Brug Sluiskil grootste knelpunt Voorliefde voor klassieke tekst PZC Extra geld voor toeristenproject Slachtofferhulp Ambitieus eerbetoon bij herdenking Van Ostaijen Brabantse hulp voor Zeeuwse kansarmen Knelpunten Zeeuwse wegen zeeland woensdag 31 januari 1996 17 Oplossing voor zorgenkind hoofdwegennet moet wachten op WOV kunst van onze verslaggever r MIDDELBURG - Het grootste knelpunt in het Zeeuwse hoofd wegennet is de kanaalbrug bij Sluiskil. Cijfers van provincie en Rijkswaterstaat wijzen dat uit. De brug bij de Grevelingen- sluis (Bruinisse) staat op een tweede plaats en de beruchte Zandkreekbrug op een derde. Regelmatig worden ideeën ge opperd om de knelpunten aan te pakken. De Terneuzense burge meester drs R. Barbé pleitte van onze verslaggever MIDDELBURG - De Stich ting Slachtofferhulp Zee land kan, wat GS betreft, het toeristenproject voort zetten. Er is een kwart ton beschikbaar om nu ook acti viteiten in Zeeuws-Vlaan- deren te ontwikkelen. Daarmee is de hele Zeeuwse kustregio bij het project be trokken. Het nieuwe, ook weer op een politiepost te vestigen steunpunt, komt in de omgeving van Oostburg of Cadzand. Daar vindt de grootste concentratie plaats van met name Belgische vakantievierders. Met deze activiteit wordt invulling ge geven aan een al langer le vende wens. Schrijnend In de kop van Schouwen be middelde" slachtofferhulp vorige zomer in rond 150 meer of minder schrijnende gevallen waarbij toeristen betrokken waren. Dat varieerde van een on dersteuning van nauw be trokken particulieren na on gevallen met dodelijke af loop of ernstige verwondin gen, na verdrinkingsgeval- len. toegebracht lichamelijk geweld als verkrachting en eind vorige week nog voor een snelle 'ondertunneling' van het Kanaal Gent-Terneuzen. De ge meenten Goes en Noord-Beve land roepen om een oplossing voor de Zandkreekbrug. Schou- wen-Duiveland lijdt onder de wachttijden bij de Grevelingen- sluis. De papieren van Barbé lijken op basis van cijfers van Rijkswater staat en de provincie het sterkst. De kanaalbrug bij Sluiskil ver werkt dagelijks wel minder au- aanranding en na confronta tie met de kleine criminali teit. Ook buiten het toeris tenseizoen moest de organi satie slachtofferhulp in een kleine honderd gevallen in actie komen. Bekendheid Op Walcheren konden vorig jaar tachtig slachtoffers wor den geholpen. In dit toeris tisch drukke deel van Zee land werden echter minder in de problemen geraakte vakantiegangers geholpen dan verwacht was. Veron dersteld wordt dat slachtof fers niet voldoende op de hoogte waren van het be staan van een hulporganisa tie voor deze specifieke ge vallen. Er zullen nu met de politie nog betere afspraken voor doorverwijzing worden gemaakt. Voorts zal dit voorjaar een actieve PR-campagne wor den gevoerd om de bekend heid van het toeristenpro ject te vergroten. Het project loopt eind dit jaar af. De stichting slachtof ferhulp Zeeland zal nagaan in hoeverre de hulp aan slachtoffers tot een geïnte greerd onderdeel van het to tale takenpakket kan wor den gemaakt. to's dan de Zandkreekbrug en de brug bij de Grevelingensluis. Maar: 'Sluiskil' is een permanen te bron van ergernis. De brug staat over het hele jaar bijna vijf uur per dag open. Seizoen De problemen bij de Zandkreek- dam en Grevelingensluis zijn seizoensgebonden. Het mes snijdt 's zomers aan twee kan ten. Het wegverkeer neemt met de helft toe en de