Ooit was Fokker de grootste Veere was niet blij met vliegtuigenbouwer Vliegtuigenfabriek met een bewogen verleden reportage 27 ZATERDAG 27 JANUARI 1996 Ruim 85 jaar nadat de eerste Fokker 'Spin' zich brommend, boven Haarlem verhief en 77 jaar nadat Anthony Fokker in 1919 met een trein vol vliegtuigonderdelen uit het verslagen Duitsland naar Nederland vluchtte, lijkt het doodvonnis getekend over de N. V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek. De Nederlandse staat is Fokker vaak te hulp geschoten, maar dit keer waren de kosten te hoog en de vooruitzichten te somber. Hoewel ook in de huidige donkere tijden de kans lijkt toe te nemen, dat de overheid bij gaat springen. Nederland treurt om het verloren gaan „van een stuk industrieel erfgoed." De roemruchte historie die Nederlandse pronkstukken met Hollandse namen als de Snip, de Pelikaan en de Kwikstaart in het luchtruim bracht, lijkt definitief van het heden te zijn geamputeerd. Fokker is in zijn bestaan, als oudste vliegtuigfabriek ter wereld, gedevalueerd van technisch superieur gevechtsvliegtuig in de Eerste Wereldoorlog en wereld marktleider in de jaren twintig, tot machteloze pion in de marketing- oorlog van de mega- vliegtuigmultinationals. Anthony Fokker begon in Nederland in 1919 met een financiële injectie van 50 mille van zijn bemiddelde vader. Sinds dien heeft de vliegtuigbouwer geregeld op weldoeners geleund. De Staat der Neder landen heeft sinds 1987 ruim 2,3 miljard gulden in Fokker gestoken. In 1993 deed de staat Fokker moeizaam over aan Dasa, vliegtuigtak van Daimler Benz, voor 156 miljoen gulden, volgens minister Weijers „een prikkie." Eind jaren zeventig was de Staat der Nederlanden de ingestorte vliegtuigproducent ook al te hulp gescho ten. En na de Tweede Wereldoorlog, toen Fokker in puin lag, was het ook al met overheidsgeld op de been geholpen. In 1987 sprong de Nederlandse overheid met 212 miljoen gulden bij. De Duits-Nederlandse samenwerking tus sen de Haarlemmer Anthony (Tonny) Her man Gerard Fokker (geboren 6 april 1890 op Java, toen Nederlandsch Oost-Indië) stamt al vanaf 1910. De avontuurlijke en briljante uitvinder/ondernemer die was blijven zitten in de vierde van de Haarlem se HBS, wilde eigenlijk rijk worden door een uitvinding van een band die nooit lek raakte. Dat werd een mislukking, maar met vliegtuigen ging het beter. Bij gebrek aan interesse in Nederland (en ook in Engeland en Frankrijk) week An thony uit naar Duitsland, waar de waarde van zijn revolutionaire vondsten als avia- teur wel op waarde werden geschat. De geallieerden zouden later, tijdens de Eer ste Wereldoorlog, nog vaak en langdurig spijt hebben van hun gebrek aan inzicht, toen de Duitsers in hun Fokkers de veel minder hanteerbare geallieerde vliegmeu- bels met honderden uit de lucht schoten. Spin Anthony was in 1910, op aandringen van zijn vader die wilde dat hij 'een vak' leer de, naar een Duitse monteursschool ge gaan. Bouwde zijn eerste vliegtuig daar met 1500 Mark van zijn vader. Zijn eerste partner, de welgestelde militair luitenant Franz von Daum, werd aan de kant ge daan toen die de eerste twee prototypes van de 'Spin' (door de vele draden waar mee vleugels en romp aan elkaar werden gehouden) total loss had gevlogen. De derde Spin koos op Koninginnedag 31 augustus 1911 in Haarlem het luchtruim. Het succes bij de bevolking was enorm, maar Fokker moest naar Duitsland om daar in 1912 zijn eerste fabriek, 'Fokker Aviatik Gesellschaft' op te richten. Een jaar later verkocht Fokker zijn eerste tien vliegtuigen met winst, waarvan hij een nieuwe fabriek bouwde in Schwerin. De Eerste Wereldoorlog zorgt voor de gro te doorbraak van Fokker. De aanvalsja- gers van Anthony Fokker maken de Duit sers bijna onoverwinnelijk in de lucht. En gelse piloten noemden zich lijdzaam 'Fok ker fodder' (voer voor Fokker) en de Duit- Interieur van de Fokker VII in 1924. Herinnerings poster voor de vlucht van de Pelikaan naar Batavia in 1939. TER HERINNERING AAN DE Snelle KERST en NIEUWJAARSVLUCHT AMSTERDAM BATAVIA en terug: van het KLM- VLIEGTUIG „PELIKAAN" rype Fokker f. P SOEH M: S SicKe» BEMANNING gezagvoerde rI.W. SMIRNOFF bestuurder P.SOER boordwerktuigfcundige.