Japan wijst rapport slavinnen af Serviërs boos over arrestatie officieren PZC Paus roept in Guatemala op tot vrede COTTAGE Landelijke schoonheid in eerlijk, PAAUWE Nederlandse hulp onderweg naar rampgebied China buitenland VN verzoekt om aanbieden verontschuldigingen en uitkeringen Zuid-Korea klaar voor opvang noorderlingen Scheepswerf Gdansk vreest faillissement Sabena vleugellam door staking Studie: meer geweld op tv leidt tot ongevoeligheid WOENSDAG 7 FEBRUARI 1996 GENEVE (RTR/ANP) - De Ja panse premier Ryutaro Hashi moto heeft dinsdag het VN-rap- port verworpen over de ruim 200.000 vrouwen die tijdens de Tweede Wereldoorlog door Ja panse soldaten zijn misbruikt. Volgens het rapport moet Japan in het openbaar verontschuldi gingen aanbieden en smarte- geld betalen aan de vrouwen die als seksslavinnen werden misbruikt. Japan wilde tot nu toe alleen een zekere morele verantwoordelijk heid op zich nemen. Recht streekse uitkeringen aan slacht offers zitten er ook nu niet in. Volgens de kabinetschef van premier Hashimoto, heeft Japan geen enkele wettelijke verplich ting het rapport te aanvaarden. Voorzitter S. Lapré van de Stich ting Japanse Ereschulden (JES), waarin 77.000 Nederlandse slachtoffers van de oorlog met Japan verenigd zijn, is boos. „Dit zal een staartje hebben. Ja pan kan een VN-rapport toch niet zomaar naast zich neerleg gen. Als Japan een permanente zetel in de VN-Veiligheidsraad wil, dan zal het zich toch anders moeten opstellen." Naar het zich laat aanzien moe ten de slachtoffers van de oorlog van Japan het hebben van het proces dat JES in Tokyo heeft aangespannen. De rechtbank dreigde JES onlangs niet-ont- vankelijk te verklaren, maar dat is op basis van het internatio nale recht voorkomen, aldus La- pre dinsdag. „We zijn nu ontvan kelijk verklaard en dat zien we als de eerste gewonnen slag." De JES-voorzitter hoopt dat de rechtbank eind dit jaar tot een vonnis komt. Proefpersonen De rechtszaak is aangespannen door een handvol proefperso nen, die ieder voor een soort van oorlogsleed staan. Seksslaver- nij, het onderwerp van het dins dag verschenen VN-rapport, is daar ook bij. In het 37-pagina's tellende ver slag constateert de VN-rappor- teur voor geweld tegen vrouwen, Radhik Coomaraswamy, dat het keizerlijke Japanse leger al in de jaren dertig was begonnen met het opzetten van een keten van relaxruimtes in Azië. In de Tweede Wereldoorlog werd deze praktijk door het Japanse leger weer in ere hersteld. Meer dan 200.000 vrouwen, in leeftijd va riërend van 14 tot 18 jaar en voor het overgrote deel van Koreaan se herkomst, werden gedwongen het de Japanse soldaten naar de zin te maken. Ze kregen het eufe mistische predikaat 'troost meisjes' opgeplakt. De Srilankaanse advocate stelt in haar rapport dat de Japanse regering moet erkennen dat het systeem van relaxruimtes en de gedwongen prostitutie volledig in strijd is geweest met het inter nationaal recht en dat de rege ring daar ook de verantwoorde lijkheid voor moet nemen. Coomaraswamy heeft haar rap port gebaseerd op haar bevin dingen tijdens een studiereis in juli vorig jaar naar Japan en Noord- en Zuid-Korea. De VN- Commissie voor de Mensenrech ten bespreekt het document in maart in Genève. Rechter verbiedt Michael Jackson maken videoclip in sloppenwijk RIO DE JANEIRO (AP) - Een rechter in Rio de Janeiro heeft Michael Jackson voorlopig ver boden zijn nieuwste videoclip op te nemen in een beruchte sloppenwijk van de Braziliaan se stad. Volgens de rechter kunnen beeldopnames van de armoede en achterstand het imago en daarmee het toerisme in Rio schaden en een negatieve reac tie veroorzaken. Hij gaf de pop zanger twintig dagen de tijd zijn bedoelingen met de videoclip beter duidelijk te maken voor hij alsnog toestemming kan krijgen voor de filmopnames. Jackson zou later deze week in Rio arriveren om beelden op te nemen