Othene boos over aanleg wijk Boerenkool met worst en humor Wegwijzer voor hulp aan ouderen gepresenteerd College Terneuzen breekt lans voor koel-vers-diners zeeland woensdag 17 januari 1996 ,B Bewonersplatform beslist vandaag over steun soeiaal pension Gemeenten winnen beroepzaak korten monumentensubsidie Renovatie Betonwijk-Oost bijna klaar Terneuzen ondanks bezwaren toch al begonnen met plan Kreekzicht van onze verslaggever WATERLANDKERKJE - Toneelvereni ging De Waterlanders in Waterlandkerk je zet op 2 en 3 februari de plattelandsko medie 'Boerenkool met worst' op de plan ken. Volgens regisseur M. Meesen is het een nogal lang stuk en was het daarom niet eenvoudig om de dialogen onder de knie te krijgen. Boerenkool met worst gaat over een strui se boerin. Na het overlijden van haai' man probeert ze samen met haar dochter en de boerenknecht het gepachte bedrijf draai ende te houden. Alles gaat naar wens, tot op een kwade dag een jonkheer verschijnt en zijn pachters laat weten dat hij de boer- derij gaat verkopen. De Swiebertjesachti- ge buurman en het buurmeisje proberen de jonkheer op stang te jagen door allerlei fratsen uit te halen. Slot van het liedje is dat veel bij het oude blijft. De Waterlanders voeren Boerenkool met worst op vrijdag 2 en zaterdag 3 februari op in het dorpshuis in Waterlandkerkje. De voorstellingen beginnen om 19.30 uur. Op zaterdag is er na afloop van het toneel een bal. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en bij M. Meesen, Burgemeester Gra- tamastraat 27 in Oostburg. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Bewoners platform Binnenstad laat van daag. woensdag, weten of een sociaal pension in de Terneu- zense binnenstad op zijn steun kan rekenen. Na langdurig 'con structief en in redelijkheid ge voerd' overleg met vertegen woordigers van de gemeente en de stichting Agogische Zorg centra Zeeland (AZZ) waren de platformleden weliswaar te vreden over het begrip van de gesprekspartners, maar nog niet helemaal overtuigd door hun argumenten. Voorzitter J. Haerick van het Be- wonersplatform wilde dinsdag avond laat nog niet kwijt wat het binnenstadsorgaan beslist. Dui delijk was wel dat gemeente en AZZ niet alle eisen van het plat form kunnen of willen inwilligen. Na een vergadering met binnen stadbewoners besloot het plat form maandag om een sociaal pension in de Klaassenstraat toe te laten als aan drie voor waarden werd voldaan. Dag en nacht begeleiding voor de acht pensiongasten, een slaaphuis op minstens een kilometer afstand van de binnenstad en het zo spoedig mogelijk inzetten van het gedoogbeleid. Draagvlak Burgemeester R. Barbé en wet houder P. Hamelinck verwezen dinsdagavond naar Haerick voor commentaar. Ze bevestig den wel een 'open, constructief gesprek' te hebben gehad, waar bij de mogelijke problemen van uit 'verschillende invalshoeken' waren bekeken. Beide collegele den hopen dat het platform ak koord gaat met de aangeboden handreikingen, omdat de ge meente graag een 'zo groot mo gelijk draagvlak' ziet voor be slissingen over het bestrijden van overlast in de binnenstad. De burgemeester wilde en durf de niet op het besluit van hetB wonersplatform vooruit te pen, maar wilde wel kwijt hard wordt gewerkt om het doogbeleid handen en voeten geven. Van de drie aanvragen voor beginnen van een koffieshop] Terneuzen wil er maximaal toestaan - wil de burgemi er éen toestaan. Voordat de pi cedures tot aanwijzing van gedoogshop op gang komt moeten eerst omwonenden wc den gehoord. „Ik verwacht komende twee weken een aant mensen te horen en hopelijk ka vrij snel daarna tenminste eén gedogen koffieshop worden a gewezen", zei Barbe. Proef Directeur H. Sarneel van stichting Agogische Zorgcen! Zeeland was halverwege de gadering naar huis (Middelhui gegaan. Hij wist daarom ni hoever de gemeente de binn- stadbewoners tegemoet wil kan komen. De directeur be drukte nog eens dat het pens