't Taboe brokkelt steeds verder af PZC zeeland WOENSDAG 31 JANUARI 1996 1 5 Warm bed voor één nacht Onderzoek kankersterfte Sloegebied gecompliceerd Nieuwe Europese regels bedreiging rattenbestrijding Informatiepanelen voor sportduikers van onze verslaggever René Schrier BORSSELE - Huisartsen in de dorpen om het Sloegebied worden niet met opmerkelijk veel kankerpatiënten gecon fronteerd. Ook de Gemeen schappelijke Gezondheids dienst (GGD) Zeeland consta teert geen bijzonderheden. Toch duikt het mogelijk ver band tussen de slopende ziek te. de kerncentrale, een ver- vverkings- en opslaggebouw voor radio-actief afval van de Covra en de fabrieken in het Sloegebied regelmatig op. Afgelopen dinsdag nog tij dens een inspraakbijeen komst over een vergunning voor de Covra. Daar vroegen verontruste bewoners van 's- Heerenhoek aandacht voor het probleem. Gerichte onderzoeken naar een mogelijk verhoogd aantal sterfgevallen als gevolg van kanker in en om het Sloege bied zijn er niet. Dat is ook niet zo eenvoudig, omdat er nogal wat soorten kanker zijn. die alle een verschillende oor zaak kunnen hebben. In lang niet alle gevallen is de indus trie de schuldige. Volgens J. Vrencken. arts/epi demioloog van de GGD in Zeeland, is zo'n onderzoek een gecompliceerde zaak. Hij noemt termen als 'toevals- fluctuatie'. ..Je kunt onmoge lijk alles en iedereen in de ga ten houden. We moeten con cluderen dat het beeld van Zeeland in zijn geheel heel re delijk overeenkomt met de rest van Nederland. Als je echt onderzoek wilt, zul je toch meer moeten hebben dan mondelinge aanwijzin gen van verontruste burgers. Daar komt bij dat zo'n onder zoek ook onrust kan veroorza ken met alle, soms medische, problemen van dien. Je zoekt naar een speld in een hooi berg." Registratie Onderzoek of niet, de gege vens worden niet gedetail leerd bijgehouden en verza meld. Het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Inter regionale Kanker Registratie (IKR) in Rotterdam kunnen wel cijfers produceren over kankerslachtoffers, maar veel verder dan een uitsplitsing per gemeente gaat dat niet. En dan worden vaak nog alle kankerpatiënten onder één noemer verzameld. Toch moeten die gegevens, te beginnen bij de huisartsen, er gens verkrijgbaar zijn. Dan nog is het volgens de Borssel- se huisarts J. Peene niet een voudig. „Je praat over erg kleine aantallen in gemeen schappen als Borssele of 's Heerenhoek. Daar is maar moeilijk een tendens in te ont dekken." Hij merkt niet veel van een verhoogd risico op kanker in zijn praktijk: „Het gaat een beetje met golfbewe gingen. Ook vergeleken met cijfers elders is niets opval lends te zien. Als bijvoorbeeld de ZUS een opvallend aantal gevallen van leukemie had ontdekt, zouden er heus wel allerlei toeters en bellen afge gaan zijn." Dat is ook de erva ring van zijn collega G A. C. Aarnoudse uit Nieuwdorp: „Ik heb natuurlijk de verha len over het verband tussen d.e kerncentrale en kanker wel eens gehoord. Maar ik ken ook de weerleggingen er van. In mijn praktijk stuit ik niet op harde aanwijzingen. Maar watje bijvoorbeeld wel ziet. is dat mensen meer over de ziek te spreken. Het is veel minder een taboe dan vroeger. Ik hoor ook wel kritische gelui den over de industrie in de naaste omgeving, maar die zelfde industrie is voor veel mensen wel de dagelijkse bo terham." Gevaarlijk De Borselse burgemeester J. L. M. Mandos ziet opmer kingen over het verband tus sen kanker en kernenergie en de industrie in het Sloe ken nelijk nog wel als een taboe. Dat was af te leiden uit zijn reactie dinsdagavond op de hoorzitting, toen hij sprak van 'ongefundeerde, gevaar lijke opmerkingen'. Gevaar lijk0 Voor het imago van de gemeente misschien? Hij voelde in ieder geval niets voor een