Kruistocht echt-scheidsrechter De jacht op lekken naar de krant PZC Parasieten PZC -ombudsman achtergrond Van Schooten: gebroken huwelijken leggen bom onder samenleving het weer in zeeland en in europa snelheidscontrole standplaats WOENSDAG 31 JANUARI 1996 door Cathérine vaq der Linden Tegen mannen is hij zonodig kei hard. „Heb de gore moed niet om dat nog eens over je ex-vrouw, de moe der van je kinderen, te zeggen in de rechtzaal." Met vrouwen is hij anders. Zachter, en minder dwingend. Echt- scheidsrechter Hans van Schooten, di recteur van het Nederlands Instituut voor Ouderschap en Scheiding, is aan zijn kruistocht begonnen. Honderden op te leiden echt-sclieidsrechters moe ten de 'tijdbom' onder de maatschap pij onschadelijk zien te maken. „Ou ders die scheiden, veroorzaken een gruwelijk trauma dat zijn weerga in deze samenleving niet kent." Eén op de vijf Nederlandse huwelijken, waaruit kinderen zijn geboren, ont aardt. in de ramp die echtscheiding heet. In negen van de tien gevallen dwarsbomen ex-partners elkaar zolang dat kan. De kinderen uit het gezin krij gen in de regel geen ruimte om hun ver driet of opluchting te ventileren. Zij worden meegezogen in de vernietigen de machtsstrijd van hun opvoeders. De echt-scheidsrechter. een nieuw wettig gedeponeerd beroep, moet uiteenval lende gezinnen behoeden voor de diepe valkuilen voor, tijdens en na een echt scheiding. ..Mijn methode werkt waar andere fa len. Ik zeg eigenlijk: partners horen niet te scheiden als ouders van hun kinde ren. Hun band is voor eeuwig," zegt ini tiatiefnemer Hans van Schooten. Hij is na zijn onderzoek over (echt)scheiding, ouderschap en zelfvertrouwen het com merciële circuit van de hulpverlening ingedoken. Als eerste echt-scheidsrech ter in het land zegt hij de kloof te dich ten tussen de juridische raadsman en de traditionele hulpverlener. „Beiden falen, omdat zij geen fundament leggen voor een partnerschap als ouders. Ik stel dat partners die willen breken eerst het ouderschap moeten regelen, voor dat zij de rechter vragen het huwelijk te ontbinden." Vaders en moeders moeten volgens Van Schooten voorkomen dat de rechter één ouder het ouderlijk gezag toezegt ten koste van de ander. „Een omgangs regeling voor één van de twee is zo on zinnig. Wat voor functie heeft zo'n op voeder dan nog. Je eigen kinderen soms mogen zien en een beetje mogen ver wennen. dat is toch te weinig. Die kin deren, die geven je toch je plaats in de geschiedenis Ik vind dat gescheiden echtparen samen ouder moeten blijven. Ook als dat betekent dat vader minder moet gaan werken om voor zijn kinde ren te kunnen zorgen." Methode Als het aan Van Schooten ligt, stroomt de eerste lichting aan echt-scheidsrech- ters (na een opleiding van drie maan- Vader en moeder halen ondanks hun scheiding samen de kinderen van school. den) in juni de vrije markt op. Afgestu deerde gedragswetenschappers mogen de methode 'Van Schooten' gaan ge bruiken in een eigen Bureau voor Ou derschap en (echt)Scheiding. Alle bu reaus staan onder toezicht van het Ne derlands Instituut voor Ouderschap en Scheiding (NIOS). Dat heeft zich inmid dels verzekerd van de supervisie van acht hoogleraren. Eén van hen, Ilja Ma- so, van de Utrechtse Universiteit voor Humanistiek, streeft er naar de cursus als post-doctorale opleiding aan te bie den. De wetenschappers moeten belo ven verder onderzoek te doen naar de uitwerking van de methode 'Van Schooten'. De bedoeling is, dat echt-scheidsrech- ters zich namens de kinderen opstellen tussen de scheidende en strijdende ou ders. Hij of zij verbiedt elke vorm van contact tussen de opvoeders. In die tus sentijd helpt de arbiter het zelfvertrou wen van moeder en vader te herstellen. Slechte relaties kenmerken zich door partners die elkaar voortdurend cor rigeren en de grond inboren. Beide ou ders moeten zich opnieuw begrepen en erkend voelen om de machtstrijd in hun relatie te kunnen beëindigen. Uiteinde lijk tracht de