Inellere aanpak ■oest pij Ier dam Dit was gewoon je reinste piraterij CDA wijst vorming één waterschap niet af Snel nieuw overleg over herindeling in Zeeuws-Vlaanderen CDA: besluit Delta om deel te nemen in Ver brugge voorbarig Schrappen vergoeding invalide voor rechter Beginnetje Studie van Rijkswaterstaat: zeeuwse almanak 19$ PZC zeeland VRIJDAG 12 JANUARI 1996 an onze verslaggever IIDDELBURG - Rijkswater- taat Zeeland denkt erover het nderhoudswerk aan de schui- in de Oosterschelde-storm- tlocdkering te versnellen. Dat eeft te maken met de ernstiger foestvorming op de schuiven. hebben zich roestputjes ge vormd in de schuiven. 1991 ontdekte Rijkswater- it scheurtjes in de verf op ertig van de 62 schuiven in de jsterschelde-stormvloedke- ig. Dat was een tegenvaller, jkswaterstaat verwachtte pas anaf 2010 met groot onderhoud moeten beginnen. Dat moest anmerkelijk worden ver- roegd. Ie eerste twee 'aangetaste' miven zijn in 1994 aangepakt, ig jaar werd het werk aan schuiven aan de aanne- :ombinatie Iris-Willems uit pë gegund: twee in 1995. drie en drie in 1997. ij het werk aan de twee schui- 49 en vorig jaar werd Rijkswater- tt onaangenaam verrast. In Ion voor 87 lardrijders m O 0 K tfIDDELBURG - Bij radarcon- oles in Sint Laurens, Buttinge Serooskerke heeft de politie ïalcheren donderdag 87 auto- nobilisten betrapt op te snel rij- ïn. In totaal controleerde de olitie 2208 voertuigen. In Sint aurens stond radarapparatuur jgesteld langs de Noordweg, in uttinge op de Middelburgse- eg en in Serooskerke op de Jostkapelseweg. de schuiven waren roestputjes ontstaan. Die moesten stuk voor stuk worden geslepen en gef reesd, wat veel extra werk met zich meebracht. Een belangrijke kwestie voor Rijkswaterstaat is nu of de ge volgen van de roestvorming steeds ernstiger worden of dat het proces zichzelf op een gege ven moment afremt. Deskundi gen verschillen daarover van mening. Voorbereid Rijkswaterstaat wil op het erg ste voorbereid zijn en is momen teel al aan het onderzoeken of na 1997 méér schuiven in één jaar aangepakt kunnen worden. Dat kan ook financieel van belang zijn. Bij verdergaande roestvor ming wordt het werk aan de schuiven steeds arbeidsinten siever, dus duurder. Bij de bepaling van het tempo gaat de rijksdienst niet over één nacht ijs. Er mogen niet al te veel schuiven tegelijkertijd in onder houd zijn. Het werk vindt dan wel buiten het stormseizoen plaats, van 1 april tot 1 oktober, maar het achterliggende land moet ook in die 'stille' periode op de pijlerdam kunnen rekenen. Alle mogelijkheden worden tot 1997 onderzocht, zoals: verlen ging van het 'werkseizoen' met een maand, het ter plaatse èn el ders in een loods opknappen van meer schuiven. Mogelijkerwijs kunnen dan zes schuiven in één jaar worden behandeld. Veilig heid staat daarbij voorop. Toestemming Rijkswaterstaat zal toestem ming moeten vragen aan de stuurgroep Oosterschelde, als er meer dan vier schuiven per jaar aangepakt gaan worden. De stuurgroep - met vertegenwoor- fanonze verslaggever 1XEL- Gedeputeerde drs G. de Kok (gemeentelijke organisa- iel verwacht dat hij op zeer irte termijn het overleg met i Zeeuws-Vlaamse gemeente besturen over een gemeentelij- É:e herindeling in de regio kan leropenen. Het overleg over en bestuurlijke herschikking lezuiden de Westerschelde »erd najaar vorig jaar opge schort, omdat staatssecretaris 'an der Vondervoort (binnen- andse zaken) de kosten van een «stuurlijke reorganisatie vol- n dl ei*'& op het conto van