De snelle opmars van Tony Blair Alle kernwapens de wereld uit? Verbod op mijneif is nog onhaalbaar Politici en journalisten verwarren de kiezer Cleaning Britse conservatieven in paniek over kapitalisme met menselijk gezicht de franse kernproeven Promovendus: CDA moet keuzes maken van onze correspondent in Londen Hans Geleijnse In het Londense hoofdkwartier van de Conservatieve partij zoeken de "spin doctors' zich wezenloos naar het politieke ei van Columbus. Er moet een eenvoudige, de kiezer aanspreken de formule zijn om de opmars van To ny Blair af te stoppen. Maar deze on ruststokers van de politiek, te vinden op de pr-afdeling van de partij, kunnen het antwoord niet vinden. De charis matische Blair, leider van een partij die zich als een wasmiddel verkoopt onder de naam Nieuw Labour, lijkt on grijpbaar. De in het defensief gedrongen Tories •weten eigenlijk slechts één middel te bedenken tegen het fenomeen Blair: hard schreeuwen dat het nieuwe etiket slecht een verderfelijke lading dekt. Dat zich achter de 43-jarige leider met zijn onschuldige baby-face de staalhar de staatssocialisten verbergen, die een maal aan de macht gekomen Engeland meedogenloos naai- de negentiende eeuw zullen leiden. De boodschap komt echter niet over. In de opiniepeilingen ligt Labour meer dan 20 procent voor op de Conservatie ven. En niet sinds deze week, maar ei genlijk al snel vanaf 1994, toen Blair na de plotselinge dood van partijleider John Smith het Labour-roer in handen kreeg. Wat zijn socialistische voorgangers niet wilden of konden en wat de ongekroon de kampioene van de Conservatieven Margaret Thatcher evenmin klaar speelde. bereikt Blair. Hij weet de natie hoop op een betere toekomst te geven met taalgebruik dat regelrecht uit het woordenboek van Thatcher komt. Geloofwaardig politieke centrum ie plaatsen dat de Tories met een onvervalst rechtse poli tiek zouden moeten attaqueren. Het effect was desastreus. Emma Ni cholson, het Lagerhuislid dat overliep naar de Liberaal-Democraten en de Conservatieve meerderheid daarmee tot drie zetels terugbracht, schreeuwde van de daken dat rechts de macht in de Conservatieve Partij had overgeno men. In de media werd nauwelijks gerept De rol van de overheid beperken, de be lastingdruk verminderen, bezuinigen om de inflatie laag te houden, het on derwijs verbeteren, de gezondheidszorg stroomlijnen, de criminaliteit hard aan pakken, noem het maar op. allemaal Conservatieve stokpaardjes die nu hoog op de agenda van Blairs Labour prijken. Wat daar nadrukkelijk ont- breekt is socialistische retoriek. En het grote verschil met Thatcher en zeker haar opvolger John Major is, dat Blair zich geloofwaardig weet te maken als begeesterde politicus die iets nieuws heeft te bieden: kapitalisme met een menselijk gezicht. Niet slecht voor een tot het Christen dom herbekeerde jongeling uit een Conservatief gezin, die ooit de gitaar teisterde in een rockgroep met de veel belovende naam Ugly Rumours. Voor zijn tegenstanders zijn het Lelijke Waarheden geworden. Blair bestrijden betekent je eigen graf delven. De Iron Lady heeft dat al ervaren. Ge schrokken door het 'appeal' van Blair snelde zij Major te hulp. Eind vorig jaar prees ze Blair als een groot leider, een man die illustere voorgangers als Hugh Gaitskell en Neil Kinnock in de scha duw kan stellen. Een groot gevaar dus. Onlangs probeerde ze de Tories hierte gen te mobiliseren door Labour in het Journalisten hebben behoefte aan primeurs. Politici hebben journalisten nodig om de kiezers te bereiken. Beide groepen beïnvloe den elkaar daarmee dusdanig dat zij de kiezer op een dwaalspoor brengen. Die conclusie trekken vier wetenschappers van de Vrije Universiteit (VU) en de Universi teit van Amsterdam (UvA) in hun vandaag verschijnende evaluatie van de verkiezingscampagne 1994 'De democratie op drift'. De onderzoekers Kleinnijenhuis, Oegema en Bos (VU) constateren met hun collega De Ridder (UvA) dat de wisselwerking tussen politici en journalisten vooral leidt tot nieuwsgolven en zelden tot nooit tot een inhoudelijk debat. Het viertal baseert dat op grond van 12.980 tekstfragmenten. 