Bezoek valt Weizman erg zwaar X ut1 Gouverneur voorkomt executie van vrouw die doodstraf wilde PZC Leger Indonesië zegt ontvoerders te hebben getraceerd buitenland Israëlische president vraagt Duitsland waakzaam te blijven tegen nazisme ■fTwee opvolgers voor Andreas Papandreou taliaanse pers boos op Chirac Kak wil Nederlandse steun voor VN-macht p hoogvlakte Golan Boek lijfarts Mitterrand wekt beroering m/M iMJÊm W Verzet tegen doodstraf voor seksverdachte WOENSDAG 17 JANUARI 1996 Wfll ian onze correspondent lsst ieter van Nuijsenburg m JONN - Het was de eerste keer lat een Israëlische president de eden van het Duitse parlement ■fcoesprak en, zei Ezer Weizman, ■iet viel hem „niet makkelijk". *ïoals ook de reis en het verblijf een land waar „het schreeu- »n van de slachtoffers van het 34' azisme te horen is", hem niet nakkelijk waren gevallen. Maar ik ben hier niet als privé- lersoon maar als vertegen woordiger van Israël". Sn „als president van Israël kan kom de slachtoffers van het na- isme rouwen en hen herdenken naar niet uit hun naam verge- i", aldus de president die zijn pstheren opriep „waakzaam te blijven tegen neo-nazisme en ra cisme". De 71-jarige Weizman sprak de gezamenlijke vergadering van Bondsdag en Bondsraad, de 'Eerste Kamer' en de leden van de Duitse regering toe in het He breeuws, de taal die het „sym bool is van onze wedergeboor te". Zijn rede was vooral een ex cursie door de geschiedenis van het joodse volk, van het begin bij Abraham tot wat bijna het einde was geworden, de moord op zes miljoen joden tijdens de holo caust. Ander land Het tweede deel van zijn toe spraak wijdde de president aan het vredesproces in het midden oosten en waarschuwde tegen te 181' ISiel 19i andic 13 iimitii if (RTR/ANP) - De iriekse minister van defensie jrassimos Arsenis en de voor- oalige minister van industrie Coslas Simitis willen de dood- ieke Andreas Papandreou als 194 iremier opvolgen. De twee poli- 18ici van de socialistische partij telden zich dinsdag officieel ididaat. itis (59), die voorstander is een ingrijpende hervorming de socialistische partij Pa- ok, komt als favoriet uit de opi- iepeilingen om de plaats van apandreou in te nemen. Hij rees dinsdag het besluit van de remier af te treden, waardoor et land uit een politiek vacuüm an komen. De politieke opvat ingen van Arsenis (65) stroken iet die van Papandreou. De 76-jarige Papandreou, die wegens ernstige problemen met zijn hart, longen en nieren al meer dan acht weken in het zie kenhuis ligt, stuurde de Pasok maandagavond een brief met het verzoek een nieuwe premier aan te wijzen. Simitis had lang voordat Papandreou ziek werd al zware kritiek op de autocrati sche regeerstijl van de premier, die de Pasok oprichtte en vijf tien jaar lang een dominante rol in de Griekse politiek speelde. Het comité van de Pasok, het hoogste orgaan van de partij, komt woensdag bijeen om de 170 socialistische parlementariërs officieel op te roepen een nieuwe premier te kiezen. De verkiezing zelf kan donderdag al geschie den. veel optimisme. Ook hier wierp het verleden lange schaduwen, zo zei hij. De ouverture van het histori sche ogenblik mocht Bondsdag presidente Rita Süssmuth voor haar rekening nemen. Süss muth verzeker haar gast dat Duitsland nu een „democratisch land is, dat zijn les uit de poli tieke en morele catastrofe", van het recente verleden had ge leerd. Weizmans rede was het hoogte punt van het vierdaagse bezoek dat vandaag in Dresden wordt