Maar ik kan zelf niet schaatsen Een klus die de natuur grotendeels zelf klaart PZC Tholenaar vrijuit na WAO-fraude zeeland WOENSDAG 7 FEBRUARI 1996 1 3 Eerlijke vinders gevonden Werkstraf voor lossen schoten op Markt Goes Scheldezoom Toeristisch produkt wordt gemeten VLISSINGEN - Om te kunnen nagaan hoe de toerist denkt over het in Zeeland geboden toeristisch produkt zal een gas- teninformatiesysteem worden opgezet. Gedeputeerde staten hebben daar een halve ton voor beschikbaar gesteld. Met be hulp van de resultaten van het meetsysteem kunnen onderne mers en overheden inspelen op wijzigende consumentenbe hoeften. De initiatiefgroep professionalisering en kwaliteits verbetering acht tussentijdse metingen noodzakelijk omdat de vanzelfsprekendheid van een vakantie in Zeeland afneemt. Het meetsysteem zal zich richten op de beheersing en de verbe tering van de verblijfsrecreatie. In het informatiesysteem wordt gasteninformatie opgenomen van bedrijven in de secto ren landrecreatie. waterrecreatie en horeca. Hongerige dief steelt volle winkelkar TERNEUZEN - Een hongerige dief ging maandagmiddag in het Terneuzense winkelcentrum Zuidpolder aan de haal met een goed gevuld boodschappenkarretje. Een inwoonster van de Scheldestad had de boodschappen juist afgerekend, waar na ze beladen en al nog even een andere zaak bezocht. Ze liet haar wagentje even onbeheerd. Toen ze terugkwam, was de volle kar omgeruild voor een leeg exemplaar. Promotie voor Dow-topman TERNEUZEN - De Terneuzense Dow-topman drs M. Westerla- ken is per 1 maart dit jaar benoemd tot algemeen directeur personeelszaken van het chemieconcern. Westerlaken krijgt daarmee wereldwijd de verantwoordelijkheid voor het perso neelsbeleid van de fabrieken. Hij behoudt Terneuzen als stand plaats. Westerlaken is momenteel directeur personeelszaken voor de Dowvestigingen in de Benelux. Groot-Brittannie en Scandinavië. Tevens is hij vice-voorzitter van de Raad van Be stuur van Dow Benelux. Ton voor nieuw streekplan MIDDELBURG - De provincie heeft 100.000 gulden nodig voor het voorbereiden van een ontwerp-streekplan Dat geld wordt gebruikt om een externe deskundige in te schakelen en voor de communicatie over het plan. Gedeputeerde staten hebben dinsdag besloten om provinciale staten te vragen of ze dat be drag beschikbaar willen stellen. Zo'n 25.000 gulden is nodig voor het opstellen van een milieu effect rapportage voor grootschalige opwekking van windener gie. 30.000 gulden voor een onderzoek naar oude industrieter- reintjes. 15.000 voor communicatie waaronder voorlichting en 30 000 gulden als werkbudget en voor de post onvoorzien. Gratis kantdoppen provincie MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben een bedrag van 45.000 gulden beschikbaar gesteld voor de aanschaf van zogenaamde kantdoppen op landbouwspuitmachines. Als agrariërs deze doppen gebruiken waait er minder spuitvloei- stof in sloten, de zogenaamde drift. Dat is beter voor het milieu. De provincie wil de doppen gratis aan agrariërs met spuitma- chines verstrekken. Eerst krijgen de boeren voorlichtingsma teriaal over de actie. Als ze de doppen willen gebruiken kunnen ze die aanvragen met behulp van een retourkaart. De doppen moeten op het uiteinde van de landbouwspuit. gemonteerd worden, zodat de vloeistof recht naar beneden wordt gespoten. Gs willen het geld dat ze voor de actie nodig hebben uit het milieufonds halen. Jongen biedt gestolen cheques aan HULST - Een jongen van ongeveer veertien jaar heeft maan dagmiddag bij een bank in Hulst tevergeefs geprobeerd gesto len cheques te verzilveren. Het ging om een bedrag van 475 gulden. De waardepapieren waren eerder die dag ontvreemd bij de administratie van sociaal-cultureel centrum Den Dul- laert. De politie was er dinsdag nog niet in geslaagd de identi teit van de jongen te achterhalen. van een medewerkster MIDDELBURG - Een 51-jarige Tholenaar is vrijgesproken van