Canisvliet drie keer zo groot Alleen banen kunnen de regio redden ZVP probeert het opnieuw PZC Oostburg pakt donkere plekken aan 111 Ook handelskamer voor één gemeente Zeeuws-Vlaanderen zeeland Ruilverkaveling voor uitbreiding natuurgebied verloopt vlot WOENSDAG 17 JANUARI 1996 van onze verslaggever OOSTBURG - Het Oostburgse college van b en w wil de vei ligheid bij sportaccommoda ties verbeteren en voor dat doel 50.000 gulden onttrekken aan het fonds sociale vernieu wing. De eerste stap op weg naar de verbetering van de veiligheid is een knelpunten onderzoek naar de onveilige plekken bij sportaccommoda ties. De gemeente Oostburg kan voor 1996 een bedrag van 275.000 gulden tegemoet zien van de Rijksoverheid voor het stimuleren van de sociale ver nieuwing. Het college wil een deel van dat geld gebruiken voor het verbe teren van de sociale veiligheid, omdat overal in het land vrou wen en kinderen worden lastig gevallen op slecht verlichte en achteraf gelegen plaatsen. Vooral sportaccommodaties hebben lange tijd achter in de rij gestaan bij het aanbrengen van verlichting. Bovendien lig gen de meeste sportaccommo daties aan de rand van de dor pen. Het college beseft dat 50.000 gulden wellicht niet vol doende is voor het verbeteren van de veiligheid, maar ziet het beschikbaar stellen van dat be drag als een eerste stap. Andere speerpunten in het be leid van sociale vernieuwing zijn de aankleding van wijken en buurten en het stimuleren van sport en cultuur voor de minima. De voorgestelde ver deling van de uitkering van het gemeentefonds wordt op vrij dag 26 januari besproken tij dens een vergadering van de commissie financiën. Deze wordt gehouden in de commis siekamer van het stadhuis in Oostburg en begint om 16.00 uur. Verder buigen de commissiele den zich onder meer over de voorgestelde herziening van de exploitatie-opzet voor het plan Bedrijventerrein IJzendijke De grondprijs is in vergelijking tot de vorige exploitatie-opzet van mei 1993 met een bedrag van vijf gulden per vierkante meter tot 55 gulden per vier kante meter, exclusief btw De herziening van de exploita- tie-opresulteert in een exploi tatie-tekort van 447.000 gul den Het vorige tekort bedroeg 612.000 gulden, zodat 165.000 gulden kan worden terugge stort in de algemene reserve van het grondbedrijf. van onze verslaggeefster Ui WESTDORPE - Het natuurge- bied Canisvliet wacht de ko mende jaren een ingrijpende ge- daantewisseling. Vanaf het na jaar krijgt het reservaat ten zuiden van Westdorpe lang zaam maar zeker een ander aan zien. Om te beginnen wordt het bos ten noorden van de kreek gerooid. Daarvoor in de plaats komt een brakke kwelvlakte met slikstrandjes. omgeven door natte schrale graslanden. Het huidige natuurgebied is 41 hectare groot. De plannen van de Dienst Landinrichting en Be heer Landbouwgronden (DBL) en Staatsbosbeheer voorzien in een verdrievoudiging van de op pervlakte van het terrein. Bin nen niet al te lange tijd wordt 107 hectare landbouwgrond aan het natuurgebied toegevoegd. DBL heeft inmiddels zo'n vijftig hec tare aan landbouwgronden aan gekocht en verwacht nog dit jaar overeenstemming te bereiken met een groot deel van de overi ge eigenaren. Ontwerp DBL en Staatsbosbeheer pre senteren - naar verwachting - in februari een plan voor de inrich- van het natuurgebied aan de natuurorganisaties, stichting Behoud Canisvliet en omwonen den. Boswachter J. van Hage, opzichter Aad Wesdorp van Staatsbosbeheer en Joost Kla ver van DBL benadrukken dat het om een ontwerp gaat; sug gesties van de betrokkenen zijn slof worden nog meegenomen. Be grootte