Estonia onder rots-matras PZC De vrouw(en) van Mitterrand Ambassade stuurt vertegenwoordiger naar Irian Jay a De Calypso van Cousteau gezonken buitenland Luchthaven Johannesburg lijkt veel op wapenbeurs Britse joden zijn tegen invoering van ME-tijd Vlaamse minister wil duidelijkere regels )ij nieuwe spelling Serviërs in Sarajevo dreigen met gevechten Diamantroof tijdens bezoek koning Hussein Nederlandse bedrijven betrokken bij begrafenisveerboot VRIJDAG 12 JANUARI 1996 Lawinegevaar in Zwitserland DAVOS (AP) - De Zwitserse autoriteiten hebben gewaar schuwd voor een grote kans op lawines in de Alpen in het zuiden van Zwitserland en hebben skiers geadviseerd de be wuste gebieden te mijden. Met 60 centimeter verse sneeuw en relatief zachte temperatu ren in het zuidelijke kanton Ticino en omgeving is het lawine gevaar het grootst van deze winter. Het Federale Instituut voor Sneeuw- en Lawineonderzoek zei dat het gevaar in de po pulaire toeristische delen van de Alpen minder groot is. Deze winter zijn er in Zwitserland drie mensen bij lawines omgeko men. Man vanuit cel actief als oplichter NEW YORK i AP) - Een wegens diefstal in hechtenis zittende Amerikaan heeft zeker 10 mensen voor 23.000 dollar ofpgelicht door zich voor te doen als een politieagent die telefonisch een borgsom vroeg voor zogenaamd gearresteerde familieleden. De 31-jarige Raymond Sanabria belde vanuit de gevangenis zeker 18 mensen met de mededeling dat een familielid was gearresteerd en dat ze de benodigde borgsom konden overma ken naar een (nep(kantoor. Zeker 10 mensen trapten in de zwendel, aldus de Newyorkse openbare aanklager. Een medeplichtige haalde het geld op. Ook de 18-jarige vrouw van Sanabria was betrokken bij de oplichting. „Wat betreft vindingrijkheid en brutaliteit scoort deze zaak zeer hoog", al dus het commentaar van de openbare aanklager. Snoek wreekt zich op visser KONAKOVO (AP) - Een 70 centimeter lange snoek heeft na dat hij gevangen was wraak genomen op een Russische visser door de man bijna zijn neus af te bijten, zo meldde het persbu reau ITAR-Tass donderdag. De visser was zo trots op zijn vangst dat hij de snoek omhoog hield om deze aan zijn kameraden te tonen. Hij kuste daarbij de vis op zijn bek. De snoek reageerde snel en beet zich vast in de neus van de man. De andere vissers op het ijs van het stuw meer van Ivankovo, in de regio Tver op 100 kilometer ten noordwesten van Moskou, konden weinig hulp bieden. Ook na dat ze de kop van de snoek had afgeslagen lieten de kaken van de vis niet los. Artsen uit een nabijgelegen ziekenhuis wisten de man tenslotte te bevrijden. Benin erkent voodoo als religie COTONOU (DPAi - De Westafrikaanse staat Benin heeft de voodoo-cultus officieel als religie erkend. Duizenden inwoners van Benin, dat als de wieg van voodoo wordt gezien, vierden donderdag het besluit van de regering. Meer dan zestig procent van de vijf miljoen inwoners van de mini-staat hangt de voodoo-cultus aan Ook moslims en chris tenen praktizeren vaak voodoo-gebruiken. Volgens president Nicephoro Soglo is met de erkenning een oud onrecht uit de wereld geholpen. JAKARTA ANP/RTR) - De Ne derlandse ambassade in de In donesische hoofdstad Jakarta heeft een medewerker naar Irian Jaya gestuurd in verband met de gijzeling van onder meer twee Nederlanders in dat ge bied. Ook een Britse en een Duitse diplomaat vertegen woordigen ter plekke de belan gen van hun landgenoten. Een woordvoerder van de am bassade in Jakarta zei donder dag dat er intensief contact is tussen de drie vertegenwoordi gingen. De ambassade spreekt van gekidnapten omdat nog niets bekend is over eisen van degenen die de vier Britten, twee Nederlanders, één Duitser en een aantal Indonesiërs vasthou den. „Er is nog niets bekend over eventueel losgeld of over poli tieke eisen", aldus de woord voerder. De ambassadewoordvoerder kon niet zeggen op welke manier de Indonesische