in de sloppenwijk Santa Marta. Deze beelden wil hij gebruiken in de videoclip bij zijn laatste single 'They Don't Care About Us'. Regisseur van de opnames is Spike Lee. De inwoners van Santa Marta, een gewelddadig niemandsland dat wordt gecon troleerd door drughandelaren, zijn verdeeld over de plannen van Jackson. Kinderen spelen tussen de benen van Guatamalteekse geestelijken tijdens het bezoek van de paus aan Guatamala-stad. foto Reuters/Flor Cordero GUATEMALA (CIC/DPA) - Paus Johanes aan vier Latijns-Amerikaanse landen. In Guatemala woedt al sinds 1960 eei Paulus II heeft maandag de inwoners van President Alvara Arzu van Guatemala die geroorlog tussen militairen en lam GUATEMALA (CIC/DPA) - Paus Johanes Paulus II heeft maandag de inwoners van Guatemala opgeroepen een eind te ma ken aan de bloedige burgeroorlog die aan 140.000 mensen het leven heeft gekost. „Een ware vrede is noodzakelijk", zei de paus. „Een vrede die een gift van God is en de vrucht van dialoog en verzoening." De 75-jarige paus arriveerde maandag in Guatemala voor een zevendaags bezoek aan vier Latijns-Amerikaanse landen. President Alvara Arzu van Guatemala die zondag bij een aanslag ongedeerd bleef, noemde het hoofd van de Rooms-Katho- lieke Kerk een „vredesboodschapper". De president sprak de hoop uit dat het paus bezoek zal bijdragen tot een oplossing van de problemen in een land dat geteisterd wordt door onrecht en gewapende conflic ten. In Guatemala woedt al sinds 1960 een bur geroorlog tussen militairen en landeige naren aan de ene kant en linkse guerilla's en arme boeren aan de andere kant. De guerilla's hebben daarbij de steun van de indianen die de meerderheid van de bevol king uitmaken. Uit respect voor de paus heeft de bevrijdingsbeweging tijdens het pausbezoek een staakt-het-vuren afge kondigd. SARAJEVO/DEN HAAG (AFP ANP) - De Bosnische Serviërs hebben dinsdag elk contact met de moslim-Kroatische federatie opgeschort, nadat deze bekend heeft gemaakt officieren en an dere personen te hebben aange houden wegens oorlogsmisda den. De Serviërs spreken van elf arrestanten, terwijl de Bosni sche moslims de arrestatie van acht Serviërs hebben gemeld. Een herstel van de contacten is pas mogelijk na de vrijlating van de „illegaal" gearresteerden, verklaarde de Servische leiding in het hoofdkwartier in Pale. Vooralsnog weigeren de Ser viërs elk gesprek met de moslim regering en weigeren zij ook af gezanten te sturen naar de Bos nische hoofdstad Sarajevo, die grotendeels in handen is van de moslims. De Servische leiding wil dat toekomstig overleg over het vredesakkoord van Dayton plaatsvindt op neutraal terrein. De minister van informatie van de niet-erkende Servische repu bliek, Dragan Bozanic, riep de internationale gemeenschap op de moslims naar aanleiding van SEOUL (AP) - Zuid-Korea is van plan honderden scholen aan de grens te gebruiken voor de opvang van een mogelijke vluchtelingenstroom uit het verarmde buurland Noord-Ko- rea, zo heeft een hoge functiona ris van het Rode Kruis dinsdag laten weten. Zuid-Korea verwacht dat een stroom vluchtelingen op gang komt door de politieke instabili teit en acute voedseltekorten in het geïsoleerde communistische buurland. Volgens de Zuidkore- aanse autoriteiten zijn er dui zenden Noordkoreanen naar China en andere Aziatische lan den gevlucht die asiel zouden willen aanvragen in Zuid-Korea. Lee Byu-woong, secretaris-gene raal van het Rode Kruis, zei dat Zuid-Korea een noodplan heeft opgesteld dat erin voorziet dat 270 lagere en middelbare scho len aan de grens worden inge richt als opvangcentra. Noord-Korea heeft ernstig te lij den gehad onder overstromin gen waardoor meer dan 500.000 mensen dakloos zijn geraakt. WARSCHAU (DPA) - De scheepswerf van Gdansk, de vroe gere werkgever van de Poolse oud-president Lech Walesa, staat aan de rand van de afgrond. Volgens