Lijbers went aan dikke kuiten Gerrie Mühren en de bal, voor altijd één PZC Blinker en Witschge zetten arbitrage door sport WOENSDAG 31 JANUARI 1996 23 Vlissinger koerst bij Belgische handbalclub Olse Merksem af op play-offs ROTTERDAM (ANP) - Regi Blinker en Rob Witschge zet ten bij de KNVB hun arbitra gezaak tegen Feyenoord door. Het afgedankte duo eist bij het autonome college in Zeist een onmiddellijke terugkeer in de A-selectie. Hun twee eerdere eisen, ont binding van het contract en een transfervrije status, heb ben ze laten vallen. ..Blinker en Witschge willen hun vak op een normale manier uitoefenen zei zaakwaarnemer Rob Jan sen van Sport Promotion ..Dat kan alleen als lid van de A-se lectie. Tijdens de training wil len ze hun plaats in het elftal proberen te heroveren. Ik hoop dat de arbitragecommissie bin nen twee weken deze zaak in behandeling neemt." Het be stuur van Feyenoord liet eind vorige week weten dat Blinker en Witschge nog steeds tot de A- selectie behoren. Voor hen heeft trainer Arie Haan alleen een speciaal oefenprogramma samengesteld, zoals dat ook bij geblesseerde spelers gebeurt, aldus directeur Edelenbos. Sinds twee weken traint het overbodige tweetal samen op Varkenoord. het complex van de amateurs van Feijenoord. ..Het is absurd om te stellen dat Blinker en Witschge nog ge woon lid zijn van de A-selec tie". bromde Jansen. ..Ze trai nen op een andere tijd en op een andere plaats. Ze worden momenteel als paria's door Feyenoord behandeld." Jan sen erkende dat de werkrelatie tussen Haan en Blinker Witschge is verstoord. ..Maar dat wil niet zeggen dat beide spelers niet bij Feyenoord kun nen blijven. Arie Haan is misschien over een jaar alweer weg uit de Kuip. Dan staat er een ander voor de groep Waarschijnlijk kunnen ze met zijn opvolger wel goed opschieten Blinker en Witschge zullen Haan heus wel overleven." Schaatswedstrijd in Domburg DOMBURG - IJsclub Domburg houdt morgenavond 'donder dag) een marathon-afvalwedsirijd voor licentiehouders De schaatswedstrijd wordt op de 300-meter ijsbaan aan de Roos- jesweg te Domburg gehouden en begint om 20.00 uur. De eerste vijftien minuten van de marathon worden genormaliseerd, waarna er om de twee ronden een afvaller uit de strijd zal wor den genomen. Er kan worden ingeschreven bij A. Riemens (0118-58912) of vóór de wedstrijd. De kans dat de Zwinsteden- marathon Sluis-Brugge-Sluis in korte tijd gehouden wordt, is zeer klein. Het ijs heeft een dikte van 6.5 centimeter De organi satie liet gisteren weten dat de wedstrijd, die in 1986 voor de laatste keer gehouden is, pas bij een dikte van 12 centimeter kan doorgaan. Zwarte dozen in Formule I LONDEN (RTRi De Formule I-bolides zijn vanaf het seizoen '97 uitgerust met een zwarte doos. zoals die in vliegtuigen al langer wordt gebruikt. Max Mosley. voorzitter van de interna tionale automobielfederatie (FIAverklaarde gisteren dat het komende seizoen experimenten plaatshebben met de doos. waarin technische informatie is opgeslagen. Het project kost ruim anderhalf miljoen gulden. De teams betalen de rekening. Mosley zei verder dat de informatie in de zwarte doos alleen wordt gebruikt als hulpmiddel voor de FI A in het geval van een ongeluk. Op die wijze kunnen deskundigen een race recon strueren. Zo had mogelijk de oorzaak van het dodelijke onge luk van Ayrton Senna, anderhalf jaar geleden, achterhaald kunnen worden. De gegevens zullen volgens Mosley niet wor den aangewend om bij voorbeeld controversiële zaken in de autosport goed te praten. Portugese onderscheiding Robson ESTORIL (RTRi - Bobby Robson heeft in Portugal de Vitor Santosprijs gekregen. Deze onderscheiding wordt toegekend