|g 'ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN dreigen boot op te blazen Justitie pakt meer fraudeurs op 9? kleintjes Bonjour 4 WEKEN 95 >s Bemanning Goereese kotter gered na aanvaring Bezoek Weizman Tsjetsjenen confronteren Russen met nog twee gijzelingsacties (indrijf vervangt of wist ex-vrouw op oude foto's Kok praat met Peres over landwinning Duizend bonnen bij controle A4 Krachtproef op Neeltje Jans PSV heeft geen kind aan NAC Verdacht voorwerp onder auto geen bom, maar zender politie VOOR 14,25 JA, ik wil: Zeeland proefgebied chipknip ^sintratuin Geleidelijk kouder -- Maximum temperatuur rond 7 gra ten. In de ochtend mist, verder zon nige perioden en nevelig. De zuidoos ten wind is zwak tot matig. /Adj39e jaargang no. 13 oensdag 17 januari 1996 osse nummers 1,60 Opgave advertenties per telefoon: 0118-484321 GOEDEREEDE - De viskotter Goedereede 6 is dinsdagmid dag op de Noordzee gezonken na een aanvaring met de Baha- mese vrachtvaarder Baltic Stone. De vijfkoppige bemanning bleef ongedeerd en is door het douane-kustwachtschip Zee valk dinsdagavond naar Goe dereede overgebracht. Het on geluk deed zich kort na vier uur dinsdagmiddag voor, 70 kilo meter west-noord-west van Hoek van Holland. De schipper van de Goedereede 6 maakte zelf melding van de aanvaring bij het Kustwachtcentrum in IJmuiden. Het zicht was ter plaatse beperkt. De Goedereede 6 (Wisselvallig heid genaamd) zonk niet on middellijk. De vijf vissers kon den zich in veiligheid brengen door aan boord van de Baltic Stone (5877 brt, 120 meterlang) te klimmen. Tegen het einde van de middag arriveerde het douane-kustwachtschip Zee valk om de kotterbemanning naar haar thuishaven te bren gen. De aangevaren viskotter was toen al - omstreeks vijf uur, half zes - gezonken. Wrak stukken markeerden de plaats van het ongeval. De Baltic Sto ne was onderweg van Tunesië naar de Noorse havenstad Ale- sund en voer over de doorgaan de scheepvaartverbinding tus sen het Engels Kanaal en Duitsland/Scandinavië. De GO 6 is gebouwd in 1980 bij Maaskant in Stellendam. Het schip is 40 meter lang en heeft een motorvermogen van ruim 1800 pk. De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl feliciteert de Israëli sche president Ezer Weizman met zijn rede voor de Bondsdag. Het was de eerste keer dat een Israëlische president de leden van het Duitse parlement toe sprak. Het viel Ezer Weizman niet makke- |T lijk". vJ [KARA/MOSKOU (RTR/DPA FP/AP) - De commandant van groep Tsjetsjenen die dins- agavond een passagiersschip Russische bestemming aapte in de Turkse havenstad abzon dreigt het vaartuig op blazen. De groep, die zich ijetsjeens Verzet' noemt, gïj- It 120 passagiers en 45 beman- ïns igsleden, waaronder veel F commandant, die zich Mu- nmed noemt, eist dat de Rus- n het Tsjetsjeense commando 3jervomajskoje laten gaan. In jur It dorp, op de grens van Dage- ernï in en Tsjetsjenië, levert het ssische leger nog steeds slag het commando dat tiental mensen gijzelt. In de Tsjets- nse hoofdstad Grozny is een de actie gemeld. Daar zijn werknemers van een -16,8 hriciteitscentrale ontvoerd. »-s. l nhammed' dreigt het schip op blazen op de Bosporus bij Is- ibul. Eerst zouden de Turkse sagiers worden vrijgelaten, uitte zijn dreigement in een marclefoongesprek met een Turks 4, 3 station. De man sprak ac- itloos Turks. Mogelijk gaat om een in Turkije wonende jetsjeen. t'.'f.Jdekaping in Trabzon, aan de rote Zee, zouden mensen zijn gewond geraakt. De gijzelne mers dreigden iedere tien minu ten een gijzelaar te doden zolang ze niet mochten uitvaren. Vol gens een Russische vrouw, die kon ontsnappen, werd het ver trek ook opgehouden omdat de kapitein, Mustafa Tuncay, zich verborgen hield. Nadat hij ge vonden was zou hij gedwongen zijn uit te varen. De mogelijk vijftig kapers overmeesterden de Avrasya aan het begin van de avond, kort