Kredietbanken maken overuren Dorpshuizen zitten er warmpjes bij Vorst laat zwanen koud College van gs: Goeree hoort bij Zeeland Burgers: provincie moet economische potenties benutten |m Werkdruk stijgt door steeds ingewikkelder schuldsituaties minima Toeristen bedolven onder lawine van accommodatiegidsen Echtpaar met baby gewond zeeuwse almanak Derde Wereld PZC zeeland WOENSDAG 7 FEBRUARI 1996 MIDDELBURG - Het college van gedeputeerde staten be stookt Den Haag met brieven die er toe moeten leiden dat Goeree-Overflakkee wordt in gedeeld bij de provincie Zee land. Het nieuwste schrijven is ge richt aan de leden van de vaste commissie binnenlandse za ken van de Tweede Kamer. De kansen dat Zeeland inderdaad net Zuid-Hollandse eiland kan inlijven zijn namelijk wat ge ringer geworden door het poli tieke gekrakeel over de stads provincie Rotterdam. Gs zetten nog eens kort op een rijtje waarom Goeree-Over flakkee het best bij Zeeland kan worden ingedeeld. Het ar gument van de economische oriëntatie van Goeree-Over- flakkee op Rotterdam snijdt volgens gs geen hout. Meerde re regio's zijn georiënteerd op steden buiten hun eigen pro vincie, wordt in de brief aange voerd. Het provinciale taken pakket hoort bepalend te zijn, zo wordt gesteld. In dat licht is indeling van het agrarisch-re- creatieve Goeree-Overflakkee bij de provincie Zeeland, die nagenoeg hetzelfde karakter heeft, het meest logisch, aldus het Zeeuwse college van gs. Overigens lijkt het alsof de be trokken gemeenten op Goe ree-Overflakkee alvast eieren voor hun geld kiezen. Zo heb ben burgemeester en wethou ders van Middelharnis gedepu teerde staten van Zeeland een brief gestuurd waarin ze aan dacht vragen voor de proble matiek van de stads- en dorps vernieuwing in Middelharnis Gs van Zuid-Holland hebben Middelharnis geantwoord dat ze alle afspraken die zijn ge maakt voor 1 januari 1997 - de datum waarop de staatssecre taris Goeree bij Zeeland wil hebben - zullen nakomen. Zie ook pagina 12. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Steeds min der Zeeuwen met geldproble men kunnen terecht bij gemeen telijke kredietbanken. Schuld situaties worden steeds com plexer waardoor schuldsane ringen via de kredietbank niet langer mogelijk zijn. Vorig jaar hebben de Zeeuwse kredietban ken daarom een toenemend aantal keren nee moeten verko pen. Tegelijkertijd is het aantal mensen dat een beroep heeft ge daan op de kredietbank in 1995 nagenoeg gelijk gebleven. Dit is overigens een landelijke trend. Over de exacte oorzaak van het gelijkgebleven aantal aanvra gen voor geldleningen tasten de kredietbanken in het duister. Bij de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet in Almere houden ze het op twee verklaringen. Aangenomen wordt dat steeds meer instellingen vooraf selecte ren voordat ze mensen met geld problemen doorverwijzen naar de kredietbank. Daarnaast heeft de vereniging de indruk dat het om een tijdelijke stilte gaat na een hausse van kredietaanvra gen door minima die al langere tijd met financiële problemen rondliepen. Niemand gaat er vanuit dat het aantal mensen dat met geld nood kampt afneemt. Integen deel. A. W. A. Verdaasdonk. di recteur van de gemeentelijke kredietbank in Middelburg, ver wacht dat de problematiek erger wordt. Hij ziet voorlopig geen verbetering van de inkomenssi tuatie van de mensen die op een minimum niveau leven. „De las ten worden steeds zwaarder, ter wijl de inkomens gelijk blijven of minder worden. De betalings- problematiek wordt alleen maar groter. We verwachten dat er nog heel wat onder de bevolking leeft.. Maar dat is alleen niet zichtbaar." Teleshopping Daar komt ook nog eens bij dat mensen aan steeds meer verlei dingen worden blootgesteld. Kopen op krediet raakt steeds meer ingeburgerd. Postorderbe drijven. Teleshopping. En zelfs een toenemend aantal winkels biedt zijn klanten de mogelijk heid tot verspreid betalen aan. Als de rekeningen zich hebben opgestapeld is het vaak te laat. Door het toenemende aantal "schuldeisers, dat moeilijk op een lijn te krijgen is, kost de bemid deling