Dijkstra ziet niet om in wrok PZC Zwieren in een maatvaste ritmiek Blessure Dennis de Nooijer valt mee Friezen vooralsnog sceptisch tegenover ijstransplantaties' Terpstra wil besluit transfers bij andere bonden doortrekken HWP versterkt zich met Schot Motwani sport DINSDAG 30 JANUARI 1996 1 5 Boek Excelsior gesloten voor Vlissingse voetballer Vriesekoop zoekt haar toevlucht tot Jan Vlieg Olympische vlam terug in Nederland sinds 1928 ROTTERDAM - Dennis de Nooijer kan eind deze week de training hervatten. De diag nose die Sparta's clubarts Cas per van Eijck vorige week donderdag na de bekerwed strijd tegen AZ stelde, was juist. Het kniekapsel bleek overrekt, waardoor een menis cus even heeft klem gezeten. Dat wees gisteren een uitge breid medisch onderzoek door middel van een MRI-scan in het Dijkzigt-ziekenhuis uit. De blessure heeft geen ernstige ge volgen voor Sparta's spits, die deze week nog onder behande ling blijft van fysiotherapeut Ruud Daniels, maar nog eind deze week de training kan her vatten, afhankelijk van de ge steldheid van de velden. „Over twee weken." voorziet Van Eijck. ..is hij weer helemaal het ventje." „Een gehele gerust stelling," sprak een opgeluchte Dennis de Nooijer. „Er zit wel iswaar nog een klein beetje vocht in de knie, maar dat gaat er zo weer uit." Zijn rentree kan Dennis de Nooijer - afhankelijk van zijn dreigende schorsing na zijn rode kaart die hij tegen AZ opliep - derhalve maken op zondag 11 januari op het Kas teel tegen Go Ahead Eagles. En een week later kan hij de kwartfinale om de KNVB-be- ker tegen Ajax eveneens weer van de partij zijn. i iet van onze verslaggever an Marlijn Krabbendam VLISSINGEN - De auto van de club heeft-ie al ingeleverd. Net als zijn trainingsspullen overi- gens. En als de laatste fïnan- ciële zaken zijn afgewikkeld is ter het semi-profavontuur van Re- ge nato Dijkstra ten einde. Slechts jit zeven maanden hield de licht- n" voetige balkunstenaar het uit ns bij eerste-divisionist Excelsior, er- Het beloofde contract kreeg Dijkstra niet aangeboden. „En as dan houdt het op hè? Ik reed vijf keer per week vanuit Vlissingen naar Rotterdam op en neer. Dan mag daar best wat tegenover staan. Het bestuur hield zich niet aan de afspraak. Jammer, maar ik ben nu 24 jaar, dan kies ik voor m'n werk als brandweer man." Niet dat Renato Dijkstra rancu- 7" neus is. „Nee hoor, ik heb er een prima tijd gehad.' ontzettend M veel geleerd en met de spelers en trainers kon ik ook goed op- schieten. Alleen had het bestuur tc\ me beloofd dat ik een contract zou krijgen zodat ik halve dagen j kon gaan werken. Ik heb vaak ■s- genoeg bij ze aangeklopt maar I'.k hoorde maar niets. Een keer stond ik op het punt een con- tract te tekenen, maar toen stap- -8, te ineens een aantal mensen van ei/ I het bestuur op. De nieuwe be- stuursleden zouden het regelen, maar ik hoorde niets." ic- De Vlissinger hakte daarna snel de knoop door en verkoos een 6" 1 carrière als brandweerman bo- '9' ven Excelsior. Een bewuste j" keuze. „Tja, ik ben 24 jaar en dan 1 is de keuze tussen werk en voet bal natuurlijk niet moeilijk." <V. Excelsior betreurt het vertrek van de linkspoot, maar ontkent de belofte van een contract. Sjaak Roggeveen, bestuurslid technische zaken van de Rotter damse club: „Pas als hij twaf of dertien wedstrijden in het eerste zou hebben gespeeld, was hij in aanmerking gekomen voor een contract. Dat aantal heeft hij niet gehaald. Kijk, we vinden Renato een goed ventje met een prima karakter, maar we twijfel den om hem een contract aan te bieden. Het was geen onwil van het besuur, maar we zijn gewoon voorzichtig geweest. We hadden gedacht