Uitleg over studiefinanciering Optimaal wachten bij NS en PTT Opiumkoning Birma had al lang geen monopolie meer achtergrond Antwoorden op de tien meest gestelde vragen economie wijzer het weer in zeeland en in europa V di bi snelheidscontrole VRIJDAG 12 JANUARI 1996 door Wilfred Scholten Als je gaat studeren krijg je te maken met 'studiefinan ciering'. De studiebeurs maakt het (gedeeltelijk) mogelijk over een eigen inkomen te beschik ken. De regels over het hoe en waarom zijn ingewikkeld en zijn de laatste jaren behoorlijk veranderd. Bovendien gaat als de Tweede en Eerste Kamer er mee instemmen vanaf 1 september volgend jaar een nieuw stelsel in: de prestatie beurs. Hieronder volgen de tien meest gestelde vragen en de antwoorden daar op. De situa tie die beschreven staat is die vanaf 1 september 1996. Heb je nog meer (gedetailleerde) vra gen, bel dan naar een van de steunpunten studiefinancie ring in je omgeving. 1. Wie heeft er recht op studiefi nanciering? Iedere Nederlander (maar bij uitzondering ook buitenlanders) die een opleiding volgt die er kend is door het ministerie van onderwijs en die niet ouder is dan 27 jaar. Vanaf oktober vol gend jaar krijg je als student in het hoger onderwijs ook een beurs als je jonger bent dan 18 jaar. In het voortgezet onderwijs krijg je ook een beurs als je 18 of ouder bent. Vanaf janurai 1997 is dat voorbij. Dan krijg je een zogehe ten tegemoetkoming in de stu diekosten. Dat is een bedrag - afhankelijk van de inkomenspo sitie van je ouders en de gezins samenstelling waaruit je les geld. boeken en reiskosten kunt betalen. Voor leerlingen van ou ders met een inkomen minder dan 39.170 gulden is dat maxi maal 5.696 gulden voor uitwo nenden en 2.870 gulden per jaar voor leerlingen die nog thuis wo nen. Daarbovenop krijg je een vergoeding voor lesgeld. Voor leerlingen aan het middel baar beroepsonderwijs veran dert er niets. Zij krijgen zolang studiefinanciering als ze op school zitten. Je hebt in hoger onderwijs recht op vier jaar ba sisbeurs en aanvullende beurs en een eventuele lening. Daarna mag je nog drie jaar lenen. Som mige opleidingen (voor arts of predikant bijvoorbeeld) duren langer. Dan krijg je vanzelfspre kend ook langer studiefinancie ring. 2. Wat is een basisbeurs? Dat is een bedrag dat iedere stu dent krijgt, ongeacht het inko men van je ouders. Op 1 septem ber 1996 is dat 425 gulden per maand (voor uitwonenden). Thuiswonenden krijgen in het hbo en aan de universiteit 125 gulden. In het mbo zijn de beur zen respectievelijk 391 gulden voor uitwonenden en 91 gulden voor personen die nog thuis wo nen. 3. Kun je daarnaast nog geld krijgen of lenen? Jazeker. Als je ouders minder verdienen dan ongeveer 46.000 gulden (en er maar één kind is) kun je op kamers een aanvullen de beurs van maximaal 382 gul den per maand krijgen. Voor mbo'ers is dat 554 gulden. Als je nog thuis woont zijn de bedra gen iets lager: achtereenvolgens 347 en 519 gulden. Daarnaast kun je geld lenen. Het bedrag is 362 gulden maximaal voor stu denten aan hbo en wetenschap pelijk onderwijs en 156 gulden voor leerüngen van het mbo. Je mag sinds kort ook de aanvul lende beurs en de maximale lei- nig krijgen als je daar gezien het inkomen van je ouders eigenlijk geen recht op hebt. Het hele be drag wordt dan een lening, die je onder dezelfde voorwaarden af lost. Dit is vooral bedoeld voor degenen die financieel onafhan kelijk van hun ouders willen zijn, of die een pa heeft die weigert te betalen. Let wel: de lening moet terug be taald worden met rente, die al gaat lopen tijdens je studie. Het rentepercentage is volgend jaar 6,6 procent. 