de ge- (1I< necnten wilde schrijven. Het irovinciebestuur nam hiermee ten genoegen, omdat de ge- lM! ncenten dan opgezadeld zou- len worden met een kostenpost lan circa 40 miljoen gulden. een brandbrief aan de be- indsvrouwe stelde het provin- iebestuur dan ook dat een her- adeling in Zeeuws-Vlaanderen w worden opgeschort zolang i) niet met een of andere com- ensatieregeling voor de dag au komen. Soortgelijke post ntving de staatsecretaris ook 'I de provincie Drenthe en an tra delen van het land waar somenteel herindelingsopera- worden ondernomen. Ook laad voor de Gemeentefi- •sncièn adviseerde de bewinds- rauwe om toch met een nieuwe 'foiï ömpensatieregeling te komen. Jachtgelden ilevrouw Van der Vondervoort idviezen niet in de wind r en inmiddels een aan- «1 nieuwe zogenaamde verfij- lingsregelingen bedacht. Zo °uden de gemeenten bij een rauwe herindeling niet moeten 'Pdraaien voor de wachtgelden to ambtenaren die in de tuwe gemeentelijke organisa- niet meer kunnen worden tdergebracht. Gedeputeerde Jjt Kok gaf gisteren te kennen de hoogte te zijn van enkele "We compensatievoorstellen. jjft vakliteratuur en via telefo- "~:he contacten met Den Haag ik begrepen dat de staatsse- ahs van zins is om ons. maar bestuurders in Drenthe, ge- 'telijk tegemoet te komen. schrijven van de bewinds- nuwe waarin de voorstellen uit Roeken worden gedaan heb ik ^Kriet ontvangen. Als die brief - en ik verwacht dat dit Ltoen enkele weken het geval is [3* het provinciebestuur zich moeten uitspreken over de 'aS of de tegemoetkoming to het Rijk voldoende is. Is dat P"geval, dan is er voor ons geen enkel beletsel meer om het ior- mele overleg met de gemeenten te heropenen", benadrukte De Kok. Glashelder De gedeputeerde verwacht dat dit ook zal gebeuren. Temeer omdat de staatssecretaris in middels wel nadrukkelijk te kennen heeft gegeven door te willen gaan met het proces van bestuurlijke schaalvergroting in Nederland. „Dat beleid is nu weergegeven in een notitie. Dat was eerst ook niet het geval. Nu dus wel en dat beleid is glashel der", aldus De Kok. De gedeputeerde is niet van plan om zich bij voorbaat uit te spre ken over een drie-, vier- of andere deling van Zeeuws-Vlaanderen. Als Axel en Sas van Gent zich voor of tijdens de onderhande lingen zouden uitspreken vóór een eventueel samengaan van die gemeenten, dan zal - zo be klemtoonde de provinciebe stuurder - een dergelijke huwe lijksaankondiging voorzien wor den van een negatief advies van SS- Volgens de Axelse PvdA-wet- houder J. M. van Schaik is het vooralsnog wel de bedoeling dat de raden van beide gemeenten zich medio februari zullen uit spreken over een notitie waarin de voors en tegens zijn vastge legd. Aan dat rapport wordt mo menteel de laatste hand gelegd. „Ik hoop dat de raden volgende maand een intentieverklaring over samenwerking kunnen on derschrijven", zei Van Schaik. De Kok: „De raden mogen dit best doen, die mogen zich uit spreken. Ze zijn autonoom. Ik kan ze dat niet verbieden, maar wat ik al zei: een samengaan van die gemeenten zal door ons van een negatief advies worden voor zien. In initiatieven van onderop zullen wij niet meegaan. Als Zeeuws-Vlaanderen heringe deeld wordt, gebeurt dat inte graal. Zo is dat afgesproken." digers van onder meer gemeen ten en provincie - heeft in het verleden toestemming gegeven voor de behandeling van vier schuiven. Met het onderhoud aan de schui ven is veel geld gemoeid. Per schuif gaat het om 2 a 3 miljoen gulden. Werklieden