Hulst raakt kooplustigen kwijt SPECTACULAIRE MUZIEKDEMONSTRATIE KOSIEMEK Leo Mangnus is een begrip PZC Grote Versierder op het podium Parkeerverbod Langestraat in Hoek terecht Voorontwerp van plan Reuzenhoek- Zaamslag aangepast Bewoners centrum in adviescommissie over sociaal pension zeeland 12 Winkelbestand mist grote trekkers Jonge Belgen laten het afweten SSPlBSS&SSl i.s.m. General Music, demonstratie Aart van Asseldonk ZATERDAG 3 FEBRUARI IN ONZE ZAAK TE AXEL keyboards orgels elektronische piano's NIEUW: AANBIEDINGEN: CD 10 ^995^ nu 795 CD 20 UL3,95P nu 1.195 CD 30 5^ nu 1.695 DINSDAG 30 JANUARI 1996 van onze verslaggever HULST - Ondernemend Hulst doet er goed aan het winkelbe stand uit te breiden met nieu we, grote trekkers. De Rey- naertstad legt het op dat vlak, vaker dan wordt gedacht, af te gen omliggende plaatsen als Terneuzen, Antwerpen en Bre da. Tevens moet actie worden ondernomen om meer jonger (Belgisch) publiek te bewegen de gang naar Hulst te maken, teneinde het uitsterven van het vaste klantenbestand tegen te gaan, zo concluderen de onder zoekers A. Wijffels en T. Huis man aan de hand van een door hen uitgevoerde bezoekersana- lyse. De twee eindejaarsstudenten van de Hogeschool Zeeland on dervroegen augustus en oktober vorig jaar 340 passanten en 209 Hulstenaren. Dat gebeurde in opdracht van ondernemersver eniging Hulst Reynaertstad. Het resultaat is een tachtig pagi na's dik rapport, dat donderdag officieel wordt gepresenteerd. Dan wordt tevens een mogelijk vervolgtraject uitgestippeld. De inventarisatie bevestigt dat de Belgische bezoekers verre weg de belangrijkste doelgroep vormen voor Hulst. Ze trekken veelal de grens over voor bank zaken (15,4 procent van de on dervraagden), de weekmarkt (46.7 procent) en Morres Meubel (9,1 procent), of een combinatie van die drie factoren met een be zoek aan het centrum van de vestingstad. Met name de uitge breide schakering aan porno-ar tikelen, homeopathische pro- dukten en levensmiddelen is voor de Belgen een extra over weging naar Hulst te komen. Voor 20 procent van de Neder landse dagjesmensen is Morres de hoofdreden voor de tocht naar deze 'uithoek'. Openingstijden Een klein aantal van de Belgi sche respondenten zegt winkels te missen. Voor de Hulstenaren en overige Zeeuws-Vlamingen weegt dat manco aanmerkelijk zwaarder. Een aanzienlijk deel van het autochtone publiek geeft aan het een duidelijk zwak tebod te vinden dat Hulst grote re kledingszaken en warenhui zen (zoals C&A en V&D) ont beert. Ook klagen veel Hulste naren dat er geen uniformiteit is in de openingstijden van de win kels. Terneuzen, Antwerpen, Sint Niklaas en Breda zijn voor hen favoriete uitwijkplaatsen. Het drukke verkeer in de winkel straten wordt over de volle breedte als storend ervaren. Een volledige afsluiting van het win kelgebied voor auto's zou vol gens de onderzoekers worden toegejuicht. Wijffels en Huisman vonden dat de gemiddelde leeftijd van de Belgische gasten rond de vijftig jaar schommelt. De onderne mersvereniging doet er in hun ogen dan ook verstandig aan ac tie te ondernemen m de richting van een jonger publiek. Hoe, dat wordt in het rapport niet aange geven. Daarentegen zien ze de aanleg van de Westerschelde- tunnel eerder als een positieve dan als een negatieve impuls voor Hulst. Zeeuwen en Hollan ders zouden door de snellere ver binding meer dan nu geneigd zijn tot een dagtrip naar de Rey naertstad- Zondagen Hoewel de ondernemersvereni ging in diverse reacties te ken nen heeft gegeven de landelijke verruiming van de winkelopen stelling niet als een bedreiging te zien, denken Wijffels en Huis man daar minder lichtvaardig over. Met name de mogelijkheid voor omliggende plaatsen als Terneuzen om - vaker dan nu het geval is - de winkels ook zon dags te openen, kan Hulst par ten gaan spelen, waarschuwen ze. Hulst verliest daarmee im mers haar 'unique selling propo sition' in de streek. Bovendien