Pensioen veilig in varkensbuiken PZC Professor: Serviërs pleegden genocide door reproduktie PZC Gelaten sfeer bij laatste lichting dienstplichtigen Radioactief afval Vervolging chirurg wegens euthanasie ondanks uitspraak opinie Riskante beleggingen kunnen rendement verhogen en verlies beperken Rel om onvoldoende katholiek proefschrift WOENSDAG 31 JANUARI 1996 2 door Raymond Peil Termijnhandel in varkens buiken om het pensioen veilig te stellen: het lijken on verenigbare grootheden. Maar grote beleggers als pensioen fondsen en verzekeringsmaat schappijen laten steeds vaker het oog vallen op riskante en speculatieve beleggingen. In de juiste dosering levert het een hoger rendement op en een klei nere kans op tegenvallers. Volgens het gespecialiseerde Amerikaanse bedrijf John W. Henry, onlangs in Nederland voor gesprekken met beleggers, zoekt de wereld van het grote geld nieuwe mogelijkheden. „Met meer geld oppotten in aan delen, obligaties en onroerend goed komt alleen maar een gro ter aantal eieren in dezelfde mandjes. Voor als het tegenzit zijn alternatieven noodzake lijk", aldus Michael D. Gould van de beleggingsadviseur uit Connecticut. Gould meent dat de meeste be leggers alleen geld verdienen in goed draaiende economieën. „Daarom zijn zij geïnteresseerd in de mogelijkheid om te profite ren in elke economische situatie, of het nu groei, krimp of een beurskrach is. Er zijn beleggin gen die in een tegenzittende eco nomie goed renderen." Gould en consorten zitten al vijf tien jaar in de meer riskante be leggingen. Dat varieert van va luta- en rentecontracten tot op ties en de termijnhandel in me talen, varkensbuiken, diepge vroren sinaasappelsap, koffie, cacao, soja, noem maai- op. Een kenmerk van deze handel is dat tegen storting van een gering on derpand al in grote, onderliggen de partijen goederen kan wor den gehandeld. Verliezen „Dat is ook meteen het grootste risico", erkent Gould ruiterlijk. „Je kunt meer geld verliezen dan je hebt ingelegd. De handel in deze zogenaamde 'futures' is niet voor iedere belegger ge schikt. De valutamarkt is zelfs de allermoeilijkste die er is. We doen weinig aan- en verkopen en lijden regelmatig verliezen. Maar als het omhoog gaat, ma ken we fenomenale winsten." Een future is een standaardcon tract voor de levering van aller hande zaken. Het is bijvoorbeeld mogelijk om een contract te slui ten op de vijfhonderd aandelen tellende beursbarometer van New York, de Standard Poor's Index, Zo'n pakket aandelen is ongeveer 300.000 dollar (480.000 gulden) waard, terwijl een on derpand ('margin') van 20.000 dollar (32.000 gulden) volstaat. Het nut van zo'n belegging kan zijn dat het onderliggende pak ket aandelen tegen een koersda ling is verzekerd. Als de koersen inklappen stijgt namelijk de waarde van deze index-future, omdat deze het verlies verzeke ren. Maar futures kunnen ook ontaarden in wild gokken: tij dens het Europees Kampioen schap voetbal werden zelfs futu res afgesloten op het aantal brancards, gele kaarten en doel punten. Om zijn verhaal te ondersteunen presenteert Gould een aantal staatjes van zes slechtste jaren van de Amerikaanse beurs. De Standard Poor's ging in die ja ren 5 tot 12 procent omlaag. John W. Henry behaalde toen op futures een beleggingsrende ment van 42 tot 99 procent (dat laatste zelfs twee keer). In 1990, het jaar van de Golfoorlog, daal de de beurs 3,1 procent en stegen de futures 27,3 procent. Knettergek Het geheim van de smid is om van een grote beleggingsporte feuille ongeveer 5 procent in fu ture-contracten te steken. Door dat dit deel in slechte tijden goed presteert stijgt het gemid delde rendement en slinken de verlieskansen, gerekend over een langere periode althans. Gould: ,.Wij hebben het tussen 1985 