Als ik nou een brokkenpiloot was Geding rond bouwproject Goes 2PZC Raadslid bezorgd over veiligheid leerlingenvervoer zeeland 11 DINSDAG 30 JANUARI 1996 van onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - De bejaarde automobilist een gevaar op de weg? Wat een onzin, zegt secre taris A. Lodder van het Regio naal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ). „De cij fers wijzen eerder het tegen deel uit." Desondanks weigeren tal van verzekeringsmaatschappijen een autoverzekering af te slui ten voor automobilisten boven de vijfenzestig jaar. „Een ab surde maatregel", vindt Lod der. „Een kwalijke zaak", zegt voorzitter J. van Wezel van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) in Zee land. Eind vorige week ontstond enig rumoer, toen bleek dat twee grote verzekeraars in het noorden van het land geen au toverzekeringen afsluiten voor bejaarde autobezitters. Maar niet alleen noordelijke verzeke ringsmaatschappijen hanteren leeftijdsgrenzen. Ook bij de ZLM in Goes gaat de loper niet uit als zich daar- een oudere au tobestuurder meldt om over een verzekeringetje te praten. Leeftijdsdicriminatie, zeggen de ouderenorganisaties boos. Het Tweede-Kamerlid H. A. Leerkens (Unie 55+) roept hen dat na. Hij heeft minister G. Zalm van Financiën inmid dels gevraagd maatregelen te treffen tegen verzekeraars die vijfenzestig-plussers weren. Schadevrij Meneer JrRinders (72) uit Hein- kenszand volgt de kwestie met meer dan gewone belangstel ling. Ook hij werd enige tijd ge leden, toen hij zijn autoverze kering bij een andere maat schappij wilde onderbrengen, geweigerd omdat-ie te oud werd bevonden. Rinders is daarover nog buitengewoon verontwaardigd. Want meneer Rinders ziet zichzelf absoluut niet als brokkenpiloot. Inte- J. Rinders (72): „...ik voelde me behoorlijk in mijn nek gekeken..." gendeel. „Ik heb het hoogste percentage aan no-claim. En daar moet je flink wat jaren schadevrij voorrijden, hoor." Bijna driejaar geleden ontving het echtpaar Rinders een vriendelijk briefje van de plaat selijke Rabobank. De bank, zo stond in de brief te lezen, had besloten een 'ervaren adviseur' vrij te maken die zich speciaal zou belasten met de zaken van een beperkt aantal cliënten. En daar de heer en mevrouw Rin ders door de bankdirecteur werden beschouwd als 'een zeer waardevolle relatie' (me neer Rinders: „We hebben er wat geld staan") zouden ook zij gebruik kunnen maken van de diensten van deze speciale functionaris. Een 'eigen relatiebeheerder', dat sprak het echtpaar Rinders wel aan. Kan nooit kwaad zo'n man eens over de vloer te ha len, dachten meneer en me vrouw Rinders. En ze noodden hem op de koffie. Alles bijeen Al spoedig lagen de verzeke ringspapieren tafel. Dat was een beetje een rommeltje. De autoverzekering zat bij de OVZ, de stormschadeverzeke ring bij het Bouwfonds en de in boedel- en woonhuisverzeke ring bij de Nationale Nederlan den. Misschien handiger om al die verzekeringen bij één en de zelfde maatschappij onder te brengen, opperde de bankman. Dat was een fijn idee, knikten meneer en mevrouw Rinders. En zo kwam alles een paar maanden later prettig in de or- de. Behalve met de autoverze kering. 