Borsele wil belasting anders innen Borsele wil woningbouw in Kerkhoek Hoedekenskerke JVC SHOWWEEKEND! FOTO VERSCHOORE PZC zeeland DONDERDAG 25 JANUARI 1996 b 16 helpt vrijwilligers met aantal diensten Plompe Toren bij Burghsluis wellicht bezoekerscentrum Maandelijkse termijnen mogelijk Gemeente veegt alle aanslagen op één hoop Borsels Steunpunt JVC VERTEGENWOORDIGER AANWEZIG op donderdagavond 25 januari en zaterdag 27 januari -t-oofv rvCborv 3"oto GOES: Grote Markt 7 01 I 3 216159 van onze verslaggever HEINKENSZAND - Inwoners van Borsele kunnen dit jaar voor het eerst hun gemeentelij ke belastingen voldoen in maandelijkse termijnen. Diver se andere Zeeuwse gemeenten gingen Borsele reeds voor met de invoering van een meer ge spreide inning van belastingen. Vooral mensen met een mini muminkomen zouden gebaat zijn bij een dergelijk systeem. Zij hoeven dan niet in één keer een fors bedrag op te hoesten. Alle Borselse belastingen ko men op één aanslag, van de on roerend zaakbelasting en de af- valrechten tot de rioolrechten en de hondenbelasting. Inwo ners hebben de keus: of ze beta len in de gebruikelijke twee ter mijnen, óf ze kiezen voor een maandelijkse betaling. In het laatste geval moeten burgers de gemeente machtigen het geld Autobrand ZIERIKZEE - In een auto van een 31-jarige inwoonster van Zierikzee is dinsdagmiddag brand ontstaan. De bestuurder rook een brandlucht en zette de auto stil in de Hoofdpoortstraat in Zierkzee. Twee politieagenten zagen rook onder de motorkap vandaan ko men en waarschuwden de brandweer. Die was snel ter plaatse en kon voorkomen dat het voertuig volledig uitbrand de. De schade is echter zodanig dat de auto als afgeschreven moet worden beschouwd. De oorzaak van de brand is niet be kend. Oud-militair onderscheiden SINT-MAARTENSDIJK - De 68-jarige D. F. Bentschap Knook uit Sint-Maartensdijk kreeg woensdagmiddag in zijn woonplaats het draaginsigne ge wonden. Burgemeester H. A. van der Munnik van de gemeen te Tholen speldde hem de ver sierselen op. Bentschap Knook diende van 1947 tot 1950 als mili tair in het voormalig Nederlands Indië. Hij raakte dusdanig ge wond dat blijvende invaliditeit het gevolg was. automatisch af te schrijven van hun rekening. De gemeente is zich ervan bewust dat sprake kan zijn van enige rentederving als veel mensen gebruik gaan maken van deze mogelijkheid. „Dat nemen we voor liet", aldus belastingmedewerker N. van de Velde. Hij verwacht dat de ge meente daardoor weinig inkom sten zal mislopen omdat de aan slagdatum wat naar voren wordt geschoven en er minder mens kracht nodig zal zijn voor bij voorbeeld het versturen van aanmaningen. Reimerswaal Reimerswaal streeft naar invoe ring van een vervroegde en meer gespreide inning van belastin gen in 1997. De wijze waarop dat zal gebeuren is nog onderwerp van discussie. „Vijf termijnen van betalen zou het mooiste zijn", denkt directeur sector middelen P. van Strien. Het is niet uitgesloten dat de gemeen te kiest voor automatische in casso. Welbeschouwd werkt Rei merswaal nu met drie betaalter mijnen. Een nieuwe manier van innen mag de gemeente geen geld kosten. Het gevaar van ren tederving wordt ondervangen door de rekeningen eerder te versturen. Dus wie ervoor kiest de laatste betaling pas te doen in november, moet zijn eerste beta ling eerder overmaken dan hij tot dusver gewend was. Van Strien betwijfelt of het in '97 reeds lukt alle heffingen op één nota te plaatsen. In het huidige systeem krijgen inwoners twee aanslagen, één voor de onroe rend zaakbelasting en één waar op rioolafvoerrecht, reinigings heffing en hondenbelasting zijn samengevoegd. Overigens is het de bedoeling dat de oude wijze van betaling ook