iZalm belooft rampenver zekering Verdachte balpenmoord vrij 1 PZC "Wat mij betreft is de Rekening Coulant'de meest efficiënte zakenrekening voor ondernemers." Sociale fondsen teren snel in op vermogen Kruiend ijs omstuwt vuurtoren Marken Melkert past regels kinderarbeid aan na kritiek van PvdA en D66 VVD bang voor extra bezuinigingen na belastingtegenvaller binnenland WSÊÊÊÊSÊÊBKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm WOENSDAG 17 JANUARI 1996 DEN HAAG (ANP) - De be schikbare vermogens van de sociale fondsen dalen in een hoog tempo. Uit gegevens waarover staatssecretaris Linschoten van sociale zaken sinds enkele dagen beschikt, blijkt dat het totaal beschik bare vermogen is afgenomen van zo'n 13 miljard gulden be gin 1995 tot minder dan 7,5 miljard eind september. Voor september komend jaar voorzien de fondsen een ver dere achteruitgang met een kleine twee miljard gulden. In middels heeft het werkloos heidsfonds al over geheel 1995 rente moeten betalen over le ningen om een negatief vermo gen (schuld) van 2,2 miljard be gin 1995 en 3.4 miljard eind sep tember van dat jaar op te van gen. Het fonds betaalt de ww inmiddels deels met bankkre diet, terwijl de ww-premie deels naar de geldschieters (banken, institutionele beleg gers) gaat als rentevergoeding. De ww-uitkeringen lagen in het derde kwartaal van 600 miljoen hoger dan in juli voorzien. Bij de ziekengeldkassen is het vermogen vorig jaar afgeno men van 2,2 miljard op 1 ja nuari tot 1.9 miljard eind sep tember en 0.9 miljard op 31 de cember. Ook bij de aow-kas doet zich een aanzienlijke ver- mogensintering voor. Vorig jaar januari zat er 3,7 miljard in kas, eind september was dat 2.8 miljard en voor september 1996 wordt uitgegaan van 1,2 mil jard. Bij de arbeidsongeschiktheids fondsen (aof en aaf) name het vermogen af van een kleine 2.5 miljard begin januiari 1995 tot ruim 1.5 miljard eind septem ber. Voor dit jaar is een be scheiden verbetering tot 1,6 miljard eind september voor zien. ur: 5' 8N HAAG (GPD/ANP) - Er ;omt een door de overheid be- aalde wettelijke schaderege- V' ling voor door aardbevingen en en: iverstromingen getroffen bur- foiil crs en bedrijven, zo heeft mi- )rdt lister Zalm (financiën) de Ka- fou ler gisteren beloofd. Daarbij >pe loeten de getroffenen wel een [e igen risico betalen. De regeling omt in de plaats van een ver- Ij? lichte landelijke rampenver- [kering. Het kabinet ziet daar -n a forse kritiek van de Raad van State vanaf. Tdi orj Sim noemde deze kritiek dins- tuv ag „fundamenteel". Hij wees pri'n ropdat ook een deel van de Ka- ner al twijfels had bij het plan. )e minister zal het kabinet nu oorstellen met een andere wet- wt: olijke regeling te komen. uk De nationale rampenverzeke- ver ing had al begin dit jaar inge- n° oerd moeten worden. De verze- m eing zou betaald worden door ^0r~ aopslag van f 12,50 op elke in- oedel- en opstalverzekering. In en half december aan het kabi- nie: et gericht advies wijst de Raad ver- ran State het idee van de hand m iedereen premie te laten be- alen voor een risico dat slechts erin en minderheid loopt. Daarbij »eni enkt men vooral aan het risico ,]eVl m wateroverlast, lui ^.emje et kabinet kwam met haar Horstel tot een nationale verze- enng na de grote wateroverlast m vorige winter toen veel par- opt tulieren en bedrijven .schade was den. Na overleg met de parti- lam iliere verzekeraars had het ka- ,n(j( inet besloten een fonds in te )enl, lellen dat moest worden gevuld iet de extra