Reparatie Monument wordt moeilijk karwei 1 Hoezo, Zwolse duiven in paté? PZC PZC -ombudsman Nederlands vlaggetje op bomberjacks... achtergrond Bisschoppen vroegen om veroordeling holocaust Jeltsin hoeft van nieuwe Doema geen steun te verwachten het weer in zeeland h en in europa snelheidscontrole WOENSDAG 17 JANUARI 1996 door Wim de Wagt Op Tweede Kerstdag vielen er zomaar brokstukken van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam. Opschud ding alom. Omdat het niet bij een paar stukjes bleef en het ge denkteken van de ene dag op de andere aan spontane vergrui zing leek te lijden, stelde de ge meente Amsterdam een onder zoek in. Hieruit bleek dat het oorlogsmonument dringend, zeer dringend, aan herstel van de natuurstenen onderdelen toe is. Het gedenkteken een schep ping van de beeldhouwer John Radecker en de architect J. J. P. Oud - werd op 4 mei 1956 ont huld. Wat voor de eeuwigheid bedoeld was. vertoont evenwel reeds op 40-jarige leeftijd ern stige tekenen van verval. Inmid dels is een 'denkgroep' in het le ven geroepen, waarin diverse deskundigen zitting hebben, zo wel van de gemeente Amster dam als de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en enkele on afhankelijke experts. Verwacht wordt dat over enkele weken duidelijk zal zijn voor welke behandelmethode moet worden gekozen om het monu ment te behoeden voor verdere achteruitgang. Hoeveel de nood zakelijke restauratie uiteinde lijk gaat kosten, en wie die mag gaan uitvoeren, is uiteraard nog niet bekend. Voorlopig wordt druk gespecu leerd over de oorzaken van de malheur. Echte kenners roeren zich in de media, zij aan zij met zelfgekozen deskundigen. Want het Nationaal Monument is van ons allemaal, zoals het lijden in de Tweede Wereldoorlog onze gemeenschappelijke erfenis is. Scheuren Het probleem wordt gevormd door de travertinnen onderde len, die scheuren en barsten ver tonen, waardoor ze gaan loszit ten. Sommigen beweren dat Ra decker en Oud hadden kunnen weten dat dit zou gaan gebeu ren. Van travertijn een po reuze Italiaanse kalkzandsteen is bekend, dat het niet lang standhoudt in een vochtig kli maat zoals dat van Nederland. Voeg daarbij de luchtvervuiling, en genoeg externe factoren zijn voorhanden om de aantasting van het kwetsbare natuursteen te verklaren. „Travertin is weliswaar van zichzelf vochtbestendig", zegt de technisch voorlichter bij het overkoepelende Bedrijfschap Natuursteenbedrijven in Den Haag, Vijftigschild. „Maar het probleem bij het Dam-monu- ment is, dat het travertin hier massief is verwerkt, in dikke la gen van drie, vier centimeter. Dit is niet bevorderlijk voor een goede natuurlijke waterhuis houding. Daarbij komt dat we een periode achter ons hebben van meer dan tachtig dagen met een relatief hoge vochtigheid en behoorlijke vorst. En ook de be handeling tegen graffiti heeft de steen geen goed gedaan." Volgens Vijftigschild zal het niet eenvoudig zijn om een adequate restauratiemethode te vinden, die ook op de lange duur het voortbestaan waarborgt. „Er zijn meer dan tweehonderd ver schillende soorten travertin. Je zou moeten uitzoeken welke soort Radecker heeft gekozen. Maar zelfs als je een kopie van het monument maakt in dezelf de steen, krijg je het probleem over vijftig jaar weer op je bord. Het wordt, denk ik, een zeer kostbare geschiedenis." Roomkleurig Het is moeilijk voorstelbaar dat Radecker, die werd geschoold in een beproefde, ambachtelijke traditie en vertrouwd was met de toepassing van dergelijke