afgesloten. Helemaal vlekkeloos is het niet verlopen. Zondag had Weizman, een overtuigd zionist, in Berlijn gezegd niet te begrij pen dat er na de holocaust nog joden in Duitslad willen wonen. Deze uitspraak was de Duitse media aanvankelijk 'ontgaan' en werd pas maandagavond ver meld, nadat er in Israël enige be roering door was ontstaan. Weizman's opmerking was niet alleen tegen het zere been van zijn gastheren, die er het zwijgen toe deden, maar wekte ook irri taties bij de joodse gemeen schap in Duitsland. De voorzit ter van de Centrale Raad der Jo den, Bubis, haastte zich te ver klaren dat het „Duitsland van nu een ander land is". Pensioen Het bezoek van Weizman heeft in elk geval een positief resul taat opgeleverd voor de onge veer 35.000 Duits-sprekende overlevenden van de holocaust die nu in Israël en de VS wonen. Bondskanselier Kohl had hen in 1989 een pensioen toegezegd. Gisteren werd bekend dat men er eindelijk in was geslaagd het conflict over de financiering bij te leggen. De CDU-fractie ging er tenslotte mee akkoord dat de 2.3 miljard mark betaald wordt uit de sociale fondsen. Een deel van de christen-demo craten wilde dat alle burgers een duit in het zakje zouden doen. De tegenstanders vonden het onterecht dat uitsluitend pre miebetalers voor de gevolgen van de oorlog zouden moeten be talen. OME (AFP) - De Franse president Chirac heeft ch in het openbaar afgevraagd of hij wel naar de omende Europese top in Turijn zal gaan. Een arzeling die de Italiaanse media hebben opgevat Is een „nieuwe klap in het gezicht van Italië". Ik weet niet of ik naar Turijn ga voor de Europese p En ik vraag me af met wat er nu allemaal in talie gaande is, of die bijeenkomst er daadwerke- komt". aldus Chirac tijdens de nieuwjaarsre de voor de pers maandag in het Elysée-paleis. ieltaliaanse kranten La Stampa en l'Unita haai en zijn woorden aan. K De top in Turijn op 29 en 30 maart heeft tot doel een begin te maken met het aanpassen van de Euro pese instellingen aan de uitbreiding met landen uit Midden- een Oost-Europa. Frankrijk had al terug houdend gereageerd op het besluit die top te hou den. Zaterdag brengt Chirac een bezoek aan de Heilige Stoel. Daarover heeft hij duidelijk gezegd „niet naar Rome te gaan, maar naar het Vaticaan". Op de agenda staan geen ontmoetingen van de president met Italiaanse politici. De Israëlische president Weizman tijdens zijn rede in het Duitse parlement, links minister van buitenlandse zaken Kinkel, rechts kanselier Kohl. Op de achtergrond foto EPA toa ERliZALEM (ANP) - Neder- ilkf- and moet bereid zijn een bij- P*1 te leveren aan een even- iele vredesmacht op de hoog- lake van Golan. Premier Kok it ti dat dinsdag na zijn ontmoe- zui® ngmet zijn Israëlische collega tres. Israël en Syrië onderhan sien vanaf 24 januari verder hei: ver vrede. Het belangrijkste hetr idstpunt tussen de landen is de ene; olan-hoogvlakte. Israël houdt i«b Tientallen doden bij strijd Somalië MOGADISHU (DPA/ AFP) - Gevechten tus sen rivaliserende mili ties om de stad Burco in het noordwesten van So malië hebben dinsdag aan zestig mensen het le ven gekost. Het bewuste gebied scheidde zich in 1991, in de verwarring die volgde op de val van de Somalische dictator Mohammed Siad Barre, af onder de naam 'Repu bliek Somaliland'. Die is met door de internatio nale gemeenschap er kend. dat gebied bezet sinds 1967 en de Syriërs eisen nu een volle dige en onvoorwaardelijke te rugtrekking in ruil voor vrede. Op de hoogvlakte hebben