Philips Terneuzen draaide slecht Nu de tas en straks de zak PZC flissingse raakt ïjbewijs kwijt Covra vindt ringdijk rond lebouw Borssele niet nodig issers krijgen xtra portie schol Brigade bedwingt pijler Voor 91 ontslagen werknemers 100 banen Kans versoepeling regels varen bij mist Gent-T erneuzen zeeland 15 )0 aarlijkse klantendag in teken van eigen personeel lezingen WOENSDAG 17 JANUARI 1996 van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Philips Ter- neuzen heeft ongeveer hon derd vacatures elders beschik baar voor de eenennegentig werknemers van de handma tige assemblage voor wie per 1 augustus geen werk meer is. De bedrijven die belangstel ling voor individuele of enkele tientallen Philips-medewer- kers hebben getoond, bevin- den zich in de Kanaalzone of net over de grens. Het reorganisatiebureau Busi ness Creation Europe bemid delt in een mobiliteitscentrum tussen de werknemers die wor den ontslagen en geïnteres seerde werkgevers. Locatie manager J. van der Ster is niet ontevreden over het aantal va catures waarvoor onder Phi- lips-personeel wordt geworven. De vraag hoeveel en welke werknemers elders onderdak kunnen, hangt af van de be reidwilligheid van de mensen en de wensen van de toekom stige werkgever. „De mensen moeten beseffen dat het aan hen is om de gebo den kans aan te grijpen, om een veilig heenkomen te zoeken. Ik raad ze aan om dat toch vooral te doen. Ook al is het aangebo den werk misschien wat anders dan ze gewend waren. Op het gebied van salariëring, arbeid somstandigheden, roosterin- deling, aard van de functies en vervoer kunnen er natuurlijk verschillen zijn." Tot nu toe is nog geen van deze medewer kers voortijdig naar elders ver trokken. Van der Ster ver wacht dat een en ander de ko mende weken wel gebeurt. De betrokken medewerkers kregen afgelopen weekeinde eindelijk duidelijkheid over hun toekomst. Zij werden per soonlijk op de hoogte gesteld dat hun baan staat te verdwij nen. De Philips-directie heeft op 7 maart een gesprek met de vakbonden over de bemidde lingspogingen van BCE. Voor wie dan nog geen ander werk is gevonden, wordt het arbeids bureau ingeschakeld. Se; - De bij nonze verslaggeefster [RNEUZEN - Door de perike- rond het aangekondigde itslag van 340 werknemers en uiteindelijke verdwijnen 91 arbeidsplaatsen heeft de iil IDi ülips-vestiging in Terneuzen - E' 1995 slecht gedraaid. De be- ouwbaarheid van Philips bij klanten was in het geding, de Rivaliteit van de leveringen (Spi as niet voldoende, projecten viat» jn niet op tijd uitgevoerd en Rervri )k de financiële cijfers waren Et zoals ze moesten zijn. harde oordeel velt locatie- J. van der Ster over de tties van Philips Terneu- in het afgelopen jaar. Vol- ns Van der Ster hebben de on- rust, onzekerheid en gebrek aan vertrouwen bij het personeel over de reorganisatie en zijn po sitie binnen Philips, er toe bijge dragen dat het succes van de vestiging in 1995 behoorlijk te genviel. „We hebben de aan dacht niet bij de bal gehad, het hoofd er niet altijd bij gehad. We hebben te veel kruit verschoten op elkaar in plaats van op de klanten. Dat heeft niet produk- tief gewerkt." Maar als het aan Van der Ster ligt, is dat vanaf nu afgelopen. „Niet meer terugblikken, maar zand erover. We moeten zo snel mogelijk aan de slag." Het klinkt misschien wat wrang om zo over de gebeurtenissen heen te stappen, maar we zullen wel moeten, vindt Van der Ster. „An ders hoeft het straks niet meer. De enige garantie voor continuï teit van onze vestiging is de klant." Daarom stond de jaarlijkse 'cus tomers day' - die eigenlijk be doeld is om de werknemer te doen beseffen dat het niet de di recteur is waarvoor hij werkt, maar de klant - dit jaar in Ter neuzen in het teken van het ei gen personeel. Het