wijzen ze op het gevaar dat Bel gen zullen wegblijven door de toenemende harmonisatie van de Europese regelgeving. Die maatregel heeft namelijk tot ge volg dat het voordeel van ban kieren over de grens teniet wordt gedaan. Politie bekeurt 32 hardrijders GROEDE - De politie in West- Zeeuws-Vlaanderen hield maan dag een snelheidscontrole op de Rijksweg 60 nabij Groede. In to taal passeerden 413 voertuigen de radar-apparatuur. Tweeën dertig automobilisten reden te hard. De hoogstgemeten snel heid bedroeg 133 kilometer. Ter plaatse is 80 kilometer per uur toegestaan. Leden van de toneelvereniging Ontspanning Door Inspanning uit Vogelwaarde tijdens de repetities voor de Engelse klucht 'De Grote Versierder'. foto Charles Strijd van een medewerker VOGELWAARDE - De leden van de to neelvereniging ODI (Ontspanning Door Inspanning) leggen der laatste hand aan de voorbereidingen van de jaarlijkse uit voering. Deze keer is gekozen voor de En gelse klucht 'De Grote Versierder'. Het blijspel in vier bedrijven is van de hand van de Engelse auteurs Philip King en Falkland F. Cary. Dit stuk werd in 1973 al met veel succes op de planken gebracht door John Lantings 'Theater van de lach'. Het verhaal speelt zich af op het kantoor van een koekjesfabriek. De grote versier der is een wat suffige veertiger (Peter Dob belaar), die werkzaam is op genoemd kan toor. Hier zwaait de enige aandeelhoud ster, een autoritaire dame, de scepter. De kantoorklerk wordt er ten onrechte van beschuldigd een jong meisje te hebben aangerand. Na aanvankelijke afkeuring van alle collega's blijkt dat de vrouwelijke medewerksters zich stuk voor stuk tot hem aangetrokken voelen. De grijze kan toormuis verandert in een aantrekkelijke man. Uiteindelijk valt zelfs de hautaine me vrouw De Bouvré voor zijn charmes. Het verhaal met de nodige komische verwik kelingen staat garant voor een avondje to- neelplezier. Voor de rolverdeling tekenen de heren Alex Mannaert, René den Doel- der en Peter Dobbelaar. De vrouwelijke rollen worden vertolkt door Marlou Baec- ke, Gabien Borm, Angelique van Goe- them en Willemijn van Breda. De regie is in de vertrouwde handen van Wilfried Vlassenrood. Daarnaast draagt nog een aantal leden van ODI een steentje bij. Zij verzorgen on der meer de grime, licht en geluid, het dé cor en het souffleusewerk. De première van 'De Grote Versierder' wordt zaterdag 2 februari in het dorpshuis in Vogelwaarde opgevoerd. Daarna volgen nog voorstel lingen in De Halle in Axel (zaterdag 24 fe bruari), het Zuidlandtheater in Terneuzen (zaterdag 9 maart) en het gemeenschaps centrum Den Dullaert in Hulst (zaterdag 30 maart). Alle voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Hierna begint ODI met de voorberei ding van het 25-jarig bestaan. Om dit jubi leum volgend jaar luister bij te zetten zijn enkele feestelijke uitvoeringen gepland. Om goed beslagen ten ijs te komen volgen vijf spelers van de toneelvereniging zelfs een toneelcursus. van onze verslaggever VOGELWAARDE - Vrijwel direct bij binnenkomst begint wethouder Leo Mangnus met het gemeentelijk informatie boekje te zwaaien. De pagina met de portefeuilleverdeling ligt opengeslagen. „Hier, moet je eens kijken. Daar staat precies vermeld wat ik allemaal wèl ben." Twee keer twee jaar heeft hij deel mogen uitmaken van het dagelijks bestuur van de ge meente Hontenisse. Per 1- mei wisselt Mangnus geheel vol gens afspraak halverwege de rit van stoel met het raadslid J. de Kock-Ringoot van de fractie P. Mangnus. Ze zal het nog moeilijk krijgen, zo ver wacht de vertrekkende wet houder Leo. Gemengde gevoelens spelen altijd parten bij dit soort wis selingen van de wacht. Ener zijds juicht Mangnus het toe dat hij wat meer tijd krijgt om andere dingen te doen. Daar staat echter tegenover dat hij de macht van het wethouder schap. het aanzien, zal missen. Gemengde gevoelens ook om dat Leo Mangnus nooit de po pulairste figuur is geweest als dagelijks gemeentebestuur der. 