Defensie wil rust in de kazernes Leerkes hoeft niet te scoren PZC Familie- ednjrsfeest? Schmitz: geen bewijs dat asielzoekertjes in prostitutie zitten Vissers vragen zestig miljoen gulden steun ns werk, uw winst... Koningin viert 57e verjaardag Bolkestein pleit voor terughoudend beleid jegens vredesoperaties binnenland Avebe begint commerciële teelt biotech-aardappel In De Parel natuurlijk! Kabinet helpt terugkerende Bosniërs Dominee wegens seksueel misbruik uit het ambt gezet Laatste diensplichtigen mogen niet met journalisten praten Arbeidsmarkt in herstel WOENSDAG 31 JANUARI 1996 VEENDAM (ANP) - Het aard appel verwerkingsbedrijf Avebe start dit seizoen op commerciële schaal de teelt en verwerking van genetisch ge modificeerde aardappelen. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf bekendge maakt. Door een biotechnologische in greep is al het zetmeel dat uit de biotech-pieper wordt ge wonnen van het type amylo- pectine. Het zetmeel uit de ge wone aardappel is voor 20 pro cent ook nog van het amylose- type. Voor de zetmeel-gebrui- kers, zoals de voedingsmidde len- en papierindustrie, is die amylose minder aantrekkelijk. Het amylopectine-zetmeel wordt geleverd aan fabrikan ten van sauzen en soepen. Met de genetisch gemodificeer de aardappel werd tot nu toe alleen geëxperimenteerd. Het ministerie van VROM heeft Avebe echter toestemming ge geven op normale schaal met de teelt ervan te beginnen. Dit jaar zullen ruim honderd boeren in Drenthe. Friesland. Groningen, Gelderland en Overijssel de speciale aardap pel poten. In totaal gaat het daarbij om circa 600 hectare, aldus de Avebe-woordvoerder. De produkten komen op zijn vroegst pas volgend jaar in de winkel te liggen. Bedrijfsleven, overheid en con sumentenorganisaties hebben vorig jaar de informele af spraak gemaakt dat bij voe dingsmiddelen waarin produk ten van genetisch gemodifi ceerde gewassen zijn verwerkt dit op het etiket zal worden ver meld. Wat Avebe betreft ge beurt dat ook met de amylo- pectine-aardappel. aldus de woordvoerder. Apeldoorn toch Euro-gastheer DEN HAAG i ANP) - De Europese Top in juni 1997 mag aan de neus van Apeldoorn voorbij zijn gegaan, de plaats komt toch op de Europese agenda terecht. Tijdens het Nederlands voor zitterschap van de Raad in de eerste helft van volgend jaar. zullen de Europese ministers van buitenlandse zaken hun in formeel overleg in de bosrijke omgeving van Apeldoorn hou den. De Gelderse stad gold voor de Top al als een goede outsider, naast kanshebbers Amsterdam en Utrecht, De regering wees vorig jaar de hoofdstad aan als gastheer. Naar verwachting ma ken bij de top 1500 delegatieleden en 3000 journalisten hun op wachting. Driedeling En dat terwijl het voor de meeste uitkeringsgerechtigheden al ja ren 'Leiden in last' is. „Luister, ik ben geen maoïst of stalinist. Er mag best verschil in inkomen bestaan, maar we moeten niet de grens opzoeken van wat ei genlijk niet meer kan'vindt hij. Volgens Leerkes is er geen spra ke van een twee- maar een drie deling in onze maatschappij. „Aan de top heb je de schatrij ken. Onder hen ook ouderen, die met hun gerimpelde kontje - zo als de mijne - langdurig aan het Spaanse strand vertoeven. Dan heb je de grote middenmoot, die het goed heeft en twee tot drie Huishoudboekje In de praktijk van alledag loopt Leerkes in zijn woonplaats En schede regelmatig tegen schrij nende situaties aan „Laatst sprak ik nog een vrouw van 83 jaar. Haar man ligt in een ver pleeghuis. Die kan ze met pijn en moeite één tot twee keer per week bezoeken. En dan alleen nog omdat haar dochter haar at en toe wat geld toeschuift. Dit geval staat niet op zichzelf. In oude wijken van Enschede als Pathmos en Hogeland laten mensen mij soms hun huishoud boekje zien. Ze houden geen cent over. Volgens de normen van het Nationaal Instituut voor Hèt vrijetijdscentrum van Domburg biedt u onder één dak: een heerlijk zwemparadijs, bowling- en squashbanen, restaurant, bar, DE PAREL kuur- en beautycentrum, saunalandschap, fitness en theater. ^iSST^ Bel