autoriteiten de kwestie willen oplossen. „We we ten alleen dat ze bezig zijn.Het is niet duidelijk hoeveel Indone siërs er zijn gegijzeld. Tot nu toe is gesproken over tien ontvoerde Indonessiërs, maar volgens het Britse persbureau Reuters zou het om zeventien Indonesiërs gaan. Volgens het persbureau Reuters zijn de ontvoerde Nederlanders Mark van der Wal, een onderzoe ker van het Wereld Natuur Fonds WNF), en Martha Klein, die werkt bij het regionale bu reau van Unesco in Jakarta en die met verlof in Irian Jaya was. Een woordvoerster van het WNF heeft hun identiteit donderdag avond bevestigd. De groep westerlingen en Indo- nesiers werd ontvoerd in het dorp Mapunduma bij de rivier de Baliem in een onherberg zaam gebied, waar opstandelin gen van de beweging Vrij Papua (OPM) actief zijn. De groep deed biologisch onderzoek in het Lo- rentz-natuurreservaat. Het We reld Natuur Fonds wil het ge bied plaatsen op de Werelderf- goedlijst." Turkse premier tegen coalitie met fundamentalisten ANKARA (AFP/RTR) - De Turkse premier Tansu giller heeft donderdag de vorming van een coalitie met de islamiti sche fundamentalisten gewei gerd. Na een gesprek in Ankara met de leider van de Welvaarts partij, Necmettin Erbakan, wees zij op de volstrekt uiteen lopende manier waarop beide politici de problemen in Tur kije willen aanpakken. Erbakan kreeg de opdracht van president Suleyman Demirel om een regering te formeren na dat zijn partij bij de parlements verkiezingen eind vorig jaar de meeste stemmen vergaarde. Premier Qiller, die met haar con servatieve partij tweede werd, liet toen al weten niets te voelen voor samenwerking met de fun damentalistische moslims. Maar uit hoffelijkheid jegens Er bakan ging zij op zijn uitnodi ging voor een gesprek in. aldus waarnemers. JOHANNESBURG (RTR) - De internationale luchthaven van Jo hannesburg lijkt bij tijd en wijle wel op een wapenbeurs. Veel reizi gers dragen een wapen met zich mee. Alleen al in de afgelopen maanden november en december moesten passagiers 2488 schiet wapens aan de beveiliging van het vliegveld afstaan. In dezelfde periode nam de»politie ruim 800 messen van buitenlandse en binnenlandse reizigers in beslag. Maar agenten troffen ook min der voor de hand liggend wapentuig aan: 147 speren, 18 keer een pijl en boog. regelmatig een set handboeien en een keer zelfs een bijl. Een woordvoerster van de luchthaven meent een verklaring te heb ben: „Veel reizigers doen erg vreemde dingen. Ik ben geen psycho loog maar ik vermoed dat de mensen zich willen beschermen." Zuid- Afrika kent een van de hoogste misdaadcijfers ter wereld. LONDEN (ANP) - Orthodoxe jo den in Groot Brittannië ma ken bezwaar tegen de invoering van de Middeneuropese tijd. Zij vrezen moeilijkheden bij het vervullen van hun religieuze plichten. Een orthodoxe jood begint de dag met een gebedsdienst in de synagoge die niet voor zonsop gang mag beginnen, 's Winters is dat ongeveer 8 uur in Londen. Door de invoering van de conti nentale tijd zouden de diensten pas om 9 uur kunnen beginnen. Voor velen zal het dan, vooral in de hoofdstad, moeilijk worden om voor tienen op het werk te verschijnen. Het verzetten van de klok heeft één keer per week ook een voor deel. De sabbat begint vrijdags bij zonsondergang. Orthodoxe joden in Londen moeten 's win ters vaak al om een uur of twee het werk verlaten om voor de in gang van de sabbat thuis te kun nen zijn. Door de Europese tijd komt er een uur bij. Volgende week spreekt het La gerhuis over het wetsvoorstel de Middeneuropese tijd in te voe ren. Het belangrijkste argument is dat een extra uur licht aan het eind van de werkdag tot 2000 minder verkeersongelukken en 120 minder doden leidt. In 1994 vielen er 3650 verkeersdoden in Groot-Brittannië. SINGAPORE (AFP/RTR) - Het onderzoeksschep de Calypso van de Franse oceanograaf Jacques Cousteau is gezonken in de ha ven van Singapore. Het schip, dat sinds