voordat het schip naar de Russische haven Sotsji zou vertrekken. Pjervomajskoje Op de tweede dag van het Russi sche offensief tegen de rebellen in Pjervomajskoje zijn volgens Russische zegslieden circa 20 gijzelaars bevrijd. De Russen la ten hen niet zien, omdat zij eerst zeker willen zijn dat het om ech te gijzelaars gaat, en niet om Tsjetsjenen die vermomd als burger proberen te ontsnappen. Pantservoertuigen zetten dins dag de aanval op het dorp in alle hevigheid voort, in een poging de tientallen mensen te bevrij den die sinds een week door re bellen in gijzeling worden ge houden. Volgens eigen zeggen hebben de Russen ongeveer een derde van Pjervomajskoje bezet. De Tsjetsjenen echter zeggen dat ze het offensief tot staan heb ben gebracht en vier gijzelaars hebben vrijgelaten teneinde een eind aan de strijd te maken. Vol gens de radiozender Echo Mosk- vy houden de Tsjetsjenen veer tig mensen vast: twee lokale Tsjetsjenen en 38 Russische ar beiders uit de steden Volgo- donsk en Rostov-na-Don in Zuid- Rusland. Explosies Seu DLADELPHIA (AP) - 6-2|rcrikaanse fotowinkelketen mera Shop heeft een gat in de urkl ontdekt: digitaal je ex- g'g ilgenoot van de oude foto's 5-2= issen. Men noemt de dienst- deK rlening Divorce X. Bijna 20 ocent van de klanten komt »or deze afdeling. 4xelU seryice omvat niet alleen het en verdwijnen van ex-echtge- po; 'en en -echtgenotes, ze kun- i met een paar handelingen computer desgewenst ver- ceniw igen worden door de nieuwe ff 'te liefde, of een willekeurige - herapie JERUZALEM - Wim Kok met zijn echtgenote en premier Peres dinsdag bij een welkomsceremonie in Jeruzalem. De premier heeft dinsdag tijdens een onderhoud met zijn Israëlische ambtgenoot Nederlandse hulp aangeboden bij het aanleggen van kunstmatige eilanden voor de kust van Israël. zie 00k pagina 5 Het leger concentreert de aan vallen op het westelijke en het zuidelijke deel van Pjervomajs koje. Daar verblijven de gijze laars vermoedelijk in een bun ker. De Russen lijken alles op al les te zetten om het drama zo snel mogelijk te kunnen beëindi gen. Explosies deden de grond onder een controlepost op vijf ki lometer afstand trillen. De Russische luchtmacht zei dinsdag op enkele kilometers van Pjervomajskaja ongeveer 150 Tsjetsjeense strijders te heb ben uitgeschakeld, die zich aan wilden sluiten bij de rebellen in het dorp. In de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny worden 38 werknemers van een elektriciteitscentrale sinds gistermorgen gegijzeld, zo meldde het persbureau ITAR- Tass. Dat baseerde zich op een woordvoerder van de federale veiligheidsdienst. De werkne mers zijn met bussen naar een onbekende bestemming afge voerd. pagina 4: geen steun Doema DEN HAAG (ANP) - De politie van het district Haaglanden heeft dinsdag tijdens een grote verkeerscontrole op de A4 bij Leidschendam bijna 1.000 auto mobilisten bekeurd. Daarvan reden er 800 te hard. Onder mis tige omstandigheden zijn 6.074 auto's gecontroleerd. Tweehonderd 'verdachte' wa gens werden door motorrijders tot staan gebracht en gecontro leerd op gebreken. Van die groep kregen 170 bestuurders wegens uiteenlopende overtredingen een bekeuring. Tien vrachtwagens mochten niet verder rijden omdat ze lan ger dan 28 meter waren. De zestig leden van de elfde Luchtmobiele Brigade doorston den gisteravond de zwaarste krachtproef tot nu toe in de vijf daagse oefening waarmee ze hun basisopleiding afsluiten: de beklimming van de reservepijler op Neeltje Jans, gevolgd door een afdaling aan een touw:'t Komt nu aan C op pure kracht..." I PSV heeft gisteravond het juiste antwoord gegeven op de uitglij der waarmee Ajax hei voetbal jaar opende, met een makkelijke zege op NAC (4-1). De Eindho- venaren verkleinden de achter stand op de tot voor kort als on overwinnelijk bestempelde Am sterdammers tot vijf punten. Boudewijn Pahlplatz (fotonam