'Hoe zit het daar eigen lijk mee?', informeerde meneer Rinders na verloop van tijd. Van autoverzekeringen had de persoonlijk 'relatiebeheerder' echter geen verstand en hij ver wees door naar een collega die van dat soort zaken wèl kaas had gegeten. Die voerde wat gegevens in zijn computer, drukte op een knop en schudde foto Willem Mieras vervolgens het hoofd: helaas meneer Rinders. voor u kun nen we geen andere autoverze kering afsluiten, de leeftijd, hè? Rinders woedend. „Ik voelde me behoorlijk in m'n nek geke ken. Als ik nou een brokkenpi loot was... Ik heb al meer dan vijfenveertig jaar mijn rijbe wijs. Ik heb één keer een auto totall los gereden. Maar dat is lang geleden, toen ik nog bui tendienstmedewerker van het GAK was. Daarnaast heb ik nog 's twee akkefietjes gehad. Maar dat ging om kleine scha des. die ik zelf heb gerepa reerd." Rinders schreef twee verontwaardigde brieven naai de Rabobank. „Maar ik moet nog steeds antwoord krijgen." Dus directeur M. T. Bil van de Rabobank Heinkenszand ge beld. Sja, een vervelende kwes tie, zegt Bil. Persoonlijk heeft hij er ook moeite mee dat verze keraars oudere autombilisten weren. Maar de Rabobank kan weinig kwalijk worden geno men. vindt hij. „Wij treden slechts op als tussenpersoon. En we hebben geen enkele maatschappij kunnen vinden die bereid is de verzekering van de heer Rinders over te sluiten. Dat ligt niet aan óns beleid, dat ligt aan de gedragslijn van de verzekeringsmaatschappijen." Klopt dat, directeur A. J. de Jonge van ZLM-verzekerin gen? Inderdaad, zegt De Jonge. „Als het om autoverzekeringen gaat. accepteren wij in principe geen nieuwe cliënten van bo ven de zeventig." Vergeleken met andere maatschappijen is de ZLM daarmee nog soepei tjes, vindt De Jonge; de meeste maatschappijen hanteren een leeftijdsgrens van vijfenzestig jaar. „We moeten nu eenmaal rekening houden met schaderi- sico's. De statistieken wijzen weliswaar uit dat ouderen niet vaker ongelukken veroorzaken dan jongere autobestuurders, maar als het gebeurt is de scha de vaak aanzienlijk." Kwalijk Voorzitter J. van Wezel van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) in Zee land verneemt dat met verba zing. Ook hij heeft wel eens sta tistieken bestudeerd. En is tot de slotsom gekomen dat de ou dere automobilist een gedisci plineerd weggebruiker is. Dus wat zeuren die verzekeraars? „Bovendien gaan zij op de stoel op de overheid zitten. Iedereen die een rijbewijs heeft, wordt in staat geacht een auto te kun nen besturen. Met welk recht weigeren die maatschappijen oudere automobilisten? Ik vind dat een kwalijke zaak." Secretaris Lodder van het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) geeft Van Wezel daarin groot gelijk. „Je treft in elke leeftijdscategorie brokkenmakers aan. En de grootste brokkenmakers vind je niet onder de ouderen. Ik snap niet hoe verzekerings maatschappijen het in hun hoofd halen hen uit te sluiten. Het is een absurde maatregel. Zoiets is onaanvaardbaar-" Geen geding over inzage stukken zaak fotograaf van onze verslaggever MIDDELBURG - Het komt niet tot een kort geding tussen de Utrechtse advocaat mr P. H. Doedens en het Openbaar Mi- i nisterie in Middelburg. Doe dens had met zo'n procedure ge dreigd, omdat justitie hem te lang liet wachten op het volle- i dige dossier over een van on- I tucht beschuldigde fotograaf uit Tholen. Begin vorige week gaf Doedens I de hoofdofficier van justitie nog vijf dagen de tijd hem alle stuk ken op te sturen. Maandag trof de advocaat de door hem ver langde processtukken bij de post aan. Daarmee is een moge lijk kort geding van de baan. I Doedens behartigt de belangen van de Thoolse kinderfotograaf P. Kooien, die een aantal malen werd beticht van onzedelijke handelingen met minderjarigen. Nadat Kooien daarvan in juli '94 werd vrijgesproken, volgden in augustus