en heden beter gedaan dan Geroge Soros." De Amerikaan schat dat in de VS inmiddels zo'n 25 miljard dol lar (40 miljard gulden) per jaar omgaat in futures. „Vooral de grotere beleggers hebben er trek in." De groei van deze beleg gingscategorie is de afgelopen jaren vrij onstuimig gebleken. „De crash van 1987 gaf maakte onze tak van nijverheid geloof waardig. Het accent verschoof van speculatie naar het spreiden van risico's." Gould hamert erop dat zijn be drijf niet uit is op snel geld ver dienen. „We kijken naar de lange termijn. Onze filosofie is dat de toekomst onvoorspelbaar is. Het enige wat consequent is in de wereldmarkten zijn mense lijk reacties op gebeurtenissen in de wereld, reacties van u en mij, vrees en hebzucht. Wij we- door Carel Goseling André Smits (19) vindt het niet zo erg dat hij behoort bij de laatsten die voor de dienstplicht zijn op geroepen. Maandagochtend meldde hij zich bij de kazer ne in Amersfoort om nog geen tien uur later te horen dat er geen opvolgers meer komen. De opkomstplicht is vervallen. „Ik ben vorig jaar van de ho- reca-vakschool getrapt. Sindsdien heb ik als kok ge werkt bij een scheepswerf en in een snackbar gestaan. Ik heb geen diploma's. Mis schien kan ik die nu in dienst nog halen. Voor mij is het niet zo erg dat de opkomst plicht is vervallen, maar an deren balen". „Bij mij in het peloton zitten tien man. Daarvan zijn er twee niet blij met het af schaffen van de opkomst plicht. De een heeft z'n vaste baan verloren en de ander had gewoon geen zin in dienst te gaan. Die zitten nu met een rotgevoel. De an dere acht nemen het gela ten", verklaart André, die in Stavoren woont. „Ik vond het tot nu toe wel leuk in dienst. Natuurlijk ken ik de verhalen over ver veling bij dienstplichtigen. Ik heb een vriend die in dienst zit. Hij is chauffeur. Met hem zijn er nog drie an deren voor één auto. Dan heb je niet veel te doen", stelt de Fries. Nadenken Robert Bluijs (ook 19) uit Zandvoort denkt er net zo over. Na mavo en havo volg de hij een jaar hoger labora torium-onderwijs. Hij kapte ermee en werkte de laatste maanden via uitzendbu reaus. Robert: „Mij kwam het wel goed uit dat ik voor dienst werd opgeroepen. Ik was gestopt met mijn studie en wist eigenlijk niet goed wat ik wilde. Nu heb ik tijd om na te denken". „In augustus kan ik met het generaal-pardon (alle dienstplichtigen die dat wil len kunnen op 1 augustus de dienst verlaten, red.) altijd nog zeggen dat ik wegga. Dan kan ik eventueel een studie oppakken. Of als het mij in het leger bevalt een contract tekenen als be roepsmilitair voor bepaalde tijd". André en Robert zijn geen uitzonderingen, verklaart Peter Braaksma, woord voerder van de AVNM. „Wij krijgen wisselende reacties. Er zijn mensen die ons bellen dat het jammer is dat zij niet meer in dienst hoeven. An deren bellen huilend op. Die hebben het contract met hun baas al opgezegd in de verwachting dat zij 26 fe bruari moesten opkomen. Nu dat niet meer hoeft gaan ze terug naar de baas, maai' dan blijkt er al een ander op hun stoel te zitten". „Het is heel zuur als je 's och tends opkomt en 's avonds hoort dat er na jou geen an deren meer komen. Wij heb ben vandaag bloemen aan betrokkenen uitgedeeld en ze een gratis lidmaatschap aangeboden", laat Braaks ma weten. Bij de AVNM is men blij met het besluit van Defensie, maar de vlag gaat in Amersfoort nog niet uit. „Dat doen we pas als de laat ste dienstplichtige weg is. Dan kunnen we de tent slui ten", aldus de woordvoerder. Voor die tijd wil de organisa tie nog het een en ander rege len. Zo zullen de dienstplich tigen die de laatste jaren zijn opgeroepen meer geld moe ten krijgen. Afhankelijk van hun rang is dat nu tussen 540 en 840 gulden per maand; 40 procent minder dan een ver