materialen, niet wist wat hij deed. Aangenomen wordt dat hij voor deze natuursteen koos, en niet voor een duurzamer mate riaal als graniet, omdat hij de milde, roomkleurige aanblik van travertijn zo geschikt vond voor een monument voor de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog. Zonder twijfel is het oorlogsmo nument een weloverwogen, zorgvuldige behandeling waard. Het is samengesteld uit meer dere onderdelen. De beroemde trappen - ooit de droom van menig damslaper - vormen als het ware de sokkel. Rond een centrale obelisk hakte Radec ker nogal pathetisch aandoende beeldengroepen, die 'de Vrede' symboliseren. Daaraan zijn en kele dichtregels toegevoegd, als ook twaalf urnen met aarde uit de (toen nog) elf provinciën plus Indonesië. Zoals gezegd deed Radecker het werk niet alleen. Het Dam-mo- nument is letterlijk een totaal kunstwerk, een Gesamtkunst- werk. Architect Oud (1890-1963) assisteerde bij de hoofdopzet, de maatverhoudingen en de uitge kiende stedebouwkundige si tuering. Oud, een generatiege noot van Radecker, had zich in de jaren twintig ontpopt als een van de belangrijkste vernieu wers van de Nederlandse archi tectuur. Maar na de Tweede We reldoorlog zwenkte hij naai- een ouderwetse, grootse monumen taliteit. Dat kwam in dit geval goed uit. Oorlogsmonumenten hebben per definitie een behou- De Nederlandse bisschoppen hebben in mei 1943 in een brief paus Pius XII gevraagd openlijk te protesteren tegen de joden vervolging door de nazi's. Dat zei de historicus Ton van Schaik dinsdag in het televisieprogramma Studio RKK. Van Schaik, die het bestaan van de brief ontdekte tijdens zijn onder zoek voor een boek over aartsbisschop J. de Jong, noemt het schrij ven opmerkelijk. „We hebben van geen enkel ander episcopaat ook maar een aanwijzing dat zoiets gebeurd is. We weten nu dat er min stens één episcopaat in Europa is geweest dat gewacht heeft op een protest uit Rome." Van Schaik heeft in de archieven van de bisdommen geen afschrift van de brief kunnen vinden. Uit de correspondentie tussen Geer- dinck, de rechterhand van aartsbisschop de Jong, en diens collega in Den Bosch leidt hij af dat De Jong de brief in mei 1943 heeft ver stuurd. dende signatuur. Zoveel moge lijk mensen moeten zich er in kunnen vinden. Zeker in zijn tijd werd Radecker beschouwd als een van de meest begaafde beeldhouwers. Tegen woordig wordt hij gerekend tot de zogenaamde 'bevrijders' van de Nederlandse beeldhouw kunst uit de ondergeschiktheid aan de architectuur. Enkele kri- tikasters daargelaten, werd het destijds dan ook als juist beoor deeld dat de opdracht terecht kwam bij de man die de pater fa- milias was van een hele genera tie beeldhouwers, zoals Lamber- tus Zijl, Hildo Krop, John Polet en Mari Andriessen. De toenma lige directeur van het Stedelijk Museum. Willem Sandberg, noemde Radecker zelfs 'de ko ning der Nederlandse beeldhou wers'. Ondanks de aanvaarding door de Nederlanders van het ge denkteken, is in de loop van de tijd ook wel de vraag gesteld in hoeverre het nu werkelijk een nationaal monument is. En of het niet in de eerste plaats van Amsterdam is. Beeldhouwer Mari Andriessen karakteriseer de John Radecker zelfs als een Amsterdamse kunstenaar bij uitstek. Exotisch Wanneer hij aan Radecker dacht, bekende Andriessen, dan zag hij het vooroorlogse Amster dam voor zich, het exotische Amsterdam waar de joodse be volking 'het zout en de peper' in was. En misschien wel voor die voorgoed verdwenen wereld, voor dat 'voor eeuwig door de nazi's verscheurde Amsterdam', richtte Radecker zijn monu ment op, is de teneur van An.