2.191 televisieshots en 525 krantenfoto's uit het politieke nieuws uit de pe riode Prinsjesdag 1993 tot en met de kamerverkiezingen van mei 1994 en de Euroverkiezingen even daarna. Politici zouden het liefst kiezers overtuigen zonder tussenkomst van parlementaire journalisten, maar hebben het journaille nodig om grote groepen te bereiken. Onaf hankelijke. kritische journalisten willen op hun beurt geen doorgee fluik zijn van propagandaverhalen, maar zijn voor politieke primeurs weer aangewezen op die politici, zo stellen de onderzoekers. ANP Tony Blair, partijleider van het 'nieuwe' Labour. door Wilco Dekker Het CDA ontbeert al sinds haar ontstaan in 1980 een heldere ideologie. Dat is de ware oorzaak van de huidige problemen en verdeeldheid bij de christen democraten. Onder aan sprekende leiders als Van Agt en Lubbers viel het ge brek aan een duidelijke vi sie nooit zo op. maar onder Heerma komt het duidelijk naar voren. Dat betoogt de Nijmeegse historicus drs Rutger Zwart in zijn proefschrift 'Gods wil in Nederland. Christelijke ideologieën en de vorming van het CDA (1880-1980)', waarop hij deze week hoopt te promoveren. KVP. ARP en CHU waaruit het Chris ten Democratisch Appèl ontstond vormden na het loslaten van hun ideologi sche veren wel succesvol een nieuwe partij, maar kwamen volgens Zwart nooit tot een nieuwe heldere ideologie. Dat gemis werd lange tijd verdoezeld doordat het CDA succesvolle en aanspreken de leiders had. Opvallend genoeg stelt Zwart dat er van een 'bloed groepen-strijd' in het CDA momenteel geen sprake meer is, ondanks de opwin ding die geregeld in de partij ontstaat over te veel of juist te weinig katholieken of pro testanten. Volgens Zwart speelt die strijd alleen bij de verdeling van de baantjes. Vleugels Al voorafgaand aan het ont staan van het CDA worstel den christelijke politici met de vraag wat precies die koers zou moeten zijn. Zo was er in de jaren zeventig al de strijd tussen de progres sieven a la Aantjes en een middenstroming. Nu is er aan de ene kant een neo-libe- rale vleugel die gecharmeerd is van WD-aanvoerder Bol- kestein en het CDA naar rechts wil rukken (met als re presentanten onder anderen Brinkman en De Hoop Scheffer. de nieuwe tweede man van de CDA-fractiei en aan de andere kant de 'ge matigd-sociale vleugel' waartoe bijvoorbeeld Lub bers en Heerma behoren. Ook PvdA en WD hebben hun vleugels, erkent Zwart, maar de problemen daarmee zijn bij het CDA veel groter. De 'linker' stroming schaart het CDA automatisch onder de voorstanders van een sterke overheid, de andere kant droomt juist van het kabinet Bolkestein-De Hoop Scheffer. Daarnaast zijn er volgens Zwart CDA'ers die een geheel eigen plaats voor de partij claimen. Nieuwe wegen Met dit laatste doelt Zwart op het Strategisch Beraad onder leiding van voormalig CDA-minister Frans An- driessen. dat eind vorig jaar met het rapport 'Nieuwe we gen. vaste waarden' juist probeerde een nieuwe ideo logische CDA-koers voor de komende tijd vast te leggen. Ondanks de positieve com mentaren op het stuk vindt Zwart de poging niet ge slaagd. „Het is toch weer een beetje van het één en beetje van het ander. Bovendien is nog niet duidelijk wat de partij er mee gaat doen. Kiest het CDA voor die rechtse koers en voor een toekomstige coalitie met de WD. of kiest men voor een positie in het midden, waardoor centrum rechts en centrum-links mo gelijk zijn? Zo verdeeld als het CDA de afgelopen twee jaar is, is de partij voor nie mand een betrouwbare part ner". Het CDA, zo is de Nijmeegse