van het gebied en de begrenzing ervan door het ka naal. de Oostpoortweg. Vissers- To K verkorting en de grens met Zei- zate maken Canisvliet tot een uniek stukje natuur in Zeeuws- Vlaanderen. Uniek, vindt Kla ver, is bovendien dat de aan koop en het uitruilen van land bouwgronden van agrariërs tot nu toe soepel en snel verloopt. DBL heeft voldoende ruilgrond in de aanbieding in de Canis- vlietpolder en is daardoor na drie jaar al een eind gevorderd. Een gemiddelde ruilverkaveling duurt ongeveer twintig jaar. Met enkele agrariërs heeft de in stantie de afspraak gemaakt dat zij de grond nog één of twee jaar mogen pachten. Zo kan de eige naar van een boomgaard ten oosten van de kreek nog twee jaar zijn appel- en kersenoogst- binnenhalen. Dat weerhoudt de organisaties niet om alvast te beginnen met de uitvoering van het project, waarvoor 764.000 gulden beschikbaar is. Variëteit De inrichtingsschets gaat uit van een natuurgebied waarin voor elk wat wils is en de ver schillende natuurwaarden zo veel mogelijk vertegenwoordigd zijn. Wandelaars, vissers, voge laars en plantenkenners komen zo goed mogelijk aan hun trek ken. Op het gebied ten westen van de kreek tussen het kanaal en de kreek zijn brakke en bloemrijke graslanden gepland met diverse poelen. Weidevo gels, distels en groene kikkers zijn hier meer dan welkom. De graslanden krijgen boven dien een beperkt agrarisch ka rakter. Runderen en schapen kunnen hier grazen. Staatsbos beheer heeft al een wachtlijst van landbouwers die belangstel ling hebben voor zo'n stukje grond. De strikte voorwaarden - niet bemesten en een beperkt aantal dieren per hectare - we gen blijkbaar niet op tegen de la gere pachtprijs die voor natuur ontwikkelingsgebieden geldt, aldus Van Hage. Zeldzame planten als kruipend moerasscherm, platte bies, rate laar en orchideeën krijgen weer volop de kans te bloeien ten oos ten en westen van de kreek. Rietlanden en ruigtes met oe verzones doen hun intrede in de zuidelijkste punt van de kreek. Ten zuidwesten en ten zuiden van de kreek moet zo'n veertig hectare bos de bebouwde kom en industrie van Z.elzate aan het oog onttrekken en vele vogels trekken. Het waterschap De Drie Ambachten heeft daar naast aangekondigd de water gang Reigerskil die vanuit Zei- zate op de kreek uitkomt, af te koppelen en om te leiden naar het afwateringskanaal, waar door in de kreek minder algen voorkomen. Maar het zou helemaal mooi zijn wanneer het waterschap ook de kreek uitbaggert. Het baggers lib kan volgens Klaver worden gebruikt om de bosgronden op te hogen, waardoor er speelse hoogteverschillen ontstaan. Maar voorlopig is voor deze om vangrijke operatie geen geld. Binnen niet al te lange tijd wordt 107 hectare landbouwgrond aan het natuurgebied Canisvliet toegevoegd. foto Charles Strijd van onze verslaggever aj* Ognc 0* *31 öeS fljl iut£' t izats hiv Ter TERNEUZEN - De terugloop van het inwonertal met bijna 300 zielen heeft een aardig gat geslagen in de gemeen tebegroting van Terneuzen. Een gat van ruim 75 mille en dat zit de Ter- neuzense rekenmeesters niet lekker. In Hulst daarentegen boekten de ambtenaren op de afdeling bevolking een bewonerswinst van ruim 200 zie len, hetgeen een extra budgettaire ruimte inhoudt van dik 50 mille. In woners betekenen voor gemeenten simpelweg duiten. Elke inwoner er bij heeft een hogere uitkering uit het Gemeentefonds tot gevolg, nog los van de extra inkomsten uit gemeen telijke belastingen. Burgemeesters van groeigemeenten zijn dan ook rond de jaarwisseling al tijd net zo enthousiast als pastores die weer een zieltje hebben weten te win