directeur Ryszard Goluch is de onderneming gedwongen het faillissement aan te vragen, als de Poolse regering niet met een financiële te gemoetkoming over de brug komt. Volgens Goluch gaat zijn werf gebukt onder een grote schul denlast. Vorig jaar moest hij de boeken sluiten met een ver lies van 100 miljoen zloty i f 65 miljoen). Oorzaak van het nega tieve resultaat is de voor export ongunstige koers van de Poolse munteenheid. De directeur wees dinsdag kritiek van de hand dat de scheepswerf, met steun van Walesa, zou hebben verzuimd om de bezem door het bedrijf te halen. Walesa werkte in de jaren tachtig als elektriciën in Gdansk. Hij was mede-oprichter van de vakbond Solidariteit, die een cruciale rol speelde in de omwentelingen in Polen. Sinds zijn nederlaag bij de onlangs gehouden presidentsverkiezingen, houdt Walesa weer kan toor op de werf in Gdansk. hun „vijandelijke gedrag" een waarschuwing te geven. De Ser viërs beschouwen de arrestaties als een grove schending van het Dayton-akkoord en verwijten de Ifor-vredesmacht bij de arresta tie niet tussenbeide te zijn geko men. De stap van de Serviërs volgt op de bekendmaking van de mos lim-regering in Sarajevo dat zij op 30 januari twee officieren, een chauffeur, drie gewapende mili tairen en twee anderen heeft gearresteerd. Dat zou gebeurd zijn in de Servische wijk Ilidza, toen de officieren op weg waren naar een gesprek met Navo-offi- cieren. Tribunaal Het hoofd van de Bosnische vei ligheidspolitie, Bakir Alispahic, zei dinsdag in Sarajevo dat de of ficieren, generaal Djordje Djukic en kolonel Aleksa Krsmanovic, zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogsmisdaden. „We heb ben niet alleen bewijzen dat zij deelnamen aan moorden op bur gers, maar ook dat zij hielpen bij het organiseren van die moord partijen in de omgeving van Sa rajevo." Hij voegde eraan toe dat niet alleen de Bosnische rege ring. maar ook het Joegoslavië- tribunaal in Den Haag de zaak onderzoekt. Woordvoerder Christian Char- tier van het Joegoslavié-tribu- naal in Den Haag zei dinsdag dat het Tribunaal de namen heeft gekregen van de acht en details van de misdaden die zij zouden hebben begaan. Het tribunaal zal onderzoeken of zij zich daad werkelijk aan oorlogsmisdaden schuldig hebben gemaakt. Drie onderzoekers bevinden zich al in Sarajevo naar aanleiding van een eerdere melding van de Bos nische regering dat zij mensen had gearresteerd. Chartier zei dat de onderzoekers alle acht Serviërs zullen ondervragen en rapport zullen uitbrengen aan aanklager Richard Goldstone in Den Haag. Het tribunaal heeft tot dusver 52 mensen wegens oorlosgmisda- den in staat van beschuldiging gesteld. Djukic noch Krsmano vic komt op deze lijst van 52 voor. De Bosnische premier Ha- san Muratovic zei dinsdag op een persconferentie dat de twee officieren zullen worden vrijgela ten zodra vaststaat dat zij on schuldig zijn. De internationale bemiddelaar Carl Bildt drukte de Bosnische regering op dezelf de persconferentie op het hart deze gevoelige zaak ..heel erg snel op te helderen". Een gestrande reiziger wijst naar een bord waarop zijn vlucht wordt afgelast. foto Reuters/Benoit Doppagne BRUSSEL (ANP) - De Belgische luchtvaart maatschappij Sabena heeft al haar vluchten voor dinsdag afgelast. Het personeel van Sa bena heeft dinsdagmorgen het werk neerge legd uit protest tegen bezuinigingsplannen van de directie. In december kondigden de Sabena-werkne- mers ook al enkele keren een plotselinge 24- uursstaking af. Dinsdagmorgen was dat. op nieuw het geval. Directie en vakbonden zijn al maandenlang in onderhandeling over een nieuwe cao. Maandag liepen de gesprekken op nieuw vast. Passagiers die dinsdagochtend vanaf de Brus selse luchthaven Zaventem wilden vertrekken, werden geconfronteerd met lange wachttijden. Geprobeerd werd hen met behulp van andere maatschappijen op de plaats van bestemming te krijgen. fAdvertentiei massief hout Scandinavisch grenen is op z'n mooist als je het in een milieuvriendelijke was zet Dan komt de tekening van de naniurli|ke structuur goed tot zijn recht Elk meubel is een stuk met individuele kenmerken. Leven met zulke meubelen is puur wonen. Groen wonen zo zou je het ook kunnen noemen, want planten en bloemen voelen zich eveneens thuis in een Cottage omgeving. el^^wone„viDd.bi.pMweinGoe,. 