september voor een werf lag, is in het weekeinde aangevaren, zei de Cousteau So ciety in Chesapeake in de Amerikaanse staat Virginia woens dag. De Calypso is een twintig meter lange voormalige mijnenjager die Cousteau sinds 1950 gebruikt voor zijn onderzoek en bekende fllmreport^ges in zeeën en oceanen. Het schip lag sinds septem ber bij een werf na een onderzoeksreis in China en Vietnam. De scheepsagent in Singapore, Nedlloyd Pte Ltd, bevestigde het zin ken, maar zei de oorzaak niet te weten. Cousteau zal moeten uitmaken wat er met het schip gaat gebeu ren. Singapore is de thuisbasis van de Calypso en een ander schip van de zee-onderzoeker, de Alcyone. De kapitein noch de beman ning waren voor commentaar bereikbaar, Een veld vo! bloeiende papavers Ze worden wel slaapbollen Senoemd. Ze wiegen in cadans op '«wind. Tegen die achtergrond laten het esthetische dessin Ysis ui» °nze collectie gordijnstoffen van Kendix zien Gordijnen die sfeer Dessins die rustgevend zijn. 'nonze collectie is te zien dat rust en schoonheid nog veel meer gezichten hebben. Het gezonken onderzoeksschip de Calypso van kapitein Cousteau in de haven van Singapore. fotoEPA van onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - De televisiebeelden van Mitterrands begrafenis gisteren riepen ten minste één vraag op: wie was die jon ge vrouw met sluik zwart haar, die naast een van de zo nen van de overleden presi dent stond toen in Parijs diens kist naar de lijkwagen werd getorst? Ze was Maza rine, Mitterrands dochter. Dochter? Tot voor anderhalf jaar wisten de Fransen niet be ter of hun president had alleen twee zonen. Maar eind 1994 verscheen Paris Match met een foto van Mazarine op de omslag, haar na twintig jaar ontrukkend aan de vergetel heid. Het verhaal schokte de Fran sen, hoewel hun woede vooral de redactie van het weekblad ten deel viel. Maar de onthul ling kwam Mitterrand zo goed van pas. dat werd gesugge reerd dat hij er zelf achter had gezeten. Niet langer hoefde Mazarine een verborgen be staan te leiden. Tot het moment waarop de sluier werd afgerukt, had Ma zarine met haar moeder in een luxueus staatsappar temen t bij de Eiffeltoren gewoond. Hoe lang Mitterrands relatie met die moeder, een twintig jaar jongere vrouw, heeft ge duurd, is onbekend. Maar toen Mitterrand in 1992 voor de eer ste keer werd geopereerd, sliep zijn maitresse in een belenden de kamer van het ziekenhuis. Aangenomen wordt dat zijn escapades naar de staatsflat decennia hebben geduurd. Gedurende die lange jaren en ook tijdens de storm die de onthulling in Paris Match ont ketende, is Danielle Mitter rand altijd achter haar man blijven staan. Voor haar was de onthulling een poging de president in diskrediet te brengen. Lastercampagne Tegen het Nederlandse maandblad Opzij zei ze in sep tember vorig jaar: „Deze 'ont hullingen' kwamen allemaal naar buiten in november 1994. Frangois moest opstoppen, zo dat voor een bepaalde kandi daat (de toen populaire Edouard Balladur) de weg naar het presidentschap vrij zou komen. Het was een wal gelijke lastercampagne, die maar één doel had: Frangois te vernietigen". Danielle kwam volgens Paris Match pas oog in oog met An ne Pingeot, de maitresse. toen beiden in 1992 aan het ziekbed £ini|BRUSSEL (ANP) - Het akkoord Nederland en Vlaande- ïigefttn over nieuwe spellingregels, atus die in september 1997 van iraeht worden, blijkt tamelijk broos te zijn. De Vlaamse minis ter van cultuur Martens wil dat er nieuwe aanpassingen komen, het i H'j vindt dat er duidelijkere re- eiijr fels moeten komen voor het ge- '"'"'k van tussenletters in sa nengestelde woorden. Die wor- ton volgens Martens niet altijd n tot tonsequent toegepast, in i De Vlaamse cultuurminister leeft zijn collega van onderwijs an den Bossche, voorzitter van Ie Taalunie, gevraagd een aan- irin uiting Uit te brengen op het nd koene Boekje. Van den Bos om she zal hierover in contact