onderzoek naar het kankerrisico dat het Sloege bied en de kerncentrale met zich meebrengen. Dat was in 1979 wel anders. Toen overwoog het college van b en w van Borsele wel de gelijk een onderzoek in te la ten stellen naar de relatie tus sen leukemie en de kerncen trale. Ook toenmalig gedepu teerde W. Don vond een on derzoek wel nodig, maar voeg de er in één adem aan toe dat er geen harde gegevens voor handen waren die tot stellige conclusies konden leiden. Vooral de geneeskundige in specteur van de volksgezond heid in die tijd. de arts S. Le lie. hamerde erop dat de kern centrale in Borsele geen extra risico's op bloedkanker met zich meebracht. In 1979 laaide de discussie op naar aanleiding van een inter view in de PZC met de Leidse sociaal geneeskundige G. J. Bos. Die zei dat alle kerncen trales radio-actieve straling lekken. „Het bewijs wordt ge leverd door radioactiviteit in de melk van koeien die rond om de centrales grazen." Ver der constateerde hij dat in en om Vlissingen sprake was van een 'kankerplaag' en volgens hem was de bron de uitstoot van de chemische industrie. Hij pleitte voor het opzetten van een 'kankersurveillance', een dienst die de verwekkers van kanker zou moeten op sporen. Onderzoeken naar borst- en baarmoederhals kanker vond hij het paard achter de wagen spannen. De inspanningen moeten vol gens hem gericht zijn op het traceren van de verwekkers van kanker. Cijfermateriaal Bos heeft zich ook gericht op de relatie tussen kanker en kerncentrales, maar dat on derzoek kon niet worden uit gevoerd omdat de kerncen trales in Nederland bij kleine woongemeenschappen staan, zodat nooit gedegen cijferma teriaal opgebouwd kan wor den. Wel kwamen opmerkelij ke cijfers over de relatie tus sen kanker en de chemische industrie boven water. Op het artikel over Bos en diens publicaties in het vak blad Medisch Contact kwa men veel reacties. Zo schreef de Middelburgse socioloog drs A M. van den Broecke dat in Zeeland meer kanker voor komt door de hogere ouder dom van de inwoners. De di recteur van het Biometereolo- gical Research Centre, S. W. Tromp uit Oegstgeest, be weerde dat Bos het verhaal van hem zou hebben gestolen Hoechst in Vlissingen voelde zich aangesproken en noem de de publicatie 'onverdiend'. En geneeskundig inspecteur Lelie betitelde de artikelen van Bos als 'feitelijk onjuist'. Zo bleef zonder - bijvoorbeeld - specifiek Zeeuws onderzoek de relatie tussen kanker en de (radioactieve) industrie in de lucht hangen, ook al drong het Energie Komité Zeeland nog wel aan op een onderzoek. Half min voor verzorgingshuizen MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil een half miljoen gulden uittrekken om de Zeeuwse verzorgingshuizen de gelegenheid te bieden in te spelen op de ontwikkelingen in de ouderenzorg In '94 stelde de provincie voor dat doel 300.000 gulden beschik baar. Met dat geld konden de verzorgingshuizen projecten op zetten die vooral waren gericht op deskundigheidsbevordering en samenwerking. Volgens de provincie is dat een succes gebleken. Om de verzor gingshuizen is staat te stellen nog meer thema's op te pakkken. wil het college van gs voor '96 500.000 gulden reserveren. De provincie overweegt een onderzoek te laten instellen naar het beeld dat ouderen hebben van de Zeeuwse ouderenzorg Zo'n onderzoek zou ook een antwoord kunnen geven op de vraag waarom sommige zorgbehoevende ouderen niet bij hulp verleningsinstanties aankloppen. Zuid-Chemie blijft buiten schot SAS VAN GENT Het besluit van het Amerikaans-Franse far- maciebedrijf Rhöne-Poulenc Rorer (RPR) om de komende twee jaar 2900 arbeidsplaatsen te schrappen heeft geen gevol gen voor Zuid-Chemie in Sas van Gent. Net als RPR is Zuid- Chemie onderdeel van het Franse chemieconcern