landelijke thema van dit jaar - 'het delen van succes' - was voor Terneu zen niet zo gelukkig gekozen, ge zien de behaalde resultaten en de perikelen van vorig jaar. Van daar dat in groepjes gebrain stormd werd over het verbeteren van de communicatie en het ver trouwen op de werkvloer. De directie heeft de suggesties ter harte genomen. Zo wordt het informatieblad Allicht, dat enige jaren geleden ter ziele ging door geldgebrek, weer nieuw le ven ingeblazen. Ook staat er een open dag op de rol. De innovatie sector krijgt daarnaast meer vierkante meters tot haar be schikking. Door het tijdelijk plaatsen van containers hoopt Van der Ster meer ruimte voor de activiteiten te creëren. De Philips-vestiging krijgt in de nabije toekomst meer dan voor heen een ondersteunende taak voor andere vestigingen. Perso neel uit Terneuzen gaat naar China, Polen en Indië om te hel pen bij de implementatie van produkten. Op hun beurt komen Philips- medewerkers van deze landen naar Terneuzen om kennis en er varing op te doen. neen medewerkster (te IDDELBURG - De politie- thter in Middelburg heeft een jarige Vlissingse veroor- eld tot een rijontzegging van 11 jaar waarvan drie maanden orwaardelijk, 1500 gulden e en de verplichting de al- il-verkeerscursus te volgen, werd op 10 augustus '2'Pi nachts rond één uur op de isonweg in haar woonplaats ngehouden met 705 micro- ruim drie maal de toege- hoeveelheid alcohol in aradem. Haar rijbewijs werd >men. jvrouw zei dat ze die dag niks dronken had. maar de dag ar.oor wel. Naar eigen zeggen ;-i d zij geen alcoholprobleem. maar officier van justitie mr D. Veurink meende dat zij wel de gelijk een drankprobleem heeft. „Ze bagatelliseert, zoals iedere drinker", zei de officier dinsdag op de zitting. De vrouw is in 1989 en 1991 ook al veroordeeld voor drank in het verkeer, waarbij forse rijontzeg gingen werden opgelegd. De vrouw zei dat zij haar rijbewijs niet kon missen omdat haar man gehandicapt is. Zij is intus sen naar een dorp in Zeeuws- Vlaanderen verhuisd, waar het openbaar vervoer niet optimaal is. Maar deze argumenten waren onvoldoende om een rijontzeg ging te ontgaan. Overigens is volgens de officier haar rijbewijs al ongeldig verklaard. De vestiging van Philips Lighting in Terneuzen draaide door alle problemen rond het voortbestaan van het bedrijf vorig jaar slecht. foto Charles Strijd lonze verslaggever RSSELE - De Centrale Orga- 2e^atie voor Radioactief Afval Borssele acht een ringdijk haar behandelings- en op- Ik [gebouw voor hoog radioac- fafval niet nodig. In een aan- je Hing op het milieu-effectrap- rtdat de Covra vorige zomer V eft ingediend, staat dat zo'n geen extra veiligheid toe- 5gt. Het milieu-effectrapport Hrt bij een aanvraag van het ilagcentrum voor een ver- "ningswijziging op grond i (te Kernenergiewet, j enstanders van de vestiging i Covra in het haven- en in fill Ziegebied Vlissingen-Oost •ben zich in het verleden be- ?d getoond over de mogelijk- d dat de loodsen waarin vani ioactief afval is opgeslagen, extreem hoge stormvloeden snot der water komen te staan. gens het aanvullende milieu- 'trapport hoeft daarvoor it te worden gevreesd. De lijst' ihtinlaten van de koelvoorzie- 3-21. igen zijn zo hoog in het ge- >orW uw aangebracht dat er slechts Re ter in zal stromen bij een wa- n Si stand die statistisch eens in Y.