'lan containerkade Braakman Zeldzame, onopvallende gast Laatste rat wordt nooit gepakt III WOENSDAG 17 JANUARI 1996 krechtshof legt in laak-Oomens 5 jaar 'ij-ontzegging op WW Nieuw meetnet voor radioactieve straling eer belangstelling China voor PSD-boot Man door 'vrienden' ernstig mishandeld zeeuwse almanak Montuur Investering van miljoenen Project technisch haalbaar Onder het motto niet waar de opticien bij is' wist die Middelburger zich in te hou den toen hij onlangs, verge zeld van zijn levejisgezellin, jiieuive glazen had laten aanmeten en daarbij een ei gentijds montuurtje zocht. Het modelletje dat hem wel aanstond omdat het hem iets geleerds gaf, vond geen ge nade in haar ogen. Hij ver beet zich. verzamelde al zijn geduld en paste de brilletjes die ze hem met handejivol maar bleef aanreiken. Niettemin, zijn voorkeur bleef dwalen in de richting van dat ene exemplaar, dal ook zo prettig licht was uit gevoerd. „Nou, dan neem je het toch. jij moet het dra- ge7{." zei zijn vrouw met licht ingehouden woede. Hij nam het. Een week later belde de opticien dat de bril klaar was. Ja, hij hield het meteen maar op. „Even doorbijten." dacht hij, op weg naar huis. „Ze raakt er best aan gewend." Toen hij de woning betrad, reageerde ze niet. Ook niet na een minuut of vijf. „Zie je niks aan me?vroeg de man. Ze keek hem eejis goed aan en zei; „O, je hebt je haar la- ten knippen zeker." Nou ja, de volgende dag kreeg hij een prachtig boe ket van haar. van onze verslaggever MIDDELBURG - Zelden of nooit is hij te zien in Zeeland, de roerdomp. Vogel- en egelopvangcentrum De Mikke in Middel burg kreeg het verzwakte dier onlangs binnen. Leerlingen van het Zeelandcol lege troffen de vogel aan bij hun school. Beheerster C. Louwerse vermoedt dat de roerdomp, die met name voorkomt in de Biesbosch, tijdens de vorstperiode op zoek was naar voedsel en in Zeeland is beland. De roerdomp leeft vooral in rietkragen. Door zijn bruin/gele verenpak valt de vo gel bijna niet op. Het bijzondere aan de roerdomp is dat hij niet op de vlucht slaat als gevaar dreigt. Het dier neemt dan de zogeheten 'paalhouding' aan. Door zijn camoutlagepak valt de roer domp bijna niet op. „Hij was heel zwak bij binnenkomst", vertelt Louwerse. „Nu eet hij inmiddels zelf weer. We wachten even wat het weer gaat doen en of hij voldoende aansterkt. Als de vorst uitblijft zoeken we hier een plek waar riet en open water is en dan laten we hem los." foto Ruben Oreel PZC zeeland g1 een medewerker "l - Het Haagse Ge- ^tshof heeft de 34-jarige mo- kijder uit Middelburg die op gpril 1994 in Vlissingen de 7- Laura Oomens doodreed, til ^ordeeld tot zes maanden «trafen de langst mogelijke ontzegging: vijf jaar. De mo- waarmee de man op de Prins ndrikweg, bij een snelheid M tenminste 150 kilometer "ut. onderuit ging en Laura J-Advertentiei den boer drukkers de meest veelzijdige drukkers! bel voor informatie (0118) 681000 den boer drukkers markt 51 I 4331 lk middelburg telefoon (0118) 681000 telefax (0118) 681215 op het fietspad schepte, is ver beurd verklaard. Het hof acht dood door schuld bewezen en spreekt in zijn von nis van 'onverantwoord rijge drag'. Bovendien is rekening ge houden met het feit dat de mo torrijder. die in 1994 nog in Vrou wenpolder woonde, al twee ver keersovertredingen op zijn straf blad had. Het beroep dat het Openbaar Ministerie had ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank in Middelburg, heeft met deze uit spraak slechts gedeeltelijk tot succes geleid. De celstraf is im mers identiek aan de straf die de rechtbank oplegde, maar de rij ontzegging is in vergelijking met het Middelburgse vonnis met twee jaar opgetrokken. Twee weken geleden op de zit ting van het Haagse hof had pro cureur-generaal A. van der Schans een jaar cel en de maxi