'Doet een beetje, kost een berg', werd niet zelden geroe pen als zijn persoon informeel ter sprake kwam. Terughoudend Er gingen hele raadsvergade ringen voorbij zonder dat de wethouder sociale zaken, wel zijnsbeleid. cultuur en recrea tie ook maar één keer aan het woord was geweest. Maar al tijd zag je Mangnus de wenk brauwen fronzen bij triviale zaken die zijn collega's aan gingen. En altijd zag je hem aantekeningen maken. Voor het geval dat- Hij heeft een simpele verkla ring voor zijn terughoudende rol in het openbaar: „De zach te sector is ontzettend aan re geltjes gebonden. Je kunt er zo weinig iets mee als wethouder. Iedere wethouder heeft het liefst openbare werken in zijn portefeuille. Mooie gebouwen neerzetten, wegen aanleggen en repareren, bestemmings plannen volbouwen, je werkt je veel meer in het zicht. Met welzijnszaken heb je daarente gen ook de veranwoordelijk- heid voor bijvoorbeeld dorps huizen en verenigingen. Dat soort voorzieningen kosten de gemeenschap, hoe je het ook draait of keert, geld. En in een wereld waar zoveel subsidies omgaan, moet je ook wel eens een keer nee verkopen." Leo Mangnus: „Eigenlijk mag staan." ik het niet zeggen, maar als ik weg ga, houdt de partij op te be- foto Charles Strijd De telefoon rinkelt regelma tig. ..Een verschrikking", zegt Mangnus. „Wij zijn als wet houder een manusje-van-alles. De mensen spreken je voor de gekste dingen aan. Vorige week nog. werd ik 's avonds om tien uur door iemand uit Terneuzen gebeld die wilde weten hoe de bouwgrondprij zen in Lamswaarde zijn. Of je zo iemand dan serieus moet nemen?" Begin In 1970 waagde de nu 63-jarige landbouwer zich in de ge meentepolitiek. Hij werd voor de Lijst Lambert met voor keursstemmen in de raad ge kozen. Acht jaar later deed Mangnus met een eigen partij een gooi naar de macht, Het le verde hem twee zetels op. De kans verkozen te worden was voor Mangnus ook de di recte reden te bedanken voor een plek op de kieslijst van het CDA. „Dan begin je ergens on deraan. Dat schiet niet op. Bo vendien spreekt een naams- lijst de mensen in deze con treien meer aan dan een lande lijke politieke groepering. Ze weten wie je bent en waar je voor staat. Ik zat altijd in aller lei besturen, al dan niet ge volgd door het voorzitter schap. Teveel om op te noe men." „Eigenlijk zou ieder raadslid een tijdje wethouder moeten zijn", onderwerpt Mangnus de zwaarte van de functie aan een nadere analyse. „Om beter in de keuken van de gemeente te kunnen kijken. Want een raadslid heeft er geen idee van hoe het er in werkelijkheid aan toegaat. Echt niet! Bespreken, overleggen, zaken bekijken, onderhandelen, nog eens over leggen. Zo verschrikkelijk veel! En de mensen vergeten het wel eens, maar als ik om negen uur op het gemeente huis verscheen, had ik er.al vaak een halve dag opzitten. Het bedrijf, het gezin, alles moet tussendoor als je wet houder bent in een kleine ge meente." Ervaring Over het functioneren van zijn opvolgster in de omstandighe den die hij zojuist schetste: „Daar heb ik zo mijn gedach ten over. „Ik zeg daar niet te veel over, anders krijg ik pro blemen met de coalitie. Er komt heel wat bestuurlijke er varing kijken, wil je deze job goed kunnen uitoefenen. Je moet ook overal je woordje doen. bij de judokampioen schappen. de prijsuitreiking van de zwemvierdaagse. Een goed advies: doe geen toezeg gingen op eigen houtje." Mangnus doet - bij blijvende gezondheid - in ieder geval nog twee jaar dienst als frac tievoorzitter van zijn eigen clubje, naast de eveneens niet meer zo piepjonge mevrouw J. Hageman. De verdere toe-» komst voor de Lijst L. Mang nus is na deze raadsperiode evenwel onzeker. „Ik weet nog niet of ik meedoe aan de volgende verkiezingen. En eigenlijk mag ik het niet zeggen, maar als ik weg ga, houdt de partij op te bestaan. Leo Mangnus is een begrip. Misschien is het te lang een be grip geweest." Hij kan zich met veel moeite één naam van zijn lijst voor de geest halen die bij machte is zitting te ne men in de raad. „Dus of en hoe we naar de verkiezingen toe gaan, wordt allemaal nog on derwerp van bespreking. Leo sluit niet bij voorbaat uit dat het zal komen tot een fusie met naamgenoot Piet. Ze de len nu immers ook al de wet- houderspost. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Raad van Sta te vindt het terecht dat de ge meente Terneuzen aan de oost kant van de Langestraat in Hoek een parkeerverbod heeft uitgevaardigd. Het beroep dat kapper P. van den Hout daarte gen had ingesteld, heeft de Raad verworpen. Het parkeerverbod dient de be reikbaarheid van bloemenhan del 'Eeuwige Lente' te verbete ren. Vrachtwagens kunnen het terrein beter opdraaien als er geen auto's geparkeerd staan aan de overkant van het bedrijf. Ook moet de maatregel de door stroming van het verkeer en de verkeersveiligheid ten goede ko men. Het parkeerverbod geldt voor de huisnummers 66 tot en met 72. Volgens de kapper, die naast de bloemenhandel zijn zaak heeft, is het verbod alleen voor huis nummer 72 nodig. De vrachtau to's hebben voor hun draaicirkel niet meer ruimte nodig, meent hij. Er komen volgens hem niet zo veel vrachtwagens voor de bloe menhandel. Het belang van 'Eeuwige Lente' weegt volgens hem niet op tegen de nadelen die het parkeerverbod voor bewo ners. middenstand en de kap persklanten oplevert. De Raad van State vindt echter dat de vrachtwagens de ruimte van de vervallen parkeerplaat sen wel nodig hebben. De straat is niet zo breed. Als er dan ook nog vrachtwagens moeilijk moe ten manoeuvreren om de oprit in of uit te draaien, komt dat de verkeersveiligheid niet ten goe de. vindt de Raad van State. Volgens de Raad is er in de straat nog genoeg parkeerruim te. De kapper lijdt door het par keerverbod geen onevenredig nadeel, luidt het oordeel. Hij heeft ook geen stukken overlegd waaruit blijkt dat zijn omzet is gedaald of dat hij andere finan ciële schade heeft geleden door het parkeerverbod. van onze verslaggever ZAAMSLAG Het vooront werp-landinrichtingsplan Reu- zenhoek-Zaamslag, dat over en kele maanden gereed is, kent in vergelijking tot de oorspronke lijke uitgangspunten enkele aanpassingen. Het dorpsbos bij Zaamslag wordt vervangen door een dorpsweide, het reser- vaatsgebied Reuzenhoekse kreek wordt kleiner van om vang en het gebied van de Otheense kreek wordt niet lan ger meegenomen in het project. De ruilverkaveling Reuzen- hoek-Zaamslag is van toepas sing op een gebied van 3935 hec tare. Het is de bedoeling dat het project begin 1998 in stemming komt. Eigenlijk zou het vooront werp-landinrichtingsplan begin dit jaar al gereed moeten zijn. Leden van de landinrichtings commissie legden maandag avond tijdens een informatiebij eenkomst in het Dorpshuis in Zaamslag uit dat het plan door diverse oorzaken nog niet klaar was. Door een te trage bestuur lijke en administratieve door stroming en enkele financiële perikelen kan het plan pas over enkele maanden verstuurd wor den. Belangrijke delen van het voor- ontwerp-landinrichtingsplan staan echter al papier. Daarom kon aan de vele belangstellen den worden meegedeeld dat was geluisterd naar de bezwaren van de agrariërs tegen de omvang van een kleine veertig hectare voor het reservaatsgebied Reu-j zenhoekse kreek in de Groote Huissenspolder. In het vooront- werp-plan wordt uitgegaan van een reservaatsgebied van circa 22 hectare. Projectleider ing J. i Klaver: „De hoge. droge bouw-; I gronden zijn uit het plan ge- haald." Dorpsbos Verder zijn de buurtschappen en; het gebied van de Otheense' kreek uit het ruilverkavelings-J project gehaald. Een andere te gemoetkoming is het schrappen' van een dorpsbos bij Zaamslag. Diverse sceptici hadden gesteld dat bomen in het Zwarte Woud' horen en niet in de omgeving; van Zaamslag. Wel wordt ten zuidwesten van Zaamslag een dorpsweide aangelegd. „Het