uitkeringsfraude. Hij werd er van verdacht dat hij naast zijn WAO-uitkering betaald werk had verricht. Hij zou daarmee twintig gulden per uur hebben verdiend, maar de man zei dat hij alleen een vergoeding voor zijn autokosten had ontvangen omdat het om 'therapeutisch werken' ging. Het ging volgens de Tholenaar om een beperkt aantal uren per week. Hij werk te met tussenkomst van een koppelbaas bij een groot be drijf. Toen tegen de koppelbaas een fraude-onderzoek liep, kwamen ook de gegevens van de Thole naar boven water. De koppel baas had wel het uitbetaalde loon van de man in zijn boeken opgenomen, maar dat zou hij in werkelijkheid in eigen zak heb ben gestoken. De Tholenaar zit nu opgezadeld met een schuld van 40.000 gulden aan het GAK Hij moet daarop maandelijks 430 gulden aflossen De man zit dusdanig in de klem door de zaak dat hij niet meer normaal kan functioneren. „Ik kan niet meer werken", zei hij voor de rechter, „ik ben er met mijn ge dachten niet bij." Politierechter mr M. A. Jans- sens-van Kampen was het niet eens met de eis van de officier, drie maanden gevangenisstral voor de fraude. Zij was er niet van overtuigd dat de man gef raudeerd heeft. Volgens haar was het destijds 'een grote rot zooi' bij de koppelbaas, wiens bv's intussen over de kop zijn Zij merkte op dat die man veel geld uit zijn ondernemingen had opgenomen voor pnvédoelein- den. „Ik spreek u vrij", was het verlossende woord voor de Tho lenaar. BRESKENS - Af en toe hoor je er nog van. Goudeerlijke men sen die de moeite nemen om ge dupeerden te verblijden met te ruggave van iets van waarde dat verloren was. Zo verging het de 85-jarige M. Gernaert- Richter uit Breskens. Met een kennis, die een auto heeft, had ze boodschappen ge haald. Met twee volle tassen werd ze voor de deur van haar woning afgezet. Ze zwaaide nog even een dankjewel, pakte de boel bij elkaar en ging naar bin nen. „Je weet hoe dat gaat. Handschoenen aan. tijdschrift onder de arm en snel naar bin nen willen." Koud na het avondeten ging de bel. Voor de deur stonden een man en vrouw met haar hand tas. Die had ze op de stoep laten staan, toen ze haar boodschap pen binnen bracht. Betaalche ques, geld en andere papieren zaten er nog in. Over een vin dersloon repte niemand. „Ze wil den zelfs geen kopje koffie. Ik be schilder veel ganzeneieren. Daar heb ik ze er maar één van meege geven." van een medewerkster MIDDELBURG - Een 27-jarige Yersekenaar is door de Middel burgse politierechter veroor deeld tot 140 uur dienstverle ning voor het bezit van een pi stool met munitie. De man heeft vorig jaar op 4 april op de Grote Markt in Goes een aantal scho ten met het vuurwapen gelost. „Ik was toen dronken; ik was helemaal in de war", zei de Yer sekenaar. De man kampte destijds met een alcoholprobleem. Naar schatting heeft hij in die periode van verslaving zo'n 25.000 gul den in cafés uitgegeven. Hij kwam daardoor in dusdanig gro te financiële problemen dat hij zijn huis ervoor moest verkopen. „Nu gaat het goed", zei de man dinsdag op de zitting in Middel burg. De reclassering rapporteerde dat alles staat en valt met zijn relatie en adviseerde de man te verplichten tot een sociale vaar digheidstraining, maar daar voelde hij niets voor. Officier van justitie mr J. M. Valente eiste drie maanden gevangenisstraf, maar de advocaat mr D J. Olie pleitte ervoor zijn cliënt niet naar de cel te verwijzen. Hij vond gehoor bij politierechter mr A. M. Janssens-van Kampen. Die merkte op dat de man welis waar eerder een werkstraf had gehad, maar bij uitzondering gaf zij hem een tweede kans. 