Noordiers bestand is broos PZC Dukegate prins Philip levert rooie oortjes op The Eagles valt in de prijzen Wetenschappers zien kans op leven Mars Brand leidt tot polemieken China dreigt met geweld tegen afscheiding Taiwan Gijzelaars Irian Jaya zijn onvindbaar buitenland VN roepen op tot noodplan Burundi Belfast vreest voor wraakacties na brute moord INLA-leider Duitsland en Frankrijk stimuleren economie l,95 - 3,95 OPRUIMING bij Hoofdaanklager Goldstone weg bij het VN-Tribunaal WOENSDAG 31 JANUARI 1996 NEW YORK (RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft secretaris-gene raal Boutros Boutros- Ghali maandag opge roepen noodplannen te ontwikkelen om te voor komen dat het etnisch geweld in Burundi zich uitbreidt en mogelijk vormen aanneemt zoals die in het buurland Ruanda in 1994. Die ge weldsexplosie kostte naar schatting een mil joen mensen het leven, de meesten Tutsi's. De raad zei een wapen embargo tegen Burundi te overwegen alsmede een reisverbod en andere maatregelen tegen de Burundese leiders die nog steeds dreigen met geweld. De raad nam een resolutie aan waarin geëist wordt dat alle be trokkenen zich inhou den, ophouden met ge weld en een dialoog be ginnen om te komen tot nationale verzoening, democratie en veiligheid voor allen. Alle VN-lidstaten wor den opgeroepen radio stations op te sporen en te sluiten die de onrust in Burundi aanwakkeren en oproepen tot geweld tegen mensen van an dere etnische afkomst. van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN-Terwijl in Belfast en Londen gisteren druk maar vooralsnog vruchteloos over vrede werd gepraat, toonde een brute moord op klaarlichte dag aan hoe broos het Noordierse bestand is. Gino Gallagher, de 32-jarige leider van een radi caal-linkse Ierse organisatie, werd door onbekenden doodge schoten toen hij zich bij een ar beidsbureau aanmeldde voor een sociale uitkering. Eerder op de dag bleven leider Gerry Adams van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, en de Engelse minister voor Noord- Ierland sir Patrick Mayhew kib belen over de nieuwste eis van Engeland voor het opstarten van vredesonderhandelingen: LOS ANGELES - Timothy B. Schmidt van de rockgroep The Eagles hield maandag twee van de drie prijzen vast die de band won bij de Amerikaanse Muziek Awards in Los Angeles. The Eagles kreeg de onderscheidingen voor 'favoriete rockgroep', 'favoriete roek-elpee' en 'favoriete hedendaagse volwassen muzikant'. foto EPA LONDEN (RTR) - Wetenschappers me nen dat het waarschijnlijk is dat er ooit leven is geweekt op Mars. Mogelijk be staat het zelfs nog, diep onder de opper vlakte van de planeet. Mars, ook bekend als de rode planeet, is 228 miljoen kilo meter van de Aarde verwijderd. Academici zullen deze week tijdens een conferentie van de wetenschappelijke j stichting Ciba in Londen aanvoeren dat ,het mogelijk is dat het leven op aarde zich heeft ontwikkeld uit sporen en pri mitieve bacteriën van Mars. Ze zouden Jmet meteorieten door het zonnestelsel ;naar de Aarde zijn overgebracht, ver klaarde een Ciba-woordvoerster dinsdag. Jaarlijks valt 500 ton aan materiaal van Mars op Aarde. Aanvankelijk dachten wetenschappers dat de rode planeet, waai- eens water stroomde zoals uit nu droogliggende beddingen zou blijken, te droog en te onherbergzaam was om leven mogelijk te maken. De planeet heeft een oppervlak van stoffig lava. Er zijn sterke winden en de ultraviolette straling van de zon teistert onbarmhartig het opper vlak. Mars heeft witte poolkappen van ijs en bevroren kooldioxide-gas. De atmo sfeer van de vierde planeet van de zon be staat voor 95 procent uit kooldioxide. Speculaties over vormen van leven op Mars werden onlangs hervat na de ont dekking van levensvormen op Aarde die de warmte en straling van de zon niet no dig hebben. Deelnemers aan de conferen tie denken dat het leven op de rode pla neet. dat overigens niet de vorm van groene wezentjes zal hebben, ongeveer tegelijkertijd is begonnen als het leven op Aarde, zo'n 3,8 miljoen jaar geleden. Toen de planeet begon te bevriezen, drongen organismen diep door in het Mars-oppervlak