echt-scheidsrechter beide partijen te verzoenen met het meest op timale scenario: dat van een geschei den ouderschap, waarin moeder en va der tot hun recht komen als opvoeders. Van Schooten, volmaakt onbeschei den, vindt dat hij het probleem als eer ste scherp ziet. Of het nou de moeder of de vader is die het huwelijk opblaast, beiden verdienen dat hun gedrag wordt begrepen vanuit de eigen normen en waarden. Vrouwen sterven een beetje als het huwelijk stopt, omdat zij hun ei genwaarde aan een relatie ontlenen, schrijft Van Schooten in zijn nog te pu bliceren boek 'Ouderschap voor en na de echtscheiding'. Zonder medewer king van de ex-partner lukt het een moeder niet om over het verlies heen te komen. Mannen raken verstrikt in hun emoties, omdat zij zich onvoldoende ui ten. Zij interpreteren verkrampt de ver wachtingen van de ex-echtgenote en fa len vervolgens in hun goede bedoelin gen. Man/vrouw De man/Vrouw verschillen moeten een plek krijgen in de echtscheiding. Van Schooten: „Als ik vind dat een vrouw anders reageert dan een man, dan ben ik ouderwets noch modern. Ik ben we tenschapper. Ik had er nooit aan ge dacht dat die sekse-specifieke verschil len zo'n grote rol spelen. Dat heeft mijn onderzoek me juist geleerd. Kinderen hebben het ook nodig om die verschil len te zien. Een dochter leert voor een belangrijk deel van haar moeder om met mannen om te gaan. Een zoon van zijn vader om met vrouwen om te gaan. Zonder vaders bestond de hele presta tiemaatschappij niet eens waarin wij le ven." Volgens Nederlands eerste echt- scheidsrechter heeft tot dusver geen en- Het is dodelijk. Het kleine, ellendige beest je dat je vaak niet eens ziet, is veel en veel gevaarlijker dan al het grote wild waar iedereen wel oog voor heeft bij elkaar. Dat miezerige, soms akelig zoemende mug je, de mosquito, heeft mij onlangs voor de zoveelste keer platgestoken. Een ver blijf in de binnenlanden moet ik steevast met mala ria bekopen. Maar dat kun je toch voorko men. hoor ik de kwieke toe rist roepen die op doktersad vies keurig drie weken voor vertrek al begonnen is met het slikken van allerlei pil len, diverse sticks en flesjes met anti-muggenmiddel heeft ingeslagen en steevast van plan is iedere nacht on der een net te slapen Heel consciëntieus allemaal, maar het helpt dus geen moer. De muggen zijn im muun voor de pillen, de mid deltjes zweten vanwege de temperaturen gewoon van je lijf af en kruip je 's nachts on der je net vandaan om te gaan plassen, dan zit er al tijd wel ergens een mosquito te loeren om je snel in je bil te prikken. Hallucinaties Ik heb elf jaar lang geslikt en gespoten, maar heb er in plaats van muggen alleen mezelf mee kleingekregen. Oogklachten, hallucinaties, impotentie; als je er maar lang genoeg mee doorgaat zorg je er vanzelf voor nooit van je leven meer malaria te künnen krijgen. Maar goed, ik matig me nog enigszins en krijg het dus wel. Routineus voel ik in middels de symptomen op komen. Lood in m'n benen en armen, gonzende koppijn, rillingen en hevig zweten. Soms misselijkheid, zodat er plots iets heel abrupt naar buiten wil en je aangekomen in de wc niet weet welke ope ning je het eerst boven de pot moet houden. Om een tijdrovend bezoek aan de dokter te voorkomen ren ik naar de apotheek, koop het medicijn dat mij goeddunkt en spoel het met een naar binnen. Binnen 24 uur moeten verbeteringen optreden, maar helaas, het middel werkt niet en ik ga te rug voor wat sterkers. Blijkt een dag later ook niet te hel pen, waarna ik uiteindelijk toch maar naar de dokter ga. die mij een derde 'geheel nieuw' wondermiddel voor schrijft. Ook dat doet niks aan de malaria, en ik word almaar zieker en zieker. De dokter kijkt desondanks opgewekt, hij heeft namelijk weer iets nieuws geconstateerd: medi cijnvergiftiging. Het aloude kinine moet er aan te pas ko men om de parasiet er uit eindelijk onder te krijgen. Gek Tot zover de minst onaange name kant van de ziekte. Je kunt namelijk ook cerebrale