IJsbrekers weten niet van wijken 4 Beraad Gereformeerde Bond PZC Vijftien knelpunten Samen op Weg i achtergrond Konvooivaart met krakend geweld door het IJsselmeer levensbeschouwing Berkouwer leidde gereformeerden weg van het absolutisme het weer in zeeland en in europa snelheidscontrole Joor Aad Luymes Een witte vlakte van op elkaar ge schoven ijsschotsen tot aan de ein der. Met krakend geweld ploegen de ijsbrekers Auke en Jelle Auke zich ge broederlijk naast elkaar door de ijs massa. Als de Jelle Auke met de boeg op het ijs klapt, spatten de ijssplinters hoog op. Onwillig wijken de ijsschot sen en sluiten de schepen van achter weer in. De twee ijsbrekers begeleiden konvooivaart op het IJsselmeer tussen Amsterdam en Lelystad. Sinds vorige week geldt op het meer een vaarverbod en mogen schepen alleen nog in konvooi varen. De brekers bege leiden nu twee olietankers naar Lely stad. Vandaar keren ze later op de dag terug met elf schepen die naar Amster dam moeten. Normaal duurt de over tocht twee en een half uur. maar onder deze barre omstandigheden ruim vijf uur. „We varen met minimaal twee schepen naast elkaar om een brede vaargeul te krijgen voor de tankers", vertelt Lub Kapitein, de schipper van de Jelle Auke. „Met drie of vier ijsbrekers gaat het nog beter, maar daar hangt dan wel een prijskaartje aan." Samen met de Auke, waarop zijn vader aan het roer staat, begeleidt Kapitein de schepen op de vaarroute. Sinds de vorst vorige week weer inzette, was hij nog niet thuis bij zijn gezin in Urk. 's Nachts liggen de ijsbrekers met hun bemanning meestal in Amster dam ..Ik sterf van de heimwee", zegt Kapitein wijzend op een ingelijste foto van zijn drie kinderen. Maar hij heeft wel oog voor het bijzondere van de si tuatie. ..Volgens mijn vader is het sinds 1963 niet zo extreem geweest. En die kan het weten, want die vaart al meer dan dertig jaar." Oostenwind Het konvooi is de Oranjesluizen bij Am sterdam inmiddels gepasseerd. Aan bakboord glijden de witte huisjes en het karakteristieke kerkje van Durgerdam voorbij. De aanhoudende oostenwind heeft de twintig tot dertig centimeter dikke schotsen in de richting van dit westelijk deel van het IJsselmeer ge duwd. De Jelle Auke stampt en bonkt als een oude auto op een hobbelige landweg. In de kajuit is de herrie van staal op ijs oorverdovend. „Gisteravond om twaalf uur zijn we hier nog met drie brekers langs gevaren en nu ligt er al weer een paar centimeter ijs. Je kunt er rustig overheen lopen", aldus Kapitein. De' vuurtorenwachter van het Vuurtoreneiland levert onge vraagd het levende bewijs. Op zijn klompen schuivelthij tientallen meters over de ijsheuveltjes tot vlakbij de geul om een kiekje te maken van de schepen die zich een weg banen door de Noord- Twee ijsbrekers ploegden gisteren door het ijs van het IJsselmeer, gevolgd door enkele schepen. Het scheepvaartverkeer ondervindt grote hinder van de aanhouden de vorst. foto ANP pool-vlakte. Volgens Kapitein is het ijs sterk genoeg om een vrachtwagen te houden. „Ik zet m'n auto er zo op, giste ren (zondag, red.) liepen wij er ook even op om bij de Auke een bakje koffie te drinken." Midden in de vaargeul ligt een ver dwaalde boei. Door de schuivende ijs- schotsen zijn de meeste boeien die de vaargeul markeren losgeslagen en is er geen peil meer op te trekken. „In de winter heb je alleen last van die dingen. We hebben aan Rijkswaterstaat ge vraagd ze weg te halen. Als je niet uit kijkt, vaar je er over heen en krijg je hem in je schroef." De ijsbrekers, die buiten de vorstperiode als duwboten fungeren, hebben geen betonning nodig om hun weg door de witte vlakte te vin den. De Auke heeft satellietnavigatie die de vaargeul feilloos aangeeft. Klap Voorbij het Vuurwachterseiland krij gen de schepen het zwaar te verduren. Met een klap boort de Jelle Auke zich in een dijk van opgestapelde ijsschotsen. Het toerental