male rij-ontzegging geëist. Ad vocaat mr E. G. M. Smit ver zocht toen om dienstverlening. Hij vindt dat zijn cliënt ook al gestraft is door de publiciteit die het ongeluk heeft omgeven. De ouders van Laura hebben ge probeerd de motorrijder te laten vervolgen wegens doodslag. Naar aanleiding van het tragi sche ongeluk zijn onder meer ka mervragen gesteld en is een poli tieke discussie op gang geko men over de straftnaat voor roe keloze weggebruikers. van onze verslaggever BILTHOVEN - Een dubbele ring van meetpunten houdt de kernenergiecentrale Borssele en het op korte afstand daarvan gelegen opslagcentrum voor radioactief afval Covra in de ga ten. De meetposten, die elke tien minuten automatisch het stralingsniveau in de lucht regi streren, liggen in cirkels van 5 en 10 kilometer om de centrale. Ze zijn een onderdeel van het nationale meetnet voor radio activiteit, dat dinsdag officieel in gebruik is gesteld. Het net bestaat uit bijna 300 meetposten, verspreid over het hele land. Het is bedoeld om een bijdrage te leveren aan de signa lering van kernongevallen en aan de coördinatie van de ram penbestrijding. Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVMi in Biltho- ven beheert het net. Het nationale meetnet radioac tiviteit is het resultaat van de sa menbundeling van twee tot nu toe afzonderlijke meetnetten: het landelijk meetnet radioacti viteit van het RIVM en het meet net nucleaire incidenten van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dat eerste net is opgezet naar aanleiding van het ongeluk met de kerncentrale in Tsjerno- byl. Doel ervan was in een zo vroeg mogelijk stadium inge vallen met nucleaire installaties te signaleren en informatie te ge ven over de geografische ver spreiding van radioactieve be smetting in Nederland. Het tweede net was opgezet als on dersteuning van de waarschu- wings- en verkenningsdiensten van de regionale brandweer. Met de informatie die deze meetpos ten opleveren over de stalings- toestand in een regio, zouden be slissingen kunnen worden geno men over acute veiligheids maatregelen voor de bevolking. Het besluit de beide netten sa men te voegen, is genomen door de regering. Het nieuwe landelij ke meetnet verenigt de sterke punten van beide afzonderlijke systemen. Dodewaard Behalve rond de Borsselse kern centrale ligt ook een dubbele ring van meetpunten rond de kerncentrale in Dodewaard. Als op één van de meetpunten een alarmniveau wordt overschre den. belt een computer automa tisch de hoofdcomputer van het systeem bij het RIVM. Die waar schuwt vervolgens via de sema foon een wetenschapper van het instituut, die zonodig meteen in actie kan komen. Het meetnet kan niet alleen wolken radioac tieve deeltjes signaleren die bij een eventuele calamiteit uit een binnen- of buitenlandse kern centrale zijn ontsnapt. De meet posten reageren ook wanneer bijvoorbeeld een vrachtauto met stralend materiaal door Ne derland rijdt. van onze verslaggever MIDDELBURG - Niet één diertje in Ne derland wordt zo fel bestreden als de muskusrat. In Zeeland zijn er dagelijks al 13 man mee bezig. Kosten: ruim één mil joen gulden per jaar. Ondertussen blijft de muskusrat onverzettelijk. Vorig jaar zijn er ruim 19.000 gevangen, zo'n dui zend meer dan in 1994. Al jaren wordt de muskusrat met wisse lend succes achtervolgd. Toch wordt het nut van de muskusrattenbestrijding zel den betwijfeld. Kosten en baten worden niet tegen elkaar afgewogen. Alleen oud statenlid H. Venekamp (PvdA) durfde weieens kritische kanttekeningen te ma ken. Slechts hoongelach viel hem ten deel: 'Daar heb je die Venekamp weer.' Een Tsjechische graaf haalde de muskus rat begin eeuw uit Alaska naar Europa, voor de pels. Enkele ratten ontsnapten en na enkele jaren liepen er al miljoenen rond. Pas in 1949 is in