het eerste doelpunt van PSV voor zijn re- Q kening. I w Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Kunst en Cultuur; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19. jErff oor sommigen is het een soort de au erapie na de scheiding. De lesten vinden het gewoon een luchting van je ex op de foto's liezijn", meent Joe Nardolilli, j'.'tet Mtiinator bij Camera Shop. vrouwen willen meestal dat prI_Üx' man verwijderd wordt, hai-K onze mannelijke klanten vrouw laten vervangen door andere", weet Scott Wilkin- een van de grafici die voor -o Po- unera Shop werken. „Wij wor- Keii n alleen beperkt door onze ftasie.-' digitale technologie is niet aiw Al jaren kunnen consu- 7 l: ffiten vergeelde of aan flarden scheurde foto's in fotozaken en repareren. ARNHEM/DEN HAAG (GPD) - Justitie pakt steeds meer frau deurs op. Vorig jaar liepen zo'n 14.500 fraudeurs tegen de lamp; zestien procent meer dan in 1994. De stijging wordt vooral veroorzaakt door betere samen werking tussen opsporingsin stanties, koppeling van compu terbestanden en de inzet van meer mensen bij gemeentelijke sociale diensten en bedrijfsver enigingen. Dat blijkt uit het rapport 'Pro ject Intensivering Fraudebe strijding' van het fraudeteam van het openbaar ministerie. Morgen wordt dit rapport open baar gemaakt. Het 'succes' van het openbaar ministerie is vooral een inhaal race. Tot 1992 was het politiek onverkoopbaar om bijstands fraude (80 procent van de totale fraude) aan te pakken. Tot 1992 werden naar schatting van het openbaar ministerie jaarlijks slechts 6000 fraudeurs gepakt. Steeds meer fraudeurs - zoals bijstandsgerechtigden, ww'ers, wao'ers en mensen in de Ziekte wet - 'betalen' hun straf terug met alternatieve dienstverle ning. Deze straf kan worden op gelegd als de veroordeling niet boven de zes maanden cel uit komt. Ook wordt in toenemende mate het principe 'boter bij de vis' gehanteerd, waarbij frau deurs de ten onrechte ontvan gen bedragen terug moeten be talen. Overigens bleken de ge constateerde fraudebedragen vorig jaar lager te zijn dan in voorgaande jaren. Afschrikking Justitie verwacht dat de komen dejaren het aantal gepakte frau deurs weer zal teruglopen. Be tere controle schrikt veel men sen met een bijstandsuitkering af om er 'legaal' bij te gaan werken. Als gevolg van de stren gere controles wordt er steeds meer geld verdiend in het 'zwar te' circuit. Daar heeft justitie nog steeds weinig grip op. Ook de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD), die grote fraudes op de korrel neemt, zoals de affaire rond het Van der Valk-concern, heeft vo rig jaar meer grote belastingza ken aan het licht gebracht. On danks het feit dat het Toekan concern bij de FIOD veel tijd en geld opslurpte, steeg het aantal onderzochte belastingzaken met bijna tien procent tot 450. Volgens een woordvoerder van het openbaar ministerie was fraudebestrijding drie jaar gele den nog slechts bijzaak voor de overheid. Anno 1996 is de jacht op fraudeurs echter één van de speerpunten van de overheid. Drie jaar geleden besloot poli tiek Den Haag de aanval in te zetten op alle mogelijke vormen van fraude. Jaarlijks kreeg het openbaar ministerie een extra fi nanciële injectie van 23 miljoen gulden om de fraude-aanpak te verbeteren. Rechters en officie ren van justitie werden op cur sus gestuurd, het personeel werd uitgebreid en de contacten met Sociale Diensten en gemeenten werden aangehaald. ENSCHEDE (ANP) - Het Explo sieven Opruimingscommando (EOC) heeft dinsdag in En schede onder de wagen van een van drugshandel verdachte in woner van de stad, een peilzen der van de politie onklaar ge maakt. Agenten die niet wisten dat een speciaal rechercheteam de installatie had aangebracht, hielden er rekening mee dat het een bom was. Zij zetten de om geving van de wagen af en alar meerden het EOC. De bestuurder van de