premie. Na driejaar in dit fonds een half miljard lilden bevatten. it voorstel tot een collectieve Ezekering te komen, is ont- fcan omdat de particuliere iiadeverzekeraars zelf de risi- P[ os van enorme schade-uitke- teen niet wilden dragen. De Raad van State is echter van mening dat de overheid bij na tuurrampen haar verantwoorde lijkheid moet nemen en deze niet op alle burgers mag afwen telen. Het opzetten van een nationale verzekering tegen rampen staat al jaren op de agenda. De Twee de Kamer drong hier op aan na de aardbeving van 1992 die voor-1 al in de regio Roermond voor nogal wat materiële schade zorgde. Volgens Zalm moet de overheid nu wel zelf wat gaan re gelen. „We wachten al vijftig jaar vergeefs op de markt". Het Limburgse WD-kamerlid Van Rey, die zijn partijgenoot Zalm voor deze kwestie naar de Kamer had geroepen, is voorals nog tevreden. Wel vindt hij dat de regeling er voor 1 mei moet zijn en dat de verzekeraars ook mee moeten betalen, totdat het 'rampenfonds' van de overheid voldoende gevuld is. Voorzitter P. van Zeil van de Stichting Watersnood Bedrijven Nederland toonde zich dinsdag middag in een reactie verbaasd over het feit dat het kabinet di rect na het negatieve advies van de Raad van State besloten heeft het convenant met de ver zekeraars op te zeggen. Hij heeft er echter wel waardering voor dat minister Zalm heeft beloofd een andere regeling met voort varendheid te ontwerpen. Hij hoopt dat er in de nieuwe re geling voldoende oog zal zijn voor de diverse vormen van schade die het bedrijfsleven bij waterschade kan oplopen. Er moet daarom niet alleen geld zijn voor schade aan activa en kosten van evacuatie, maar ook voor andere schadeposten zoals omzetverlies en het doorbetalen van huur en rente terwijl het be drijf stil ligt. Bloedbanken taboe voor homoseksuelen DEN HAAG (GPD) - Homosek- 2 snelen en drugsverslaafden ;n torden door bloedbanken ge- reigerd als zij bloed willen ge- ra. De afwijzing geldt voor de BI van hun leven. Hoeren en n ai; oerenlopers wordt na aanmel- ing te verstaan gegeven dat ng '.eun bloed het eerste jaar zal /elw orden geweigerd. nde: MARKEN - De vuurtoren van Marken wordt dinsdag omstuwd door kruiend ijs. De ijsmassa's op het IJsselmeer beginnen nu pas te scheuren, anderhalve week na het inzetten van de dooi. Op het IJsselmeer en het Markemeer gelden nog steeds vaarverboden, met uitzondering van de route Amsterdam-Lelystad-Lemmer en fP een zijtak naar het Ketelmeer. Daar mag alleen onder begeleiding worden geva ren. Ook elders, vooral in de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijs sel, zijn er nog steeds problemen voor de scheepvaart als gevolg van ijsvorming. foto Martin Mooij/GPD et College voor de bloedtrans- j, sie heeft besloten deze regels et ingang van dit jaar formeel te voeren. Tot dit jaar was het Izwijgend al praktijk, maar et echt vastgelegd. Het Col- pf ge vindt de regels nodig om de rondheid van de donor, de tvangers van bloed en bloed- p oducten te beschermen. et College kan zelfstandig de P gels maken. Goedkeuring van kan it ministerie van volksgezond er (VWS) is niet nodig, eigens Borst is het uitsluiten n mannen die ooit eens in hun ren een homoseksueel contact foben gehad buiten proportie i niet te verdedigen. Boven in is de maatregel discrimine- nd. De ene groep wordt maar xreenjaar uitgesloten van het irenvan bloed, de andere voor f hele leven. "fst heeft tot nu toe afgezien in maatregelen. Zij wacht eerst •t standpunt af van de