wordt een gebied van circa 24 hectare", aldus het lid van de landinrichtingscommissie, A. Paauwe. „In de dorpsweide ko men onder meer drinkputten voor kamsalamanders, knotwil-: gen en hoogstam-fruitbomen." Als de ruilverkaveling Reuzen- hoek-Zaamslag het groene licht krijgt, kunnen de agrariërs een stijging van de netto-opbrengst van gemiddeld vijftig gulden per hectare tegemoet zien. Tevens is het de bedoeling het waterpeil aan te passen, zodat er ook in droge zomermaanden geen ge brek aan water hoeft te zijn. Ing C. J. Hubregtse van waterschap De Drie Ambachten verklaarde dat zestien nieuwe stuwen wor den geplaatst en enkele be staande stuwen naar een andere locatie verhuizen. van onze verslaggever TERNEUZEN - Een handjevol bewoners van de binnenstad van Terneuzen is bereid zitting te nemen in een omwonenden commissie die de stichting Ago gische Zorgcentra (AZZ) op de hoogte moet houden van de er varingen met het binnenkort te openen sociaal pension. De meeste omwonenden hebben begrip voor het besluit van het Bewonersplatform Binnenstad om de komst van het sociaal pension voor mensen met psy chische problemen naar de Klaassenstraat te accepteren. De grieven tegen onder meer het gedoogbeleid blijven echter be staan en tevens houden de be woners vast aan het standpunt dat een slaaphuis voor dakloze verslaafden, een ander onder deel van het plan, niet in de bin nenstad hoort. Het Bewonersplatform Binnen stad had aanvankelijk grote be zwaren tegen de vestiging van een sociaal pension in de bin nenstad voor acht mensen met psychische problemen. Ander halve week geleden besloot het platform onder een aantal voor waarden alsnog akkoord te gaan met het voornemen van het AZZ en de gemeente Terneuzen. Eén van de voorwaarden was dat een slaaphuis voor dakloze verslaaf den niet in de binnenstad of op de grens daarvan zou worden ge opend. Grieven Het Bewoners Platform legde het standpunt maandagavond tijdens een bijeenkomst in wel- zijnscentrum De Triangel uit aan tussen de twintig en vijfen twintig belangstellende inwo ners van het centrum. „Een aan tal grieven van bewoners blijft bestaan"., zegt voorzitter J. Hae- rick van het Bewonersplatform Binnenstad. „De komst van een sciaal pension is echter geaccep teerd. Vijf tot zes mensen heb ben zich aangemeld voor een omwonendencommissie. Deze commissie gaat regelmatig over leggen met het AZZ om aan te geven watgoed gaat in het so ciaal pension, wat beter kan en wat veranderd moet worden." De omwonendencommissie staat los van het Bewonersplat form Binnenstad. Die laatste in stantie gaat wel samen met de gemeente overleggen over een goede locatie voor een slaaphuis voor dakloze verslaafden. Voor een geschikte locatie wordt een aantal criteria opgesteld. Half februari moet er duidelijkheid zijn. Wagentje kijken in Hulst en in Vogelwaarde VOGELWAARDE/HULST - De I carnavalsstichtingen De Vogel- piek (Vogelwaarde) en De Vos sen uit Hulst gaan vrijdag de creativiteit van de plaatselijke j wagenbouwers bekijken. Be langstellenden voor het Wagen-1 tje Kijken in Vogelwaarde ver zamelen zich om 19.00 uur in zaal 't Karrewiel. Men brengt een bezoek aan acht bouwloca ties. Tijdens de carnavalsstoet op zaterdag 17 februarti geven twaalf binnenwagens acte de présence. Na afloop van het Wagentje Kij ken nemen de prins. Raad van Elf en aanhang in zaal Ons Ver maak alvast een voorproefje op het komende carnaval. In Hulst ontvangt prins Jan de belang stellenden in zaal De Ster. On der begeleiding van een boeren- kapel neemt men het werk van de eigen wagenbouwers onder de loep. Bij terugkomst in De Ster staat de erwtensoep klaar en kunnen de eerste voorzichti ge polonaises gelopen worden. Maandag 5 februari gaan De Vossen de buitenwagens bekij ken en de startnummers over handigen. CD 10, CD 20, CD 30, WX 2 Plus, Real Piano Weststraat 13,Axel, tel. 0115-561930

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 22