Carnaval wordt hier nooit wat Schouwse Serooskerke een eenzame carnavalsenclave PZC zeeland dinsdag 13 februari 1996 sbw 12 Walcheren toevluchtsoord voor ,feestvluchtelingen, programma van onze verslaggever Barry Hage SEROOSKERKE (Sch) - Hoe wel burgemeester H. Tees van de gemeente VVesterschouwen de sleutel van het dorp niet uit handen geeft, nemen de dorpe lingen met carnaval toch bezit van Serooskerke. Het dorp wordt omgedoopt tot 't Geite gat. Onder die naam vormt het dorp al vijf jaar een eenzame carnavalsenclave op Schou- wen-Duiveland. Buiten het zo'n driehonderd inwoners tel lende dorp trekt bijna nie mand zich iets aan van de feestvreugde. Hoogstens mo gen schoolkinderen een mid dagje leutig hossen in de aula van hun school. „Elk jaar als ik de carnavals muziek op de radio hoor. gaan mijn handen al jeuken. Dan heb ik er weer zin in", zegt de 26- jarige Alex de Groot, een ras echte Geitegattenaar. Maar helaas: echte krakers heeft hij dit jaar nog niet ontdekt. Zijn moeder Lina valt hem bij. „Vooral het nummer over de in- legkruisjes is vreselijk." Alex, zijn moeder Lina (46), Wouta Kloet (41), Marja Hart (36) en Janny Bom i46) vormen samen het carnavalscomité van Serooskerke Vijfjaar lang doen ze dit al. Alleen Marja is nieuw in de club. In '92 raakte het dorp besmet met het carnavalsvirus. Moe der en zoon De Groot brachten de 'feestziekte' over vanuit het Brabantse Heusden. waar zij twee jaar woonden. „Daar heb ben we het carnaval volop ge vierd". kijkt Lina terug. Toen familie De Groot naar Seroos kerke verhuisde, verdween het feest uit de agenda. „Na ver loop van tijd wilden we dat er ook hier iets met carnaval werd gedaan. Vanuit de dorpsge meenschap werd al veel onder nomen. zoals toneelvoorstel lingen, de Strao en koninginne dag. Het carnaval is daar toen bijgekomen", legt Lina uit. Geitendorp De carnavalsnaam van Seroos kerke stamt uit een tijd dat niet alleen de boeren, maar ook veel inwoners geiten hielden. Serooskerke stond daarom be- van ballonnen, slingers, confet ti en serpentines zorgen voor veel plezier. Steeds maakt de groep er weer een 'dagje uit' van en wordt er heel wat afgela- chen. Alex: „Als comité moetje gezond gek zijn. Anders houd je het niet vol." Het enthousiasme voor het jaarlijkse carnavalsfeest groeit volgens het comité. Ook van buiten Schouwen komen er steeds meer vrienden en vrien dinnen naar Serooskerke. „Vo rig jaar," vertelt Alex, „was er zelfs iemand van een Brabant se carnavalsvereniging. Hij zag het feest hier, trok zijn carna- valspak aan en kwam vervol gens meehossen." De belang stelling onder de volwassenen dorpelingen valt het comité wat tegen. Wouta: „De ouders leggen de kinderen in bed en komen meestal niet terug. Ei genlijk blijven alleen de vaste klanten over." Waaraan Alex toevoegt: „Het comité dus." Vooral de optocht door het dorp is voor de ruim dertig kin deren een ware happening. „Ie der kind krijgt een zakje con fetti en een toetertje. Ook staat er een geluidinstallatie op de kar. zodat we met zoveel moge lijk lawaai door de straten gaan", verheugt Marja zich op de rondgang. In '94 reed voor het eerst een versierde boeren kar door Serooskerke: een doorslaand succes. Dit jaar is een vier meter hoge Lion King in elkaar geknutseld. Marja, die het gevaarte uit tempex heeft gesneden, zegt lachend: „Dus we zijn zelfs in Zierikzee te zien. Zo trekken we mensen aan." Vorig jaar ontstond het idee om de route van de optocht uit te breiden naar Ellemeet, Noordwelle en Renesse. Alex: „Maar wij hebben geen contact opgenomen met de dorpsge meenschappen, zodat het niet van de grond is gekomen.' Toch ligt een samenwerking met de dorpsgemeenschap van Noordwelle in het verschiet. Li na: „Ze komen dit jaar een kijk je in onze keuken nemen. Mis schien worden ze zo enthou siast dat we in de toekomst de handen ineen slaan." Alex: „Als elk dorp een eigen kar maakt, wordt het een nog leu kere optocht." Serooskerke op Schouwen-Duiveland is door het plaatselijke carnavalscomité voor éen dag omgedoopt als 't Geitegat. foto