Rhóne-Pou- lenc. Directeur ir K. Horstra van Zuid-Chemie legde dinsdag uit dat de Sasse vestiging volledig losstaat van RPR en dus geen gevolgen ondervindt van de aangekondigde ontslagen. Fietsactie krijgt vervolg MIDDELBURG - De succesvolle fietsactie '500 kilometer woon-werkverkeer' krijgt dit jaar een vervolg in het project 'fiets naar je werk maak werk van fietsen Het Zeeuws platform voor duurzame ontwikkeling, dat de fietsactie houdt, zal zich meer richten op Zeeuwse instellingen en bedrijven. Die zullen worden gestimuleerd om fiets-activi- teiten op poten te zetten. Zo'n tachtig bedrijven en instellingen doen al zeker mee. Tegelijkertijd wil het Zeeuws platform met provincie en Rijks waterstaat onderzoeken hoe carpoolen kan worden bevorderd. Gedeputeerde staten hebben dinsdag besloten voor dit jaar 13.900 gulden subsidie te geven voor de acties Overlevingssubsidie voor VSK MIDDELBURG De Stichting VSK-Zeeland. actief in de strijd tegen seksuele kindermishandeling, kan dit jaar rekenen op een provinciale 'overlevingssubsidie' van 19.500 gulden Maar. waarschuwen gedeputeerde staten, het is nu echt de laatste keer dat de provincie voor deze organisatie in de beurs tast. Het provinciebestuur beschouwt de VSK als eerstelijns-orga nisatie. Dat betekent dat de financiering een zaak is van de gemeentebesturen. Maar die hebben tot dusver de boot afge houden. Volgens gs zijn de gemeenten inmiddels wel bereid te praten over behoud van de VSK, maar dan alleen wanneer deze organisatie onderdeel wordt van een instelling als Slachtoffer hulp of het algemeen maatschappelijk werk. De komende maanden vindt daar overleg over plaats. Beschermde vogels in beslag ARNEMUIDEN - Tegen een 44-jarige Arnemuidenaar is dins dag proces-verbaal opgemaakt voor het houden van be schermde vogelsoorten. In de woning van de man werd bij een controle in het kader van de vogelwet twee heggemussen, twee koolmezen, twee kepen, een zwartkopgors en een dwerggors aangetroffen. De vogels zijn in beslag genomen. van onze verslaggever in Zeeland dan 26 in plaats van de huidige 13 mensen nodig zijn. GOES - De muskusrattenbe- iiBij een aakenverbod blijft de strijding dreigt in het gedrang direct dodende klem als enig te komen als nieuwe Europese vangmiddel over. Daarmee kun maatregelen van kracht wor- je er njef- zoveel vangen. Dat is den. Drs H. Eversdijk, Eerste- arbeidsintensiever Kamerlid voor het CDA, heeft Of de fuik verboden wordtis nog daarover vragen gesteld aan de allerminst zeker. De muskusrat- ministers van Verkeer en Wa- tenbestrijding is tegen en zit in terstaat en van Landbouw, Na- Europees verband met onder tuurbeheer en Visserij. meer de veterinaire dienst, bont- Eversdijk beroept zich op een handel en dierenbescherming verhaal uit het landbouwblad om de tafel. Oogsi. met de kop 'Vangstregels EU kunnen Nederland alsnog Geuze vindt de fuik als vang- natte voeten bezorgen'. De Eu- middel voor muskusratten niet ropese Unie bereidt volgens het dieronvriendelijk. „Wij plaatsen artikel vangstregels voor waar- die fuiken permanent op een door de muskusrattenbestrij- aantal strategische plaatsen, ding moeilijker wordt. Het zou Een rat die in zo'n fuik terecht- gaan om een verbod op het ge- komt. verdrinkt niet. Hij sluit bruik van fuiken en pootklem- zich af en vergiftigt zichzelf in men. een mum van tijd door de pro- „Als dit klopt", stelt de CDA-se- duktie van kooldioxyde." nator, „wat zijn de verantwoor delijke ministers dan van plan? Beverrat Welke maatregelen hebben ze In zijn kamervragen vraagt se dan in petto om de muskusrat- nator Eversdijk ook aandacht tenbestrijding in Nederland te voor de beverrat. Die is uit Zuid- waarborgen?" Amerika gehaald voor de pels- M. Geuze, in Zeeland