aan mensen die zich nationaal en internationaal in het voetbal hebben onderscheiden. De Brit Robson is coach van lands kampioen FC Porto, die in de huidige competitie weer onaan tastbaar bovenaan de ranglijst staat. Rinus Michels. de Portu gese trainer Artur Jorge. FIFA-voorzitter Joao Havelange en FI F A-secretaris Joseph Blatter werden eerder onderscheiden met de Vitor Santosprijs Betaald voetbal in wachtkamer APELDOORN (ANP) - Het comité Betaald Voetbal Apeldoorn heeft een afwijzing ontvangen van de KNVB Er komt voorlo pig geen betaald voetbal in Apeldoorn. Volgens de licentie commissie is er alleen plaats voor nieuwe clubs in het betaald voetbal bij doorstroming door degradatie uit de eerste divisie of door een faillissement. Er is op dit moment geen degradatie regeling In Apeldoorn is met teleurstelling kennis genomen van de beslissing. Het comité had een economisch sterk plan met een multinational (Electroluxi als hoofdsponsor Bailey overtuigd van komst Christie LONDEN (AFP) - Linford Christie laat nog een waas hangen rond zijn eventuele komst naar de Olympische Spelen, maar de concurrentie kent geen twijfels. Donovan Bailey. Canadees en wereldkampioen op de 100 meter, is ervan overtuigd dat de Brit zijn olympische titel verdedigt in Atlanta ..Linford zal lo pen". zei Bailey, die tijdens de finale van het WK in Göteborg weinig te stellen had met Christie. De Brit kreeg in de magische tien seconden in volle hevigheid last van een dijbeenblessure „Hij is voortdurend in training. Van de zomer zal hij zijn top vorm bereiken." Afgelopen weekeinde liep Christie in Perth 10.00 seconden op de 100 meter. Zelfheeft de 37-jarige atleet wel gezegd dat hij de Olympische Spelen aan zich voorbij zal laten gaan. ,,Ik heb niets te winnen, alles te verliezen", zei hij eerder. van onze verslaggever Martijn Krabbendam VLISSINGEN - 11 ij zegt het goed naar z'n zin te hebben bij Olse Merksem, de handbalfor matie die uitkomt in de 'eerste nationale' van België. Ja, Eric I Lijbers vermaakt zich best in liet land met de Bourgondische levensstijl. De club is 'tof en de sfeer goed. Alleen het handbal is anders dan bij Delta Sport, waarvoor hij eerder uitkwam. „Harder, fysieker. Ik denk dat er in Belg ie meer mag." Toch viel de overstap van Zierik- I pee naar Merksem voor Eric Lij bers (26) best mee. „Ik speel al- les. Al is het wel een pittige afde- 1 ling, moet ik zeggen. Zeker als je bedenkt dat ik van Delta Sport ben gekomen. Daar heb ik in de tweede en eerste divisie ge- i speeld. Daarom was het best aanpassen. Vooral de voorberei ding was zwaar. We moesten zo veel lopen, op een gegeven mo ment had ik van die dikke kui ten. Net blokken beton Ze zien hem in het Vlaamse niet j als weer zo n 'Ollander' met een I dikke nek. „Nee. want zo ben ik niet. Ik heb me gewoon goed aangepast en het prima naar jn'n zin. Eens in de zo veel tijd i gaan we naar de sauna, om daar na gezellig wat te eten. Heel ge moedelijk allemaal." besondanks twijfelt hij over vol gend seizoen, want het is nog maar de vraag of Lijbers dan nog steeds actief is voor Olse Merk sem. „Ik zit met m'n werk", legt hij uit. „Ik heb een vast contract gekregen als operator en moet sinds kort werken in ploegen dienst. Zodoende kan ik niet el ke week trainen. Als er dan ie mand is die gelijkwaardig is, maar wel altijd komt trainen heeft diegene recht op een basis plaats." En daarnaast is er de afstand tussen zijn woonplaats Vlissin- gen en Merksem. net eventjes onder Antwerpen. Bij elkaar zo'n 180 kilometer. En dat vier keer per week. „Met mijn werk erbij kom ik wel aan de duizend kilometer per week. Gelukkig krijg ik een reiskostenvergoe