PieterHonhoff kend als het geitendorp. Het Geitegat kent één zotte dag. Vrijdag 16 februari rijdt een praalwagen vol verklede kin deren enkele rondjes door het dorp. Vervolgens is er voor de feestvierders een hapje en een drankje in basisschool De Schelphoek. Vanaf 19.00 uur springen de kinderen uit de band in het versierde dorps huis. Daar is ook een playback- show. Voor het eerst in de nog prille carnavalshistorie staan de fes tiviteiten onder leiding van een prins, namelijk Prins Alex I. „Volgend jaar willen we een echte kinderprins uitkiezen", aldus Lina. Het comité beleeft veel plezier aan de voorbereidingen. Lina: „Er zit wel veel werk aan. maar de voorpret is enorm." Neem het optuigen van de praalwa gen. „We verven met zijn allen de kar. Dat is toch weer een leuk avondje, of twee. of drie", glundert Marja. Ook het huren van de pakken en het kopen van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - Rond half fe bruari zijn in Nederland twee verkeersstromen zichtbaar. De ene stroom gaat-vanuit het wes ten en noorden naar het zuiden; de andere in omgekeerde rich ting. In beide gevallen is carna val de oorzaak. In Noord-Bra bant en Limburg barst dan een 'enorm volksfeest' los dat een steeds grotere aanrekkings- kracht heeft op mensen van bo ven de Moerdijk. Tegelijkertijd ontvluchten Brabanders en Limburgers (en Duitsers) hun woonplaatsen om aan deze da gen van 'drank en overspel' te ontkomen. Bijvoorbeeld naar Walcheren, waar het carnaval (nog?) niet wordt gevierd. De meningen over carnaval lo pen nogal uiteen. "Een feest van verbroedering', vinden de feest neuzen. 'Vier dagen lang zuipen, vreemdgaan en ongegeneerd vrouwen in hun billen knijpen'. zeggen de critici. In beide ziens wijzen zit een kern van waar heid. Het van oorsprong katholieke feest gaat vooraf aan as-woens dag en de periode van veertig da gen vasten. Met z'n allen even lekker uit de bol en daarna op woensdag een as-kruisje halen in de kerk. Dan volgt de vasten periode. Zo ging het vroeger. Toen moesten kinderen de ge kregen snoepjes ook nog in een trommeltje bewaren. Na twintig dagen mochten ze het dekseltje even lichten en er eentje pakken. Daarna bleef het doosje weer stijf gesloten tot Pasen. Die tra dities zijn echter verdwenen. Verbroedering vindt nog wel plaats, vinden de verstokte car navalsvierders. In polonaise gaan ze van café naar café, het maakt niet uit wie er voor of ach ter aansluit. „Iedereen is gelijk, van hoog tot laag", zegt Claudia Zanin. Zij is geboren in Oetel- donk (Den Bosch), maar woont al weer wat jaartjes in Zeeland. Ieder jaar gaat ze terug naar Oe- teldonk. „Dat is vaste prik, ik sla het nooit over." Drank is een belangrijk bestand deel van carnaval. Sommigen geven in een paar dagen honder den guldens uit aan bier. En heel wat relaties ontstaan in het feestgedruis, terwijl andere ka- potgaan. Reden voor veel men sen het feest te veroordelen, om dat het maar een hoop gevrij buiten de deur zou zijn. „Het zijn juist de noorderlingen die zich te buiten gaan aan drank", vinden Zanin en de Oostkapelse Marion Verheijen. „Die snappen niets van carnaval en denken inder daad dat het om zuipen en bral len gaat." De in Brabant geboren Verheij en woont negen jaar in Oostka- pelle, maar gaat bijna elk jaar te rug om carnaval te vieren. „Er zijn wel eens jaren dat ik denk: ach. ik blijf hier. Maar meestal gaat het toch kriebelen als ik carnaval op televisie zie." Het liefst gaat ze naar Limburg. „Daar is het nog leuker dan in Brabant." Walcheren Tegelijkertijd komen Braban ders. Limburgers en Duitsers naar Walcheren om het volks feest te ontvluchten. Hier speelt carnaval immers geen rol van betekenis. Alleen Oost-Souburg heeft een kleine optocht. De Car navalsstichting Oost-Souburg organiseert wel diverse avonden voor gehandicapten en school kinderen. maar verder gaat car naval geruisloos aan Walcheren voorbij. Het zal hier ook nooit wat wor den met carnaval, weten de Bra bantse Zeeuwen. Het basisge voel voor carnaval ontbreekt. Kinderen sparen hier niet