> de miljoen jaar optreedt. Funde ring en muren zijn van zodanig dik beton dat het gebouw naar de mening van de Covra als wa terdicht valt aan te merken; overstroming van de opslag ruimten moet onmogelijk wor den geacht. Hoog in de muren geplaatste luchtinlaten zijn volgens de Co- Brand huis Goes door bewoner aangestoken van onze vei GOES - De brand die in de nacht van zondag op maandag een woning aan de Montgomery- laan in Goes verwoestte, is ont staan door een gasontploffing. De '29-jarige bewoner van het pand veroorzaakte de brand. Persoonlijke problemen lagen daaraan ten grondslag. Dat heeft de politie dinsdag meege deeld. De man, die bij de brand stichting gewond raakte, is in verzekering gesteld. irt 7* ia» li "onzeverslaggever 'SINGEN - Nederlandse 'rs mogen ongeveer tien Went meer schol uit de t Ree halen. Dit extraatje is Resultaat van een ruil tussen «Hand en Denemarken. v°ng jaar is afgesproken ,Qe Nederlandse vissersvloot laar 30.520 ton schol mag op- sp:>' sen. Dit was een aanzienlijke !*timping. Het schol-quotum r f995 bedroeg 50.860 ton. uen van de vangstbeperking door biologen geconsta- «ie teruggelopen scholstand ue Noordzee. Tijdens de on- «andelingen over de vis- j» 'Udoor de Europese visserij- e XSters ^eg Nederland toe- uiming om behalve op de J®ee nog eens 1680 ton I 1801011 tong°Pvissen sni£ Deense Skagerrak. lil -. Letlandse vloot vist nor- gesproken niet in dit ge- Vandaar dat het ministerie tendbouw, Natuurbeheer en Visserij deze quota heeft ge ruild met Denemarken. Het gaat in totaal om 3600 ton schol ex tra. Overeengekomen is ook dat Denemarken nog eens 200 ton tong van het Nederlandse Noordzee-quotum krijgt toege wezen. Ook zijn beide landen een quotumruil voor kabeljauw, schelvis en wijting aangegaan. Nederland had tijdens de be sprekingen in de Europese mi nisterraad de vangstrechten ge kregen voor 120 ton kabeljauw, tien ton schelvis en tien ton wij ting in het Skagerrak. Besloten is dat Deense vissers deze quota mogen opvissen; Nederland krijgt van Denemarken eenzelf de hoeveelheid vangstrechten terug voor de Noordzee. Het Nederlandse ministerie is nog in overleg met Groot-Brit- tannië over een mogelijke ruil. Uitkomsten van de onderhande lingen worden pas over enkele weken verwacht. De besprekin gen verlopen moeizaam, omdat de Engelsen ook minder quota hebben. vra te prefereren boven een ont werp waarin wordt uitgegaan van lagere luchtinlaten en een ringdijk om het gebouw. In zo'n dijk moeten schuif- of hefdeuren worden aangebracht om het ge bouw bereikbaar te maken voor treinwagons en andere voertui gen met containers vol radioac tief afval. Die opening vormt een zwakke schakel in de dijk. De wijziging van de vergunning op grond van de Kernenergiewet heeft onder meer betrekking op het besluit van Covra af te zien van twee opslaggebouwen voor hoog radioactief afval; een voor warmte producerend afval en een voor afval dat geen warmte afgeeft. In de oorspronkelijke plannen van Covra was er nog vanuit gegaan dat in Nederland méér kernenergiecentrales zou den komen te staan. De nu cleaire stroomvoorziening blijft naar het zich laat aanzien in elk geval voorlopig beperkt tot de centrales in Borssele en Dode- waard. Dat betekent dat de Co vra met één gebouw voor hoog radioactief afval kan volstaan. In de nieuwe vergunning wil het centrum ook de mogelijkheid krijgen bestraalde hoog verrijk te splijtstofstaven uit de hoge- üuxreactor in Petten, en uit de reactor van het interfacultair reactorinstituut in Delft tijdel jk op te slaan in de loodsen voor laag- en middelradioactief afval. Dat moet dan gebeuren in de containers waarin dit materiaal wordt getransporteerd. Waterbassins Het gaat om twaalf containers met in totaal vierhonderd splijt stofelementen, De Covra erkent dat dit soort nucleair afval door gaans in waterbassins wordt op geslagen. In het milieu-effec trapport worden alleen Austra lië (sinds 1963) en Japan (sinds 1983) genoemd als landen waar droge opslag wordt toegepast. Andere soorten splijtstofele menten worden overigens in Duitsland en Amerika op vrij grote schaal in containers be waard. Op de vergunningaanvraag en het aangevulde milieu-effec