ding, anders was ik zeker niet naar Olse Merksem gegaan." Moordend Ook het ritme opstaan, werken en trainen is moordend. „Het is zwaar", bekent Lijbers. „Ik sta 's ochtends om kwart over zes op. Ga dan werken van half acht tot liail viel en ben daarna pas om kwart over vier thuis. Om zeven uur moet ik dan in Belgie zijn om te trainen. Nou. na de training blijf ik altijd even hangen met de jongens, dan ben ik rond een uur of twaalf pas thuis. En dan is kwart over zes een vroeg tijdstip hoor. Daarom ga ik aan het ein de van het seizoen maar eens met het bestuur praten. Gewoon even met elkaar van gedachten wisselen." Toch klaagt Lijbers niet. „Nee. ik heb er zelf voor gekozen en ik speel nu natuurlijk op het hoog ste niveau. Vergelijkbaar met de Nederlandse eredivisie ja. In de voorbereiding speelden we bij voorbeeld tegen V&L Die wed strijd wonnen we net met. een punt verschil geloof ik. Het ni veau tussen de Nederlandse en Belgische competitie ligt onge veer gelijk." Sportief gaat het de handballer voor de wind. Met Olse Merksem balanceert hij op het randje van de play-offs. „De eerste vier kwa lificeren zich voor de play-offs", legt Lijbers het systeem uit. „We staan nu zevende, maar hebben maar een achterstand van drie punten op de nummer vier van de ranglijst." Zaterdagavond speelt Olse Merksem tegen Ajax Lebbeke. „Die moeten we winnen. Leb beke staat weliswaar een Hink aantal punten achter op ons. maar uit hebben we daar verlo ren. Dus hebben we nog iets goed te maken." In België heeft Lijbers te maken met een oude bekende. Cees de Ridder, jarenlang voorzitter van de Zeeuwse handbalafdeling, Eric Lijbers in actie voor Delta Sport. ongeveer gelijk." veau tussen het handbal in Nederland en Belgie ligt foto PieterHonhoff bekleedt een technische functie bij de Merkemse handbalclub. De Ridder is ook dè reden waar om Lijbers nu in België speelt. „Cees kende mij nog van de tijd in Zeeland bij Olympus. Hij weet wat hij aan me heeft. Daarom vroeg hij me voor Olse te komen spelen." „Cees is heel belangrijk voor een club", vervolgt Lijbers. „Hij is echt ontzettend fanatiek. Eerst heeft hij geprobeerd om hier een club aan de top te brengen. Maar in Merksem heeft hij meer moge lijkheden. Hij is ook vrijwel al tijd te vinden. Gaat-ie bijvoor beeld met sponsors praten, of het bestuur. Ik heb altijd goed met Cees de Ridder kunnen op schieten." Eric Lijbers is eigenlijk toevallig aan het handballen gegaan. In zijn jonge jaren beroerden voor al zijn voeten de bal. „Ik heb vroeger altijd gevoetbald, in een vriendenteam. Toen ik op een geven moment verhuisd was ben ik gestopt. Ik kreeg andere vrienden die handbalden. Zelf kon ik aardig hard gooien en zo doende ben ik begonnen. Bij Olympus." Hij zou er tot z'n 22e blijven om daarna de overstap te maken naar Zierikzee. waar hij bij Delta Sport ging spelen. „Daar heb ik één jaar in de eerste en één jaar in de tweede klasse gespeeld, voordat Olse Merksem me bena derde." Zijn oude ploeggenoten zijn hem nog niet velgelen. „Vaak komt er een aantal kij ken Dat is dan natuurlijk hart stikke gezellig. Maar als ik tijd heb ga ik ook kijken hoor. Bij voorbeeld naar het voetballen. Vlissingen, daar spelen wat vrienden van me. Of naar EMM in Middelburg. Daar zijn enkele oud teamgenoten actief. Ik ben namelijk gek van sport." Tijd staat niet stil voor jarige ex-international Gerrie Muhren: „Er is talent genoeg, maar die bezetenheid, die echte bezetenheid, die mis ik." foto Joop Boek van onze verslaggever Ype Minkema VOLENDAM - Muhren. dat is net zo Volendams als de paling. Of de Dijk. Toch niet. Want Opa Arnold kwam uit Alk maar, en de wortels van de stamboom liggen zelfs