- driessens herinneringen aan zijn vriend en collega. Overigens, de eerste maal dat bij het monument een dode werd herdacht, ging het om het over lijden van de maker zelf. John Radecker stierf op 70-jarige leef tijd op 12 januari 1956, vier maanden voor de onthulling. De lijkstoet hield op die winterdag een moment stil bij het in aan bouw zijnde gedenkteken. Het moet een indrukwekkende ge beurtenis zijn geweest. De arbei ders onderbraken hun werk en stelden zich op het trottoir op om de meester-steenhouwer een laatste groet te brengen. Het Nationaal Monument bouw in 1956. van onze correspondent in Moskou Hans Hoogendijk Buiten het parlements gebouw in Moskou de monstreerden dinsdag zo'n 70 echte oude communisten. Zwaaiend met Sovjetvlag- gen, portretten van Stalin in de hand, trotseerden ze de kou in Moskou. „Jeltsin is een verrader. Het Tsjetsjeense en Russische bloed druipt van zijn han den. We haten hem", riepen ze. Niet meer dan 20 pro- Jeltsin demonstranten ver dedigden de Russische pre sident. Pantserwagens voor de ingang, de lopen van het geschut dreigend gericht op voorbijgangers, illustreer den dat het in Rusland dezer dagen alles behalve rustig Binnen in doema. het Russi sche parlement, ging het er op de eerste zitting van het nieuw gekozen parlement ook warm aan toe. De stem ming was bepaald niet ten gunste van Jeltsin. Slechts een handvol afgevaardigden applaudiseerde nadat de erevoorzitter, per definitie de oudste afgevaardigde, dinsdag de begroetings- boodschap van de president had voorgelezen. Het telegram van minister president Tsjernomyrdin kwam helemaal niet aan bod. Toen erevoorzitter Gri- gori Galazi van Tsjernomyr- dins partij 'Ons Huis Rus land' wilde beginnen met het voorlezen van de tekst, rie pen afgevaardigden: „Dat weten we al". Daarop zei Ga lazi: „Dan doe ik het niet". Wel werd even later een mi nuut stilte in acht genoemen voor de slachtoffers van het gijzelingsdrama in de Zuid- russische republiek Dage stan. Kritiek De reacties waren kenmer kend voor de onvrede onder de parlementariërs over de manier waarop de Russische leiding het gijzelingsdrama aan heeft gepakt. Jeltsin nam niet alleen een groot mi litair maar ook politiek ri sico door maandag te beslui ten een gewelddadig einde te maken aan de gijzeling. Van links tot rechts hagelt het kritiek. Alleen de ultra-na tionalist Vladimir Zjirinovs- ki had enkele goede woorden over voor de ingrijpen door Jeltsin. De liberalen, die een sleutel positie innemen in het nieuwe parlement, willen dat zowel de president als de regering Tsjernomyrdin ver trekt. „We beleven een nieuw bloedig hoofdstuk in de misdadige oorlog in de Kaukasus die Jeltsin en Doedajev (de Tsjetsjeense leider) op hun geweten heb ben", luidde hun oordeel. De communisten, veruit de sterkste fractie in de nieuwe Doema, zeiden ook alles be halve onder de indruk te zijn van het optreden van Jelt sin. Hun fractievoorzitter Zjoeganov, net als Javlinski kandidaat voor het presi dentschap, zei: „Het zou be ter zijn voor zowel Boris Jelt sin als voor het land. indien hij gezien zijn gezondheids toestand niet opnieuw kan dideert. Iedereen zou daar begrip voor hebben zeker na de gebeurtenissen rond deze gijzeling". Bankroet „Jeltsins regering en zijn po litiek zijn compleet bank roet. Hij heeft gefaald op alle punten. De president die zichzelf de garantie noemt voor de grondwet kan niet eens het eerste recht van de mens garanderen, namelijk om veilig te leven", aldus Zjoeganov in een verwijzing naar de gijzelingen. Ook andere politici die me nen een kans te hebben in ju ni tot president te worden gekozen vielen Jeltsin hard aan. Nog heeft Jeltsin niet besloten of hij kandideert voor een tweede ambtster mijn maar ais het gijzelings drama in Dagestan op een fiasco uitloopt zijn zijn kan sen vrijwel nihil. Zijn tegenstanders stellen hem niet alleen verantwoor delijk voor het begin van de oorlog. 