treffen voorberei dingen voor het zandstralen van een door roest aangetaste schuif in de stormvloedkering, september 1995. foto Pieter Honhoff Slepers Westerschelde van oudsher bikkelharde concurrenten Donderdag, een dag na de confrontatie: sleepboten van Union en Multraship slepen eendrachtig een kraan van Ovet naar de haven van Temeuzen. foto Charles Strijd van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - Ze kunnen het best, samenwerken. Op het Kanaal Gent-Terneuzen trek ken de slepers van de ver schillende firma's dag in dag uit eendrachtig mammoets en supers naar hun plaats van bestemming. Maar gaat het buitengaats, op de Wester schelde, om het binnenhalen van grote 'jobs', dan slaan alle stoppen door. Dan zijn er voor de sleepbootbemanningen flinke premies te verdienen en is, in de strijd om lucra tieve bergingscontracten, veel zo niet alles geoorloofd. De onderlinge strijd tussen de sleep- en bergingsbedrijven op de Westerschelde is van ouds her bikkelhard. Met stampen de sleepboten, zwaaiende vuisten en hevige scheldpar tijen over en weer. De toe schouwers aan de zijlijn - de verzekeringsmaatschappijen, de verkeersbegeleiders en de politie te water - houden hun hart vast. Politiewoordvoer der Jacques Elias: ..We ken nen een aantal gevallen waar bij die confrontaties gemakke lijk tot lichamelijk letsel of er ger hadden kunnen leiden." Verzekeraar J. Visscher: ..Woensdagavond was er spra ke van een grote oorlog. Ik noem het je reinste piraterij wat zich daar voor Temeuzen afspeelde." De bergers van de Wester schelde hadden een rustig jaar achter de mg. In 1995 was het aantal grote, aantrekkelijke 'jobs' op de vingers van één hand te tellen. De oorzaak Moeilijk te achterhalen. De binnenvaart gaat - sinds de in tensievere begeleiding vanuit de verkeersposten op de wal - nauwelijks nog in de fout. En bij de zeevaart is het een kwes tie van geduldig wachten op een machinestoring, een dron ken kapitein of driftende sche pen. In die stille tijd ligt een deel van de slepersvloot werkeloos aan de steiger. Op zulke momenten draait het óók om kapitalen, maar dan wel in de min. Want de vloot is omvangrijk en de bemanning duur. De Unie van Reddings- en Sleepdienst (Union) be schikt alleen al in Temeuzen over elf sleepboten, waarvan er zeven permanent bemand zijn. Stand-by Union-dochter Willem Muller Nederland bv heeft drie van de vier slepers permanent stand by en Multraship Temeuzen houdt elf slepers achter de hand, waarvan een viertal in charter. Union heeft in Ter- neuzen zo'n 150 mensen op de loonlijst staan, Muller ruim 50 en Multraship 25 (aangevuld het kanaal, afhandelden - sloeg woensdagavond plotse ling de vlam weer in de pan. Toen de schipper van het bin nenvaartschip Vincent (gela den met 600 ton cement op weg van Temeuzen naar Hansweert) in dichte mist op de Middelplaat aan de grond liep, ontbrandde de eeuwige concurrentiestrijd in alle he vigheid. Wat zich die eerste uren na de stranding rond de Vincent afspeelde, laat zich moeilijk reconstrueren. De le zingen lopen voorspelbaar uit een. Uiteindelijk trokken de sleepboten van Union en Mul ler zich terug en trokken sle pers van Multraship het schip omstreeks kwart voor vier 's morgens vlot. Sleepboten in september '85 als aasgieren rond de ertstanker Brazilian Vitoria, vastgelopen bij Ellewoutsdijk. luchtfoto Lex de Meester met eenzelfde aantal perma nent oproepbare 'opstap pers'). Daarnaast opereert in het Westerscheldegebied ook een kleinere