coördina- produktie. Een aantal dieren is tor van de muskusrattenbestrij- echter ontsnapt, net als de mus- ding, onderkent de door Oogst kusrat begin deze eeuw. Vooral en Eversdijk gesignaleerde pro- in de Biesbosch zouden inmid- blematiek, „Voor alle duidelijk- dels veel beverratten zitten, heïd: pootklemmen zijn in Euro- „Wat gaat u doen om te voorko- pees kader al verboden. Maar men dat de beverrat tot een even fuiken zijn nog wel toegestaan. groot gevaar uitgroeit als de Als wij die niet meer mogen ge- muskusrat0", wil de CDA-politi- bruiken. valt er een belangrijke cus weten, die tevens interim- poot onder muskusrattenbe- dijkgraaf van het waterschap strijding weg." Zeeuwse Eilanden is. Meer mensen Het alternatief is vo de inzet van meer tenbestrijders. Hij verwacht dat zijn. De beverrat is groter en zwaar der dan de muskusrat, weet Het alternatief is volgens Geuze coördinator Geuze Hij zou ook de inzet van meer muskusrat- vraatzuchtiger en schadelijker van onze verslaggever De borden worden uitgevoerd in materiaal van goede, duurzame MIDDELBURG - Gedeputeerde kwaliteit, weers- en vandalisme- staten willen in totaal acht in- bestendig. Uitvoering en vorm- forniatieborden voor sportdui- geving van de opdruk, deels be kers langs de Oosterschelde en staand uit illustraties en car- het Grevelingenmeèr plaatsen. loons en deels uit tekst, gebeurt De totale kosten bedragen bij de Werkplaatsen Walcheren. 84.500 gulden. Daarvan betaalt De tekst zal in het Nederlands, de provincie 60.000 gulden, de Duits, Frans en Engels worden Nederlandse en Belgische on- aangebracht, derwatersportbonden 20.000 De lokaties waar de borden te- gulden en het Grevelingen- rechtkomen zijn bij het gemaal schap 4500 gulden. nabij Dreischor. het haventje De panelen moeten informatie van Scharendijke en het koepel- bieden over regelgeving, ge- tje van Scharendijke, alle drie drags-en veiligheidsaspecten en langs het Grevelingenmeer. over het onderwaterleven ter Langs de Oosterscheldeoevers plaatse. Die laatste informatie worden de borden geplaatst bij moet slaan op de flora en fauna, de zuidbout van Schouwen-Dui- maar ook op de bodemstruc- veland. de Schouwse kant van tuur. reliéfs. aanwezige stromin- de Zeelandbrug. Gorishoek na- gen en andere zaken die met het bij camping de Zeester op Tho- duikprofiel van de bewuste loka- len, bij het Goese Sas en bij We- tie te maken hebben. meldinge. van onze verslaggever VLISSINGEN - Vijf slaapplaat sen heeft Het Witte Huis, het op vangtehuis voor dak- en thuis lozen in Vlissingen, permanent klaar staan voor nachtopvang. Gemiddeld worden vier bedden beslapen door mensen die de nacht anders in de snijdende winterkou zouden moeten door brengen. „En de behoefte aan nachtopvang van daklozen in Zeeland groeit", constateert coordinator R. Wolf. Het Witte Huis heeft sinds juni 1995 onderin het pand aan de Hendrikstraat een kamer inge richt voor de opvang van daklo zen voor één nacht, Er staan twee stapelbedden, twee eenper soonsbedden en een paar open, stalen kasten. Eventueel kan een zevende slaapplaats worden geereeerd en af en toe is die ook nodig. Elke avond om negen uur staan enkele daklozen te wachten of er een plekje vrij is. „Sommigen zijn verslaafd aan hard drugs, anderen zitten met psychische problemen", vertelt Wolf Zeker de helft van hen zou de nacht buiten moeten doorbrengen als ze niet bij Het Witte Huis terecht zouden kunnen, zegt hij. Ze krij gen er soep. brood en koffie Vóór half negen de volgende dag moeten ze. met een lunchpak- ketje op zak. weer vertrekken. Een aantal zwerft daarna op straat rond. anderen gaan naar het Dag-Activiteiten-Centrum of naar het Huiskamerproject voor Druggebruikers. Subsidie Officieel bestaat de nachtop vang