promovendus opgevallen, heeft dan ook geen echt ant woord op de voorspelling van PvdA-premier Kok dat de strijd straks slechts gaat tussen liberalen en sociaal democraten. Tussen WD en PvdA dus. Het CDA speelt daarbij geen rol. Het CDA is daar wel heel boos over. maar sterke argumenten te gen deze voorstelling van za ken heeft Zwart van christen democratische zijde niet ge hoord. Kan de verdeeldheid in de partij zo ernstig worden dat het CDA weer uiteenvalt? Zwart denkt van niet. „Daar voor is de partij al te ver gevorderd" Wat is dan de op lossing? Een nieuwe sterke man? Zwart:..Natuurlijk kunnen ze dan weer stem men gaan trekken. Mis schien wel met iemand als De Hoop Scheffer Niet met de huidige aanvoerder Heer ma? „Nee, die mist voor zo'n rol toch te veel randvoor waarden. Ik denk niet dat dat nog goedkomt". door Rogier Jobse Het is al jaren merkwaardig stil rond kernwapens. Naast de duizenden kernwa pens die voor ontmanteling lig gen opgeslagen, zijn er toch nog meer dan twintigduizend 'ac tief. Of moeten we de protesten tegen de Franse ondergrondse kernproeven als een indirect signaal opvatten? Een heel ver schil met de jaren omstreeks 1980 toen diverse vakbonden en partijen fel protesteerden en lid kerken van de wereldraad van kerken absolute morele veroor delingen uitspraken. Komt dit door de veranderde strategische opvattingen bin nen de Navo, de Russische Fede ratie en China na 1989? Maar ie dereen kan toch weten dat kern wapens in hun strategische planning nog een rol spelen? In juni 1995 stelde een inleider op een congres van de vredesbe weging Pax Christi (die deel neemt in het Interkerkelijk Vre desberaad, IKV) over het feit dat na de koude oorlog felle protes ten uitbleven: 'Dat roept de vraag op waar dat protest tegen afschrikking, kruisraketten en neutronenbom nu precies op ge baseerd was. Was het oprech te morele verontwaardiging over de dreiging dat de schep ping door mensenhand vernield zou kunnen worden? Was het de angst voor ons eigen hachje? Of paste de strijd tegen de nu cleaire afschrikking wellicht be doeld of onbedoeld in een be paalde (partij(politieke strate gie? Ik blijf er vooralsnog van uitgaan dat, zeker in de kerkelij ke vredesbeweging, oprechte morele motieven vooropgestaan hebben. Maar dan moeten we ook vaststellen dat die morele verontwaardiging gevoed werd door de context van de koude oorlog waarin de nucleaire be wapening tot een letterlijk af schrikwekkend symbool van vij andbeelden kon worden. Met het verdwijnen van die context zijn de morele verontwaardiging en verontrusting verdwenen, terwijl de wereld ook nu nog en kele tientallen malen door kern wapens kan worden verwoest'. Een demonstratie in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul tegen de Franse kemproeven. Het protest was wereldwijd. foto AFP Pugwash In elk geval is de Pugwash bewe ging even actief tegen kernwa pens gebleven als vroeger. Haar president kreeg hiervoor nog on langs de Nobelprijs. Al tiental len jaren werkt deze beweging op de achtergrond aan weten schappelijke en praktische bij dragen om wapenbeheersing en- vermindering mogelijk te ma ken. Zo ook voor het Non-prolifera tieverdrag t NPVen een toekom stig Alomvattend Verbod van Kernproeven (AVK). Niet vanuit de naïeve gedachte dat met een NPV en een AVK de kernwapens wel zullen verdwijnen. Men beseft zeer goed dat er daar naast een regeling met een ver bod op produktie van splijtstof fen voor kernwapens moet ko men. met een deugdelijk contro lesysteem voor alle staten. Aller lei soorten duidelijke, interna tionaal erkende veiligheids garanties zijn als tussenstap no dig om de verhouding te regelen tussen kemwapenstaten en niet- kemwapenstaten maar ook tus sen kemwapenstaten onderling. Het instellen van kernwapen- vrije zones zou kunnen helpen. Drempellanden landen die of