nen. Burgervaders of -moeders van ge meenten die weer eens in de min rit ten zoeken altijd naar excuses. Ge brek aan bouwgrond is dan van in vloed geweest op het negatieve saldo of een slecht jaar voor het bedrijfsle ven. Er is altijd wat. De bevolkingsontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen steekt schril af tegen die van de andere Zeeuwse re gio's. Zuid-Beveland en Schouwen- Duiveland noteren al jaren achtereen een weliswaar bescheiden, maar ge stage groei. De bevolkingscijfers van West-Zeeuws-Vlaanderen vertonen al meer dan tien jaar een neerwaartse lijn. De gemeente Sas van Gent heeft de voorbije jaren - op één enkel jaar na - vrijwel alleen maar te maken ge had met een vertrekoverschot. Ter- neuzen plust het ene jaar om het an dere weer in de min te komen. Vergrijzing Alleen de twee Oost-Zeeuws-Vlaamse gemeenten Hulst en Hontenisse zijn tussen begin 1988 en begin dit jaar in inwonertal gegroeid, ondanks een ver grijzingspercentage van ruim 16 pro cent. Hulst boekte tussen die jaren sen bevolkingstoename van 450 zie- len. Hontenisse 254. In de resterende vijf gemeenten nam het inwonertal in die periode af met 1037 inwoners. Was Zeeuws-Vlaanderen vóór 1965 een echt expulsiegebied (een gebied waar het inwoneraantal door vertrek cn een sterfteoverschot daalt), na een sort intermezzo eind jaren '60 en eind '80. is het weer zover. Het inwonertal van de regio piekt als de streekeconomie aantrekt. Toen Zeeuws-Vlaanderen zich in de jaren mocht verheugen op een forse ujkssteun voor havenontwikkelingen industriële vestiging, alsmede de Kanaalverbreding, kregen de meeste «men in de streek er nieuwbouw- Wjkjes bij. Terneuzen vertoonde zelfs ware groeistuipen. Burgemeester drs R. Barbé pleitte en- tele jaren geleden, toen het inwoner- lui van Terneuzen weer eens een dip vertoonde, voor een nieuw rijksstimu- Het proces van vergrijzing in Zeeuws-Vlaanderen is nog lang niet ten einde. leringsbeleid. Zijn toenmalige college F. Jacobs van Hulst sloeg in die jaren soortgelijke taal uit. Van een echt re gionaal stimuleringsbeleid is het ech ter nooit gekomen of het moet het zo genaamde 5b-beleid rijn (het beleid ter bevordering van de ontwikkeling van het platteland in de regio) dat echter tot op heden veel gekost heeft, maar weinig opleverde. Van de dertig projecten die in het kader van deze Europese stimuleringscampagne wer den opgezet - en waar enkele tiental len miljoenen guldens voor zijn uitge trokken - zijn er inmiddels twee ge flopt, zes vertraagd en een aantal an dere slechts gedeeltelijk gerealiseerd. De vraag rijst of de ontwikkeling van het Zeeuws-Vlaamse platteland ge diend is met een paar toeristische fiets en schelpenpaadjes, een waterpeilbe- heerproject van één van de water schappen en een melkrobottenfa- briek waarin slechts een handvol mensen werkt. Promotiebeleid Terwijl cijfers in Den Haag bepalend rijn voor het beleid van de rijksover heid trekken de gemeentebestuur ders bezuiden de Westerschelde zich weinig van bevolkingsontwikkelin gen aan. Barbé wilde een paar jaar ge leden nog een onderzoek laten instel len naar de vertrekredenen van Ter- neuzenaren. Het kwam er nooit van. Burgemeester mr dr A. Kessen van Hulst op zijn beurt prakkizeert er niet over om te pleiten voor een regionaal promotiebeleid. „Wel willen we Oost- Zeeuws-Vla anderen als hét woonge bied van deze regio gaan promoten. Een plan daarvoor is in de maak. Dat hopen we zeer binnenkort te presente ren. We rijn van plan om ons niet al leen om Nederland, maai- ook op Bel gië te richten. Hulst of liever de regio Oost-Zeeuws-Vlaanderen