bij schuldsaneringen de kredietbanken ook steeds meer tijd. „De ernst van de problematiek neemt duidelijk toe. De omvang van de schulden van sommige mensen is zo groot dat we niets meer kunnen doen", conclu deert ook J. W. Schipper, direc teur van de Goese kredietbank. Hij schrijft het onder meer toe aan net gemak waarmee kredie ten worden verleend en aan de lage inkomens. „Veel mensen hebben het een lange periode moeten doen met hetzelfde inko men, terwijl de kosten van het le vensonderhoud stijgen. Dat kun je een lange tijd volhouden, maar op een gegeven moment zijn de reserves op. Het aantal aanvragen voor de bijzondere bijstand is in Goes het afgelopen jaar dan ook met twintig pro cent gestegen." Onoplosbaar Bij de Volkskredietbank in Zie- rikzee is sinds 1989 een daling van het aantal aanvragen waar te nemen. Directeur A. J. Ge- leijnse merkt ook op dat het aan tal onoplosbare gevallen daar entegen toeneemt, al zijn het er nog maar enkele per jaar. De oorzaak is volgens Geleijnse natte-vingerwerk Opvallend is wel dat de aanvragen vooral uit Zierikzee komen en niet uit de dorpen. „Het kan te maken heb ben met de sociale positie, de be kendheid van de kredietbank of misschien stappen mensen uit dorpen niet zo snel naar een kre dietbank." In Vlissingen houdt het perso neel van de kredietbank reke- van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeland moet zijn licht niet onder de koren maat zetten. Met die opvatting is mr D. C. B. Burgers deze week aan de slag gegaan als waarne mend burgemeester van Mid delburg. De provincie heeft in zijn ogen, vooral op economisch gebied, volop kwaliteiten en mogelijkheden. „Wat mij op valt is dat Zeeland dichterbij ligt dan menigeen denkt. Ik vind dat we dat ook mogen uit dragen. Zeeland ligt, precies tussen Rotterdam en Antwer pen, buitengewoon gunstig." Burgers liet dat dinsdag weten tijdens een bijeenkomst waarop vertegenwoordigers van overhe den en bedrijfsleven met hem kennis konden maken. Burgers is de opvolger van mr C. G. J. Rutten, die vorige maand naar Breda is vertrokken. Omdat de gemeente Middelburg op 1 ja nuari 1997 wordt samengevoegd met Arnemuiden is gekozen voor een waarnemer. Vooral op grond van zijn grote bestuurlijke ervaring is Burgers benoemd. Hij was eerder burgemeester van Haaren, Rosmalen en - tot 1 januari van dit jaar - 's-Herto- genbosch. Burgers is maandag pas echt aan de slag gegaan, omdat hij nog een vakantie tegoed had. ..Ik werk hier met veel plezier, al ben ik nog wat onwennig in deze prachtige stad", zei hij dinsdag. Takenpakket Burgers heeft het takenpakket van zijn voorganger in zijn ge heel overgenomen, inclusief de portefeuille economische zaken, i Vooral op dat gebied wordt op hem gerekend. „Men mag zeker verwachten dat ik mij daar, sa men met vele anderen, voor in zet." Daarnaast wordt de waar nemend burgemeester, evenals Rutten, korpsbeheerder van de Zeeuwse politie. Grote nadruk legde Burgers op het belang van samenwerking binnen het college, de gemeente raad. het stadsgewest en de pro vincie. „Ik ben het eens met commissaris van de koningin Van Gelder dat onze kracht ligt in het samen optrekken. Als de neuzen dezelfde kant opstaan, gaan de dingen goed. Dus geen animositeit tussen bijvoorbeeld Vlissingen en Middelburg of tus sen de verschillende eilanden. Die bestaat wel, maar we zouden sterker worden als die er niet zou zijn." van onze verslaggever WOLPHAARTSDIJK - Nee, dit is niet de zwaan uit de prijswinnende reclamespot voor de KLM, al is zijn motoriek even gra cieus. Het waterballet voert hij op in een wak vlakbij de Zandkreekdam, aan de oostzijde van het Veerse Meer. De vorst heeft nog weinig vat op deze vogelsoort. Zwanen zijn planteneters en scharrelen als het moet hun kostje op akkers bij el kaar. Zolang de Zeeuwse klei niet onder een dik sneeuwbed schuil gaat, is er voor de zwaan geen vuiltje aan de lucht. Zwanen zijn monogaam en kiezen een partner voor het leven. Sommige vogel deskundigen hebben al paartjes gezien. Dat heeft met het lengen der dagen te ma ken. „Het licht neemt nu