Opleidingcentrum niet gewenst Plan indoor-klimmuur in Axel 'Van Bij Ons' jubileert Plan aquarium verbaast bestuur visserijmuseum Deel collectie van heemkundige kring naar Den Hoekzak Axel, Sas en Hulst houden hegeleiding asielzoekers in eigen hand weekenddiensten WATERSCHAP w HULSTER AMBACHT TERNEUZEN - De gemeenten Axel, Sas van Gent en Hulst wil len de sociaal-maatschappelij ke begeleiding van asielzoekers in eigen hand houden en niet uitbesteden aan het nieuwko mersbureau in Terneuzen, dat vorig jaar nog speciaal in het le ven werd geroepen voor dat doel. De gemeenten in kwestie willen het begeleidingswerk door eigen ambtenaren laten doen omdat dit niet alleen praktischer, maar ook goedkoper is. De scholing van de vluchtelingen zou even wel in handen blijven van het Regionaal Opleidingencentrum (ROC) Westerschelde. „Het is allemaal leuk en aardig, zo'n nieuwkomersbureau, maar als we alles eens op een rijtje zet ten, kleven er toch wel wat be zwaren aan het instandhouden van een apart apparaat dat dan regionaal opereert. Alleerst le vert zo'n bureau behoorlijk wat overheadkosten op. Doen we al les met eigen mensen, dan hoe ven we die kosten niet op te hoesten. Bovendien hebben we de kennis voor een goede maat schappelijke begeleiding bij de inburgering in huis. Onze men sen kennen de regelgeving, we ten ook de weg naar andere in- Leegstaande panden rond Arsenaal weg TERNEUZEN - Aansluitend aan het neerhalen van het voor malige Grand Hotel Rotterdam en het vroegere Luxortheater kunnen alle leegstaande pan den tussen Roeiersgang, Ach terom en Dijkstraat ook worden gesloopt. B en w moeten binnenkort nog een beslissing nemen over aan koop van één huisje, maar er is al overeenstemming met de eige naar. verklaarde wethouder J. van Rooijen donderdagavond tijdens de vergadering van de commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Met de sloop van alle leegstaande pan den achter hotel en bioscoop zijn de meest vervallen gebouwtjes uit de binnenstad verdwenen. Maar voor renovatie van het he le Arsenaalplan moeten nog meer, voormalige, bedrijfspan den (waaronder het Ribbens- complex) en woningen worden aangekocht. stanties. Daarvoor heb je geen apart bureau nodig", zei wet houder J. M. van Schaik (wel zijn) van Axel. De gemeenten Axel en Sas van Gent zijn voornemens om geza menlijk de begeleiding van asiel zoekers op te pakken. „Dat moet goed mogelijk zijn. Ook al om dat we toch over bescheiden aantallen spreken. Hooguit een twaalftal nieuwkomers voor Axel op jaarbasis. Voor Sas van Gent zelfs nog iets minder", al dus Van Schaik. Ook collega wethouder P. Weema.es van Hulst vindt dat de gemeente Hulst beter eigen menskracht en deskundigheid voor de begelei dingsdoeleinden kan aanwen den. Vorig jaar nog onderschreven de gemeenten in Zeeuws-Vlaande- ren de intentieverklaring om mee te werken aan een nieuwko mersbureau in Terneuzen, dat in alle gemeenten actief zou zijn. Die verklaring is volgens Van Schaik van geen waarde meer. „Toen konden we extra midde len krijgen voor dit doel als we zouden samenwerken. Die rege ling gaat nu echter niet meer op. Nu krijgt elke gemeente per asielzoeker 11.000 gulden voor inburgerszaken, begeleiding en educatie. Voor de scholing, meer specifiek de taalcursussen, lo pen contracten met het ROC, daarvoor wordt gewoon betaald. Met het restant van die 11 mille - zo'n 3500 gulden - kunnen we de begeleiding het beste in eigen hand houden. Doen we dat niet dan zal een substantieel