voor meer informatie: 0118 - 583230 DEN HAAG (GPD) - Vluchtelingen uit ex-Joe- goslavië krijgen steun van de Nederlandse overheid als ze in hun moederland willen kij ken of ze een rol kunnen spelen bij de weder opbouw. Staatssecretaris Sclimitz van justi tie bereidt op dit moment maatregelen voor. De belangrijkste daarvan slaat op hun vluch telingenstatus: die blijft intact als ze na een bezoek aan ex-Joegoslavië terugkeren naar Nederland. Het gaat daarbij om de mensen die de A-status hebben met een permanente verblijfsvergun ning. Bij het informatiepunt voor vluchtelin gen komen nu steeds meer vragen binnen van vluchtelingen die graag poolshoogte willen ne men in het gebied waar ze vr de oorlog woon den. Pas in tweede instantie zou men het ach tergebleven gezin in Nederland willen ophalen. Staatssecretaris Schmitz is bereid financiële steun te verlenen aan de terugkerenden. Het gaat dan om relatief kleine bedragen, waarmee vluchtelingen bijvoorbeeld in staat zijn hun bedrijfje weer op te bouwen. Turkse drugsbende opgerold ZWOLLE i ANP) - Het Interregionaal Recherche Team Noord en Oost-Nederland heeft een Turks-Koerdische bende opge rold die op grote schaal heeft gehandeld in hard drugs In Ne derland zijn 28 en in Frankrijk zeven mensen opgepakt. Zij zou den tussen 1993 en eind 1995 circa 20 kilo heroïne hebben ver handeld met een straatwaarde van circa 1.5 miljoen gulden. Hoofdverdachten zijn twee broers van 31 en 27 jaar uit Deven ter Zij lieten volgens de politie geregeld cocaïne en heroïne uit Turkije naar Duitsland en Frankrijk brengen. Het IRT onder zoekt of de groepering ook betrokken was bij de invoer in Ne derland. Het IRT werkte nauw samen met de Franse en Duitse politie. Verbreding A16 Moerdijk-Breda DEN HAAG (ANP)-De snelweg A16 wordt tussen Moerdijken Breda verbreed tot twee keer drie rijstroken De ministers Jor- ritsma iverkeer) en De Boer imilieu) zijn het daarover eens ge worden. De kosten bedragen ongeveer 270 miljoen gulden. Op de weg staan nu te vaak files. De verbreding is nodig om Rotterdam een goede verbinding met Antwerpen en het Duit se Ruhrgebied te geven. De wegverbreding zorgt zeker tot 2010 voor een goede doorstroming van het verkeer, aldus het kabi net. Pleidooi voor meer geld fietsbeleid AMSTERDAM (ANP) - De overheid zou er goed aan doen om het geld dat zij bespaart door het verzelfstandigen van het openbaar vervoer over te hevelen naar het fietsbeleid. Momen teel is voor bus. tram en metro per afgelegde afstand honderd keer zoveel geld beschikbaar als voor het fietsbeleid. Het aan tal afgelegde reizigerskilometers op de fiets is echter evenveel is als per bus. tram en metro. DEN HAAG (ANP) - De regering heeft nog geen sluitende verkla ring voor de verdwijning van ongeveer 270 minderjarige asielzoekers. Staatssecretaris Schmitz (Justitie) veronder stelt voorlopig dat de kinderen naar gezins- of familieleden zijn gegaan. Ook is het denkbaar dat zij uit angst voor afwijzing van hun asielverzoek de benen heb ben genomen. Schmitz zei dinsdag in de Twee de Kamer dat onderzoek naar het onaangekondigde vertrek van de asielzoekers nog uitsluit sel moet geven. Sinds de zomer van 1994 zijn uit het opvangcentrum in Eindho ven 150 minderjarigen verdwe nen. Uit centra in Haarlem en Oisterwijk zijn 90 respectievelijk 30 kinderen met de noorderzon vertrokken. Schmitz bestreed geruchten als zouden de kinderen in de prosti tutie terecht zijn gekomen. Ook verhalen over slavenhandel en orgaandonatie zijn volgens haar uit de lucht gegrepen. Daar zijn geen harde bewijzen voor. aldus de staatssecretaris. In één geval is een minderjarige teruggevon den die bijna in de prostitutie was beland Justitie heeft evenmin aanwij zingen dat de verdwenen jon gens en meisjes voornamelijk af- URK (ANP) - De vissers vragen minister Van Aartsen (Visserij) om zestig miljoen gulden aan steun om de forse inkrimping van de vangstquota dit jaar op te vangen. Dat heeft K. Kramer, voorzitter van de Federatie van Visserij verenigingen dinsdag gezegd. „Als wij van