-J.H.M.G ROS FELD radio-tetografist C.H.van BEUKERING UITREIS' 18 DECEMBER - 23 DECEMBER in 4 etmalen,4 uur .,40 minuten THUISREIS' 27 DECEMBER - 30 DECEMBER in 4 etmaen.4 uur .,33 minuten 1933 1933 se oorlogsvlieger 'Rode Baron' Von Richt- hofen ('The bloody Red Baron was run ning up the score') mitrailleerde honder den geallieerde vliegtuigen naar de aarde, zeer geholpen door Fokkers uitvinding van de 'gesynchroniseerde mitrailleur'. Die laat door de propeller heen schieten zonder de bladen te raken. De vijand moest of schuin langs de propeller schie ten en voor de zekerheid de propellerbla den afdekken met dikke metalen platen tegen de eigen kogelregens. In vier jaar le vert Fokker bijna 4000 vliegtuigen. De pe riode bezorgt Fokker zo'n klinkende naam in Duitsland, dat nu nog veel Duit sers denken dat Fokker altijd Duits ge weest is. Amsterdam-Parijs Na de Eerste Wereldoorlog bracht Fokker honderden motoren, rompen en andere onderdelen per trein naar Nederland en richt op 21 juli 1919 de Fokker N.V. Neder landsche Vliegtuigenfabriek op, met fa brieken in Amsterdam-Noord en in Veere (Zeeland). Het woord Fokker was uit de naam gehouden, om potentiële klanten met herinneringen aan de Duitse vijand niet af te schrikken. In 1920 koopt KLM zijn eerste twee Fok kers F2 - topsnelheid 150 kilometer per uur, een 240 pk Armstrong Siddeley Puma- motor - voor 45.000 gulden. Het toestel tochtte zo, dat het in de cockpit bijna niet te harden was. Maar iedereen had er vrede mee; de gebreken bij de concurrenten wa ren nog veel erger. De tocht van Amsterdam via Rotterdam naar Parijs (enkele reis 39,50) duurde 3 uur en drie kwartier. Met de trein nam het zelfde stuk 12 uur, adverteerde de KLM. Naar Londen (ƒ48,- enkel) duurde 3.30 uur, tegen 14 uur met boot en trein. Hoewel ook veel Amerikanen Fokker ble ven beschouwen als iemand uit het vijan delijke Duitse kamp, richtte Anthony in 1923 op verzoek van de Amerikaanse over heid het dochterbedrijf Atlantic Aircraft Corporation op, bij New York. Henri Ford In 1925 wist Anthony de gunst van de Amerikanen te winnen door grote succes sen in de Ford Reliability Tour. Henri Ford, die naast zijn auto's ook vliegtuigen wilde gaan bouwen, probeerde de burger luchtvaart in de VS te stimuleren. Die lag ver achter op die in Europa, vooral door dat vliegen door de Amerikanen werd be schouwd als iets voor waaghalzen, mili taire stuntvliegers die in de lucht van het ene vliegtuig overstapten op het andere, het liefst via de uiteinden van de vleugels, en dat niet zelden met de dood bekochten. In zes dagen ging het Amerika rond: van Detroit via Chicago, Kansas City en St- Louis terug naar Detroit. Geen race, maar Charles Lindbergh, Albert Plesman en Anthony Fokker (vlnr) in een in aanbouw zijnde Fokker F-XXXVI. een betrouwbaarheidstest. Anthony Fok ker deed mee met een driemotorige Fok ker F7a. Hij wist dat alle deelnemers de tocht konden volbrengen en dat hem dat dus weinig publiciteit zou opleveren. Dus besloot hij er toch een wedstrijd van te maken en elke etappe als eerste binnen te zijn. Dat lukte hem de eerste drie dagen en de publiciteit was overweldigend. Fokker verkocht meteen drie F 7a's aan het Ame rikaanse leger. De onderdelen werden in Nederland gemaakt, maai- in de VS in el kaar gezet. In de eerste 25 jaar van zijn bestaan was Fokker uitgegroeid tot 's werelds grootste vliegtuigproducent. In 1928 bezat Fokker twee Nederlandse fabrieken