deel gaan zitten in reiskosten voor begeleiders en administratie kosten. Dat is volgens ons niet de bedoeling." Stichting Welzijn Vorig jaar werd het nieuwko mersbureau in Terneuzen on dergebracht bij de stichting Wel zijn, een instelling die een bewo gen jaar achter de rug heeft om dat een administrateur aan de haal ging met tienduizenden guldens aan budgetgelden. De financiële administratie van de stichting was een grote puin hoop. Volgens de wethouders zijn de perikelen bij de stichting Welzijn niet echt van invloed ge weest op het besluit om niet meer te participeren in een re gionaal nieuwkomersbureau. In het Terneuzense stadhuis, zo liet voorlichter O. Vosveld we ten, reageerden ambtelijk ver antwoordelijken enigszins ver baasd op de uitlatingen van de gementebestuurders. Gisteren 'werd er namelijk ambtelijk over leg over de toekomst van de be geleidingsdienst gevoerd en spraken de ambtenaren af geza menlijk een advies op te stellen over de kwestie. In Hulst, Sas en Axel wordt niet op dat advies ge wacht. De bestuurders van de West-Zeeuws-Vlaamse gemeen ten en Hontenisse doen dat wel. van onze verslaggeefster AXEL - De stichting K2-Out- door/K2 Himalaya Experien ces wil in de watertoren van Axel een klimmuur maken. De hoge steile wand is vol gens de klimvereniging uit stekend geschikt voor deze sportbeoefening. Zeeuws- Vlaanderen zou daarmee de eerste indoor-klimmuur kun nen krijgen. De Nederlandse Bergsportvereniging en de middelbare scholen in Ter neuzen hebben zich al enthou siast getoond. Het idee van de klimmuur wordt maandag besproken in een vergadering van de specia le werkgroep Axelse waterto ren. De vergadering begint om 19.30 uur. Secretaris H. van Es pen van de werkgroep staat niet negatief tegenover het plan, maar geeft aan dat er nog wel wat haken en ogen aan zit ten. Een combinatie met ande re activiteiten is noodzakelijk om het geheel exploitabel te maken. Bovendien zou een verdiepingsvloer, die wellicht wordt aangebracht in de me tershoge toren, de activiteiten van de klimvereniging kunnen bemoeilijken. Architect Dubbeldam van het Bouwkundig Buro Dubbel dam uit Oostburg rekent de commissieleden maandag ook voor hoe duur het is om een verdieping in de watertoren aan te leggen. In de vorige ver gadering had hij hen al uitge legd dat een lift noodzakelijk is om wat met de watertoren te kunnen doen. Een lift kost al gauw 250.000 gulden. Initiatieven van particulieren om de toren om te bouwen tot woning of brasserie met verga der- en tentoonstellingsruim te en theater worden voorlopig aangehouden. De gemeente Axel wil de verkoop van de wa tertoren aan particulieren pas overwegen als het niet haal baar blijkt om er iets publieke lijks mee te doen. Wel denkt zij De stichting K2-Outdoor wil in de Axelse watertoren een indoor-klimmuur maken. Of de plannen daarvoor gerealiseerd kunnen worden is nog niet duidelijk. foto Charles Strijd eraan om co-financiers te zoe ken. De commissie suggereer de eerder de waterschappen bij de besprekingen te betrek ken. Zij kunnen in de waterto ren mogelijk een permanente expositie over water en het werk van de waterschappen inrichten. Hulst maakt zich op voor een nostalgische avond van orize verslaggever HULST - Het speelt maar éen keer per jaar. De voorstelling is dan ook steevast een dikke maand van tevoren uitver kocht. 