13 maanden geleden, maar ook voor zijn onvermo gen de strijd te beeindigen. Tienduizenden Russische soldaten en Tsjetsjeense burgers zijn om het leven ge komen bij de strijd, honderd duizenden hebben huis en haard verloren. Het Russi sche volk verlangt dat er ean einde komt aan deze bloe dige. miljarden verslindende oorlog. Lezers kunnen bij de PZC-ombudsman terecht met hun vragen, opmerkingen en klach ten over de inhoud van de krant. Van maandag tot vrijdag is hij elke ochtend tussen 9.30 en 12.00 uur rechtstreeks te bereiken onder telefoonnummer 0118-484401. Brieven zijn welkom op het adres: PZC-ombudsman, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Kees van der Maas Soms haalt een nieuwtje de voorpagina van de krant, dat voor lezers een hoog gehalte aan uit-de-lucht-gegrepen lijkt te hebben. Letterlijk. Dat was het geval met het bericht onder het kopje 'Duiven in pate' (PZC 13 december). Voor de goede orde en voor de curiositeit herhaal ik de inhoud hier even: „De kans is groot dat iemand die met de feestdagen Franse paté eet, zit te smullen van voedsel waarin Zwolse stads duiven zijn verwerkt. De afgelopen weken zijn voor dit doel in de Zwolse binnenstad namelijk 2.Ö00 duiven gevangen of afge schoten". Punt, einde bericht. Verbazing in de wereld van de duivenhou- ders. Een lezer aan de lijn met de vraag: „Waai- slaat dit nu eigenlijk op?" Voor hem is dit bericht erg onvolledig en geeft het een overtrokken voorstelling van zaken. „Im mers: in vage bewoordingen wordt van alles en nog wat gesuggereerd. De twee zinnen waaruit het bericht bestaat wekken de in druk dat Franse pate-makers de Zwolse bin nenstad ongehinderd tot jachtgebied heb ben kunnen verklaren om hun produktie voor de feestdagen uit de lucht te schieten. Elke nadere uitleg ontbreekt. Is zo'n bericht alleen bedoeld voor smeuïgheid? In elk ge val levert het meer raadsels dan informatie". Ik kan een heel eind met deze lezer meegaan. Wanneer ik het bericht nog eens overlees kom ik - mét hem - tot de conclusie dat er heel wat aan ontbreekt. Wie hebben die 2000 duiven gevangen of afgeschoten? Waarom is dat gebeurd? Heeft de gemeente hiertoe op dracht of toestemming gegeven? (Het waren Opgehokt, niet afgeschoten. toch 'stadsduiven'). Hoe en waar hebben de ze duiven hun weg naar de horeca gevon den? Was dat een legaal of een clandestien traject? Het bericht geeft op al die vragen geen antwoorden. Daarom mijn licht maar eens opgestoken in Zwolle. Een ambtenaar van de afdeling mi lieubeheer legt uit dat het hier ging om een actie tegen de overlast die verwilderde dui ven in de binnenstad veroorzaken. Met hun uitwerpselen besmeurden ze gebouwen en winkels; waren ze een plaag geworden voor de plaatselijke overheid, de middenstand en het koperspubliek. Daarom was in gezamen- Robbert de Bree heeft met vijf andere scholieren van de RSG Professor Zee man in Zierikzee op uitnodiging van de PZC-redactie eind vorig jaar deelgenomen aan een groepsgesprek