gelijkbare beroepsmilitair. De rechter moet nog beslis sen over de AVNM-wens. Bij zusterorganisatie WDM is de sfeer dinsdag geladen. Over 213 dagen zal de laatste dienstplichtige Defensie ver laten, zo heeft men daar uit gerekend. Dienstplichtigen hebben nu al niets meer te doen in het leger. De solda ten worden hofmeester, chauffeur of moeten radio verbindingen aanleggen. „Ze zitten maar in de kazer nes. Soms in een ondersteu nende eenheid die al niet meer bestaat. Ze houden zich her en der bezig met het slepen van netten van de ene naar de andere kant van het terrein en de volgende dag weer terug. Als er gesport moet worden, kleden ze zich om, staan uren te wachten om dan te horen dat het niet doorgaat", weet een betrok kene. ten niet wat de dollar gaat doen. Wij kopen dollars als-ie stijgt en verkopen als-ie daalt." John W. Henry heeft tien ver schillende. computergestuurde beleggingsprogramma's. In to taal hebben de vijftig werkne mers inmiddels 1,3 miljard dol lar (2,1 miljard gulden) in beheer, die wereldwijd in allerlei beleg gingsvormen is ondergebracht. Gould: „Soms doen we dingen waarvan iedereen zegt 'die lui zijn knettergek'. Dan kopen we bijvoorbeeld veel te laat. Maar De promotie van een student aan de katholieke universiteit van Nijme gen is maanden vertraagd, omdat zijn proefschrift over de historie van het CDA in de ogen van twee hoogleraren niet door de beugel kon. De professoren J. Roes en J. A. Bornewasser spraken hun veto uit over het proefschrift 'Gods wil in Nederland' van de student Rutger Zwart. Zijn promotie moest daarom van oktober tot januari worden uitgesteld. „Ik ben niet katholiek. Dat is de enige re den waarom ze me hebben dwarsgeze ten", meent Zwart. Hij is woedend over de houding van de hoogleraren en voelt zich gediscrimineerd. „Ik ben gereformeerd opgevoed. Ik wist niet wat ik hoorde toen ze zeiden dat ik daarom onvoldoende ver trouwd was met het katholieke geloof om erover te kunnen schrijven. Het is toch ab surd om zo'n argument te gebruiken. De hele studie geschiedenis kan dan wel wor den afgeschaft. Een proefschrift over de oude Grieken is niet meer mogelijk, om- datje er niet bij bent geweest." Elk proefschrift wordt eerst getoetst door een commissie die bekijkt of het werk vol doet aan de wetenschappelijke 'minimum eisen'. Tot verbazing van Zwart en zijn promotor J. Bosnians weigerden de ka tholieke commissieleden Roes en Borne wasser hun goedkeuring. „Ze zagen in het manuscript wat zij noemden 'katholieke tekortkomingen'. Vooral mijn visie op de KVP vonden ze historisch onjuist. Ik ben van mening dat die partij al in de jaren vijftig afstand van het pauselijk denken begon te nemen en een zelfstandige posi tie koos. Dat waren ze niet met me eens. Ze zeiden dat ik onvoldoende binding met het katholicisme had om hierover te kun nen oordelen". Beide professoren weigerden echter hun kritiek op papier te zetten, terwijl dat wel verplicht is. Volgens Zwart gingen de hoogleraren een schriftelijk rapport uit de weg, omdat ze 'wetenschappelijk geen vuist konden maken'. Zwart promoveerde uiteindelijk vorige week nadat een nieuwe commissie het licht wél op groen had gezet. In KU- Nieuws, het blad van de universiteit, zeg gen de hoogleraren Roes en Bornewasser zich te onthouden van commentaar. (GPD) door Simone van Priel Genocide door reproduktie. Hoe bizar en onlogisch zij het ook vindt, voor professor Beverly Allen staat vast dat de grootschalige verkrachting waaraan de (Bosnische) Ser viërs zich in de oorlog in ex-Joe- goslavië hebben schuldig ge maakt, was gepland en tot doel had zo veel mogelijk 'Servische' kinderen (lees: jongens) gebo ren te laten worden. „Het is de enige verklaring voor het feit dat vrouwen en meisjes werden verkracht