om de warmte van de planeet op te zoeken. Dat deden bepaal de wormen op Aarde ook, bijvoorbeeld de wormen die op grote diepten in oceanen bij vulcanische bronnen zijn aangetrof fen. Twintig jaar geleden landde de Ameri kaanse Viking-ruimterobot op Mars. Die vond geen sporen van leven. In december wordt de Mars Pathfinder gelanceerd om een nieuwe poging te wagen. De Pathfin der moet in juli 1997 op de rode planeet landen. Dr. Jack Farmer van de NASA zei dat de robot tot 100 kilometer diep zou moeten kunnen graven om sporen van le vende organismen te vinden. En dat is met de huidige technische maatstaven niet mogelijk. het uitschrijven Van verkiezin gen. Adams zag er alleen een ver- tragingstaktiek van Londen in. Mayhew probeerde duidelijk te maken dat de verkiezingen be doeld waren om de bij onderhan delingen betrokken partijen een duidelijk mandaat te geven en niet voor een nieuw probeersel met zelfbestuur. Premier Major kwam met het verkiezingsidee, nadat een inter nationale commissie had gead viseerd om inlevering van wa pens te laten vallen als voor waarde tot deelneming aan vre desonderhandelingen over Noord-Ierland. Majors manoeu vre zorgde voor een fikse ruzie met Ierland, dat met Engeland de supervisie heeft over de be sprekingen. Major zelf kwam gisteren in Lon den geen stap verder met de lei der van de Noordierse (gematig de) sociaal-democratische partij John Hume. Het enige lichtpun tje na anderhalf uur 'intensief praten' was dat Hume de me ningsverschillen kennelijk met onoverbrugbaar vond. ..We blij ven met elkaar in gesprek', zo zei hij. Boycot Adams gaf in Belfast te kennen dat'Sinn Feins afwijzing van de verkiezingen niet automatisch betekent dat er een boycot-actie zal worden gevoerd als Enge land toch een gang naar de stem bus afkondigt. De druk op het ruim anderhalfjaar durende be stand in Noord-Ierland wordt echter met de dag groter. In Bel fast wordt gevreesd dat de moord op Gallagher zal leiden tot wraakacties. Volgens de door de katholieke minderheid gehate Noordierse politie zijn de daders vermoede lijk dissidenten in Gallaghers or ganisatie. het Iers Nationale Be vrijdingsleger (INLA). De circa vijftig leden van het INLA wer den in 1992 door de IRA uitge stoten. Clinton: IMF moet Rusland steunen WASHINGTON (KRF) - Het In ternationaal Monetair Fonds moet Rusland een lening van 9 miljard dollar verstrekken. Dat zei de Amerikaanse president Clinton dinsdag in Washington tijdens zijn ontmoeting met de Russische premier Tsjernomyr- din. Rel om afgesluisterd telefoongesprek van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN - Schande, streng straffen die criminele afluiste raars, roepen de parlementa riërs. Maar de Britse natie wacht vol spanning op onthul lingen: wat precies heeft de echtgenoot van koningin Eliza beth over de telefoon gezegd te gen een onbekende dame? Het schandaalblad de Sun leverde gisteren de onderwerpen op voor bij voorbaat rooie oortjes: de scheiding van Diana, Camil la, de minnares van Charles, de laatste roddels over de konink lijke hofhouding, premier Ma jor. Het vervelende voor prins Philip is, dat het allemaal kan worden j toegeschreven aan eigen on voorzichtigheid. De 74-jarige Hertog van Edinburgh gebruik- te een analoge zaktelefoon voor een zeer vertrouwelijke conver satie met de onbekende vrien- I din. Een al even onbekende af- j luistergek kon bij toeval meege nieten: zijn automatische scan ner ving het signaal op, hij zette de bandrecorder aan en belde na afloop van het gesprek opge- wonden met de Sun. Philip had, zeggen de deskundi gen. zijn digitale telefoon moe ten gebruiken. Ook zo'n handig draagbaar exemplaar, maar waarvan het signaal veel moei lijker te traceren valt en dat bo vendien nog eens voorzien is van anti-afluistervoorzieningen. Philip echter, zo schijnt het, werd gestoord van digitale con versaties; de ligging van het ko ninklijk buiten Sandringham bij Norfolk is ongunstig voor deze 'veilige' vorm van communica tie. Oorverdovend gekraak en wegvallende verbindingen de den de prins-gemaal naar zijn 'ouderwetse' analoge exemplaar grijpen. En