in de Hendrikstraat echter nog niet. „We zijn in feite slechts proefondervindelijk bezig", zegt G. Adan van het Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg. Emergis. Het wachten is op sub sidie voor een verbouwing en voor het benodigde personeel. Personeel van Het Witte Huis houdt zich nu bezig met de nachtelijke opvang, maar dat gaat ten koste van de begelei ding van de vaste bewoners van het tehuis Adan: „Voor even vind ik dat niet erg. maar dat mag niet te lang duren. We heb ben 1,5 tot twee full-time ar beidsplaatsen nodig voor de nachtopvang." Bovendien moet er een aparte ingang voor de nachtopvang ko men. De mtake-gesprekken vin den nu plaats in het reguliere op vangtehuis. maar de leiding wil de tijdelijke en vaste bewoners apart houden Wplf: „Anders worden de daklozen die maar één nacht blijven op het verkeer de been gezet. Zij zien hoe de an deren hier verblijven, maar voor hen staat er alleen een bed klaar.Een ander risico is dat de passanten een negatieve invloed hebben op de vaste bewoners. Dat gevaar doet zich bijvoor beeld voor bij verslaafden, legt Wolf uit. Deze week richt Adan een ver zoek tot de gemeente Vlissingen. „Die zal waarschijnlijk geen structurele subsidie geven, maar hopelijk wel een eenmalige bijdrage. Overigens hebben de Godshuizen al toegezegd de helft van de verbouwingskosten te zullen vergoeden." In totaal is daarvoor vijftig mille nodig. De exploitatiekosten bedragen ruim 60.000 gulden. Behoefte Adan vindt het belangrijk dat de nachtopvang een officieel leven gaat leiden. ..De groep jongere zwervers groeit en de behoefte aan deze vorm van opvang neemt toe." Hij verwijst naar het opvangtehuis in oprichting in Terneuzen. „Daar beginnen ze met zestien tot twintig plaatsen. Die zouden wij ook kunnen vul len, maar we richten ons voorlo pig nog op die vijf plaatsen en op dit jaar Volgend jaar zien we dan wel verder „We zijn functioneel bezig", vult Wolf aan. „Ons bestaan is maar voor een deel bekend, maar wordt toch al veel gebruikt. Vroeger zochten daklozen an dere oplossingen en overnacht ten bij vrienden of familie Nu komen ze naar ons. Het treintje loopt, maar we staan nog niet in de dienstregeleing." Frederik Broekhuis (rechts) noteert de gegevens van een bezoeker van de nachtopvang in Vlissingen. foto Lex de Meester van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - Theo van Dorselaer heelt zijn mooiste pak aangetrokken. In de rechterhand houdt hij een feestelijk glas alcoholvrije vruchten champagne. Trots ondergaat de 43- jarige bewoner van het gezingsver- vangend tehuis Ter Steene in Sint Jansteen de grote belangstelling op de openingsreceptie van de exposi tie. Hij en taehtig andere kunste naars met een verstandelijke handi cap. Theo slijt z'n dagen doorgaans op het Hulster filiaal van het sociaal werk voorzieningschap Dethon. Per dag buigt hij vijf- tot zeshonderd handva ten voor koffers in de juiste vorm. Thuis heeft Theo meer dan 36.000 an sichtkaarten 'van over de hele we reld'. Maar kunst had hij tot voor kort nog nooit gemaakt. „Dat moetje toch in je vingers hebben", zegt ie zelf. En in één klap is Theo 'beroemd'. Sa men met acht collega's knutselde hij een gipsen piramide in elkaar. „Eerst hebben we er met elkaar over gepraat hoe we het zouden doen. Daarna zijn we gaan inwrijven en kliederen. Wat een troep was dat. Lekker hoor." De schoen, het takje en de stukken leer die het object versieren, drukken in de belevenis van Theo avontuur- uit. „Schitterend hè Schitterend Een beetje spannend ook. Wat zich duizen den jaren geleden allemaal in zo'n pi ramide heeft afgespeeld. Wat er ont dekt is. Vandaar die schoen en een tak." De werken van Theo en z'n lotgenoten gaan tot en met eind maart Zeeuws- Vlaanderen