dat hij zich via het twee de elftal in de kijker zou spelen. Hij maakte weliswaar een goede indruk, maar nogmaals we wil den wachten. Of we het jammer vinden dat-ie weg is? Tuurlijk, het is een jongen met een goed karakter. En dat zijn altijd jon gens naar mijn hart." Lange dagen Het leven als prof was zwaar voor Renato Dijkstra. Van 's ochtends zeven uur tot 's mid dags vier uur werken op de ka zerne, om daarna snel richting Rotterdam te rijden voor wéér een training. „Ik maakte ontzet tend lange dagen, niet normaal meer. Kwam dan ook vaak cha grijnig thuis en was moe. Er komt bij dat het dan steeds moeilijker wordt je op voetbal te concentreren. Daarnaast ge beurde het nogal eens dat als ik in rotterdam aankwam, de trai ning al afgelopen was. hadden ze 's middags getraind en waren ze vergeten me te bellen. Kijk, als dat één keer gebeurt kan ik daar mee leven, maar ik kreeg er wel een keer of vijf mee te maken en dan gaat het wel vervelen." Hij miste ook de warmte, de ge meende belangstelling van de club. „Vaak had ik geen aan spreekpunt. Was ik eindelijk in Rotterdam, waren alle bestuurs leden vertrokken. Ze hebben me gewoon te weinig aandacht ge schonken." En dat terwijl het begin er zo be lovend uitzag. In de voorberei ding nog was hij een constante i; LEEUWARDEN (ANP) - De Ver eniging De Friesche Elfsteden krijgt tal van aanbiedingen van bedrijven en particulieren orti wakken in het parkoers van de Elfstedentocht te dichten. De vereniging onder leiding van Henk Kroes wijst vooralsnog de meeste suggesties af, maar houdt sommige wel achter de hand. Wakken Zo heeft een aannemer gezegd op grote schaal 'ijstransplanta ties' uit te willen voeren. Wak ken van honderd bij tien meter zouden zo kunnen worden ge dicht, volgens de aanbieder. „We gaan daarop voorlopig niet in", aldus ijsmeester Venema. „Je kunt ook niet overal bijkomen." Venema zei gisteren dat nog ze ker vier of vijf dagen matige tot strenge vorst nodig zijn om de wakken te dichten. Ook dient de wind te gaan liggen. Voor het weekeinde is dooi verwacht, maar nog enigszins onduidelijk is of die, doorzet. De tocht heeft daarom deze week zeker niet meer plaats, herhaalden de or ganisatoren hun uitspraken van zondag. „Als het kwik tijdelijk omhoog gaat. is dat geen ramp". DEN HAAG (GPD) - Sportorga nisaties die net als in het voet bal een transfersysteem kennen en het aantal buitenlanders per team beperken, handelen in strijd met de algemene rechts beginselen. Zij moeten daarop ook worden aangesproken. Staatssecretaris Terpstra (sport) schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Zij reageert daarmee op het be sluit van het Europese Hof. waarin het voetbalclubs werd verboden geld voor spelers te vragen van wie het contract is af gelopen. Ook mag het aantal spelers per team dat uit andere EU-landen komt niet meer be perkt worden. Volgens Terpstra kan niet voor bij worden gegaan aan het feit, dat beide regelingen indruisen tegen het beginsel van vrij ver factor in het elftal van Hans van der Pluijm. In de eerste competi tiewedstrijden startte de Vlis singer zelfs in de basis. „Het ging inderdaad lekker", kijkt hij te rug. „Ik was een van de betere spelers in de voorbereing en heb vrijwel alle competitiewedstrij den gespeeld. Ik ben nog een tijd topscorer geweest, omdat ik de eerste wedstrijd uit tegen Eind hoven scoorde. Het duurde daar na zeven weken voordat er weer iemand een goal maakte." Toch viel het niveau van de eer ste divisie hem tegen. „Daar draait het vooral om strijd en kracht. Het is sloopwerk, zeg ik altijd maar. Ik heb liever het technische voetbal. Toch moet ik zeggen dat het me goed