mogelijk blijft voor wie dat wil. Volgens FNV-districtsbestuur- der C. Damen is de afgelopen ja ren een flink aantal Zeeuwse ge meenten overgestapt op ge spreide betalingen. „Een paar jaar terug was de situatie nog heel slecht. We hebben er toen nog een keer onderzoek naar ge daan." Damen wijst erop dat niet alleen inwoners maar ook gemeenten baat hebben bij spreiding. „Een automatisch be talingssysteem kost minder. Ge meenten hoeven niet zoveel aan maningen te versturen." foto Willem Mieras Borsele wil in bestemmingsplan Kerkhoek 1 in Hoedekenskerke beginnen met de bouw van enkele woningen. van onze verslaggeefster HOEDEKENSKERKE - Nieuw bouw in Hoedekenskerke moet in de tweede helft van dit jaar weer mogelijk zijn. De gemeen te Borsele wil aan de noordkant van het dorp een uitbreidings wijkje met ongeveer 20 wonin gen realiseren. Twee jaar gele den is al begonnen met het ont wikkelen van het bestemmings plan Kerkhoek 1. Na enige ver traging ligt het op dit moment ter inzage. Twee jaar geleden was het toen malige bestemmingsplan Hoe- dekenskerke-Noord volge bouwd en kwam de gemeente met het ontwerp-bestemmings- plan Kerkhoek 1. De procedure heeft een tijdje stilgelegen, on der meer omdat Borsele moeite had de benodigde gronden te verwerven. Volgens een woord voerder van de gemeente is dat echter niet zo'n punt. „Er be staat wel animo voor bouw grond in Hoedekenskerke, maar het gaat niet om waslijsten." Bo vendien mag het bouwtempo volgens provinciale regelgeving toch niet hoger liggen dan twee tot drie woningen per jaar. In Kentnoek 1 zullen hoofdzake lijk vrije-sectorwoningen verrij zen. De gemeente wil grond gaan verkopen voor vrijstaande hui zen en voor twee-onder-één- kap-woningen. Wanneer geen bezwaren binnenkomen op het bestemmingsplan dat nu ter in zage ligt, kan de gemeenteraad het in april vaststellen. Tenslot te is dan nog de goedkeuring van geputeerde staten nodig. De ge meente Borsele hoopt de tweede helft van 1996 een begin te kun nen maken met de gronduitgifte en het bouwrijp maken van het plan. van onze verslaggeefster 's-GRAVENPOLDER - De ver huur van een kleine licht- of ge luidinstallatie, het uitlenen van sport- en spelmateriaal of het kopieeren van een clubblad. Het is een aantal diensten die het binnenkort op te richten service-steunpunt van het Bor sels Orgaan voor Samenlevings Opbouw (BOS) gaat bieden. Op deze manier wil het opbouw werk vrijwilligers in de ge meente ondersteunen. „De leef baarheid in Borsele leunt ten slotte voor een groot deel op hen", zegt BOS-coördinator Ad Boonman. De gemeente heeft een bedrag van 25.000 gulden aan sociale vernieuwingsgelden uitgetrok ken voor de opzet van het servi ce steunpunt. In februari of maart hoopt het BOS via het jeugdwerkgarantieplan of de ba nenpool over een extra arbeids kracht te kunnen beschikken die het steunpunt gaat beheren. Vervolgens wil het BOS vanaf maart of april het kantoor in 's- Gravenpolder één avond in de week openen van 19 tot 21 uur. Boonman: „Veel vrijwilligers hebben tenslotte overdag een baan." Het steunpunt wil vooral allerlei materiaal verzamelen, waar ver enigingen en andere vrijwilli- gersverbanden wat aan hebben. Boonman denkt aan een video recorder, tenten, onderdelen voor de opbouw van een po dium, sport- en spelmateriaal en een kleine licht- en geluidsin stallatie. Sommige verenigingen beschikken al over zulke spullen en die kunnen ze dan via het BOS aan anderen beschikbaar stellen. Het opbouworgaan wil ook zelf dingen aanschaffen. Een catalogus moet een overzicht ge ven van het in de gemeente be schikbare materiaal. Handboeken Het service-steunpunt krijgt ook de beschikking over een klein informatie- en documenta