Com mie gelijke behandeling, waar ree klachten zijn ingediend. De /de" ©missie doet op zijn vroegst Wü uitspraak. Het College is ireid het eigen besluit te her- mocht de commissie van ffdeel zijn dat er sprake is van •geoorloofde discriminatie. DEN HAAG (ANP) - De ver dachte van de geruchtmakende Leidse balpenmoord is dinsdag door het gerechtshof in Den Haag op vrije voeten gesteld tij dens een pro forma-behande- ling van zijn zaak. Hij moet zich wel op 21 en 22 februari verant woorden bij de officiële behan deling van het hoger beroep. Het hof gelastte schorsing van de voorlopige hechtenis, nadat de advocaten met nieuw ontlas tend materiaal kwamen. Vol gens diverse deskundigen kan de Leidse vrouw die met een bal pen in haar hoofd dood werd aangetroffen alleen door een on geval om het leven zijn geko men. Het hof vond dit reden genoeg om de 25-jarige verdachte voor lopig vrij te laten, maar maakte duidelijk dat het niet om een echte opheffing van de voorlo pige hechtenis ging. Het verwees de zaak dinsdag terug naar de rechter-commissaris voor nader onderzoek in het gerechtelijk la boratorium en het verhoor van meerdere getuigen. Zowel de ad vocaten als de procureur-gene raal hadden daar om gevraagd. De rechtbank in Den Haag ver oordeelde de verdachte vorig jaar oktober tot twaalf jaar cel. De rechtbank achtte bewezen dat hij zijn moeder op 25 mei 1991 om het leven had gebracht door met een kruisboog een bal pen door haar hoofd te schieten. Er was vijftien jaar geeist. De man ontkent en ging tegen de veroordeling in beroep. Hij heeft enige tijd na de dood van zijn moeder wel tegenover een psychotherapeute verklaard dat hij haar met een kruisboog en balpen heeft vermoord, maar volgens deskundigen kan ie mand die in therapie is juist door zijn gemoedstoestand onwaar heden en zelfbeschuldingen ui ten. Toch werd hij destijds schuldig bevonden, vooral op basis van de verklaring van de therapeute, die achter gesloten deuren werd gehoord. Volgens de raadslieden is dit een zeer zwak punt. DEN HAAG (ANP) - Minister Melkert (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) is bereid de regels voor de verruiming van kinderarbeid, die sinds 1 ja nuari van kracht zijn, aan te passen. Melkert zei dat dinsdag in reactie op kritiek van de Tweede- Kamerleden Van Nieuwenhoven (PvdA) en Bak ker (D66). Scholieren van dertien en veertien jaar mogen vol gens de regeling per schooldag maximaal twee uur aan de slag in de buurtwinkel en op zaterdag maxi maal zes uur. De onderwijsbonden en de diensten bonden vrezen dat dit leidt tot een stijging van het schoolverzuim en verdringing van volwassenen van de arbeidsmarkt. Bakker stelt dat over de verruiming geen afspra ken zijn gemaakt bij de behandeling van de Ar beidstijdenwet vorig jaar in de Kamer. Volgens Bakker is alleen gesproken over het bieden van meer ruimte aan 13- en 14-jarigen die in het bedrijf van hun ouders werkzaam zijn. De D66"er heeft de vaste kamercommissie voor sociale zaken voorge steld aan de minister te vragen de regeling aan te Van Nieuwenhoven denkt onder meer aan verfij ning van de regels, zo blijkt uit schriftelijke vragen die zij aan Melkert stelde. Bijvoorbeeld strengere regels over werk na schooltijd dat op basis van vas te afspraken geregeld wordt verricht; dat in tegen stelling tot werk dat te hooi en te gras wordt aange boden. De advocaten kwamen dinsdag bovendien met belangrijk nieuw ontlastend materiaal, aangedra gen door oogkaschirurg dr. J. van der Pol