ficieel geen kemwapenstaat zijn maar daarvoor wel de capaciteit hebben moeten onder druk worden gezet om verdere reduc ties niet to frustreren. Na uitvoe ring van START-2 zijn immers nieuwe reducties nodig: eerst naar het niveau van 'minimale afschrikking" (circa duizend, het perspectief ligt nu bij tiendui zend). en via misschien nog een tussenstap de stap naar nul kernwapens. Stappenplan Het Nederlandse Pugwash-lid dr B. van der Sijde stelde een totaal ontwapeningsprogramma op dat model stond voor de IKV-no- ta 'Kernwapens de wereld uit en het Non-proliferatieverdrag' van 27 maart 1995. De nota is een lo gisch samenhangend stappen plan om in 25 jaar de kernwa pens de wereld uit te krijgen. Er wordt wel een geweldig voor over Thatchers kritiek op Labour. Wat de koppen en voorpagina's haalde was dat ze impliciet John Major neerzette als een zwak leider, die met belasting verhogingen de middenklasse van de Conservatieven had vervreemd- en het land uitleverde aan de Europese federa listen. Peter Lilley, minister van sociale zaken en politiek bondgenoot van Thatcher, trachtte de schade nog te beperken door de schuld op de media te werpen. „Zelfs als ze het telefoonboek van Lon den had voorgelezen hadden de kran ten er nog een aanval op Major van ge maakt", brieste hij. Het klonk eerder hulpeloos. Want de ge wiekste Blair had inmiddels Thatcher al geprezen als een staatsvrouwe van betekenis, met helaas anno 1996 wat ouderwetse ideeën. Achter al het Con servatieve rumoer ging schuil dat zij, behept met de arrogantie van de macht maar afgemat na zestien jaar regeren, zelfs door een oud paard van stal te ha len niet opkonden tegen de vindingrijk heid van Blair en zijn adviseurs. Blair introduceerde bovendien tijdens een lunch met zakenlieden in Singa pore het begrip deelnemer-maatschap pij. Niemand wist precies wat dat bete kende. maar het haalde alle vooipagi- na's en bleef daar een week lang. De To ries, met als luid woordvoerder That chers protégé en minister van defensie Michael Portillo. smaalden dat Blair gewoon een Conservatieve verworven heid jatte: wij zijn het die een natie van aandeelhouders hebben gecreëerd, zei hij. Scargill Maar Portillo's 'shareholders' verbleek ten bij Blairs 'stakeholders'. Het was maar een kreet, zo gaf Blair zondag op televisie-ontbijt bij BBC's David Frost toe. Maar het stond wel ergens voor en die boodschap kwam prima over: Een aandeelhouder is nog geen aandeelheb ber. Teveel mensen staan werkloos bui tenspel. 8,3 procent van de beroepsbe volking, een op de vier jongeren, verbor gen werkloosheid meegerekend. En tot Blairs grote vreugde werd hij ook nog door eèn andere, maai- dan zeer linkse vijand geholpen. De dogmati sche mijnwerkersleider Arthur Scargill verliet Nieuw Labour en richtte begin deze week een nieuwe partij op: Socia listisch Labour. Ongetwijfeld wordt dat een splintergroepering bij de presen tatie haakten al meteen een aantal Schotse socialisten af maar Blair had zich geen beter visitekaartje voor zijn Nieuw Labour kunnen bedenken. „Blair heeft het socialisme verraden, Labour is geen partij van de arbei dersklasse meer", oordeelde Scargill. Alleen de Conservatieven weigeren dat te geloven vooral bij gebrek aan eigen ideeën. Minister Sorgdrager van justitie gaat moeilijke! den tegemoet. Niet omdat ze met de Tweede mer nader van gedachten moet wisselen over de z< Van Randwijck. Het ziet ernaar uit dat ze dat debati litiek wel zal overleven. Maar daarna zal ze weinig; hebben om zich te hernemen en met frisse moed dei; teschoonmaak ter hand te nemen. Binnen enkele weken valt het rapport van de commis f Van Traa te verwachten. De complete uitkomst ds van staat uiteraard niet vast, maar het is niet moeiliji voorspellen hoe de rapportage er globaal zal uitzien I de openbare verhoren, rees, naar iedereen heeft