Fusie ouderentehuizen ver weg Frisactie VVN wordt afgesloten 1 Havenstrand Bommenede in lente af Financiële nood bedreigt toekomst Brogum Zierikzee Alleen PvdA-fractie vierkant tegen schets voor Scharendijke Veere wil gevonden voorwerpen zelf gaan registreren Plan gezamenlijke aanpak bescherming oesterputten Yerseke Bel 06-300.120 Steun een kind voor nog geen 1r- per dag t Mensen in Nood zeeland woensdag 31 januari 1996 18 Besturen op Schouwen verbaasd over voortvarendheid Cornelia en Duinoord Word lid van het Mensen in Nood-Kinderfonds (veertig cent per minuut) Hij wil een Ander Afrika. Want Afrika is niet verloren. Het is een kleurrijk continent waar kinderen lachen, spelen, een toekomst hebben. Maar soms hebben ze een steuntje in de rug nodig... Van het Mensen in Nood-Kinderfonds en... van u. o 667. Postbus 1041. 5200 BS Den Bosch van onze verslaggeefster ZONNEMAIRE - Het natuur- en recrea tieschap De Grevelingen is deze week be gonnen met werkzaamheden aan het ha ventje van Bommenede. De drijvende steiger, die rot is. wordt vervangen door een aantal kortere, vaste steigers. Daar mee wordt meteen het aantal openbare ligplaatsen verdubbeld van twintig tot veertig. Ook wordt aan de oostkant van het haventje een strandje aangelegd, dat is bedoeld om de slikken te ontlasten. ..Recreanten maakten voorheen gebruik van de slikken Ze verstoorden daarmee het natuurgebiedvertelt beleidsmede werker J. J. van de Hoef van De Grevelin gen. ..Met de komst van het strandje kun nen we de recreatie in het gebied beter re guleren.'' Voor de aanleg van het strandje wordt een deel van de berm afgegraven. De vorst kan het werken met de graafma chines overigens niet deren: „Het vriest licht", zegt Van der Hoef. ..Alleen het bo venste laagje grond is hard Bij de voor bereidingen van de graafwerkzaamheden stuitten de arbeiders op een stroomkabel, die ze inmiddels hebben verlegd Half mei moet het werk aan het haventje gereed zijn. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Het bord in de Juliana- straat in Zierikzee dat aanspoort tot het drinken van frisdrank in plaats van alco hol in het verkeer, ziet er niet zo fris meer uit. Onder invloed van de weersomstan digheden is de tekst, die vermeldt dat fris veiliger is in het verkeer, vrijwel onlees baar geworden. Het bord, geïnspireerd door een wasmiddelenreclame, zou ei genlijk een sopje nodig hebben. Donder dag wordt de landelijke campagne echter na zes weken afgesloten. Alle borden worden dan weggehaald. De effecten van deze campagne, die verge zeld ging van intensieve alcoholcontroles, zijn nog niet bekend. „Vanaf 1974 voert Veilig Verkeer Nederland (VVN) campag nes tegen alcohol in het verkeer. Aanvan kelijk was er een dalende tendens, maar het aantal ongelukken stijgt helaas sinds 1994 weer", zegt M. C. Pieterman, secreta ris van de afdeling Schouwen van VVN. Hij heeft veel reacties gehad op de 'Dreft- reclameborden'. „Ik ben er meer over ge beld dan over andere campagnes. Dat de borden doen denken aan een reclame voor een wasmiddel, vind ik prima. Het gaat er om cfat de tekst gelezen wordt." VVN gaat zich nu richten op het terug dringen van alcoholgebruik in sportkanti nes: „Daar zit de harde kern, de 35-plus- sers", weet Pieterman. „Die zijn veel moei lijker te bereiken dan jongeren. Na het voetbal worden meters bier besteld in de kantine." De afdeling Schouwen heeft vier gemeentes op het eiland verzocht mee te doen aan deze nieuwe campagne. Zowel de gemeente, het Rijk als een sponsor leg gen ieder 750 gulden op tafel om onder meer affiches, bierviltjes en stickers aan te schaffen met de tekst 'alcohol en verkeer gaat niet samen'. Een derde deel van het bedrag gaat in de sportkas, zodat de clubs financieel niet hoeven te lijden onder een verminderde bieromzet. foto PieterHonhoff foto PieterHonhoff doe van onze verslaggever ZIERIKZEE - Als de financiële situatie van stichting Brogum in maart nog niet is verbeterd dan zal het bestuur de tent wel licht sluiten. Dit is volgens se cretaris