Simulatie kernproef nog ver weg Seksuele terreur in operatiekamer PZC I Prinses Margriet mogelijk getuige in zaak Oltmans Moskou duurste stad voor zakenreiziger Demonstratie voor monarchie Ziekenhuizen in actie tegen criminaliteit buitenland 8 President Chirac stak atoomzwaard nog niet in de schede Otto van Habsburg bezoekt Spakenburg WOENSDAG 31 JANUARI 1996 van onze correspondent Cees van Zweeden in Parijs PAKIJS - Als de president op zijn woord geloofd kan worden, sloot Frankrijk afgelopen zater dag een hoofdstuk van zijn ge schiedenis af om 22.30 die dag deed het zijn 198ste en allerlaat ste kernproef. Nooit meer zal Frankrijk een kernbom tot ontploffing bren gen met het doel die te testen, verklaarde Jacques Chirac twee dagen later. Sterker, het is be reid een verdrag te tekenen dat kernproeven voor altijd ver biedt En het zal andere kernwa- penlanden vragen hetzelfde te doen. Chirac stak uiteraard niet het atoomzwaard in de schede; Frankrijk blijft voor zijn verde diging op kernwapens vertrou wen. Alleen zal het land in de toekomst die wapens gaan tes ten in een laboratorium. Daarmee dringt de vraag zich op of dat mogelijk is. Het antwoord daarop ligt nog in de schoot van de toekomst, maar de meeste wetenschappers hebben hun twijfels. Het nabootsen van kernproeven, zo zeggen zij. vergt superlasers, supercomputers en superbudgetten Geen daarvan is nu voorhanden. En zelfs als die lasers en compu ters gebouwd kunnen worden, wat betwijfeld wordt, is succes niet verzekerd. ..Een sprong in het duister", zo noemde een na tuurkundige het plan om kern proeven voortaan te simuleren. ..Wie wil er in een vliegtuig stap pen dat nooit een proefvlucht heeft gemaakt"? die 'kleine proefjes' toestaat. Als Jacques Chirac deze week het Amerikaanse Congres toe spreekt. zal hij zich naar ver wachting tegen een dergelijke clausule keren. Een uitzondenng voor mini- kernproeven zou Frankrijk als derde kernmacht ter wereld ern stig benadelen. Chirac heeft ook beloofd het Verdrag van Raro- tonga te zullen ondertekenen, dat alle kernproeven in de Stille Oceaan verbiedt. Voor het doen van mini-kernproeven zou hij derhalve in eigen land naai- een plaats moeten zoeken. Dat zou de regeringen van Nieuw-Zee- land en Australië in htm vuistje doen lachen, maar het zou Chi rac njet bijster populair maken onder zijn eigen volk. Wat Frankrijk dus rest. is de si mulatietechniek te ontwikke len. Daarvoor heeft de regering het astronomische bedrag van 16 miljard francs (ruim 5 miljard gulden i uitgetrokken, dat echter volgens de meeste deskundigen te laag is. Superlaser Eerste oogmerk is de superlaser te bouwen, waar in de buurt van Bordeaux naarstig aan wordt gewerkt. De laser moet in 2003 klaar zijn. verklaarde premier Balladur in 1994. Begrote kos ten: 7 miljard franc. Bij het nabootsen van een kern proef wordt een microscopisch kleine kernreactie op gang ge- Proefjes De scepsis over de haalbaarheid van de simulatietechniek is zo groot dat onder Amerikaanse en Russische druk in het komende anti-kernproefverdrag wellicht een clausule wordt opgenomen BRUSSEL (ANP) - Moskou is in ternationaal de duurste stad voor zakenreizigers. Een hotel- verblijf inclusief maaltijden kost per dag gemiddeld 543 dol lar. Minsk, hoofdstad van Wit- Rusland. is het goedkoopst met een daggemiddelde van 125 dol lar. Amsterdam staat met door snee dagkosten van 344 dollar in de middenmoot. Dat blijkt uit een rapport van EuroCost, een onderzoeksbu reau verbonden aan het bureau voor de statistiek van de Euro pese Unie (Eurostat). EuroCost berekende de afgelopen zes maanden hoeveel een dag in een stad gemiddeld kost aan de hand van verschillende criteria. Behalve de overnachting in een vier- of vijf-sterren hotel zijn ook de kosten van twee korte taxirit ten van drie kilometer in de be rekening opgenomen. Voorts zijn het wassen van een over hemd. de aanschaf van een inter nationale krant en een telefoon gesprek van drie minuten naar Brussel in het bedrag verrekend. Tot slot hebben de onderzoekers