kunt waarnemen, geen fraai beeld. Achter de fagade vant kreukbaarheid, die men zo graag staande houdt, g;,EN een wereld van geklungel schuil, zo is gebleken. ko"11 Wie de verrichtingen van justitie vanaf de zijlijn vol!?3' moet ook zonder de IRT-affaire tot de slotsom raken "egr het apparaat geregeld uiterst pijnlijke vormfoui crs maakt, zonder dat daarop voor direct verantwoords niste ke officieren zichtbaar een correctie volgt. De fon mer ontaarden steevast in een discussie over versoepel;)oe' van de regels waaraan het openbaar ministerie z 'Sei moet houden. Daarbij wordt nogal eens voorbijgeg; om' aan het feit dat zo'n versoepeling makkelijk leid; nieuwe en grotere slordigheden. Over de rechten i ea ef| verdachten wordt te gemakzuchtig gedaan. m Dezer dagen werd nog eens duidelijk dat met verdj ten in een aantal gevallen onzorgvuldig wordt or, ïalm sprongen. De zakenman Joep van den Nieuwenhuy ag weet daarvan mee te praten. Na eindeloze procedi rop wordt hij niet langer beschuldigd van beursfraude *r 1 tussen is zijn reputatie ernstig beschadigd. De Amsterdamse journalisten Krikke en Müter wc er al evenzeer van mee te spreken. Ook zij lagen an: half jaar lang onder vuur. Zij werden verdacht wen jng i van betrokkenheid bij de terroristische beweging! oerc Ra. Op de vraag: 'Wie is dat', moet het openbaar m erin terie nu antwoorden: 'Zij niet'. Hoewel zelfs die corjea0 tering maar moeilijk over de lippen van de nijvere- sers wil komen. De toeschouwer kan wachten op nie. procedures waarin beledigde partijen schadever; „c ding eisen. Dat gaat energie en geld vergen die bet? E;e besteden waren geweest. aien Natuurlijk kan justitie niet foutloos werken. Ven: en r dens zullen een vervolg moeten krijgen in gedegen inkt derzoek voor sluitend bewijs kan worden gele): Maar de reeks vormfouten en de missers die de las: k.™ tjjd aan het licht kwamen, doen - gevoegd bij wal j IRT-enquëte twijfel rijzen over de kwaliteit van: gebodene. Ook als in aanmerking genomen wordt geen enkele organisatie feilloos kan zijn. m v Zodra de conclusies van de commissie Van Traa opt: tulii liggen zal meer duidelijk zijn over de manier was den Sorgdrager-cleaning te werk moet gaan. Hoe dan<; dier zal blijken dat grondige correcties moeten wordend' met gevoerd. Alleen zo kan het prestige van het open'D ministerie op een peil gehouden worden dat men in; ordentelijke rechtsstaat mag eisen. schot genomen op een (nog) niet bestaand onderling vertrouwen en op de goede wil van alle kem wapenstaten en drempellanden waaronder ook (het nu nog be dwongen) Irak, Iran en Noord- Korea. En voor de laatste stap naar nul kernwapens is ook nog eens een onbeperkt vertrouwen in de VN nodig als de Veilig heidsraad hierop moet toezien. En verder natuurlijk een perfect controlesysteem inclusief sanc ties. Wie op grond van de geschiede nis en van de huidige internatio nale verhoudingen een vraagte ken zet bij dit visioen kan overi gens wel een aantal van de bo vengenoemde stappen onder steunen. Daarmee kan zeker de hoognodige reductie van (en controle op) kernbewapening gediend zijn. Dat wil niet zeggen dat kernwapens geen functie meer hebben. Deze hangt af van de veiligheidsomgeving waar van de onstabiele Russische Fe deratie. het om zijn superieure militaire macht in Zuid- en Oost- Azië gevreesde China en de drempellanden deel uit maken. In de nieuwe militaire doctrine van de Russische Federatie heb ben kernwapens niet alleen een politieke functie. Zelfs de veilig heidsgarantie van 'geen eerste gebruik' is ingetrokken, waar schijnlijk minder bedoeld voor de Navo dan voor China. China's houding tegen een AVK en tegen medewerking in de Vei ligheidsraad is onduidelijk en het weigert om het zo gevreesde verspreiden van rakettechnolo gie tegen te gaan. Afschrikking Voor de Navo kan het aantal en soort, kernwapens door het einde van het Oost-West conflict dras tisch verminderen. De gevechts functie ter compensatie van een conventionele overmacht van de tegenstander is niet meer no dig. 