wachttijden verdrievoudigen bijna. Zo ex treem lang als bij Sluiskil wor den ze echter nooit, ook niet in het hoogseizoen. Hoewel de kanaalbrug bij Sluis kil duidelijk het grootste knel punt is, geeft Rijkswaterstaat Zeeland geen prioriteit aan de aanpak van die passage. Een op lossing voor het Zeeuws-Vlaam se probleem is relatief duur. Een tunnel onder het Kanaal Gent- Terneuzen moet extra diep lig gen, vanwege de zeescheep vaart. De kosten van zo'n tunnel wor den op 200 a 250 miljoen gulden geraamd, terwijl Rijkswater- staat-directeur H. Saeijs een aquaduct bij de Grevelingen sluis op 100 miljoen gulden schatte. Een tweede brugpas- sage bij de Zandkreekdam - over het sluizencomplex - is nog 'goedkoper'. Rijkswaterstaat draagt de ver antwoordelijkheid voor de brug bij de Grevelingensluis en de brug bij Sluiskil. De provincie beheert de weg over de Zand kreekdam. Prioriteiten Recentelijk nog maakte Saeijs er geen geheim van dat de ka naalbrug bij Sluiskil geen voor rang geniet. Eerst de Wester- schelde Oeververbinding (WOV), dan het volgende obsta kel. Een aquaduct bij Bruinisse behoort eerder tot de 'mogelijk heden'. Bij die keuze laat Rijks waterstaat niet uitsluitend de kosten meewegen. Voor de brug Sluiskil is een alternatief, de bruggen bij Terneuzen, terwijl de Grevelingen-brug de enige doorgang is op de weg van Zie- rikzee naar Rotterdam. Ondertussen onderzoekt de pro vincie of een oplossing kan wor den gevonden voor de Zand kreekdam: ondertunneling, een tweede brugpassage of een ver hoogde brug. „Tien miljoen gul den of meer", denkt directeur verkeer en vervoer C. Landré. „Daaraan moet je al snel den ken." Hij constateert vervol gens: „Als provincie hebben we jaarlijks zes miljoen gulden in- vesteringsgeld Landré erkent dat de kanaal brug bij Sluiskil de grootste bottleneck is. „Maar", relati veert hij, „op Zeeuws niveau is dat zo. Landelijk gezien valt het mee. Niet één Zeeuws knelpunt komt in de top tien of de top veertig van files voor Het Rijk kent daarom wel andere priori teiten." Voorbereiding herdenking ramp Tsjernobyl MIDDELBURG - Het actieco mité Stop Borsele houdt woens dag 7 februari een bijeenkomst in Middelburg ter voorberei ding van de herdenking van de explosie in de kerncentrale van Tsjernobyl. De bijeenkomst wordt gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en begint om 20.00 uur. Het is 26 april tien jaar geleden dat de kerncentrale in Tsjerno byl explodeerde. Inmiddels zijn als direct of indirect gevolg daar van duizenden mensen overle den en ondervinden duizenden anderen nog dagelijks de gevol gen van de ramp. Stop Borsele is mede-organisa tor van de landelijke herdenking op 27 april in Amsterdam. In de week daaraan voorafgaand houdt het actiecomité regionale activiteiten die moeten uitmon den in een fakkeloptocht op 26 april bij de kernenergiecentrale in Borssele. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse Stichting Keuzebegeleiding Onderwijs Arbeid (SKOA) gaat zich nu ook bezighouden met de uitvoering van werkgelegen heidsprojecten voor mensen die weinig kans hebben op een baan. Daartoe sloot SKOA dins dagmiddag een samenwer kingsovereenkomst met het Provinciaal Steunpunt Werkge legenheid (PSW) in Noord-Bra bant. Dat gebeurde onder het goed keurend oog van de Zeeuwse ge deputeerde D. Bruinooge, die sa men met zijn Brabantse college op het idee kwam beide instel lingen nader