berger als Polder man in Hansweert. Smit-doch ter Van den Akker in Vlissin- gen mengt zich de laatste ja ren nauwelijks nog in de strijd om de 'jobs'. Na die rustige periode - waarin de firma's braaf hun contract- werk, zoals het verlenen van assistentie aan zeeschepen op Woordvoerder Ad de Vries van Union/Muller: „Onze stelregel is dat degene die het eerst vastmaakt, de klus mag kla ren. De Wandelaar en de Schotland stonden als eerste vast, maar de Fonda van Mul traship maakte ons het werken onmogelijk. Daarna is Multraship bij de verzeke ringsmaatschappij paniek gaan zaaien en hebben wij ons na rijp beraad teruggetrok ken. Ik heb het vandaag al ge zegd: Misschien zijn we wel te netjes geweest. De hele gang van zaken was onverant woord. Nü is het allemaal nog goed gegaan, maar wat als een berging door dat gekrakeel wordt vertraagd en een schip begint te plooien of breekt? Nu ging het nog om cement, maar denk je eens in wat er ge beurt als er èen chemicaliën- tanker in het geding is. Dan zetje als firma wel héél veel op het spel." Multraship-woord- voerder Kees Muller op zijn beurt vindt het gedrag van Union/Muller onbegrijpelijk èn onverantwoord. „Onze ber gingsleider heeft nota bene in het belang van de berging nog opgeroepen tot samenwer king. Maai- daar werd niet op gereageerd. Wij hebben ons netjes gedragen; ons valt ab soluut niets te verwijten." Directeur Visscher van verze keringsmaatschappij Eensge zindheid, de verzekeraar van de Vincent: „Als Multraship zegt dat zij een contract met ons hadden, klopt dat niet. Hun bergingsleider heeft zelf die conclusie getrokken en de anderen weggestuurd. Door de schermutselingen - ik noem het piraterij - had het allemaal heel slecht kunnen aflopen. De bergers namen in mijn ogen onaanvaardbare risico's. Het laatste woord is hierover zeker nog niet gezegd." Gewonde Politiewoordvoerder Elias van de post Temeuzen van de wa- terpolitie: „Ik heb begrepen dat, toen onze boten eenmaal ter plaatse waren, de rust te rugkeerde. De afgelopen vijf tien. twintig jaar zijn we met de regelmaat van de klok met dit soort uitwassen van de concurrentiestrijd geconfron teerd. Ik herinner me maar één gewonde. Dat was berger Leen Polderman, die met een stuk hout op z'n hoofd was ge slagen. Maar dat voorval da teert van minstens vijfentwin tigjaar terug. Daarna bleef het slot zie pagina 10 kolom 1 van onze verslaggever GOES - CDA-voorman S. Buijs in provinciale staten heeft zich donderdag in Goes voorzichtig positief uitge laten over de vorming van een waterschap in Zeeland. Eerder deze week pleitte al werkgeversvoorzitter ir L. A. van Gelder voor één krachtig Zeeuws waterschap. CDA- fractievoorzitter Buijs wilde nog niet zover gaan. Boven de Westerschelde is net één waterschap gevormd. In Zeeuws-Vlaanderen wordt nog op de samenvoeging van de drie bestaande waterschappen gestudeerd. „In Zeeuws-Vlaanderen moet het proces eerst worden afgerond stelde Buijs. „Dat heeft z'n tijd nodig. Daarna is het misschien zinvol om te kijken of één waterschap voor heel Zeeland wenselijk is. Dat zou weieens zo kun nen zijn." Zeeuws-Vlaming J Ramondt - vice-fractievoorzitter van de CDA-statenffactie - vulde aan: „Het CDA zal ove- van onze verslaggever GOES - Delta Nutsbedrijven moet uitkijken. CDA-fractie- voorzitter S. Buijs in provin ciale staten is boos. Hij is boos, omdat Delta Nutsbedrijven heeft besloten financieel deel te nemen in Verbrugge Internatio nal in Terneuzen. Delta Nutsbedrijven zet deze