een jaar lang hun zakgeld om in fe bruari alles uit te geven. „Carna val is een gevoel dat je van kindsbeen af meekrijgt", zegt Claudia Zanin. „Ik liep mee in optochten, vierde carnaval op school. Dat gevoel kun je niet in een paar jaar opstarten." Maar ook op de lange termijn kunnen Zanin en Verheijen zich geen carnavalvierend Walche ren voorstellen. Het is een ka tholiek feest en er zijn hier te weinig katholieken om het van de grond te krijgen. „Het past hier gewoon niet in de cultuur. Het is geen traditie." Carnaval op Walcheren blijft daardoor beperkt tot een feest middag op enkele scholen en carnavalsavonden voor de be woners van het vroegere Vijver vreugd in Middelburg. „We heb ben ook helemaal niet de illusie dat we hier een carnaval kunnen opzetten zoals ze dat in Brabant of Limburg vieren", verklaart het bestuur van de Oost-Sou- burgse carnavalsstichting. „Voor ons is het een sociaal ge beuren. waarin we voor bepaal de groepen iets organiseren. En bij hen slaat het in ieder geval goed aan." Een prins Carnaval is er wel, net als een jonker en een hofdame. Voor volwassenen is er echter niets te doen. „De Zeeuw is te nuchter voor dit feest", aldus het bestuur van de stichting. „En een nadeel is natuurlijk ook dat de Brabanders en Limburgers die hier wonen met carnaval te ruggaan naar hun geboorte grond." Ach, eigenlijk is het voor ieder een zo het beste. Op Walcheren is er in feite geen belangstelling voor dit feest, dus voor wie moet je het organiseren? Trouwens, omdat Walcheren gevrijwaard is van boerenkielen, rode neuzen, Dorus-shirts en clownspakken, zitten heel wat vakantiewonin gen vol. Volgens de Brabanders en Limburgers wordt carnaval bovendien nergens zo gevierd als bij hen. Zij zullen dus toch te ruggaan naar hun geboorte grond. Zanin: „Het is me veel te dierbaar om ergens anders naar toe te gaan." Goes Kwadendamme De festiviteiten in het Hanzehat beginnen vrijdag 16 februari on der het motto 'Alle hekheid op un stokje'. Prins Adri en zijn ge volg gaan 's middags langs de scholen. Om 21.00 uur is het bal in café Barends. De optocht houdt om 14.30 uur halt bij het stadhuis, waar de Goese burge meester drs D. J. van der Zaag de sleutel van de stad uit handen geeft. Prins Adrie opent vervol gens symbolisch de bierpomp op de Beestenmarkt. De beste deel nemers aan de optocht ontvan gen in De Prins van Oranje prij zen. Hier is het 's avonds van 19.00 uur Cola-bal voor de jeugd. Zondagmiddag vanaf 13.30 uur is het kindercai-naval in De Prins van Oranje, 's Avonds be zoeken Prins Adri en de raad van elf de verschillende kroegen. Het grote Arti-bal begint maandag om 20.00 uur en staat in het te ken van de vijftigste verjaardag van Arti Carnaval. Dinsdag avond is er een kroegentocht. Om 23.45 uur wordt de bierpomp op de Beestenmarkt onder aan wezigheid van de burgemeester traditioneel afgesloten en is het feest ten einde. 's-Heerenhoek Het Paerehat viert dit jaar feest onder het motto 'Me bin mie hin tuug paeren t'ouwen'. Prins Ton I bezoekt met zijn gevolg om 13.30 uur de plaatselijke basis school. De prins geeft vrijdag 16 februari om 18.30 uur de aftrap tijdens de officiële onthulling van 'Jikke van Paerehat'. Om 18.45 uur is de bonte avond voor de basisschooljeugd in café De Korenbeurs. Vanaf 20.30 uur is het 'Opwermbal' in partycen trum De Geveltjes. Wethouder C. J. Elenbaas-Murre van de ge meente Borsele overhandigt tij dens deze feestavond de sleutel van het dorp aan Prins Ton I. Zaterdag lost Prins Ton het eer ste schot in de carnavalsschie- ting in bar Walk-Inn. Om 14.30 uur trekt de kinderoptocht door het Paerehat. Na afloop is het kinderbal in De Jeugdhoeve. 's Avonds is het daar vanaf 19.30 uur carnavalsbal. De grote op tocht begint zondag om 14.00 uur. Nadien zijn er prijzen voor de mooiste wagens, wagentjes en lopers. Na de prijsuitreiking is het bal in alle gelegenheden in het dorp. Maandag begint om 15.00 uur in bar-disco Kiekieris het Kieltjes bal voor jong en oud. 