is bedoeld voor mensen geestelijke nood. Hij belocé bovendien dat in het pens geen plaats zou zijn voor mens met een 'actuele drugsverS ving'. AZZ is daarnaast ben om het sociaal pension in Klaassenstraat een jaar proef laten draaien. Mochten zich, waar een aant mensen bang voor is, overla problemen voordoen dan is zorgstichting bereid de boel een jaar weer op te doeken. C de kans op zo'n mislukking; klein mogelijk te maken, zoue bewonerscommissie regelmal met AZZ kunnen op stelde Sarneel zich voor. Óf c toezeggingen genoeg zijn vo het Bewonersplatform laat Hs riek vandaag aan de gemee: weten. foto Charles Strijd De Waterlanders tijdens de repetities voor de plattelandskomedie 'Boerenkool met worst'. van onze verslaggever OTHENE - De gemeente Ter neuzen lapt afspraken aan de laars, houdt zich niet aan proce dureregels en neemt de bezwa ren van de bewoners van Othe ne tegen het bouwplannetje Kreekzicht niet serieus. Dit stelt Marleen van Dijkhuizen namens de buurtbewoners in een schrijven aan het Terneu- zense gemeentebestuur. De bewoners van Othene zitten vreselijk in de maag met het bouwplan Kreekzicht. Op het terrein moeten voor deze zomer vier woningen verrijzen voor de bewoners van de woningen aan de Reuzenhoeksedijk die tegen die tijd moeten verkassen, om dat de gemeente de kavels waar op hun huidige woningen staan nodig heeft voor de aanleg van een nieuwe verbindingsweg met de nieuwe Terneuzense woon wijk Othene. De bewoners van het buurt schap Othene op hun beurt maakten vorig jaar bezwaar te gen het bouwplannetje voor de vier woningen omdat ze hun vrij uitzicht op de Otheense Kreek en de omliggende landerijen kwijtraakten. Ook zouden er achter hun woningen en tuinen een weg en nieuwe tuinen ko men en zouden er een bosje ge deeltelijk gerooid moeten wor den. De Othenenaren stapten - ook al omdat de gemeente na weken wachten weigerde het bezwaar schrift in behandeling te nemen - naar de bestuursrechter in Middelburg met het verzoek een voorlopige voorziening te gun nen, zodat de bouw van de wo ningen voorlopig niet door kon gaan. De rechter wees eind de cember het verzoek van de buurtschapbewoners af. De be zwaarmakers werden echter van deze uitspraak niet op de hoogte gesteld. Het was voor de Othenenaren dan ook even schrikken toen de gemeente - ondanks de nog steeds niet behandelde bezwa ren - deze week konden consta teren dat Terneuzen toch begon nen is met de aanleg van het nieuwe wijkje. Werd vorig jaar juni de bewoners nog beloofd dat het populierenbosje niet ge heel gerooid zou worden, begin deze week werd door medewer kers van de gemeente behoorlijk de zaag gehanteerd en gingen hoegenaamd alle bomen om. „Die kaalslag was voor mij reden om telefonisch de wethouder, K. van der Hoofd, te benaderen om van hem te vernemen waarom er de bomen moesten verdwijnen en waarom wij nog niets gehoord hadden van een behandeling van de bezwaarschriften. Over de bomen bleef hij in het vage en wat de behandeling van onze be roepschriften betrof, die zouden 1 maart aan bod komen. Nou. dat viel me zwwar tegen, omdat de gemeente eerst beloofd had om ons in januari nog te horen." Voorlichter F. Neve van Terneu zen liet weten dat de Othenena ren niet eerder dan begin maart gehoord kunnen worden, omdat de gemeente zelf pas zeer recen- Vlissingers blij met mobilisatie oorlogskruizen VLISSINGEN - De Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef heeft dinsdag twee Mobili satie-oorlogskruizen uitge reikt. Meer dan vijftig jaar na dato zijn K. W. Koningstein en A. Muller alsnog onderscheiden voor hun periode als oorlogs vrijwilliger in het voormalige Nederlands Indie. Voor de twee Vlissingers, beiden 70 jaar oud, loopt een deel van hun levens geschiedenis parallel. Ze zaten bij elkaar op de basisschool en ze vertrokken in 1945 met de zelfde boot naar de destijds Ne derlandse kolonie die toen nog werd bezet door de Jappen. Muller (verbindingsman) en Ko ningstein (hospik) behoorden tot het befaamde bataljon Zee land. De eerste militairen die in september 1945 aan boord van de Alcantara vertrokken uit Li verpool waren vooral Zeeuwen. De infanteristen die op weg wa ren naar Java strandden op Ma- lakka omdat de Britten de Ne derlandse militairen niet aan land lieten gaan. Pas in maart 1946 kwamen ze op hun bestem ming aan. Na dertien maanden werden ze overgeplaatst naar Sumatra. Oorspronkelijk hadden de twee Vlissingers getekend voor een periode. Het werd uiteindelijk 28 maanden. Van hun bataljon, 800 militairen sterk, sneuvelden slechts 23 man. Dit was volgens Koningstein vooral te danken aan de extra training die de mannen hadden genoten tijdens hun gedwongen verblijf op Ma- lakka. telijk op de hoogte was gebracht van de uitspraak van de be stuursrechter. Eerder kon er vol gens hem niet gereageerd wor den. Over de bomen zei hij: „Die zijn gerooid, omdat ze of slecht of kaprijp waren". „Het. is overi gens wel de bedoeling dat we op korte termijn samen met alle be trokkenen nog een groenplan opstellen, waarmee we de woon kwaliteit van het gebiedje voor de nieuwe bewoners en die van Othene wat op kunnen krik ken." Marleen van Dijkhuizen blijft evenwel van mening dat de ge meente zich weinig van de pro testen van de buurtbewoners aantrekt. „Op zijn minst zouden de bestuurders de juiste proce durele weg moeten bewandelen, maar dan doen ze niet en dat be treur ik", stelde ze. In de Axelse Crijnssenstraat worden de laatste stukjes verpauperd Betonwijk-Oost geruimd om pi maken voor nieuwbouw. foto Charles Strijd AXEL - De omwonenden van de Crynssenstraat in Axel moeten nog even tegen de puin en het bouwverkeer aan kijken, maar als die eenmaal is opgeruimd en de slopers zijn vertrokken, wonen ze dan ook in een geheel opgeknapte wijk. De Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereni ging in Axel luidde deze week de laatste fase van de renova tie van Betonwijk-Oost in. Zo'n twintig betonwoningen gingen tegen de vlakte om plaats te maken voor veertien koopwoningen. De RZVW draagt de grond - zodra deze puinvrij en bouw rijp is gemaakt - over aan Sprangers Bouwbedrijf in Ter neuzen. Het aannemings- en bouwbedrijf wil op deze plek 14 twee-onder-pen-kap wonin gen neerzetten. Operatie Betonwijk-Oost is daarmee voor de woning bouwvereniging afgerond. E. Merkx van de RZVW toont zich tevreden over het verloop van de renovatie. De woning bouwvereniging heeft de afge lopen twee jaar in totaal 120 woningen gesloopt. Daarvoor zijn 86 woningen (eengezins woningen, bejaardenwonin- gen en multifunctionele wo ningen) in de plaats gekomen. De bewoners van de gesloopte woningen zijn allemaal onder gebracht in woningen elders in Axel. Er is naar gestreefd de bewoners die hun huizen moesten verlaten slechts één keer te laten verhuizen en dat is aardig gelukt, vertelt Merkx. „Of de mensen moes ten zelf aangeven dat ze graag naar hun oude stekje terugwil den." Een groot aantal bewo ners van de eerste fase (onder meer de Banckertstraati zijn naar de nieuwe flat aan de Ha lewijnstraat gegaan. Veel be woners uit de tweede fase kon den terecht in de nieuwe wo ningen op de plek van de in de eerste fase afgebroken huizen. De woningbouwvereniging is op dit moment druk bezig met de voorbereidingen voor een zelfde renovatie van Beton- wijk-West. Een stedebouw- kundige is aan het werk gezet om de tekeningen voor het plan te ontwerpen. Merkx ver wacht dat de ideeen voor 'West' volgende maand zijn uitgewerkt. van onze verslaggever VLISSINGEN - Tien gemeenten hebben een beroepszaak gewon nen tegen oud-minister drs H. d'Ancona van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. Deze ver laagde tussentijds de restaura tiebudgetten voor monumenten om te voldoen aan de haar opge legde bezuinigingen. Voor de gemeente Vlissingen betekende dat een strop van 25.000 gulden per jaar, voor Kapelle