zich veel Israëlische kolonisten ge vestigd. Kok vindt dat Nederland ook op dit gebied een bijdrage moet le veren, hoewel hij het nog niet in het kabinet heeft besproken. „Maar als het moment daar is, moet Nederland niet de andere kant opkijken", aldus Kok. „Zo als ons land ook op andere mo menten een rol speelt, vind ik dat dat ook hier het geval moet zijn". Kok zal verder na zijn terug komst Nederlandse bedrijven wijzen op de mogelijkheden om aan het werk te gaan in Israël. Een eventuele Arabische boycot van ondernemingen die dat doen, moet niet langer doorslag gevend zijn bij een beslissing, zei hij. „Je moet zorgen datje op re delijk korte termijn voet aan de grond krijgt". Peres toonde zich in het gesprek met Kok zeer geïnteresseerd in een Nederlandse bijdrage aan mogelijke landaanwinningspro jecten voor de kust van het dichtbevolkte Israel. Onderzoek van de Technische Universiteit in Delft heeft volgens Kok „zeer duidelijk de aandacht van Peres getrokken". van onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Francois Mitter rand was gedurende het laat ste jaar van zijn president schap niet meer in staat om te regeren. Dit onthult zijn lij farts, Claude Gubler, in een boek dat vandaag verschijnt. Het boek van Gubler. waarvan delen gisteren door het week blad Paris Match werden ge publiceerd, heeft groot opzien gebaard. Er blijkt uit dat Mit terrand 14 jaar lang over zijn gezondheidstoestand heeft ge logen, hoewel hij bij zijn aan treden plechtig had beloofd volledige openheid van zaken te geven. Nabestaanden van Mitterrand kondigden dinsdag een proces aan tegen de man die van 1981 tot 1994 de arts van de presi dent was. Collega-artsen toon den zich geschokt over het boek, waarin Gubler zijn be roepsgeheim schendt. Mitterrand werd in november 1981, het jaar van zijn aantre den, verteld dat hij prostaat kanker had. De kankercellen, zo luidde de diagnose, waren reeds uitgezaaid naar zijn bot ten. De president zou nog maar drie maanden tot drie jaar te leven hebben. „Dat is dan een staatsgeheim, zei hij tegen mij", aldus Gubler. „En het zou 14 jaar lang een staats geheim blijven". Pas in 1992, toen president SH IÉ ffT; JÉ «Kr SgÉLi «El UT* -•••* 1 lkAfc. Een vrouw leest het artikel over Mitterand in Paris Match. Het weekblad heeft ook twee foto's van de ex-president op zijn sterfbed afgedrukt. Volgens de familie zijn die foto's stiekem gemaakt. foto EPA Mitterrand voor de eerste keer, werd geopereerd, kwam de waarheid aan het licht. Gubler had zijn boek aanvan kelijk eind januari willen uit brengen. Hij zal de royalties van Le Grand Secret hard no dig hebben. Bernard Glorion, de voorzitter van de orde van medici, sloot niet uit dat hem zijn bevoegdheid het vak uit te oefenen ontnomen zal worden. onze correspondent dos de Bruijn ASHINGTON - Guinevere ,arcia wilde dood. Als het aan «rhad gelegen was zij afgelo- nacht in een gevangenis in f Amerikaanse staat Illinois korven aan een dodelijke in- ctie. De 'verdiende' straf voor aar misdaden: de moorden op Ur baby en haar echtgenoot. aar enkele uren voordat het 'Ver was besloot de gouver- ÏUr van de staat, Jim Edgar, n Scheel tegen haar zin haar |ecutie om te zetten in een le- enslange gevangenisstraf. e&enstanders van de doodstraf blensenrechtenstrijders wa- blij, maai- 'Guin' Garcia zal ;f.met gemengde gevoelens ;0Den vernomen. Zij had im- keer op keer te kennen ge- en de voorkeur te geven aan voed boven een lang leven in gevangenis. Maar Edgar Kitte