Brief Couzy verbijstert Kamer Fokker op weg naar sterfhuis constructie PZC Eén op drie mensen bang voor narcose Twee kroonprinsen in Noordwijk „Morgenochtend mijn geld al in een Postbank beleggings fonds, kan dat ook?" binnenland Generaal verandert in week van standpunt over dienstplicht Nederlanders kopschuw jegens stakingsacties R&i Horeca bepleit onderzoek naar criminele infiltratie Ministerie begeleidt einde Landbouwschap Bestellers boos over beloning Algemene Postdienst Nederland Officierenvereniging vindt bevordering Karremans terecht WOENSDAG 7 FEBRUARI 1996 AMSTERDAM (ANP) - Eén op de drie mensen die een opera tie moet ondergaan, heeft angst voor de narcose. Patiën ten zijn bang om het bewust zijn te verliezen, voor onvol doende narcose, abnormale reacties of waarnemingen. Ook zijn ze bang voor misse lijkheid en pijn. Er zijn zelfs zieken die denken dat ze dood gaan. Dat blijkt uit een onderzoek van N Moerman, die hierop 13 februari promoveert aan de Universiteit van Amsterdam. Ze ondervroeg bijna zevenhon derd mensen over de ervarin gen die zij hadden bij operaties met volledige narcose. Moerman sprak met drie men sen die ontwaakten uit de nar cose tijdens de operatie. Het gaat om het verschijnsel „awa reness". „Die mensen kunnen dan horen en voelen soms iets. Ze kunnen zich machteloos en bang voelen. De latere gevol gen van het ontwaken kunnen slapeloosheid, angstdromen en paniekaanvallen zijn." Er is wel wat te doen aan de angsten, stelt de promovenda. „Anesthesiologen kunnen een belangrijke rol spelen bij de op vang van angstige mensen en degenen die slechte ervaring hebben met narcose. Als pa- tienten de informatie krijgen die op hen is toegesneden, kan veel angst worden voorko men", aldus de onderzoekster. Uit haar onderzoek blijkt dat 20 procent van de mensen geen informatie over hun operatie wil. ..Maar er is een wettelijke verplichting om altijd voorlich ting te geven over bij voorbeeld mogelijke risico's. De behoefte aan informatie kan door antwoorden op de vragenlijst goed worden afge stemd op de wens van de pa tiënt." DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Gmelich Meijling van defensie is gisteren in de Twee de Kamer tot zijn eigen verbij stering geconfronteerd met een brief waarin de bevelhebber van de landmacht, Couzy, er voor pleit de dienstplicht nog een jaar te handhaven. Deze brief is gedateerd op 22 januari 1996. Een week later adviseerde luitenant-generaal Couzy aan de staatssecretaris de dienst plicht versneld op te heffen. De bewindsman, die tijdens een debat over het beëindigen van de dienstplicht door het CDA- kamerlid Hillen op de brief werd gewezen, kon geen verklaring geven voor de plotselinge om mezwaai die de generaal eind ja nuari had gemaakt. Gmelich Meijling kende de brief niet. Couzy, die zijn schrijven had ge richt aan de commandanten in het land. had er tijdens zijn ge sprek met Gmeüch Meijüng op 29 januari over gezwegen. Couzy schrijft op 22 januari: „Om te kunnen blijven funk- tioneren en om de overgang naar een beroepsleger zorgvul dig en succesvol te kunnen laten verlopen, moet de Landmacht tot en met eind 1996 over dienst plichtige militairen beschik ken." Gênant Nadat de brief gisteren was ver spreid, viel vrijwel de hele kamer over de staatssecretaris heen. GPV-woordvoerder Van Middel koop vroeg zich af of de bewinds man wel serieus wordt geïnfor meerd door de landmacht. Zijl stra (PvdA) noemde het „rond uit gênant" en „nauwelijks se rieus te nemen, dat de land machtbevelhebber zo snel van mening kan veranderen. De staatssecretaris