's-Gravenpolder üae Hoond, Kwadendamme Hoedekenskerke van onze verslaggever Wout Bareman SLUIS-BRUGGE-SLUIS - Daar heb ben we het probleem al direct bij de strot: Jopie organiseert de schaats tocht sinds jaar en dag, wijst op het ijs een iegelijk de weg. maar kan dus zelf niet schaatsen. Erger nog: de he ren van het comité beheersen kunst geen van allen. Maar verder valt hen dus absoluut niks te verwij ten. Al gaat zoiets ongrijpbaars als 'een ijstransplantatie in een wind- wak' hun muts te boven. Dinsdagoch tend op de Kaai in Sluis - mooi glad ijs en nog mooiere Sjoukjes Dijkstra die er pirouetten op draaien - wuift Jopie de suggestie van één van de 'on der-ijsmeesters' weg. „Dat ene wak krijg jc nooit dicht, met nog geen hon derd ijsmachines", weet hij als hore- caman in ruste. Oger de Beukelaere (kan hij de 'r' niet zeggen?) uit het Oostvlaamse Moer- zeke staat lachend terzijde. Sinds 20 februari 1986 is hij voorzitter van z'n plaatselijke ijsclub 'Blij dat ik glij' (tien leden; negen wanbetalers). Op de negentiende februari van, datzelfde jaar leerde hij wat klunen is. Jawel, tij dens de tocht der zuidelijke tochten: Sluis-Brugge-Sluis. Toen reed hij nog niet voor 'da zilveren schaatske'. dat ligt te wachten op iedere held die de 34 kilometer vijfmaal overbrugt. Toen zei hij nog: ,,'t Es gewoon plezant om een stukske over 't kanaol te glije." Maar nu spreekt hij andere taal. Dankzij opwarmcursussen op de ijs baan van Eeklo beheerst hij het spel van glijdende ijzers en ijs nu bij wijze van spreken tot aan de rand van het wak. Dus mag hij misschien éven glimlachen als hij verneemt dat de geachte organisatoren zelf de kunst niet machtig zijn!? Kuieren „Ach, die Belgen...", verzucht Jopie Smoorenburg (68). „Hun ijsbeleving is een andere dan die van ons, Nederlan ders. In Vlaanderen weten ze amper wat schaatsen is. Ja... het begint nu een beetje te veranderen. Maar die Vlamingen beleven dat heel anders. Zodra je over de grens komt. valt het op. Mannen en vrouwen, hele gezin nen. die een eindje gaan kuieren over het ijs. Het liefst nog met hun hondje en de kinderen en op z'n paaSbest ge kleed. Alsof ze over de boulevard van Knokke paraderen. Dit weekend nog. Stopte er zo'n dure Mercedes op de Kaai. Daar stapte zo'n dure madam uit. met mooie schoenen en een bont jas. En die man... ook opgedirkt. Ze stapten op het ijs en wandelden par mantig achter de veegmachine aan. Dat zie je veel. Vrouwen die op alledag lopen, met het hondje aan de lijn. De verdieping van de Westerschelde heeft de gemoederen nooit in beweging kunnen bren gen. Het mega-project was een ver-van-mijn- bed-show. Dat verandert binnenkort. De ver dieping wordt onderwerp van discussie in Zee land. Stukken schor en slik verdwijnen door het uit baggeren van de vaargeul naar Antwerpen. De Westerschelde dreigt een kale goot te worden. waardoor water alleen maar in- en uitstroomt. Vlaanderen en Nederland hebben afgesproken het niet zóver te laten komen. Rijkswaterstaat heeft een natuurherstel-plan voor de Westerschelde gemaakt. Eind deze maand komt het in de inspraak. Achttien pro jecten worden voorgesteld. Ontpolderen is een mogelijkheid. Vandaag: moet de zeedijk weg onder 's-Gravenpolder van onze verslaggeefster 's GRAVENPOLDER - Nog niet eens zo heel lang geleden, in de bloeitijd van de Zeeuwse steden, konden het water van de Schelde en het tij in de Hon- te nog alle kanten op. Diepe geulen omspoelden het oud- land en de opwassen die moei zaam, stukje bij beetje, wer den bedijkt. Het water was toen nog veel sterker dan de mens, die niet veel meer tot zijn beschikking had dan spa den, kruiwagens en paarde- kracht. Maar de aanhouder wint en de technologische ont wikkeling stond niet stil. Aan het einde van de vorige eeuw waren alle eilanden langs de Honte aan elkaar gebreid en kon het opvullen van inham men en slufters beginnen. Zo raakte de Westerschelde in de loop van deze eeuw zodanig gekanaliseerd, dat het water steeds sneller ging stromen en nauwelijks meer ondiepe plaatsen vond om tot rust te komen. Ze zijn er nog wel. mondjes maat. in hele kleine inham- metjes. rondom uitstekende stukjes dijk en in de binnen mochten. Daar vinden we nog schorren en slikken. Daar zijn nog ondiepten waar vogels hun kostje bijelkaar