tot elkaar te bren gen. Om de overeenkomst te on dertekenen waren de SKOA- voorzitter. Terneuzens burge meester R. Barbé. en PSW-voor zitter A. de Wildt gisteren naar het provinciehuis in Middelburg gekomen. SKOA is ooit in het leven geroe pen om te adviseren over studie- Politiebezoek bij illegale hondenfokker SINT-ANNALANI) - Een ken nelhouder in Sint-Annaland heeft dinsdag een proces-ver baal gekregen omdat hij zonder vergunning honden fokt en ver koopt. De in Sint-Maartensdijk woon achtige eigenaar kreeg de poli tie, een inspecteur van de die renbescherming en een dieren arts op bezoek, omdat er klach ten over en een aangifte van die renkwelling of -mishandeling waren binnengekomen. Uit het ter plaatse gehouden on derzoekje bleek daar echter niets van. In de kennel bevon den zich zowel volwassen hon den als pups. Beurs gestolen ZIERIKZEE - Een 66-jarige in woonster van Zierikzee is dins dagochtend tijdens een bezoek aan haar huisarts beroofd van haar portemonnee. Ze had haar jas. waar haar portemonnee in zat. op de kapstok gehangen in de gang naast de wachtkamer. Terwijl ze wachtte, verscheen een man in de gang die een zwar te helm op had. Daarna was haar portemonnee weg. De man bleek geen patient te zijn van de dok ter. en beroepskeuze, maar wil zich nu ook nadrukkelijk gaan rich ten op loopbaanbegeleiding. Be doeling is de 'meer kansarmen' aan een job te helpen en ze, om terugval te voorkomen, ook op de werkplek nog een tijdje te be geleiden. Het PSW zou in Noord-Brabant. Limburg en Gelderland al veel succes hebben geboekt met be geleiding van wao-ers, allochto nen. vroegtijdige schoolverla ters. ex-gedetineerden en moei lijk lerende kinderen. Bedoeling is dat het PSW nu ook in Zeeland projecten opzet die dergelijk 'kansarmen' aan een baan kun nen helpen. SKOA zal daarna de uitvoering ter hand nemen. Klanten De twee instellingen verwach ten dat de Arbeidsvoorziening, het bedrijfsleven en gemeenten gretig van hun diensten gebruik zullen maken Bedrijven kunnen bijvoorbeeld hulp vragen bij het uitvoeren van cao-afspraken over aanstelling van kansar men. De hulp aan gemeenten kan bestaan uit begeleiding van uitkeringsgerechtigden naar een baan. De samenwerking tus sen SKOA en PSW is voorlopig aangegaan voor een periode van twee jaar Barbé denkt 'dat het moet lukken er ook daarna mee verder te gaan'. Kort geding bouwkwestie Goes verdaagd van onze verslaggever MIDDELBURG/GOES - Het kort geding dat de omstreden Rotterdamse projectontwikke laar II. van Schaijk heeft aange spannen tegen de aannemers combinatie Rijk, Flipse en De Delta en de gemeente Goes, is dinsdag verdaagd. De zaak wordt nu 9 februari in Middel burg behandeld. Zoals gemeld eist Van Schaijk dat zijn bouwproject Zonne- West wordt voortgezet op grond van zijn kostenberekeningen De aannemerscombinatie heeft de bouw stilgelegd omdat sterk wordt getwijfeld of Van Schaijks calculaties wel kloppen. De vrees bestaat dat Zonne-West een financieel fiasco wordt. De drie aannemingsbedrijven dragen de financiële risico's van het. project, dat is ontwikkeld door Van Schaijks bedrijf Silen ce. van onze verslaggever ANTWERPEN - De stad Ant werpen heeft dinsdag een ambitieus programma gepre senteerd voor de viering van de manifestatie Paul van Os taijen 100. Bijna een jaar lang wordt herdacht dat het don derdag 22 februari precies honderd jaar geleden is dat de baanbrekende