en drie in de VS. Fokker stond voor technische supe rioriteit. Met houten rompen en vleugels van textiel over metalen buizen werden grote technische hoogten bereikt, waar de concurrentie modderde met metalen vliegtuigen. Fokker werd spiritueel aangevuurd door de ondernemende, briljante Anthony en de ene na de andere mijlpaal werd bereikt. In 1924 maakt de Fokker F7 de eerste vlucht van Amsterdam naar Batavia. Op 9 juni 1926 vloog een Fokker als eerste over de Noordpool met de Richard Byrd- expeditie. vanaf Spitsbergen heen en te rug in 15,5 uur. Op 17 juni 1928 was Amelia Earhart in een Fokker de eerste vrouw die' de Atlantische Oceaan van de VS naar Wales overstak. De beroemde Australische pionier Ri chard Kingsforth Smith vloog in 1930 met de Fokker 'Zuiderkruis', met aan boord KLM-c.aptain Evert van Dijk, als eerste het traject Londen-New York. Vanaf 1927 onderhield de KLM met de Fokker 'Post duif regelmatige postvluchten op Indië, retour in 22 dagen. De Fokker F20 was het eerste vliegtuig met intrekbaar landingsgestel, de F36 het grootste vliegtuig van de periode tussen de twee wereldoorlogen. In 1928 was Fok ker de grootste vliegtuigbouwer ter we reld en twee jaar later was 30 procent van de totale wereld-luchtvloot van passa giersvliegtuigen een Fokker en vlogen 17 van de 32 Europese luchtvaartmtaa- schappijen voornamelijk met Fokkers F7's en F8's. In Amerika had Fokker 40 procent van de markt. De Nederlandse overheid had een krach tige hand in de wederopbouw van de door de Duitsers op hun terugtocht verwoest achtergelaten fabrieken in Amsterdam en Veere. De regering vond het militaire en economische belang van Fokker voor het land zo groot, dat ze helpt met een schep geld. Fokker bouwt een nieuwe fabriek op Schiphol en begint daar in 1951 met het in licentie bouwen van Hawker Sea Furies, Gloster Meteor- en Hawker Hun ter-straal jagers. Een paar jaar later neemt het de eerste ei gen vliegtuigen, de lesvliegtuigen Sll en S12. in produktie. In de jaren zestig bouwt Fokker nog 350 Lockheed Starfighters en rompen en onderdelen voor Northrop en Breguet. De Nederlandse staat betaalt de volledige ontwikkeling van de F27 Friendship, een uiterst succesvol model, dat in 1955 voor het eerst vliegt, dertig jaar lang in produktie blijft en het meest ver kochte turboprop lijntoestel ter wereld wordt. In de jaren zestig betaalt de staat opnieuw de ontwikkeling van de Fellowship, Fok kers eerste straalvliegtuig en veel minder succesvol dan de Friendship. Er worden er niet meer dan 241 van verkocht. Samenwerking Bergafwaarts Maar na de beurskrach van 1929 ging het snel bergafwaarts. Luchtvaartmaat schappijen kochten geen nieuwe toestel len meer en in 1931 moest Fokker Ame rika worden verkocht aan General Mo tors. In 1935 was de technische achter stand op de Amerikaanse concurrenten zo groot geworden, dat Fokker de bouw van passagiersvliegtuigen stil legde. Hout en textiel waren niet geschikt voor de hoge snelheden die inmiddels werden bereikt. Boeing, Lockheed en Douglas namen de fakkel over met snellere en comfortabe lere vliegtuigen. Op 23 december 1939 overleed Anthony Fokker, 49 jaar oud, aan hersenvliesont steking in New Yorks ziekenhuis. Kinder loos; al zijn vrouwen hadden hem vroegtij dig verlaten. Zijn laatste echtgenote, Vio let Eastman, was in 1929 onder verdachte omstandigheden uit een hotelraam geval len. Van een Fokker-dynastie in het be drijf kon geen sprake zijn. Bij het ingaan van de Tweede Wereldoor log bouwt Fokker alleen nog militaire vliegtuigen: een eenmotorige Fokker D21 jager, een T5 bommenwerper en een twee- motorige G1 jager. Tijdens de oorlog neemt de Duitse bezetter de Fokker fa brieken over en gebruiken die voor de fa bricage en reparatie van eigen modellen. In 1969 sluit de Hollandse fabriek, gedre ven door