4. Mag je daarnaast nog bijver dienen? De beurs is geen vetpot, dus veel studenten hebben naast hun beurs een bijbaantje. Per jaar mag je 15.000 gulden bijverdie nen zonder dat dat op je beurs gekort wordt. Krijg je meer dan dat, dan kun je beter bekijken of het nog financieel zinvol is stu diefinanciering aan te vragen. De belastingdienst controleert de bijverdiensten nauwgezet. 5. Wat is de prestatiebeurs pre cies? Het is in feite het omgekeerde van de tempobeurs die voor de huidige studenten blijft gelden. Je moet straks eerst het hele be drag aan studiefinanciering (dus basisbeurs plus aanvullende beurs en eventuele lening) lenen. Pas als blijkt datje aan de eisen van de prestatiebeurs hebt vol daan. worden de basisbeurs en de aanvullende beurs aan de af gestudeerde student geschon ken. De rest moet wel worden te rug betaald. Als je niet aan de ei sen voldoet moet je het hele be drag terug betalen. 6. Hoe ivordt een student beoor deeld? Er wordt gekeken naar de pres taties van de student op twee momenten. Na het eerste studie jaar moetje de helft van je tenta mens gehaald hebben. Per jaar kun je maximaal 42 studiepun ten halen, dus 21 punten moeter na een jaar binnen zijn. Deze norm gaat omhoog als blijkt dal de universiteiten en hogescho len er alles aan doen om de kwa liteit van het onderwijs te verho gen. Dat wordt de prestatie-eis 70 procent van de studiepunten Studenten in de collegebanken. De regels rond de studiefinanciering zijn vaak erg ingewikkeld. fotoarchief PZC door Cees van der Laan Er zal geen grammetje min der heroine worden gepro duceerd als opiumkoning en Shan-Ieider Khun Sa in een Amerikaanse nor zijn straf moet uitzitten. De 'prins van de duisternis' gaf zich deze week over aan de Birmese autoritei ten, maar zijn monopoliepositie op de opiummarkt was allang verbrokkeld. Dezelfde Birmese autoriteiten profiteerden jarenlang van de Pablo Escobar van de 'Gouden Driehoek' (grensstreek tussen Birma, Thailand en Laos). De Shan-leider strooide kwistig met geld om ongestoord zijn pa pavers te telen en opium te pro duceren. De Amerikaanse autoriteiten loofden een prijs van twee mil joen dollar uit voor zijn aanhou ding. Hypocrisie kan de Amerikanen niet worden ontzegd. Khun Sa zal in zijn Birmese cel wellicht terugdenken aan een bijzondere ontmoeting met de invloedrijke Amerikaanse advocaat Joseph L. Nellis in april 1977, die hem namens het Amerikaanse Con gres en president Carter in de jungle opzocht. Hij bood Khun Sa aan de complete opiumpro- duktie op te kopen voor de lieve som van 36 miljoen dollar. Als Khun Sa zich voortaan maar koest zou houden. Er kwam niets van terecht. Shan-staat Khun Sa verdedigde zijn activi teiten altijd met het argument dat hij het geld nodig had om zijn vrijheidsstrijd voor een on afhankelijke Shan-staat te kun nen financieren. Daartoe had hij het Mong Tai leger opgericht (MTA), dat bestond uit 20.000 soldaten en deels uitgerust was met Amerikaanse geweren. Maar zijn achterban werd steeds ontevredener, omdat hij Chine zen benoemde op hoge politieke en economische posten. Khun Sa is zelf half Chinees. Boven dien zeiden de Shan-mensen dat Khun Sa niets deed voor hun vrijheidsstrijd, maar zijn leger vooral inzette voor het bescher men van de papaver-velden. En kele maanden geleden scheid den 2000 Shan-soldaten zich af en sloten een akkoord met het Birmese leger. De regering in Rangoon was intussen door Amerika onder druk gezet om Khun Sa aan te pakken, anders kon er niet gesproken worden over financiële hulp. Zodoende kwam hij ten val. Als Khun Sa uitgeleverd wordt kan hij in de gevangenis de vroe gere Panamese president No riega en een handvol andere co- cainebazen van het Medellin- ol Cali-kartel tegenkomen. On danks hun arrestaties is de co- caineproductie niet of nauwe- lijks afgenomen. Ook voor de he- roineproduktie, die volgens Amerikaanse cijfers voor 60 pro cent uit Birma