Zeeland de eerste gesignaleerd, in de omgeving van Kloos- terzande. Anno 1996 vertoeven er duizen den muskusratten in Zeeland, ondanks de intensieve bestrijding. „Zoveel geld besteden aan de bestrijding van zo'n klein diertje vraagt Vene kamp zich nog steeds oprecht verbaasd af. „Het blijkt gewoon niet te werken." Hij heeft andersoortige oplossingen. De na tuur moet zelf méér doen. Een gebied kan maar een beperkt aantal dieren van dezelfde soort hebben. Dat geldt ook voor de muskusrat. Als er te veel komen, vertrekken ze óf ze krijgen minder jongen. „Zo werkt de natuur". Natuurlijke vijanden van de muskusrat moeten vol gens Venekamp ook meer kansen krijgen; de otter, bunzing, fret en allerlei roofvo gels. „En als de muskusrat dan toch bestreden moet worden, doe het dan in gebieden waar er veel voorkomen", strijkt de biolo- gie-docent de hand over het hart. „Dus niet op Walcheren, Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. maar wèl in West- Zeeuws-Vlaanderen. Alhoewel. Echt no dig is het nergens. De muskusrat vormt helemaal geen bedreiging voor de dijken. Nederland zal zonder muskusrattenbe strijding niet onder water komen te staan. Er is alleen af en toe wat schade aan water gangen." In Nederland is de bestrijding van de mus kusrat door de overheid ter hand geno men. omdat het waterkonijn een bedrei ging voor de zeedijken zou vormen. Dat idee is achterhaald, In 1987 meldt de pro vincie geruststellend in een folder- 'De zware Zeeuwse Deltadijken vormen on neembare vestingen voor de muskusrat'. Verzakkingen „Dat is wel zo", reageert coördinator M. Geuze van de muskusrattenbestrijding, „maar je moet eens zien welke schade muskusratten veroorzaken langs water gangen. Dat is onvoorstelbaar. Ze graven j meterslange holen. Tractoren en koeien I zakken weg. De doorstroming van sloten 1 wordt belemmerd door grondverzakkin- gen. Moeten we die beestjes dan laten j lopen Het antwoord van Geuze is dui- j delijk. „Nee." Gisteren, dinsdag, droeg de provincie de muskusrattenbestrijding officieel aan de Zeeuwse waterschappen over. Het nut i van de taak werd niet betwist. Die is een- fc voudigweg onomstreden. Gedeputeerde A. M. Dek spoorde de waterschappen aan j 'door te gaan met de strijd'. „Te vuur en te zwaard, desnoods." Venekamp had niet anders verwacht. Hij onderkent zijn positie als 'roepende in de woestijn'. „De landbouw is ervoor. Het Rijk subsidieert. En er zit werkgelegen heid aan vast. Niet dat ik die bestrijders werkloos wil hebben. Helemaal niet. Ze hebben zoveel ervaring buiten, in het veld. Daar is veel ander nuttig werk te doen, vooral omdat de veldpolitie is opgehe ven." Of de muskusrattenbestrijding ooit leidt tot het ultieme resultaat: een situatie waarin de bestrijding niet meer nodig is Coordinator Geuze: „In principe kunnen we de muskusrat onder de knie krijgen, maar dan moeten we hem ook onder de knie hóuden Gedeputeerde Dek zei dinsdag hetzelfde tegen de waterschapsbestuurders. „Wees gerust: de laatste rat vangt u nooit." jan onze verslaggever ^out Bareman IPPINE - Het Havenschap jrneuzen heeft vergevorderde jannen voor de aanleg van een jntainerkade aan de westzijde jan de Braakmanhaven. Uiteen liina afgeronde) studie blijkt it een dergelijke voorziening ihnisch haalbaar is. Het ha- :hap denkt aan een kade fasegewijs kan worden uit- iuwd tot een lengte van on- jveer 900 meter. Het gaat om in investering van ettelijke intallen miljoenen guldens. !