'Van Bij Ons' is meer dan een doorsnee Bonte Avond met streekcultuur, durven de mede-organisato ren Guido de Croock (direc teur van het Hulster sociaal- cultureel centrum Den Dul- laert) en amateurhistoricus George Sponselee stellig te zeggen na tien jaar ervaring. Een avondje doorhalen in ei gene sferen. Niemand had durven vermoe den dat het 25-jarig jubileum van natuurvereniging De Stelkluut, jaren nadien voor heel wat nachtelijk plezier zou zorgen. Op die heuglijke bijeenkomst in De Bomvrije in Terneuzen ontdekte Spon selee en de zijnen de Zeeuws- Vlaamse volksmuziekgroep Ambras. „Dat was zoiets ge weldig streekeigens, dat ik ge lijk dacht: daar moet in rui mer verband iets mee te doen zijn." Sponselee benaderde toen malig Dullaertdirecteur Ho- noré de Gucht, die wel wat voelde voor ec-n gezellige avond. Het programma van muziek, dans, toneel en voor dracht door en voor mensen uit het Land van Hulst sloeg in als een bom. Zeshonderd bezoekers, jaar in jaar uit. Voor de jubileumvoorstelling van vandaag (vrijdag) zijn 530 kaarten verkocht, omdat de zaal door de aanscherpte re gels rond brandpreventie niet meer zö vol mag zitten. Het evenement wordt omlijst met een tentoonstelling van vier telgen van het geslacht Spon selee. „Je zou bijna spreken van een plaag", zegt George „Een geintje in verband met onze tiende verjaardag. Vol gende keer doen we weer wat anders." Voor de bezoekers is er bovendien een reproductie van een artist impression die Ron Ivens maakte van Hulst. Het origineel wordt verloot. Professioneler Van Bij Ons gaat verder dan pure nostalgie, aldus De Croock en Sponselee. Het idee is van een Bonte Avond, maar het concept is uitge groeid tot meer. Zowel de aan pak als de uitvoeringen wor den steeds professioneler. En het aanbod van de artiesten is groter dan de mogelijkheid tot programmeren. Dankzij die luxe kan de organisatie het zich permiteren een voor selectie toe te passen op basis van kwaliteit. Een regel die is ingevoerd na wat minder ple zierige ervaringen in het ver leden. Iedereen krijgt evenwel een kans. Optredens van de ac- teurs-in-spé worden vooraf bezocht, of videoregistraties worden bekeken. „Daar hou den we bewust de hand in", zegt De Croock. „Want geloof me, een sketch opvoeren in de huiskamer is wezenlijk an ders dan voor een volle zaal." Tien jaar Van Bij Ons vraagt om bezinning. Even naden ken over de volgende periode. Want hoe hou je een nostalgi sche avond springlevend, zon der het gevaar te lopen in her haling te vallen. De organisa toren, bijgestaan door Jan Lievens en Piet Scheerders overwegen allochtone po diumkunstenaars bij het ini tiatief te betrekken. Sponse lee: „Want die zijn zo zachtjes aan ook van bij ons. Maar de muziek moet wel voor een breed publiek toegankelijk zijn. Ik heb weinig trek om (bijvoorbeeld) een kwartier lang naar een doedelzak te luisteren. Voor mijn part krij gen we een koor van Ameri kaanse ondernemers of zo. Als ze maar iets met de streek hebben te maken." Bonte Avonden worden steeds schaarser. Hier en daar vind je ze nog in Noord-Bra bant en (Zeeuws-) Vlaande ren. Meer en meer worden ze echter gehouden in de entou rage van een vereniging, zo dat het originele karakter van pure volksvermaak er afgaat. „Maar niet bij ons", zeggen De Croock en Sponselee. In Hulst is het vertier na afloop min stens net zo belangrijk. „En onze bezoekers zijn trouwe plakkers. Vorig jaar was het geloof ik een uur of half vijf toen we de boel konden afslui ten. Dat is nou echt, van bij ons..." 