willen we echt gaan presenteren als een alterna tief woongebied voor mensen die moe ten wijken voor de havenuitbreidin gen op de linker-Scheldeoever. Hele dorpen moeten daar straks verdwij nen en waarom zouden die mensen niet in Hulst gaan wonen? We hebben de ruimte, de voorzieningen en we lig gen op een steenworp afstand van Antwerpen", betoogt Kessen. Kessen gelooft in gemeentelijke pro motie. In de jaren '80 wist hij met een tuinpremie nieuwkomers naar Honte nisse te lokken. Nu probeert hij, ge steund door middenstand en bedrijfs leven, Hulst als woongemeente te pro moten. Dat beleid past volgens hem precies binnen de functionele driede ling die hij Zeeuws-Vlaanderen toe dicht. In het westen recreëren, in het midden werken en in het oosten wo nen. Dat er ook mensen wonen in west en midden, daaraan gaat de Hulster burgervader voorbij. Ouderen Dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten meer rekening moeten gaan houden met demografische ontwikkelingen dan tot op heden het geval was, staat voor bijvoorbeeld de Zeeuwse Raad voor de Volksgezondheid, Maat schappelijke Ontwikkeling en Cul tuur (VMC) buiten kijf. De raad liet het voorbije jaar de ontwikkeling van het aantal ouderen in Zeeuws-Vlaan deren in beeld brengen. Dit met het oog op aanpassingen aan het oude renbeleid die de komende jaren hun weerslag moeten krijgen Zeeuws- Vlaanderen - zeker de kleinere kernen - is vergrijsd, maar dit proces is nog lang niet ten einde. Tegen 2015 is het aantal 65-plussers in de regio met 25 procent gegroeid. Re den voor de Raad om te pleiten voor een snelle realisatie van circa 20 wijk- steunpunten voor ouderen in de streek. De eerste twee steunpunten, in Vogelwaarde en Philippine, zijn of worden ondergebracht in bejaarden- woninkjes die door de gemeenten aan gekocht rijn van de Regionale Wo ningbouwvereniging Zeeuws-Vlaan deren. Juist op het moment dat de stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaande- foto Charles Strijd ren doende is met het afstoten van kruisgebouwtjes. Het één zou moge lijk met het andere te combineren rijn geweest. Bouwruimte Bouwruimte zou volgens Barbé en an dere bestuurders bepalend zijn voor groeiende of dalende bevolkingscij fers. Een stelling die in Zeeuws-Vlaan deren echter weinig hout zaagt. In Sas van Gent is jarenlang ruimte geweest om te bouwen, in Oostburg idem dito. En voor Terneuzen zelf gaat de vlieger ook niet op. Sinds eind 1994 ligt in de centrumgemeente het plan Othene braak. Er is ruimte voor zo'n 500 wo ningen, maar het vlot niet met het plan. Daar staat tegenover dat het in wonertal van Terneuzen enkele jaren geleden - toen er hoegenaamd geen ruimte was om te bouwen - groeide. Nee. voor Zeeuws-Vlaanderen spelen bouwruimte, woongenot en de aanwe zigheid van voorzieningen een veel minder beduidende rol in het mobili- teitsverhaal dan in andere regio's. De Zeeuwse planologen en bevolkings deskundigen stelden het begin jaren '80 al in een onderzoek naar de mobili teit in de provincie: Zeeuws-Vlaande ren trekt alleen mensen aan als er werk te verdelen valt. Alleen met banen, nieuwe banen valt de negatieve spiraal te doorbreken. Sieraden weg uit woning Axel AXEL - Aan de Singelweg in Axel drongen onbekenden in de nacht van maandag op dinsdag een woning binnen door een raam te forceren. Heel de woning werd doorzocht. Vermist wor den wat sieraden. De inbrekers werden klaarblijkelijk gestoord tijdens hun nachtelijke activiteiten, omdat de video- en stereo apparatuur wel al door hen was losgekoppeld, maar niet werd meegenomen. Politie neemt riotgun in beslag BRESKENS - Bij