hogerhand opge legd krijgen minder vis te van gen. lijkt het ons niet onredelijk dat de overheid over de brug komt, bij voorbeeld met een stil legpremie." Kramer gaat samen met andere visserijvoorlieden op 6 februari met Van Aartsen praten over de finaciële proble men van de vissers. De minister heeft nog niet op het financiële verzoek gereageerd, aldus een woordvoerder van het departe ment De Europese Unie besloot eind vorig jaar de quota voor dit jaar te beperken met circa 30 pro cent. afhankelijk van de soort. Dat was volgens de Europese Commissie en de gezamenlijke vissejministers nodig omdat de stand van de belangrijkste vis soorten in de Noordzee snel blijkt terug te lopen. fAdvertentie komstig zijn uit Nigeria. Soma lië en India De 270 betrokkenen hebben 40 verschillende natio naliteiten. (Advertentie) ||TLV1 Westelijke Accountantskantoren Rencssc Goes Middelburg Ooscburg Kramer verwacht echter dat door de vangstbeperking op de korte termijn de eigenaren van 60 tot 100 van de circa 400 kot ters, die vooral op schol, tong en kabeljauw vissen, in de proble men komen. Op de langere ter mijn zouden vissers van zo'n 135 tot 200 schepen in financiële nood raken, aldus Kramer. De- sector voorziet ook grote proble men in de verwerkende indus trie. "De Hakkelaar' toch vervolgd AMSTERDAM (GPD) - Johan V.. alias de Hakkelaar, die door justitie een van de grootste drugsbazen van Nederland wordt genoemd, wordt niet ont slagen van rechtsvervolging. Zijn advocaten stelden dat het openbaar ministerie op tien punten niet ontvankelijk zou zijn. De Raadkamer van de Am sterdamse rechtbank besloot echter gisteravond laat dat V. in zijn cel moet blijven. DEN HAAG-Koningin Beatrix viert vandaag haar 57e verjaardag in huiselijke kring. Zij zal op 30 april Koninginnedag vieren in Sint-Maartensdijk en Bergen op Zoom. foto ANP RIJSWIJK (ANP) - Nederland moet bij het aanbieden van mi litairen voor vredesoperaties niet haantje de voorste zijn. Deelname dient in het Neder lands belang te zijn en er moet een breed politiek en maat schappelijk draagvlak zijn. Ook moet de militaire opdracht uit voerbaar zijn. Dit zei VVD-frac- tievoorzitter Bolkestein dins dag in het Instituut Defensie Leergangen in Rijswijk. Bolkestein pleit ervoor na te gaan of het Nederlandse beleid voor vredesoperaties, zoals dat in 1993 is vastgelegd in de Priori teitennota van de toenmalige defensie-minister Ter Beek. moet worden aangepast, In de nota staat dat Nederland aan vier vredesoperaties tegelijk moet kunnen deelnemen. „Ik zie dit eerder als een bovengrens dan als een ondergrens", aldus de liberale voorman. Volgens Bolkestein leren recen te ervaringen dat.een missie van VN-eenheden, die licht zijn be wapend en een beperkt man daat hebben, gedoemd is te mis lukken. „Waai- de internationale gemeenschap eenmaal heeft be sloten militair in te grijpen, dient krachtig en overtuigend te worden opgetreden. Een derge lijke operatie kan daarom niet onder de directe leiding van de VN worden uitgevoerd. Daar voor is een militaire organisatie zoals de Navo of een groep van gelijkgezinde landen nodig", meent de VVD-leider. Bolkestein vindt dat de VN de ervaring en deskundigheid mis sen en door hun bureaucratische organisatie ongeschikt zijn lei ding te geven aan complexe mi litaire operaties. „Als dergelijke operaties onder VN-leiding staan moet Nederland niet mee doen. PURMEREND (ANP) - De gere formeerde predikant A. Marais (58) is wegens seksueel mis bruik in pastorale relaties met onmiddellijke ingang uit het ambt gezet. Daartoe besloot de classis (regionale kerkvergade ring) Edam-Zaandam na uit voerig onderzoek, zo is dinsdag aan de kerk in Purmerend mee gedeeld. Tegelijkertijd is de verbintenis verbroken tussen Marais en de gemeente van Purmerend. waar hij sinds 1972 werkte. De beslui ten zijn genomen op basis van de Gereformeerde Kerkorde. De classis heeft eind vorige week de akte van ontzetting onderte kend. Ds. Marais, afkomstig uit Zuid- Afrika, is niet voor commentaar bereikbaar. Hij is naar zijn ge