loopt op slag met drie honderd terug. De telefoon kraakt: de olietanker Zaanstroom zit vast. Door dat de vaargeul op dit stuk smal is, kan het ijs niet weg en stapelt het zich op voor de tankers. Die komen daardoor soms amper vooruit. De Jelle Auke draait en sphiet te hulp. Kapitein ma noeuvreert zijn boot tot achter de tan ker en geeft een duwtje, zodat de Zaan stroom vaart kan maken. „De tankers moeten blijven varen. Als de vaart eruit gaat, dan komen ze bijna niet meer op gang", weet de schipper. Voor de Jelle Auke met zijn 800-pk-mo- tor is het een peuleschilletje. De ruim een centimeter dikke wand van het schip kan tegen een stootje. De span ten, waaraan de wandplaten zijn beves tigd, zitten dicht, op elkaar. „Het span- tenwerk geeft de boot stevigheid, zoals de ribben een borstkas", aldus Kapi tein. Toch krijgt ook de Jelle Auke het zwaar De donderdag op 92-ja- rige leeftijd overleden gereformeerde theoloog dr. G.C. Berkouwer genoot als dogmaticus internationale bekendheid. Zijn Dogmati sche studiën werden tot in Korea en Japan vertaald. Berkouwer was een van de weinige protestantse theo logen die aanwezig was bij het Tweede Vaticaans Con cilie in de jaren zestig. Daar naast nam hij een centrale plaats in op cruciale mo menten in de geschiedenis van de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Berkouwer was synodevoor zitter toen in 1944 dr. K. Schilder en de zijnen werden geschorst, als gevolg waar van de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) ontston den. Ruim veertig jaar later zei hij voor de IKON-televi- sie dat hij zich nog vaak af vroeg hoe de gereformeer den midden in de Oorlog zo verdeeld konden raken over kleine dogmatische verschil len. Berkouwer zei zich mede schuldig te voelen voor het conflict. Zijn spijtbetuiging leidde ertoe dat de gerefor meerde synode zich opnieuw met de kwestie bezighield. Dat resulteerde in 1988 in een schuldverklaring. Gerrit Cornelis Berkouwer werd in 1927 gereformeerd predikant in Oudehorne en verhuisde vier jaar later, in middels gepromoveerd tot doctor in de theologie, naar Watergraafsmeer. In 1940 begon hij zijn wetenschap pelijke arbeid aan de Vrije Universiteit, waar hij hoog leraar werd. In 1973 ging hij met emeritaat. Volgens een van zijn leerlin gen bevrijdde Berkouwer de gereformeerden van hun ab solutisme. Hij speelde een belangrijke rol bij de toetre ding van de Gereformeerde Kerken tot de Wereldraad van Kerken, in 1968. en opende hun ogen eveneens voor de RK Kerk. Berkou wer was de enige Nederland se niet-katholieke theoloog die in 1962 het Tweede Vati caans Concilie bijwoonde. Vrijheid De belangrijkste kenmerken van de kerk zijn volgens Ber kouwer genezing, openheid en vrijheid. De gereformeer de theoloog herkende deze kenmerken in het beleid van paus Joannes XXIII. In zijn laatste boek. Zoeken en vin den (1989) schreef Berkou wer enthousiast dat de paus van het concilie „geen res tauratie, maar vernieuwing en aanvaarding van de uit dagingen van de nieuwe tijd" wilde. Berkouwer her kende die geest niet bij de la tere pausen, en pleitte voor meer discussie en theologi sche vrijheid in de kerk. Van 1940 tot 1973 was Ber kouwer hoogleraar dogma tiek en dogmengeschiedenis aan Vrije Universiteit te Am sterdam. Hij schreef in die periode veel boeken, waar van vertalingen in het En gels. Duits. Spaans en Kore- aans verschenen. Zijn 18-de- lige Dogmatische studiën - mosgroene bandjes die ruim een halve meter in beslag ne men - zijn een begrip in theo logisch Nederland. Berkou wer was een groot kenner van de theologie van Kar! Barth. Blijven toetsen Berkouwer moest niets heb ben van een statisch waar heidsbegrip. In zijn boek Een halve eeuw theologie (1974) schreef hij dat theolo gie niet kan bestaan in een herhaling van het verleden als een eenmaal verworven en onveranderlijk bezit. De voortdurende toetsing blijft volgens