per dag toe. Vo gels merken dat; voor hen is het een aan wijzing dat het broedseizoen nadert", ver klaart T. Sluijter, coördinator van de vo gelwerkgroep van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Zwanen zijn sterk en hebben, als alle vogels, getracht voor de vorst hun buik zo rond mogelijk te eten. Ze kunnen het een week zonder voedsel stellen, maar dat is niet noodzake lijk, want de herbivoren vinden op de vel den nog mondvoorraad. Desnoods spijzen ze zich met gewoon gras. Opruiming De vorst velt met name steltlopers, die door ijsgang in de Ooster- en Westerschel- de steeds minder voedsel kunnen vinden, Het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) in Middelburg heeft tot nu toe 1100 dode vogels geregistreerd, waarvan negentig procent scholeksters. Dat zijn vooral zwakke exemplaren. „De natuur ruimt op", beaamt RIKZ-medewerker P. Meininger. Het instituut verricht onder zoek naar watervogels en houdt de sterfte cijfers bij. Van een dramatische situatie is geen sprake, meent Meininger. „De Delta telt vierhonderdduizend vogels, we pra ten over een kwart procent. Zelfs als dit aantal verdubbelt, is de sterfte niet on rustbarend." De onderzoeker maakt zich 'grotere zor gen' over leegloop van de Waddenzee. Overwinterende vogels zijn massaal ver trokken. volgens Meininger hoofdzakelijk richting Frankrijk. „De meeste zijn onze delta gepasseerd." In Frankrijk mag vrije lijk worden gejaagd op steltlopers als tu reluurs. wulpen en scholeksters. Meinin ger, cynisch; „Dat noemen ze daar sport. foto Willem Mieras Hardrijders bekeurd ZIERIKZEE - Bij een snelheids controle op de Serooskerkseweg to Serooskerke is dinsdagoch tend tegen 48 automobilisten proces-verbaal opgemaakt. In totaal passeerden 473 voertui- j>en. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 134 kilometer per our, terwijl de limiet tachtig is. 's Middags reden tijdens een con trole op de N59 in Ouwerkerk 30 toensen te hard. Er passeerden :98 voertuigen. De hoogst genie- ton snelheid bedroeg hier 121 ki lometer per uur. Ook hier is de toaximumsnelheid tachtig kilo toeter per uur. van onze verslaggeefster HULST - Eenendertig dorpshuizen in de kleine kernen in Zeeland kunnen er weer een tijdje tegen aan. Hoog rende ment-ketels, dubbele beglazing, isola tie, spaarlampen, bouwkundige aan passingen en goede voorlichting heb ben ertoe bijgedragen dat de exploita tielasten voor de besturen van deze Zeeuwse dorpshuizen wat draaglijker zijn geworden. De energiebesparende maatregelen leiden op termijn tot een besparing van zo'n honderdduizend kubieke meter gas. Dit is het resultaat van het dorpshui- zenproject Zeeland 'Een buisje hier, een lampje daar... Energiebesparing als overlevingsstrategie'. Het Juliana Wel zijn Fonds (JWF) stelde vanaf 1994 achthonderdvijftigduizend gulden be schikbaar om de dorpshuizen in de pro vincie uit te rusten met energiebespa rende maatregelen. Achterliggend idee was de centrale functie van het gemeen schapscentrum in de kleine kernen te bevorderen en het comfort te verhogen. Daarmee kan het aantal bezoekers toe nemen, redeneerde het fonds. Het verslag van het project, uitgegeven door de stichting VMC Zeeland, werd dinsdagmiddag overhandigd door J WF- bestuurslid P. de Rooy aan wethouder P. Weemaes van de gemeente Hulst. Bij de presentatie gaf architect L. M. de Putter uit Kapelle. die de verschillende gebouwen in de provincie doorlichtte en de dorpshuisbesturen van advies voorzag, aan dat het moeilijk te bepa- Verenigingsgebouw De Kauter in Nieuw-Namen. foto Charles Strijd len is hoe groot de winst op lange ter mijn is. De Putter schat dat door de maatregelen zo'n honderdduizend ku bieke meter gas wordt bespaard. Onbegrijpelijk Niet alle dorpshuizen hebben de gebo den kansen aangegrepen om de ener giehuishouding te verbeteren. Wee maes noemt dit onbegrijpelijk, gezien de penibele financiële situatie waarin veel dorpshuizen verkeren. „Noodgre pen om de energie- en onderhoudskos ten te kunnen betalen, zijn aan de orde van de dag." Hij vindt het tekenend voor de houding van