trapport kunnen tot 9 februari reacties worden ingediend. Maandag 29 februari is in De Stenge in Heinkenszand een hoorzitting. De stichting Leef baar Zeeland heeft bij het minis terie van Economische Zaken aangedrongen op extra informa tiebijeenkomsten. In verband daarmee zou de inspraakproce dure moeten worden opge schort. Enkele leden van de elfde Luchtmobiele Brigade tussen hemel en aarde tijdens hun afdaling van de verlichte reservepijler op NeeltjeJans. foto PieterHonhoff van onze verslaggever NEELTJE-JANS - De Euro mast maandag, dat was 'lek ker hangen en gaan'. Het bleek een peuleschil in verge lijking met de reservepijler op Neeltje Jans, die dinsdag avond op het programma stond. De zestig 'Rambo's' van de elfde Luchtmobiele Brigade moesten de pijler be klimmen om vervolgens aan een touw weer naar beneden te klauteren. Het was de zwaarste oefening tot dusver van operatie "Fearless Fal con', puften enkele militai ren na afloop, ,,'t Komt nu écht aan op pure kracht." De verlichte pijler bood dins dagavond een bijna spook achtige aanblik, die nog eens werd versterkt door de neve lige atmosfeer. Op en rondom het betonnen gevaarte waren tientallen aankomende infan teristen druk in de weer. Van af de steiger werden ze in kleine groepjes naar de pijler gevaren. Daar volgde de eer ste test: door een net. dat langs de wand van de pijler hing, moesten de militairen de top zien te bereiken. Een maal boven konden ze even op adem komen en maakten ze zich gereed voor de tweede opdracht: langs een touw naar beneden zien te komen. Glijden was onmogelijk, daar was het touw te stug voor. „Je moet je hele lichaam gebrui ken", verduidelijkte soldaat Sietse. Dae-Sun bungelt halverwege hulpeloos tussen hemel en aarde. Hij laat zich even han gen aan de band - waarmee de soldaten veiligheidshalve aan het touw zijn bevestigd - om zijn krachten weer te verza melen. Moeizaam bereikt Dae- Sun de vaste wal. waar hij meteen wordt losgekoppeld. „Verzuring", verklaart hij la ter zijn inzinking. „Ik kon m'n armen nauwelijks meer bewe gen." Majoor H. te Loo had er al voor gewaarschuwd: „Je krijgt armen die bijna op de grond hangen. Zó verzuurt dat." Radicaal Soldaat Roy toont zich vooraf enthousiast over de zware klus. „Het ziet er radicaal uit", zegt hij. als hij op de stei ger staat te wachten op de boot. „Dus het zal wel gaaf worden." Roy vervult de op dracht in rap tempo en komt vlak na Dae-Sun binnen, ,,'t Ging perfect", hijgt hij. „Al hoewel ik iets te snel begon en daardoor halverwege mezelf even tegen kwam. Maar 't was heftig hoor." "Fearless Falcon' is een vijf daagse krachtproef waarmee de elfde Luchtmobile Brigade haar basisopleiding besluit. De oefening is zondagavond begonnen vanaf de kazerne in Schaarsbergen en eindigt vrijdagochtend op dezelfde plaats. In de tussenliggende periode trekken de militairen door Zuid-Nederland en ver vullen ze onderweg enkele op drachten. Zo moesten ze maandag langs een kabel van de Rotterdamse Euromast glijden. Wordt 'Fearless Fal con' tot een goed einde ge bracht dan volgt de beloning waar het allemaal om is te doen; de rode baret. De uitrei king vindt vrijdagmiddag plaats. „Een emotioneel mo ment", weet majoor Te Loo uit ervaring. „Op zo'n mo ment vloeien er heel wat tra nen." Vandaag, woensdag, trekt de brigade verder Zee land in. van onze verslaggever TERNEUZEN - De 91 medewer kers van Philips Lighting Ter neuzen die ontslag is aange zegd, hebben met gemengde ge voelens kennis genomen van de schriftelijke mededeling. De reacties liepen uiteen van mat ('we hebben het zien aanko men') tot vol onbegrip over de manoeuvre van de winstgeven de onderneming. Vice-voorzitter W. Sprangers van de ondernemingsraad vindt dat de mensen de slechte bood schap door