Politieke actie voor Dierxschool Verzoek om cel voor verslaafde Duitse oehoes te gast in De Mikke ai o Wham: explosie ven onschadelijk Ministers willen geen noordelijk tracé Zoomweg Kamer praat nog eens over Goeree en stadsprovincie Kamer stelt debat uit over verdieping van Westerschelde Kamerleden bepleiten voortbestaan Ook FNV-vrouwen op bres voor opleiding V V V O bC RPF vraagt naar reden ontslagen Schelde zeeuwse almanak Bijdehand PZC zeeland WOENSDAG 31 JANUARI 1996 van onze verslaggever TERNEUZEN - D66 in Terneu- zen en het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) willen dat er voor het Vroeghulp Interven tieproject Zeeland (VIZ) in de provincie minstens één cel permanent beschikbaar is voor op het opsluiten van een verslaafde die een delict ge pleegd heeft. Binnen het VIZ-project wor den verslaafden die de wet op een gegeven moment tors overtreden voor een' keuze ge steld: óf gedwongen afkicken óf direct de cel in. Om die keu zemogelijkheid te kunnen bie den dient er echter wel cel ruimte voorhanden te zijn en dat is momenteel niet altijd het geval. De Terneuzense af deling van D66 en het ZCAD hebben het verzoek neerge legd bij ministerie W. Sorgdra- ger van justitie, die volgende week maandag Zeeland aan doet voor een werkbezoek. De minister opent die dag het nieuwe huis van bewaring in Middelburg en brengt 's avonds een bezoek aan de bin nenstad van Terneuzen. Om 20.00 uur verzorgt zij een inlei ding over het Nederlands drugsbeleid in de foyer van het Terneuzense Zuidlandtheater. Over hetzelfde thema spreekt ook Europarlementariër J. Boogerd-Quaak. >/an onze verslaggevers JEN HAAG/AMSTERDAM - PvdA-Tweede Kamerlid R. Vreeman wil dat minister Mel- tert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid nagaat of de Zeeuwse vrouwenvakschool Janneke Dierx kan blijven be staan. Vreeman sprong giste ren, gesteund door CDA en D66, tijdens het vragenuurtje van de Kamer in de bres voor de school. ;De Janneke Dierxschool in Mid delburg moet per 1 augustus de deuren sluiten en ontslag aan vragen voor de 34 personeelsle den. Het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (RBA) in Zeeland geeft het insti tuut vrijwel geen geld meer voor het nieuwe schooljaar. Het RBA stelt dat het geen keus heeft. Het krijgt zelf bezuinigingen van bo venaf opgelegd. Vreeman wil van Melkert weten of een behoorlijke financiering van de vrouwenvakscholen te regelen is. D66-kamerlid Bakker wil dat ook minister Ritzen van Onderwijs zich buigt over de vrouwenvakscholen en hun fi nanciering. Volgens hem is er discussie over de rol die deze scholen spelen binnen het on derwijs. Brieven Ook de Vrouwenbond FNV is in actie gekomen. De bond heeft de achterban opgeroepen in het ge weer te komen tegen de dreigen de sluiting van vrouwenvak scholen. De bond vraagt de le den om beleidsmakers met brie ven en telefoontjes te bestoken. De actie spitst zich toe op de Zeeuwse Janneke Dierx-school. De Vrouwenbond FNV noemt de houding van het RBA verbijste rend. Zowel het landelijke als het Zeeuwse bestuur van de Ar beidsvoorziening heeft volgens de bond eerder gemaakte af spraken geschonden. De bond heeft de ministers Melkert en Ritzen inmiddels per brief ge vraagd in te grijpen. Ook de andere vrouwenvak scholen in Nederland dreigen in moeilijkheden te komen omdat arbeidsbureaus overwegen min der cursusplaatsen bij hen te 'kopen'. Daarmee, aldus de vrouwenbond, verdwijnen oplei dingen die al veel laag opgeleide, herintredende of werkloze vrou wen aan een baan hebben gehol pen. Onbegrijplijk De vrouwenbond noemt dit on begrijpelijk. en wijst er op dat juist nu nieuwe groepen vrou wen (weduwen en vrouwen in de bijstand) bij wet gedwongen worden een baan te zoeken, ter wijl ze daar onvoldoende voor geschoold zijn. De vrouwenvak school in Leiden is onlangs opge gaan in een Centrum voor Vak opleiding. Er zijn nu nog acht vrouwenvakscholen in Neder