ergens in diep in Duitsland. Na drie generaties is de naam Muhren zo Volendams als de Dijk. Of de paling. Diep geworteld in die kleine, gesloten gemeenschap van ons-kent-alleen-ons. Al leen. een bijnaam - het Volen- dammer geboortebewijs - zul len ze nooit krijgen. Het was in 1916 een bijzonder belangrijke kwestie in het roomskatholiek Volendam. Wie wordt de nieuwe 'boven meester' van de lagere school, een man van aanzien en status. De keuze van het dorp valt - op vallend - op een 'jas', een bui tenstaander. Het wordt mees ter Arnold Muhren uit Alk maar. Hij komt met zijn vrouw Alida Hansen uit Enkhuizen naar Volendam. De meester en zijn vrouw kre gen veertien kinderen. En meer dan zestig kleinkinderen. Zan gers. zakenlui, priesters, voet ballers. Ze maakten Volendam wereldberoemd. Eén van de kleinkinderen van Meester Mühren wordt 2 februari vijftig- jaar: Gerrie Mühren, van Jan en Grietje. Gerrie Muhren wordt vijftig. De tijd staat niet stil. geen secon de. Maar nooit zal die bal nog van zijn schoen vallen. Gerrie Muluen. in het shirt van rood en wit. op de avond van 25 april 1973 in het Estadio Bernabeu. Het passende podium voor Real Madrid-Ajax. de voetbal wedstrijd tussen twee groothe den. De Koninklijke wordt ver nederd. In de kolkende ketel wipt Muhren. de bescheiden nummer negen, de bal even op en houdt 'm dan een paar keer achteloos hoog. Het was een de monstratie van macht, van kracht. Maar het was alsof Ger rie Muhren wilde zeggen: die bal en ik zijn één. Ze zullen altijd een zijn, de bal en hij. Stilgelegd in de tijd Al wordt-ie honderd. Gerrie Müh ren is op de helft. Maar de bal. die blijft. Zelfs op de beurs waar kasteleins zich gratis laten vol lopen bij de stand van het bier merk en uit ballorigheid 'die bal wel effe door die gaten zal knallen'. De schoen knalt lief- uelous legen iiel leci. De iiel- hebber wint het van de afkeer, altijd. „Puntertje. Gewoon een pun tertje." Ook als de zoveelste vrouw op anti-voetbalhakken zich aan de bal meldt, blijft de liefhebber. En warempel, via de punt van de schoen schiet de bal zo maar door het gat in het doel. En nóg een keer. Gerrie Mühren draait zich om. kijkt de menigte rond met ogen die schreeuwen: 'zo. heb je dat ge zien?' En zegt vervolgens tegen de bijbehorende echtgenoot, die zojuist drie keer had gemist: „Dat zul je nog een jaar moeten horen, vriend." De vrouw ge niet. Kastelein Of die zwaarlijvige kastelein, met bijpassende bierbuik. Hij raakt de bal natuurlijk hele maal verkeerd. Maar wonder boven wonder valt de afwijking nog best mee. „D'r zit voetbal in die benen, duidelijk. Vroeger hoog gespeeld zeker?" Nou. dat was toch al wat jaartjes gele den. En hoog? Ja, best wel. Tweede klasse. Maar ja. die knieblessure." Muhren leeft mee. Zonde, zegt-ie. Gerrie Mühren bespeelt zijn klanten, al komen ze dan uit de categorie-kastelein. Ze genie ten. zo vaak worden we tegen woordig niet meer gestreeld. Ze laten zich daarom graag mee voeren door de complimentjes, En de voetballer geniet van het simpele spel. Eigenlijk, zegt de Volendam- mer, eigenlijk doet hij dit voor de sponsor. Maar leuk „Nee. verschrikkelijk. Ik sta met het zweet onder m'n oksels." Maal ais hij zijn typische toneelstuk je weer kan opvoeren, als het puntertje dat hij zojuist heeft voorgedaan door het gal ver dwijnt, dan geniet hij zelfs van de vreselijke bijzaken van het leven. De liefhebber wint. Al- tij d. Voetbal, het werken met kinde ren Dat geeft hem 'alles', zegt hij. Het is zijn leven. De blijd schap bij een demonstratie. Hel ongecompliceerde van het kind. „Hoe snel ze de dingen op pikken. Koppen, schieten, je doet 't één keer voor en binnen vijf minuten