over politiek. En daarvan verscheen op 2 december, in de ru briek Trends, een samenvatting in de krant. Het ging in die discussie ook over vandalisme en over jongelui die bomber jacks dragen met een Nederlands vlaggetje, onder meer bedoeld om buitenlandse mede scholieren te intimideren. Volgens de verslaggeefster heeft Robbert gezegd dat hij het dragen van zo'n Neder- lands vlaggetje op de bomberjacks een ui ting van trots vindt, maar de Zierikzeese scholier is het met die weergave van zijn woorden niet eens. Hij voelt zich zo ten on rechte gemanoeuvreerd in de hoek van men sen die steun of sympathie opbrengen voor extreem rechtse figuren, terwijl hij zich van dergelijke lieden juist volledig distantieert. Bij de hoofdredactie van de PZC heeft hij zich erover beklaagd dat zijn opmerkingen veel te ongenuanceerd in het verslag zijn te rechtgekomen: de bredere samenhang van wat hij heeft gezegd zou ontbreken. Robbert eiste een rechtzetting van de krant. Aan dat verzoek is geen gevolg gegeven; de hoofd redactie vond dat uit de opbouw van het ar tikel wel degelijk het grotere verband bleek waarin Robberts woorden pasten. De Zierikzeese scholier was met dat ant woord niet tevreden en klopte aan bij de om budsman van de krant. In een brief legt hij uit dat hij er in het groepsgesprek met de verslaggeefster slechts op heeft gewezen dat het dragen van een Nederlands vlaggetje op bomberjacks niet per definitie direct mag worden beschouivd als zijnde een vorm van discriminatie, maar dat bijvoorbeeld zo een vlaggetje aan zou kunnen geven dat men trots is op het Nederlanderschap. Het is het taalgebruik van de toekomstige politicus, die een riskant onderwerp aan roert, maar er tegelijk met zijn formulerin gen voor zorgt dat hij zich daar geen buil aan kan vallen. Misschien heeft Robbert teveel verwacht van een handzame samenvatting in de krant over een uitvoerig groepsgesprek en vindt hij daarom dat zijn woorden niet voldoende evenwichtig uit de verf zijn geko men Een rectificatie zou overigens pas op Avondspreekuur van Ombudsman De PZC-Ombudsman houdt van avond (woensdag) weer zijn telefo nisch spreekuur. Lezers kunnen van 18.30 tot 20.00 uur met hun opmerkin gen, vragen en klachten over de krant bij hem terecht op het rechtstreekse telefoonnummer (0118i-484401. Vandaag Een hogedrukgebied met cen trum boven West-Rusland en de Baltische staten verplaatst zich naar Rusland. Dit zorgt ervoor, dat de zuidelijke aanvoer van zachte lucht overgaat in een zuidoostelijke aanvoer van kou dere lucht. Dit zal overdag nog niet zo te merken zijnwant het kwik loopt nog op naar 7 gra den. Dit met een zwakke zuid tot zuidoosten wind en veel zon. zal nog steeds aangenaam aanvoe len. Vanochtend vroeg zijn er nog enkele mistbanken, maar deze verdioijnen geleidelijk. Wel blijft het nevelig. Vanavond en vannacht is het opnieuw vrijwel onbeivolkt en de temperatuur daalt naar plaatselijk -1 graad. Daar waar de lucht over water ivordt aangevoerd, blijft de tem peratuur net boven het vries punt, maar er is overal vorst aan de grond. In Oost-Zeeland kun nen plaatselijk nog mistbanken gevormd ivorden. Hier kan het glad zijn door aanvriezende mist. Nautisch bericht Wind: zuid tot zuidoost, krim pend zuidoost, zwak tot matig, 2 tot 3 Bft., zicht: slecht tot matig, temperatuur kustwater: 3 tot 4 graden, afwijking waterstan den: geringe verlagingen, maxi mum golfhoogte monding Schei- des: minder dan een halve me ter. Vooruitzichten Voor morgen: centrum hoge