stap, terwijl de aandeelhouders van het bedrijf - gemeenten en provincie - nog moeten praten over de kerntaken van Delta. De aandeelhoudersvergadering be sloot een maand geleden tot een conferentie over de kerntaken. Die moet eind februari plaats vinden. Volgens Buijs had Delta Nutsbe drijven er goed aan gedaan die discussie af te wachten. „Door vroegtijdige initiatieven, zoals in Terneuzen. wordt de politiek hinderlijk voor de voeten gelo pen. Dat zal de discussie niet vergemakkelijken. Delta Nuts bedrijven neemt door deelname in Verbrugge een voorschot op de politieke besluitvorming." Inhoudelijk liet Buijs zich niet uit over de Delta-deelname in de milieupoot van Verbrugge Inter national. „Ik laat mij niet tot een oordeel verleiden. Daarvoor is eerst die kemtakendiscussie no dig." Het CDA-statenlid uitte donder dag zijn kritiek richting Delta Nutsbedrijven na een werkbe zoek aan het fusiewaterschap Zeeuwse Eilanden in Goes. Zo kort na de officiële oprichting van Zeeuwse Eilanden - 1 ja nuari dit jaar - was de CDA-sta- tenfractie de eerste politieke gast van het éne waterschap bo ven de Westerschelde. Onderhandeling Het was juist het waterschap Zeeuwse Eilanden dat de kern takendiscussie over Delta Nuts bedrijven heeft aangezwengeld. Delta wilde de afvalwater-zuive ring bij mosselconserven-bedrij- ven in Yerseke overnemen. Dat is niet gelukt door felle tegen stand van het waterschap. Delta en Zeeuwse Eilanden zijn nu nog wel volop in onderhande ling over de gezamenlijke bouw van een zuivering in het indus triegebied Vlissingen-Oost. Daar was nog geen waterschap actief. Delta is daarop inge sprongen. Binnenkort wordt duidelijk of waterschap en Delta elkaar in Vlissingen-Oost kun nen vinden. Delta Nutsbedrijven is gespecia liseerd in de levering van water, gas en elektriciteit, maar is al ge ruime tijd bezig de basis te ver breden door onder meer activi teiten in de milieusector. Ruzie beslecht met messteek VLISSINGEN - Bij een vecht partij is een 22-jarige Vlissinger woensdagavond om kwart over elf gewond geraakt aan zijn hoofd. Kort na middernacht heeft de politie een 19-jarige en een 16-jarige Vlissinger aange houden. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt, waarna ze naar huis zijn gestuurd. Kort voor de vechtpartij was bij het slachtoffer een slaapkamer- ruit vernield, naar aanleiding van een oude vete. Toen de man meteen paar mensen die bij hem op bezoek waren naar buiten ging. zag hij drie jongens hard weglopen Hij wist deze te ach terhalen. Na een woordenwisseling ont stond een vechtpartij. Eén van de weggelopen jongens was in het bezit van een mes Daarmee verwondde hij de 22-jarige man. Deze heeft zich laten behande len in het ziekenhuis, Uit onder zoek is gebleken dat de man al enige tijd ruzie had met één van de jongens. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het hele dorp, zegt secretaris A. F. van 't YVes- tende van de plaatselijke ANBO- afdeling, spreekt er schande van. Jarenlang ontving de ern stig gehandicapte ex-sleepboot- kapitein J. A. Provoost (62) uit Hansweert van de bedrijfsver eniging een jaarlijkse vervoers- vergoeding van ongeveer 4000 gulden. Dat was prettig voor Provoost. Want dat geld stelde hem in staat met regelmaat een taxi te nemen. Maar de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) kwam en de gemeente Reimerswaal besloot dat Pro voost geen recht meer heeft op een vervoersvergoeding. Hij moet, net als zoveel andere ge handicapten, maar gebruik ma