tre- een met de andere bestuurders aide Taalunie. lT- Se: probleem van Martens Bitst zich toe op de tussen-n. De nd ceuwe regels, die de oude woor- anlijst van de Nederlandse taal enr ut 1954 zullen vervangen, waren st.H iKde bedoeld om definitief een t-2 ifcnde te maken aan de onduide- jkheid over de 'n' in woorden Is bessesap of kersentuin. Vol- ens Martens blijft er echter on gelijkheid bestaan. De nieuwe spelling kwam tot stand na uitvoerige discussie in de Taalunie. Uiteindelijk bereik ten Nederlandse en Vlaamse taalkundigen overeenstem ming. De nieuwe regels worden op 1 september volgend jaar offi ciéél van kracht. Vooruitlopend daarop werd eind vorig jaar ech ter al een nieuwe officiële woor denlijst, oftewel Groen Boekje, gepresenteerd. Voor veel Nederlanders geldt het woordenboek van Van Dale echter ook als officiële woorden lijst. Tussen de Van Dale en het Groene Boekje bestaan honderd tot tweehonderd verschillen op een totaal van 125.000 woorden, die in de officiële lijst zijn opge nomen. De Nederlandse staatssecretaris van cultuur Nuis wilde echter het Groene Boekje niet opnieuw aanpassen, zo antwoordde hij eerder op vragen van de VVD- Kamerleden Te Veldhuis en Cherribi. Op de achtergrond ver wijt de Taalunie de uitgever van Van Dale. Spectrum, vanuit commerciële overwegingen te snel een nieuw woordenboek op de markt te hebben gebracht. Advertentie Kees den Herder van Mitterrand stonden. Bij die gelegenheid zou Mitter rands zoon Jean-Christophe ook voor het eerst Mazarine, zijn halfzus, op de gang heb ben ontmoet. De ontmoetingen in het zie kenhuis verliepen stroef. Jean- Christophe had volgens Paris Match later tegen vrienden hebben gezegd: „Zolang mijn vader niet over deze jonge vrouw spreekt, bestaat ze voor mij niet". Maar na de onthullingen in 1994 begon Mitterrand open lijk over de twee andere vrou wen in zijn leven te spreken, en werden Anne en Mazarine Pin geot in de Mitterrand-clan op genomen. Ze werden geregeld gezien op het buitenverblijf van Mitterrand in Les Landes. Danielle Mitterrand en Anne Pingeot hadden één ding ge meen: beiden waren socialisti sche activisten toen Mitter rand voor hun charmes viel. Maar terwijl Anne Pingeot tot anonimiteit veroordeeld werd toen haar geliefde het Elysée Paleis betrad, begon voor Da nielle een leven als 'Mevrouw de President'. Het dubbelleven van haar Fra- ngois was ogenschijnlijk in elk geval - de minste van haar zorgen. Tegen VSD, een Frans weekblad, zei ze: „In de ko mende maanden zult u zien dat veel meisjes geboren wor den met de naam Mazarine - het is een leuke naam". TEL AVIV (AP) - Terwijl de po- itiehaar handen vol had aan de bescherming van de bezoeken de Jordaanse koning Hussein, hebben dieven woensdag een nerval gepleegd op de eerste iiamantshow die Israël beleef- dieven, die zich voordeden potentiële kopers, gingen er met verschillende pakjes losse diamanten van door, net op het moment dat Hussein in Tel Aviv landde onder ongekend zware lolitiebewaking. Er waren circa lOOO agenten ingezet - een kwart tan de beschikbare politie- nacht - om de bezoekende mo- irch te beschermen. De politie tater van uit dat de overval be- ust is gepland op het moment dat Hussein arriveerde. Volgens politiewoordvoerder Eric Bar-Chen vertegenwoordi gen de diamanten een waarde van 300.000 gulden terwijl in de plaatselijke pers berichten cir culeerden dat ze meer dan 1,5 miljoen gulden waard zijn. Twee mensen hadden zich bij een verkoop-stand voorgedaan als geïnteresseerde kopers. Toen ze vertrokken ontdekte de ver koper dat de diamanten, die aan de andere kant van de kraam waren uitgestald, verdwenen waren, aldus meldde de Israëli sche krant Yediot Ahronot. De verkoper zou de politie een be schrijving van de daders hebben gegeven maai- in verband met het koninklijke bezoek was er niemand beschikbaar om achter hen aan te gaan. Mazarine Mitterrand (rechts), de buitenechtelijke