's Avonds zijn er bals in de diverse horeca gelegenheden. Met het verbran den van De Koenkelpot wordt het programma om 23.11 uur of ficieel afgesloten. Lewedorp De festiviteiten in het Kraaie- nest. beginnen op donderdag 15 februari om 20.30 uur met het bouwersbal in café De Goede Verwachting. Vrijdag om 14.30 uur vieren de kinderen carnaval in het verenigingsgebouw. De volwassenen hossen om 21.00 uur in café De Goede Verwach ting. Burgemeester ing J. L. M. Mandos overhandigt zaterdag om 13.30 uur de sleutel aan De Kraaiepikkers. Een half uur la ter vertrekt de optocht. Na af loop is de prijsuitreiking in café De Goede Verwachting. Hier be gint om 21.00 uur het carnavals bal. In dezelfde gelegenheid sluit een smartlappenfestival zondag om 16.30 uur het programma af. Zaterdag wil carnavalsvereni ging De Kraaienpikkers de lang ste polonaise van Nederland vormen en zo in het Guiness Book of Records komen. Het re cord, een polonaise van 1256 per sonen, staat nu nog op naam van een Brabants dorpje. Wie mee wil werken, is welkom om 13.00 uur op het Kerkplein. Onder het motto 'Mé gae in 'tge- rèèl' viert carnavalsvereniging De Pikpotters de zotte dagen in café 's-Lands Welvaren. Daar 15 vrijdag 16 februari om 19.30 uur de Halve Natte Avond. Wethou der P. J. Vollaard overhandig zaterdag om 14.00 uur de sleutel van het dorp aan Prins Hendrik I. Na deze plechtigheid trekt de optocht door het dorp. Na afloop van de rondgang is het kinder bal. De prijsuitreiking voor de optocht is om 16.30 uur. waarm het carnavalsbal losbarst. Kortgene Prins Jan II ontvangt zaterda? 17 februari om 11.00 uur in café; Kompas de Kortgeense Kwalier voor een 'carnavalsblooker' Ou 14.00 uur vertrekt de optoch; vanaf de kade voor een tocht door 't Kwallengat. Nadien barst het bal los in De Pomp- weie. dat met carnaval omge doopt is tot Het Kwallenhof. Avonds is het daar wederom bal. dat door zal gaan tot de kleine uurtjes. Zondagochtend is voor de feestvierders een ontbijt in het Kwallenhof. Vanaf 150' uur hossen de kwallen hier ver der. Wissenkerke Carnavalsvereniging De Kroot krukkers begint op zaterdag 1; februari om 13.45 uur in caféD: Kroon met kindercarnaval. Or 20.00 uur is het daar groot earn* valsbal. De feestelijkheda staan onder leiding van Prim Abraham I. Oud-Vossemeer Vrijdag 16 februari brengen Prins Kedöóze en de raad van ei' om 10.00 uur een bezoek 1 peuterspeelzaal De Pluus. Middags gaan de prins en zjp gevolg langs de basisscholen.li café Hof van Holland beginton 20.30 uur het gemaskerd bal. Zt terdag ontvangt. Prins Kedóós om 12.49 uur de sleutel van Oud Vossemeer uit handen van bur- gemeester H. A. van der Mut nik. Een kwartier later zet de op tocht zich in beweging en on 14.00 uur is het vlooiencircus ia dorpshuis De Vossekuil. Vana! 21.00 uur is het carnavalsbals de cafés in het dorp en om IJl uur is het tijd om op de 'stassf mispit' de roos te vellen. Serooskerke (S) De enige Schouwse optocht zo zich vrijdag 16 februari om 17.3! uur voor het dorpshuis in Se- rooskerke in beweging. Na dl rondgang gaan de carnavals vierders eten en drinken in ba sisschool De Schelphoek. Ver volgens is het vanaf 19.00 uu feestavond in het dorpshuis. Walcheren De carnavalsoptocht in Oost Souburg, die gepland stond voa zaterdag 17 februari, gaat dil jaar niet door. Het bestuur van de Carnavalsstichting Oost Souburg heeft dat vorige weel vrijdag besloten. „Door de es treme kou konden de groepei hun wagens niet op tijd af kn> gen", aldus het bestuur. Dew; gens worden in de buitenluch gemaakt. „Het was onveranl woord er met dit weer werken." Ook de sleutelover handiging op het bordes van te; voormalige gemeentehuis aa de Kanaalstraat in Oost-Soir burg is van het programma» schrapt. De carnavalsmiddag voor best ners van het vroegere Vijver- vreugd gaat gewoon door. feest vindt plaats in danszai Cosmo in Vlissingen en staats het teken van Copa Caban: Zondagmiddag 18 februari kie nen de kinderen zich uitleven^ dens het Kindercarnaval l. zijn vanaf 13.30 uur welkom s danszaal Cosmo. (Entree graffi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 14