kondigde aan snel een gesprek te voeren AMSTERDAM (ANP) - Neder landers zijn nauwelijks nog be reid om te staken. Gemiddeld is nog maar een kwart van de werknemers over te halen het werk te onderbreken voor loonsverhoging, werkgelegen heid of milieumaatregelen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam in opdracht van de FNV. De actiebereidheid lag ruim zes jaar geleden nog veel hoger. Toen wilde 42 procent van de werknemers een werkonderbre king houden om de looneis kracht bij te zetten, tegen 24 pro cent nu. Onder FNV-leden gaat .ems n.lK. lama AMSTERDAM (ANP) - De in surséance verkerende vlieg tuigbouwer Fokker rest weinig anders dan een sterfhuiscon structie, een methode die in 1993 met succes bij vrachtwa genproducent DAF is toegepast. Dat valt op te maken uit het be richt dat de bewindvoerders bij Fokker dinsdag hebben ver stuurd. Volgens hun mededelingen heb ben de potentiële gegadigden voor de vliegtuigbouwer te ken nen gegeven dat zij geen bod op de aan de beurs genoteerde aan delen of obligaties Fokker over wegen. Hun interesse beperkt zich tot de dochtervennoot schappen of hun activiteiten. Er moet bovendien rekening mee worden gehouden dat ook in geval van voortzetting van al le bedrijfsactiviteiten een drasti sche kostenvermindering, waar onder lagere personeelskosten, onvermijdelijk zal zijn. Bij volledig gebrek aan belang stelling voor de aandelen Fok ker staat het faillissement van hetholdingbedrijf, de Koninklij ke NV Fokker met een schuld van ruim f 3 miljard, zo goed als vast. Bij een sterfhuisconstructie gaan de benodigde activa in een nieuw op te richten vennoot schap over, met achterlating van schulden en personeel in de oude. De bewindvoerders laten de oude vennootschap failliet gaan, waardoor de afvloeiings- kosten van het personeel voor rekening van de gemeenschap komen. Ook de crediteuren van de oude onderneming en de aan deelhouders staan meestal met lege handen. DAF-Trucks Voor één van de bewindvoer ders, mr. A. Deterink, is de sterf huisconstructie gesneden koek. Bij is namelijk curator in de DAF-zaak en is in die hoedanig heid betrokken geweest bij de nieuwe start van de vrachtwa genproducent., Voor de helft van de ruim 5000 Nederlandse mede werkers was echter geen plaats gereserveerd bij het nieuwe DAF Trucks. Zij konden geen aanspraak maken op een sociale regeling. Vakbondsbestuurders willen nog niet te veel vooruitlopen op deze mogelijkheid, maar zij to nen zich wel bezorgd over de me dedeling dat een drastische kos tenvermindering onvermijdelijk 's Bestuurder A. van der Molen van de vakbond Unie maakt met Couzy om er achter te ko men „wat er zich in het hoofd van de bevelhebber heeft afge speeld". Het is de tweede keer in korte tijd dat de poütieke top bij Defensie verrast wordt door een actie van generaal Couzy. De be velhebber moest vorige week bij defensieminister Voorhoeve uit leg komen geven over de bevor dering van overste Karremans, de laatste Dutchbat-comman- dant in Srebrenica. Couzy had Karremans. zonder Voorhoeve daar in te kennen, tot kolonel bevorderd. Gmelich Meijling was maandag naar de Kamer geroepen om uit te leggen waarom hij eind ja nuari plotseling besloot de op komstplicht met onmiddellijke ingang te beëindigen. November vorig jaar had hij de Kamer nog bezworen dat de dienstplicht pas per 1 april 1996 kon worden afgeschaft, anders zouden er „gaten" vallen in de organisatie van de landmacht. Weigeryuppen De bewindsman verdedigde zijn jongste beslissing door te wijzen op de bijzonder gunstig verlo pende herstrukturering bij de Krijgsmacht. Uit