Vlaamse dichter in Antwerpen werd geboren. Het programma be vat verschillende tentoon stellingen, theater- en mu ziekuitvoeringen, lezingen, films en een speciaal jeugd programma. Ook wordt een standbeeld onthuld. Van Ostaijen is niet alleen de auteur van gedichten met een vreemde typografie en opmer kelijke titels als 'BOEM PAU- KESLAG' en 'Dag ventje met de fiets op de vaas met de bloem ploem ploem'. hij was onder meer ook de eerste ver taler van het werk van Franz Kafka buiten Tsjechië, hij on derhield contacten met com munistische en dadaïstische kunstenaars in Berlijn en hij introduceerde de groteske en het expressionisme in de Vlaamse letteren. Ook schreef hij kritische stukken over kunst en poëzie. Spreektaal Door zijn gedichten deden de spreektaal en het bruisende stads- en nachtleven hun in trede in de literatuur. Hij pu bliceerde de bundels Music- Hall, Het Sienjaal, De feesten van angst en pijn en Bezette stad. Bekende grotesken zijn Het bordeel van Ika Loch, De trust der vaderlandsliefde en de verzameling Vogelvrij. Hij overleed, amper 32 jaar oud, op 18 maart 1928. Rond zijn honderdste geboor tejaar zijn een honderdtal ac tiviteiten gepland. De Ant werpse beeldhouwer Wilfried Pas, die eerder een beeld van Willem Elsschot vervaardig de, werkt aan een standbeeld dat op 22 februari wordt ont- Paul van Ostayen, wiens honderdste geboortejaar in Antwer pen met tal van manifestaties wordt herdacht. foto Bart Huys- mans/Archief en Museum voor het Vlaamse Cultuurleven huid aan de Pottenburg. een pleintje bij de Minderbroe- dersrui. Vanaf 2 maart brengt de expositie Mo(nu)menten in Galerie De Zwarte Panter - nu nog te zien in de Brakke Grond in Amsterdam - de tot standkoming van beide sculpturen in beeld. In het Archief en Museum voor het Vlaamse Cultuurle ven begint op 22 februari een expositie over leven en werk van Van Ostaijen aan de hand van nagelaten archivalia en documenten. Alle - ongeveer dertig - bekende foto's van de dichter zijn te zien. In het Ste delijk Prentenkabinet zijn vanaf 24 februari prenten en tekeningen van tijdgenoten van Van Ostaijen te bezichti gen. In het Hessenhuis opent 22 juni een tentoonstelling over het modernisme van Paul van Ostaijen en de ge broeders Floris en Oscar Jes- pers (beiden beeldend kunste naar). Theater In drie verschillende theater voorstellingen, Hartelik, uw Paid van Ostaijen Bezette stad en Vorm, vormt, vormen, staan leven en poëzie van de dichter centraal. Verder zijn teksten van Van Ostaijen op muziek gezet, wordt het ritme van de jazz in zijn poëzie on derzocht en is voortbordu rend op zijn 'Huldedicht aan Singer' een concert van naai machines georganiseerd. Maandelijks zijn er lezingen over Van Ostaijen en 24 fe bruari verzorgen performers, schrijvers, muzikanten en deejays in het Antwerpse Zuidstation een Nacht van Paul van Ostaijen. Het Antwerps Filmmuseum vertoont in april films die ver band houden met Van Ostaij- ens werk en het kunsthuis Vil- lanella heeft een uitgebreid programma voor jongeren sa mengesteld. De BRT stelt een speciale tv-documentaire sa men (uitzenddatum: 1 sep tember) en ook in de Antwerp se straten zal Van Ostaijen veelvuldig worden herdacht. Er gaat een Van Ostaijentram rijden, kunstenaars uit ver schillende disciplines maken een lichtexpositie die tijdens zomeravonden verschillende wijken zal oplichten en kinde ren zullen - vooral tijdens het openingsweekend van 24 en 25 februari - argeloze voorbij gangers met Van Ostaijens poezie overvallen. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Vlaamse toneelgezel schap Antigone brengt donderdag Kat op een heet zinken dak (Cat on a hot thin roof, 1955), een van de bekendste stukken van de Amerikaanse auteur Tennessee Williams, op de planken van het Zuidlandtheater in Terneuzen. Binnenkort volgen ook nog voorstellingen in Zierikzee en Bergen op Zoom. „Ik heb een voorliefde om met klas siek tekstmateriaal te werken", zegt regis seur Ignace Cornelissen. „En we kunnen loch wel zeggen dat dit stuk daartoe intus sen behoort." Thomas Lanier 'Tennessee' Williams werd op 26 maart 1911 geboren in Columbus. Mis sissippi. Het huiselijk leven waarin hij op groeide was niet bepaald harmonieus, wat wellicht een verklaring is voor de thema's woede, spanning en eenzaamheid die vaak in zijn werk terugkeren. Na tal van baantjes te hebben vervuld, schreef hij in 1940 zijn eerste stuk Battle of angels. Beroemde werken zijn verder onder meer A streetcar named Desires 1947), The Rose Tattoo (1950) en Suddenly last summer 1958». Williams leefde een tragisch leven. Hij raakte ver slaafd aan drank en medicijnen en overleed in 1983. Hij stikte in het dopje van een inha- leringsspray. Hel In K-at op een heet zinken dak wordt de laat ste verjaardag gevierd van Grote Va. de schatrijke eigenaar van een katoenplan tage. Hij heeft kanker en gaat dood. De grootste zorg van zijn kinderen is de erfenis en het ontbreken van een testament. Er wordt geen feest gevierd, maar de hel barst los. Sluimerende familieconflicten komen naar de oppervlakte. Het gezin van Grote Va Pollit blijkt te worden beheerst door heb zucht, jaloezie, leugens, seksuele frustratie, verdrongen homoseksualiteit, alcoholisme en liefdeloosheid. „Het stuk vertelt nog steeds veel over de tijd waarin we nu leven", aldus Cornelissen. „Dat is het kenmerk van een klassieker. Het toont mensen die ontdekken dat een spiri tuele dimensie ontbreekt aan hun leven. Vergelijk het maar met een Griekse tragedie waarin de hoofdpersonages door de goden in de steek worden gelaten In dit stuk hebben ze zichzelf lange tijd God gewaand. Maar hun onaantastbaarheid brokkelt af en dan blijkt dat ze niets hebben om op terug te val len. Ze hebben weliswaar elkaar, maar ze le ven nu juist in een leugenachtige situatie." Geactualiseerd Cornelissen heeft Kat op een heet zinken dak geactualiseerd, zonder het toneelstuk geweld aan te doen. „De toeschouwers moe ten het idee krijgen dat ze nu iets gewaar worden, ook al kijken ze naar een stuk uit het verleden Dat versta ik onder actualise ren. Daarvoor is het niet nodig het het to neelstuk helemaal op zijn kop te zetten." „Er heeft een zekere stilering plaatsgevon den. Op het toneel is een woonkamer inge richt die als een soort scheefgetrokken ruim te verwijst naar die waarin Williams alles liet afspelen. Het is nu mogelijk de verbeelding daarop los te laten. „De kostuums komen nog dicht bij de tijd waarin het stuk speelt, maar in de speelstijl wordt het psychologische realisme van de jaren vijftig doorbroken. We hebben de laat ste decennia met een evolutie in het theater te maken gehad, ongetwijfeld onder invloed van film en televisie. De achterliggende psy chologie wordt niet meer op een dienblaadje aangereikt. Het stuk wordt ook sneller ge speeld. daar zijn