kwam het op een nadeel van driedui zend gulden te staan. De recht bank in Dordrecht heeft be paald dat de minister op grond van het Besluit rijkssubsidie ring restauratie monumenten eenmaal vastgestelde bedragen niet zo maar kan verlagen. Op 29 oktober 1991 stelde de mi nister van WVC de restauratie- budgetten voor 1996 en 1997 vast. Nog geen jaar later verlaag de minister d'Ancona het rijks budget met 4,5 miljoen per jaar om een bezuiniging in het kader van de Tussenbalans 1991 te rea liseren. De rechtbank overwoog dat het achteraf verlagen van eenmaal toegezegde budgetten kan als de wet hiervoor mogelijkheden biedt. Ook kunnen er andere zwaarwegende redenen zijn om een wijziging te rechtvaardigen. Volgens de rechtbank biedt het Besluit rijkssubsidiering restau ratie monumenten die mogelijk heid echter niet. Verder stelde de rechtbank vast dat de minis ter onvoldoende heeft aange toond dat er andere zwaarwe gende redenen aanwezig waren om tussentijds een korting toe te passen. Een opgelegde bezuini ging beschouwt de rechtbank niet als een dwingende nood zaak om achteraf het budget te verlagen. Terugdraaien Door de uitspraak moet de hui dige staatssecretaris op redelij ke termijn een nieuw besluit ne men. Daarbij moet ze rekening houden met de overwegingen en uitspraak van de rechtbank in Dordrecht. Volgens de gemeen te Vlissingen is het te verwach ten dat de staatssecretaris op de eerdere besluiten zal terugko men en de bezuiniging zal terug draaien. „Waar het ons om ging. was het principe", zegt de Vlissingse ge meente-woordvoerder C. M. Lu- teijn. „Als gemeente voeren we een rijksregeling uit. dan moe ten we er ook op kunnen vertrou wen dat we die kunnen uitvoe ren. De minister vond het nodig daar een streep door te halen." De uitspraak van de rechtbank kan van belang zijn voor alle an dere gemeenten. Elke gemeente kan de staatssecretaris nu vra gen de budgetverlaging voor 1996 en 1997 terug te draaien. Desnoods kunnen zij naar de rechter stappen. Grote gevolgen De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft de ge meenten gesteund in hun proce dure tegen de oud-minister. De VNG zal contact opnemen met de huidige staatssecretaris en proberen haar ertoe te bewegen geen beroep in te stellen bij de Raad van State, maar de uit spraak van de rechtbank van Dordrecht actief toe te passen op alle gemeenten. Voor de grote monumentengemeenten, zoals Amsterdam. Maastricht. Lei den, Middelburg en Haarlem, kan de uitspraak van de Dordtse rechtbank grote, positieve ge volgen hebben. Van de Zeeuwse gemeenten die benadeeld wer den door de tussentijdse verla ging, hebben alleen Vlissingen en Kapelle beroep ingesteld. AXEL Korenavond - Het Gerefor meerd Jongerenkoor Revelation uit Axel houdt zaterdag 20 ja nuari een koorzangavond in de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt aan de Kerkdreef. Naast het Axelse koor treden op Com nu met Sangh uit Brunssum en Hammaaloth uit Axel-Zaam- slag. De kooravond begint om 19.45 uur. van onze verslaggever TERNEUZEN - Om ook in de toekomst aan alle oudere Ter- neuzenaren betaalbare, warme maaltijden te kunnen blijven aanbieden, moet de gemeente nu kiezen voor een koel-verssys- teem. Burgemeester en wethou ders van Terneuzen hopen de meerderheid van de gemeente raad alsnog te overtuigen van de noodzaak om zo snel moge lijk over te schakelen op het verstrekken van koel-vers- maaltijden aan alle geïndiceer de ouderen. De meerderheid van de gemeen teraadsfracties liet vorige week tijdens de commissievergade ring welzijnszaken weten veel te voelen voor het in stand houden van Tafeltje-dek-je in Zaamslag, Hoek en Sluiskil. De maaltijden worden in de dorpen rondge bracht door vrijwilligers. Het so ciaal contact met de ouderen is belangrijk en het warmhouden en de betaalbaarheid hoeven niet echt voor problemen te zor gen. betoogden vertegenwoordi gers van de drie afdelingen van de Stichting