Berkouwer de on vermijdelijke opdracht van de theoloog. „Met Berkouwers optreden werd een bladzij omgeslagen in de theologiebeoefening", schreef de gereformeerde emeritus-hoogleraar dr. H. Kuitert. Volgens Kuitert maakte Berkouwer een ein de aan „de vanzelfsprekend heid van het gereformeer de" Ook de gereformeerde traditie dient zich te legi timeren in plaats van bij voorbaat gelegitimeerd te zijn. Kenmerkend voor Berkou wers theologie noemt Kui tert de diepgang, de brede blik. de faire analyse, de hel dere systematiek, de exis tentiële geloofsworsteling, de confessionele loyaliteit en de eenvoud ervan. „Het is een verademing zijn Dogma tische studiën te lezen". ANP Worsteling rechterflank hervormde kerk met Samen op Weg door Dirk Visser Er is een breed beraad bin nen de Gereformeerde Bond nodig om zich te bezinnen op zijn toekomst. Na de trïosy- node van afgelopen week, waar werd besloten te blijven stre ven naar vereniging van her vormden, gereformeerden en lutheranen, bevindt niet alleen de Nederlandse Hervormde Kerk, maar ook de Gerefor meerde Bond zich in een crisis, aldus ds. W. Dekker uit Wezep. Hij staat bekend als een lid van de Bond die het beleid van het hoofdbestuur kritisch volgt. „Als je van Samen op Weg de kwestie van de eeuw maakt en die strijd dan verliest, dan is er geen weg terug." Het keerpunt was volgens hem november 1992 toen de Gereformeerde Bond in Putten een ambtsdragersverga dering tegen Samen op Weg or ganiseerde. „Toen hield de Bond (waarin de meeste gemeenten uit de rechterflank van de Ne derlandse Hervormde Kerk ver tegenwoordigd zijn- red.) op te getuigen in de breedte van de Kerk. maar werden slechts de verontrusten gemobiliseerd." Dekker hoopt dat de crisis nietl leiden tot apathie en chaos, maar wordt gezien als mogelijk heid voor een nieuw begin. Maar heeft het hoofdbestuur ge noeg gezag om de chaos tegen te houden, vraagt hij zich af. Er zijn zoveel stromingen binnen de Bond. die alleen maar bij elkaar te houden zijn als ze samen er gens op tegen zijn. Dekker zou liever vandaag dan morgen zien dat de Waarheidsvriend, het or gaan van de Gereformeerde Bond, zou schrien: „Heel ver drietig en heel jammer, maar ook na dit besluit is er een weg. De trouw van God houdt niet op." Crisis na 1815 De Hervormde Kerk heeft vanaf 1815, toen het reglement van Willem I moest worden inge voerd. een grotere crisis meege maakt dan nu bij het samen gaan met gereformeerden en lu theranen. Ook toen is de volks kerk blijven bestaan, zegt Dek ker. „De Hervormde Kerk is in houdelijk zo'n groot geheel: dat verdwijnt niet onder tafel. In die nieuwe Kerk hebben wij Bon ders heel veel bij te dragen." Dekker verzet zich ook tegen de gedachte dat met het opgaan van de Hervormde Kerk in de Verenigde Protestantse Kerk van Nederland er een eind komt aan de continuïteit van de va derlandse kerk. „Formeel mag dat zo zijn, maar inhoudelijk is die continuïteit gewaarborgd in de mensen." De predikant uit Wezep vindt dat de leiding van de Hervormde Kerk meer moet waarmaken dat zij „niet zonder de Bond" in de nieuwe Kerk wil opgaan. Vaak is het minimumaantal Bonders in commissies opgenomen. Als daarin geen verandering komt, gelooft niemand zo'n uitspraak, denkt Dekker, Naar zijn mening is er te weinig creatief gereageerd op de felle oppositie binnen de Gerefor meerde Bond tegen Samen op Weg. Noch het hervormd mode- ramen (dagelijks bestuur) noch de SoW-leiding is met nieuwe voorstellen gekomen. Er is geen formule gepresenteerd waarin de Bond zich beter kon vinden. Het is volgens Dekker de vraag of wel begrepen is hoe diep het zit bij Bonders die in geloof me-' nen dat zij niet mee kunnen. Ook een andere vooraanstaande Bonder, dr. F.G. Immink, vreest dat het grondvlak grote moeite zal hebben met het synodebe sluit. Hij vreest voor desinteres se bij de rechtervleugel voor wat er op synodaal niveau