een onderzoek in de woning van een inwoner van Breskens trof de politie dinsdag een zogeheten riotgun met daarbij behorende patronen aan. Het vuurwapen en de muni tie werden in beslag genomen. Tegen de bezitter werd proces verbaal opgemaakt wegens verboden wapenbezit. Rijverbod voor drankrijder OOSTBURG - Bij een controle in Oostburg plukte de politie dinsdag op de Philipsweg een 37-jarige automobilist vanachter het stuur. De man had te diep in het glaasje gekeken Adema nalyse wees uit dat de man ruim tweemaal de toegestane waar de alcohol in het bloed had. Hij kreeg een rijverbod opgelegd en er werd proces-verbaal opgemaakt Bejaarde gewonde bij botsing SAS VAN GENT - Een 67-jarige vrouw uit Sluiskil moest maandagavond met verwondingen aan de ribbenkast worden overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. De vrouw reed mee in een auto van een 70-jarige Sluiskillenaar, die op het kruispunt Bolwerk-Westkade verzuimde voorrang te verlenen aan een 34-jarige vrachtwagenbestuurder uit Gent. Een botsing was het gevolg. De vrachtauto werd licht bescha digd. de personenauto liep zware schade op. van onze verslaggever TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse Volkspartij (ZVP) maakt een herstart. Na een rampzalig eerste jaar, waarin de partij bijna ten onder ging aan intern gekrakeel, probeert de ZVP het nu opnieuw. Dins dagavond formuleerde de le denvergadering alvast een aan zet tot een nieuw beleidsplan. De ZVP gaat zich meer dan ooit presenteren als Zeeuws-Vlaam se belangenbehartiger. Secretaris A. Meeusen: „Wij be schouwen deze regio als een niet weg te cijferen economisch machtsblok in het Europa van de regio's. Daar willen we ons in de eerste plaats op richten. En eerlijk gezegd is ons gebleken dat we als jonge partij heel Zee land nog niet kunnen behap pen." De ZVP-fractie in provinciale staten telt vanaf de statenverga dering van vrijdag 9 februari weer twee leden. Fractievoorzit ter J. P. Hageman wordt vanaf die dag geflankeerd door de Bressiaander A. A. J. Heijboer, die de plaats inneemt van de overleden C. W. A. van Leuven. Dinsdagavond trad Heijboer af als voorzitter van de ZVP. Oud wethouder W van Helden van het voormalige Aardenburg - hij is nu lid van de fractie Gemeen tebelangen in de gemeenteraad Aardenburg/Sluis - volgt hem op. De ZVP-nieuwe-stijl wil de komende weken de banden aan halen met een zestal plaatselijke politieke groeperingen in Zeeuws-Vlaanderen. Meeusen: „We willen voor hen in Middelburg als spreekbuis gaan fungeren. Ik denk dat we op die manier een prima voedingsbo dem hebben. De kiezers blijken steeds meer behoefte te hebben aan herkenbare lokale en regio nale belangenbehartiging. Ik denk dat er een prima wisselwer king kan ontstaan tussen die 'ongebonden regionalen' en de ZVP." De ZVP formuleerde dinsdag avond alvast een aantal speer punten voor het toekomstige be leid. Op het prioriteitenlijstje staan zaken als: nauwere sa menwerking tussen de havens van Terneuzen en Gent (Meeu sen: „Terneuzen mag geen bij wagen worden van de moloch Rotterdam-Vlissingen"), meer aandacht van 'Middelburg' voor de problemen in de Terneuzense binnenstad, verruiming van de mogelijkheden voor woning bouw in de plattelandskernen, waakzaamheid ten aanzien van de privatisering van het open baar vervoer, uitbreiding van het 'Duurzaam Veilig'-verkeers- project tot heel Zeeuws-Vlaan deren èn extra aandacht voor de invoering van het Zeeuwse Kwa liteitsmerk. Meeusen: „En zo zijn er nog veel meer zaken. Neem de herinde ling. Wij rijn voor een driedeling van Zeeuws-Vlaanderen. Zo'n vrijage tussen