boorteland teruggekeerd. In de eerste helft van 1995 wer den er bij de classis zowel schrif telijk als mondeling klachten te gen de predikant ingediend. Die zijn onderzocht door de kerkvisi- tatoren toezichthouders i en door de landelijke commissie van de Gereformeerde Kerken in Nederland inzake seksueel misbruik in pastorale relaties. Volgens beide onderzoeken zijn de klachten ontvankelijk en fei telijk gegrond, aldus de brief van de classis. DEN HAAG (GPD) - De laatste dienstplichtigen die afgelopen maandag zijn opgekomen, mo gen in de kazernes niet met jour nalisten praten. Als zij hun ge voelens over het afschaffen van de opkomstplicht willen uiten, moeten ze dat maar elders doen. Minister Voorhoeve heeft dat gisteren besloten. Volgens een woordvoerder van de minister is er geen sprake van een for meel 'spreekverbod'. De maat regel zou op verzoek van de commandanten zijn genomen. De kazernes werden, nadat maandag bekend werd gemaakt dat de opkomstplicht met on middellijke ingang verviel, 'overvallen' door journalisten, aldus de Defensie-woordvoer der. Omdat dienstplichtigen een DEN HAAG (ANP) - De arbeids markt heeft zich in 1995 krach tig hersteld, zo meldt het CBS. De groei van de werkgelegen heid lag ruim boven de 100.000 en de werkloosheid begon te da len. Een aantal trends van de afgelo pen jaren zette door. De groei van het aantal flexibele banen (oproepkrachten, kort durende arbeidsrelaties) nam verder toe en er gingen meer vrouwen aan de slag. De vooruitzichten op werk voor allochtonen en laag opleiden bleven onveranderd slecht. De werkloosheid onder allochtonen (20 procent) is drie keer zo hoog als die onder au tochtonen (7 procent). Uit een CBS-enquéte bleek dat er vorig jaar 154.000 banen bij kwamen, maar dat aantal heeft een hoge onnauwkeurigheids marge, Net-zoals de daling met 5.000 die zich in 1994 voordeed. Niettemin vindt het CBS de groei in 1995 vergelijkbaar met de groei in de periode van hoog conjunctuur beginjaren '90. „Er is dus sprake van een verrassend krachtig hers na de recessie van 1992-1994. De werkloosheid die in de reces sie-jaren snel steeg, begon in 1995 te dalen. Gemiddeld lag de werkloosheid (werkloze be roepsbevolking) 9.000 lager dan een jaar eerder, toen er 547.000 mensen langs de lijn stonden. Het aandeel van de werkloos heid in de totale beroepsbevol king zakte vorig jaar van 8.5 in 1994 tot 8.1 procent. Volgens het CBS is het voor het eerst dat de werkloosheid in een recessie niet hoger uitkomt dan bij een vorig recessie 1984). Het is nog te vroeg om te spreken van ee omslag in de ontwikke ling van de structurele werkloos heid. zegt het bureau. Er waren vorig jaar 480.000 flexi bele arbeidskrachten, ofwel 56.000 meer dan in 1994 en 80.000 meer dan in 1993. Negen procent yan alle werknemers is „flexi bel", tegen 7.6 procent in 1992. Voor het CBS aanleiding om te spreken van een snelle flexibili sering van de arbeidsmarkt. In Nederland behoort de helft van de vrouwen van 15-64 jaar tot de beroepsbevolking, tegen 30 procent in 1971. Het percen tage mannen daarentegen daal de van 85 procent in 1971 tot 76 nu. Mensen met alleen basischool lopen twee keer zoveel kans op werkloosheid dan gemiddeld. Van hen is 16 procent werkloos tegen 8 procent gemiddeld. De werkloosheid onder HBO'ers is het laagst, namelijk minder dan 6 procent. vast programma moeten af draaien. werd gisterochtend be sloten contacten met journalis ten binnen de kazernes onmoge lijk te maken. „Om het rustig te houden", aldus de woordvoer der. De organisaties van dienstplich tigen AVNM en VVDM. hebben fel tegen de maatregel geprotes teerd. In sommige gevallen heb ben commandanten geëist dat journalisten zich eerst bij hen meldden, zich identificeerden en hun vragen voorlegden. De com mandant besliste dan waar en wanneer een dienstplichtige te spreken zou zijn. Bij AVNM en VVDM bestaat de indruk dat Defensie een positief beeld wil over het afschaffen van de opkomstplicht. Alhoewel het besluit al sinds november werd voorbereid, is er nooit rucht baarheid