malaria krijgen. Die vreet je hersenen aan waardoor je voor je leven gek wordt. Me al vloekend en tierend door het verkeer in Nairobi wor stelend. meen ik zowat ie dere dag te moeten constate ren dat een groot deel van de Kenyanen hieraan lijdt, maar zij denken gezien mijn reactie waarschijnlijk het zelfde van mij. Aan deze vorm van malaria is niets te doen: blijmoedig dien je in de schaduw van een palm boom je leven uit te zitten. Er is ook nog een beet die binnen 24 uur dodelijk kan zijn. Ook deze parasiet tiert welig in Kenya en trekt zich absoluut niets aan van pillen en spuitbussen. Dodelijk is ook gewone malaria krijgen, maar het niet merken. Je voelt je niet lekker, denkt 'n griepje, neemt wat aspirine en laat uiteindelijk het le ven. Of je laat wel je bloed nakijken, maar hebt al zo veel pillen geslikt dat de dokter de parasieten niet meer kan zien en opgewekt meldt: „nee hoor, geen mala ria!" Nee. het enige dat (soms) helpt is hopen of bidden dat je niet gestoken wordt. Of een krant. (Spettert vervol gens het behang onder het bloed dan weet je dat je he laas te laat was). Maar het enige wat écht preventief werkt is een simpel retourtje safaripark De Beekse Ber gen! Lezers kunnen bij de PZC-ombudsman terecht met hun vragen, opmerkingen en klach ten over de inhoud van de krant. Van maandag tot vrijdag is hij elke ochtend tussen 9.30 en 12.00 uur rechtstreeks te bereiken onder telefoonnummer 0118-484401. Brieven zijn welkom op het adres: PZC-ombudsman. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. foto G PD kele hulpverlener ingezien dat de strijd tussen scheidende ouders een conflict is om bevestiging en erkenning als ge lijkwaardig ouder. Man en vrouw willen allebei de zekerheid dat hun band met de kinderen wordt voortgezet. Als dat niet duidelijk wordt, dan gaan ze elkaar dwars zitten," stelt hij. Mafia Hulpverleners, die Van Schootens be vindingen overigens straal lijken te ne geren, functioneren in zijn ogen niet meer of minder dan de mafia. „Als zo'n hulpverlener tenminste over de rug van de éne ouder partij voor de andere kiest. Dat maakt mensen kapot. Een bedrijfsarts vertelde me ooit dat meer dan de helft van de door hem afgekeur de werknemers eigenlijk door een echt scheiding is gevloerd. Er zijn tientallen ouders die zelfmoord plegen, omdat zij hun kinderen niet meer mogen zien. Dat is een drama van de eerste orde. Re laties zijn de essentie van het leven." Kees van der Maas Het heeft nogal de aandacht getrokken, dat bericht in de krant van 23 januari jl. onder de kop: Justitie onderzoekt lek rond benoeming van burgemeester Breda. Het komt vaker voor dat een justitieel on derzoek wordt aangekondigd naar de ma nier waarop geheime of vertrouwelijke in formatie in de pers is terecht gekomen en wie daarvoor verantwoordelijk is. Maar het is enkele lezers opgevallen dat zij na derhand zelden of nooit vernemen dat zo'n speurtocht ook echt iets heeft opgeleverd. Ze willen wel eens weten wat daarvan de oorzaak zou kunnen zijn. En bovendien: welke maatstaven hanteren journalisten als het gaat om de publikatie van gegevens, waartoe anderen zich hebben verplicht om die juist voor zich te houden? Sinds enkele weken is de vroegere burge meester van Middelburg, mr Chris Rutten. in deze Brabantse stad in functie als eerste burger. Nu de procedure rond zijn benoe ming achter de rug is, zit het de vertrou wenscommissie uit de Bredase gemeente raad nog steeds erg dwars dat het dagblad De Stern in december vorig jaar strikt ver trouwelijke gegevens over de geschiktheid van andere kandidaten voor deze burge meesterspost naar buiten heeft gebracht. Gegevens die afkomstig zijn uit schriftelijke aanbevelingen van deze vertrouwenscom missie aan de Brabantse commissaris van de koningin. De krant heeft op dat materiaal dus de hand kunnen leggen. De vertrouwenscommissie wil weten waar het lek zit. Immers: zolang daarover geen duidelijkheid ontstaat worden de leden van deze