Assad wijst hulp Europa niet af Portugezen kiezen opnieuw socialistische president KLEURENFOTO'S VANAF 39 CENT VVD ontkent actie beschadiging D66 Baby uit Luiks ziekenhuis ontvoerd Russisch ultimatum aan Tsjetsjenen loopt vanmorgen af 4 WEKEN Kok polst Syrische president over vredeskansen Midden-Oosten Veel steun actie tegen jagen door kroonprins hypotheek Ajax weet weer wat verliezen is Toernooiwinst Sjeng Schalken VOOR 14,25 Wat kouder ckm, Maxima tussen 6 en 8 graden. Eerst nog plaatselijk mist, geleidelijk zonnig met sluierbewolking. De zuidoosten wind is zwak tot matig 2-3 Bft. 239e jaargang no. 12 Maandag 15 januari 1996 Losse nummers 1,60 1-UUR FOTOSERVICE STANDAARDPRINT 99 CENT FOTOHVERSCHOORE Goes Hulst Middelburg Temeuzen Vlissingen Zierikzee Etten-Leur van onze correspondent Ad Bloemendaal AMMAN - In de onderhandelin gen tussen Israel en Syriè is nog een lange moeilijke weg te gaan. De Syrièrs willen serieus verder maar succes is niet ver zekerd. Dat is de indruk die pre mier Wim Kok heeft overgehou den aan zijn gesprek, gisteren in Damascus, met de Syrische pre sident Hafez al-Assad. Kok en minister Hans van Mier- lo van buitenlandse zaken ma ken een rondreis door het Mid den-Oosten die nog tot donder dag zal duren. Gisteren zijn ze in de Jordaanse hoottistad Amman aangekomen en vanavond rei zen ze naar Israel. Het gesprek tussen Kok en As sad duurde tweeeneenhalf uur, een normale tijd voor Syrische begrippen. Zoals altijd begon Assad met een uitvoerige uit eenzetting over de geschiedenis van het Arabisch-Israëlische conflict. Maar na lichte aan drang van de Nederlandse pre- DUN HAAG (ANP) - Kri tisch Faunabeheer (SKF) heeft afgelopen weekeinde op zijn oproep een fax te stu ren naar het Haagse adres van kroonprins Willem-Ale- xander met het verzoek te stoppen met jagen, een groot aantal reacties gehad, aldus een woordvoerder van de organisatie. „Heel veel mensen hebben ons laten weten dat ze blij zijn dat er een organisatie is die de koninklijke jachtpar tijen durft te bekritiseren. Opvallend genoeg hebben we geen enkele negatieve reactie gehad. Mensen met een fax beloofden ook inder daad een fax te sturen. Dege nen die zo'n apparaat niet hebben, kondigden aan de prins een briefje te schrij ven". aldus de woordvoer der. Kritisch Faunabeheer zette afgelopen zaterdag in enkele kranten een advertentie waarin wordt geprotesteerd tegen de drijfjachten door le den van het koninklijk huis op de koninklijke domeinen. De advertentie bevat een brief die sympathisanten naar de kroonprins kunnen faxen en waarin een drin gend beroep op hem wordt gedaan te stoppen met de jacht. SKF wijst de kroon prins erop dat zijn deelname aan jachtpartijen niet past bij „de voorbeeldfunctie die van ons vorstenhuis mag worden verwacht". De Rijksvoorlichtingsdienst kon niet zeggen hoeveel mensen Willem-Alexander een fax hebben gestuurd. Het secretariaat van de prins, waar de fax staat, is in het weekeinde niet bemand. DEN HAAG (GPD) - -leider Bol- keslein ontkent dat er sprake is van een geregisseerde actie tot beschadiging van coalitiepart ner D66. Bolkestein reageert hiermee op uitlatingen van de D66-ministers van Mierlo (bui tenlandse zaken)en Sorgdrager 'Crijnssen' onderschept 100 miljoen aan cocaïne DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse marinefre gat Abraham Crijnssen heeft zondag samen met Amerikaanse kustwach teenheden een drugs transport bij Sint-Maar ten verstoord. Daarbij is voor 60 miljoen dollar ongeveer 100 miljoen gulden) aan cocaïne uit het water gevist. De ope ratie stond onder lei ding van de Nederland se marine. Het Nederlandse fregat heeft momenteel de lei ding over een kust wachtoperatie waaraan Amerikaanse kustwach teenheden, waaronder vliegtuigen, in het Cari- bisch gebied deelnemen. De marine lokaliseerde een vliegtuig bij Sint Maarten, dat drugs in het water dropte. Een he likopter van de Crijnssen en een schip van de Ame rikaanse kustwacht heb ben de cocaïne opge spoord en uit het water gehaald. Volgens de woordvoer der is het de marine tot nu toe wel gelukt om drugstransporten te ver storen. maar is dit de eer ste keer dat het gelukt is de drugs op te sporen. De cocaine wordt vernie tigd. Er zijn geen arresta ties verricht. •Het is een