rekening gehouden met de prijs van lunch en diner plus een niet- alcoholisch drankje in een hotel bar. Kopenhagen is de duurste stad binnen de Europese Unie met een gemiddelde prijs per dag van 427 dollar. De Europese hoofdstad Brussel heeft een prijskaartje van 356 dollar. De goedkoopste steden bevin den zich allemaal in Oost-Eu ropa of de voormalige Sovjet- Unie. De Albanese hoofdstad Ti rana is de op één na goedkoop ste stad (126 dollar), gevolgd door Jerevan in Armenië (132 dollar). Apia op het eiland West- Samoa in de Stille Oceaan kost 140 dollar. Tokyo is na Moskou de duurste stad (516 dollar), gevolgd door Buenos Aires (468 dollar) en Hongkong (450 dollar). Kopen hagen staat nummer vijf. New York is iets goedkoper dan de enige onderzochte Nederlandse stad Amsterdam, met een dag gemiddelde van 342 dollar. Lon den is acht dollar duurder: 352 dollar. Eurocost is bij het opmaken van de lijst uitgegaan van een dollar koers van 1,55 gulden. Op het ogenblik is dat een dubbeltje meer. SYDNEY (AP) - Duizenden Australiërs heb ben het vertrek van de vertegenwoordiger van koningin Elizabeth II in New South Wales aangegrepen om hun aanhankelijkheid aan de Britse troon te betuigen. De politie schatte dat er 15.000. vooral oudere mensen waren opgekomen voor de demonstra tie. De menigte juichte gouverneur Peter Sin clair toe toen deze voor het laatst wegreed van zijn residentie. Indachtig het Australische voornemen om de banden met de Britse vor stenhuis bij de eeuwwisseling door te snijden heeft Sinclairs opvolger als gouverneur van de dichtstbevolkte staat van Australië erin toege stemd de baan in deeltijd te vervullen. Hij zal ook niet zijn intrek nemen in de statige gouver neursresidentie met uitzicht op de haven van Sydney. Premier Paul Keating heeft gezegd dat zijn plan om een republiek uit te roepen een be langrijk punt wordt bij de verkiezingen van 2 maart, maar tot nu toe is er weinig aandacht aan besteed. Een kleine meerderheid van de Australiërs is blijkens opiniepeilingen voor de verandering. foto Megan Lewis/RTR bracht, waarvan het effect wordt vergroot met hulp van de laser. Om de natuurkundige effecten van een echte kernproef (een druk van 100 miljard atmosfeer en een temperatuur van 100 mil joen graden) te creeren, dient de laserbundel ongekend krachtig te zijn. Het bouwen van een dergelijke laser, waar de Amerikanen al ruim tien jaar mee bezig zijn, is echter nog het eenvoudigste karwei. Om de tienduizenden natuurkundige effecten van de 'kernproef te meten, zijn meet instrumenten nodig. Die worden echter in een fractie van een se- konde door de 'explosie' vernie tigd en in die tijd moet de com puter de geregistreerde gevens opslaan. De daartoe benodigde computer moet daarom een on gekend groot vermogen hebben, een miljoen keer groter dan dat van de beste computer op dit moment- Het is de vraag of die computer ooit gebouwd kan worden, en het is vrijwel uitgesloten dat Frankrijk dat alleen zal kunnen. Ergo: Frankrijk zal deze super computer in Amerika moeten kopen, waarmee het zijn bewie rookte positie als onafhankelij ke kernmogendheid kwijtraakt. De komende 15 jaar zal het Fran se atoomzwaard nog even scherp blijven als het nu is. Maar als de Fransen tegen die tijd de simulatietechnieken niet onder de knie hebben, zal de betrouw baarheid van de 'force de frappe' snel afnemen. Shell actief in Nigeria ABUJA (KRF/ANP) - Shell in vesteert opnieuw in Nigeria. De Nigeriaanse dochter van de multinational onderhandelt met een Nigeriaanse alumi- niumsmelterij-maatschappij over de bouw van een gasfa briek. Het project zou 300 mil joen dollar moeten kosten. Het nieuwe project moet een aluminiumfabriek voorzien van gas. Tot nu toe wordt het gas dat vrijkomt bij de winning van olie, afgefakkeld. De aluminiums melter gaat eind dit jaar draai en. Shell hoopt het contract over de gaslevering binnenkort te te kenen. Elke dag wordt er in Ni geria 2 miljard kubieke meter gas afgefakkeld. Wolven trekken ijsvlakte over TALLINN (AP) - Estland heeft