rond, te beginnen in de Terneuzense bibliotheek. De tentoon stelling eindigt met een openbare vei ling in Hulst, De creaties zijn geselec teerd uit meer dan 250 stukken die ok tober vorig jaar werden gemaakt tij dens de zogeheten crea-doedagen van het Regionaal Overlegorgaan Zorg (ROZ) voor mensen met een verstan delijke handicap. Stap voorwaarts Volgens Mie Teuchies, hoofd bezig heid en ontwikkeling van instituut De Sterre in Clinge. is het de eerste keer dat Zeeland een dergelijke expositie van deze omvang binnen haar gren zen heeft. Het initiatief is in haar ogen weer een belangrijke stap voorwaarts in het socialisatieproces van verstan delijk gehandicapten. „Je hoeft maar naar de reacties te kij ken om te zien dat het ze een enorm plezier oplevert. Dit is heel belangrijk voor deze mensen. De waardering. Vroeger werd vooral gekeken naar wat ze niet kunnen, tegenwoordig meer naar wat ze wèl presteren. En dat uitgangspunt is nog helemaal niet foto Charles Strijd te doorbreken. Maar we zijn er nog lang niet." Terloops wordt een bod op haar Beest uitgebracht. Tweehonderd gulden „Nee hè mama. Je mag het niet verko pen. Ik wil het zelf houden", zegt Olga resoluut. Met haar vele anderen, zo trots zijn ze op hun prestatie. Terug naar Theo. die inmiddels de ui terste hoek van de leeszaal heeft opge zocht, „Kijk meneer" wijst hij op een marmercollage in full colour die hij sa men met zijn huisgenoten maakte. „Dat is ons kunstwerk. Op nummer 26 hangt het. Naast het raam." Maatje Adrie komt er bij staan. „Daar hangt 'ie dan, Adrie. Schitterend hè?" „Ja, schitterend antwoordt de co-produ- cent. Een toeschouwer biedt - voor de vuist weg - driehonderd piek. „Nee, nooit", brommen Theo en Adrie in koor. „Dit blijft van ons Theo van Dorselaer, verstandelijk gehandicapte en kunstenaar:Verkopen Nee, nooit. Dit blijft van ons..." zo oud. In 1989 heb ik in Utrecht de eerste tentoonstelling gezien van ge handicapten uit Stetten, Duitsland. Pas nadien is het stimuleren van thea ter en kunstexpressie in een stroom versnelling geraakt. Vooral theater- en muziekgezelschappen voor ver standelijk gehandicapten worden her en der de grond uitgestampt. Je ziet het toenemend besef van: hé. we bete kenen iets Golflengte Mie neemt de 25-jarige Ries Vos als voorbeeld. Wat haar betreft een regel rechte ontdekking. Met waterverf schilderde hij een kleurrijk tafereel en noemde het 'Zee met schip'. „Dat Ries zelf iets herkent in zijn werk. dat is toch fantastisch", schetst de ontwikkelingsdeskundige de toe gevoegde waarde van de kunstuitin gen. „Ries kan heel moeilijk commu niceren. Maar via zijn schilderij kan hij wèl uitleggen wat hij ziet. Via kunst komen maker en kijker op de zelfde golflengte. Verbale communi catie heeft te maken met intelligentie, kunst zit 'm in het basisgevoel Geef mij de middelen om een atelier op te zetten en ik weet zeker dat ik uit deze club tien pupillen kan halen, die zich verder in de kunst kunnen ontwikke len." Ze wijst op de deur die de kunstuit leen scheidt van de bibliotheek. Met een brede lach: „Ik weet zeker dat het allerminst zou opvallen als we daar een stuk van één van onze mensen zouden tussenhangen." Bij object nummer 44 meldt de catalo gus: zijdeschilderij 'Beest' - Olga Bar- neveld. 23 jaar. woont op het gezins vervangend tehuis De IJselhof. be zoekt dagverblijf De Dagboog in Ter- neuzen. De moeder van de gelegen heidskunstenares is trots op de pres tatie van haai- dochter. „Kijk om je heen en je ziet dat deze mensen hele mooie dingen kunnen maken En dan tentoonstellen in een bibliotheek, waar iedereen het kan zien. Prachtig Dat stimuleert, helpt het taboe rond de verstandelijk gehandicapte verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15