ken van het collectief vervoer. Een groot onrecht, vindt de afde ling Hansweert/Schore van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen lANBO). Want hóe kan Provoost (hij lijdt aan multiple sclerose en zit ruim vijf tien jaar in een rolstoel) nu nog naar zijn familie die in Rotter dam en Putte woont Of naar het scheepvaartmuseum in Amsterdam Zóver brengt het rolstoelbusje hem niet. De ANBO besloot het voor hem op te nemen en hielp hem bij het voeren van beroepsprocedures. En één inwoner van Hansweert, die anononiem wil blijven, stel de zich zelfs garant voor de even tuele kosten die de juridische procedure voor de ms*patiënt met zich meebrengt. Donderdag diende de kwestie voor de sector bestuursrecht van de arrondissementsrecht bank te Middelburg. De advo cate van de invalide sleepboot kapitein. mr M. P. Kapteijn, klonk daar heel stellig: haar cliënt dient op zowel medische als sociale gronden in aanmer king te komen voor een indivi duele vervoersvoorziening. Vol gens mr Kapteijn wordt Pro voost. nu hij zijn vergoeding kwijt is. nóg meer dan voorheen in zijn bewegingsvrijheid belem merd. Zij verweet de gemeente Reimerswaal dat bij het nemen van de beslissing om de ver voersvergoeding in te trekken geen sprake is geweest van een zorgvuldige belangenafweging. Bovendien voerde zij aan dat de gemeente over '94 bijna een half miljoen aan WVG-gelden over hield. „Maar een bedrag van on geveer 3400 gulden om te voor zien in de individuele behoefte van de heer Provoost, was te veel gevraagd." Regels Aan het tafeltje waaraan verte genwoordigsters van de ge meente Reimerswaal hadden plaatsgenomen. werden hoofden geschud. De aanvraag van de invalide ex-sleepbootka pitein is wel degelijk zorgvuldig bestudeerd, zei gemeentelijk vertegenwoordigster M. van Duivendijk. Maar regels zijn re gels. En bovendien, had men bij de gemeente geturfd, met het aantal uitstapjes van meneer Provoost buiten de provincie grenzen valt het wel mee. Con clusie van de gemeente: meneer Provoost kan best met het col lectief vervoer. „Die voorziening is voldoende om in een groot deel van de vervoersbehoefte van alledag te voorzien." De rechtbank doet over uiter lijk zes weken schriftelijk uit spraak. rigens niet het initiatief nemen om tot één waterschap in Zeeland te komen. Het beste is dat zo'n fusie van onder op komt, vanuit de waterschappen zelf. Zo is het boven de Westerschelde gegaan. Dat levert een beter produkt op." Interim-dijkgraaf drs H. Eversdijk van het net gevormde fusiewaterschap Zeeuwse Eilanden liet weten (nog) geen behoefte te hebben aan wéér een fusie. „We hebben nog de handen vol aan onze eigen zaak. Maar we staan na tuurlijk altijd open voor gesprekken." Ze stonden op de dijk, maar ze zagen niets. De twee Ter- neuzense 'mannen van de waterkant' hadden het ge hoord op de scanner. Het ivas weer eens 'oorlog' tus sen de sleepdiensten op de Westerschelde. Inzet ivas het binnenvaartschip Vin cent, met een lading cement aan boord ergens tussen Temeuzen en Elleivoutsdijk vastgelopen op een zand plaat. Ze vroegen zich af of er opzet in het spel was. Of dat de schipper misschien gewoon was misleid door de plotseling opkomende mist. Opzet, oordeelden ze reso luut. Terwijl ze hun avond wandeling vervolgden, zei de een tegen de ander, ,,'t Is geivoon truuk man. Ze heb ben gewoon die mist afge wacht. Wedden dat dat schip daar zinkt Hebben ze stiekem al een beginnetje voor de WOW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 9