de meest recen te gegevens hierover werd eind januari duidelijk dat er dit jaar veel minder dienstplichtigen no dig zouden zijn. aldus Gmelich Meijling. De laatste dienstplichtigen zul len voor hun inspanning beter betaald worden, zegde de staats secretaris de Kamer toe. PvdA- Kamerlid Zijlstra riep in een mo tie op de overgebleven dienst plichtigen tot hun afzwaaien te betalen als beroepsmilitairen, maar volgens Gmelich Meijling is dat te duur. Waarschijnlijk zullen ze er nu een paar honderd gulden per maand op vooruit gaan. PvdA. GroenLinks en D66 vroe gen de staatssecretaris te over leggen met minister Sorgdrager van justitie om een alternatief te vinden voor de zeven maanden celstraf die dreigt voor de ruim zevenhonderd 'weiger-yuppen'. Deze groep probeert met juridi sche middelen onder de dienst plicht uit te komen. Volgens de drie fracties is het onacceptabel dat deze weigeraars in een tijd van cellentekort zeven maanden in de gevangenis moeten door brengen. het om een daling van 57 naar 38 procent. Acties voor meer werkgelegen-, heid krijgen de steun van min der dan 30 procent van de werk nemers. tegen 40 procent in 1989. Ook deze tendens gaat niet aan de FNV-leden voorbij, al is hun stakingsbereidheid ook in dit geval hoger dan het landelijk ge middelde. Van de bondsleden komt 47 procent in actie voor meer werk, tegen 65 procent in 1989. De actiebereidheid voor milieuverbetering is onder de gemiddelde werknemer sinds 1989 zelfs gehalveerd tot 25 pro cent. O' NOORDWIJK - Kroonprins Willem-Alexander en zijn Belgische collega Filipe bekijken dinsdag tijdens een bezoek aan Estec, het Europese ruimtevaart centrum in Noordwijk, een model van de space-simulator. De toekomstige koningen der Lage Landen trekken vandaag, net als gisteren, met elkaar op en bezoeken samen belangrijke samenwerkingsprojecten tussen beide koninkrij ken, foto ANP/Ruud Hoff daaruit op dat de bewindvoer ders blijkbaar signalen uit de markt hebben gekregen dat Fokker alleen interessant is in een „zeer afgeslankte situatie". „Dit is een voorschot op een Fokker in afgeslankte vorm met een dramatische personeelsre ductie. Als we naar reddings boeien moeten omzien, moeten we nu ook kijken in de richting van Sociale Zaken", aldus Van der Molen. Zijn collega P. van Bers van de Industriebond FNV houdt even eens rekening met een stevige sanering, naast al eerder aange kondigd maar nog niet uitge voerde reorganisaties. Hoeveel van de 7900 Fokker-medewer kers uiteindelijk hun plaats be houden. is de vakbondsman op dit moment onduidelijk. Waardeloos Uit het bericht van de bewind voerders valt op te maken dat de aandelen en obligaties Fokker zo goed als waardeloos zijn. Op de Amsterdamse effectenbeurs dachten de handelaren daar dinsdag nog anders over. Het aandeel Fokker sloot dinsdag op f 4,30. vier dubbeltjes lager dan de slotkoers van maandag. De kandidaten die hebben laten weten in de markt te zijn, zijn de Canadese Bombardier-groep, de Aziatische maatschappijen Samsung (Korea) en Taiwan Ae rospace alsmede een Europese combinatie van Aerospatiale, Alenia en British Aerospace. Bij de door Fokker toegepaste se lectie was van belang of de kan didaat in staat konden zijn de activiteiten van Fokker inclu sief de assemblage van vliegtui gen voort te zetten. De bewind voerders maken daarmee hun inzet waar dat zij streven naar het instandhouden van een geïntegreerd vliegtuigbedrijf, in plaats van het in delen te verko pen. Dank zij het kredietarrange ment met de Nationale Investe ringsbank en ABN Amro, dat door tussenkomst van de Neder landse