gebeurt, zei hij voor het Radio 1 Journaal. „Ik ben bang dat daar toch pro blemen komen," aldus de hoog leraar praktische theologie in Utrecht. Het verzet tegen Samen op Weg is ongebroken, zegt de algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond, ir.dr. J. van der Graaf. Hij heeft grote zorgen dat het her vormd moderamen ondanks het brede verzet toch op de ingesla gen weg is doorgegaan. Ook de toon van het moderamen is har der en grimmiger geworden. „Dat kunnen wij niet hebben", aldus Van der Graaf, die vreest voor repercussies. Anderzijds vindt hij het koketteren met Af scheiding en Doleantie, zoals ds. M. Baan uit Nijkerk op de triosy node deed, „afschuwelijk". Zo lang de Nederlandse Hervormde Kerk bestaat, „zullen wij erin blijven". „Op het gevaar af dat wij als las tige lieden worden gezien, zullen wij onze verantwoordelijkheid binnen de Hervormde Kerk blij ven dragen. Wij zullen dezelfde strijd blijven voeren voor het herstel van de Hervormde Kerk als een belijdende Kerk." De op roep van de hervormde synode voorzitter, ds. W. Beekman, aan het adres van de Gereformeerde Bond om het verzet te staken, noemt Van der Graaf „irreëel, buiten de werkelijkheid". „Dat kan niet. Dan zouden wij on trouw worden aan onze beginse len." ANP Leden van een Samen-op- Weggemeente willen niet langer te boek staan als her vormd, gereformeerd of luthe raan. Nieuwe leden zijn echter verplicht te kiezen voor een van de drie denominaties. Dat is voor het gevoel van de Samen- op-Weggers volstrekt in strijd met de intentie waarmee de SoW-gemeente tot stand is ge komen. Dat is een van de knelpunten die op plaatselijk niveau tot frustra ties leidt. Zolang de landelijke kerken zich nog niet verenigd hebben, moeten de partners in een SoW-gemeente als zodanig herkenbaar blijven. Dat houdt onder meer verband met de fi nanciële afdracht aan de lande lijke Kerk en de afvaardiging naar regionale of landelijke ver gaderingen (classesen synodes). Het bestuur (Raad van Deputa- ten) van het landelijke Samen- op-Wegproces antwoordde za terdag op de triosynode (van de hervormden, gereformeerden en lutheranen gezamenlijk) in Al phen aan den Rijn dat er een eenvoudige oplossing voor dit probleem is. Maak éën ledenad ministratie waarin niet meer herkenbaar is wie hervormd, ge- Kerkrechtdeskundinge ds. L. Korevaar. foto Ton Kastermans reformeerd of luthers is. Spreek verder een verdeelsleutel af hoe veel leden hervormd, gerefor meerd of luthers geacht worden te zijn. Bij eventuele ontbinding van de SoW-gemeente kan als nog worden bepaald welke leden naar de NHK-, GKN- of ELK-ge- meente teruggaan. Zo zijn er ongeveer vijftien knel punten die volgens het SoW-be- stuur door voorlichting of een kerkordelijke maatregel of door betere samenwerking op lande lijk niveau zijn op te lossen. De triosynode liet zich makkelijk overtuigen. Zonder dat er één amendement werd ingediend - volgens de hervormde synode voorzitter ds. W. Beekman een primeur - gingen de synodeleden akkoord met de voorgestelde oplossingen. Op één vraag kregen ze echter geen antwoord. De hervormde predikant J. Schilt uit het Friese Minnertsga vroeg of na de een-' wording van de landelijke ker ken het nog mogelijk is her vormd, gereformeerd of luthers te blijven. Zijn lutherse collega M. Cramer stelde zelfs voor ook na de hereniging de confessio nele herkomst te blijven regi streren. Kerkrechtdeskundinge ds. L. Korevaar omzeilde namens het SoW- bestuur dit probleem. „Op die vraag heb ik inderdaad geen antwoord gegeven", erkende hij na afloop. Afgezien van het principiële ka rakter ervan - na de hereniging bestaat er immers geen Her vormde, Gereformeerde of Lu therse Kerk meer - zitten er ook andere aspecten aan deze vraag. De landelijke ledenadminstratie geschiedt door de SILA. Belang rijker is echter de wens van over heid de privacy van de burgers te beschermen Het is