groot suc ces". aldus de woord voerder Ook voor de Amerikanen is het een grote vangst. Minister Voorhoeve installeert op «januari officieel de An- tilliaans- Arubaanse kustwacht in het Cari- bisch gebied. „Maar we hebben nu al een suc ces." mier bleek hij bereid pok over het heden te praten. Hij zei on der meer blij te zijn met het re cente bezoek van de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, Warren Christopher. En de Israëlische premier, Shi mon Peres, toont volgens Assad een goede houding als het gaat om de wil vrede te bereiken. Maar hij zei ook dat er voor de belangrijkste problemen in het overleg nog altijd geen oplossing is gevonden. Voor wat de tijdsduur van het vredesoverleg betreft hield de Syrische president zich op de vlakte. „We hopen dat er niet on nodig veel tijd verloren zal gaan", was het enige dat hij er over kwijt wilde. Op de vraag of Europa een helpende hand kan bieden bij de onderhandelingen antwoordde hij dat alle steun is meegenomen. Premier Kok zei dat hij van Assad geen bood schap heeft meegekregen voor premier Peres, die hij morgen in Israël ontmoet. Hussein Gistermiddag arriveerde het vliegtuig met Kok en Van Mierlo in de Jordaanse hoofdstad Am man. Hoogtepunt van het be zoek aan Jordanië was gister avond de audiëntie en het diner bij koning Hussein. Het gesprek ging voornamelijk over het vre desproces en de economische vooruitgang die Jordanië graag wil zien, nu de puhlieKe aKKuui- den een feit zijn. De koning informeerde bij Kok naar diens ervaringen in Syrië en gaf als zijn eigen mening dat de Israëlisch-Syrische onder handelingen tijd zullen vergen. Niettemin hoopt hij op resultaat voor de verkiezingen in Israël en de Verenigde Staten, in oktober en november. Hussein sprake verder zijn bezorgdheid uit over het gebrek aan stabiliteit in zijn buurland Irak. Over het verzet in zijn land tegen een normalisering van de be trekkingen met Israel zei de ko ning. in de woorden van premier Kok. dat het gaat „om een abso lute minderheid van de bevol king die de de vooruitgang pro beert tegen te houden en dan la ter klaagt dat er geen vooruit gang wordt geboekt" Vandaag opent minister Van Mierlo in Amman een Neder landse ambassade. Die is voorlo pig nog gevestigd in vier kamers van het Jordan Intercontinental Hotel. G.J. Schouten. Neder lands 'tweede man' in Damas cus. is als tijdelijk zaakgelastig de belast met het inrichten van de nieuwe ambassade. Tot voor kort was een honorair consul de enige vertegenwoordiger in Am man maar de ontwikkelingen in het vredesproces in het Midden- Oosten hebben de behoefte ge schapen aan een vast steun punt. Schouten: „Er voltrekken zich hier fundamentele veranderin gen en Nederland kan niet ach terblijven. We zijn in de markt voor een groot aantal projecten in de vier kernlanden bij het vre desproces: Jordanië. Israel, de Palestijnse Autoriteit en Egyp te". „Wat Jordanië betreft gaat het vooral om het spoorvervoer. Ne derland financiert een studie naar de aanleg van een spoorlijn tussen Amman en de Rode Zee haven Akaba. Een andere stu die. naar de modernisering van de Jordaanse vliegvelden, is in middels afgesloten Dat is be langrijk omdat men hier een sterke stijging verwacht van het aantal buitenlandse toeristen. Het Nederlandse bedrijfsleven is geïnteresseerd in de uitvoering van beide projecten". (justitie). Beide ministers me nen in de kritiek van met name VVD en CDA op hun beleid een actie tegen D66 zelf te zien. Van Mierlo beschuldigde het af gelopen weekeinde in NRC Han delsblad VVD-kamerlid Weisglas van „ïmago-beschadi- gingDat zou zijn gebeurd toen Weisglas de minister verweet met diens vogenomen bezoek aan het Palestijnse hoofdkwar tier 'Orient. House' in Oost-Jeru- zalem „als een olifant door de porseleinkast" te gaan. „Ik vind dat men bij de VVD buitenge woon onachtzaam omspringt met een minister van de eigen coalitie", aldus Van Mierlo. „Men gebruikt terminologieën die eigenlijk niet kunnen". Minister Sorgdrager noemde vo rige week de kritiek op het ont slag van procureur-generaal Van Randwijck ook een gerichte aanval op haar partij. Onzin Volgens de WD neemt D66 de kritiek zwaarder op dan nodig. Van „imago-beschadiging" is geen sprake, zo liet VVD-leider Bolkestein zondag weten. Pre