komt zal Khun Sa's arrestatie nauwelijks effect hebben. In de afgelopen jaren werd de hoofdmoot van de Birmese opium niet meer geproduceerd in de Shan-regio, maar juist in het geïsoleerde noorden bij de Chinese grens waar clans als de Kokan en Wa hun machtsbasis hebben. De Birmese hoofdstad Rangoon wordt regelmatig be zocht door de drugsbaron en ex- communistische guerrillaleider Lin Mingxian van de Kokan- clan. Hij wordt door vrijwel alle deskundigen beschouwd als de machtigste en invloedrijkste opiumkoning van de Gouden Driehoek. Heroïneduivel Ook andere opiumregio's won nen aan betekenis. De meeste heroine in Europa komt tegen woordig uit Afghanistan en Pa kistan, terwijl er ook steeds meer in Zuidamerikaanse lan den, onder meer Colombia, wordt geproduceerd De reden is eenvoudig. De winsten op he roïne zijn een veelvoud van die op cocaïne waarvan de prijs op de Amerikaanse markt gekel derd is. Bovendien schijnt de Zuidamerikaanse heroine van een veel betere kwaliteit te zijn. zo hebben Amerikaanse autori teiten bezorgd geconstateerd. Toch kozen de agenten van Amerikaanse Drugs Enforce ment Agency DE AKhun Sa als de belangrijkste heroïneduivel uit en wel om zeer opportunisti sche redenen. ,,Het Amerikaan se publiek zou zijn belangstel ling verliezen als ze wisten hoe ingewikkeld de situatie in Birma was. Khun Sa werd al decennia lang afgeschilderd als een opiumkoning. Het Amerikaanse publiek kent hem", aldus een DEA-agent in Bangkok. Dat gold ook voor Pablo Escobar, de doodgeschoten Colombiaanse cocaïnebaron. terwijl het Cali- kartel toen al veel machtiger Een trein staat klaar voor vertrek. Wie van de NS inlichtingen wil, betaalt ook voor de wachttijd. fot< door Pauline van de Ven Betaal je ook voor het wachten", vroeg ik aan de telefoniste van de NS reis informatie. „Het volle tarief', zei de telefoniste. En vrijge vig voegde ze eraan toe: „Voor klachten kan ik u een ander nummer geven". Blijkbaar betalen we bij de Ne derlandse Spoorwegen 50 cent per minuut om te mogen wachten. Een zeldzaam ver schijnsel. En een tariefstelling die aan het denken zet. Want normaal gesproken zal een on derneming, binnen het betaal bare. de wachttijden voor haar klanten zo klein mogelijk hou den. Dat is een kwestie van ei genbelang. Het voorkomt dat de klanten naar de concurrent afdwalen en het levert boven dien de meeste winst op. Maar hier ligt het anders. Wachttijd levert de NS meer winst op dan informatie-tijd. Het tarief is immers in beide gevallen hetzelfde en de telefoniste kost uiteraard geld. Daaruit kunnen we een opmerkelijke conclusie trekken: de NS maakt méér winst naarmate ze de wachttijd langer weet te rekken. Maar hoe langer de wachttijd, hoe meer mensen er afhaken. Niet iedereen is even geduldig. Sommigen zitten sereen 'meer dan tien wachtenden voor u' uit en beginnen opnieuw als er dan een ingesprek-toon volgt, terwijl anderen al afhaken bij twee wachtenden. De kunst is om uit te vissen, welke wacht tijd nog zo veel mogelijk bel lers aan het lijntje houdt. Dat is dan de optimale wachttijd. Die wachttijd zou de NS moe ten instellen om de meeste winst te maken. Een econometrist zou zeggen dat de NS de 'geduldskromme' zou moeten weten: dat is de lijn die weergeeft met welk tempo er bellers afhaken naar mate de wachttijd langer wordt. Verder moet het bedrijf natuurlijk nog de kosten van telefonistes weten en het aan tal bellers dat er per dag wordt geholpen, maar die dingen zijn wel bekend. Geduld De geduldskromme is niet be kend. En zonder dat vitale brokje informatie valt er niks te maximaliseren. Nu zou je denken dat een geduldskrom me eenvoudig uit handboeken psychologie te halen valt. maar zó eenvoudig is het niet. Het ene geduld is het andere niet. Het geduld waarmee een forens