schaalvergroting in de vliegtui- gondustrie, een samenwerkingsverbond met het Duitse Vereinigte Flugtechnische Werke (VFW). Maar het gemeenschappe lijke produkt, het straalvliegtuig de VFW 614. mislukt commercieel: er vinden er maar 19 een koper en daarvan storten er ook nog een paar neer. Na zeven jaar trekt Fokker zich terug uit het verbond met de Duitsers en staat er opnieuw alleen voor. Ook een verbond met het Amerikaanse Boeing en later met McDonnell Douglas falen. Fokker is intussen danig achterop geraakt en begint, onder het bewind geko men van de voormalige Rotterdamse ha venbaron Frans Swarttouw, aan een in haalrace. In 1984 wordt besloten opvol gers te bouwen voor de Friendship en de Fellowship, de F50 en F100. De overheid is bereid opnieuw te betalen, maar is dit keer, wijs geworden door de RSV-enquête, streng. De bijdrage is maxi maal 90 procent en gebonden aan een vast plafond van ongeveer een miljard gulden. Dat de kosten doorschieten naar 1.5 mil jard betekent een tegenvaller van een half miljard voor Fokker en is opnieuw bijna het einde van het bedrijf. Maar in 1985 vliegt de eerste Fokker 50, een jaar later de Fokker 100. Toch staat Fokker in de zomer van 1987 opnieuw aan rand van het faillissement. De geldschieters, ABN en AMRObank, dreigen de geldkraan dicht te draaien. De banken eisen garanties van de overheid, die tot dan toe al voor 1 miljard gulden is bijgesprongen, inclusief de verliezen op de F28 Fellowship. Minister van financiën Ruding komt over de brug met 212 miljoen. Nog eens 433 mil joen 'ontwikkelingskrediet' wordt omge zet in een achtergestelde lening. Op voor waarde allemaal, dat Fokker een partner zoekt voor einde 1990. Een paar jaar lang lijkt het weer goed te gaan en Fokker zelf is vol vertrouwen over de F50, F70 en F100. Nareist De 'narcistische' Frans Swarttouw moet plaats maken voor een nieuwe topman. Per 1 januari '88 wordt dat Erik Jan Neder- koorn. De smeulende machtsstrijd tussen Nederkoorn en zijn tweede man in de Raad van Bestuur. Reinder van Duinen, ontbrandt wanneer Dasa (Daimler Benz) Fokker in 1993 na langdurige onderhan- deligen heeft overgenomen. NV Koninklij ke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fok ker komt voor 51 procent in handen van Fokker Holding. Daarvan is 78 procent van Daimler Benz Aerospace in München en 22 procent van de Nederlandse staat. Nederkoorn wilde afstappen van denken op Nederlandse schaal, zich op Europa richten en snel en volledig met Dasa inte greren. Dasa, opgericht in 1989, bestond ook nog maai- kort en bood volgens Neder koorn dus alle kansen voor Fokker om een belangrijke rol binnen de structuur te ver overen. Van Duinen wilde dat niet. Het conflict was niet alleen zakelijk. Ne derkoorn vond Van Duinen maar een on zakelijke professor, Van Duinen vond Ne derkoorn beperkt en anti-intellectueel, te zeer gericht op geld alleen. Hoewel Neder koorn de steun leek te hebben van de Daimler- en Dasa-top wordt hij na ener giek gekonkel toch ontslagen. De opvol ger heet Van Schaik. Schadepost De schadepost voor de overheid staat met de overname door Dasa op 1,95 miljard gulden. Met de 'technolease'-constructie (verkoop van octrooien aan de Rabobank en het terugleasen daarvan) uit 1994, gunt de overheid 427 miljoen extra belasting voordeel en staat de teller voor Fokker op 2,35 miljard. In totaal heeft Fokker sinds de Tweede Werteldoorlog 1700 vliegtuigen verkocht. In 1994 waren 650 bestellingen binnen voor de F50 propjet, Fokker 70 en de F100. „Fokker heef zich een solide positie ver overd als wereld-marktleider op het ge bied van regionale verkeersvliegtuigen", schreef het concern nog trots bij de viering van het 75-jarig bestaan in 1994. Nog maar twee maanden geleden lanceer de Fokker zijn nieuwe Fokker 60, een ver lengde versie van de Fokker 50 voor de