Staat tot stand is geko men. kunnen de sinds 23 januari in surséance van betaling verke rende Fokker-vennootschappen hun werkzaamheden vijf weken voortzetten. Door de grote inzet van de medewerkers en de posi tieve houding van de leveran ciers krijgen klanten hun vlieg tuigen volgens afspraak gele verd. Deze hebben de geplaatste orders niet ingetrokken. DEN HAAG (ANP) - De horeca-onderne- mers willen dat er een groot onderzoek komt naar de criminele infiltratie in de ho- reca-branche. De ondernemersorganisatie Koninklijke Horeca Nederland wil dat een onderzoeksbureau op zo kort mogelijke ter mijn in kaart brengt welke delen van de ho reca in handen zijn gevallen van crimine len. Ondernemers-voorzitter G. van der Veen wil hierover zo snel mogelijk in contact treden met het ministerie van justitie. Van der Veen hoopt dat het ministerie meehelpt het on derzoek te financieren. De horeca wordt, evenals de transportsec tor. met name genoemd in het rapport van de parlementaire enquêtecommissie opspo ringsmethoden. In beide sectoren doen zich volgens de commissie verontrustende ont wikkelingen voor. Zo worden horeca-ondernemers. vooral in de steden, afgeperst door criminele organi saties die 'bescherming' aanbieden. Ook zijn er gedwongen overnames en wordt zwart geld witgewassen. De speelautomatenbran- che is ook een geliefd doelwit van de georga niseerde misdaad. Dat de misdaad actief is in de horeca, is vol gens Van der Veen al lang duidelijk. Het gaat nu nog om de vraag waar in de branche de criminelen precies wortel hebben gescho ten. aldus de horeca-voorzitter. Dan moet er volgens hem nieuw beleid worden ontwik keld om de sector weer schoon te krijgen. „De overheid moet nieuwe criteria vaststel len, strenger controleren en vervolgens sancties toepassen. Wij checken onze leden in ieder geval grondig. De consument kan dus met gerust hart bij onze horecazaken te recht." Dan belt u vandaag nog, vóór 22.00 uur, de Girofoon. spaarrekeningen of de waarde an uw Postbank beleggingsfondsen, l kunt de Girofoon meteen bellen. I belt gewoon (026) 3 555 666 (026)3 555 666 Als ii morgenochtend een bedrag van bijvoorbeeld uw girorekening naar uw Postbank beleggingsfonds overgeschreven wilt hebben, belt u gewoon vóór 22.00 uur de Girofoon van de Postbank. Dat kan sinds kort Want de Girofoon van de Postbank is uitgebreid. I kunt niet alleen her saldo op uw girorekening opvragen en de laatste tw intig bij- en afschrijvingen. Maar u kunt nu ook met de Girofoon navragen hoe het staat met de w aarde van uw Postbank beleggingsfonds. Maar de Girofoon biedt nog meer. Zoals de mogelijkheid om bedragen over te schrijven tussen uw girorekening en uw spaarrekening of Doorlopend Krediet. Kil u kunt alle informatie krijgen over het saldo en de rentestand van uw Postbank I (tussen 7 uur 's ochtends en 2 uur I 's nachts) en u wordt stap voor stap begeleid door de girofoonstcm. Zo hoort u ook v anzelf hoe u een 5-cijfcrigc toegangscode kunt aanvragen als u die nog niet hebt. Deze code krijgt u binnen twee weken samen met een hand leiding thuisgestuurd. I'.n dan kunt u thuisbankieren als nooit tevoren. Gewoon met Rusland volgens Kamer niet in raad DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat Nederland tegen de toetreding van Rusland in de Raad van Europa moet stemmen. Minister van Mierlo van bui tenlandse zaken is het daar absoluut niet mee eens De toetre ding van Rusland wordt al lang voorbereid en afwijzing op dit laatste moment is een veel grotere politieke klap dan als dat eerder was gebeurd, stelde de bewindsman. De