te kampen met een wolven- plaag en de regering heeft speciale jachtvergunningen uitgege ven om zoveel mogelijk dieren af te schieten. Volgens de autoriteiten zijn er 800 wolven in Estland, twee keer zoveel als in andere winters. Veel dieren zijn uit Rusland geko men door het bevroren Peipsi-meer over te steken. Er zijn zelfs al wolven gezien op tien kilometer van de hoofdstad Tallinn. In bosrijke gebieden met afgelegen boerderijen vormen de wol ven een gevaar voor schapen, koeien en huisdieren. Wolven zijn vatbaar voor hondsdolheid, een ziekte die ook op de mens over gebracht kan woden. Het ministerie van bosbou vreest dat de wolven de wildstand zullen bedreigen door zich tegoed te doen aan wilde zwijnen, herten en elanden. Indiase boeren vernielen restaurant BANGALORE (AP) - Woedende boeren hebben dinsdag in de Indiase stad Bangalore een restaurant van de Amerikaanse keten Kentucky Fried Chicken iKFC> vernield en het vertrek van de fastfood-keten uit het land geeist. De ongeveer honderd boeren verrasten de enkele politieagen ten die de wacht hielden. De glazen voorpui moest er aan gelo ven, meubilair werd kort en klein geslagen. Enkele tientallen klanten zochten snel een veilig heenkomen. Het restaurant in de hoofdstraat van Bangalore, het eerste van Kentucky Fried Chicken in India, is het mikpunt van boeren sinds de opening vorig jaar juni. Een nationalistische boeren- organisatie eist het vertrek van KFC omdat het eten niet uit India zou komen en bovendien chemisch bewerkt zou zijn. EU schort hulp aan Niger op BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie veroordeelt de staats greep van legerleider luitenant-kolonel Ibrahim Barré Maïnas- sara in Niger. In verband daarmee schorten de vijftien lidsta ten de economische en humanitaire hulp aan het Afrikaanse land op. De Europese Unie dringt aan op een spoedig herstel van de democratie en eist op korte termijn verkiezingen. Canada, de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland gingen de vijftien lidstaten de afgelopen dagen al voor. Een groep opstandige militairen onder leiding van Barré Mai- nassara zette afgelopen zaterdag de eerste gekozen president in Niger. Mahamane Ousmane. af. De militairen houden hem verantwoordelijk voor de slechte economische situatie in het land. Niger is zo goed als bankroet. Weer treinverkeer China-Vietnam HANOI AFPi - De spoorverbinding tussen China en Vietnam wordt hersteld. Na zeventien jaar mogen er weer treinen rijden tussen de hoofdsteden. Op 12 februari is de eerste rit van Pe king naar Hanoi, een reis van 52 uur. In 1979. tijdens de grensoorlog tussen China en Vietnam, werd de treinverbinding verbroken. Sinds vier jaar zijn de betrek kingen tussen beide landen genormaliseerd. De hervatting van het treinverkeer liet nog op zich wachten. Voor Vietnam is het herstel van de treinverbinding temeer van belang omdat dat een betere controle mogelijk maakt op de omvangrijke instroom van Chinese produkten in het land. De officieuze handel in het grensgebied had afgelopen jaar al een omvang van rond een miljard dollar. Man trekt met tanden auto voort St UIL' mij I Ik h, cabc zang verti geve sten verb mini Wok land tige men Royi van rie het i ciak gust hun Brit. den. op i vied Obs Ger die tuel een van uit i tasi min Sta Nijr. ren thie ter. aan der aar BOEDAPEST (DPA) - Hij trotseerde de kou en had er een longontsteking voor over. De Hongaarse gewichtheffer Arpad Nick slaagde erin een Fiat-personenwagen met zijn tanden van Boedapest naar Szeged in het zuidoosten van Hongarije te trekken, een afstand van 226 kilometer. De opbrengst van zijn actie is bestemd voor weeskinderen. Nick, oud-wereldkampioen gewichtheffen en armdrukken, liep I met een trekkabel tussen zijn tanden twee weken lang door de DeJ besneeuwde poesta's. Hij mocht van de Hongaarse autoritei,- ten alleen gebruik maken van b-wegen. Dai die hac anc DEN HAAG (ANP) - Zorginstel lingen (ziekenhuizen, bejaar dentehuizen) wapenen zich te gen de toenemende criminali teit, vandalisme