'Van Bij Ons' viert het tienjarige jubileum meteen uitverkochte voorstelling in Den Dullaert in Hulst. foto Ambras Het bestuur van het Visserijmuseum in Breskens heeft verbaasd gereageerd op plannen om naast het museum een dagrecreatieve voorziening met zee-aquarium in leven te roepen in het dorp, terwijl het museum zelf geen geld heeft voor een dergelijk aquarium. foto Charles Strijd van onze verslaggever BRESKENS - Het bestuur van het Visserijmuseum in Bres kens wil dat het gemeentebe stuur van Oostburg bij het ver beteren van het toeristisch-re- creatief produkt ook denkt aan de tentoonstellingsruimte in het vissersdorp. Het bestuur heeft met verbazing kennis ge nomen van het plan van WD- raadslid J. J. Provoost om een dagrecreatieve voorziening, in clusief zee-aquarium, in het le ven te roepen. Volgens de be stuursleden kan dat geld beter gebruikt worden voor het in richten van het zee-aquarium van het Visserij museum. Snelheidscontrole bij Groede levert 24 overtreders op GROEDE - Bij een snelheids controle op de Rijksweg bij Groede passeerden donderdag tussen 10.00 en 11.30 uur 360 voertuigen. Vierentwintig pas santen overschreden de toege stane maximum snelheid van 80 kilometer per uur. De hoogst ge meten snelheid is 114 kilometer per uur. Muziekuitvoering - Mu ziekvereniging Groede geeft zondag 14 januari haar jaarlijkse nieuwjaarsconcert. De uitvoe ring begint in De Wulpenhoek om 11.00 uur. Het Visserijmuseum is een parti culiere voorziening en wordt door een part-time medewerk ster en een aantal vrijwilligers draaiende gehouden. „In 1990 is het museum geopend en we staan op het punt de top van 55.000 bezoekers te overschrij den", zegt bestuurslid J. Focke. „Om het museum nog aantrek kelijker te maken hebben we een zee-aquarium laten maken. Maar helaas ontbreekt voorlo- Werkgroepen in Sluis niet op één lijn over verkeersproject SLUIS - De verschillende werk groepen en de stuurgroep die be trokken zijn bij de uitvoering van het project Duurzaam Veilig houden begin februari een twee daagse bijeenkomst om op één lijn te komen. Burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aar- denburg meldde donderdag tij dens een commissievergadering dat er wat spanningen waren tussen de verschillende groepen die bij het project betrokken zijn en dat het daarom tijd is dat de neuzen in dezelfde richting gaan staan. „Ook de coördinatie was tot nu toe niet optimaal, maar door het aantrekken van een nieuwe projectleider moet in.die situatie verandering komen", al dus Van Liere. 13 EN 14 JANUARI 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Terneuzen, zat. 08.00-zon. 08.00 uur: H. J. W. A. Meijerink, Beet- hovenhof 3b, tel. (0115) 613768. zon. 08.00-ma. 08.00 uur: P. R. L. Vercauteren, Beethovenhof 3b. tel. (0115)613768. Spreekuur 11.30 en 17 uur. Oostburg, Aardenburg en Zuid- zande, vrij. I7.30-ma. 08.00 uur: W. C. Jongsma, Oudekerkstraat 2, Aardenburg, tel. (0117) 491466. Cadzand, Retranchement en Sluis: J. P. A. de Meijer, Lange Wolstraat 12, Sluis, tel. (0117) 461366. Biervliet, Hoofdplaat en IJzen- dijke vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: N. B. v. d. Maas, IJzendijke, tel. (0117)301266. Breskens en Groede: R. J. La ter veer, Dr. Broodmanstraat 2, Breskens, tel (0117) 381956. Axel en Zaamslag, vrij. 17.00 - ma. 08.00 uur: J. Hoefman, Oranjesti'aat 4, tel. (0115) 561555. Spreekuren zat. van 10-10.30 en 16-16.30 uur. Sas van Gent e.o., vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L. Feyen, tel. (0115) 452525. Spreekuur zat. 10.00 uur op Bol werk Oranje 2. Hulst, Clinge, Koewacht en Sint