ambassadeurs van de lidstaten van de Raad van Europa buigen zich woens dag over de toetreding van Rusland, nadat een ruime meerder heid van de parlementariërs uit de 38 landen daar twee weken geleden voor stemde. De Tweede Kamer wilde daarom dins dagavond nog met Van Mierlo praten over de Nederlandse op stelling. Opsplitsing Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De buurgemeenten in het Rijnmond gebied gaan akkoord met het kabinetsvoorstel om Rotterdam in vijf stukken te splitsen Hun overlegorgaan, de regioraad, heeft die boodschap dinsdag in een brief naar de Tweede Ka mer gestuurd. Donderdag moet het parlement een beslissing nemen over het kabinetsvoorstel. PvdA en D66 hebben grote moeite met de opdeling van Rotterdam sinds de bevolking van de Maasstad tijdens een referendum massaal tegenstemde De opties in het Kamerdebat gaan over vijf stukken Rotter dam, helemaal geen opdeling van de stad of uitstel van de hele stadsprovincie. Zwervers kraken pand in Nijmegen NIJMEGEN (ANP) - Ongeveer vijftien zwervers hebben dins dag een voormalig bedrijfspand aan de Groenestraat in Nijme gen gekraakt. Zij willen er een nachtopvang voor dak- en thuis lozen vestigen. De werkgroep dak- en thuislozen vindt dat er in Nijmegen te weinig bedden voor zwervers zijn. Ook vindt zij het tarief van het bestaande tehuis te hoog. De gemeente heeft al vaak be loofd hier iets aan te doen. maar dat is nog steeds niet gebeurd. Vooral nu het erg koud is. is er veel behoefte aan een bed en een warm onderkomen, aldus de dak- en thuislozen. De krakers willen dat de gemeente zo snel mogelijk meewerkt aan het aanbrengen van waterleiding en elektriciteitsvoorzie ningen. Zij willen zelf in het pand blijven wonen en de nachtop vang beheren. het bestuur vormen van het schap, is de overheid gevraagd de organisatie op te heffen. Dat betekent dat ook allerlei taken op de helling gaan die essentieel zijn voor de land- en tuinbouw en die het ministerie van Land bouw in het verleden heeft uitbe steed aan het Landbouwschap Om die ontmanteling in goede banen te leiden, en om bij voor beeld een andere instantie te zoeken die de taken van het schap zou kunnen overnemen, is de stuurgroep ingesteld. „Want het proces dient ordelijk te ver lopen", aldus Van Aartsen. In de stuurgroep zitten de hoogste ambtenaar van het ministerie, secretaris-generaal T Joustra, en de voorzitter van het Land bouwschap. J. Mares. De ko mende weken zullen beiden meer leden zoeken binnen hun organisaties. DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van landbouw zal zich na drukkelijk bemoeien met de voorgenomen ontmanteling van het Landbouwschap. Het departement en het schap heb ben een gezamenlijke stuur groep ingesteld om het afbou wen van de organisatie te bege leiden. zodat belangrijke werk zaamheden. zoals dierziektebe- strijding, niet tussen wal en schip raken. Dat zei minister Van Aartsen (Landbouw) dins dag in de Tweede Kamer in ant woord op vragen van VVD-ka- merlid Blauw. Het Landbouwschap is het cen trale overleg- en regelorgaan voor de agrarische sector. Naar aanleiding van interne twisten tussen vertegenwoordigers van de voedingsbonden FNV en CNV en de werkgeversorganisa tie LTO-Nederland. die samen SOEST (GPD) - G. Heimensen uit Soest wil een belangenver eniging oprichten voor bena deelde postbestellers van de Al gemene Postdienst Nederland. Net als Gerard Vorderman uit Baarn voelt Heimensen zich be drogen door de particuliere postdienst. De inwoner van Soest was de af gelopen weken dagenlang in de weer om samen met een maat per auto 21 kilo