hebben ze het on der de knie." Vijftien jaar geleden begon hij al met demonstraties voor de jeugd, de voetbalkampen De laatste jaren gaat Gerrie op toernee met broer Arnold 'Mühren Mühren' is een succesformule. Gerrie: „Nu. in de wintermaanden, hebben we het natuurlijk rustig. Maar straks barst het weer los." Ze hebben liefst honderdvijftig boekingen voor de mooie maanden van het jaar. „Vanaf maart, april elke dag." Koppijn De jeugd is leergierig Maar het onderdeel overkoppen heeft hij van het programma geschrapt. Hij kreeg koppijn van het be hendigheidsspelletje. „Ze haal den moeiteloos de 1.500 keer. Achter elkaar. Het duizelde me nog luen ik iliuis vsas. Maar mooi? Prachtig was het. Maar een vak is het wel. „Die kinderen, die kijken tegen je op Ik ken de verhalen van de profs die de jeugd niet begrepen. Ze kwamen, deden hun kunstjes en vertrokken weer. Die kinde ren waren verschrikkelijk te leurgesteld. Toen ik klein was. en Dick Tol kwam op zijn fiets langs, mocht ik altijd overkop pen met hem. Een kleine moeite, maar ik heb het nooit vergeten." Op 2 februari 1946 stapt vader Jan Muhren zo trots als een pauw door het dorp. Na drie dochters - Alie, Jannie en En- gelien - was er dan eindelijk een zoon geboren. „En hij wordt de eerste Volendammer in het Ne derlands elftal", kraait hij. Het dorp lacht. Die Jan, die wilde 'zó vreselijk graag' een zoon. Maar Gerrie haalde Oranje en was inderdaad de eerste van het dorp. Sterker, na Gerrie werd Arnold geboren. En ook hij haalde het Nederlands elf tal. „Zelf kon-ie geen bal voor uit duwen. Dus talent is niet erfelijk." De brandende ambitie gaf va der Jan wèl mee. „Er zat iets in me dat ik nooit uitte Het ge voel dat ik het kón. Op straat was ik altijd de jongste, maar toch keek iedereen al tegen me op Toen al had ik het idee dat er meer in zat." Generatie Hij is nog van de generatie van de straat. In het donker, van dik na etenstijd, van moeders woede, van wéér geen warm eten. van het snel toegestopte boterhammetje en voor straf met blote benen naar bed. Het was ook de tijd dat alles rond werd. Gerrie Mühren: „Als het niet rond was. dan maakte je het rond. Van kleren tot prop pen papier, je voetbalde met al les." Anders dan nu. „D'r zit nog ta lent genoeg. Je ziet meteen of 't een voetballertje is. Het is de manier van lopen, alleen, die bezetenheid, die echte bezeten heid. die mis ik. Een mens zonder poespas, zegt hij van zichzelf. Een huisje in het Drentse Wittelte. al 23 jaar onvindbaar voor ongewenste gasten, en geen bungalow in de Caribbean Vertolker van het levenslied over de rijkdom van een eenvoudig leven. Stilzitten, rijk zitten wezen „Ik wil graag hard werken voor m'n gezin", zegt hij. „Je geniet pas van het leven als je de andere kant hebt gezien. Als je niks hoeft te doen. kun je ook nergens van genie ten.' „Klagers, ik heb er zo'n hekel aan. Er zijn geen ergere mensen dan klagers. En hebben we het slecht in Nederland? Met Ajax ben ik de hele wereld over ge weest. Ik heb ze gezien, de men sen die het slecht hebben. Zij mogen klagen. Wij niet. Nee. ik kan d'r absoluut niet tegen. Maar de mensen die veel heb ben, willen nu eenmaal niks missen." Ja. zegt hij. hij is an ders dan zijn broer „Arnold gaat te kermissen, ik niet. Ik heb meer van m'n moeder." Een ras-Volendamse. voegt hij er aan toe In Spanje, bij Betis. was er de verleiding van een leven vol jo lijt. Na de training ging de ploeg naar de bar. Gerrie Mühren bleef zichzelf en ging naar huis. Het werkte andersom, hij hielp zelfs de Spaanse volksaard te veranderen. „We hadden een oppas, Peppie. Haar man kwam altijd diep in de nacht thuis, trok zich niets aan van haar