aan gegeven. Ook de commandanten wisten tot maandagavond van niets. „Het is een pr-stunt van Defen sie". zegt de woordvoerder van de AVNM. „Er is een beter imago nodig voor de krijgsmacht. Dat is goed voor de werving van be roepsmilitairen. Wij zijn steeds aan het lijntje gehouden". Bij AVNM en VVDM wordt erop ge wezen dat de KRO-tv op verzoek van Defensie een documentaire maakt over de eerste twee maanden van een soldaat. Met de tv-film moet de animo om in het leger te gaan, worden ver groot. Appèl afschaffen Van het besluit de opkomst plicht de laten vervallen en op 1 augustus alle dienstplichtigen de kans te geven eerder te ver trekken. profiteren circa 6000 jongeren. De belangenorganisa ties willen dat ook 150 mariniers op de Antillen de kans krijgen op 1 augustus de dienst te verlaten. Voorhoeve wil dat niet. De AFMP (Algemene Federatie Militair Personeel) wil boven dien dat voor de laatste dienst plichtigen het maandagochtend appèl verdwijnt. De soldaten zouden op maandag rond half elf in de kazernes moeten zijn. De Vereniging van Dienstweige raars gaat nog deze week met het ministerie van sociale zaken praten over het lot van 1500 dienstweigeraars die nog ver vangende dienst moeten doen. De Hoge Raad moet nog beslis sen of 800 totaalweigeraars voor zeven maanden de cel in moe ten. Het gaat om 'weiger-yup- pen': jongeren die hun maat schappelijke carrière belangrij ker vinden en alles doen onder de dienstplicht uit te komen. DEN HAAG - Hij ging gister middag met lege handen naar huis. Bertus Leerkes wilde zo graag een koudetoeslag voor al le minima, maar daar stak 'paars' een stokje voor. „Sco ren? Ach. op mijn leeftijd hoef je geen doelpunten meer te ma ken. Het feit dat er in de Tweede Kamer lang over werd gedebat teerd. zie ik toch als winst. Dat er aandacht is voor de bestrij ding van armoede onder de mensen. Onder ouderen", blikt de voorman van Unie 55+ te rug. Een optelsom van problemen bracht hem ertoe een voormalig stokpaardje van oud-parlemen- tarier Flip Buurmeijer (PvdA) te herintroduceren: de koudetoe slag. ,.In de eerste plaats zijn de gemeentelijke- en provinciale heffingen deze maand fors geste gen. Door de aanhoudende vrieskou zijn mensen ook meer kwijt aan stookkosten Ouderen en gehandicapten hebben mij gebeld: ze krijgen het advies thuis te blijven vanwege de vorst en de gladheid en horen de ver warmingsketel om de haverklap aanslaan Die houden hun hart vast voor de afrekening van de energiekosten. Als gevolg van de vrieskou zijn groenten ook veel duurder zijn geworden. De prei in de erwtensoep kost onder hand meer dan de kluif die erin zit", zegt Leerkes. keer per jaar met vakantie gaat. Die mensen hoor je niet. Ver daaronder bivakkeert de derde groep: de echte minima. Invali den. chronisch zieken, alleen staande moeders en ouderen met slechts een aow-tje. Die groepen hebben het vreselijk moeilijk". Leerkes' gedachten gaan spon taan terug naar de oorlog. „Uit die tijd stamt de term 'winter hulp'. Vreselijk woord, trou wens. Mensen moesten hun hand ophouden bij de diakonie en de kerken. Die taferelen staan op mijn netvlies gebrand. Die tijd mag met terugkeren. Al was het alleen maar omdat de ker ken daar helemaal geen geld meer voor hebben". Budgetvoorlichting komen ze zelfs te kort". En dus bewandelt Leerkes de komende tijd. als vanzelfspre kend, alle mogelijke paden der armoedebestrijding „Ik heb met de koudetoeslag een signaal willen afgeven ,en dat is blijk baar gelukt, gelet op de reacties in de Kamer. Armoedebestrij ding moet op een veel breder ter rein gestalte krijgen, wil die suc cesvol zijn. Dat begrijp ik ook wel. We zullen in de toekomst opnieuw ons steentje bijdragen De koudetoeslag was hooguit bedoeld als een noodverband je". Leerkes tijdens zijn pleidooi voort een koude-toeslagop de rug gezien. Rechts minister Melkert die volhield dat mensen met een minimu- maankomen maar bij de bijstand aan moeten kloppen vooreen tegemoetkoming. foto Gerhard van Roon/WFA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3