geadresseerd drukwerk te bezorgen. Hij legde bijna 300 kilometer af. Hij ont ving niet het minimumbedrag van 24 cent per poststuk, dat APN in zijn folders noemt, maar werd afgeschept met ƒ121,10 bruto. Heimensen heeft uitgere kend dat hij door de postdienst minstens vijfhonderd gulden te kort is gedaan. Hoe de postdienst bij het bedrag van 121 gulden komt. is Heimen sen totaal onduidelijk: .Ik weet alleen dat het inclusief twee keer tien gulden bezorggeld is. Voor de rest goochelt de APN met ver halen over indexen. Om alsnog zijn geld te krijgen neemt Heimensen post van de APN wel aan. maar bezorgt hij niet. „Ik hou de poststukken ge woon even vast. Op die manier tref ik de klanten. Op een gege ven moment zal Blauw tde op richter-directeur van APN - red.) wel voelen dat er iets niet in orde is. Als ik net als Vorderman met een met het werk kap en de res terende post terugstuur, krijg ik niets meer. Blauw moet nu maar pijn lijden." De inwoner van Soest, die naast het werk als APN-postbesteller een schoonmaakbedrijfje heeft, is op zoek naar andere postbe stellers die ook veel minder uit betaald hebben gekregen dan hun aanvankelijk was voorge spiegeld. In de folders van APN wordt gesproken over een belo ning van 24 tot zestig cent per poststuk. Voor stukken buiten de bebouwde kom zou tussen de één gulden en de 2,88 gulden be taald moeten worden. Directeur J. Blauw liet vrijdag in het dagblad de Gooi- en Eemlan- der weten dat er aan de honore ring van de postbestellers niets mis is. De APN ging op 10 ja nuari jongstleden feestelijk van start De particuliere bestel dienst werd gezien als een 'con- currentje' van de grote PTT als het gaat om het bezorgen van geadresseerd drukwerk De APN hanteert daarvoor een ta rief van veertig cent en is daar mee veel goedkoper dan de FTT gen telefoon. POSTBANK Thuisbankieren met de Girofoon. Snel en gemakkelijk. DEN HAAG (GPD) - Minister Voorhoeve is door landmacht bevelhebber Couzy terecht niet gekend in de bevordering van overste Karremans tot kolonel. Had de bewindsman zich daad werkelijk bemoeid met deze kwestie dan hadden oneigenlij ke politieke motieven de bevor dering van de voormalige Dutchbat-commandant kunnen tegenhouden. Een officier mag alleen op zijn militaire capaciteiten worden beoordeeld en niet op enkele on gelukkige uitspraken worden af gerekend. Dat zegt kolonel b.d. N. Stuiver, voorzitter van de Ne derlandse Officierenvereniging. Volgens hem heeft het func tioneren van Karremans als groepscommandant van begin af aan niet ter discussie gestaan ..Overste Karremans heeft ver keerde uitspraken gedaan maar hij heeft als commandant goed gefunctioneerd. Zijn promotie is een logische zaak", zegt Stuiver. Voorhoeve en de Tweede Kamer hebben uiterst kritisch gerea geerd op Karremans' bevorde ring. Voorhoeve zei desgevraagd dat de landmachtbevelhebber hem op de hoogte had moeten stellen. Hij heeft Couzy daarover tot de orde geroepen. Formeel hoefde Couzy de minister overi gens niet, te informeren, want bevorderingen tot en met de rang van kolonel worden afge handeld door de Legerraad, waarvan Couzy voorzitter is. Kolonel b.d Stuiver typeert de relatie tussen Couzy en Voor hoeve inmiddels als 'kil', van wege de harde en soms ongeluk kige uitspraken van Couzy. De Tweede Kamer stelde vast dat de communicatie tussen de poli tieke top en legerleiding nog steeds gebrekkig is. Bij de man schappen van de landmacht daarentegen kan de bevelheb ber wel een potje breken. „Hij komt op voor zijn achterban", meent Stuiver. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3