af ging." Ziek Ook kende Dijkstra een minder plezierige periode. Tijdens de warming-up voor het duel met Telstar raakte de frêle linkspoot ziek. „Ik ben toen een week thuisgebleven en verloor ettelij ke kilo's. Toen ik daarna weer te rugkwam was ik uit beeld en moest ik met het tweede spelen, op dinsdagavond." Het zijn allemaal factoren die hem deden besluiten tot een te rugkeer naar Zeeland. „Het is een optelsom hè. Op een gege ven moment vond ik het genoeg. Gisteren heb ik m'n auto en trai ningsspullen ingeleverd en mor gen (vandaag) belt Excelsior om alles af te handelen. Er moeten nog wat financiële zaken worden geregeld, zoals premies. En dan is het boek Excelsior definitief gesloten." Nu verlangt hij weer naar de kleedkamer. Naar het shirt met nummer 10 en de positie achter de spitsen. „Daar heb ik m'n bes te wedstrijden gespeeld." Hij zegt overal voor open te staan. „Eerst moet alles met Excelsior geregeld worden. Daarna ga ik weer lekker voetballen. Het liefst op een hoog niveau. Een profclub? Alleen als het geregeld ka worden met m'n werk. Boven dien gk niet op amateurbasis. Dat heb ik wel geleerd van m'n tijd bij Excelsior," zegt Venema. „De basis hebben we nu." Het grootste knelpunt is het tra ject IJlst-Osingahuizen-Woud- send. Venema beaamde dat de situatie op het traject van 200 ki lometer over het algemeen ver-- beterd is. Met name de kleine wakken zijn dichtgevroren. Het stuk tussen IJlst en Woudsend is echter zonder meer slecht. „Als daar geen ijs ligt. heeft het ook weinig zin allerlei andere dingen te doen." Op dat stuk is klunen, het lopen met de schaatsen over land, niet mogelijk. Experiment Venema heeft wel hoge verwach tingen van het experiment in Balk, waar duikers met een ket tingzaag in de weer gingen en met blokken ijs een wak onder de Raadhuisbrug dichtten. Voorzitter Kroes van de Elfste- denvereniging heeft vandaag een gesprek met directeur De Jong van het FEC-gebouw. De vroegere Frieslandhal is de startplaats en het middelpunt van de tocht. De Jong sprak een voorkeur uit voor de tocht op maandag 5 februari, maar in principe zijn alle dagen van de week beschikbaar. keer van werknemers. Voetbal en andere sportorganisaties moeten zich daarbij neerleggen. De staatssecretaris noemt het 'onwenselijk en onaccaptabel' dat de UEFA het aantal EU-spe- lers per team dit seizoen toch wil blijven beperken. Het Europese Hof heeft geen overgangster mijn bepaald, dus moet het be sluit meteen ingaan. Hoe groot de consequenties ook zijn. Terpstra zegt er van uit te gaan dat het binnenlandse transfer systeem nu ook op de helling gaat. Zij zegt 'verheugd' te zijn dat de KNVB inmiddels heeft besloten het systeem bij aflo pende contracten in het binnen land, overboord te zetten. Daar bij zullen negatieve gevolgen voor de clubs wel zoveel moge lijk ondervangen moeten wor den. Schoonrijders van LVS zwieren over het ijs van de Zwarte Weel. foto Willem Mieras Demonstratie in Kapelle van landelijke vereniging voor schoonrijders van onze Edith Ramakers KAPELLE - Zwierend over het ijs glijdt het ene na het andere paar voorbij. Naar voren gaan ze, opzij, naar voren en weer weer opzij. Zeven paren rijgen in een ge lijkmatige beweging de ene na de andere langgerekte s-vorm aaneen. Die telkens terugkerende oefening werkt rustge vend. En dat is vooral de bedoeling van het schoonrijden op de schaats met de vlakke onderkant. De veertien schaat sers van de landelijke vereniging voor schoonrijders (LVS) demonstreerden gis teravond in Kapelle met een glimlach op het gezicht hoe ontspannend samenrij- den kan zijn. Het middenstuk van de ijsbaan de Zwarte Weel in Kapelle was