drukgebied boven Finland vrij wel stationair. De zuidoostelijke aanvoer van koudere lucht komt nu echt op gang. De tempe ratuur overdag tussen 1 en 2 graden. Het is zonnig en nevelig. Vanavond en vannacht is het i in Amsterdam tijdens de foto G PD lijk overleg besloten om een duivenvanger uit Kampen in te huren, die de verwilderde duiven in vangkooien heeft gelokt of heeft afgeschoten. Ophokplicht Wat Zwolle deed is dus te vergelijken met de manier waarop in Zeeland jaarlijks geduren de een aantal weken jacht wordt gemaakt op wilde en verwilderde duiven, die grote schade aanrichten aan land- en tuinbouwge- wassen. De georganiseerde landbouw, ja gersverenigingen, bonden van postduiven- houders, provincie en gemeenten werken dan samen. In zo'n periode stellen gemeen ten doorgaans een ophokgebod in voor post duiven. Verstandige duivenhouders weten dan waar ze aan toe zijn en houden hun die ren binnen. Vorige week werd in de duiven- rubriek van deze krant melding gemaakt van de ophokperiode 1996. Niks nieuws dus eigenlijk. Wat was er dan zo bijzonder aan de Zwolse actie, dat ze aanlei ding was voor een bericht op de voorpagina van de PZC? In Zwolle is enige commotie ontstaan over een interview met bedoelde duivenvanger, waarin deze verklaarde dat hij de gevangen en afgeschoten duiven zou doorverkopen aan een Frans paté-bedrijf. Daarin voelde hij zich en was hij natuurlijk ook volkomen vrij. Over die details en bovengenoemde achter gronden zweeg het bericht. Daardoor riep het eigenlijk meer vragen op dan het beant woordde. En zoiets ondergraaft, de waarde van de informatie, zeker als de redactie deze een plaatsje gunt op de voorpagina van de krant. zijn plaats zijn geweest als hij inderdaad per tinent onjuist was geciteerd, maar daarvan was geen sprake. Voor een ander argument uit Robberts brief ben ik gevoeliger. Hij schrijft: „Voor mij is minstens zo belangrijk dat de zinsnede over het dragen van Nederlandse vlaggetjes op bomberjacks een suggestie oproept die mij geheel ten onrechte in een kwaad daglicht stelt". En dat wil ik hem graag helpen ontze nuwen. <nd helder en vriest het licht met nima tussen -1 en -3 graden. zuidoost tot oosten ivind is 5 tot matig. 1 tot 3 Bft. Voor vrijdag tot en met zond middag temperaturen streeks het vriespunt, 's Nm lichte vorst met minima tusst |a" en -3 graden. Vrijwel onbem. met een zuidoost tot oostem lf). zwak tot matig, kracht 1 tot3 uur Woensdag, 17 januari Vlissingen 10 52 1 90 23.2J »en Terneuzen 11.15 216 234: Bazi Bath 12 09 259 Roompot-buiten 10 55 1 46 23.31 Zierikzee 12.05 142 - Yerseke 12.05 152 - Philipsdam-West 12.10 159 - Donderdag, 18 januari Vlissingen 11.55 213 - Temeuzen 12.15 241 - Bath 00.45 271 131; Roompot-buiten 11 50 164 Zierikzee 00.45 147 13.fi Yerseke 00.45 157 13.1: Philipsdam-West 00 45 163 13.ft Woensdag, 17 januari Vlissingen 04 36 152 17.1 Terneuzen 05.00 162 174 Bath 05.56 185 18(1 Roompot-buiten 04.40 114 171 Zierikzee 05.40 119 18.2: Yerseke 05.45 124 18.1 Philipsdam-West 05 40 127 185 Donderdag, 18 januari Vlissingen 05.50 169 181; Terneuzen 06.16 179 18,51 Bath 07.16 204 194$ Roompot-buiten 05.40 125 18); Zierikzee 06.55 129 19,2: «e|(| Yerseke 06.55 134 193. Philipsdam-West 06 55 136 19.5 an e a:: i ZON EN MAAN 18 JANUARI Zon op 08.39 onder',. Maan op 06.12 onder Mm rem et la Vooruitzichten H hogedruk Geleidelijk iets frisser; dag 15 graden. Italië: Flinke perioden en droog. Met name in vlakte kans op mist. meest tussen 8 en 14 hardnekkige ger. Griekenland