land. Die leiden dit jaar in totaal 1500 werkzoekende vrouwen op. De ervaring heeft geleerd dat die daarna vrijwel allemaal een baan vinden. Alleen al in Zeeland zouden de komende twee jaar '2200 vrou wen nieuw op de arbeidsmarkt verschijnen. Bij 75 procent van die vrouwen ontbreekt een be roepsgerichte opleiding De Ar beidsvoorziening in Zeeland weigert tot dusver ieder ant woord op de vraag hoe ze om standigheden denkt te creeren voor adequate scholing van deze vrouwen. mm van onze Haagse redactrice DEN ÏIAAG - De Tweede Ka mer heeft gisteren de behande ling van het verdrag over de verdieping van de Westerschel de uitgesteld. Wanneer het ver drag nu op de agenda komt, wordt eind deze week bepaald. Aanvankelijk zou de Kamer het wetsvoorstel vandaag behande len. Het uitbaggeren van de Wester schelde dient om de Belgen een diepere vaargeul te verschaffen voor de Antwerpse haven. GroenLinks-kamerlid M. Vos vroeg uitstel omdat zij wil wach ten op een notitie over de her stelwerkzaamheden voor de na tuur in de Westerschelde. Die nota zou vrijdag het licht moe ten zien. CDA'er B. Esselink zei niet in te zien wat het oponthoud zou kun nen toevoegen aan het verdrag. De regeringspartijen PvdA, WD en D66 wilden Vos echter wel de gelegenheid geven om de gevolgen van het verdiepen voor de natuur beter te kunnen in schatten. Maar de Kamer moet dan wel nog in februari over het verdrag debatteren, aldus PvdA'er J. Li- lipaly. Vanaf 23 februari tot en met 11 maart is de Kamer met reces. Standje Kamervoorzitter W. Deetman gaf Vos nog een standje omdat zij met haar verzoek niet de juis te procedures had gevolgd. ..Het wetsvoorstel is nu gereed voor behandeling door de plenaire (voltallige, red.) Kamer. Je kunt bij dat voorstel niet zomaar een nota betrekken." Vos had het verzoek in de kamercommissie moeten doen. kreeg ze te horen. „Een volgende keer kan het zo niet", mopperde Deetman. van onze verslaggever MIDDELBURG - Vogel- en egelopvang centrum De Mikke krijgt langzamerhand naam in de opvang van oehoes. Dinsdag middag arriveerden in het Middelburgse asiel drie van deze vogels afkomstig uit een dierentuin uit voormalig Oost-Duits- land. De oehoes worden tijdelijk opge vangen in De Mikke in de hoop dat elders een definitief plaatsje voor de vogels kan worden gevonden. Beheerster C. Louwerse van De Mikke licht toe dat de Duitse dierentuin bij ge brek aan geld moet sluiten. Voor een aan tal dieren moest voor opvang worden ge zorgd. „Gebeurt dat niet. dan moesten ze worden afgemaakt." De Stichting Area, die zich inzet voor het terugplaatsen van dieren in de vrije natuur, benaderde het Middelburgse opvangcentrum om de drie oehoes in huis te nemen. „Wij hebben", al dus Louwerse. „wat ervaring met de op- r-. DEN BOER DRUKKERS DE MEEST VEELZIJDIGE DRUKKERS' BEL VOOR INFORMATIE (0118) 681000 DEN BOER DRUKKERS MARKT 51 4331 LK MIDDELBURG TELEFOON (0118) 681000 TELEFAX (0118) 681215 In een wolk van zand en rook werden de meer dan vijfhonderd granaten, in een strand tot ontploffing gebracht. vaterpul bij Vrouwenpolder gevonden, dinsdag op het foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VROUWENPOLDER - De explosie duurde niet langer dan twee seconden. Tweeéneen- half uur is een team van de Explosieven Op ruimingsdienst uit Culemborg dinsdag be zig geweest met het stapelen van de enorme voorraad handgranaten en het aanbrengen van de springlading die de munitie uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing moest brengen. Dit gebeurde 's middags op een verlaten stuk strand in Vrouwenpol der. Vrijdag werd een betonnen drinkput vol ex plosieven ontdekt op het terrein bij een op slagplaats aan de Vroonweg in Vrouwenpol der De EOD trof maandag honderden hand granaten van diverse soorten en maten aan waaronder 222 Engels Mills 36 handgrana ten. 100 Duitse ei-granaten. 158 Duitse steel- granaten. 