gisteravond een half uur het domein voor de schoonrijders van de LVS. Het was het moment voor de re creant en fanatieke lange-baanschaatser om even een idee van de onbekende vorm van schaatsen te krijgen. Het waren geen dubbele axels, rietbergers of pirouettes, die de LVS toonde, zoals bij het kunstrij den gebruikelijk is. Bij het schoonrijden zwier je innig gearmd met een of meerdere partners over het ijs. Van het ene been op het andere in een maatvaste ritmiek. Bij de demonstratie is te zien dat schoon rijden dè manier is om je na een dag vol sores volledig te ontspannen. „Je gaat op in die beweging, die regelmatig terug keert. Ik voel me na een training weer he lemaal fit. Elke maandagavond schaatsen we met ongeveer 20 schoonrijders een uur op de ijsbaan in Dordrecht. Ik ben er aan verknocht geraakt", reageert Jan Wilde- rom (51) uit Kamperland. Rie de Fouw (49) uit Kortgene is al enige jaren Wilderoms schaatspartner. Het duo behoort bij de jongste schoonrijders van de LVS. Op de vraag of schoonrijden wel toekomst heeft, haalt het schaatspaar de schouders op. „We zijn hier wel om het schoonrijden bij jong en oud te promoten. Jongeren bereiken we moeilijk. Maar eer lijk gezegd weet ik niet of dit zin heeft. Wat wij nodig hebben is een strenge winter. Zo ben ik zelf ook begonnen. In een provincie als Friesland is schoonrijden wel popu lairder dan hier. Daar zie je jong en oud samen zwieren", weet Wilderom, waarna hij weer snel met Rie de Fouw wegzwiert voor een zoveelste s-vorm. „Want bij het schoonrijden draait alles om de perfecte uitvoering. Je moet proberen kaarsrecht te staan en de s-vorm keurig afwerken." Vier jaar geleden kreeg Zwarte Weel-voor zitter Jan Besuyen het verzoek van LVS om eens in Kapelle een demonstratie te geven. „Nu pas hebben we fatsoenlijk ijs. Het is de vierde dag dat de ijsbaan aardig bezet is. Dit is een ondergespoten sport veld, een 250 meter-baan. Het ijs is mo menteel 9 centimeter dik. Als het vier tot vijf graden vriest komt er 1 centimeter bij. Maar door het dagelijkse gebruik gaat er weer een halve centimeter vanaf. Met deze ijsdikte kunnen we niet meer dan 400 mensen tegelijk op het ijs verwerken. Dat aantal hebben we eergisteren overschre den en helaas heb ik toen enkele mensen naar huis moeten sturen." De schaatsvereniging heeft twee jaar gele den een aanvraag ingediend bij de ge meente Kapelle om de ijsbaan te vergro ten. Jan Besuyen: „Hier naast ligt een stuk grond dat we heel goed zouden kun nen laten onderlopen. Dan krijgen we een echte 400-meterbaan. Als je ziet dat de be langstelling zo groot is en dat we een bloeiende vereniging van 950 leden zijn. dan mag Zwarte Weel toch op uitbreiding hopen." In de killer wordende avondlucht blijven op luchtige muziek de schaatsers over het harde ijs gaan. Een lange-baanschaatser buigt ver voorover en snijdt op noren de bochten af, een kunstschaatsster draait sierlijk een pirouette. En tussen iedereen door oefenen enkele schoonrijders. kaars rechtop, intussen zoekend naar de perfec te s-vorm. Vrede en Van Haaren naar Roda KERKRADE (ANP) - Regilio Vrede en Ramon van Haaren hebben gisteren een contract getekend bij Roda JC. Beide ver dedigers van RKC zijn aan het einde van het seizoen transfer vrij. De overeenkomst met hen gaat in op 1 juli. Voorstopper Vrede (23) tekende voor drie jaar, linksachter Van Haaren <23> zelfs voor vier seizoenen. Met de komst van beide spelers lijkt Roda JC zich te wapenen tegen een eventuele verkoop van cen trumverdediger Johan de Koek en het afkeuren van linksach ter Mare Luijpers. Novacek ontkent drugsgebruik PRAAG (SID) - Tennisser Karei Novacek heeft