commissie erop aangekeken dat zij het niet zo nauw nemen met de geheimhou dingsplicht, waaraan zij zich hebben gebon den. Vandaar dat de commissie om een justi tieel onderzoek'heeft gevraagd: de rijksre cherche is daar nu mee aan de gang. Welke correspondent was op huizenjacht? Het zijn vaak kleine dingen in de krant waar lezers vraagtekens bij zetten. Zo als bij de column Standplaats in de krant van 24 januari. De nieuwe PZC-correspon- dent in Brussel doet daarin sappig verslag van zijn bizarre ervaringen op zoek naar een geschikte woning voor hem en zijn ge zin in de wijde omtrek van de Belgische hoofdstad. Maar hoe heet nou die correspondent? Een lezeres kwam er niet uit en wil graag ophel dering. „Boven het stuk in de krant staat de naam van Peter de Vries, maar ergens in het verhaal wordt mij verteld dat het gaat om een huis voor de familie Koopman?" Juist waar het in deze column van onze cor respondent een ontboezeming van huiselij ke wederwaardigheden betrof, was de pre sentatie in de krant inderdaad verwarrend. Sinds kort is er binnen het correspondent schap van de PZC in Brussel wisseling van de wacht geweest: Peter de Vries is vertrok ken, Paul Koopman aangetreden. Voor de redactie was dat kennelijk nog even wen nen. In een andere Brabantse gemeente, Halste ren, ontstond laatst ook bonje over uitgelek te stukken. Notulen van een besloten verga dering van het college van b. en w. waren bij de redactie van Brabants Nieuwsblad be land. Niet voor de eerste keer. De burge meester was daar zeer verbolgen over en hij schakelde de politie in om te onderzoeken wie deze lekkage op zijn geweten heeft. Of beide onderzoeken opheldering zullen verschaffen is nog maai- zeer de vraag. Erva ringen met soortgelijk speurwerk van politie en justitie geven niet veel hoop. Mensen die - met welke bedoeling dan ook - vertrouwelijk materiaal naar een krant hebben gelekt, zul len daarover vrijwel altijd diep stilzwijgen bewaren. Journalisten, die dat gelekte ma teriaal belangrijk genoeg vinden om erover te publiceren, zullen in een dergelijk geval altijd hun bron beschermen, dus de naam van die bron tegenover anderen niet noe men. Wettelijk wordt in Nederland het zwij grecht van journalisten niet erkend. Maar tot dusver is het bijna nooit voorgekomen dat de rechterlijke macht erin is geslaagd om journalisten daadwerkelijk te dwingen namen te noemen van bronnen die zij willen beschermen. Lekken naar kranten (of andere mediais zo oud als kranten zelf zijn. Overheden, van hoog tot laag, kampen ermee dat informatie langs een andere dan de officiële weg naar buiten komt. Informatie die zij dan meestal voortijdig, onvolledig, ongeschikt of schade lijk voor het eigen imago vinden. Vooral jus titie en politie zijn er de laatste tijd door ge plaagd. Onuitroeibaar Welk doel dient een lekkage van informatie? Soms een 'hoger doel'; model daarvoor staat nog altijd de bron die via twee Amerikaanse journalisten van de Washington Post des tijds het Watergate-schandaal aan het licht heeft gebracht. Het komt nogal eens voor dat wordt gelekt vanuit een organisatie om een bepaalde misstand aan de kaak te stel len, die men daar het liefst binnenskamers houdt. Er zijn bewuste en onbewuste lekkages. Be stuurders en/of politici, die - zonder dat zij daarop rechtstreeks kunnen worden aange sproken - naar de krant een idee of een plan loslaten. Ze laten op die manier een proef ballonnetje op om te kijken hoe zoiets bij het publiek 'valt'. Maar er zijn ook ambtenaren dié argeloos hun mond voorbijpraten. Er zijn bronnen die er persoonlijk belang bij hebben om een journalist iets toe te spelen. Of mensen die het alleen maar gewichtig vinden om vertrouwelijke informatie te la ten lekken. Al vaak is geprobeerd om de bron(nen) te achterhalen van publikaties met vertrouwe lijke of geheime informatie. In de meeste ge vallen blijkt dat onbegonnen werk. Vertrou welijkheid is in de moderne communicatie maatschappij veel betrekkelijker