P. de Jonge het sombere perspectief voor het Zierikzee- se podium voor muziek en thea ter. Niet alleen financiële pro blemen bedreigen het voortbe staan van de stichting. Ook is er een tekort aan goede facilitaire voorzieningen en loopt het aan tal vrijwilligers terug. „Het is vijf voor twaalf", constateert De Jonge. Het bestuur van Brogum heeft per brief een noodsignaal uitge zonden aan de raadsleden en het college van b en w van Zierikzee. Hieruit blijkt dat de zaken er slecht voorstaan. Door de stij ging van de directe kosten is het niet meer mogelijk op 'cultureel vernieuwende wijze' te opereren, aldus het bestuur. Om kosten te besparen, zullen daarom minder bekende artiesten worden aan getrokken. Ook wordt vermeld dat de huis vestingskosten maar liefst de helft van de horeca-omzet be dragen. Elke avond dat in het centrum iets te doen is, betaalt Brogum ruim 2700 gulden aan huisvestingslasten. „We kunnen wel meer activiteiten organise ren om dit bedrag terug te drin gen maar daar ontbreekt ons het geld voor", aldus De Jonge. Daarnaast dreigt het visitekaar tje van Brogum. het Anywave- festival, ten onder te gaan aan z'n eigen succes. Door het grote aantal bezoekers is het niet lan ger verantwoord het muziekfes HII tival op dezelfde wijze als it mij voorgaande jaren te houden licht de secretaris toe. De dooj de gemeente beloofde voorlopig ge voorzieningen zijn nog steedi niet aangelegd. Verdwijnt Any| wave dan verliest Brogum een sterke poot uit haar organisatie meent het bestuur. „Dan moej ik 1 worden getwijfeld aan het nuj cab van het voortbestaan als cultuj zan reel orgaan." ver Brogum vraagt van de gemeente gev een structurele aanvullende stei subsidie van 20.300 gulden. Te. ver vens meldt de brief dat de stichl mii ting graag voor 1 februari ant Woi woord wil van de gemeente. De lan Jonge: „Dit is om de druk op de tigi ketel te houden." me: Verrast J. C. Schot-Klompe, D66-raads lid en lid van de officieel nog in te stellen Raad van Toezicht en Advies van Brogum, was verrasi toen ze kennis nam van het te kort. „Daar hadden wij nooi) wat van gehoord." Brogum moej behouden blijven, dat staat vooi haar vast. „Maar hoe. dat weet il nog niet." PvdA-raadslid M. R de Jong-van Loo stipte de kwes tie maandag aan tijdens de raadsvergadering. Ze vroeg eer 'klein financieel noodverbandje en gaf te kennen dat er eerst eer analyse moet komen van de ont 1 wikkelingen bij Brogum. Ook burgemeester J. J. P. M: i Asselbergs wil de zaak grondig onderzoeken. De kwestie komt aan de orde in de eerstvolgende vergadering van de commissie cultuur. Roi va rie liet da gui hm Bri dei op van onze verslaggever SCHARENDIJKE - Behalve de PvdA-fractie kunnen alle Mid- denschouwse partijen in grote lijnen instemmen met de Struc tuurschets voor Scharendijke. Dit bleek dinsdagavond tijdens de vergadering van de commis sie algemene en bestuurlijke za ken die voor de gelegenheid in het dorpshuis De Putmeet plaatsvond. PvdA'er G. Cobus- sen, die zich verzet tegen de voorgenomen uitbreiding van de verblijfsrecreatie, werd zwaar onder vuur genomen door enkele (recreatie)onderne- mers. In een pamflet dat enkele dagen geleden werd verspreid, betoogt de PvdA-fractie dat Scharendij ke wordt omsingeld door recrea tie. De partij heeft een alterna tief plan gemaakt. Hierin is ten noord- en zuidwesten van de ge plande dorpsuitbreiding geen nieuwe ruimte gereserveerd voor verblijfsrecreatie. Dit werd de partij dinsdag niet door ieder een in dank afgenomen. Zo be klemtoonde de voorzitter van de vereniging van ondernemers rond de Brouwersdam dat Scha rendijke niet zonder recreatie kan. „Het pamflet van de PvdA laat geen enkele ruimte over voor kwaliteitsverbetering." Volgens een vertegenwoordiger van de recreatie-ondernemers in Middenschouwen wordt deze groep 'uitgekleed en afgedankt'. „Dit pamflet betekent nóg min-; der ruimte voor recreanten." Binnenkort wordt een petitie opgesteld vóór het behoud van standplaatsen in Scharendijkej beloofde hij. Ook over andere