Jansteen, vrij. 17 - ma. 08.00 uur: R. van Berkel, Nieuwstraat 122, Koewacht, tel. (0114) 313131. Spreekuur 11 en 17 uur. Hoek, Sluiskil, Philippine: H. G. van Haelst, Spoorstraat 44, Sluiskil, tel. (0115)471955. Spreekuur 12.00 uur. Kloosterzande en Hontenisse vrij. 17.00-ma. 08.00 uur. M. van Kalmthout, Groenendijk 52, tel (0114) 681377, spreekuur zat. 11.30 uur in de praktijk Groe nendijk 52. Tandartsen: West-Zeeuwsch-Vlaanderen: J. Schautteet, Grote Maagden straat 24, Sluis, tel. (0117) 461921. Spreekuur 12-12.30 uur. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: J. E. Bruggemans, Stationstraat 14, Hulst, tel. (0114) 312205. Spreekuren zat. 10-10.30 en 18- 18.30 en zon. 12-12.30 uur. Apotheken: Terneuzen, zat. 08.30-17.30 en zon. 11.30-12.30 en 17-18 uur: A. F. J Hamann, Oostelijk Bolwerk 12a,tel 612060. Axel, zat. 10-11 en 16-17: Apo theek Axel, Oranjestraat 6, tel. (0115)562888. Hulst,zat. 11-12 en 15.30-17.30 en zon. 11-11.30 en 16.30-17.30 uur: Apotheek Hulst, Dubbele p 7, tel. (0114)314255. Oostburg en Zuidzande, zal 12.30 en 13-16.30 en zon. l| 12.30 en 17.30 en 18.30 uur;, theek Oostburg, Burchstrai tel (0117)452170. Dierenartsen: Terneuzen, Axel, Zaamsli Dierenkliniek M.P. Schaul Kop, Bastionstraat 3, Axel 0115-561488. Hulst en Hengstdijk: Schaub, Zaamslag, tel. 431366. Spreekuur, zat. uur, IJzendijke: Dierenarts vaa Vijver, tel. (0117) 301388 (0117)348424. Spreekuur zat. 13 en zon. IJ in de dierenkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos Burm, Van Diemenstraat8! (0115) 619628. Spreekuur van 12.30-14.00 uur. Terneuzen: Peter de Vos, Steenbergenlaan 7, tel, 696425. Spreekuur zat. 12.00-13.00 uur. Breskens, Aardenburg, burg en Sluis: 'Dierenar centrum West', tel. (0117)38! (0117)492398/(0117)454484, Spreekuur Noordwal 81 te( burg, vrijdag 19.00-20.00 uur, en zon. 13.00-13.30 uur. Oostburg; Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver rius 1, Oostburg, tel, 452103. Sas van Gent: E. O. M Dj Westdam 54, tel. (0115) 48 spreekuur zat. 11.00-12.00 uc St. Jansteen e.o.: A.E. de Br Tempelier 34, tel. (0114) 31! Spreekuur 11.00 - 12.00 uur. Thuiszorg: Stichting Thuis Zeeuwsch-Vlaanderen spoedgevallen dag en nach: reikbaar: West-Zeen? Vlaanderen: Telefoonnun (0117) 456500, Kanaalzone foonnummer (0115) 611 Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen lefoonnummer (0114) 383508 Verloskundigen: Stichting Provinciale Kn zorg Zeeland, kraamcenü Zeeuwsch-Vlaanderen, da) nacht bereikbaar via tel, i( 674555. Pastorale zondagdiens Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zon. 12 - ma 24 uur: J, Ven Kloosterzande. tel. 681775. West-Zeeuwsch-Vlaandera zon. 12 - ma 24 uur: H. del tel. (0117)491472. Kanaalzone, zon. 12 - ma.24i K. Jordens, tel. (0115) 6183ES OOSTBURG - Mensen met his torische belangstelling kunnen over circa een half jaar een groot aantal boeken uit de col lectie van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaande- ren raadplegen. De publikaties van de heemkundige kring lig gen nu nog opgeslagen in het voormalige schoolgebouw Sint Eloy aan de Nieuwstraat in Oostburg, maar het is de bedoe ling de standaardwerken een plaats te geven in de openbare bibliotheek in multifunctioneel centrum Den Hoekzak. Secretaris J. Boekhout van de Heemkundige Kling West- Zeeuws-Vlaanderen laat weten dat het bestuur van de openbare bibliotheek positief is over het plaatsen van de historische werken in Den Hoekzak. „In to taal hebben we een kleine dui zend boeken", aldus