geworden dan het ooit al was. Hoe meer mensen ge heimhouding wordt opgelegd, des te lastiger is het zoiets waar te maken, laat staan af te dwingen. Veel problemen die nu ontstaan uit ergernis over geschonden vertrouwelijk heid zijn te vermijden als vooraf nauwkeuri ger zou worden afgebakend welk materiaal echt binnenskamers moet blijven en wan neer geheimzinnigheid eigenlijk pure onzin is. Er is binnen het justitieel apparaat weten schappelijk onderzoek verricht naar motie ven en oorzaken van lekken. Eerlijk gezegd is daar geen lijn in te ontdekken. Natuurlijk, in een open samenleving zou lekken niet no dig moetén zijn. Maar juist omdat overhe den, organisaties en bedrijfsleven vaak heel wat minder open zijn dan ze voorgeven, blijkt lekken naar de pers onuitroeibaar. En de jacht erop meestal zonder effect. Avondspreekuur van ombudsman De PZC-ombudsman houdt van avond (woensdag) weer telefonisch spreekuur. Lezers kunnen van 18.30 tot 20.00 uur met hun opmerkingen, vragen en klachten over de krant bij hem terecht op het rechtstreekse tele foonnummer (0118)-484401 Illustratie Cor de Jonge Vandaag Hogedrukgebied boven Scandi navië trekt vandaag met cen trum naar Polen, maar houdt verbinding met een nieuw hoge drukgebied boven Noord- Groenland. Een lagedrukgebied op de oceaan bij Noord-Spanje beweegt nauwelijks. De stro ming boven Zeeland is aanvan kelijk oost. maar draait van avond naar zuidoost. De aange voerde lucht is minder koud en het kwik loopt plaatselijk op naar +4 graden, daar waar de lucht over het ijs ivordt aange voerd. blijft het bij +2 graden. Het is vrijwel onbeivolkt en dus geen neerslag. Wel is het heiig. Vanavond en vannacht zal er ook niet veel bewolking zijn en daalt het kwik naar -2 graden. De oostenioind is matig 3 tot 4 Bft. en draait vanavond naar oostzuidoost. Nautisch bericht Wind: oost ruimend oostzui doost. matig, af en toe vrij krach tig 4 tot 5 Bft.. zicht: matig, tem peratuur kustwater: 1 graad, af wijking ivaterstanden: enkele decimeters verlaging, maximum golfhoogte monding Scheldes: een halve meter. Vooruitzichten Voor morgen: centrum hoge drukgebied trekt verder naar het zuidoosten, maar houdt ver binding met het hoog bij Groen land. Het centrum van het lage drukgebied trekt naar de Golf van Biscaje. Er is nog weinig bc- ivolking en er wordt dan ook geen neerslag verwacht. Maxi mum temperatuur omstreeks +4 graden. In de nacht lichte vorst. De zuidoost tot zuideJiwind is zwak tot matig, 2 tot 3 Bft. Voor vrijdag tot en met zondag: hogedrukgebied strekt zich uit vanaf Groenland over Zeeland naar Griekenland. Lagedrukge bied stationair boven de GolJ van Biscaje. Een bijbehorend front zorgt in het weekeinde voor meer bewolking. Maximum +1 graad, minimum -3 graden ZON EN MAAN 1 februari Zon op 08.21 onder 17.24 Maan op 14.49 onder 05.53i Hoog water uur cm Woensdag 31 januari Vlissingen 11 26 153 Temeuzen 11.48 177 Bath 00 10 201 Roompot-builen 1135 119 Zierikzee 00.05 118 Yerseke 00.05 126 Philipsdam-Wesl 00 15 131 Donderdag 1 februari Vlissingen 00 06 160 Temeuzen 00.22 185 Bath 01.15 224 Roompot-buiten 00 10 123 Zierikzee 01.15 128 Yerseke 01.15 135 Philipsdam-West 01 10 139 1240 126 12 40 133 12.40 138 12 26 171 12.45 196] 13 35 241 12.25 1321 13.45 138: 13 45 144 13.45 146 Laag water uur cm uur cm Woensdag 31 januari Vlissingen 0516 135 17.46 145 Terneuzen 05.24 142 18.11 154 Bath 06.26 160 19.00 174 Roompot-buiten 05 15 108 17.50 115 Zierikzee 0615 116 18 45 122 Yerseke 06.10 120 18.50 126 Philipsdam-West 06.10 121 18.50 128 Donderdag 1 februari Vlissingen 06.26 149 18.36 153 Temeuzen 06.46 158 19.00 163 Bath 07.36 179 19.56 188 Roompot-buiten 06.15 118 18.35 117 Zierikzee 07.25 124 19.45 122 Yerseke 07.20 128 19.50 127 Philipsdam-West 07.20 131 19,50 129 vooral een enkele bui. misschien met onweer. Vrij Iris met mid- dagtemperatuur 14 graden. Griekenland en Kreta: In het al gemeen veel bewolking en met name regen, misschien ook on weer. Donderdag