tot ze zwanger waren en pas werden vrijgelaten als het te laat was voor een abor tus. En dat de meeste vrouwen en meisjes die niet zwanger wer den, werden vermoord. Zwanger kunnen worden of niet, het ver schil tussen leven of dood. Het is biologische oorlogsvoering. Niet door sterilisatie, maar door re produktie". „Het is onlogisch, want het gaat voorbij aan de simpelste geneti sche wetten", zegt Allen. „Er is geen verschil tussen Servische, Kroatische of moslim-genen". Maar logica telt niet bij rigide nationalisme. „Vrouwen worden niet gezien als moeder, slechts als drager van een Servisch kind. In dit nationalisme is daar waar een Serviër wordt begra ven, Servisch land. Daar waar een Serviër wordt geboren, kan hij dat land als Servisch land claimen". Tribunaal Allen, verbonden aan de univer siteit van Syracuse, New York, heeft haar opmerkelijke these neergelegd in het maandag in Amerika te verschijnen boek 'Rape Warfare, the hidden geno cide in Bosnia-Herzegovina and Croatia'. Dezer dagen is ze op be zoek bij het Oorlogstribunaal voor ex-Joegoslavië in Den Haag om haar bevindingen door te spreken. „Ik weet dat het tri bunaal genoeg heeft om ver dachten van verkrachting te be rechten. Maar het gaat er om dat verkrachting op deze manier wordt bekeken, dat deze politiek serieus wordt genomen. Anders realiseren we ons niet wat er in werkelijkheid gebeurd is". Allen, die in Amerika twintig jaar lang als vrijwilligster met slachtoffers heeft gewerkt, had in Kroatië gesprekken met vele vrouwen en meisjes, soms van pas dertien jaar. die het slachtof fer zijn geworden van verkrach ting door Serviërs. Maar zij ba seert haar theorie mede op docu menten die eind 1991 in Bel grado zouden zijn geprepapeerd. Het gaat om de notulen van een bijeenkomst van zes Servische leger-officieren: generaal Bla- goje Adzic, voormalig bevelheb ber in het Joegoslavisch Volksle ger JNA en hoofd van de mili taire veiligheidsdienst, generaal- majoor Milan Guero, majoor Ce- do Knezevic, luitenant-kolonel Radenko Radinovic en generaal Alexandar Vasiljevic, opvolger van Adzic. Allen heeft de notu len niet zelf onder ogen gehad. Zij gaat af op de verklaringen van Italiaanse journalisten die er fotokopiën van hebben ge zien. Ram Een van de journalisten, Giusep pe Zaccaria, schreef dat werd ge sproken over het zogeheten Ram-plan ('ram' is Servokroa- tisch voor weven), dat zou voor zien in Servische militaire acties in geval van afscheiding. De spe ciale diensten van het leger, waartoe ook psychologen en ex perts in psychologische oorlogs voering behoren, hadden een va riant op het plan bedacht inge val van een grootschalig conflict in Kroatië en Bosnië. Citaat uit de notulen: „Onze analyse van het gedrag van de moslim-gemeenschappen de monstreert dat het moreel, de wil en de oorlogszuchtige natuur van hun groepen alleen kan wor den ondermijnd als we onze ac tie richten op het punt waar hun religieuze en sociale structuur het meest fragiel is. We refereren aan vrouwen, speciaal de vol wassenen, en de kinderen. Be slissende actie op deze sociale groepen zouden verwarring on der de gemeenschappen zaaien, aldus angst en dan paniek ver oorzakend, wat leidt tot een waarschijnlijke terugtrekking van de gebieden die betrokken zijn in oorlogsactiviteiten. Dan moeten we een grote propagan- da-camapagne toevoegen aan onze goed georganiseerde, in dringende acties zodat de pa niek zal toenemen". Papieren spoor Het staat er niet letterlijk, maar verkrachting en etnische zuive ring werden met dit plan goed gekeurd, stelt Allen. In de notu len zou nogal eens het woord 'mogelijk' voorkomen. In haar boek schrijft ze dat de tekst 'de onmiskenbare gem1' heeft van 'een verrot papieren spoor dat erop is gericht lezers te mislei den