onderdelen liet het publiek zich niet onbetuigd;, talloze voor- en tegenstanders staken hun mening niet onder stoelen of banken. Zo vreesde een vertegenwoordiger van de vereniging Stad en Lande dat de aanleg van de recreatieverdeel- weg ten zuidwesten van Scha rendijke het open landschap zal aantasten. „We vinden wel dat deze weg noodzakelijk is", stelde hij, „maar alleen als aan- en af-i voerroute voor het verkeer vanj de Brouwersdam." Daarnaast moet de recreatieverdeelweg zoi noordelijk mogelijk worden aan gelegd. betoogde hij. CDA en WD pleitten daarente-! gen voor het zuidelijke trace. Het gebied dat door de weg' wordt begrensd, kan op termijn nog mogelijkheden bieden voor woningbouw en andere voorzie ningen. verklaarde CDA'er P. C. Boot. Hij bedoelde hiermee ove rigens geen recreatie. J. M. van Langeraad (WD) verkiest de zuidelijke route om verkeer- en geluidsoverlast voor de bewo ners te voorkomen. Ook Cobus- sen zei later dat de andere optie 'wel erg dicht tegen de bebou wing komt te liggen'. fit van onze verslaggeefster VEERE - Dat de politie kosten in rekening brengt voor de ad ministratie en de opslag van ge vonden voorwerpen kan de ge meente Veere volgen. Maar dat de gemeenten ook moeten beta len voor de aangiften die hun in woners doen van verloren of ge stolen voorwerpen vindt ze te ver gezocht. Als de poitie niet met een andere regeling over de brug komt. wil Veere de regi stratie van verloren en gevon den voorwerpen in eigen beheer uitvoeren. Op dit moment wacht de ge meente op een reactie van de po litie. Veere beseft dat zelfde regi stratie van verloren voorwerpen bijhouden geen fluitje van een cent is. Hoe dat precies zou moe ten plaatsvinden is nog niet dui delijk. Eerst zou er een onder zoek moeten komen naar de or ganisatie en de extra kosten. Zo zal een ambtenaar een spe ciaal loket moeten bemensen. Daarnaast moet er een aparte ruimte worden gevonden voor de opslag van de gevonden goe deren. Nog moeilijker zal het zijn bekendheid te geven aan de nieuwe werkzaamheden van de gemeente. De inwoners zullen eraan moeten wennen dat ze voor de aangifte van verloren voorwerpen bij de gemeente en niet bij de politie moeten zijn. Tijdens de raadsvergadering van oktober 1995 weigerde de raad Veere unaniem om geld uit te trekken voor de registratie van gevonden en verloren voor werpen. Sinds 1994 berekent de regiopolitie de kosten door aan de gemeenten. Voor Veere was dat 3500 gulden. Veere is tot nu toe overigens de enige gemeente die de regeling heeft aangekaart. „We staan wel achter de ge meente Veere. maar onderne men zelf geen actie. We hebben besloten een beslissing over de registratie in eigen beheer over te laten aan de niéuwe platte landsgemeente", bemerkt J. de Voogd, staffunctionaris in Dom burg. Jaarlijks is Domburg de politie nu maar zo'n 1500 gulden schuldig. In principe is de gemeente Dom burg met de enorme stroom toe risten in het zomerseizoen een veelvoud kwijt van het bedrag dat Veere in rekening wordt ge bracht. Dit valt allemaal mee omdat Domburg in het toeris tisch seizoen op eigen kosten het politiebureau openhoudt. Daar wordt in de zomermaanden ook de registratie van gevonden en verloren voorwerpen bijgehou den. Hier hangt wel een prijs kaartje van 10.Ü0Ó gulden aan. NIEUWERKERK Oranjevereniging - De j oranjevereniging Nieuwerkerk houdt op maandag 12 februari haar jaarvergadering. Deze be gint om 20.15 uur. Kandidaten die zitting willen nemen in het bestuur kunnen zich een kwar- I tier voor aanvang van de verga dering melden bij de secretaris. De drijvende steiger in het haventje van Bommenede is rot en wordt daarom vervangen. Het zit er bijna op voor de borden die weggebruikers aansporen tot het drinken van alcoholvrij 'fris'. van onze verslaggever KRL'ININGEN - Een nieuwe werkgroep moet nagaan op wel ke wijze bescherming mogelijk is van de Yersekse oesterput ten. In die werkgroep dienen al le belanghebbenden vertegen woordigd te zijn. van oester- kwekers en gemeente tot VVV en horeca. De