de bank genomen goed hebben opgevat. „Natuur lijk zijn er die het gewoonweg met eerlijk vinden dat zij de laan worden uitgestuurd. Voor zo'n reactie kan ik alle begrip op brengen. Maar anderzijds heeft iedereen het zien aankomen. Dat de directie deze weg zou gaan bewandelen, was reeds lan ge tijd geleden aangekondigd." Loos Verschillende medewerksters zijn evenwel kwaad over de wijze waarop de directie tot dusver met hun belangen is omgespron gen. Ze vinden dat hen in het ka der van het reorganisatieplan te veel en te vaak loze beloften zijn gedaan. „Een bedrijf aantrekken dat ge bruik kon maken van een Phi- lipshal, overplaatsing naar Mid delburg of Roosendaal, er was van alles mogelijk. Nu blijkt daar niets van te kloppen. We kregen vrijdag in de kantine een brief uitgereikt, waarin stond wie wel en wie niet mag blijven. Waar iedereen bij was. Lekker persoonlijk! Mensen zaten naar elkaar met hun duim omhoog of omlaag. Dat doet heel zeer", al dus één van de slachtoffers van de ontslagronde bij de Terneu- zense lampenfabrikant. Haar naam houdt ze liever uit de pu bliciteit. Je kan immers nooit weten of er de resterende zes maanden nog iets in haar voor deel verandert. „Ze leuren ver schrikkelijk met je." Uitzendkrachten Zeer doet het ook dat maandag twintig uitzendkrachten zijn aangetrokken om aan de toege nomen vraag naar SL-lampen te kunnen beantwoorden. ..Die moeten eruit wanneer wij op straat komen te staan, maar let op. zo vlug wij onze biezen heb ben gepakt komen ze net zo snel weer binnen", weet een lotge note van de Terneuzense zeker najaren werken bij Philips. Er is werk zat hier. Werk zat..," Het steekt hen dat de situatie gunstiger wordt voorgeschoteld dan die in werkelijkheid zou zijn. Op de werkvloer is men er van overtuigd dat dit het begin is van het einde. Ondanks alle toe zeggingen en rapportages. „Want als zelfs de directie geen keiharde garanties durft te ge ven. Het zal in fases gaan. Nu 91. binnenkort nog eens een stuk of wat. Dit wordt een opstartfa- briek. Een leger aan uitzend krachten mag straks nieuwe dingen uitproberen, die elders in produktie worden genomen." Het kerstpakket wordt tevoor schijn gehaald. Een blauwe tas met het opschrift Let's make things better. Inhoud: een mok waarop de zelfde boodschap is vastgelegd. „Lekker zuur. Nu een tas, straks de zak," Het heeft haar zo mogelijk nog agressiever gemaakt De eerste huilbuien zijn een eind geluwd. Sprangers moet lachen om de vergelijking. „Als met de kerst een voedselpakket was gegeven, hadden ze er er ongetwijfeld gal gemaal van gemaakt. In dit soort situaties lijken dingen vaak anders dan ze in werkelijk heid zijn. Gevoel en rationaliteit komen met elkaar in botsing." Onvoldoende De ondernemingsraad vindt dat de bedrijfsleiding voor het hele proces een voldoende verdient. „Ik heb ze niet kunnen betrap pen op verdraaiingen of oneer lijkheden. Van meet af aan is ge zegd wat de inzet was", oordeelt Sprangers. Vertegenwoordigers van de vakbonden, OR en het management zullen als intern beroepscollege de meest schrij nende gevallen in behandeling nemen. Tot dusver heeft zich één personeelslid aangemeld met een klacht over de ontslag procedure. van onze verslaggever TERNEUZEN/GENT - De Tech nische Schelde Commissie be slist half februari over versoe peling van de regels voor het va ren bij mist op het Kanaal Gent- Terneuzen. De commissie velt een oordeel aan de hand van het advies van een ambtelijke werkgroep, die zich dinsdag over de problematiek boog. De haven van Gent dringt al bijna twee jaar aan op een soepelere regelgeving en verwijl Rijks waterstaat een te starre opstel ling. Op verzoek van waterstaat is de afgelopen maanden uitgebreid onderzocht welke risico's zijn verbonden aan versoepeling