroepen te reageren als ze Sentchougov in december in Vlissingen of Mid delburg hebben gezien en moge lijk rond de kerstdagen, zijn grijs /blauwe Honda Accord met het kenteken LL-ZN-79 hebben op gemerkt. wachten als buitenlandse mos selen, besmet met gevaarlijke parasieten, opduiken in de Ne derlandse kustwateren. Mensen kunnen daar flink ziek van wor den. De kwaliteitscontrole in het buitenland blijft soms achter bij de strenge normen die in Neder land gelden. Import vanuit bijvoorbeeld de oostkust van Engeland kan al een groot risico opleveren. Want niemand kan met zekerheid zeg gen waar die schelpdieren in oor sprong vandaan komen. „Mis schien komen ze wel uit Ier land". aldus Louwerse. „Ver schillende baaien daar zijn be smet. anderen weer niet. De con trole is minimaal." Het ministe rie erkent overigens dat de west kust van Ierland een probleem vormt. Het Produktschap Vis stelt dat de eigen kwaliteitscontrole van kracht blijft bij een versoepeling Baecke heeft de zuigflessen al klaar gezet. WESTDORPE - „Zeg boer Baecke", zei de dierenarts tegen de Westdorpse schapen houder, „zou je de krant niet eens bellen, want weet je, wat er in je stal gebeurd is, dat is vrij uniek. Ik heb het nog niet eer der meegemaakt." Een van de ooien van Baecke wierp vijf lammeren. Ook Mark van de Vijver, dierenarts in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft het in zijn praktijk nog niet eerder dm handen ge had. „Een Texels schaap dat vijf gezonde lammeren werpt, dat komt zelden voor. Af en toe eens vier, maar vijf nee. dat had ik toch nog niet gezien", zegt Van de Vijver. Schapenhouder H. Baecke zag het vijftal maandag tussen zijn zeventien ooien foto Charles Strijd rondhuppelen. Mooie, gezonde, flinke die ren. „Drie jongetjes en twee meisjes om het zo maar te zeggen. Ik dacht in eerste instantie dat een paar ooien geworpen hadden, maar dat bleek niet het geval te zijn. Een van de schapen bleek de jonge dieren te herkennen en er zorg voor te dra gen. Dat was dan ook de moeder, de overi ge dieren moeten nog lammeren." van onze verslaggeefster GOES - Troenkbóóm, kop- willege, troenke, tronk, kop- bóöm, koppote en koptroen- ke; het Zeeuws kent vele prachtige dialectwoorden voor de knotwilg. Er is ook geen boom die zo vergroeid is met het polderland en zijn be woners als deze, die in de schemering niet zelden een menselijke gestalte pleegt aan te nemen. Om een troenkboom te krij gen, hoefje niet met een dikke portemonnee naar een tuin centrum. Een jonge wilge scheut, een mooi plekje langs de sloot en een flinke portie ge duld, zijn de belangrijkste in grediënten. Na een poosje ko men daar een snoeischaar en een boomzaag bij. die zo om de vijf jaar moeten worden ge hanteerd. Wat de eigenaar van een knot wilg voor een geringe investe ring en wat trouw onderhoud terugkrijgt, grenst aan het on gelofelijke: wilgetenen voor het vlechten van manden en oeverbeschoeiingen, rijshout voor bonen en tomaten, boom- palen, ruiterstokken, brand hout en een heleboel natuur. Een knotwilg vormt, mits goed onderhouden, een eco systeem op zich. Mossen, pad destoelen en planten vestigen zich op dood en levend hout, insecten vinden er een zinvol bestaan en ook vogels en kleine zoogdieren slijten hun hele. drukke leven gemakke lijk in één troenkboom. Stilletjes Vroeger zat het belang van de knotwilg voornamelijk aan de toepassingen van tenen en takken, nu ontleent hij zijn be- - - -r --•■v.MÉr. -• Geknotte wilg bij 's-Gravenpolder. staansrecht aan de natuur. Slechts weinigen vlechten nog tenen manden en ook voor de andere toepassingen zijn, als ze nog niet in onbruik zijn ge raakt, alternatieven op de markt. Maar de natuur, die eeuwen stilletjes zijn gang ging, mag zich nu verheugen in een warme belangstelling. Een probleem is alleen dat het traditionele onderhoud met de traditionele toepassingen verdwenen is. Daarom ge