12000m2 showroom Marconistraat 15.0113 220840 Washington waarschuwt Peking WASHINGTON (APi - De Amerikaanse regering heeft China gevraagd het militaire vertoon in de buurt van Taiwan te be perken en gewaarschuwd dat eventueel geweld tegen het ei land niet getolereerd zal worden. China wil deze week grootschalige legeroefeningen beginnen voor de kust van Taiwan, waar zo'n 400.000 soldaten aan zullen deelnemen. De oefening zou twee maanden duren. China be schouwt Taiwan als een afvallige provincie en keert zich de afgelopen tijd fel tegen de campagne voor internationale er kenning die de Taiwanese president Lee Teng-hui zou onder nemen. Een Amerikaanse regeringsfunctionaris wilde overi gens niet zeggen hoe Washington zal reageren als het tot een gewapend conflict komt tussen China en Taiwan, Panda's ziek door bamboetekort PEKING i AFPi - De veertien reuzenpanda's van de dierentuin van Peking zijn ernstig ziek geworden door een tekort aan bamboe. Ze kregen diarree nadat was overgeschakeld op een dieet van vlees, eieren, appels en melk. De panda, een met uitsterven bedreigde diersoort, leeft vrijwel uitsluitend van jonge bamboescheuten. Per dag consumeert het dier ongeveer tien kilo van deze plant. De dierentuin kan door een terugvallende produktie van bamboe in de provincie Henan, slechts 1.5 kilo per dier bemachtigen. De boeren in de regio schakelen over op meer rendabele gewassen. Bovendien wordt de bamboe gebruikt voor verwarming. Geld voor het ko pen van bamboe uit verder weg gelegen provincies is er niet. In 1995 leed het park een verlies van bijna 3 miljoen gulden Bevolking Gaza groeit te snel El BIREH iAPi - De bevolking in de toch al volle Gazastrook zal binnen 15 jaar verdubbeld zijn wegens het hoge geboortecij fer. Zo maakte het Palestijnse bureau voor de statistiek dins dag bekend. Woordvoerder Hassan Abu Libdeh. waarschuwde ervoor dat de verarmde Gazastrook deze bevolkingsaanwas niet aankan Op het ogenblik wonen er bijna een miljoen Pale- stijnen en krijgt elke vrouw gemiddeld 7,44 kinderen „Het gebied zal exploderen wegens werloosheid, slechte dienstverlening, ernstige woningnood en andere problemen", aldus Abu Libdeh. Het Palestijnse bestuur staat afwijzend te genover geboortebeperking omdat dit in strijd is met de islami tische leer. Roemeense mijnwerkers in staking BOEKAREST (AP) - Circa 160.000 Roemeense mijnwerkers zijn dinsdag een 24-uursstaking begonnen voor het behoud van hun banen. Intussen worden in Boekarest de onderhandelin gen tussen de vakbonden en de regering voortgezet De mijnwerkers willen belastingverlagingen en vervroegd pen sioen. Zij dreigen met een algemene staking. Veertigduizend kompels in de bruinkolenmijnen doen niet mee. Hun vakbond, die met gewelddadige demonstraties in 1990 en 1992 in Boeka rest opzien baarde, heeft van actie afgezien Volgens de overheid hebben de elektriciteitscentrales nog een kolenvoorraad voor drie dagen De mijnwerkers verdienen met een doorsnee maandloon van 350.000 lei (iets meer dan 200 gul den) bijna een derde meer dan de gemiddelde Roemeense werknemer. PEKING (RTR/ANP) - Artsen zonder Grenzen stuurt woens dag twee vliegtuigen met der tien hulpverleners en 60 ton me dische hulpgoederen, tenten en dekens naar het door een zware aardbeving getroffen Lijiang in de Chinese provincie Yunnan. Naschokken na de beving van zaterdag bemoeilijken het red dingswerk. Het aantal onbe woonbare