PvdA-fractie in de gemeenteraad van Reimers- waal deed dat voorstel dinsdag avond tijdens de raadsvergade ring. Het plan zal eerst behan deld worden binnen de commis sies. Acht voorbeelden van jongere bouwkunst wil Reimerswaal voordragen als beschermd mo nument. Het gaat om bijvoor beeld de villa aan de Hoofd straat te Kruiningen. de sluis met spuikom aan de Bathsedijk te Rilland-Bath, het herenhuis aan de Dam in Yerseke en de ha- KRUININGEN Muziekconcert - Koper, slagwerk en een mix van blazers en strijkers. De winteruitvoering van de Kruiningse koninklijke harmonie EMM biedt zaterdag 3 februari veel variatie met optre dens van de slagwerkgroep on der leiding van Hans Reijerse, het C-ensemble van de Beve- lands-Thoolse vestiging van de Zeeuwse Muziekschool en EMM zelf. Het C-ensemble wordt ge leid door Anton Kempe en be staat uit 35 leerlingen. Elk jaar wisselt de bezetting. De groep omvat nu blazers, strijkers en een slagwerker. Het concert be gint om 20.00 uur in het dorps huis in Kruiningen. VEERE Rommelmarkt - Wijkver- eniging Zanddijk in Veere houdt zaterdag 10 februari een rom melmarkt in het Praetuus aan de Frans Naereboutstraat. De opbrengst van de markt, die duurt van 10.00 tot 14.00 uur. is bestemd voor de nieuwe inven taris voor de uitbreiding van het verenigingsgebouw. Snorfiets weg VLISSINGEN - In Vlissingen is maandagavond tussen 19.15 en 20 45 uur bij de sporthal aan de President Rooseveltlaan een snorfiets gestolen. Het ging om een blauwe Gilera Citta. De snorfiets is ongeveer 800 gulden waard. ventjes Sint Pieterspolder en Rattekaai. De oesterputten overleefden de selectie echter niet. Een selectie overigens die de provincie in eerste instantie uitvoerde. Bescherming zou moeilijk zijn omdat de oester putten nog volledig in gebruik zijn als bedrijfsterrein. Geen genoegen De PvdA-fractie neemt geen ge noegen met de suggestie van het dagelijks gemeentebestuur om eventuele beschermingsmetho den te bekijken bij een toekom stige herziening van het uit '63 daterende bestemmingsplan voor de oesterputten. „Te vrij blijvend", oordeelde A. Kooi- man-Springelkamp, die het liefst had gezien dat de putten wel 'jong monument' waren ge worden. Nu dat er niet inzit, wil len de sociaal-democraten dat een nieuwe werkgroep voorbe reidingen treft voor aanpassing- van het oude bestemmingsplan. Wachten totdat Reimerswaal al le bestemmingsplannen herziet, zou te lang duren. Kooiman- Springelkamp wees erop dat Yerseke juist bekendheid geniet vanwege de oesterputten, „Oes terputten weg, toeristen weg", hield zij de raad voor. Wethouder J. W. P. Cornelissen (CDA) zei het persoonlijk een goede zaak te vinden om na te gaan in hoeverre bescherming mogelijk is. Zijn BBR-collega M. van Overloop wil het PvdA- voorstel bespreken in commis sieverband als het gemeentelijk beleid voor ruimtelijke ordening voor de komende jaren ter spra ke komt. Een goede afweging zou alleen mogelijk zijn door dat beleid in totaliteit te bekijken. I. Vogelaar (WD) vroeg zich af of uitvoering van het PvdA-plan wel zinvol is. Het uiteindelijke antwoord zou zich laten raden daar de raad al eens eerder uitvoerig gesproken heeft over bescherming van de oesterputten. Vissershavens De raad ging dinsdagavond een stemmig akkoord met uitbrei ding van ligplaatsen en herstel werkzaamheden in de Yersekse vissershavens. Het gaat om een project van ruim twee miljoen gulden. De EG heeft een subsi die toegezegd van 7,5 ton. Zoals bekend, is het de bedoeling dat de Koningin Julianahaven er ne gen ligplaatsen bij krijgt. Ook ging de raad akkoord met het voorstel een nieuwe centrale werkplaats voor gemeentewer ken te bouwen aan de Stations weg te Kruiningen. van onze verslaggever ZIERIKZEE - In tegenstelling: tot het verzorgingscentrum Duinoord en het verpleegtehuis de Corneliastichting zijn de an dere drie ouderentehuizen op Schouwen-Duiveland nog niet te porren voor een fusie. De di recteuren van In 't Opper in Bruinisse en Borrendamme en De Wieken in Zierikzee hebben 