scharrelen: jonge visjes, bodemdieren en schelpdieren. Maar de Wester schelde zit erg krap in zijn jasje en met ieder tij doet het snelle water zijn best om wat meer zand en slik mee te nemen. Wel iswaar worden alle deeltjes er gens anders weer neergelegd, maar per saldo neemt het are aal schorren en slikken af. Nu Nederland met België is overeengekomen dat de vaar geul in de Westerschelde met anderhalve meter moet wor den verdiept, komt het estua rium alleen nog maar krapper 'n ^n jasje te zitten. In feite is de verdieping een verdergaan de kanalisering en de gevolgen laten zich raden: nog meer schorranden zullen in nog rap per tempo afkalven, de zand- honger van de geul zal toene men waardoor platen en on diepten zullen worden be dreigd en waar verlanding plaatsvindt, zal dat sneller gaan ten koste van de slikken. Om de Westerschelde als be langrijk leef- en fourageerge- bied voor verschillende soor ten vogels te behouden, moe ten dus compenserende maat regelen worden genomen. De meest voor de hand liggende gedachte is om de kanalisering op een andere manier onge daan te maken. Ontpolderen. dus. Waar. aan de ene kant het water meer volume krijgt, mag het aan de andere kant meer ruimte hebben. Van de vijf alternatieven voor ontpoldering op Nederlands grondgebied, is de Boonepol- der-Ooster-Zwakepolder op één na de kleinste. Het gebied je volgt als het ware het eerste stukje van het vroegere Zwake. een water dat een paar eeuwen geleden nog belang had als vaarweg. Helemaal hebben de nijvere polderbazen het Zwake nooit onder de knie kunnen krijgen, want van de Bieze- lingse Ham tot aan Nissestelle slingert zich de kreekrest door het landschap die. geheel ten onrechte, de Zwaakse Weel is gedoopt. Ontpoldering van de Boone polder en de Ooster-Zwakepol- der scoort op verschillende punten goed in het normen lijstje van Rijkswaterstaat. Het gebied sluit aan op de schorren van de Biezelingse Ham. Door de gunstige ligging, in een inham in de dijk met de opening naar het zuidoosten, kalven de schorren niet af, maar groeien ze juist aan. Als de bestaande zeedijk wordt af gebroken en rondom de pol ders een nieuwe komt te liggen. kan ver landinwaarts een dy namisch zout schor ontstaan. Twee grote boerderijen zijn buiten de plannen gehouden en het eigendom van de grond is niet erg versnipperd. Boven dien zijn maar op beperkte schaal ingrepen nodig om het gebied zijn uiteindelijk vorm te laten krijgen als de dijk er een maal ligt en de verharding van een weggetje is weggehaald. Dat zijn de punten die het plan aantrekkelijk maken: de winst van 80 hectare zeldzaam, zout schor, naar verwachting niet al teveel verzet bij grondeigena ren en een klus die de natuur voor een groot deel zelf kan kla ren Naderhand heeft niemand er meer omkijken naar en het landschappelijk beeld dat ont staat is bijzonder fraai. Minpunt Maar iedere medaille heeft zijn keerzijde, dus ook de Boone- polder-Ooster-Zwakepolder scoort een minpunt. Aan de noordkant van de Ooster-Zwa- kepolder loopt de Zwaakse Weel. een brede slinger van wa ter en riet met een prachtige dijk erlangs. Die mooie dijken zouden plaats moeten maken voor van die saaie. Deltahoge zeedijken, maar dat is nog niet het ergste. De Zwaakse Weel heeft, hoewel binnendijks, zijn eigen natuurlijke en land schappelijke waarden. Weer andere vogels dan op de schor ren en slikken, vinden in het riet en in het water met zoute kwel een leefgebied dat even min overdadig voorhanden is De prachtige, door riet ge zoomde waterslinger met af en toe een knotwilg, zou plaats moeten maken voor ruig schor met getijdegeulen. Rijkswater staat wil. als het even kan. lie ver geen bestaande natuur voor nieuwe natuur inruilen. Ook dat moet in de uiteindelij ke keuze tussen de alternatie ven meewegen. foto Charles Strijd wel dat die toertocht ooit is begonnen met een lintje voor de mensen die van Sluis naar Hoeke reden en terug La ter kreeg je