voor de critici die ®Wen dat Garcia het slacht- teh\een leven vo1 seksueel en geweld en dat haar Wens een vlucht was. Een 'zelfmoord' met hulp van de jus titie. Garcia's aanstaande executie zorgde in Amerika al voor veel ophef omdat zij vrouw is. De laatste keer dat Illinois een vrouw executeerde was in 1938. Sinds 1976 - toen de doodstraf in Amerika weer ingevoerd werd - heeft pas één vrouw vrouw de ul tieme prijs voor haar misdaden betaald. In Amerika zitten 46 vrouwen in de dodencel (en 2900 mannen). Maar sinds 1976 zijn al 300 mannen gedood. Meest zon der de protesten die Garcia's executie begeleidden. Een krant schreef dinsdag dat Amerikanen zich 'onbehaaglij ker' voelen bij het idee een vrouw te executeren dan bij de doodstraf van een man. Maar volgens haar aanklagers en de nabestaanden van haar slacht offers mocht dat onderscheid niet gemaakt worden. Als je voor een misdrijf een man en een vrouw niet gelijk straft, dan is geen sprake van recht maar van onrecht. En Garcia stelde keer op keer niet gediend te zijn van haar ongevraagde verdedigers. „Laat me met rust. Blijf uit mijn leven", zei zij vorige week tegen Bianca Jagger, de ex-vrouw van popzanger Mick Jagger. die ac tie tegen de doodstraf voert na mens Amnesty International. „Ik heb deze misdaad begaan, ik ben er verantwoordelijk voor. Ik respecteer de beslissing van het opperste gerechtshof van Illi nois. Ik ben geheel bij mijn ver stand en wijs het recht om in be roep te gaan verder van de hand", stelde zij in een verkla ring. „Dit is geen zelfmoord", zei Garcia. „Ik beroof mijzelf niet van het leven". Maar gouverneur Edgar, die nooit eerder een executie heeft tegengehouden (vorig jaar wer den zes mannen in Illinois ter dood gebracht), gaf toe aan de critici die zeiden dat Garcia niet het 'prototype' is van de moor denaar die de doodstraf ver dient. „Zij verdient het niet om ooit nog op vrije voeten te ko men. maar ik vond de doodstraf voor haar met-juist", aldus Ed gar „Het is niet de taak van de overheid de wensen van een ver oordeelde uit te voeren". Terechte straf Garcia's levensverhaal is schok kend. Toen zij anderhalf was viel haar moeder voor haar ogen dood. Haar vader liet haar in de steek. Zij werd opgevoed door fa milie, waarvan een oom haar haar vanaf haar zesde geregeld verkrachtte. Op haar elfde was zij al aan de alcohol. Toen zij 15 was werd ze prostituee en een jaar later trouwde zij tegen beta ling met een Iraanse student die een verblijfsvergunning nodig had. Er kwam een kind. dat zij ver stikte toen het achttien maan den oud was omdat zij bang was dat het haai- afgenomen zou wor den. Dat werd pas vier jaar later ontdekt, toen men er achter kwam dat zij elk jaar op de ver jaardag van haar baby branden stichtte. Zij kreeg twintig jaar cel. maar werd na tien jaar voor- Extraatjes Euro-ambtenaren STRAATSBURG (ANP) - Hoge ambtenaren van de Europese Unie moeten binnenkort waarschijnlijk net zoveel voor hun au to's, benzine en drank betalen als gewone stervelingen. De voordelen die ze momenteel nog genieten, lijken geen lang le ven meer beschoren. De voorzitter van het Europees Parlement, de Duitser Klaus Hansch, meent dat de voorrechten voor de Euro-ambtenaar niet langer te verdedigen zijn. Hansch heeft dit schriftelijk laten weten aan Nel van Dijk. Eu roparlementariër van GroenLinks. Van Dijk had protest aan getekend tegen een regeling die het topambtenaren van het Europees Parlement mogelijk maakt belastingvrij te tanken. Ook