toeschouwers tegenwoor dig aan gewend. Ze hebben de dingen eerder in de gaten, dus lange pauzes vol betekenis zijn niet meer nodig. Daarbij is het beter te suggereren dan te laten zien. Dat maakt het geheel luchtiger." Volks Deze werkwijze houdt niet in dat Cornelis sen iets uit het oorspronkelijke stuk heeft weggelaten. Williams' hele tekst is gehand haafd. in een nieuwe vertaling van Walter van den Broeck. „Kat op een heet zinken dak gaat over een volkse familie die het ge maakt heeft. Dat komt in hun taalgebruik terug. Van den Broeck is een schrijver in de traditie van Louis Paul Boon. Hij weet de taal te hanteren op een manier die volks aandoet. Verwijzingen naar het Zuiden van de Verenigde Staten - waar het stuk eigen lijk speelt - zijn niet weggelaten, maar wor den gewoon op zijn Vlaams uitgesproken. Natuurlijk zonder het belachelijk te maken. Waar het mij om ging was een sfeer te recon strueren, liever dan letterlijke aanduiding van plaats en tijd." Toneelgroep Antigone: Kal op een heet zinken dak. do Ifeb Zuidlandtheater Terneuzen. do I5feb Concertzaal Zierikzee 'beide 20 uun en di 19 maart in De Maagd in Bergen op Zoom 20.15 uun. Zeeuws Orkest moet omgezet in stichting van onze verslaggever MIDDELBURG - De organisa tiestructuur van het Zeeuw Or kest moet veranderen om in de toekomst financiële tekorten te voorkomen. De vereniging moet een stichting worden en het secretariaat, dat sinds begin van dit seizoen professioneel is opgezet, moet worden uitge breid met een professionele za kelijk leider. Het bestuur van de stichting moet klein blijven - hoogstens vijf personen - en als adviseurs kunnen de thea terdirecteuren Y. Mergler uit Terneuzen en C». Peijs uit Mid delburg fungeren. Deze aanbevelingen heeft een provinciale werkgroep toege voegd aan de eerder bekend ge worden maatregelen om de te korten van het Zeeuws Orkest te saneren. Zoals gemeld waren de tekorten over 1992 tot en met 1994 opgelopen tot 214.000 gul den. Dit gat kan worden gedekt door een ton extra subsidie van het Rijk. 30.000 gulden van zo wel provincie als grote Zeeuwse gemeenten (Middelburg 12.500, Vlissingen en Goes ieder 5000. Terneuzen. Veere en Zierikzee ieder 2500) en ruim 50.000 gulden van het bedrijfsleven. Eerder was ook besloten dat de financiële verantwoordelijkheid voor de organisatie van concer ten niet meer bij het Zeeuws Or kest ligt, maar - via uitkoopsom men - bij de theaterorganisaties in Terneuzen en Middelburg. Veel meer bezoek bevrijdingsfeest van onze verslaggever VLISSINGEN - Het bezoek aan het Bevrijdingsfestival is vorig jaar explosief toegenomen, zo wel landelijk als in Zeeland. In Vlissingen verdubbelde het aantal toeschouwers van 40- tot 80.000. Behalve scholieren en studenten hebben in 1995 ook werkende jongeren het evene ment ontdekt. Dit blijkt uit een landelijke enquête bij alle der tien festivals. Verder wordt de sfeer van het festival geprezen, bezoekers zijn zich bewust van het gehanteer de thema anti-discriminatie en de festivals blijken door de pu- blieksopbouw duidelijk geen stedelijk maar een provinciaal karakter hebben. De provincie heeft de enquêtere sultaten vrijgegeven, omdat en kele statenleden onlangs vraag tekens zetten bij het nut van een landelijk georganiseerd Bevrij dingsfestival in Zeeland. Scene uit Kat op een heet zinken dak. fotoHol/Antigone

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 33