over de daadwerkelijke in tenties van de Servische mili taire leiders. Tegelijkertijd wordt officieel bekrachtigd dat psychologische terreur en de genocide aanvallen op burgers nu de politiek is van het Servi sche leger, de para-militairen en de chetnik-troepen". Het tribunaal is volgens Aliens informatie in het bezit van (ko pieën van) het Ram-plan. Ze hoopt ze te kunnen inzien. „Ik kreeg te horen dat ik dat met aanklager Goldstone moest be spreken", geeft ze aan dat haar dat komt doordat we zelf willen vaststellen welke kant het op gaat. Niemand weet immers pre cies wanneer een top of een dal is bereikt." De verwerking en opslag van radioactief afval in het Sloegebied blijft betwist. De bezigheden in het en kele jaren geleden in gebruik genomen complex van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) bij Borssele worden met argwaan gevolgd. Zeker wanneer nieuwe activiteiten aan de orde zijn, die de door sommi gen tandenknarsend aanvaarde vergunning te buiten gaan. Dat bleek maandag tijdens een hoorzitting over een nieuwe vergunning voor Covra. Toegegeven, een opslagcentrum voor radioactief afval is niet het eerste watje te binnen schiet bij de invulling van een haven- en industriegebied. In de gemeente Bor- sele blijven veel inwoners gevoelens van onvrede hou den over de manier waarop de vestiging van Covra tot stand is gekomen. Hoe daar ook over mag worden ge dacht, vaststaat dat er niet meer aan valt te tornen dat het Sloegebied is gekozen als de plek waar in Nederland radioactief afval wordt verwerkt en voorlopig voor een periode van ongeveer 100 jaar - wordt opgeslagen. I En daarmee heeft Zeeland, zoals de tegenstanders van Covra met enig effectbejag constateren, een nucleaire beerput gekregen. Moeten nu allerlei nieuwe afvalstromen en nieuwe tijdelijke vormen van opslag zonder meer worden geaccepteerd? Die vraag dient zich aan bij de beoorde ling van het verzoek van Covra om een nieuwe vergun- j ning. Drab uit de olie- en gaswinning en slakken uit de ertsverwerkende industrie, die eerst als gewoon afval konden worden behandeld, komen door verlaging van de stralingsnormen ineens onder de hoede van Covra. Terecht is tijdens de hoorzitting maandag opgemerkt dat de overheid voor afval met zo'n laag stralingsniveau het uitgangspunt van berging op één plek zou kunnen loslaten. Zo is ook veel te zeggen voor de opvatting dat de over- heid moet vasthouden aan het uitgangspunt dat hoog- radioactief afval uitsluitend in een speciaal daarvoor op te richten bunkerachtig gebouw op het Covra-terrein mag worden opgeslagen. Als die zelfde overheid van me- i ning is dat hoogradioactieve bestraalde spijtstofstaven j uit Petten en Delft op een veilige manier tijdelijk in transportcontainers kunnen worden bewaard, dan is er weinig op tegen die containers voorlopig maar in Petten en Delft te laten staan. Hoe zorgvuldig Covra zich ook van haar taak lijkt te kwijten, opslag van radioactief afval blijft de gemoede ren in de omgeving van het Sloegebied bezighouden. Dat blijkt wel uit het feit dat tijdens de hoorzitting de vertegenwoordiger van de gemeente Borsele, verklaar de tegenstanders van kernenergie en verontruste bur gers tamelijk eensgezind waren. Die eendracht mag de overheid tot het inzicht brengen dat in het Sloegebied toch echt niet alles kan. Bij de rechtbank in Alkmaar moet vandaag een 57-jarige chirurg terechtstaan voor eu thanasie, alhoewel onderzoeks rechters onvoldoende gronden zagen de man te vervolgen. De officier van justitie in Alkmaar heeft van het college van procu reurs-generaal opdracht gekre gen de strafzaak toch door te zetten. Dit heeft de advocaat van de chirurg, mr. E. Sutorius, bekendgemaakt. De chirurg is de derde verdachte arts die in opdracht van