gevoelens. Want zo hoorde het te zijn: de man gaat het le ven in en de vrouw blijft thuis. Peppie kon daar niet meer te gen. Mühren bedacht een plan: „Ik zei: je gaat een avond met Grietje uit en je komt diep in de nacht thuis.' Het werkte De man van de oppas huilde tra nen van opluchting toen Pep pie thuiskwam. Toen de voet baller hem vroeg of hij nu snap te hoe zijn vrouw zich altijd had gevoeld, knikte hij. En hij huil de weer. Eén keer 'verloor' de liefhebber van de liefhebbende echtge noot en vader. Dat was voor 1974, het WK. De Volendammer was natuurlijk geselecteerd, de groep was al in Zeist bijeen. „Maar ik zat al niet lekker in mijn vel. Het vertrek van Cruijff en al het gelazer er om heen. had de sfeer al flink aangetast." En vervolgens ging het thuis flink mis. „M'n oudste. Johan. kreeg ineens flink koorts. We wisten niet wat het was. Het was ons eerste kind. we wisten ook niet hoe we er mee om moesten gaan. Slapeloze nachten hebben we gehad. Ik stond te trillen op het veld Muhren maakte .een keuze: hij bleef thuis bij vrouw Grietje en zoon Johan Oranje ging naar Duitsland en werd tweede, zoonlief had een relatief on schuldig navelbreukje „Ach teraf". zegt hij nu. „had ik mee moeten gaan Hakkelen Het is middag op de Horecava. de beurs voor de horeca De taps van de biermerken staan al weer even open Gerrie Muh ren gruwelt al bij het idee De alcohol doet z'n werk. Het wordt luidruchtiger, rumoeri ger. „Dit is vreselijk", zegt hij onomwonden. Hij kan niet te gen drukte, legt hij uit. Maar een stadion met tachtigdui zend krankzinnige en vijandige fans. de beslissende strafschop, dat laat hem volstrekt koud. Sterker, hij geniet van de span ning van dat moment van de waarheid. Dat is niet te rijmen. Mühren: „Dat doet me inder daad niets." Maar als hij daar na voor de camera moest uit leggen 'wat er door hem heen ging?' „Die paar seconden van stilte voordat het interview be gon, verschrikkelijk. Ik begon altijd te hakkelen en te stotte ren en te zweten. Daarna kon ik m'n kleren uitwringen Ik was doorweekt. Ik nam liever hon derd van die strafschoppen dan dat ik eén keer voor de camera stond." Het is een complex, geeft hij toe. Van vroeger. „Daarom ben ik al vijftien jaar niet meer in een bar geweest." En: „Daarom ga ik op een bank ook nooit in het midden zitten. Altijd in een hoek. Ik kan er niet tegen van twee kanten tegelijk te worden aangesproken." Maar de hordes kinderen, die komen van alle kanten, vragen handtekeningen, trekken aan kledingstukken. Mühren: „Toch is dat anders. Dat is jeugd. Daar kan ik wèl heel goed mee opschieten." Het is het verschil tussen moeten en willen. „Als het moest, duwde ik mezelf er dwars doorheen." Want, om aan dé bal te komen, moest hij zichzelf verslaan. Vijftig, feest, abraham in de tuin. „Gelukkig", verzucht hij. „ik heb geen tuin. Dus geen abraham En ook geen groot feest. Het past bij Gerrie Muh ren. Zoals hij na Volendam. Ajax. Betis Sevilla. MVV. Hong Kong, DS'79 in zijn geboorte dorp op 39-jarige leeftijd de cir kel rondmaakte. Zijn afscheid Tien wedstrijden voor het einde met een gebroken rib. Volen dam degradeerde later, „Zo is hel gciopen. zo heb ik hel uuk gewild De liefhebber loopt nog om de dag tien kilometer. „Omdat het moet. m'n lichaam wil die ener gie kwijt." En hij speelt nog al tijd als libero bij VZV in 't Veld. Als een vijftigjarige vorst. „Ik loop ze er nog allemaal uit. En dik ook." Er is geen woord grootspraak bij. De liefhebber won altijd. Daarom staat Ger rie Muhren nog steeds in het bomvolle Estadio Bernabeu. bij Real Madrid-Ajax. met de bal op de voet. Voor altijd één.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 23