uit het Academisch Medisch Centrum in Amster dam. Deze heeft vastgesteld dat een pen die wordt afgeschoten met een kruisboog in een mense lijk hoofd niet intact kan blijven. In het hoofd van de vrouw bleek de pen wel één geheel. Daarom moet het hier volgens Van der Pol om een ongeval zijn gegaan. Bij een val blijft een pen heel. Als een pen echter wordt afgescho ten, ontstaat er een soort uit- schuif-effect. Het plastic omhul sel blijft in de oogkas steken, ter wijl de schrijfpunt en de vulling verder doorschieten. De bevindingen van Van der Pol komen overeen met valproeven die zijn genomen door de vader van de verdachte, hoogleraar in de theoretische natuurkunde. Deze heeft proeven op film vast gelegd, die ook weer door een on afhankelijke fysicus worden on derschreven. Borst laakt prijsverhoging medicijn RIJSWIJK (ANP) - Minister Borst (volksgezondheid) noemt het ongewenst dat de farmaceutische fabrikant MSD de prijs van het bloeddrukverlagende middel Renitec met 84 procent heeft verhoogd, maar zij kan er niets tegen doen De bewindsvrouw gaat er van uit dat de door de farmaceuti sche industrie aangekondigde prijsverlaging van geneeesmi- delen de prijsverhoging grotendeels ongedaan zal maken. Dit schrijft Borst dinsdag in antwoord op kamervragen. MSD heeft de prijs van Renitec verhoogd uit protest tegen een opgelegde verlaging van de prijs van een cholesterolremmer. Voor patiënten verandert er niets, omdat het middel vergoed wordt. De minister gaat er van uit dat de prijsstijging MSD 20 miljoen gulden per jaar zal opleveren. Aantal bankovervallen gehalveerd DEN HAAG (ANP) - Het aantal overvallen op banken is in 1995 met 46 procent gedaald ten opzichte van het jaar daarvoor. Het afgelopen jaar vonden er 170 bankovervallen plaats, tegenover 316 in 1994. Het aantal overvallen op professionele geldtransporten bleef in 1995 met acht gelijk aan 1994. Dat meldt het bulletin van de Nederlandse Vereniging van Banken dinsdag. De meeste bank overvallen vinden nog steeds plaats in de regio Amsterdam- Amstelland. Braks kraakt landbouwbeleid DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Van Aartsen kan nog zo mooi praten, maar de CDA-fractie in de Eerste Kamer is er nog steeds niet van overtuigd dat hij het beste voorheeft met boeren en tuinders. Dat was de boodschap van senator, en zelf ook ooit landbouwbewindsman. Braks dinsdag in de Eerste Kamer. „De indruk bestaat dat het paarse kabinet onvoldoende aan dacht heeft voor de Nederlandse land- en tuinbouw. Dat gevoel is door de minister niet helemaal weggenomen", zo zei Braks. De senaat rondde dinsdag de behandeling van de begroting van Landbouw af, overigens zonder dat uiteindelijk iemand tegenstemde. Auto- en motorrijles duurder BUNNIK (GPD) - De Bovag wil dat auto- en motorrijlessen duurder worden. Eén uur praktijkles komt op het ogenblik ge middeld op 55 gulden. Dat moet volgens de organisatie voor autorijlessen minstens 65 gulden worden en voor instructie op de motor minstens 68 gulden. De te lage lestarieven zijn volgens de vereniging het gevolg van de sterke concurrentie doordat er te veel rijscholen zijn. Toch krijgen heel goede rijscholen die wel al hogere tarieven vragen dan de gemiddelde f 55, ruim voldoende leerlingen. Volgens de Bovag kan met hogere lestarieven een hogere kwaliteit worden geboden. Ziekenhuis huurt wijze mannen in UTRECHT (GPD) - Het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht huurt twee wijze mannen in met het doel een einde te