de vrijstelling van btw op auto's en het jaarlijkse belas tingvrije drankenpakket moeten verdwijnen, stelde Hansch. Vuurgevecht India en Bangladesh SYLHET (RTR) - Grenstroepen uit India en Bangladesh heb ben gisteren een vuurgevecht geleverd. Er zijn geen berichten over slachtoffers, maar een woordvoerder van de grensbewa king in Tamabil, in het noordoosten van Bangladesh zei dat „de toestand gespannen is" en dat troepen van beide landen posities innemen in bunkers. De woordvoerder zei dat zijn manschappen het vuur openden, toen India probeerde een bouwwerk neer te zetten in wat hij omschreef als niemandsland. Beide partijen schoten meer dan honderd keer op elkaar. Een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van buitenlandse zaken in New Delhi, zei niets te we ten van een incident aan de grens. Machtswisseling in Sierra Leone FREETOWN (RTR) - Het staatshoofd van Sierra Leone, kapi tein Valentine Strasser, is vervangen door zijn rechterhand ka pitein Julius Maada Bio. Dit heeft de staatsradio in Freetown dinsdag gemeld. Strasser zou het land hebben verlaten. Volgens de radio is Strasser vervangen, omdat hij getracht heeft de Nationale Overgangsraad (NPRC). de feitelijke rege ring van het land. te dwingen enkele decreten aan te nemen, die Strasser in staat zouden stellen aan de macht te blijven. Volgende maand staan verkiezingen op het programma, die het land weer aan een burgerregering moeten helpen. PKK-aanslag in Oost-Turkije ANKARA i AFP) - Elf burgers zijn in het zuidoosten van Tur kije door leden van de Koerdische Arbeiderspartij iPKKi ver moord. Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken meldde dit dinsdag. Het ministerie berichtte dat het hierbij gaat om de eerste aanval van de PKK sinds 15 december, toen de PKK een eenzijdig staakt-het-vuren afkondigde. De slachtoffers reisden in een minibus die door guerrillastrijders werd aangehouden en vervolgens in brand is gestoken. waardelijk vrijgelaten, zij had geen inkomen en geen huis. In 1991 huwde zij een vroegere klant, George Garcia, die haar mishandelde Het huwelijk duurde slechts en kele weken. Toen schoot zij haar man dood. Haar leven was een aaneenschakeling van misbruik en geweld en volgens haar verde digers zijn dat verzachtende om standigheden die tegen de dood straf pleiten. Dat Garcia zelf liever wilde ster ven dan de rest van haar leven in de gevangenis te zitten, komt volgens psychologen door haar turbulente leven. Zij menen dat Garcia niet voldoende toereke ningsvatbaar was om een be sluit als dit te nemen. „Zij werd misbruikt van het vroege begin tot het bittere einde en dat is geen recht", zei psycholoog Har ry Gunn. Maar drie andere psy chiaters oordeelden eind vorig jaar dat Garcia volledig bij haar verstand was. En dat zij een vrouw is mag volgens velen geen verschil maken. Ook talloze mannelijke misdadigers hebben een moeüijke jeugd achter de rug. JAKARTA (AP) - Indonesië weigert te onderhandelen met de Papoea-rebellen die op Irian Jaya 14 gijzelaars vasthouden, onder wie vier Britten en twee Nederlanders. Dat heeft de op perbevelhebber van het Indone sische leger, generaal Feisal Tanjung, dinsdag gezegd. Ook zei hij dat zijn strijdkrachten de ontvoerders op het spoor zijn. De ontvoerders lieten dinsdag een vrouw en haar baby vrij. Rebellen van de Vrij Papoea Be weging (OPM) ontvoerden op 8 januari vanuit een afgelegen dorp in de jungle op Irian Jaya 26 personen, onder wie vier Brit ten, twee Nederlanders, een