^|edeputeerde en havenschaps- wrzitter D. J. P. Bruinooge is itimistisch over de ontwikke- ngskansen. „Dit is de eerste ap in de richting van de invul- van de Mosselbanken. In auw overleg met de eigenaar an de 130 hectare aan terreinen lie we daar ter beschikking heb- Dow Benelux - willen we a snel mogelijk een strategie We moeten het eens orden over de aanpak. Als ha anschap kunnen we die zaak in gen hand nemen, we kunnen ok samen met Dow zoeken aar een derde partner, die op et vlak van containertrafieken :al de nodige ervaring heeft." Iniekie locatie aarbij denkt Bruinooge bij oorbeeld aan Verbrugge Inter- ational, het bedrijf dat in de terneuzense Zevenaarhaven - achter de sluizen - ruim een alf jaar geleden is begonnen iet de behandeling van contai- ers. Op jaarbasis gaat het can e aan- en doorvoer van onge- eer 10.000 containers vanuit Weden, Het is niet uitgesloten at Verbrugge die activiteit wil arleggen naar de Braakmanha- en. Bruinooge: „Die haven is - combinatie met de achterlig- mde Mosselbanken - een ieke locatie; een A-locatie. Ik tacht dat we samen met iwnog dit voorjaar afspraken ten maken over de opzet, •moeten onder meer beslissen of we die containerbehandeling beperken tot - zeg maar - de lo cale markt of dat we verder kij ken dan de regio en dus op de commerciële toer gaan. Ik neig zelf naar dat commerciële. Nu je die perfecte locatie tot je be schikking hebt, vind ik datje die ten volle moet uitbuiten." Impuls Hoewel het project 'een gewel dige impuls kan geven aan de werkgelegenheid', vindt de Brui nooge nuchterheid geboden. „Je moet niet denken dat Terneuzen nu plotseling concurrent wordt van giganten als Rotterdam, Zeebrugge of Antwerpen. Je moet eerder denken aan een be scheiden capaciteit van 40.000 tot 50.000 containers per jaar. Maar als je weet dat het contai nervervoer enorm in de lift zit, is het heel belangrijk dat je een dergelijke voorziening in je pak ket hebt." Overigens hebben ook bedrijven in de chemische sector de afgelo pen maanden belangstelling ge toond voor vestiging op de Mos selbanken. Bruinooge verwacht ook wat dat betreft nog dit jaar 'betekenende ontwikkelingen'. Algemeen directeur M. Wester- laken van Dow Benelux tempert het enthousiasme van de haven schapsvoorzitter. „Er is geroe pen dat Dow de Mosselbanken in de aanbieding doet, maar dat gaat me te ver. Laat ons nu eerst eens rustig onderzoeken op wel ke wijze we die terreinen kunnen benutten. Daarbij valt inder daad te denken aan container trafieken, maar daarnaast zeker ook aan chemische bedrijvig heid, die nauw aansluit bij onze activiteiten zodat er sprake kan zijn van een situatie van weder zijds voordeel." Overigens voor ziet Dow op korte termijn geen eigen investeringen in die rich ting. De kapitaalstroom van de c.hemiegigant gaat voorlopig nog richting het voormalige Oost-Duitsland, waar recente lijk een miljardencomplex werd aangekocht. jan onze verslaggever JSSINGEN - De Chinese re fer Dalian Shipping Cy. heeft langstelling voor de oude (SD-veerboot Prinses Mar- riet. Deze rederij kocht eerder I de veerboot Prinses Beatrix or 550.000 gulden van de pro- incie Zeeland. Chinese belangstelling voor ïreen nieuw schip heeft overi- nog niet geleid tot een con- it bod op de Prinses Mar- it. Toen deze veerboot nog in vaart was waren de Chinezen met videocamera's op het Ihip om de actuele staat van de erboot vast te leggen. De toe- and waarin de Prinses Mar- iet verkeert is ongeveer verge- fcbaar met die van de Prinses ïatrix in 1993. Wel is de markt lor tweedehands veerschepen op dit moment sterk fluctue rend. zodat over de prijs die de provincie voor het schip kan krijgen nog onzekerheid be staat. Overigens duurde het eind 1994 nog even eer de voormalige PSD- veerboot naar China kon ver trekken. Het schip had toestem ming nodig van de Scheepvaart inspectie om te kunnen vertrek ken. De inspectie had een lange lijst met veiligheidseisen opge steld. Zo moesten de ramen wor den dichtgelast. Uiteindelijk is het schip begin november 1994 naar de noord-Chinese haven stad Dalian vertrokken, met aan boord een twintigkoppige be manning. Het moest