vorig jaar nieuwe be- I schuldigingen. Hoewel de nieuwe klachten voor justitie tot dusver geen aanlei ding vormden om opnieuw tot vervolging over te gaan, bestaat geen duidelijkheid of de aan klachten officieel zijn gesepo neerd. Om daarover helderheid 1 te verkijgen eiste Doedens begin januari alle relevante stukken op. Na een paai- weken wachten verloor de advocaat zijn geduld J en dreigde hij justitie met een kort geding. Claim j Kooien eist van de Staat nog al tijd een schadevergoeding van ruim 2.1 miljoen gulden, omdat hij destijds op ondeugdelijke gronden zou zijn vervolgd. De I Middelburgse rechtbank wees hem vorig jaar slechts een frac tie van dat bedrag toe. Kooien I tekende tegen die beslissing ho ger beroep aan. Die beroepszaak dient binnenkort voor het Ge rechtshof in Den Haag. Bon voor 31 hardrijders MIDDELBURG - Bij een snel heidscontrole met radarappara- tuur op de Veerseweg in Veere heeft de politie maandag tussen 10 en 12.30 uur 31 overtredingen geconstateerd. Negen van de au tomobilisten werden staande gehouden. De overigen krijgen hun proces-verbaal thuis. Op de Veerseweg geldt een maximum snelheid van tachtig kilometer per uur. Omstreden projectontwikkelaar eist doorgang bouw in wijk Zonne-West van onze verslaggever GOES - De omstreden Rotter damse projectontwikkelaar H. van Schaijk eist vandaag (dinsdag) tijdens een kort ge ding in Middelburg dat de bouw van het ruim tweehon derd woningen tellende pro ject Zonne-West in Goes wordt voortgezet op basis van zijn eigen kostenberekenin gen. De aannemerscombinatie Rijk, Flipse en de Delta legde het bouwproject vorig jaar stil om 'een financieel fiasco te voorkomen'. Volgens woordvoerder P. L. Rijk is sprake van 'ongefun deerde calculaties', waardoor de woningen voor een te lage prijs zouden moeten worden gebouwd. De aannemerscom binatie draagt de financiële ri sico's in Zonne-West. Kopers van achttien premiewoningen in aanbouw worden echter niet de dupe. zegt Rijk. „Die bou wen we gewoon af." Het televisieprogramma Nova belichtte zaterdagavond de za kelijke handel en wandel van de Rotterdamse projectont wikkelaar, die tal van idealis tisch getinte woningbouwpro jecten heeft opgezet en een deel daarvan failliet zag gaan door slecht financieel beheer. Van Schaijk, werkend met stichtingen en projectmaat schappijtjes (onder meer So ber en Silence), werd ervan be ticht torenhoge onkostenver goedingen te berekenen en btw- gelden naar eigen rekening te hebben doorgesluisd. De fiscus heeft daar inmiddels een on derzoek naar ingesteld. Failliet Twee Van Schaijk-projecten zijn inmiddels failliet, één in Haarlem en één in Rotterdam. Ook in Delft en Drachten zou de projectontwikkelaar een spoor van financiële malaise hebben getrokken. In verschil lende gevallen werden kopers ernstig gedupeerd, terwijl de gemeente Rotterdam, die zich garant had gesteld, in het Croosbeek-project voor twee miljoen gulden het schip in ging. Verschillende schuldei sers, waaronder vooral bouw bedrijven. hebben nog geld van hem of zijn werkmaat schappijen tegoed, maar ach ten de incassokansen gering. Dankzij een tip over de sores met een Van Schaijk-project in Haarlem, wist de gemeente Goes de financiële bemoeienis van de Rotterdammer dras tisch te beperken, waardoor ei- De eerste achttien premiewoningen in aanbouw in de Goese wijk Zonne-West. De aannnemerscombinatie zal deze woningen, on danks de problemen met projectonwikkelaar Van Schaijk, gewoon afbouwen, foto Willem Mieras in het ecologisch getinte