dochter van de overleden Franse oud-presi dent Francois Mitterrand, en haar moeder Anne Pingeot (links) volgden gisteren de kist in Parijs. foto EPA STOCKHOLM (ANP) - Een in ternationale groep bedrijven, waaronder het Nederlandse Smit Tak en de Noors-Neder landse combinatie Jebsen ACZ, gaat de in september 1994 ver gane veerboot Estonia „begra ven". De Zweedse regering, die de operatie financiert, heeft gis teren de opdracht toegekend. De Estonia verging in de nacht van 27 op 28 september 1994, op weg van Tallinn (Estland) naar de Zweedse hoofdstad Stock holm. De ramp kostte aan 912 mensen het leven. Het wrak met naar alle waarschijnlijkheid nog honderden lijken aan boord ligt op zestig a tachtig meter diepte, zo'n honderd kilometer ten zuid westen van de Finse kust. Het Zweedse bouwconcern NCC leidt het consortium dat afge zien van Smit Tak en Jebsen ACZ bestaat uit Eeg Henrike- sen, een Noors dochterbedrijf van NCC. De vier bedrijven heb ben elk een belang van 25 pro cent. De operatie begint in maart of april en moet eind dit jaar afgerond zijn. De kosten be lopen 300 miljoen kroon (73,5 miljoen gulden), aldus hoofd van projectdivisie Per Nielsen van NCC. Al snel na de ramp besloot de Zweedse regering het wrak niet te laten lichten, maar te laten in pakken. Daarvoor wordt mede gebruik gemaakt van materia- SARAJEVO (AP) - De Bosnisch- Servische leider Momcilo Kra- jjsnik heeft gisteren gewaar schuwd dat de Serviërs in Sara- jevo de wapens zullen opnemen jls de overdracht van het be stuur in hun wijken aan de Bos- aiscbe regering niet wordt uit- ir n P'eld- folgens het vredesakkoord van T'ton moet Sarajevo op 19 tart in zijn geheel onder be- uur stuur komen van de regering, hoewel veel Serviers in de vier buitenwijken die nog onder hun 91. controle staan, zich daartegen 8.00 verweren uit vrees voor onder- 93j drukking en wraakacties door 940 moslims. 9.35 Uitstel 9 0S Krajisnik eiste een uitstel tot 15 0.06 september. „Anders komen er 8.55 meuwe gevechten", aldus Kra- 02(1 jisnik tegenover het Bosnisch- q'|! Sen'ische persbureau SRNA. m Als de machtsoverdracht niet |Kordt uitgesteld, dan zullen veel "Serviërs uit Sarajevo vertrek- Degenen die achterblijven hunnen een gewapend verzet or- 2 32 ganiseren", aldus Krajisnik. De EU-gezant in Bosnië, Carl Bildt, noemde het ondenkbaar cat de deadline van 19 maart rordt opgeschort. len en technieken die door ACZ. tegenwoordig onderdeel van Van Oord ACZ in Gorinchem, zijn ontwikkeld na de waters noodramp van februari 1953. ACZ heeft een soort stenen la kens ontwikkeld die worden ge bruikt voor herstel van dijken en die nu rond de Estonia zullen worden neergelaten. Zo wordt voorkomen dat het wrak, dat in zachte bodem ligt, verder om valt. Verder zullen schepen van Smit Tak „rots-matrassen" van zestig bij vijftien meter, bestaande uit met kabels aan elkaar geketen de stenen van 25 bij 15 centime ter. laten zinken die de Estonia moeten bedekken. Nielsen: „Dat moet ook voorkomen dat dui kers in het wrak binnendrin gen." Op die matrassen zal ten slotte een twee meter dikke laag stenen en gruis komen. Nabestaanden van de overlede nen die zich hebben georgani seerd, zijn altijd tegen het be dekken van de Estonia geweest Volgens Nielsen willen ze de mo gelijkheid van lichten openhou den om lijken te kunnen bergen. Vorig jaar juni heeft een Zweed nog geprobeerd het lijk van zijn vrouw uit het wrak te halen. Zijn poging mislukte door ingrijpen van de bemanning van een Zweeds schip. Andere Nederlandse bedrijven zagen zich afgetroefd door NCC. dat Smit Tak en Jebsen ACZ be naderde. Nielsen noemde Hol landse Beton- en Waterbouw iHBW), een werkmaatschappij van Hollandse Beton Groep HBG. en Boskalis. NCC is met een omzet van 200 miljard kroon (4,9 miljard gulden) en twintig duizend werknemers de op een na grootste bouwmaatschappij van Zweden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5