onderweg een zevental havens aandoen om proviand in te slaan. Het schip was bedoeld voor het on derhouden van een veerdienst op een rivier in noord-China. De West-Zeeuws-Vlaamse muskusrattenbestrijder L. P. van Kruijssen ...ze zijn zo schadelijk... foto Charles Strijd naar en de 28-jarige man uit Sint- Maartensdijk reden hem. sla pend en wel. naar de polders bij Scherpenisse Enkele andere vrienden volgden de auto. Toen de 25-jarige werd bewerkt door het tweetal, keken zij lijdzaam toe. Na de kloppartij vonden de aanwezigen echter dat het toch wat uit de hand was gelopen en besloten werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te vervoeren. De 28-jarige ver dachte (niet in het bezit van een rijbewijs) zat achter het stuur De auto belandde echter in de sloot. Daarop besloten ze de po litie te bellen en te verklaren dat het 25-jarige slachtoffer de auto had bestuurd. Het slachtoffer heeft aangifte ge daan van zware mishandeling. De twee verdachten zijn aange houden. hebben inmiddels be kend en zijn in verzekering ge steld. Verder onderzoek naar de zaak loopt nog. Juliana Fonds geeft 15.000 voor plek jeugd op platteland GOES - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de stichting Thuiszorg en Algemeen Maat schappelijk Werk De Bevelan- den te Goes een bijdrage toege kend van 15.000 gulden voor het Jongeren Advies- en Informa tiebureau. Het geld is bestemd om veertig informatiezuilen aan te schaffen voor laagdrem pelige ontmoetingsplaatsen van jongeren op het platteland. Het Juliana Welzijn Fonds helpt verenigingen, stichtingen en groepen hun plannen en projec ten uit te voeren. De activiteiten moeten liggen op het gebied van maatschappelijk welzijn. Jaarlijks stelt het fonds ruim 20 miljoen gulden beschikbaar. Dit geld is afkomstig van onder meer de Giroloterij-Bankloterij, de Lotto/toto en de Krasloterij. van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Om hem 'een lesje te leren' is een 25- jarige man uit Sint-Maartens dijk door twee 'vrienden' in de polder bij Scherpenisse de sloot ingeslagen, daar weer uitge trokken, vervolgens weer de sloot ingeslagen en met een au- tokrik en een wielsleutel be werkt. Hij moest in het zieken huis te Bergen op Zoom worden behandeld. Met de krik was hij herhaaldelijk op zijn hoofd ge slagen; met de sleutel was zijn lichaam bewerkt. Verdachten zijn een 35-jarige man uit Bergen op Zoom en een 28-jarige man uit Sint-Maartens dijk. Zij hadden hun vriend, die dronken was. in een auto rich ting polder gereden en onder handen genomen. Vervolgens hebben zij getracht de politie te misleiden. De zaak kwam aan het rollen toen de politie Tholen in de nacht van zaterdag op zondag de melding kreeg dat op de Westkerkseweg onder Scherpe nisse een ongeluk was gebeurd. Op de plek des onheils lag een auto in de sloot. Op aanwijzing van getuigen werd het 25-jarige slachtoffer uit Sint-Maartens dijk in een andere auto aange troffen. De getuigen hadden hem daar ingelegd. De 25-jarige bleek enkele flinke hoofdwon den te hebben en maakte een versufte indruk. Hij verklaarde dat hij de bestuurder was ge weest van het wrak. Lesje Per ambulance werd de 25-jarige naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. De volgende dag verklaarde hij echter bij de politie dat hij niet de bestuurder van het wrak was geweest. Het ware verhaal zou zijn dat hij in de nacht van zaterdag op zon dag met zijn twee vrienden uit was geweest in Bergen op Zoom. Ze hadden flink gedronken, waarop de vrienden besloten dat hij eens een lesje moest leren. Hij zou zich 'niet kameraadschap pelijk' hebben gedragen. Toen zijn vrienden dit besluit namen, lag de 25-jarige zijn roes uit te slapen in een auto van zijn kameraden. De 35-jarige Berge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11