en overlast binnen hun muren. In een geza menlijke krachtsinspanning en met een bundel projecten wer pen zij zich nu in de strijd tegen overvallers en ander gespuis. Beregenen mag weer in Brabant DEN BOSCH (ANP) - Het absolute verbod voor hoeren in Noord- Brabant om in juni en juli overdag grasland met grondwater te bere genen. is van tafel. Het verbod is in landbouw- kringen zeer omstreden. Provincie en landbouw organisaties hebben overeenstemming be reikt over ontheffing bij extreme droogte. Dat is dinsdag op een bijeen komst in Den Bosch be kendgemaakt. Op dit moment geldt tot en met mei een totaal verbod voor beregening van grasland met grond water en mag in juni en juli niet tussen 11 en 17 uur worden beregend. Is het in mei echter ex treem droog dan kan het verbod voor de rest van het jaar worden inge trokken. In de praktijk komt dit echter zelden voor, zodat boeren bij extreme hitte in juni of juli altijd in de problemen komen. Zo mocht in de droge zomer van 1995 overdag niet worden beregend on danks wekenlang droog en heet weer. Die situatie was aanleiding voor een aangepaste regeling Om deze nieuwe regeling in het nieuwe groeisei zoen 1996 te kunnen toe passen. zal de provincie dit voorjaar alle 10.000 beregeningsvergunnin- gen wijzigen. De aange paste regeling komt erop neer dat het berege- ningsverbod blijft, maar dat flexibel ontheffing wordt verleend Sinds het eind van de jaren tach tig hebben de instellingen steeds vaker te maken met cri minaliteit. Vandalen en overval lers veroorzaken niet alleen ma teriele schade, maar jagen ook de patiënten de stuipen op het lijf. De echte klappen vallen ech ter in de hoek van de het perso neel. Vooral verpleegkundigen en baliemedewerkers worden in toenemende mate slachtoffer van geweld. Uit een enquête bleek dat bijna tweederde van het ziekenhuispersoneel zich soms of vaak onveilig voelt. De zorginstellingen zijn daarom begonnen met het ontwikkelen van projecten om deze overlast een halt toe te roepen. Het mi nisterie van justitie begon in 1992 een onderzoek dat uit mondde in het rapport „Crimi naliteit in en rond ziekenhui zen". Inmiddels hebben alle zorgin stellingen die met eigen projec ten aan de slag zijngegaan. hun ervaringen, kennis en werkme thoden gebundeld in een hand boek. Dit handboek „Veilige zorginstellingen" wordt op 13 fe bruari tijdens een congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten <VNG) in het Haag se Leyenburgziekenhuis gepre senteerd. Staatssecretaris Kohnstamm van binnenlandse zaken overhandigt het dan aan A Krol. de voorzitter van de Ne derlandse Zorgfederatie. Tij dens het congres krijgen de zorg instellingen inzicht in de aanpak van de criminaliteit in de diverse collega-instellingen. SPAKENBURG (ANP) - De door bepaalde groeperingen verafschuwde komst van de Oostenrijkse aartshertog Ot to van Habsburg naar Spa kenburg is dinsdagmiddag ongestoord verlopen. Nadat leden van Anti-Fascistische Actie (AFA) in de nacht van maandag op dinsdag op tien tallen adressen protest-pam fletten hadden bezorgd, bracht de politie voor de ze kerheid tien agenten op de been. Maar van demonstra ties was geen sprake. De vlugschriften hekelden de komst van de 83-jarige zoon van de laatste Oostenrijkse keizer Karei I omdat deze ex treem-rechtse denkbeelden zou koesteren. De keizerszoon, die lid is van de fractie van de Europese Volkspartij in het Europees Parlement, wordt in de pamfletten antidemocra tisch, extreem-rechts, antise mitisch, racistisch en reactio nair genoemd. In de Tweede Wereldoorlog nam hij echter wel deel aan een actie om 3000 joden te redden. Volgens de antifascistische onderzoeksgroep Kafka speelt en speelde Von Habsburg een belangrijke rol in een wijdver takt netwerk van „veelal sche merige organisaties". Hij zou onder meer lid zijn geweest van een comité dat voor de vrijlating van Rudolf Hess ij verde. „Jaag 'm de stad uit!!! Klaag uw gemeente aan", luidde de oproep aan de ont vangers van het vlugschrift. Otto van Habsburg kwam naar de vissersplaats