auto, een 32-jarige Enschedeèr, had zelf de politie gewaarschuwd omdat hij een verdacht apparaat onder zijn auto had opgemerkt. Hij is inmiddels aangehouden als hoofdverdachte van een organi satie die zich bezighield met on der andere de handel in verdo vende middelen. Tijdens een grootscheepse actie van negentig politiemensen zijn ook de zes andere Enschedeers opgepakt die deel uit zouden maken van de bende. Huiszoe king op tien adressen heeft een grote hoeveelheid vuurwapens en munitie opgeleverd. Ook zijn bij de invallen hard en soft drugs en een hennepplantage aange troffen. Onbekend is om hoeveel verdovende middelen het gaat. Een rechercheteam is al enkele maanden met onderzoek in deze zaak bezig. Om de handel en wandel van de hoofdverdachte na te gaan had de politie onder diens auto een peilzender ge plaatst. Dat gebeurde na overleg met de officier van justitie. Het gaat het hier volgens de politie om een geoorloofde onderzoeks methode. Doordat de hoofdver dachte de zender ontdekte, moest de politie eerder tot arres tatie van de bende overgaan dan ze van plan was. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: topt u twee navulpak- Dash ultra of twee na- iter#*'®11 Dreft Compact of ftulpak van elk, dan krijgt ueen AH Cadeaubon van tien gulden," Zo'n extraatje mag u natuurlijk niet voorbij laten gaan. Dash Ultra, lentefris of zomerfris navulpak 2 kilo Nü Dreft Compact, Q OQ navulpak 1.2kilo Nü«7.Zt7 Nu bij 2 pakken een AH-cadeau- bon van f 10.- cadeau!' "Zie actieformulier in de winkel. S g*e week alleen bij Albert Heijn. Cfl van onze verslaggever VLISSINGEN - Zeeland wordt het eerste grootschalige proefgebied voor elektronisch betalen. De provincie heeft in het streven om de Zeelandkaart een veelzijdiger functie te geven een opvallend succes kunnen boeken door de ANWB te interesseren. Binnenkort wordt ook het jawoord van het busvervoer in Zeeland verwacht. Vanaf mei begint de ANWB samen met PTT Telecom en de provincie een project waarbij alle Zeeuwse ANWB-leden een dergelijke de- bet-card op proef krijgen. Het is de bedoeling dat daarna gefaseerd ook de andere leden van de toeristenbond de beschikking kijgen over een 'chipknip' om te benutten bij het openbaar vervoer, op parkeerplaatsen en bij allerlei toe ristische attracties. De standaardpas moet wel tevoren op elektronische wijze worden 'gevuld' met geld. De ANWB was een van de twee 'groten' waar mee de provincie Zeeland in onderhandeling was voor het uitproberen van de chipknip. Bin nen enkele weken wordt ook bekend of het openbaar vervoersapparaat van de ZWN, me de aangelokt door de proef met het elektro nisch betalen van een kaartje voor de zomer- bus, in het project zal meedoen. Het is voor 95 procent zeker dat het doorgaat. Verwacht wordt dat de invoer van de nieuwe betaalmo- gelijkheid met de chipkaart in de tweede helft van dit jaar zal plaatsvinden. Er worden thans ook pogingen in het werk gesteld om zoveel mogelijk beheerders van parkeerterreinen aan het nieuwe concept te binden. Half mei wordt de bevolking van Zeeland via een huis-aan-huis-campagne aanbevolen van de chipknip gebruik te maken. Gedeputeerde J. G. van Zwieten noemt de betrokkenheid van de ANWB bij het project „een geweldige opste ker. die goed is voor het opkrikken van het imago van Zeeland als vooruitstrevende, inno vatieve provincie, waar wat gebeurt en mensen hun nek uitsteken." Goedemorgen treurwilgje. Bedroevend mooie Salix op stam met een prachtige groeiwijze. De warmrode takken 'treuren' waarna vervolgens katjes verschijnen en dan het blad. Kan eerst in de huiskamer, daarna in de tuin. Inclusief mandje. Van 16,95 voor De maanden januari en februari hebben wij geen koopavond. KOUDEKERKE tel. 0118-551623. Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant HET GROENE WARENHUIS 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1