en Kreta: het oosten en zuiden den een eerst gen. Naar het meer zon en droger, iets boven het vriespunt noorden tot 10 in het ten. Turkije en Cyprus: den en af en toe regen, inhf nenland ook sneeuw, westen ook opklaringen en< meeste plaatsen droog. In noorden en westen een st koude noordenwind. Mi van een graad of 2 op de Da nellen tot 16 op Cyprus. Duitsland: Plaatselijk zon.i ook gebieden met hardnekl mist of laaghangende be king. Overwegend droog.' dagtemperatuur in' het n» oosten rond, elders net lx het vriespunt. Zwitserland: Perioden me! en bijna overal droog. Voon de Zwitserse Hoogvlakte g< den met hardnekkige mist peratuur overdag in de d +4 graden. Oostenrijk: Rustig en vr overal droog. Zonnige pe« maar hier en daar ook hart kige mist of laaghangend wolking. Middagtemperattf de meeste dalen het vriesp'. •l-,jk)lan- Weerrapporten 16 januari 19* Amsterdam mist Athene half bew Barcelona zwaar bew Berlijn zwaar bew Boedapest onbewolkt Bordeaux zwaar bew. Brussel zwaar bew Genève zwaar bew.' Helsinki ijzel Innsbruck onbewolkt Istanbul sneeuw Las Palmas zwaar bew Lissabon half bew Locarno onbewolkt Londen mistbanken Luxemburg mist Malaga half bew. Mallorca licht bew. Malta half bew.' Moskou sneeuw Munchen moteneeuw Nice zwaar bew Oslo zwaar bew Parijs onbewolkt Praag zwaar bew. Rome onbewolkt Wenen motóneeuw Zurich zwaar bew' Bangkok onbewolkt De politie kondigt voor vandaag de volgende aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Plaatselijk mist. Verder in het oosten hier en daar zon; naar het westen toe meer bewol king en vooral in Ierland en Schotland af en toe regen. Mid- dagtemperatuur 7 maar in Ier land eerst nog 10 graden of meer. België en Luxemburg: Rustig en droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewol king. Vooral later op de dag zon nige perioden. Geleidelijk iets kouder; donderdag maxima 3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden maar hier en daar ook mist. Naar het westen toe ook wolkenvelden en in Bre- tagne mogelijk wat regen. Van het oosten uit geleidelijk lagere temperaturen. Donderdag ma ximumtemperatuur 6 graden, in het uiterste westen nog dicht bij 10. Portugal: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Voor al in het noorden eerst nog af en toe zon. Middagtemperatuur uiteenlopend van 10 graden in het. binnenland tot 16 aan de kusten. Spanje: Wolkenvelden en vooral in het zuiden en oosten af en toe regen of een bui. In het noorden ook zonnige perioden. In het bin nenland maxima 9 graden, langs de kusten 15. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en mogelijk en kele buien, soms met onweer. Op de zuidstranden meer zon en droger. Maxima 21 graden, aan de noordzijde van de eilanden frisser. Marokko: Westkust: wisselend bewolkt en enkele regen- of on weersbuien, eerst vooral in het zuiden, later juist in het noor den. Middagtemperatuur 17 gra den. Tunesië: flinke zonnige perio den. Donderdag meer bewolking en later mogelijk een bui. Tame lijk fris met maxima 15 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig en over wegend droog weer met flinke zonnige perioden. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Mid dagtemperatuur 10 graden; aan de voet van de Pyreneeën plaat selijk wat warmer maar in gebie den met hardnekkige mist juist lagere maxima. Mallorca en Ibiza: Naast zon en ook wolkenvelden en kans op een bui, later misschien met on weer. Eerst tamelijk veel wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4