in zijn woon plaats Praag ontkend drugs gebruikt te hebben. „Ik kan alleen zeggen dat Mats Wilander en ik absoluut onschuldig zijn", ver klaarde de Tsjech. „De zaak is in handen van advocaten, ver der wil ik geen commentaar geven." Volgens de Engelse krant News of the World zouden Wilander en Novacek vorig jaar bij de open Franse titelstrijd zijn betrapt op het gebruik van co caïne. De advocaat van het tweetal, de Amerikaan Samuel Abady. heeft verklaard dat de urinemonsters zijn gecontro leerd in een laboratorium in Parijs en dat het rapport vol met fouten zit. Monica Seles met dood bedreigd MELBOURNE (DPA) - Bij de organisatie van de zondag afge sloten open Australische tenniskampioenschappen is een tele foontje binnengekomen waarin Monica Seles met de dood is bedreigd. Dat staat in de krant Herald Sun. De organisatoren verscherpten daarop de bewaking van de voormalige Joegosla vische. maar vertelden haar niets over het telefoontje van een onbekende. Anders zou Seles haar aandacht mogelijk niet bij het tennis kunnen houden. Ze won het toernooi, door een zege in de finale op de Duitse Anke Huber. De bedreiging is volgens de krant bevestigd door toernooidirecteur Paul McNamee. Se les overleefde in 1993 een aanslag. Een gestoorde Duitser, fan van Seles' concurrente Steffi Graf. stak haar tijdens een toer nooi in Hamburg met een mes. De Amerikaanse was ongeveer twee jaar afwezig in het circuit. Jeugdtennisser Nonnekes verrast ALMERE - Alexander Nonnekes heeft bij de nationale jeugd kampioenschappen op indoorbanen in Almere verrassend de kwartfinale gehaald. De tennisser van LTC Kruiningen boekte zeges op achtereenvolgens Haarlemmer Niels Vinken en Am sterdammer Roderick Bratianu. Nonnekes sneuvelde in de kwartfinale tegen Remy Loo uit Limburg. Thijs Slagboom was in dezelfde categorie minder fortuinlijk. Niek van Hal uit Gel derland schakelde hem namelijk in de eerste ronde uit. Dat overkwam Marjan Ganseman ook, maar dan in de categorie tot en met 16 jaar. Tot en met de tweede set hield ze gelijke tred met de Groningse Dorien Donker. In de beslissende reeks sloeg laatstgenoemde daarna evenwel hard toe. Charlie Jewtraw (95) overleden HOBE SOUND (SID) - De eerste gouden medaille-winnaar van de Olympische Winterspelen, de voormalige schaatser Charlie Jewtraw, is op 95-jarige leeftijd gestorven. De Amerikaan won de 500 meter van de Spelen in 1924, in Chamonix. Jewtraw was Amerika's beste schaatser in 1921 en 1923. Hij leidde na zijn eigen actieve loopbaan een schaatsteam in Lake Placid. Jew traw overleed in zijn woonplaats Hobe Sound, Florida. van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het Witte Paard heeft zich versterkt met de internationale grootmeester Paul Motwani. De 35-jarige Schot, sinds kort woonachtig in Brussel, gaf de schaakclub uit Sas van Gent na weken van spe culaties gisteren zijn ja-woord. Motwani debuteert zaterdag voor HWP in het competitie duel met DOS Amsterdam. Voorzitter Walter Cardon van Het Witte Paard, dat zaterdag bovendien zijn veertigjarig jubi leum viert, is in zijn nopjes met de nieuwe aanwinst. „We zijn heel blij dat Paul als internatio naal grootmeester bij ons wil ko men spelen. Er is enkele weken onzekerheid geweest, maar ge lukkig is het toch rondgeko men." Paul Motwani is geen onbeken de voor HWP. De in Edinburgh geboren schaker werd in 1978 in Sas van Gent wereldkampioen voor schakers onder de zeven tien jaar. Cardon: „Sindsdien hebben we contact gehouden, via kerstkaarten en zo. Ik denk dat dat voor hem een belangrij ke overweging is geweest om naar HWP te komen. Paul had naar verschillende clubs in Ne derland of België