11 springstofblokken en 62 slage pijpjes. De omvang van de vondst was overi gens uniek. Vrijwel dagelijks wordt in Ne derland en ook op Walcheren nog munitie uit de oorlog gevonden, maar zelden worden honderden explosieven op één plek aange troffen. foto Ruben Oreel vang van oehoes." De Mikke ving er eer der al twee op. Hoe lang de vogels in Middelburg blijven is onduidelijk. De Dierenbrigade. een on derdeel van Area, zal zoveel mogelijk die rentuinen en vogelcentra in Europa be naderen met. de vraag of zij de oehoes een definitief plekje kunnen geven. Onbekend is ook wie opdraait voor de opvangkosten van de twee vogels in Middelburg. Lou werse: „We hopen op giften." van onze Haagse redac- trice DEN HAAG - RPF-frac- tievoorzïtter L. van Dij- ke wil van minister Wij- ers van Economische Zaken weten waarom extra ontslagen nodig zijn bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlis- singen. Vorige week vrijdag werd bekend dat het banenverlies bij de Schelde kan oplopen tot 555. De KSG meldde eind vo rig jaar al dat er 425 ont slagen zouden vallen. Die reorganisatie was nodig om de toekomst van het bedrijf veilig te stellen. Deze reden voor die ontslagen kreeg Van Dijke destijds ook van de minister te hore^. Fatsoenlijk „Nu moest ik zaterdag in de krant lezen dat er nog meer ontslagen vallen bij de Schelde. Dat had de minister ons behoren te melden. Ik wil van hem weten waarom nog geen maand later nog eens 130 banen moeten verdwijnen. En ik wil we ten of het met dit specta culair extra verlies is af gelopen met de ontsla gen bij de Schelde", zegt het Zeeuwse kamerlid „We moeten zorgen dat de zaak fatsoenlijk wordt afgehandeld. Het Rijk is per slot van reke ning grootaandeelhou der van de Schelde." van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De ministers Jor- ritsma van Verkeer en Water staat en De Boer van Milieu wil len geen autosnelweg tussen Dinteloord en Bergen op Zoom. In plaats van deze noordelijke Zoomweg kiezen zij voor de aanleg van een weg ten oosten van Halsteren. Op die weg mag geen langzaam verkeer komen en er zal een maximumsnelheid gelden van 80 kilometer per uur. Dit schrijven Jorritsma en De Boer in een brief aan de Ka mer. In combinatie met die weg bij Halsteren kiezen de ministers voor een verbreding van de Al6 (Rotterdam-Breda) van twee naar drie rijbanen. Rijkswater staat had eerder al gesteld dat deze oplossingen goedkoper zijn dan de aanleg van de Zoomweg- Noord, de snelweg Dinteloord- Bergen op Zoom Die Zoomweg-Noord zou een on derdeel zijn van de A4. de verbin ding Amsterdam-Antwerpen. Het zuidelijke deel van de Zoom weg. het stuk tussen Antwerpen en Hoogerheide. ligt er al wel. Als in de toekomst blijkt dat aan die complete route behoefte is. kan de geplande Halsterse weg als onderdeel daarvan worden gebruikt, stellen Jorritsma en De Boer. Halsteren Voor een complete A4 ontbre ken. behalve de noordelijke Zoomweg. nog verschillende weggedeelten. Zo zou er nog een verbinding tussen Hoogvliet- Klaaswaal moeten komen De ministers stellen dat de drukte op een noordelijke Zoomweg af hangt van het bestaan van die route. De weg Hoogvliet-Klaas waal komt er vooralsnog niet voor het jaar 2010. De oostelijke omlegging bij Hal steren past het best bij de toe komstverwachtingen voor de re gio Rotterdam, aldus Jorritsma en De Boer. Er wordt gedacht dat er in de Hoeksche Waard wo ningen en bedrijven bij komen. Ook voorziet Den Haag dat de economische relatie tussen Rot terdam en Antwerpen wordt ver sterkt. Als dit scenario wordt be waarheid. moet er een complete A4 komen. De voorgestelde weg bij Halsteren past daar het beste in. aldus de uvee ministers. Het ontwerp-tracébesluit voor de weg bij Halsteren ligt uiterlijk vanaf 1 april ter inzage. De om legging kost naar verwachting 30 miljoen gulden. De verbre ding van de A16 is begroot op cir ca 270 miljoen gulden. Teleurstelling De verladersorganisatie EVO is zwaar teleurgesteld over het be