'Minimale afschrikking' waarvoor veel minder kernwa pens nodig zijn, moet oorlog tus sen kemwapenstaten als poli tiek middel uitsluiten. Dit geldt ook de drempellanden die door de verspreiding van rakettech nologie Europa nucleair zouden kunnen chanteren. De kernwa pens van de Navo hebben dus een politieke functie. Gezien het bovenstaande kun nen zowel voor- als tegenstan ders van het toekennen van een functie aan kernwapens steun geven aan politieke en techni sche oplossingen voor die stap pen die beide groepen nodig ach ten. Misschien wel samen als de ene groep de ander niet moreel of anderszins verkettert. Dit is het derde en laatste deel van een serie verhalen over de Franse kernproeven van onze correspondent Bob Kroon Er komt geen wereldwijd verbod op landmijnen. Wel komen er zeer waarschijnlijk beperkingen en voorwaarden voor het gebruik ervan. Dit ver wacht Malender, de Zweedse voorzitter van de deze week hervatte VN-conferentie over landmijnen. De Amerikaanse regering heeft voorstellen ingediend waarin de meerderheid van de aanwezige vijftig landen zich zou kunnen vinden. De Amerikaanse gedele geerde Mathieson zei dat de veelal uit plastic vervaardigde personeelmijnen metalen delen moeten krijgen om ze met detec toren op te kunnen sporen. Ook moeten ze een zelfvernietiging- mechanisme krijgen dat binnen dertig dagen afgaat of anders moeten de mijnen zichzelf bin nen vier maanden moeten kun nen 'deactiveren'. Technici zeggen dat dit goed koop en doeltreffend mogelfj door de toepassing van eer» terij-ontsteking die de mijn zelf op non-actief stelt als da terij is uitgeput. „Kwestkl 1101 een dollar per mijn", zeal thieson. Malender zei dat de era Helei voorraden landmijnen iw[d< grootste struikelblok m rfi§e voor de uitbanning. Milita» tn-1 ders. ook in westerse lande; Kl v schouwen mijnenvelden al! ?ere' legitiem verdedigingsne: 'D? vooral als grensbewaking V b vijandige buurstaten. Wel- orile aan een protocol gewerkt landen zou verplichten alle nenvelden in kaart te bre: jjj.V en ook te 'onderhouden'. Het lukraak afwerpen booby-traps en permanecC"e tieve plastic mini-mijl wordt hoogstwaarschijnlijk 20n( boden. Over dit soort d« hoopt men het deze week ee ^ui worden, opdat een anti-1 ,(C mijnprotocol op een pol slotconferentie in mei kam den beklonken. gels anm Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. (0113) 231800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. (0114) 314058 Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000: Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. ebbe a nil ienij ad. lore "•'er. et he )rst anm; tt st reek ereid sn, r Itdee rigeoc Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of da verwijzing op te volgen, Overlijdensadvertenties: tifë kantooruren en uitsluitend ms/ dag- t/m vrijdagavond van 203! tot 22.00 uur en zondagavonó van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00, franco per p." 119,00; per maand 33,00, per jaar 350,00; franco perP-^ 460,00; bij automatische afschrijving per termijn f,50 korting: losse nummers maars t/m vrijdag 1.60. zaterdag 2.50 p.st. (alle bedragen md- sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.' ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 17606* per mm; minimumprijs per advertentie 26,40; ingezon# mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen aanvraag (alle advertentieprv' exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Couran1: Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijca." 9.30-12.00 uur. Tel. (0118) 484401 Auteursrechten voorbehoud®' Uitgave PZC etc itev

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2