Boekhout. „De standaardwerken krijgen een plaats in de bibliotheek. Waar we de meer waardevolle boeken gaan plaatsen weten we nog niet precies. Maar het is wel de bedoeling dat deze onder toe zicht eveneens geraadpleegd kunnen worden." De heemkundige kring hee het eigen mededelingen vrijwilligers opgeroepen tf pen bij het sorteren en he; ten van de boeken. Voor heil ten van de boeken word! geld gebruikt dat de dige kring heeft gekregenb) in ontvangst van de cultuuii van de gemeente Oostburg der dit jaar. Nieuwjaarsconcert - monie Eikels worden uit Westdorpe houdt op 21 nuari om 20.00 uur een nil jaarsconcert in cultureel trum Concordia in Westd: De voorstelling heeft samenwerking met fanfare celsior uit Terhole. Het is di tiende keer dat de Westd: muziekvereniging een jaarsconcert houdt. Zij onder meer Time is Money,: Dances for Youth Band en: py Sound Selection. Fanfab celsior heeft onder meerThi phant Mars, New Village en gate Overture op het repen staan. pig het geld om het aquarium in te richten." In een brief aan de gemeente Oostburg vragen de bestuursle den zich af of het zin heeft om een tweede aquarium in een dag recreatieve voorziening te ope nen. Focke: „Dat geld zou beter gebruikt kunnen worden voor inrichten van ons aquarium." Provoost legt uit dat hij met zijn plan voor een dagrecreatieve voorziening het bestuur van het Visserijmuseum niet voor het hoofd wilde stoten. „Ik heb groot respect voor de energie die de mensen steken in het openhouden van het Visse rijmuseum en het succes dat ze daarbij hebben", aldus Pro voost. „Het zee-aquarium dat ik voor ogen heb, moet onderdeel zijn van een grootschaliger pro ject. Het is niet bedoeld om het Visserijmuseum in.de wielen te rijden." HULST Wijkraad - De wijkraad Zuid Hulst heeft besloten om als een stichting haar activiteiten voort te zetten. De doelstelling van de wijkraad is de belangen van alle buurtbewoners bij de gemeente c.q. gemeentelijke instanties te behartigen. De wijkraad com municeert met de gemeente over de dagelijkse gang van za ken binnen de wijk en probeert daarnaast het leefklimaat voor de wijkbewoners op peil te hou den of te verbeteren. BEKENDMAKING WIJZIGING HEFFINGSVERORDENING VERONTREINIGING OPPERVLAKTEWATEREN 1986 Het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster Ambacht brengt, gelet op het bepaalde in artikel 73 lid 2 van de Waterschapswet, ter openbare ken nis dat de op 8 december 1995 door de algemene vergadering vastgestelde wijziging van de Hef fingsverordening verontreiniging' oppervlakte wateren 1986 waterschap Hulster Ambacht is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zee land bij besluit van 19 december 1995 nr. 956088 Dir. AB/FBT op 12 januari 1996 in het water schapsblad van het waterschap Hulster Ambacht is geplaatst. Deze wijziging treedt in werking met ingang van de eerste dag na die van de bekendmaking met dien verstande dat het tijdstip van ingang van de heffing wordt bepaald op 1 januari 1996. Ingevolge het bepaalde in artikel 73 lid 4 van de Waterschapswet ligt de genoemde wijziging van de verordening vanaf heden gedurende een perio de van 3 maanden voor een ieder ter inzage op het kantoor van het waterschap, Hogeweg 6 te Hulst en is tegen betaling van kosten in afschrift ver krijgbaar. Hulst, 12 januari 1996. Het dagelijks bestuur voornoemd. K. J. A. Baron Collot d'Escury. dijkgraaf; J. O. R. Alberda van Ekenstein, secretaris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 36