tiecentrum. Daarin zal het BOS allerlei handboeken en naslag werken opbergen waar de vrij willigers wat aan kunnen heb ben. Boonman noemt als voor beeld een spelenboek of een cï talogus met speeltoestellen. Tenslotte wil het BOS een uitgdkkf breide adreslijst aanleggen van ijgt clubs en verenigingen en van be inkt drijven, personen of instantly o d waar de vrijwilligers wat aai kke kunnen hebben. Boonman be E'r klemtoont dat het BOS i vrijwilligersvacature-bank gaafabe opzetten. Het is dus niet zo da mg* mensen die onbetaald werk zoe ken bij het BOS een bezighen ien kunnen vinden. De vrijwilligers moeten een ne vergoeding betalen voor diensten die het service-steun- punt biedt. Boonman: ,,j» maakt als steunpunt natuurlijl US ook kosten, bijvoorbeeld voc? 1 het maken van kopieën. Maai l we willen het zo goedkoop moge- p lijk houden. Dat is vooral vo« kleine verenigingen van bf no lang." Carnavalsclub Heikant dupe van inbraak HEIKANT - De carnavalsver-P eniging in Heikant is gedupeerd door de diefstal van gereed- schap, geld en tweehonderd li- ter polyester uit een loods aan de Magdalenastraat in Heikant. De vereniging bouwt in de loods haar wagens voor de optocht f De dieven zijn binnengekomen door een deur open te breken. Van een parkeerplaats aan de Bex weg in Sas van Gent werd in g de nacht van dinsdag op woens- dag een aanhangwagen gesto- len. Het gaat om een eenassige aanhanger. Een bewoner van de Pastoor Smulderstraat in Kloosterzande miste woensdag zijn portefeuil le. Deze werd uit zijn woning ge- stolen. Er waren geen braakspo- ren. Een man uit Stekene C deed eveneens aangifte van dief stal van zijn portefeuille. Die be vond zich in zijn kleding in een kleedruimte van het zwembad Jin v in Hulst. Een raamkozijn aan de achter zijde van een woning aan de Co- rellistraat in Terneuzen bleek «ld dinsdag vernield. Vermoedelijkpeke is geprobeerd in te breken. van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert BURGHSLUIS - De Plompe To ren bij Burghsluis wordt moge lijk gerestaureerd en door Na tuurmonumenten ingericht als bezoekerscentrum. Gisteren, woensdag, kwam in het ge meentehuis van Westerschou- wen voor het eerst een ambtelij ke werkgroep bijeen om een plan van aanpak te maken voor de restauratie van het in slechte staat verkerende monument. In de werkgroep zijn de gemeente Westerschouwen, de provincie Zeeland, de Nederlandse Ver eniging tot Behoud van Natuur monumenten en de Juniorka mer Schouwen-Duiveland ver tegenwoordigd. Volgens een Westerschouwse ambtenaar die lid is van de werkgroep, wil Natuurmonu menten in de middeleeuwse to ren informatiepanelen aanbren gen met informatie over het Oos- terscheldegebied en verrekij kers. Wethouder C W Veerhoek wilde gisteren niet op de zaak in gaan. Onderhoud De vereniging heeft kort geleden de inlagen overgenomen van het waterschap. Het gebied staat bovendien op de nominatie te worden aangewezen als Natio naal Park. De toren biedteen pa noramisch uitzicht over het na tuurgebied. De Plompe Toren, het enige overblijfsel van het verdronken dorp Koudekerke. werd twee jaar geleden door de gemeente Westerschouwen gesloten voor bezoekers omdat de houten trap deels verrot is. De gemeente en het Rijk steggelen er sindsdien over wie de toren moet opknap pen. Eigenaar van het monu ment is de Rijksdienst der Do meinen, de gemeente is volgens een exploitatie-overeenkomst sinds 1960 beheerder. Dat bete kent dat de gemeente verant woordelijk is voor het dagelijks onderhoud. De benodigde grote opknapbeurt komt echter voor rekening van de eigenaar, vindt de gemeente. De restauratie is geraamd op drie ton. Om aan de subsidie-eisen van Monumentenzorg te kunnen voldoen, moet