maar de vraag of de wetgeving op dit ter rein een afzonderlijke vermel ding toelaat. ANP DINSDAG 30 JANUARI 1996 Vandaag Hogedrnkgebied ten noorden van ons strekt zich uit van IJs land over Denemarken naar Po len en beweegt zich het komend etmaal langzaam naar het zuid oosten. Het lagedrukgebied op de oceaan met centrum bij Noord-Spanje ligt vrijivel statio nair. Met de oostelijke aanvoer komt geleidelijk minder koude lucht naar Zeeland. Een zwakke storing in de bovenlucht zorgt af en toe voor beivolking. maar het zonnetje laat zich ook toel zien. Het is heiig weer en het blijft droog. De temperatuur loopt evenals gisteren iveer op naar +1 graad. Vanavond en van nacht is er bewolking en het kivik daalt naar omstreeks -2 graden. De oostemvind is matig 3 tot 4 Bft. meer naar het oosten in de provincie en matig tot vrij krachtig aan zee. De schaatslief hebbers moeten deze iveek er van profiteren, want het ziet er voorlopig naar uit, dat het na het weekeinde gedaan is met de vorst. Nautisch bericht Wind: oost vrij krachtig tot krachtig, 5 tot 6 Bft., zicht: ma tig, temperatuur kustwater: 1 graad, afwijking waterstanden: lichte verlagingen, maximum, golfhoogte monding Scheldes: een halve tot een meter. ZON EN MAAN 31 JANUARI Zon op 08.22 onder 17.22, Maan op 13.59 onder 05.07* Vooruitzichten Voor morgen: het centrum van het hogedrnkgebied trekt lang zaam verder tiaar het zuidoos ten. Het lagedrukgebied blijft vrijiuel op zijn plaats. De stro ming wordt oost tot zuidoost. Wolkenvelden met zonnige pe rioden. Het blijft heiig. Neerslaj wordt er nog niet verwacht. D oost tot zuidoostelijke wind i matig en neemt verder af naa zwak tot matig. De maximur temperatuur +2 graden, de m nimum rond het vriespunt. Voor donderdag tot en met za terdag: lagedrukgebied bove Spanje komt naar het noordei een zwakke storing bove i Frankrijk eveneens. Toenemen de beivolking en in de avond e nacht kans op ijzel of sneeuw. D maximum temperaturen om streeks +2 graden, de minimi rond het vriespunt. Hoog water uur Dinsdag, 30 januari Vlissingen 10.15 Terneuzen 10.36 Bath 11.19 Roompot-buiten 1025 Zierikzee 1120 Yerseke 11.25 Philipsdam-West 11.35 Woensdag 31 januari Vlissingen 11.26 Terneuzen 11,48 Bath 00.10 RoompoLbuiten 11.35 Zierikzee 00.05 Yerseke 00.05 Philipsdam-West 00.15 118 12.40 126 126 12.40 13: 131 12 40 138 Laag water Dinsdag, 30 januari cm uur cm Vlissingen 03.50 130 16.25 140 Terneuzen 04.06 138 16.45 148 Bath 0456 157 17.40 161 Roompot-buiten 03.50 104 1645 115 Zierikzee 04.55 111 17.40 124 Yerseke 04.50 115 17.35 127 Phihpsdam-West 04.45 118 17.30 129 Woensdag 31 januari Vlissingen 05.16 135 17 46 145 Terneuzen 05.24 142 18.11 154 Bath 06.26 160 19.00 174 Roompot-buiten 05.15 108 17.50 115 Zierikzee 0615 116 18.45 122 Yerseke 06.10 120 18.50 126 Philipsdam-West 06.10 121 18.50 128 te verduren. Tijdens de eerste vorstpe riode in december ontstond er lekkage doordat de dieptemeter er was afgesla gen. Toen de boot tijdens de dooipe- riode voor reparatie op de werf lag, bleek dat de diameter van de schroef 24 centimeter korter was geworden. De buitenste randen van de bladen waren er door het ijs afgeslagen. „Als de winter voorbij is, gooi ik hem eraf. Dan is hij op. Dat kost me dan wel 20.000 gulden." Kapitein denkt er niet over te stoppen. „We roepen altijd 'vervoer over water gaat door', dan moeten we nu ook de gang erin houden. Wij blijven doorgaan, al moeten we tien ijsbrekers inzetten." ANP Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met woensdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt. In Ierland vooral kans op wat re gen; langs de Noordzeekust en kele sneeuwbuien. Maxima en kele graden boven het vries punt; in Ierland later oplopend tot boven +5. België en Luxemburg: Droog en perioden met zon. Maxima iets onder het vriespunt. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en droog. La ter van het zuiden uit wolkenvel den. Maxima van iets onder het vriespunt in het noorden en noordoosten tot 7 graden in de zuidelijke departementen en Bretagne. Portugal: af en toe zon en vooral woensdag van tijd tot tijd buiige regen, later misschien ook on weer. Middagtemperatuur aan de kust 15 graden. Madeira: toenemende bewol king gevolgd door regen. Woens dag later op de dag opnieuw op klaringen. Middagtemperatuur 17 graden maar tijdelijk iets war mer. Spanje: Af en toe zon. eerst in het noordoosten nog enkele re gen- en onweersbuien; woens dag opnieuw van het westen uit buiige regen. Maxima aan zee van 12 graden langs de Golf van Biskaje tot 18 langs de Costa Blanca en de Costa del Sol; in het binnenland middagtempe ratuur 9 graden. Canarische Eilanden: eerst nog wat zon maar later toenemende bewolking en vooral woensdag kans op enkele buien. Maxima 21 graden, tijdelijk iets warmer. Marokko: Westkust: in het zuiden zonnige perioden en in het noorden eerst nog enkele buien. Woensdag van het westen uit opnieuw meer bewolking ge volgd door regen. Maxima van 16 graden in het noorden tot bo ven 20 in het zuiden. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien. Mid dagtemperatuur aan zee 16 gra den. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog maar ook nog wol kenvelden. Langs de Middel landse Zee-kust eerst veel wind. Maxima tussen 8 en 13 graden, later aan de voet van de Pyre neeën hier en daar wat hoger. Mallorca en Ibiza: tamelijk veel bewolking en eerst enkele regen- of onweersbuien. Woensdag meer zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur 16 graden. Italië: Tamelijk bewolkt en vooral in het midden en zuiden van tijd tot tijd buien, ook met onweer. Veel wind. In het noor den ook af en toe zon. Middag temperatuur van 5 graden in het noorden tot 15 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en buien en woensdag met veel regen. Ook tamelijk veel wind. Van het noorden uit kouder; woensdag van 6 graden in het noorden tot 14 in het zuidwesten. Turkije en Cyprus: Tamelijk be wolkt en van het westen uit van enkele buien. Middagtempera tuur uiteenlopend van 4 graden op de Dardanellen tot 19 graden, Duitsland: Eerst nog een koude oostenwind. Verder zonnige pe rioden maar van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Droog, maxima van -7 graden in het noorden tot cicra -1 in het zuidwesten; daar na iets minder koud. Zwitserland: Vrijwel overal droog en vooral in de bergen zon nige perioden. Middagtempera tuur in de dalen van -2 graden in het noorden tot +5 in het zuiden. Oostenrijk: Wolkenvelden, ook hier en daar zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur in de dalen op veel plaatsen iets on der het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Naast zon ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur -5 graden. Hongarije: Eerst veel wolken velden, geleidelijk meer zon. Droog. Overdag meest lichte vorst. Weerrapporten 29 januari 19 uur: Amsterdam onbewolkt -2 Athene zwaar bew. 11 Barcelona regen 11 Berlijn onbewolkt -4 Boedapest motsneeuw 0 Bordeaux zwaar bew. 13 Brussel licht bew. -1 Genève zwaar bew,' 2' Helsinki zwaar bew. -4 Innsbruck onbewolkt -1 Istanbul zwaar bew 3 Klagenfurt zwaar bew. 0 Kopenhagen mistbanken -4 LasPalmas half bew. 19 Lissabon zwaar bew 10 Locarno zwaar bew7' Londen zwaar bew. 1 Luxemburg zwaar bew. -3 Malaga licht bew 12 Mallorca half bew 13 Moskou sneeuw -9 Nice half bew. 11 Oslo half bew. -5 Parijs zwaar bew1 Praag zwaar bew -3 Rome half bew 11 Wenen zwaar bew -2 Zurich zwaar bew.' -2' Bangkok onbewolkt 23 De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Anisterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 tussen Arnhem-Ede vice versa roulerende radar N236 tussen Bussum-Weesp vice versa N524 tussen Hilversum-Bussum vice versa

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4