op een reisinlichting wacht, is niet noodzakelijk ge lijk aan dat van een bolemie- patiënt die op eten wacht, om maar eens wat te noemen. Ook buitenlandse bronnen zijn niet zonder meer bruik baar. Het is allerminst zeker of de Fransman of de Belg even geduldig is als de Nederlander. Nemen we de verkeerde krom me. dan grijpen we naast de maximale winst. In het ex treme geval is het zelfs moge lijk dat de winst in een mini mum belandt, in plaats van in een maximum, en dat zou ver velend zijn. De geduldskromme moet dus achterhaald worden en hier heb ik het volgende op gevon den. We geven alle telefonistes van de reisinformatie een snip perdag. Niet om de beurt maar tegelijk. Een dag lang is er dus niemand om inlichtingen te geven. Intussen loopt de band door. Wie het nummer van reisinformatie draait, hoort net zoals anders een dames stem die zegt: 'U bent verbon den met Openbaar Vervoer Reizigersinformatie Neder land. Er zijn nog vijf wachten den voor u. Nog vier. drie, twee, een. Bij een blijft de band steken en nu turven we hoe de bellers geleidelijk de moed verliezen en afhaken. Zo komt dan moeiteloos de ge duldskromme van de Neder landse bevolking, toegespitst op het geduld dat men wil op brengen voor het opvragen van reisinformatie, uit de bus gerold! En daarmee kan de NS haar wachttijd zo instellen, dat er altijd een maximaal aantal bellers in de wacht staat. En heerlijke winsten maken. Strategie Maximale winst door maxi male wachttijd, het is een stra tegie van briljante eenvoud. Iedere monopolist kan het. De PTT kan het ook Maar voor Inlichtingen Telefoonnum mers Binnenland betalen we 75 cent per inlichting, of we er nu een uur of twee seconden op moeten wachten. Dat is grappig, want daaruit blijkt dat de NS en de PTT een to taal verschillende strategie hebben, en dus ook een ver schillend optimaliseringspro bleem. Dit soort problemen zijn het domein van de econo metrie, waarvoor de Neder landse econoom Jan Tinber gen de grondslag heeft gelegd. Om maximale winst te maken moet de NS zo weinig mogelijk klanten te woord staan en de PTT zo veel mogelijk. In beide gevallen is inzicht in de ge duldskromme onmisbaar. De strategie van de PTT doet klantvriendelijker aan - wachten is gratis maar dat zit nog wat aan vast! Het kan best zijn dat de klant met 75 cent per inlichting bij de PTT toch duurder uit is dan met 50 cent per minuut bij de NS. Wel weten we zeker dat de ta riefstelling van de PTT niet uitnodigt tot lange wachttij den, en die van de NS wel. En dat geen van beide onderne mingen blootstaan aan de heilzame werking van concur rentie. zodat zowel bij de NS als bij de PTT de tarieven waarschijnlijk hoger liggen dan nodig is. Pauline van de Ven is publiciste en econome. Op dit moment is ze druk bezig met haar promotie. Ze heeft verschillende economische publi caties op haar naam Voor deze krant verzorgt Van de Ven twee wekelijks de economiewijzer, afge wisseld met Arjo Klamer Vandaag Vervolgens moet je de volgendf drie studiejaren met succes ver volgen en afronden met het be halen van een diploma. In totaa. moet dat binnen zes jaar gebeu ren. Maar alleen de studiefinan ciering uit de eerste vier jaai wordt een gift. de rest blijft een lening. Pas als je het diploma kunt laten zien, mag je de basis beurs en aanvullende beurs hou den. 7. Wat gebeurt er als je het eerste jaar niet haalt? Dan mag je gewoon doorstude ren. Maar in principe moet je de beurs terug betalen (met rente). Je kunt dit nog voorkomen door de rest van je studie hard te blokken zodat het diploma jou ten deel valt. Dan hoef je alsnog de beurs niet terug te betalen. 