huizen is gestegen tot 330.000. Honderdduizenden mensen die dakloos zijn na de beving trot seerden de felle koude en durf den hun beschadigde woningen niet in terwijl de aarde in het ge bied blijft beven. De aantal do den steeg tot 246. Er zijn 15.000 gewonden, van wie er bijna 4000 ernstig aan toe zijn. Hele dorpen in het pittoreske, bergachtige gebied aan de grens met Tibet zijn weggevaagd. Er bestaat dringend behoefte aan warme kleding, onderdak en me dicamenten. „Er zijn onvoldoen de tenten en sommige mensen slapen gewoon op stukken hout", zei een verslaggever. „Het is zeer koud. bij temperaturen tot -12 graden in de vroege och tend". Artsen zonder Grenzen stuurt naar Kunming tenten, genees middelen. medisch en sanitair materiaal, dekens en water tanks. Het dertien leden tellen de AzG-team zal samen met de plaatselijke autoriteiten en het Chinese Rode Kruis de situatie in kaart brengen en dan in het rampgebied aan het werk gaan. De Chinese autoriteiten ver zochten maandagavond officieel om internationale hulp. De Novib stelde dinsdag 250.000 gulden beschikbaar voor de slachtoffers van de aardbeving. De hulporganisatie Oxfam In ternational zal van het geld nood-onderkomens en medische verzorging kopen en voedsel en veilig drinkwater leveren. WASHINGTON (AP) - Geweld op televisie leidt tol meer ge weld in het dagelijks leven, maakt mensen ongevoeliger voor de gevolgen daarvan en leidt ertoe dat mensen banger zijn. Dat zijn de conclusies van een uitgebreid onderzoek naar geweld op de Amerikaanse tele visie. Voor de studie werd 2.500 uur te levisie gekeken. Daarbij bleek dat in de meeste programma's geweld voorkomt en dat meestal niet wordt getoond wat de gevol gen zijn van gewelddadige ac ties. Het 1,5 miljoen dollar kos tende onderzoek werd verricht door vier universiteiten in op dracht van Amerikaanse kabel netten. „Plegers van geweld gaan in de tv-films in 73 procent van de ge vallen vrijuit", aldus de onder zoekers. „Daardoor is het waar schijnlijker dat de kijkers leren dat geweld loont." Steeds meer Amerikanen me nen dat er te veel geweld op tele visie is. President Clinton laakte de gewelddadige programmas op de Amerikaanse kabel kort geleden nog in zijn State of the Union. Republikeinen die een gooi willen doen naar het presi dentschap wijzen naar Holly wood als de boosdoener. Clinton mag verklaring voor rechter op videoband zetten WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse president Clinton hoeft volgende maand in een rechtszaak te gen vroegere zakenpartners niet in persoon te getuigen. Het Witte Huis bevestigde dinsdag dat het niet nodig is dat de president naar Ar kansas gaat. Hij kan zijn verklaring mogelijk op een videoband afleggen. De rechter in Little Rock. de hoofdstad van Arkansas, dagvaardde maandag Clin ton. die vroeger gouverneur van deze staat was De presi dent is alleen getuige in de zaak die draait rond een aan zienlijke fraude die zou zijn gepleegd bij het faillisse ment van een spaarbank en beleggingsmaatschappij Susan McDougal. een voor malige partner van het echt paar Clinton in het roem ruchte Whitewater landont- wikkelingsproject. had om de dagvaarding van Clinton gevraagd. Hij is volgens haar „de enige mens op aarde" die beschuldigingen tegen haar kan weerleggen McDougal. haar voormalige echtge noot. en de huidige gouver neur van Arkansas, Jim Guy Tucker, staan op 4 maart in Little Rock terecht wegens fraude. De McDougals zouden in 1989 op onrechtmatige wijze geld hebben gesleept uit een failliete spaar- en beleg gingsmaatschappij. Boven dien zouden ze dankzij de in vloed van Clinton, toen gou verneur van Arkansas, een door de overheid gergaran- deerde lening van 300.000 dollar (450.000 gulden) heb ben verkregen van rechter en zakenman David Hale Deze lening werd nimmer te rugbetaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5