beurt het onderhoud van knotwilgen tegenwoordig door vrijwilligers en eigenaars die het behoud van rijke na tuur in de woeste kruinen be langrijk vinden. De Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) coördi neert al jaren de inzet van meer dan honderd vrijwilli gers die het troenkbomenbe- stand in Zeeland onderhou den. Van februari tot april werkt een vrijwillige onder houdsploeg de hele week knip pend en zagend in het grove kappersvak en eens in de twee weken houdt de SLZ een soort knot-instuiven op zaterdagen. Ook de meest onervaren knot- ter kan dan meezagen en - knippen. Ter plaatse wordt foto Lex de Meester uitleg gegeven en materiaal beschikbaar gesteld. Het werk in de weekeinden wordt per regio gecoördineerd door regionale contactperso nen. .Voor Walcheren is dat Luud Persijn in Middelburg en voor de Bevelanden Tonnie Outermans in 's Heer Arends- kerke. In Zeeuwsch-Vlaande- ren is het werk opgedeeld in oost: Peter Maas in Temeu- zen. en west: Sjaak Hermans in Sluis. Voor Tholen en Sint Philipsland coördineert Koos Bijl in Tholen en op Schouwen- Duiveland kunnen de vrijwilli gers terecht bij Henk Dale bout in Brouwershaven. van uitzaainormen. „Wij zijn re gelgever waar net gaat om voiks- gezondheidseisen", aldus hoofd groothandel en verwerking L. J. Zijp. „Buiten het aangewezen waddengebied in Denemarken en Duitsland is een aparte ver gunning nodig die het produkt schap verstrekt." van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK/BER- GEN OP ZOOM- Koningin Bea trix en haar familie worden op 30 april in Sint-Maartensdijk meegenomen in de eeuwenoude geschiedenis van de Thoolse smalstad. Langs de wandel route van ruim een kilometer zal die dag het hofleven uit de tijd van Jacoba van Beieren herleven. Verder komen de vroegere bedijkingen op Tholen aan de orde en is het de bedoe ling onder meer de vroegere stadsschool en de blustechniek van brandemmer tot tankautos puit uit te beelden. Spelender wijs is er ook aandacht voor de agrarische, toeristische en in dustriële bedrijvigheid in de re gio. Het Hof heeft het programma voor hety koninklijk bezoek aan Sint-Maartensdijk op dinsdag 30 april op hoofdlijnen goedge keurd. Het programma staat hiermee 'voorlopig definitief vast volgens burgemeester H. A. van der Munnik. Om 9.45 uur zal zij per helicopter arriveren bij sportveld Haestin- ge. Vervolgens gaat het per ko ninklijke bus naar de achter kant van het gemeentehuis. Om 10.00 uur zal zij dit gebouw aan de voorkant weer verlaten voor de wandeling. Ook prins Claus en de kinderen zijn van de partij, evenals prin ses Margriet, Pieter van Vollen hoven en de kinderen. De voor bereidingen voor het uur dat de koningin in het dorp is, zijn al ver gevorderd. „We hebben al complimentjes gekregen van het hof', meldt de burgemees ter. Er is een stuurgroep ingesteld waarin onder andere de burge meester zit, evenals afgevaar digden van de politie en van het evenementencomité van de Smalstad. Verder is er een pro- jectgroep, waarvan elke dag wel iemand op de speciale 'oranjeka mer' in het gemeentehuis is te vinden. Thema De route die wordt afgelegd meet 1050 meter. „We doen er 52 minuten over, ofwel 34 centime ter per seconde", geeft Van der Munnik een voorbeeld van de doortimmerde voorbereiding. Thema van het bezoek op konin ginnedag is 'Sint Maartensdijk door de eeuwen heen'. De route loopt via de Westvest, de hoek Vijfzinnen, de Bloemenlaan. On der de Linden, de Parallelweg, de Oostsingel, de Zuidsingel en de Molendijk. Zestien werkgroepen gaan het wervelende feest verder uitwer ken. „Het is natuurlijk ook goed voor de naamsbekendheid van de gemeente", zegt Van der Munnik. „Er is tv aanwezig en er zitten miljoenen kijkers voor de buis." Bergen op Zoom In Bergen op Zoom wordt het ge zelschap om 11.30 uur ontvan gen bij de Gevangenpoort. De route loopt vervolgens door de Lievevrouwestraat: de 'mooiste straat van Nederland', volgens burgemeester A. van den Berg. Dan volgen de Steenbergse- straat, het Markiezenhof, de Hofstraat, het st Catharina- plein. de Kremerstraat. de Zui- velstraat, het Zuivelplein. de Thaliatuin, de Kerkstraat, de Hoogstraat en de Grote Markt. Rond 12.30 uur zal de koningin weer uit Bergen op Zoom ver trekken. In de Brabantse stad zal een vrij markt aanwezig zijn en een mid deleeuwse markt. Ook is er veel muziek. „We vieren de dag ei genlijk zoals we die elk jaar vie ren en laten de koningin daar van meegenieten", zegt de bur gemeester van onze verslaggever HULST - Gedeputeerde staten, burgemeester en wethouders van Hulst en Rijkswaterstaat zijn bereid extra inspanningen te verrichten om Morres Meu bel in de Reynaertstad een ver dere toekomst te geven. Afge sproken werd dinsdag dat een deskundig bureau wordt inge huurd om de mogelijke oplos singen voor de verkeersproble matiek rond het bedrijf in kaart te brengen. De gemeente zal daartoe op zeer korte termijn initiatief nemen. De neuzen staan een eind in de zelfde richting, zo bleek gisteren na afloop van het bezoek van de gedeputeerden ing J. I. Henne- keij, J.G. van Zwieten en D. J. P. Bruinooge aan Morres. Zelfs in die mate dat de directie en de vertegenwoordigers van het Hulster college Bruinooge aanwezen als algemeen woord voerder over het overleg die dag. De gedeputeerde sprak dan ook van een 'constructief gesprek' Centraal in het onderhoud stond de verkeersproblematiek rond Morres. Vooral op zondagen zit ten de aan- en afvoerwegen naar het bedrijf verstopt. Daarnaast kampt de meubelgigant met een groot tekort aan parkeerplaat sen. Ook wordt in het onderzoek stilgestaan bij de relatie tussen Morres en de binnenstad en hoe dat in stand te houden. Wethou der G. van de Voorde opperde in dat verband al meerdere malen de inzet van een zogenaamde shuttle-bus. die bezoekers van het Morres parkeerterrein naar het hart van de Reynaertstad brengt. Reëel Bruinooge verwacht veel van het onderzoek waartoe gisteren werd besloten. De bedoeling is dat alle mogelijke knelpunten en oplossingsrichtingen binnen twee tot dne maanden in een rapport zijn vervat. „Met die stu dieresultaten in de hand bekij ken we opnieuw met z'n allen wat wel en niet reëel is." Nu al spreken over een even tuele financiële bijdrage van de overheid teneinde Morres voor Hulst te behouden, was naar de mening van de gedeputeerde niet opportuun. „Dat soort din- genkunjepas over een maand of drie bespreken. Want dan pas weten we waaróver we moeten praten." Voorwaarden Morres heeft een miljoenenplan opgesteld om de hoofdvestiging in Hulst verder uit te bouwen Het bedrijf verbindt die investe ring evenwel aan een bijdrage in de voorwaardescheppende sfeer van de verschillende overheids instanties. Lukt het niet daar over overeenstemming te berei ken, dan is de kans groot dat Morres elders de beoogde uit breiding zal realiseren, zo heeft de directie bij meerdere gelegen heden laten weten. Het oplossen van de verkeers- en parkeerpro- blematiek is één van de belang rijkste eisen van het meubelbe drijf. Camilo, heet hij. Pas vijfjaar oud. Maar Camilo weet al heel goed ivat hij wil. Camilo ivil gaan voetballen. Net als zijn oudere broer, die in een mooi shirt bij een ech te club speelt. Van zoiets droomt Camilo al heel lang. Prachtige dromen zijn dat. Want daarin scoort hij veel beslissende doelpunten. Het voorbije weekeinde mocht hij, tijdens een zaal- voetbaltoemooitje, zijn de buut maken. Camilo had er dagen naar uitgekeken, droomde vaker dan ooit van de fraaiste goals. De teleurstelling had niet groter kunnen zijn. „En, hoeveel heb je d'r ge maakt?". informeerden zijn ouders toen Camilo weer thuis kwam. Hij kon zijn tranen nog net inhouden„Niet eentje. Dat kon ook niet. Ik ivas bevredi ger."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13