mier Kok had vrijdagavond eveneens gezegd geen aanlei ding te zien om een gerichte ac tie tegen D66 te veronderstellen. „Zo'n systeem valt er niet in te ontdekken", aldus Kok, die be nadrukte dat kritiek op een mi nister vanuit de eigen coalitie mogelijk moet zijn. Ook Eerste Kamer-voorzitter Tjeenk Wil link (PvdA) meent dat D66 zich ten onrechte in de hoek gezet voelt door de andere coalitie partners VVD en PvdA. „Het is een beetje onzin dat ze zo kla gen. Ik zie daar de noodzaak niet van in", aldus Tjeenk Willink. Soldaten Ifor gewond bij mijnexplosie TUZLA (AP) - Zes Zweedse manschappen van de Navo-vre- desmacht Ifor in Bosnië zijn gis teren gewond geraakt toen hun pantserwagen op een anti-tank mijn reed. Het incident had plaats in een bufferzone tussen het Bosnische regeringsleger en Bosnisch-Servische militairen bij Maglaj. De zes militairen raakten ge wond aan hun benen: twee an dere Zweden raakten in shock en de chauffeur bleef ongedeerd, aldus een woordvoerder voor het Zweedse bataljon in Tuzla. Premier Kok (links) en minister Van Mierlo (rechts) maakten gisteren wandeling door de oude binnenstad van de Syrische hoofdstad Damascus. kort voor hun gesprek met president Hafez al-Assad een foto ANP van onze correspondent Henk van den Boom LISSABON - Portugal krijgt opnieuw een socialistische pre sident. De ruim acht miljoen Portugezen kozen gisteren de 57- jarige Jorge Sampaio tot opvol ger van de 72-jarige Mario Soa- res, die tien jaar lang president van Portugal is geweest. Vol gens de grondwet was hij niet meer herkiesbaar. Sampaio won de verkiezingen met een ruime meerderheid. Sampaio stond gisteravond op een voorsprong van 54 procent nadat ruim 65 procent van de uitgebrachte stemmen was ge teld. Zijn tegenstander. Anibal Ca- vaco Silva van de centrum- i Advertentie Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) van Bruggen Adviesgroep Dan heeft u 't goed bekeken rechtse sociaal-democraten heeft zijn nederlaag erkend en Sampaio zijn gelukwensen aan geboden. Met de overwinning van de oud burgemeester van Lissabon heeft Portugal voor het eerst in de geschiedenis zowel een socia listische president als een socia listische premier. Want in okto ber vorig jaar kozen de Portuge zen een socialistische regering onder leiding van Antonio Gu terres. Ook in de belangrijkste grote steden werd toen een so cialistisch gemeentebestuur ge kozen. De conservatieve tegenstander van Sampaio. Anibal Cavaco Silva heeft de kiezers tijdens de campagne voor deze ontwikke ling gewaarschuwd. Hij vindt de opeenhoping van linkse macht slecht voor de democratie. Ca- LUIK/BRUSSEL (ANP) - De politie en rijkswacht in België zijn zondag massaal in touw gekomen om een ongeveer 35-ja- rige vrouw te vinden na de ontvoering van een pasgeboren baby uit een zieken huis in Luik. Het jongetje, net een dag oud, dat bij zijn moeder op de kamer lag. verdween rond half zeven 's ochtends uit zijn wiegje. De vrouw die de baby vermoedelijk heeft meegenomen, hing volgens ooggetuigen al enkele dag^n rond in het ziekenhuis La Citadelle, voornamelijk op de toiletten en in de rookkamer. Daar maakte ze kennis met de jonge moeder Véronique De vrouw wist haar wijs te maken dat twee mensen die haar zouden ophalen, niet wa ren komen opdagen. De jonge moeder stelde haar daarop voor de nacht op een stoel in haar kamer door te brengen. De eerste keer dat ze wakker werd, was de vreemde vrouw verdwenen, maar het kindje sliep in zijn wieg. Ze doezelde weer in. maar toen ze voor de tweede keer. een half uur later, haar ogen opende, bleek ook haar zoontje weg Verpleegsters die rond die tijd hun dienst begonnen, hebben een vrouw met een pakje het ziekenhuis zien verlaten Op 8 mei 1994 was Willem II de laatste competitietegenstander die Ajax wist te bedwingen. Zondag lukte het de Tilburgers opnieuw: 1-0. De ploeg van trainer De Jong maakte een einde aan een serie van 52 competitieduels zonder nederlaag van Ajax. Van der Vegt was giste ren verantwoordelijk voor de Amsterdamse nederlaag. Zijn door Frank de Boer geschampte schot trof vlak na rust doel. Vogeltjesmarkt Handelaren mogen van land- bouwministcr Pinxten geen hon den en katten meer verkopen op de Antwerpse Vogeltjesmarkt Marktkoopman Louis Boeye vindt dat