8. Mag je tussentijds de studiefi nanciering stil zetten? Ja, je mag er een heel jaar tus senuit knijpen. Om werkerva ring op te doen of om een tijdje full-time bestuurslid van de stu dentenvereniging te zijn. Of om een wereldreis te maken. Je moet dan wel binnen zeven jaar afgestudeerd zijn om geen last te krijgen van de prestiebeurs-ei- sen. 9. Gaat het collegegeld ook om- Om de bezuinigingen op het ho ger onderwijs te halen, heeft de minister met de universiteiten afgesproken dat het collegegeld de komende jaren stapsgewijs omhoog moet. Je moet dat beta len uit het bedrag voor studiefi nanciering dat je krijgt. Het col legegeld per september 1996 wordt 2.400 gulden. Houd er re kening mee dat er de volgende jaren nog eens twee keer 175 gul den bij komt, zodat je in 1998 2.750 gulden betaalt. Tenminste, als het onderwijs aantoonbaar verbetert. Daar beslist de Twee de Kamer over. 10. Wat is de OV-studenten kaart? Naast een beurs heeft iedere stu dent recht op een Openbaar Ver- voer-studentenkaart. Zelf kun je aangeven of je door de week of in het weekend gratis openbaar vervoer wilt. In de andere pe riode heb je korting. De plannen van de minster zijn om op de OV- studentenkaart over een jaar of drie te 'versoberen'. Wat daar van de gevolgen zijn is nu nog niet bekend. Het blijft saai weer voor meteo rologen. De zuidelijke aanvoer van zachte, vochtige oceaan- lucht gaat maar door. Deze wordt in stand gehouden door hoge druk oostelijk van ons en lage druk op de oceaan. Een vol gend lagedrukgebied is inmid dels bij Ierland aangekomen en trekt al opvullend naar het noorden. Een bijbehorend fron tensysteem blijft in de buurt van Zeeland liggen, maar veel neer slag is niet te verwachten. Wel veel bewolking met een enkele opklaring. De temperatuur loopt op naar 8 graden. Van avond en vannacht is er ook veel bewolking. Er is dan weinig wind en er zal vooral waar de lucht over water wordt aange voerd mist ontstaan. De zuidelij ke wind is vanochtend nog ma tig 3-4 Bft, maar neemt af naar zivak vanavond. Minimumtem- peratuur rond 2 graden in Oost- Zeeland en tot 4 graden aan zee. Nautisch bericht Wind: zuidelijk 4 Bft, afnemend 2- 3 Bft; zicht: matig, in de nacht slecht; temperatuur kustwater: 3 graden; afwijking waterstan den: geen afivijking van beteke nis; max. golfhoogte monding Scheldes: ruim een halve meter, afnemend. Vooruitzichten Voor morgen (weekend): Ook in het weekeinde gaat de zuidelijke stroming maar door. Een vol gend laag is inmiddels bij Ier land aangekomen. Een frontale storing blijft in de buurt van Zee land liggen. Temperaturen over dag oplopend naar 7 tot 8 gra den. minimum ongeveer 3 gra den. De zuidelijke wind zwak tot matig, draait later naar a oost. Er zijn wolkenvelden enkele opklaringen, geen n slag van betekenis. Voor maandag tot en met c. dag: De stroming draait n, zuidoost en geleidelijk stro: er iets koudere lucht over it gio. Maxima omstreeks 4 p den, minimum ongeveer 0 den. Wolkenvelden met enb opklaringen. De zuidoost jei wind is zwak tot matig 1-3 ZON EN MAAN 13 JANUARI L.K. 21.46 Zon op 08.43 onder l{ Maan op 00.20 onder li Vrijdag 12 januari Vlissingen Temeuzen C Bath C Roompot-buiten 05. Zierikzee Yerseke 07 Philipsdam-Wesl 06 Zaterdag 13 januari Vlissingen 06 Temeuzen 06 Bath 07 Roompot-buiten 06 Zierikzee Yerseke 07 Philipsdam-West 07 dru 37 201 17,51 t0e 57 225 18.17 57 268 19.17 .40 152 18,00 05 148 19.35 00 154 19,40 45 157 19.35 LK 21.45 26 191 18.49 38 215 19.09' 37 259 20.06 sep: 25 144 18.55 met .40 144 45 150 35 152 2O.40 Laag water Vrijdag 12 januari Vlissingen 12 06 Temeuzen 00.02 Bath 0106 Roompot-buiten 12 00 Zierikzee 00 50 Yerseke 00.50 Philipsdam-West 00.55 Zaterdag 13 januari LK Vlissingen 0016 Temeuzen 00.46 Bath 0142 Roompot-buiten 00 15 Zierikzee 0125 Yerseke 01.30 Philipsdam-West 01.30 r cm uur 183 171 1232 m 193 1336 145 117 1315 122 13.15 124 131: 21.45 156 1251 167 1311 191 14 