de justi- tietop een strafproces moet dooi'maken om regels voor eu thanasie duidelijk te krijgen. De man hielp op 21 april 1993 een 85- jarige vrouw aan een waardig einde. Het Openbaar Ministerie in Alkmaar legt hem doodslag ten laste. In 1994 al achtte de rechter-com- missaris de door het OM aange voerde gronden onvoldoende om een gerechtelijk vooronder zoek te openen. Het OM ging te gen die weigering van de rech tercommissaris in hoger beroep, maar ving ook bot bij de raadka mer van de rechtbank. De op- j dracht van het college van pro cureurs-generaal zette de eer dere rechterlijke beslissingen opzij, zodat de arts alsnog voor het hekje moet verschijnen. De chirurg had zich indertijd keurig gehouden aan de be staande richtlijnen voor eutha nasie. Zo raadpleegde hij twee collega-artsen en meldde hij de euthanasie zelf als een niet-na- tuurlijke dood bij justitie. Die melding was toen nog niet ver plicht. Inmiddels loopt er in een andere euthanasie-zaak een door de raadsman ingediende klacht bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens in Straats burg. De meldingsplicht zou in strijd zijn met het internationale rechtsbeginsel dat niemand hoeft mee te werken aan zijn ei gen veroordeling. ANP Bosnische vluchtelingen vertelden afgelopen zondag over hun ervaringen in een Servisch concentra tiekamp. Eerder deze maand werden ze vrijgelaten. foto AP .nformatie misschien juist is. „Maar ook zonder documenten is er overweldigend bewijs". Allen onderscheidt drie soorten verkrachting. Verkrachting als terreur, verpakt in een 'good guy, bad guy'-toneelstuk: „On geregelde troepen gaan een dorp binnen en veria-achten vrouwen en meisjes in het openbaar. Daarna vertrekken ze. Vervol gens komt het reguliere leger en belooft een veilige doortocht als de mensen bereid zijn alles ach ter te laten. De mensen gaan na tuurlijk. Het leger verwoest ver volgens het dorp". Ni et-systematische verkrach ting in concentratie-kampen: „Het onderzoeksinstituut in Ze- nica (Bosnië) heeft gezegd dat een op de twee mensen die nu in vluchtelingenkampen zitten, is verkracht. Niet alleen vrouwen en kinderen, ook mannen. Zelfs als je dit cijfer met een berg zout neemt, blijft er sprake van mas sale verkrachting". En ten slotte de systematische verkrachting in wat zij om schrijft als verkrachtings-do- denkampen'. „Er zijn er naar schatting veertig geweest, voor al in noord-Bosnie. Vrouwen en meisjes werden daar weken, maanden vastgehouden, steeds weer verkracht. Wie niet zwan ger werd. werd gedood. De zwan- geren werden weggestuurd als abortus niet meer mogelijk was. Ze kregen te horen: 'nu zetje een kleine Serviër, een kleine chet- nik op de wereld'." Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. (0113) 231800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457, Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114) 314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag; vanaf 19.00 uur: in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t'm vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00, franco per post 119,00; per maand 33,00; per jaar 350,00; franco per post 460,00; bij automatische afschrijving per termijn f 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,60, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per advertentie 26,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. 6tw). Giro: 3è 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.00 uur. Tel. (0118) 484401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC Aluminiumbroodjes op de Rotterdamse Mullerpier. Beleggen in metalen kan krankzinnig lijken, volgens het Amerikaanse beleggingsbe- drijf John W. Henry is het juist erg verstandig. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2