veel vrijwilligers- besturen tegenover de gebouwen die ze beheren. „Ze redeneren: zolang het niet instort, is er niets aan de hand Samensteller van het verslag en coordi nator van het project. J. van Velzen van de stichting VMC Zeeland pleit dan ook voor een meer commerciële opzet en ex ploitatie van de dorpshuizen. Ook de oprichting van een organisatie van dorpshuizen in Zeeland kan hieraan bij dragen. Van Velzen constateert in het verslag tot zijn spijt dat de medefinanciering door derden niet is gerealiseerd. Acht tien deelnemende gemeenten lapten weliswaar ruim een miljoen gulden bij. De dorpshuizen zelf droegen bijna 135.000 gulden bij en ook DELTA Nuts bedrijven deed een duit van ruim 60.000 gulden in het zakje. Maar bij veel ge meenten en de provincie kon er niets af. terwijl laatstgenoemde toch het Regio naal Ontwikkelings Project voor Zeeuws-Vlaanderen heeft. „Dat geeft reden tot nadenken. De leefbaarheid en de plaats die daarbij door het dorpshuis wordt ingenomen, is blijkbaar niet overal een verplicht politiek nummer." Het is volgens Van Velzen ook een ge miste kans dat DELTA geen reden zag om extra investeringen in energiebe sparing te plegen. Afstemming Hij stelt in het rapport vast dat een goede planning en financieel beheer noodzakelijk zijn om de opgeknapte dorpshuizen niet snel opnieuw ten prooi te laten vallen aan gebreken. „Een nauwe en frequente afstemming tussen dorpshuisbesturen en hun finan cierende gemeentebestuur is zonder meer noodzakelijk." Die conclusie kon Weemaes onder schrijven. Hulst legde zelf zo'n 360.000 gulden bij voor de vijf dorpshuizen in de kleine kernen. Weemaes hoopt dat het project een vervolg krijgt. Hij denkt daarbij aan het opzetten van informa tiepunten voor ouderen en aan het aan passen van de inventaris van de dorps huizen voor gehandicapten. ning met een enorme hoeveel heid werk, ook al is het aantal aanvragen voor kredieten bij schuldsaneringen vorig jaar licht gedaald. „De werkvoor- raad blijft hetzelfde. Nog elke dag dwarrelen er dossiers op on ze bureaus", aldus medewerker H. Cijsouw. „De moeilijkheids graad van de dossiers, dus ook de hoeveelheid werk. neemt eer der toe." van onze verslaggever VLISSINGEN - Op de vakantie beurs in Antwerpen is het weer eens duidelijk aangetoond: po tentiële Zeelandgangers die zich breed wilden orienteren op de verblijfsmogelijkheden in Zeeland kregen een karre- vracht aan folders over zich heen gestort. Elk jaar valt het bij de presenta tie van de nieuwe accommoda tiefolders op, hoe groot het aan bod is dat de consument moet doorworstelen om zich een beeld te kunnen vormen van het aan bod. Alleen al van Walcheren ko men er jaarlijks zeven gidsen in omloop. Schouwen. Zuid-Beve land en Zeeuws-Vlaanderen hebben eveneens hun eigen gid sen. De provinciale WV brengt zelf ook twee accommodatiegid sen uit', waarvan er een zich spe ciaal richt op de bemiddeling bij het huren. Organisaties als bij voorbeeld de kampeerboeren hebben ook weer hun eigen fol ders. De Zeeuwse VVV-directeur Rudi ter Heide geeft het volmondig toe; „We dienen onze informatie zo duidelijk en overzichtelijk mogelijk aan de consument te presenteren. Dat doen we onvol doende met elkaar In het verleden zijn al meerdere pogingen ondernomen om de papiervloed in te dammen door bijvoorbeeld te werken met een folder met streekkaternen, maar er zijn maar weinig VVV's die zich hun brochures laten afne men. En dan gaat het niet alleen om de vrees een stukje van het 'eigen gezicht' kwijt te raken. „Een deel van de organisatie draait op zo'n brochure legt Ter Heide uit. „Wanneer je als WV geen gids meer maakt ver lies je ook een stukje van de per sonele dekking." De Walcherse promotiemede werkster Maria Grims is er voor stander van dat de folders naar elkaar verwijzen. Zo wordt voor komen dat het publiek dat bij voorbeeld alleen beschikt over foldermateriaal van de provin ciale VVV, de indruk krijgt dat daarmee het totaalaanbod in beeld is gebracht. „Het gaat er om dat de consument zo volledig mogelijk wordt geïnformeerd over wat er allemaal