'stomverbaasd' kennisgenomen van het voornemen. Van mee doen is nog geen sprake. H, F. Zeegers van Borrendamme en F Postema van In 't Opper willen het bericht 'eerst even la ten bezinken' en vervolgens overleg voeren met hun bestuur. P. D. Markesteijn van De Wie ken houdt de boot af: „Met een fusie geef je alles uit handen." De besturen van Duinoord in Burgh-Haamstede en de Corne liastichting in Zierikzee hebben een intentieverklaring onderte kend om per 1 juni 1997. en in dien mogelijk nog eerder, te fu seren. Dit werd maandagmid dag bekend gemaakt tijdens een persconferentie. Een uur eerder, half vier. werden Zeegers. Poste ma en Markesteijn op de hoogte gebracht. Overigens was het personeel van beide tehuizen in het weekeinde al in kennis ge steld. Volgens voorzitter H. Tees Drankrit goed voor boete en rijontzegging van een medewerkster MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft een 50-jarige man uit Ellewoutsdijk 1250 gulden boete, een rijont zegging van negen maanden, waarvan vijf maanden voor waardelijk, en verplichte deel name aan de alcohol-verkeers- cursus opgelegd. De man was 11 november aange houden in zijn woonplaats met 795 microgram, drieëneenhalf maal de hoeveelheid alcohol die maximaal is toegestaan. Hij moest direct zijn rijbewijs inle veren. De Ellewoutsdijker zei dat hij al leen maar een stukje had gere den om zijn hond in de polder uit te laten. Hij zou niet meer ge bruikt hebben dan drie bier en een borrel. Zierikzee wil in havens voor 2 ton investeren van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het college van Zierikzee wil 198 mille uittrek ken voor de uitbreiding van di verse steigers en de aanpassing van enkele boxen in de jachtha ven. Het betreft de steigers in de Museumhaven, de passanten steiger in de Nieuwe Haven en de steiger in het Havenkanaal. De boxen moeten worden uitge breid door de grotere breedte van een aantal jachten. Het voorstel wordt behandeld in de commissie openbare werken en milieu van maandag 5 februari. Ook de vernieuwing, aanpassing en uitbreiding van de openbare verlichting in de binnenstad en Malta komen aan bod. Dit plan wordt in fasen uitgevoerd, de kosten bedragen 125 duizend gulden. Daarnaast wil het colle ge zevenduizend gulden uittrek ken om in de Beddeweeg en de Paardenstraat in Zierikzee de huidige 'lichtpunten' te vervan gen door wandarmaturen. Door vandalisme branden de huidige lichtpunten niet altijd, zo mel den b en w. van Duinoord staat de deur voor de andere tehuizen om te parti ciperen 'wagenwijd open'. Maandagmiddag zou echter nog geen van de drie directeuren 'ja of nee' hebben gezegd. Maar meedoen kan op elk gewenst moment, meldde Tees. Volgens Zeegers, Postema en Markes teijn is hun 'slechts' meegedeeld dat de fusie tussen Duinoord en de Corneliastichting in aantocht is. Meerwaarde Zeegers vraagt zich af wat de meerwaarde is van een eilande lij ke fusie. Het reguliere overlag, dat de vijf tehuizen nu al ruim een jaar met elkaar voeren, be valt prima, vindt hij. „Dat we vandaag of morgen met elkaar gaan fuseren is voor mij nog niet aan de orde. Alles is in beweging. Iedereen is druk bezig met zich zelf." Toch durft hij niets uit te sluiten. Maar de zaak wordt niet geforceerd. „Het is een gewoon agendapunt op onze volgende bestuursvergadering. Postema toont zich ook scep tisch. „Een gevaarlijk hobby: op een rijdende trein springen als je de eindbestemming nog niet weet." Voor het bestuur van In 't Opper is een fusie nog nooit een agendapunt geweest. Postema: „Dan moet er nog heel wat wor den vergaderd." Markesteijn ziet geen kwaad in een breder samenwerkingsver band. „We zijn op elkaar aange wezen, we hebben elkaar nodig." Maar een fusie: „Zover waren wij nog niet." En wat hem betreft is dit nog lang niet aan de orde. Markesteijn vreest vooral dat de protestants-christelijke identi teit van het Zierikzeese tehuis 'te grabbel wordt gegooid'. Aktie Ander Afrika "Hallo, ik maak Afrika Anders."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 28