Zon ne-West geen sprake is van ge dupeerde kopers. Goes kon echter niet geheel van Silence (een maatschappij van Van Schaijk) af, omdat de gemeen te zich in een eerdere overeen komst aan de projectontwik kelaar had gebonden. Gedegen contract Wethouder C. R. M. M. Lins- sen: „Er is indertijd contact ge weest met de gemeenten Haar lem, Delft en Rotterdam. Daar speelden nogal wat proble men. Wij hebben vervolgens getracht die te voorkomen door een gedegen contract tus sen de partijen te sluiten." Goes stelde als voorwaarde dat Van Schaijk alleen het plan zou leveren. De bouwbe drijven Rijk uit Goes, Flipse uit Koudekerke en De Delta uit Middelburg werden in com binatie de risicodrager in het project. Uit voorzorg werden de koopovereenkomsten door een Goese notaris afgehandeld - Van Schaijk maakt nogal eens gebruik van zijn 'vaste' notaris Faber in Amsterdam - terwijl voor de verkoop een makelaardij uit eigen stad werd aangetrokken. „We wil den een rechtstreekse relatie tussen verkoper en koper, dus er mocht niet op rekening van Silence worden gebouwd. Ge zien de informatie die we uit Haarlem en de andere gemeen ten kregen, hebbben we de zaak bewust geregisseerd", licht Linssen toe. Ondanks al die voorzorgs maatregelen rezen toch pro blemen met Zonne-West, dat de helft van het bestemmings plan Nieuwwest beslaat. Afge lopen zomer begon de bouw van de eerste achttien (premie- )woningen, waarna de aanne merscombinatie aan de rem trok. De door Van Schaijk aan geleverde cijfers zouden niet kloppen. „Het kwam erop neer dat hij de stichtingskosten naar ons oordeel te globaal en dus niet goed heeft berekend. Aanvankelijk konden we dat niet beoordelen, omdat er nog geen bestek en tekeningen wa ren. Later kwamen we erachter dat het project fors verliesge vend zou kunnen worden. Daarom hebben de zaak stilge legd", verklaart Rijk. Rechter Van Schaijk. een voormalig buurtwerker, daagt nu de aan nemerscombinatie als ook de gemeente Goes voor de rech ter, die zal moeten beslissen of de overeengekomen aanneem- som realistisch is. Rijk weet ze ker van niet: „Van Schaijk is volgens mij niet deskundig in de bouw en maakt kostenbere keningen op basis van te wei nig gegevens." Rijk noch wethouder Linssen wilden maandag op de toe komst van Zonne-West ingaan, zolang de zaak onder de rech ter is. Van Schaijk was die dag niet bereikbaar voor commen taar. De aannemersoombinatie bouwt de achttien woningen af. De vertraging tot nu toe is aan de vorst te wijten, zegt Rijk. In de rest van het plange bied is nog niets verkocht. Het juridisch geschil heeft wel ge volgen voor de Stichting Ge zinsvervangend Tehuis Mid den-Zeeland, die toestemming van het ministerie heeft om in Zonne-West een tehuis voor twaalf verstandelijk gehandi capten te bouwen. De toewij zing van negen extra plaatsen maakt nieuwbouw noodzake lijk. De huidige vestigingen aan aan de Pijntorenstraat en het Troelstrapad zijn tijdelijk overbevolkt, een situatie die volgens stichtingsvoorzitter P. J, Vollaard "niet te lang mag duren'. Paar onwel door koolmonoxide SLUISKIL - Een 70-jarige vrouw en haar 72-jarige echtgenoot uit Stroodorpe bij Sluiskil moesten maandag per ambulance worden overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. De man en vrouw waren in hun woning onwel ge worden en dreigden het bewustzijn te verliezen, maar zagen toch nog kans om het alarmnummer te draaien. De politie kwamn net op tijd. Het echtpaar heeft vermoedelijk een kool- monoxide-vergiftiging opgelopen door een slecht