de toren worden overgedragen van het Rijk aan een andere instelling, bijvoor beeld de gemeente Wester schouwen of Natuurmonumen ten. De gemeente heeft jaren ge leden al een poging gedaan de toren voor een symbolisch be drag over te nemen. De gemeen te eiste echter dat het Rijk de to ren eerst in goede staat zou her stellen. Monumentenzorg ver goedt slechts een deel van de restauratiekosten. De werkgroep die zich heelt ont fermd over het lot van de toren probeert nu via de provincie een extra bedrag los te peuteren van het ministerie van Landbouw, dat een speciaal potje heeft om het plattelandstoerisme te sti muleren. Met deze en mogelijk andere subsidies en bijdragen van onder meer de Juniorkamer zou de restauratie kunnen wor den bekostigd. Natuurmonu menten wordt verantwoordelijk voor de inrichting en het beheer van het bezoekerscentrum. Baken De toren stamt uit de dertiende of veertiende eeuw en hoorde vroeger bij een van de twee ker ken die het welvarende Koude kerke telde. De kust brokkelde echter steeds verder af en in de tweede helft van de zeventiende eeuw werd het dorp aan de zee prijsgegeven. De gemeente Zie rikzee betaalde in de daaropvol-' gende eeuwen het onderhoud van de toren, die overeind was blijven staan, omdat hij diende als baken voor de scheepvaart. De toren verloor deze functie voor de stad in de loop van de ne gentiende eeuw en raakte in ver val. Het ministerie van Binnen landse Zaken zag de cultuurhis torische waarde van het gebouw in en wilde het in stand houden. De gemeente Haamstede wei gerde echter in te gaan op een verzoek van gedeputeerde sta ten om het eigendom van de to ren over te nemen en zich te be lasten met het onderhoud. Sindsdien is de Dienst der Do meinen eigenaar. In de jaren dertig van deze eeuw werd op initiatief van de burge meester van Noordgouwe geld ingezameld voor een restaura tie. waarbij de toren in zijn oor spronkelijke staat werd her steld. Na de Tweede Wereldoor log herstelde het Rijk de oor logsschade. Daarna kreeg Haamstede de toren in bruikleen. De toren blijft tot minstens me dio 1997 gesloten voor publiek. foto Pieter Honhoff Alle Topmerken onder één dak Professionele bediening Foto Video-apparatuur Ruim aanbod gebruikte apparatuur Personal audio Verrekijkers I-UUR Fotoservice Zelf kleurvergrotingen maken binnen 5 minuten Portretstudio (Vlissingen) I Pasfoto's Prima parkeergelegenheid Foto-/Videocursussen Pinnen f— Aanbieding geldig donderdag 25, vrijdag 26 en zaterdag 27 januari De Plompe Toren bij Burghsluis is nu al een geliefde plek voor vogelspotters. JVC Videocamera GR SX-I Super VHS, hoog oplossend vermogen met 420.000 pixel CCD en beeldverbeterings schakeling HïFi stereo geluid Heldere beelden door het F 1,2 objectief Beeldequalisatie Informatief LCD scherm 10 x zoom. twee snelheden JVC Montagerecorder HR-J425 Showview Long Play, om op een 4 uursband 8 uur op te nemen rSAudio-dub 2 Scart-aansluitingen SQ-J> beeldverbeteraar A/V aansluiting aaq voorkant NTSC-weergave mogelijk JVC Videorecorder HR-J220 498,- JVC GR -AX 200 Videocamera VHS-compactCassette-adapter: direkt af te spelen in uw VHS videorecorder dus zonder gebuik van snoeren 12 x zoom Gewicht 790 gram .Full range autofocus .Titelgenerator Easy Edit, om op een eenvoudige manier te monteren Snapshot en Handmatige WT7- JVC Videorecorder HR-J200* >4<- VHS-systeem Automatische koppenreiniger Express timer voor het eenvoudig pro grammeren NTSC-weergave PAKKET EXTRA JVC-ACCESOIRES; t.w.v. 500,- extra 3 JVC tapes professioneel video-statief luxe videotas Extra JVC Accu 2 jaar garantie JVC Videocamera GR AX 600 120 x digitale stimulator

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 26