gekund. Maar hij is geen geldwolf, geen be roepsspeler. Nu betalen wij so wieso niet, maar bij clubs als Va riant had hij geld kunnen verdie nen." In 1992 keerde Motwani terug in Sas van Gent om deel te nemen aan het internationale ECI-toer- nooi. Hij won voor nationaal kampioen Rini Kuijff. De Schot,, leraar wiskunde, had reeds vol daan aan de internationale grootmeestersnorm van de in ternationale schaakbond. De Brit kreeg de titel definitief tij dens het FIDE-congres in 1992 op de Filippijnen. Motwani, met een ELO-rating van 2505 geen 'kleintje', werd daarmee de eer ste Schotse internationale grootmeester. Inmiddels heeft ook zijn landgenoot Colin Mac- nab dat predikaat. Met Paul Motwani in de gelede ren hoopt Het Witte Paard dit seizoen de stap naar de hoofd klasse te maken. De Sasse schaakclub leidt na vijf van de negen wedstrijden in de eerste klasse de dans met tien punten, twee matchpunten meer dan naaste belager Eindhoven. Niet alleen Motwani, ook de in Lon den woonachtige Helmut Car don maakt, zaterdag in Sas van Gent zijn opwachting. „Met hen wordt de kans op pro motie inderdaad groter", erkent praeses Walter Cardon, „maar dat wil niet zeggen dat we inder daad promoveren. Ik weet na melijk nog steeds niet of Paul el ke wedstijd voor ons kan uitko men. Maar met Paul en Helmut kunnen we zaterdag in elk geval een sterk team opstellen, want de rest zakt gewoon een bord." AMSTERDAM (GPD) - Bettine Vriesekoop wordt bij Europese Top 12 in Charleroi door oud- bondscoach Jan Vlieg van ad viezen voorzien. De 34-jarige ta feltennisster prefereert de aan wezigheid van de Groninger bo ven die van de Duitse Peter En gel. Ook op het EK, later dit jaar, en bij de Olympische Spe len in Atlanta zal Vlieg niet van de zijde van Vriesekoop wijken. Volgens Vriesekoop hebben de ervaringen van andere spelers en speelsters onlangs bij het olympische kwalificatietoernooi in Manchester haar niet op het idee gebracht. „Ik had die beslis sing voor mezelf al begin januari gemaakt." Stem Vorig jaar vertrouwde de veel voudig nationaal kampioene bij de Top 12 in Dijon wel op de ken nis van bondscoach Engel, maar luisterde Vriesekoop ook naar de raad van Vlieg, die zijn oogap pel daar niet uit het oog verloor. Vlieg vindt het niet meer dan lo gisch dat Vriesekoop nu haar hart volgt. „Ze zit in de olympi sche kernploeg en mag daardoor ook zelf wat eisen stellen. Zeker na Manchester, waar iedereen laaiend enthousiast was over de prive-coaching, mag niemand dat haar nu onthouden." Zeventiende In Charleroi, waar ze vrijdag aan haar zeventiende Top 12 (een re cord) begint, is Vriesekoop als tweede geplaatst. De Amster damse treft in haar groep de in Nederland spelende Russin Elena Timina, de Duitse Jie Schopp, de Zweedse Asa Svens- son. Ni Xia Lian (Luxemburg) en Krizstina Toth (Hongarije). PAPENDAL (ANP) - Voor het eerst sinds de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam keert de olympische vlam terug in Nederland. Dit gebeurt in april, waarschijnlijk op de elfde van die maand. Op die dag houdt staatsecretaris Erica Terpstra van WVS haar congres Sport en tolerantie waarop veel sprekers met een olympisch verle den het woord zullen voeren. Het olympisch vuur maakt na het ont steken op de berg Olympia in Griekenland een rondreis over de we reld in een speciaal vliegtuig waarbij alle steden worden aangedaan waar in het verleden Olympische Spelen plaats hadden. Renato Dijkstra (links) tijdens zijn debuut voor Excelsior tegen Sporting Lissabon. „Het gebeurde nogal eens dat als ik in Rotterdam aankwam de training al afgelopen was." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15