maken aan interne arbeidsconflicten en permanente onderbe zetting op de afdeling kinderchirurgie. Dat heeft de directie gisteren meegedeeld aan de Inspectie van Volksgezondheid regio Utrecht. De inspectie had het WKZ om opheldering gevraagd uit vrees voor afbrokkeling van de gebo den zorg. Het 'adviescollege' bestaat uit hoogleraar heelkunde professor T. Vroonhoven en een organisatie-adviseur. Artsen hebben herhaaldelijk gewaarschuwd voor (bijna)-ongelukken op de af deling kinderchirurgie Eerder diende een Utrechts echtpaar een klacht in na het overlijden van hun dochtertje Lisanne. Binnenkort komt de zaak voor het Medisch Tuchtcollege. Ploeg niet wat zijn WD-collega bezielt. „We hebben afspraken over de uitgaven en daar houden we ons aan. Nieuwe bezuinigin gen zijn strijdig met die afspra ken De VVD is dus niet consis tent". Bovendien willen de libe ralen volgens Van der Ploeg van twee walletjes eten. „Je kunt niet èn alle meevallers willen ge bruiken voor een lager tekort èn bij tegenvallers extra bezuini gen". DEN HAAG (GPD) - De VVD sluit niet uit dat het kabinet Ia- ter dit jaar extra zal moeten be zuinigen. Dat zegt financieel woordvoerder Hans Hooger- vorst in een reactie op de belas tingtegenvaller van twee mil jard gulden die zijn partijge noot minister Zalm (financiën) gisteren meldde. De PvdA en D66 wijzen echter nieuwe snoei-operaties bovenop de voor deze kabinetsperiode af gesproken achttien miljard gul den af. Zij vinden dat hun rege ringspartner geen paniek moet zaaien. Zalm vertelde dat er vo rig jaar ongeveer twee miljard gulden minder aan belastingen is binnengekomen dan ver wacht. Dat bedrag komt over een met de schatting die de be windsman in december al maak te. Vooral de opbrengst van de loon- en inkomstenbelasting valt tegen, waarbij het versneld terugbetalen aan de burgers van te hoge aanslagen een belangrij ke rol speelde. Voor het financie ringstekort. dat met 3.5 procent van het bruto binnenlands pro- dukt onder de afgesproken grens blijft, maakt het trouwens sniets uit. De tegenvaller wordt namelijk gecompenseerd door dat de overheid vorig jaar min der uitgaf. Mede daarom begrijpt PvdA- woordvoerder Rick van der De kleinste regeringspartij D66 wijst extra snoeien ook af. Wel rekent financieel woordvoerder Gerrit Ybema er op dat het kabi net een zwaar voorjaar tegemoet gaat bij het voorbereiden van de begroting voor 1997. Nederland moet volgend jaar zijn best doen de overheidsfinanciën verder op orde te brengen om zich te kwali ficeren voor de EMU, de Euro pese Monetaire Unie. Wat D66 betreft heeft het verlagen van het tekort daarom prioriteit. Ybema: „Misschien - met de na druk op misschien - zijn meer be zuinigingen dan wél nodig. Maar hoe 1997 er economisch uit gaat zien is nog niet duidelijk. Het is dus veel te vroeg om nu over be zuinigingen te praten. We moe ten geen panieksfeer creëren, hoewel duidelijk is dat het niet alleen maar rozegeur en mane schijn is rond de overheidsfinan ciën". Rabobank Bij de Rabobank spreken wij niet over een zakelijke rekening courant, maar over de Rekening Coulant®. In naam een verschil van slechts één letter, in flexi biliteit en efficiency een verschil van dag en nacht. Want de Rekening Coulant® moet voor werken, en niet andersom. Op die manier houdt u meer tijd over voor het ondernemen zelf. Iets dat meer dan 400.000 ondernemers al hebben ontdekt. Bel of kom eens langs bij de Rabobank. i/rij<SS Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3