dat terwijl de koninklijke fa milie uitermate negatieve erva ringen met analoog heeft. In 1990 zat er een luistervink op de lijn toen prinses Diana tortel duifje speelde met haar vriend James Gilbey. En twee jaar latei- kreeg de natie een acute lach- stuip toen de gepassioneerde ge sprekken van Charles en minna res Camilla Parker Bowles dank zij afluisterapparatuur de pers haalden. Charles moet sinds dien met het etiket 'tampon prins' door het leven. Buckingham Palace deelde de wereld gisteren verstoord mee. dat 'Duke' (Engels voor hertog, red.) Philip een privé-gesprek houdt om het privé te houden. Maar de pers voorspelt al opge wonden een 'Dukegate'. Ook vanwege het tijdstip van het ge sprek: het vond plaats op 21 de cember. de dag dat koningin Eli zabeth Diana en Charles per brief liet weten dat die scheiding er nu echt moet komen. Maar voorlopig durft de Sun, die een kopie van de zeventien mi nuten durende bandopname in bezit heeft, nog niet tot publika- tie over te gaan. Volgens de En gelse perswet moeten in zo'n ge val 'kwesties van algemeen be lang' in het geding zijn. Gisteren waren de advocaten van het blad er kennelijk nog niet uit of Philips ontboezemin gen onder dat predikaat konden worden gepresenteerd. En in het parlement komt vandaag al een motie in behandeling die straf wetgeving op afluisteren ver scherpt, met als noviteit dat ook de media die uit de telefoon- school klappen worden aange pakt. Voorlopig moet het volk zich te vreden stellen met een ontken ning van Diana. Haar advocaat brandmerkte eerder deze week een publikatie van de grote con current van de Sun. de Daily Mirror, als 'absolute onzin'. Het blad wist, kennelijk van Ameri kaanse correspondenten die en masse met Diana hadden ge luncht, dat de prinses van Wales aanstuurt op een snelle schei ding van Charles. Echte kenners hadden de canard meteen her kend. Zij weten dat Diana niet in is voor 'quickies'. Duitse minister van financiën Theo Waigel. Beide troffen even wel hun eigen maatregelen, Duitsland en Frankrijk zijn twee van de grootste exportmarkten van Nederland. BONN/PARIJS (RTR/AFP/DPA (ANP) - Duitsland en Frankrijk gaan hun economieën nieuw le ven inblazen. Daartoe kondigde zowel Bonn als Parijs gisteren tal van maatregelen aan. De twee grootste economische machten van Europa onder streepten tegelijkertijd dat de voorwaarden uit het Verdrag van Maastricht om mee te doen aan de Economische en Moneta- rie Unie (EMU) overeind moe ten blijven. Duitsland en Frankrijk hebben hun plannen in samenspraak met elkaar opgesteld. De twee landen zijn het eens over een „e- conomisch raamwerk", aldus de De maatregelen die de regering van de Duitse bondskanselier Helmut Kohl ontvouwde, zijn sterk gericht op bestrijding van de werkloosheid. Ze vormen de bijdrage die de regering levert aan het overleg met de werkge vers en werknemers voor het „bondgenootschap voor werk". Daarin zijn de drie partijen over eengekomen het huidige aantal werklozen van bijna vier miljoen tot het jaar 2000 te halveren. Bij SIMON OPRUIMING BON GIORNO DAMESSLIPS GOES MIDDELBURG Alleen de facade van het gebouw stond nog overeind. foto E Opera-theater van Venetië in de as van onze correspondent Eelco van der Linden VENETIË - De brand die maandagavond het wereld beroemde opera-theater van Venetië, 'La Fenice', goed deels in de as legde, heeft in Italië grote verslagenheid te weeggebracht. maar ook tot polemieken geleid over de ui terst gebrekkige wijze waar op gepoogd is het uit 1792 stammende cultuurmonu ment te redden. Pas gistermorgen, toen alleen de facade van het gebouw nog overeind stond, werd het sein brand meester gegeven. Door slaggevend voor het bedwin gen van het vuur was het met helikopters afgeworpen schuim. De reguliere brand weer van Venetië, pas twee uur na het ontstaan van de brand ter plekke, kon vrijwel niets uitrichten vanwege het feit dat de dichtstbijzijnde ka nalen droog stonden. Burge meester Massimo Cacciari van Venetie moest hulpeloos toezien hoe het theater veran derde in wat hij vergeleek met de bibliotheek van Sarajevo. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend, maar men sluit opzet uit. Het thea ter. waar onder meer de ope racomponist Gioacchino Rossini op 21-jarige leeftijd zijn debuut maakte, ging ook in 1836 in vlammen op. Toen lukte het om 'De Phoenix' binnen een jaar te laten herrij zen. Of dat nu weer lukt is zeer de vraag. De (demissionaire) Italiaanse regering heeft gis teren voorgesteld direct 20 miljoen gulden beschikbaar te stellen, maar voor de gehele wederopbouw is meer dan 300 miljoen nodig. De stertenor Luciano Pava- rotti riep gisteren op tot een massale actie. Hij zei dat 'II Fenice' het mooiste theater van Italië is en de 'ziel' vormt van Venetië. Abortussen wegens Tsjernobyl MINSK (GPD) - De overheid van Wit-Rusland stelt steeds meer misvormingen bij foetussen vast. Na het ongeluk met de kerncentrale te Tsjernobyl in 1986 kwam de meeste radioacti viteit in Wit-Rusland neer. Een groot gebied is nog steeds ern stig besmet. De overheid onderzoekt zwangere vrouwen in besmette gebie den op mogelijk misvormde kinderen als gevolg van de radio activiteit. Indien misvormingen worden aangetoond, raadt de overheid abortus aan. Het aantal abortussen om deze reden is toegenomen van 261 in 1991 tot 523 in 1994. In totaal ging het in deze periode om 1550 abortussen. Dat staat in een rapport van het Wit-Russische ministerie voor Bescherming van de Bevol king tegen de gevolgen van Tsjernobyl. Opposant Nigeria gearresteerd LAGOS (AFP) - De advocaat Gani Fawehinmi, leider van de radicale oppositiepartij Nationaal Geweten (NC) in Nigeria, is dinsdag in Lagos gearresteerd. Dit hebben functionarissen van zijn partij meegedeeld. Agenten van de Nigeriaanse veilig heidsdienst drongen dinsdagochtend vroeg zijn woning bin nen. Ze namen hem mee naar een onbekende bestemming, zei den zij. NC-leider Fawehinmi is een bekende strijder voor de mensen rechten en verklaard tegenstander van het militaire bewind in Nigeria. Hij zou dinsdagochtend een redevoering houden op de universiteit van I Luchtbrug Rode Kruis op Kabul GENEVE (AP) - Het Rode Kruis zal zaterdag een humanitaire luchtbrug op Kabul openen omdat alle bevoorradingsroutes over land naar de Afghaanse hoofdstad afgesloten zijn door de burgeroorlog. Vanaf een luchthaven in Pakistan zal het Rode Kruis tot eind februari duizend ton meel. bonen en olie naar de belegerde stad vliegen. De 200,000 inwoners van Kabul zitten al vier winters zonder water en elektriciteit en door de belegering is het onmo gelijk geworden voedsel naar de stad te brengen. Dagelijks sterven er volgens Stocker mensen van de kou, de honger en door de aanhoudende raketbeschietingen. Hij schat dat 20 tot 30 procent van de bevolking niet meer genoeg heeft om te over leven. HONG KONG (RTR) - China zal geweld gebruiken om te verhin deren dat Taiwan zich onafhan kelijk verklaart. Dat heeft een door Peking gesteunde krant in Hong Kong dinsdag geschre ven. „China zal niet-vreedzame middelen gebruiken tegen alle krachten die proberen het moe derland te verdelen, of die van overzee komen of vanuit Tai wan", aldus Ta Kung Pao, een krant die wordt beschouwd als een spreekbuis van de Chinese regering. Het krantenartikel komt op een moment dat de geruchten toene men dat Peking van plan is een tijdschema bekend te maken waarbinnen Taiwan weer bij het vasteland zal worden ingelijfd. Peking beschouwt Taiwan al sinds 1949 als een opstandige provincie. „De communistische partij en de regering van China houden vast aan het één-China- principe. Aan deze vastbesloten heid het moederland te hereni gen kan niet worden getornd". Het blad zegt dat de eerste stap de teruggave van Hong Kong is. De Britse kroonkolonie wordt in 1997 aan China overgedragen. Daarna volgt de Portugese kolo nie Macao in 1999. Vervolgens is het de beurt van Taiwan. China heeft nog nooit een tijdschema vastgesteld voor hereniging van alle gebiedsdelen. Het persbureau Xinhua meldde gisteren dat premier Li Peng ie dereen waarschuwt niet te pro beren het Taiwan van China los te maken. „Elke poging de be langen van de Taiwanese land genoten te stellen tegenover de belangen van China als geheel