Koninklijke Luchtmacht. Maar zonder de innemende, slagvaste persoonlijkheid en de brille van Anthony Fokker heeft het toch nooit echt meer willen lukken. Fred van Essen Dat een aantal Nederlandse Fokker vliegtuigen in Veere werd gecon strueerd, is alleen bij amateur-historici en echte luchtvaartfanaten bekend. In de zomer van 1919 verhuisde het bedrijf vanuit het Duitse Schwerin naar Am sterdam en een aantal jaren later naar Zeeland, waar zich een dochter vestigde van de NV Nederlandse Vliegtuigenfa briek. De Amsterdamse fabriek bleek on danks de flinke oppervlakte aan bedrijfs ruimte bij nader inzien te klein. Fokker liet zijn oog vallen op de leegstaande constructiewerkplaatsen en hangar van het vroegere marine-vliegstation in de monding van het Kanaal door Walche ren. Niet iedereen stond te juichen bij de ves tiging van een vliegtuigenfabriek in Veere. De Bond Heemschut, schreef de Veerse amateur-historicus J. H. Mida- vaine in januari 1992 in 'De Wete', stuur de per direct een brief naar het ministerie van marine met het verzoek het vlieg kamp zo snel mogelijk op te ruimen, ten einde de verhuizing van Fokker tegen te houden. De bond was bang dat hoge schoorsteenpijpen en massale fabrieks hallen het .stedeschoon van Veere zou den overheersen. Met die aantasting van het historische stadje liep het wel los. De NV Nederland se Vliegtuigenfabriek pleegde geen nieuwbouw. Wel kreeg het van de ge meenteraad van Veere toestemming om houten woningen te bouwen voor de werknemers. De eerste Duitse arbeiders arriveerden in 1922. Een paar maanden later was hun aantal uitgebreid tot 160. Verslaggever Henri Hegener van het blad 'Het Vliegveld' was niet bijster on der de indruk van de fabriek, toen hij op uitnodiging van Fokker een bezoek bracht aan het bedrijf. Raadsel „De Nederlandsche Vliegtuigenfabriek", schreef hij, „heeft haar keus laten vallen op deze gebouwen bij gebrek aan beter." De fabriek was naar zijn mening veel te klein voor de 160 werknemers. Het mate riaal moest buiten uitgestald worden. Waarom Fokker zich in Veere vestigde, was voor hem een raadsel. Voor het tes ten van de vliegtuigen moest de fabriek naar het militaire vliegveld van Sou burg. Hangars waren daar niet. Benzine en olie ontbraken. Het testen van de vliegtuigen gebeurde daarom meestal bij Schiphol. De toestellen werden of per trein of per schip naar Amsterdam ver voerd. Daaraan hing een prijskaartje van tweehonderd gulden. In oktober '24 besloot Fokker de vesti- ging-Veere te sluiten. In de korte periode heeft het bedrijf toch een paar F2's en De Fokkerfabrieken in Veere. een aantal F3's afgebouwd, waaraan al in Schwerin was begonnen. De F4. F5, F6 en de F7 werden eveneens in Zeeland ge construeerd. Vooral de KLM was een van de grote afnemers van de 'Veerse toestel len'. Voor de Amerikaanse marine bouw de de Zeeuwse fabriek drie torpedovlieg tuigen, voor Portugal bouwde Fokker in die jaar vijf torpedovliegtuigen. Ook an dersoortige vliegtuigen verlieten Veere, zoals les- en zweeftoestellen en rompen voor Russische vliegtuigen. De sluiting van de Veerse vestiging had vooral te maken met de produktiekos- ten. De hoge transportkosten tussen de moederfabriek Amsterdam en de doch ter in Zeeland bleken onoverkomelijk. Ook gaf het testen van de vliegtuigen op het vliegveld Souburg moeilijkheden. De naam NV Vliegtuigenfabriek Nederland stopte dan wel zijn werkzaamheden in Veere, de produktie van vliegtuigen ver dween pas veel later uit Zeeland. In 1947 ging Fokker een fusie aan met de afde ling vliegtuigbouw van De Schelde in Vlissingen, een samengaan dat twee jaar later weer werd ontbonden. In de jaren vijftig sloot Fokker nog eenmaal een contract met De Schelde voor de assimi latie van vliegtuigonderdelen. Ab van der Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 65