Duitser en 19 Indonesiërs. Afge lopen zaterdag wisten Indonesi sche soldaten negen Indonesiërs te bevrijden en maandag werd de Duitser tijdelijk vrijgelaten om met de autoriteiten te onder handelen. Dinsdag kwam de In donesische Jacobus Mindipa. met haar baby vrij. De rebellen strijden voor autonomie voor de IFOR voorkomt sabotage in Sarajevo SARAJEVO (RTR/AFP) - Fran se troepen hebben posities inge nomen bij gas-, water- en elek triciteitsinstallaties in Sara jevo om deze te vrijwaren voor sabotage door Bosnische Ser viërs. De Franse militairen van de vredesmacht IFOR gingen dinsdagochtend vroeg hiertoe over, uit vrees voor „wanhopige acties van bepaalde Serviërs" in Servische wijken van de Bos nische hoofdstad. De wijken komen tot woede van de Bosnische Serviërs op grond van het vredesakkoord van Day ton binnenkort onder bestuur van de voormalige vijand, de door moslims gedomineerde centrale regering. De Hoge VN-Commissaris voor de Vluchtelingen. Sadako Ogata verwacht dat de terugkeer van de 2.5 miljoen Bosnische vluch telingen gepaard zal gaan met „enorme problemen". Zij pre senteerde dinsdag in Genève voor vertegenwoordigers van veertig landen en twintig inter nationale organisaties haar ge detailleerde plannen voor de re patriëring en herhuisvesting van de sinds 1992 gevluchte Bos- niërs. in 1963 door Indonesië ingelijfde voormalige Nederlandse kolonie en eisen het vertrek van de Indo nesische troepen. Generaal Tanjung verklaarde dat men niet voor terreur zal bui gen en dat er geen onderhande lingen met de ontvoerders ko men. „De rebellen zijn ook men sen en moeten weten hoe ze de gijzelaars dienen te behandelen. We zien wel wat er gebeurt", al dus Tanjung. Jakarta heeft 300 man troepen naar Irian Jaya gestuurd die on der leiding van president Suhar to's schoonzoon generaal Pra- bowo in de jungle op zoek zijn naar de rebellen en hun gijze laars. De ontvoerde Europeanen zijn medewerkers van het We reld Natuurfonds en deden op Irian Jaya onderzoek naar de flo ra en fauna. t. metaal op polen - geschikt voor hangslot - met onlluchtingssleuven - hoedenplank en garderoberail! 184 x 63 i 50 cr ES3 - lichtgrijs metaal met slot - blokkeerlnrlchllng k" - A4/lolio/gr lollo i 2 laden 3 laden 4 laden - HUK IH'K bij 24 stuks p st. i koppelitre mtnennp 17 50 Kantoormeubelen mm»» Van Dooren bv 'S-HERT0GENB0SCH - Ind tiri 0« Rietvelden TT 073-6218771 In 073 6214740 SITTARD AMSTERDAM (GPD) - De dood straf gaat 'een beetje te ver'. ChildRight Worldwide, de orga nisatie van Nobelprijswinnaars die vecht voor de rechten van kinderen, wil daarom dat de 23- jarige Nederlander die op de Fi lippijnen is opgepakt op ver denking van seksuele handelin gen met jonge meisjes wordt uitgeleverd aan Nederland. Hij zou dan hier moeten worden berecht in plaats van op de Filip pijnen. De organisatie heeft in een brief aan de Nederlandse re gering gevraagd in de uitwijzing van de Nederlander te bemidde len. „Op die manier zou de zaak als een goed voorbeeld kunnen die nen", zegt een woordvoerster van ChildRight. Sinds de Neder landse wet onlangs is aange scherpt zou de verdachte kun nen worden vervolgd op grond van seksueel misbruik van kin deren en het maken van kinder porno. De seksuele handelingen die de Nederlander samen met een Duitser zou hebben ge pleegd. zijn door hen ook op beeld vastgelegd. Het is de eer ste keer dat een Nederlander op deze verdenkingen in een ander land is aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5