in de loop van de dag opklaringen en vrijwel overal droog. Maxima van 6 gra den in het noorden tot 13 in het zuidwesten. Turkije en Cyprus: Tamelijk be wolkt en buien, langs de zuid kust misschien ook met onweer, in het zuidwesten hier en daar veel neerslag. Middagtempera- tuur uiteenlopend van ongeveer 4 graden op de Dardanellen tot 19 graden op Cyprus. Duitsland: Afnemende oosten wind. Verder zonnige perioden maar van tijd tot tijd ook wol kenvelden. Droog. Donderdag maxima van -3 graden in het oosten tot cicra +3 in het zuid westen. Zwitserland: Droog en vooral in de bergen zonnige perioden. Middagtemperatuur donderdag in de dalen van iets boven het vriespunt in het noorden tot -6 graden in het zuiden. Oostenrijk: Overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur in de dalen op veel plaatsen iets onder het vriespunt. Polen: Wolkenvelden, ook hiel en daar zon en in het zuiden plaatselijk sneeuw. Overdag lichte of matige vorst. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt. In Ierland kans op wat regen; langs de Noordzeekust in Schot land enkele sneeuwbuien. Ma xima enkele graden boven het vriespunt: in Ierland ongeveer +5 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Maxima oplo pend naar ongeveer +2 graden op donderdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en droog. Donderdag in Bretagne wolken velden. Maxima donderdag van enkele graden boven het vries punt in het noorden en noord oosten tot circa 7 graden in de zuidelijke departementen en Bretagne. Portugal: Overwegend veel be wolking en van tijd tot tijd bui ige regen, later misschien ook onweer. Middagtemperatuur aan de kust rond 15 graden. Madeira: Geleidelijk meer op klaringen. maar eerst nog een enkele bui. Middagtemperatuur 17 graden, tijdelijk iets warmer. Spanje: Van het westen uit toe nemende bewolking en van tijd tot tijd buiige regen. Maxima aan zee van 13 graden langs de Golf van Biskaje tot 18 langs de Costa Blanca en de Costa del Sol; in het binnenland middag temperatuur 10 graden. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en kans op een bui. Maxima 21 graden. Marokko: Westkust: verder toe nemende bewolking en buiige regen, misschien met onweer. Donderdag later van het westen uit opklaringen. Maxima van 15 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Ook onweer is mogelijk. Middagtemperatuur aan zee 16 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog. Donderdag in het westen meer bewolking en een toenemende wind. Maxima tus sen 6 en 12 graden, aan de voet van de Pyreneeën hier en daar wat hoger. Mallorca en Ibiza: Af en toe zon en kans op een bui. Middagtem peratuur 15 graden, donderdag tijdelijk iets lager. Italië: Perioden met zon. maar ook enkele wolkenvelden. Over wegend droog. Middagtempera tuur van 5 graden in het noorden tot 15 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Van tijd tot tijd zon, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur 14 gra den. Malta: Half tot zwaar bewolkt en De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar Wcerrapporten 30 januari 19 uu Amsterdam onbewolkt -2 Aberdeen zwaar bew. 3 Athene regen 13 Barcelona half bew 12 Berlijn zwaar bew -2 Boedapest onbewolkt -2 Bordeaux half bew. 13 Brussel onbewolkt 3 Cyprus half bew 15 Dublin motregen 3 Frankfurt onbewolkt 2 Genève zwaar bew. 1 Helsinki zwaar bew -1 Innsbruck zwaar bew. -2 Istanbul half bew. 4 Klagenfurt, onbewolkt -2 Kopenhagen zwaar bew -1 Las Palmas zwaar bew 23 Lissabon hall' bew 11 Locarno onbewolkt 9 Londen zwaar bew 2 Luxemburg onbewolkt -3 Madrid licht bew 6 Malaga half bew 15 Mallorca licht bew 14 Malta regenbui 14 Moskou onbewolkt -12 München onbewolkt -3 Nice onbewolkt 12 Oslo mistbanken -9 Parijs onbewolkt 3 Praag onbewolkt -8 Rome half pew. 10 Stockholm half bew. -4 Warschau zwaar bew -3 Wenen onbewolkt -6 Zurich zwaar bew. -2 Bangkok onbewolkt 22 Tunis regen 13 nairobi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4