een medaille als je die 34 kilometer heen en terug tussen Sluis en Brugge had volbracht. Bij vijf keer kreeg je een zilveren schaats en twin tig keer was goed voor een gouden schaatsje. En dat geldt nu nog steeds. Het is goed dat de route nu is vrijgege ven. Dat inschrijfgeld kunnen we goed gebruiken, want je maakt vooraf na tuurlijk flink wat kosten. Ga maar na: drie tractoren met borstels, luidspre kers. licht, hekken.. En natuurlijk die versierseltjes voor de rijders.'t Kost allemaal geld. En ik ben nog iemand die het motto huldigt: Geen biertjes geven of vrije beloften. Maar alle wel vaart voor de Sluise ijsclub!" Even later, op het ijs, starend in het riet: „We hebben het nog weieens meegemaakt. Dat we twee mensen 's avonds laat in het riet aantroffen, zich overgevend aan zinnelijke be geerten. zoals ze dat noemen. Ik dacht nog: dat je dat voor mekaar krijgt, die opstanding des vlezes... bij zo'n temperatuur. Organisator Jopie Smoorenburg:„Ik zeg: 7 centimeter is al meer dan genoeg. Dan kun je probleemloos rijden." Achter de 's-Gravenpolderse Weel ligt de Ooster-Zwakepolder die aan de Westerschelde zou kun nen worden prijsgegeven. foto Lex de Meester liefst nog een kinderwagen d'r bij... We zijn op onze kapot van die mensen. Stel je voor dat een schaatser ver strikt raakt in zo'n hondenlijn..." Jopie is 51 jaar lid van IJsclub 't Zwin. Hij is door de jaren heen alles al ge weest. Veegt de baan, zorgt voor de af zettingen. keurt het ijs, regelt de mu ziekinstallatie en de verlichting... En kan inderdaad niet schaatsen. „Is dat nodig dan? Niemand van het comité kan het. Maar desondanks loopt het allemaal prima. We organiseren die toertocht nu sinds een jaar of dertig. Nooit niemand in een wak gereden, nooit botbreuken. Al bij al hebben we de toertocht een stuk of tien keer kun nen laten doorgaan. Het record staat op 12.000 deelnemers in éen week tijd. Ze komen van overal. En ze kennen Jopie allemaal. Een tijd geleden was ik op wintersportvakantie in Winter berg. Daar op die ski-hellingen riepen mensen 'hé Jopie, ben je 't hier ook al aan het organiseren?'. Ik ben inmid dels ere-voorzitter. En je kan het gelo ven of niet: als er zich jongere, stoere knapen aandienen, kap ik er mee." Hij fungeert als ijsmeester. 'Meneer Sipkema' - zo noemen ze hem - staat dagelijks in alle vroegte op om de dik te van het bevroren water te meten en stelde dagen geleden al vast 'dat het kon'. „Maar die verdomde Belgen hè! De burgemeester van Brugge bemoeit zich er nu ook al mee. En dat is jam mer. Die Bruggelingen zweren bij 12 tot 15 centimeter. Ze zijn veel te voor zichtig. Dat heeft kennelijk te maken met het feit dat zij aansprakelijk zijn gesteld voor de schade, die de een of andere vent heeft opgelopen toen hij op de Ringvaart van Brugge op het ijs op z'n bek ging... Ik zeg: 7 centimeter is al meer dan genoeg. Dan kun je pro bleemloos rijden." Dinsdagochtend is het ijs - stelt hij vast - overal zeker 13 centimeter. „Dus kan het niet anders dan dat nu wordt besloten het traject vrij te geven." Hij zei het 's morgens vroeg. En 's middags beschikken de 'beslissers' prompt dat niets de toer tocht nog in de weg staat. Ijsmeester Jopie zagen ze niet op die vergade ring. „M'n vader zei het vroeger al' Jo pie. zei hij, je moet er voor zorgen dat je handen nooit rusten. Aan lege han den heb je niks. Ik zeg nog: Pa. maar ik heb nu een aardig meisje om handen... Toen zegt-ie: Jongen, dat zoek je zelf maar uit! Maar ik bedoel dus te zeg gen. dat al dat gevergader niks voor mij is. Als er iets geregeld moet wor den, regel ik dat. Punt uit. Dat geou wehoer van me-zus en me-zo irriteert me alleen maar. Ja... ik ben nogal een opgewonden standje." De historie van Sluis-Brugge-Sluis is nooit te boek gesteld. Wie de ijsclub net na de oorlog oprichtte, is Jopie ook even ontschoten. „Maar ik weet Willem-Anna polder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 25