Welzijn voor Oude ren. Op de WD nawaren de fracties overtuigd door de argumenten. B en w willen de raad er echter toch nog van overtuigen dat het handhaven van Tafeltje-dek-je in de dorpen de kosten voor de koel-vers-maaltijden voor Ter neuzen (waar te weinig vrijwilli gers zijn voor het rondbrengen) en Biervliet (waar verzorgingste huis Ter Walle is gesloten) te ver opjagen. Alleen door alle oude ren maaltijden af te laten nemen van de keukens van de twee Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen is de prijs, nu èn in de toekomst, van koel-vers-maaltijden op een aanvaardbaar niveau te houden. De kosten van de maaltijden zul len anders op termijn voor alle ouderen de pan uitrijzen. Door het in de hele gemeente versprei den van koel-vers-maaltijden kunnen ook alle behoeftige ouderen in de stad Terneuzen dagelijks warm eten. En daar naast. betoogt het college, kun nen de strengere regels voor het warmhouden via koel-vers toch beter worden gegarandeerd dan via Tafeltje-dek-je. B en w hopen dat de meerderheid van de raad donderdag 25 januari door de meer uitgebreide en beter onder bouwde argumentatie alsnog akkoord gaat met het invoeren van het koel-vers-systeem in de hele gemeente. van onze verslaggever OOSTBURG - Het aantal in stellingen dat zorgen en dien sten verleent aan ouderen is in de loop der jaren aanzienlijk ge groeid. Daarom kost het senio ren en hun hulpverleners soms moeite de instantie te vinden die ze nodig hebben. De West- Zeeuws-Vlaamse ouderen zijn van dat probleem verlost, want dinsdag werd in verpleeghuis de Stelle in Oostburg een map gepresenteerd met informatie over onder meer zorginstellin gen, huisartsen en belangenor ganisaties. Functionaris Laura Vroon van de Stichting Welzijn voor Oude ren (SWO) legt uit dat ze vorig jaar het verzoek kreeg van haar bestuur om iets op het gebied van voorlichting te doen. Uit een onderzoek op Schouwen-Duive- land was gebleken dat veel ouderen niet weten bij welke hulpverlener ze zich recht streeks konden melden. Verder werd duidelijk dat hulpverle ners in een aantal gevallen slecht op de hoogte waren van eikaars activiteiten. Het leek Vroon daarom een goed idee een totaalpakket aan informatie sa men te stellen, zodat ouderen sneller hun weg weten te vinden in het vlechtwerk van zorg- en dienstverlening. „Ik ben begonnen met het ver sturen van enquêteformufa! naar de instellingen en totmija I geluk kreeg ik heel veel infer, rr tie toegestuurd", aldus Vrootl Ordenen Daarna kon de SWO-functiJ ris beginnen met het verwal gj van de informatie en het ri 12276 schikken van de instanties iS 80; el tegorieën. Bij het samenstel bui van de informatiemap te a I-S Vroon onder meer steun van: gionaal Zorgoverleg in We J?™ Zeeuws-Vlaanderen en de Sn 50 ting Thuiszorg. Medewerk ^3 van de vrijwillige Thuisfc to 15i- hielpen met het in elkaar zet! imdgrc van de brochure. De witte ns fi-5. si met gele band is een kleine ha ^41-; derd pagina's dik. Van oné meer belangenbehartiging „6™ ganisaties, instellingen op b 35Jumt) gebied van de huisvesting, ht ke.Am artsen en apothekers is eenhd 2158. c boel nuttige informatie op e 73,5, d rijtje gezet. Zo wordt bij bes ^Bi dering van de map bijvoorbe: *'1 duidelijk wat voor werk bep: (lM ja de instellingen doen, wie deö avp2I tactpersoon is en wat het ko Wrm om van de diensten gebruik lort fiji kunnen maken. J'Uor Vertegenwoordigers van der ^.ex- willige en professionele orffi saties voor ouderen in W; Zeeuws-Vlaanderen kregen ^renJ De Stelle een informatiemap! ooi, n gereikt en ook de Oostbim I200 k{ wethouder van welzijn, L. Cis *H8 naere-Faas mocht een e.v plaar in ontvangst nemen. 845, di - eldenj. 2800 kg Laura Vroon van de Stichting Welzijn voor Ouderen toont de* .lurar waarin informatie over onder meer zorginstellingen, huisarts* £9 q j. belangenorganisaties gebundeld is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 32