trekkende kachel die in de woonkamer stond. Plan korting Arnemuidenaars ARNEMUIDEN - De gemeente Arnemuiden wil haar inwoners vijftien gulden korting geven op de seizoenkaarten voor het parkeren aan het Veerse Meer. In plaats van honderd gulden betalen zij vijfentachtig gulden voor een seizoenkaart, mits de kaart bij het stadhuis in Arnemuiden wordt gekocht. Wethou der W. Bezemer kwam maandag met dit voorstel naar aanlei ding van opmerkingen van CDA en RPF over de herziene be groting 1996 van het recreatieschap Veerse Meer. Om de begroting rond te krijgen voert het recreatieschap be taald parkeren in. In de begroting heeft het schap rekening gehouden met een korting voor de ligplaatshouders. Maar voor de recreanten uit de gemeenten rondom het meer is echter geen regeling. Arnemuiden wil haar inwoners laten profiteren van de korting die alle veertig verkooppunten krijgen voor ie dere verkochte seizoenkaart. Meisje (13) van flets geschopt VLISSINGEN - Een 13-jarig meisje uit Vlissingen is maandag ochtend om kwart voor acht door een onbekende jongen van haar fiets geschopt. Het meisje liep verwondingen op aan haar kin, hand en knie. Haar fiets werd beschadigd. Fietsend in de richting Westerzicht werd het meisje in het tun neltje op het Bossenburghpad tegemoet gereden door vijf jon gens. Drie van hen reden voor en twee daarachter. Toen het slachtoffer ter hoogte van deze fietsers was gekomen, werd ze door een van hen tegen haar heup geschopt waarna ze viel. De jongen die haar trapte, droeg een bril. een donkere muts met logo en had een sjaal voor zijn mond. De jongens zijn door gereden richting Bossenburg. Het meisje is op de been geholpen door een onbekende man van ongeveer 24 jaar. Het meisje moest voor behandeling van haar verwondingen naar de dokter. De politie is op zoek naar getuigen en de identiteit van de behulpzame man. Fles whisky verwondt Schot VLISSINGEN - Een 52-jarige Schot is zondagavond om kwart voor tien op de Singel in Vlissingen licht gewond geraakt door een val. De man had vermoedelijk te veel gedronken. Bij zijn val brak een fles whisky die hij bij zich droeg. Daardoor liep de man een flinke wond aan zijn arm op. Hij is daarvoor behan deld in het streekziekenhuis van Vlissingen. Klappen na trap tegen paaltje ZIERIKZEE - Een baldadige trap tegen een paaltje heeft een 19-jarige Zierikzeeënaar in de vroege zondagochtend moeten bekopen met een fikse oplawaai. De jongen liep omstreeks kwart over drie door de Scheldestraat en gaf daar een trap te gen een paaltje. Niks bijzonders, vond hij zelf. Een groepje jon geren dat achter hem liep, drie jongens en een meisje, dacht hier anders over. Er ontstond een woordenwisseling over het voorval en een jon gen uit het groepje trakteerde de Zierikzeeënaar op een vuist slag. Dat leverde hem een bloedneus op en hij miste een stukje van een tand. Het slachtoffer verklaarde tegenover de politie de jongelui niet te kennen. Fax weg na inbraak in kantoor MIDDELBURG - Uit een kantoor aan het Molenwater in Mid delburg is in de nacht van zondag op maandag een fax gesto len. De waarde daarvan is onbekend. In het kantoor was een flinke ravage aangericht. van onze verslaggever VALKENISSE - D66-raadslid N. C. Vromans uit Valkenisse maakt zich zorgen over de kwa liteit van het leerlingenver voer. Volgens haar wordt tij dens het vervoer, voornamelijk naar het speciaal onderwijs op Walcheren, te weinig gelet op de veiligheid van de kinderen. „Ze zitten met erg veel tegelijk in een busje. Maar ik