mogelijk is." Het probleem van een versnip perde presentatie speelt ook el ders in het land. Ook daar is sprake van een wildgroei aan brochures. In de praktijk komt het er op neer dat de consumen ten met veel van hetzelfde wor den bestookt omdat dezelfde ac commodaties in verschillende gidsen onder de aandacht wor den gebracht Om de papierlawine tot over zichtelijker proporties te kun nen terugbrengen zijn ANWB- en VW-instellingen al bezig de len van hun drukwerkpakket te integreren. Hoorzitting streekplan Dammenroute MIDDELBURG - De provincie Zeeland houdt dinsdagavond 19 maart een openbare hoorzitting over de ontwerp-streekplanuit- werking Rijksweg 57 (de Dam menroute). Het ontwerp, dat in december 1995 is vastgesteld door de gede puteerde staten, ligt van 9 fe bruari tot en met 4 april ter in zage bij de provincie, de gemeen ten Veere. Middelburg en de Centrale Dienst Gemeentewer ken. Reacties van belanghebbenden worden verwerkt in een ant woordnota die in een vergade ring van de Provinciale Planolo gische Commissie wordt bespro ken. De streekplanwijziging wordt definitief vastgesteld na dat de ontwerp-uitwerking en het advies van de planologisch commissie zijn behandeld door de statencommissie ruimtelijke ordening, waterstaat en verkeer. msaaoÊSsamaisasBaaÊBÊÊm KERKWERVE - Bij een ernstige botsing tussen twee auto's op de kruising van de Turelureweg en de Lokkersweg bij Kerkwerve is dinsdagochtend een Zierikzees gezin, bestaande uit een echtpaar met een kind van vijftien maanden, gewond geraakt. De 31-jarige bestuurder brak een aantal ribben, zijn 29-jarige echtgenote brak een ruggewervel. Onduidelijk is nog wat voor verwondingen het kind heeft opgelopen. Het gezin is overgebracht naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. De auto waarin het drietal zich bevond, kwam in botsing met een wagen die werd bestuurd door een 69-jarige inwoner van Dordrecht. Deze automobilist, die enkele kneuzingen opliep aan zijn borstbeen, reed op de Turelureweg en verleende op de kruising geen voorrang aan het Zierikzees gezin dat op de Lokkersweg reed en van rechts kwam. Beide voertuigen sloegen over de kop en kwamen in de berm tot stilstand. De auto's raakten onherstelbaar beschadigd en moes ten worden weggesleept. De technische recherche heeft een onder zoek ingesteld TERNEUZEN OPEN DAG STEENEN BEER IN TERNEUZEN De winkelonrwikkcling cn het stadskantoor die samen Stecncn Beer vormen, beginnen gestalte te krijgen. Daarom is er op zater dag 10 februari een open dag voor ondernemers en bewoners van Terncuzcn en wijde omgeving. Op deze dag kunt u informatie krij gen over de winkels die er komen. Ook staan medewerkers van Johan Matser l'rojckiontwikkeling voor u klaar om uitleg te geven over onder meer de bouw van Stecncn Beer. ALLE ONDERNEMERS EN BEWONERS DIE INTERESSE HEBBEN ZIJN VAN HARTE UITGENODIGD OP ZATERDAG 10 FEBRUARI van 12.00 tot 16.00 uur. Gezien de verwachte belangstelling stellen wij het op prijs als u van te voren contact opneemt met Van Alten Compiet: telefoonnum mer (0115) 62 13 00. faxnummer (0115) 63 II 33. van alten compiet makelaardij o.g. JOHAN MATSER projektontwikksling bv Een onzer collega's heeft iets met de Derde Wereld. Regelmatig klimt-ie in de ij zeren vogel van Iberia om in Mexico. Guatemala of El Salvador te bezien of zijn companeros zich staande iceten te houden in de door Amerikaanse multinatio nals beheerste koffierepu- blieken. Op zijn fietsje, in een ge scheurd t-shirt en beladen met icaardeloze zloty's - je zal maar eens overvallen worden - hobbelt-ie dan van pueblo naar pueblo om le den van'zijn inmiddels grote kennissenschare te bezoe ken. Dat de mensen in die landen in kommervolle om standigheden leven is voor hem reden om zijn eigen le ven ook in te richten zonder veel luxe. In zijn apparte ment kan een blind paard geen schade aanrichten. Dat siert onze vrijgezel, die deze week uiteindelijk ook de lucht der liefde mocht op snuiven. De roos van zijn be geerte trof hij aan in een Derde-Wereldwerkplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11