Sas van Gent en Axel zet geen zoden aan de dijk. Alleen met drie grote gemeenten - die ieder hun eigen takenpak ket hebben - kun je uit de voe ten." Heijboer: „Al onze priori teiten proberen we in Middel burg op de politieke agenda te krijgen. En zo niet, dan zullen we bij gedeputeerde staten stand punten afdwingen via schriftelij ke vragen." van onze verslaggever PHILIPPINE - De roep om één gemeente Zeeuws-Vlaanderen klinkt - zeker in ondernemers- kringen - steeds luider. Pleitte vorige week in Middelburg de voorzitter van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereni ging (BZW), ir L. A. van Gelder, nog voor één grote gemeente be zuiden de Westerschelde, dins dagmiddag uitte ir K. Horstra, voorzitter van de Zeeuws- Vlaamse Kamer van Koophan del zich tijdens een nieuwjaars receptie van de regionale on dernemers in Philippine in soortgelijke bewoordingen. Horstra zei dat het Zeeuws- Vlaanderen redelijk voóV de wind gaat. De bedrijvigheid in de streek stond in 1995 borg voor een omzet van zo'n 12 miljard gulden. Een stijging van een half miljard ten opzichte van het jaar ervoor. Met deze omzet neemt de regio Zeeuws-Vlaanderen een fors deel van de totale Zeeuwse omzet van 26,5 miljard gulden voor haar rekening. Het einde van de groei, zo voorzag Horstra. is nog niet in zicht. „De perspec tieven zijn bemoedigend, uit gaande van de potenties van het gebied en rekening houdend met zijn economische omgeving, maar het kan beter", zei hij. Neuzen Om beter te kunnen moet er ge zamenlijk een regionaal econo misch beleid op poten worden gezet en dat kan volgens Horstra alleen maar als alle neuzen in de zelfde richting staan en dat is nu niet altijd het geval. „Ik ben dan ook van mening dat één ge meente Zeeuws-Vlaanderen be ter zou rijn om tot een samen hangend en krachtiger regio naal economisch beleid te ko men dan dat nu met zeven ge meenten zou moeten gebeuren", zei hij. De Kvk-voorzitter voor zag geen teloorgang van sociaal- culturele gemeenschappen na een samenvoeging tot een groter bestuurlijk geheel. Onbespreekbaar Horstra voerde in zijn speech ook aan waarom gedeputeerde staten zijn optie nooit als een be spreekbare zullen zien. Eén ge meente Zeeuws-Vlaanderen zou namelijk met ruim 100.000 inwo ners de twintigste in rij van grootste gemeenten worden en wat oppervlakte betreft zonder meer de grootste in Nederland. De vraag zou dan kunnen rijzen of de provincie Zeeland nog wel opgewassen zou rijn tegen zo'n bestuurlijke reus. De gedepu teerden D. Bruinooge en J. Hen- nekeij gaven desgevraagd te kennen dat Horstra's pleidooi, twee jaar geleden overigens al geventileerd door de Axelse PvdA-bons J. M. van Schaik, in Middelburg het predikaat 'onbe spreekbaar' opgedrukt heeft ge kregen. Over waterschappen in Zeeland sprak Horstra niet. Wel voor spelde hij in de nabije toekomst een daadwerkelijk samengaan van de twee kamers van koop handel in de provincie. „Dat is slechts een kwestie van tijd", meende hij. Overigens voegde hij er wel aan toe dat dan in Ter neuzen wel een volwaardige ves tiging gehandhaafd blijft, zodat de dienstverlening aan de be drijven in de regio gewaarborgd wordt. VLISSINGEN Prijsvogel - Bij de vogel show van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, die jaar lijks wordt gehouden in het Turf schip te Breda, heeft Iz. J. Ver sprille. lid van de vogelvereni ging De Vogelliefhebbers uit Vlissingen, twee maal zilver be haald. Het zilver werd behaald in de kleurklasse zilver Isabel met een stam kanaries en zilver Isabel kanarie enkeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 31