wil de schuld niet alleen bij de vervoersbe drijven leggen, de gemeente moet het toezicht houden." Volgens Vromans ontbreekt er nog veel aan de veiligheid. „Ze zitten soms met zes kinderen op drie stoelen. En zoals iedereen weet, zitten kinderen niet graag stil." Ze heeft de situatie vorig jaar bij de algemene beschou wingen ook al aangekaart, maar kreeg toen weinig gehoor vanuit de gemeente. S. J. Geldof van de gemeente Valkenisse vindt dat er weinig mankeert aan het leerlingenver voer. „Wij volgen de wet in deze. Het vervoer mag op deze manier. Overigens zijn we er ons wel van bewust dat het soms wat krap is in de busjes." Taxi Taxi Van de Velde uit Koude kerke is een van de bedrijven die vanuit Valkenisse het leerlin- Bijeenkomst PvdA over het energiebeleid GOES - De provinciale-staten- fractie van de PvdA houdt maandag 12 februari een open bare thema-bijeenkomst over het energiebeleid in Nederland en de rol en taken van het Zeeuwse nutsbedrijf DELTA. Inleider is de enqrgie- en mi lieuspecialist van de PvdA Tweede-Kamerfractie, F. Cro ne. De discussie staat onder leiding van PvdA-gemeenteraadslid B. de Reu uit Arnemuiden. De bij eenkomst wordt gehouden in hotel Terminus te Goes vanaf 19.15 uur. Taakverbreding van de nutsbe drijven, schaalvergrotiong, marktwerking en bijvoorbeeld het nut van een lidmaatschap van de aandeelhoudersvergade ring zijn enkele zaken die in de bijeenkomst aan de orde komen. Verder zal Crone een toelichting en commentaar geven op de lan delijke Energienota. genvervoer verzorgt. J. A. van de Velde: „Wij hebben de gemeente opmerkzaam gemaakt op de hoeveelheid kinderen per busje, want het is soms vrij krap voor de kinderen. Maar we handelen volgens de Wet Personenvervoer en zijn dus zeker niet in overtre ding." Van de Velde spreekt tegen dat de veiligheid van de kinderen in gevaar komt. „We vervoeren al jaren kinderen en hebben nog nooit een wanklank gehoord van een van de ouders." Minister A. Jorritsma van ver keer en waterstaat zei onlangs geen wettelijke regeling op te stellen voor het veilig vervoer van leerlingen naar hun school. Zij blijft bij haar standpunt dat de gemeenten de veiligheid kun nen afdwingen in contracten met de vervoerders. Jorritsma schreef dit in een begeleidende brief bij een onderzoek van TNO naar de veiligheid van het leer lingenvervoer. Dit onderzoek is afgelopen december aan de Tweede Kamer overhandigd. Eind februari spreken de kamer leden over het leerlingenver voer. De kosten daarvan - ge meenten leggen fors toe op het inzetten van busjes of taxi's - ko men dan eveneens aan de orde. Beneden peil Uit het rapport blijkt dat de hui dige vervoerssituatie ver bene den peil is. In de meeste busjes ontbreken de noodzakelijke gor dels. TNO schrijft onder andere voor niet meer dan een kind per zitplaats te vervoeren en alle kinderen vanaf negen maanden vooruit te laten kijken. De gemeente Valkenisse heeft de afgelopen weken contact ge had met de verschillende ver voersbedrijven over de veilig heid van de kinderen. Toch blijft Vromans-Van Es sceptisch. „Ik hoop dat er wat gaat gebeuren. Toch blijf ik er net zo lang op te rug komen tot ik het gevoel heb dat er echt wat aan wordt ge daan." Vernielingen aan auto's MIDDELBURG - Bij een bedrijf aan de Elektraweg in Middel burg zijn het afgelopen weekein de vernielingen aangericht aan bedrijfsauto's. Er werden onder meer koplampen, ruitenwissers en spiegels vernield. Het schade bedrag is onbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 19