sluit over de Zoomweg-Noord. De belangen van het bedrijfsle ven en van West-Brabant wor den geschaad, aldus de EVO. Verbreding van de A16 iBreda- Moerdijkbruggeni lost het file probleem niet op. oordeelt de EVO. en de druk op de huidige weg Bergen op Zoom-Din- teloord blijft bestaan. De verla dersorganisatie onderneemt nog actie richting Tweede Ka mer. De provincie Zeeland heeft zich ook altijd een groot voorstander getoond van voltooiing van de Zoomweg-Noord. omdat daar mee de eilandenroute Goes-Zie- rikzee-Rotterdam wordt ont last. Die route kan dan twee- baans én kleinschalig blijven. De provincie wil dat het liefst, om het 'groen-blauwe hart' van Zeeland te sparen. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft dinsdag besloten vol gende week nog een keer te de batteren over de vorming van een stadsprovincie in de regio Rotterdam. Als die stadspro vincie er komt. wordt Goeree- Overflakkee overgeheveld naar de provincie Zeeland. De coali tiepartijen blijven echter ver deeld over het wetsvoorstel voor de vorming van een stads provincie. Staatssecretaris T. van de Von dervoort van Binnenlandse Za ken heeft daarom gisteren ge zegd dat het kabinet openstaat voor gebiedsuitbreiding van die stadsprovincie. Zij houdt echter vast aan de gemeentelijke herin deling van Rotterdam. De stad moet volgens het kabinet in vijf gemeenten opgaan, anders knjgt ze te veel zeggenschap in de nieuwe provincie. De overhe veling van Goeree naar Zeeland zit vast aan de vorming van de stadsprovincie. Geen stadspro vincie. geen uitbreiding van de provincie Zeeland met Goeree- Overflakkee. D66 is voor een grotere stadspro vincie met een ongedeeld Rot terdam. „Ik moei nu gaan over leggen in eigen kring en met de coalitiegenoten." zei D66- woordvoerster O. Scheltema gis teren na afloop van het debat. „De herindeling van Rotterdam lijkt bij het kabinet onbespreek baar te zijn." Bij een uitbreiding van de stads provincie denkt Scheltema aan het toevoegen van de Drechtste- den en de Hoeksche Waard. Van de Vondervoort heeft in overleg met de betrokken provincies ge zegd dat de Zeeuwse overgang van Goeree opnieuw bekeken zou worden als de Drechtsteden bij de stadsprovincie zouden ko men. Scheltema wil daar echter niet op vooruit lopen. „Het gaat eerst over de stadsprovincie en dan pas over Goeree." De PvdA is voor de stadsprovin cie maar niet voor de herinde ling van Rotterdam. Daar is PvdA'er P. van Heemst van te ruggekomen nadat de Rotter dammers in een referendum over de opdeling van hun stad massaal 'nee' zeiden. Van Heemst, op wiens verzoek de Kamer de kwestie volgende week nog een keer bespreekt, wil in eigen kring nagaan hoe het kabinetsplan nu ligt bij zijn frac tiegenoten De VVD steunt het wetsvoorstel. Positief De Zeeuwse gedeputeerde G. de Kok - belast met herindelings zaken - liet in een reactie weten 'in dit stadium' tevreden te zijn met het kabinetsstandpunt „Het kabinet houdt tenminste vast aan zijn plannen. Dat is po sitief Ik ga er vanuit dat de mo gelijke uitbreiding van een stadsprovincie Rotterdam niet betekent dat Goeree Overflak- kee daar bij komt", zo zei hij. Er zijn van die ouders die im mer pochen over de uitzon derlijke intelligentie van hun kinderen. Dat is een storende eigen schap. Zo moest de Terneuzense moeder onlangs gelaten aanhoren hoe een mevrouw- op-bezoek hoog opgaf van de bijzondere bijdehandheid van haar nét tweejarig doch tertje. .Ze kan zelfs al tot vijftien tellen sprak zij met een gezicht van wat-zeg-je- me-daarvan Toen een reactie uitbleef wees de mevrouw-op-bezoek naar het ongeveer even oude dochtertje van de gastvrouiv dat al die tijd rustig op de batik had gespeeld en infor meerde op neerbuigende toon: ..En zij. kan ze ook al iets zeggen? .Zestien, zeventien, acht tien. negentien, twintig", klonk het van de sofa. De triomf werd in superieure stilte genoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 31