li 113 12.5t 116 1355 122 1355 126 14 OC ïun De Bild n J 155 U Vooruitzichten Weersvooruitzichten medege deeld door het KNMI, geldig tot en met zaterdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en buien. Zaterdag in Ierland meer bewolking en regen. Op beide dagen veel wind. Middagtempe- ratuur rond 9 graden. Portugal: Wolkenvelden en buien, soms met onweer. Vrijdag in het noorden harde westen wind en plaatselijk veel neer slag. Op beide dagen in het zuiden opklaringen. Maximum temperatuur rond 14 graden, vrijdag in het noorden enkele graden lager. Madeira: Zonnige perioden en vrijwel droog. Middagtempera- tuur circa 20 graden. Spanje: Vrijdag wolkenvelden en vooral in het westen en noord westen enkele buien, soms met onweer. Langs de Costa's in het zuidoosten ook af en toe zon. Za terdag meer zon en bijna overal droog. Maximumtemperatuur in het binnenland ongeveer 9, langs de Costa Brava en de Cos ta Dorada 13 graden. Aan de zuidelijke Costa's rond 17 gra den. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Middagtem- peratuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: wolkenvel den en ten noorden van Agadir enkele buien. In het zuiden gere geld zon en overwegend droog. Zaterdag afnemend buiig. Mid- dagtemperatuur rond 18 graden, in het zuiden plaatselijk 23 gra den. Tunesië: Wolkenvelden, ook af en toe zon en enkele buien, mo gelijk met onweer. Middagtem- peratuur rond 18 graden, vrijdag in het zuiden iets warmer. Zuid-Frankrijk: Vrijdag wol kenvelden en regen of buien. Za terdag opklaringen, maar langs de Middellandse Zeekust nog wisselvallig. In de Franse Alpen en de Pyreneeën boven 1300m ook wat sneeuw. Maxima tussen 8 en 14 graden. Mallorca en Ibiza: Afwisselend zon. stapelwolken en buien, sommige met onweer. Middag- temperatuur rond 14 graden. Italië: Vrijdag wolkenvelden en buien, soms met onweer. In de bergen vanaf circa 1500 meter kans op sneeuw. Zaterdag gelei delijk meer zon en met name op Sicilië nog een enkele bui. Mid- dagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en op beide dagen en kele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 16 graden. Malta: Wisselvallig; veel bun soms met onweer en slechtsal toe zon. Middagtemperat rond 15 graden. Griekenland en Kreta: Periö met zon en op de meeste pil sen droog. Op de Pelopon» en op Kreta meer bewolking een toenemende kans op een gen- of onweersbui. Middag# peratuur van 8 graden noorden tot 16 plaatselijk tal tel' zuiden. Turkije en Cyprus: Zonnigt rioden en droog. TemperatuJdie middags tussen 10 graden op lussc renc Iracl Dardanellen en 18 op Cyprus broo terdag iets kouder. Ier v Zwitserland: Wolkenvelden aan de noordflank van he! penmassief.zaterdag ook elc; tf's af en toe zon. Vooral vrijdag: *ra'l de zuidkant nu en dan regen 1 Bfnf ven de 1500m sneeuw. Tempen tuur overdag in de dalen plus 7 graden, vrijdag in zuidoosten lagere maxima. Polen: Vrijwel overal droos geleidelijk meer zon. Kans mist. Middagtemperatuur in noorden en oosten rond vriespunt, in het zuiden cirtfyie graden. Tsjechie en Slowakije: Wols ran c velden, ook wat zon en overal droog. Hier en daar; Middagtemperatuur graden. Hongarije: Af en toe zon enijiitic wel droog. Plaatselijk mist,r' dagtemperatuur rond +2 den. Weerrapporten 11 januari 19 uw Hij v r tonsi De eeft fan< eT; ullii Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palm as Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid II ipitsi fteuv Cer.!; - Mallorca Malta Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Tunis De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscont^ aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel - vice versa A12 - tussen Arnhem-Ede - roulerende radar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4