omdat hij geld inzamelt voor Bosni- Otto van Habsburg proeft het naar hem genoemde broodje. sche en Kroatische oorlogs slachtoffertjes. Voor dat doel zette de Europarlementariër zijn tanden in een naar hem vernoemd broodje bij de plaat selijke bakkerij 't Stoepje, die het kinderfonds met 25.000 gulden spekte. Otto von Habsburg is al sinds 1922, toen zijn vader stierf, hoofd van het Habsburgse huis. Karei I moest na de Eer ste Wereldoorlog in 1918 zowel de Oostenrijkse keizerskroon als het koningschap van Hon garije opgeven. Tot 1961 heeft Otto vergeefs geprobeerd dat terug te draaien. Sinds 1973. toen hij voorzitter van de Paneuropese Unie werd. is de in Beieren wonende doctor in de staatskunde en sociale wetenschappen actief in de Europese politiek. Hij haalde geregeld hét nieuws met gepeperde uitspraken. Willy Brandt noemde hij bij voorbeeld een „geestelijk on derbelichte kletsmajoor over vrede" en de Wereldraad van Kerken omschreef hij ooit als een „marxistische reclame- ton". terwijl hij vredesactivis ten het predikaat „blatende schapen" opdrukte. Verpleegkundigen slachtoffer van gedrag anaesthesie-assistent ARNHEM (GPDi - De taferelen die zich van december 1991 tot en met maart 1994 in de operatiekamer van het Streekzie kenhuis in Zevenaar afspeelden, rang schikte de Arnhemse officier van justitie Pomper dinsdag onder het hoofdstuk 'seksuele terreur'. De handelingen die een 43-jarige anaesthesie-assistent uit Didam daar verrichtte met zes leerling verpleegkundigen noemde hij „seksueel zo agressief dat er een maatschappelijk belang mee is gediend dat deze verdachte wordt veroordeeld Twaalf maanden gevangenisstraf waar van zes voorwaardelijk vond de officier dan ook een passende straf. De zes maan den die de aangeklaagde in de cel zou moeten doorbrengen, kunnen wat de offi cier betreft echter ook worden omgezet in '240 uur dienstverlening. Bovendien zou de man drie van zijn slachtoffers elk 1500 gulden smartegeld moeten betalen Voor de activiteiten van de Didammer. die zich in bijna vier jaar tijd in en rond de operatiekamer aan zes vrouwen ver greep. had Pomper geen goed woord over. „De vrouwen werden stelselmatig agressief seksueel benaderd. Daarbij maakte hij zelfs een abrupt einde aan de argeloosheid van een jong meisje" Tijdens de rechtszaak in Arnhem schet ste de officier van justitie op welke wijze de OK-assistent te werk ging. Jonge ver pleegkundigen. waarvoor de Didammer als stagebegeleider optrad, konden elk moment, een 'aanval' van de man ver wachten. Als de verdachte zijn dagelijkse portie alcohol had genuttigd - anderhal ve fles sterke drank en vaak ook nog aar dig wat bier of wijn - dacht hij bij zijn vrouwelijke collega s in de smaak te val len en dat ze wel iets met hem wilden. Hij greep de medewerksters bij hun borsten of in het kruis of drukte zijn penis in hun handen en dwong hen hem te bevredigen. Een schrijnend voorbeeld was het feit dat één van de vrouwen zich moest onderwer pen aan de seksuele intimidatie van de verdachte terwijl zij bezig was een pas ge opereerde baby te beademen. Verweren kon zij zich daarom niet, Volgens officier Pomper hadden de vrouwen doorgaans geen enkele mogelijkheid aan de sek suele intimidate te ontsnappen. Aangifte durfden de slachtoffers niet te doen omdat de man optrad als hun stage begeleider en de vrouwen bang waren voor de gevolgen die dat kon hebben voor hun verdere opleiding als OK-verpleeg- kundige. De raadsvrouw van de verdachte, die naar voren bracht dat de man nimmer enig negatief signaal van zijn slachtoffers had ontvangen, kon zich „in grote lijnen" wel vinden in de eis van de officier. De verdachte, die al bijna tien maanden in een alcohol-ontwenningskliniek ver blijft. betuigde spijt over het feit „dat het zover heeft kunnen komen". „Ik schaam mij diep" hield hij de rechters voor. De rechtbank doet op 13 februari uit spraak. DEN HAAG (ANP) - Prinses Margriet treedt dit jaar moge lijk als getuige op in het proces dat de journalist Willem Olt mans heeft aangespannen