is gedoemd te mislukken", aldus de premier. „Er is in de wereld maar één Chi na en Taiwan is daar een onver vreemdbaar deel van", zei Li in een toespraak ter gelegenheid van de verjaardag van het acht- puntenplan voor hereniging van de Chinese gebieden. Het pro gramma werd een jaar geleden bekendgemaakt door partijlei der en president Jiang Zemin. De premier waarschuwde ook het buitenland voor bemoeienis met de kwestie. „Elke buiten landse anti-Chinese macht die probeert zich te mengen in de in terne zaken van China kan reke nen op krachtige tegenstand van de Chinese regering en het Chinese volk". Li Peng leverde ook een schot voor de boeg voor de aanstaande presidentsverkiezingen op Tai wan. „Wat voor veranderingen ook mogen plaatsvinden in de wijze waarop de leiders in Tai wan worden gekozen verandert niets aan het feit dat Taiwan deel uitmaakt van China en dat die leiders slechts een Chinese regio besturen". JAYAPURA (ANP/RTR) - Het Indonesische leger heeft in de streek rond Mapundema in Irian Jaya extra posten uitgezet om er achter te komen waar de rebellen van de Beweging Vrij Papoea (OPM) zich met hun der tien gijzelaars bevinden. Vol gens bisschop Münninghoff van Jayapura is het vrijwel zeker dat de rebellenleider Kelly Kwalik „de benen heeft geno men. Op dit moment weet nie mand waar zij zich bevinden", aldus de uit Nederland afkom stige geestelijke gisteren. Münninghoff toonde zich niet al te optimistisch over de moge lijkheid opnieuw contact te krij gen met. de vrijheidsstrijders. Zijn laatste gesprek met Kwalik dateert van afgelopen donder dag. „Toen werd ons nog eens duidelijk dat Kwalik bezeten is van een vrij Papoea en dat hij daaraan alles ondergeschikt wil maken." De bisschop bevestigt dat er ge ruchten gaan dat de rebellen naar het onafhankelijke Papoea Nieuw Guinea willen vluchten. Hij verwacht echter niet dat de groep in staat zal zijn de bijna 400 kilometer lange tocht naar het oostelijke deel van het ei land te volbrengen. De lokale be woners zouden dat misschien nog wel kunnen. Maar voor de dertien gijzelaars, onder wie twee Nederlanders en vier Brit ten, zou de reis door moeilijk begaanbaar en onherbergzaam gebied te zwaar zijn, meent hij. Het Indonesische leger heeft even kort radio-contact gehad met de OPM. De rebellen had den er bij de Indonesische auto riteiten op aangedrongen vooral geen geweld te gebruiken. Zij waren ongerust geworden door het geluid van patrouillerende helikopters. Munmnghof gelooft niet dat het Indonesische leger op dit mo ment plannen heeft voor een mi litaire actie. „Integendeel, het ultimatum aan de rebellen is door Jakarta van tafel gehaald. Als de militairen zouden willen ingrijpen, dan kunnen zij dat op elk moment doen. Al acht dagen geleden was het leger helemaal klaar om in actie te komen. Maar men houdt voorlopig vast aan de vreedzame weg om tot een op lossing te komen en bloedvergie ten te voorkomen", aldus de bi- schop. DEN HAAG (ANP) - Dè Verenig de Naties zijn op zoek naar een nieuwe hoofdaanklager voor het Joegoslavië- en het Ruanda- Tribunaal. De Zuidafrikaanse rechter Richard Goldstone die beide functies combineert, wil deze zomer terugkeren naar zijn vaderland. Goldstone bezet de sleutelpost pas anderhalf jaar. Zijn vertrek betekent een belangrijke tegen slag voor zowel het Joegoslavie- als het Ruanda-Tnbunaal. Sinds zijn aantreden in juli 1994 heeft de hoofdaanklager indruk gemaakt door zijn vastberaden heid. Direct na zijn komst kon digde hij aan dat hij de hoofdve rantwoordelijken wilde berech ten. Vorig jaar voegde hij de daad bij het woord, toen hij de Bosnisch-Servische leiders Ra dovan Karadzic en Ratko Mla dic in staat van beschuldiging stelde. De Zuidafrikaan liet bij zijn aan treden in 1994 al weten dat hij de functie niet langer dan twee jaar wilde uitoefenen. Hij heeft in zijn land voor een beperkte periode onbetaald verlof gekregen als lid van het nieuwe Constitutionele Hof. De benoeming in dat hof viel in 1994 samen met zijn aan stelling als hoofdaanklager van het Joegoslavië-Tribunaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 7