van de regels. Op dit moment wordt de scheepvaart op het kanaal stilgelegd bij minder dan 250 meter zicht. De kanaalbruggen bij Sluiskil en Sas van Gent blij ven dan voor de scheepvaart ge sloten. Volgens Gent ten onrech te omdat de meeste zeeschepen en ook binnenschepen op lijn diensten vandaag de dag over geavanceerde navigatie-appara- tuur beschikken. De risico-analyses, die dinsdag in de ambtelijke werkgroep (met vertegenwoordigers van Rijks waterstaat. het Havenbedrijf Gent, het Loodswezen en de af deling Bovenschelde van het Vlaamse ministerie van Leefmi lieu en Infrastructuur) op tafel kwamen, wijzen uit dat de kans op een schadevaring bij mist 1 op 1000 is. Rijkswatersfeat vindt dat risico aanvaardbaar, mits de nodige aanvullende maatrege len worden getroffen. Ing W. Vin- ke, hoofd van de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen van Rijks waterstaat na afloop van het overleg: „De risico's moeten worden afgedekt door een goede verzekering en daarnaast moe ten de bruggen worden voorzien van buffers. Over de hoogte van die verzekering laat ik mij niet uit. maar neem maar aan dat het om ettelijke honderden miljoe nen guldens gaat. Die buffers wil het Vlaams Gewest betalen dus dat is minder een probleem.' Op dit moment wordt onderhan deld met verzekeringsmake laars. Hoewel Vinke niet vooruit wilde lopen op het advies aan de Tech nische Schelde Commissie lijkt het erop dat half februari beslo ten zal worden de 250 meter- grens terug te brengen tot 100 meter, mits wordt voldaan aan een aantal stringente voorwaar den. De nieuwe regels zouden al leen van toepassing zijn op goed uitgeruste schepen. En verder is veel zoniet alles afhankelijk van de medewerking van de verzeke ringsmaatschappijen. Supers De werkgroep, die op gezette tij den bijeenkomt om te bespre ken hoe de sluizen en het kanaal optimaal kunnen worden ge bruikt, verdiepte zich dinsdag ook in de mogelijke uitbreiding van de maximaal toegestane af meting van 'supers' in de zee sluis, ook al een hartewens van Gent. Nu ligt de grens nog bij 256 meter. Maar er loopt een onder zoek naar de mogelijkheid die bovengrens op te trekken naar 265 meter. Die verruiming is vooral van belang voor ertssche pen. bestemd voor Sidmar bij Zelzate. Ing Vinke: „Er wordt onder meer bekeken of we met wat kortere sleepboten kunnen werken. En daarnaast moeten dan wel wat aanpassingen wor den gepleegd. Of het er van komt, weet ik niet, maar het zal duidelijk zijn dat wij ieder ver zoek van Gent heel serieus be handelen..." Het Nederlands Klassiek Ver bond houdt donderdag 18 ja nuari een bijeenkomst waarop drs M. W. Canters-Hazewindus, docente klassieke talen in Lei den, zal spreken over Vrouwen bij Herodotus. De bijeenkomst wordt gehouden in de Schouw burg in Middelburg en begint om 20.00 uur. Op uitnodiging van het Na tuurkundig Gezelschap in Mid delburg verzorgen J. Springer van de Vereniging Zeeuwind en A. van der Stege van het Lande lijk Windbureau in Zeist vrijdag 19 januari een lezing over Wïn- dernergie in Zeeland. Daarin komen zowel de technische as- npecten van windernergie als de* activiteiten van de Vereniging Zeeuwind aan de orde. alsmede de problemen die Zeeuwind daarbij ontmoet. De lezing, in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg, begint om 20.00 uur. Het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen houdt vrijdag 19 februari een le zing over aspecten van de demo cratie. Prof dr J. M. M. de Valk spreekt over De twee gezichten van de democratie. Aanvang om 16.45 in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg geeft het Rozen kruisers Genootschap maandag 22 januari een lezing over de Le vende Waarheid. De lezing be gint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 25