tegen de Staat. Oltmans wil de prin ses laten oproepen. Zijn advo caat, mr. H. Vermeer, gaat er van uit dat prinses Margriet ge woon aan het verzoek om voor de onderzoeksrechter te ver schijnen zal voldoen. Eerder hoorde de rechtbank al oud-pre mier Lubbers in dezelfde zaak. Oltmans hoopt dat de verkla ring van de prinses hem zal hel pen in zijn eis: een schadever goeding van 2.8 miljoen gulden van de Staat. De journalist zegt dat hij zijn werk nooit optimaal heeft kunnen doen doordat de regering en met name het minis terie van buitenlandse zaken hem dwarsboomden. Vermeer wilde dinsdag niet in gaan op de vraag waarom de prinses iets voor Oltmans zou kunnen betekenen. De journa list ontmoette prinses Margriet en haar man vorig jaar toen hij werkzaam was als verslaggever voor het weekblad Story, tijdens een bezoek aan Canada. Een getuige moet een oproep om in een civiel proces te verschui- nen in principe altijd opvolgen. In artikel 191 van het Wetboek van Burgelijk Rechtsvordering staat: „Een ieder is verplicht, daartoe op wettige wijze opge roepen, getuigenis af te leggen". Alleen in strafzaken worden be paalde leden van de koninklijke familie structureel van getui genverhoor verschoond. Artikel 226 van het Wetboek van Strafvordering zegt dat „de Ko ning, de vermoedelijke opvolger van de Koning, hun echtgenoten en de Regent" nooit hoeven te verschijnen, tenzij ze „bij Ko ninklijk Besluit tot het afleggen van getuigenis zijn gemach tigd". Daar moet de regering dan aan te pas komen, terwijl de Koningin ook nog een spaak in het wiel kan steken door niet te tekenen. Maar van de verscho ning van genoemde koninklijke lieden is dus alleen sprake in een strafproces, de huidige zaak van Oltmans is een civiele proce dure. Nadelig Als de getuige weigert, zal het openbaar ministerie hem of haar dagvaarden. Komt de getuige dan nug niet updagen, dan liaall het OM deze persoon met een politie-auto op. „Maar ik kan me niet voorstellen dat dit bij de prinses het geval zal zijn", aldus Vermeer. Een getuige hoeft niet te komen j als er goede redenen zijn, bij voorbeeld als hij familie is van degene die hem oproept of bij hem in dienst staat. Verder kan I de getuige wegblijven als hij ge heimhoudingsplicht heeft (een! arts bij voorbeeld) of als een ver klaring voor hemzelf nadelig zou kunnen uitpakken. Of de weige-1 ring in zo'n geval ook werkelijk i terecht is. beoordeelt de recht bank. Tegen de uitspraak is ook weer hoger beroep mogelijk. Het is ook mogelijk de getuige achter gesloten deuren te horen, hetgeen jaren geleden met prins Claus gebeurd is. Het ging in 1981 ook om een door Oltmans aangespannen procedure. De journalist wilde toen ook al een schadevergoeding, omdat hij tij dens een door de prins geleide ambtelijke missie naar India niet de informatie had gekregen die hij had willen hebben. Olt- j mans verloor toen. Biovakantieoord Nadat de rechtbank op 19 de cember vorig jaar premier Lub bers in het huidige proces van Oltmans hoorde, was het dins dag de beurt aan oud-minister van buitenlandse zakenoijmans en oud-hoofddirecteur van de Rijksvoorlichtingsdienst Van der Voet. Kooijmans zei dat er over Olt mans een „stevig" dossier be staat. terwijl Oltmans bij inzage volgens eigen zeggen stootte op „een bio-vakantieoord-dossier- tje dat nog moet aansterken". Van der Voet vertelde dat hij Olans vorig jaar heeft afgeraden een visum aan te vragen voor het staatsbezoek van koningin Bea trix aan Indonesië. Dat deed Van der Voet naar aanleiding van Oltmans' brochure Bon voyage. Majesteit Daarin maak te de journalist president Soe- harto van Indonesië uit voor „de Pol Pol van Indonesië". Olt mans vroeg toch een visum aan, hetgeen Indonesië inderdaad weigerde op grond van het pam flet. Van der Voet had zijn advies aan Oltmans al uitgebracht zon der dat hij er met iemand over had gesproken, maar „het was een kwestie van gezond ver stand dat volstrekt was te ver wachten dat een visum zou wor den geweigerd".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 8