de minister met twee maten meet ..De dierenwinkels aan de markt mogen wel honden en katten verkopen. En zij zetten hun die- Q ren ook buiten w Sjeng Schalken heeft gisteren de finale van het tennistoernooi in Jakarta gewonnen. De Limburger versloeg de Marokkaan Younes El Aynaoui in twee sets 6-3 6-2. El Aynaoui had een dag eerder in de halve finales titelverdediger Paul Haarhuis uitgeschakeld. Schalken won in de Indonesische hoofdstad het tweede 11 ATP-toernooi idt zijn carrière. WÊÊM ■■m Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13, 14, 15, 16, 17 en 18. vaco Silva is tien jaar lang pre mier van Portugal geweest. On der zijn beleid is het land dras tisch gemoderniseerd. De pre mier kreeg echter steeds meer kritiek te verduren vanwege zijn eigenzinnige optreden, hetgeen uitmondde in beschuldigingen van corruptie. Lage opkomst De overwinning van Sampaio is mede te danken aan de steun van de communisten en de ui terst linkse partijtjes Zij trok ken vorige week hun kandidaten terug en riepen de kiezers op Sampaio te steunen. Hiermee werd tevens een tweede verkie zingsronde overbodig, omdat de strijd nu slechts nog ging tussen Sampaio en Cavaco Silva. Door het slechte weer van de laatste tijd was de opkomst gis teren erg laag. Hele slreKeii van Portugal staan onder water doordat rivieren buiten de oe vers zijn getreden Hierdoor wa ren veel mensen niet in staat naar de stembus te gaan. Onder de stemmers van gisteren waren ook 12.000 bewoners van het schiereiland Macao, ten westen van Hongkong. Zij stemden voor de laatste keer Portugees, om dat deze oude kolonie in 1999 in handen komt van China. van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - Het gijzelings drama in de Zuidrussische deel staat Dagestan is zondag de zes de nacht ingegaan. De ongeveer tweehonderd Tsjetsjeense guer rilla-strijders hebben van Mos kou tot vanochtend de tijd ge kregen om hun naar schatting zeventig gijzelaars vrij te laten. Twee door de Russen gestelde ultimata hebben ze gisteren la ten verstrijken zonder dat het Russische leger ingreep. Tot nu toe hebben 35 mensen hun leven verloren bij de gijzeling. De toestand in en rond het ge hucht Pervomajskoje aan de grens met Tsjetsjenië, waar het commando 'Eenzame Wolf en de gijzelaars sinds dinsdag avond zitten, is uiterst gespan nen. Moskou eist dat de guerrilla strijders in ruil voor een vrije af tocht alle gijzelaars vrijlaten. De Tsjetsjenen weigeren dit. omdat zij vrezen dan door de Russen te woorden gedood. In ruil voor de vrijlating van hun gevangenen verlangen ze dat Russische vooraanstaande politici en bui tenlandse journalisten hun plaatsen innemen Moskou is er veel. zo niet alles, aan gelegen te voorkomen dat het drama niet, zoals de gijzeling in juni vorig jaar in Boedjon- novsk, op een bloedbad uitloopt De Russische president Boris Jeltsin heeft een zware delegatie onder aanvoering van zijn ver trouwelingen generaal Koeli- kov. minister van binnenlandse zaken en generaal Barsoekov. hoofd van de geheime dienst, naar het gebied gestuurd om de operaties te coördineren. „We geven de commando's nog een nacht om over alles na te denken", verklaarde gister avond een woordvoerder van het Russische ministerie van bin nenlandse zaken tegen het semi- officiele persbureau Itar-Tas.' Hij voegde daaraan toe dat de vrees bestaat dat de guerrilla strijders in de nacht zullen pro beren te vluchten naar Tsjetsje nië. Er circuleerden gisteren de hele dag geruchten dat andere Tsjetsjeense eenheden, waaron der die van de beruchte veld- eommandant Basajev. de man van Boedjonnovsk. op zouden trekken naar het grensgebied. Gisteravond hebben de com mando's volgens Moskou het vuur geopend op Russische een- ueucii uur Pel v oiiiajsivujc neu- ben omsingeld. Daarbij zouden vier Russen zijn gewond. De mi litairen beantwoordden volgens Moskou het vuur niet. „Dat geeft aan dat ze controle over zichzelf verliezen en dat de meest on voorspelbare acties verwacht kunnen worden", aldus een Rus sische woordvoerder tegen Itar- Tass. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 De winnende presidentskandidaat Jorge Sampaio en zijn vrouw gisteren na het uitbrengen van hun stemmen. foto LUSA INhWCA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1