Jan van Delft en zijn filmpjes Een project met pretenties PZC zeeland 11 kunst Het boek als kunststuk exposities 12 VRIJDAG 12 JANUARI 1996 n van onze verslaggever Marcel Modde AXEL - Tegen de laatste vrije muur van het kleine kamertje in het Axelse arbeidershuis staat een grote glim mende koffer. Daarin wacht een blimp op hereniging met de enige echte onvervalste Arriflex 16 ST, hèt ivpe camera waarmee halverwege deze eeuw de prachtigste documen taires zijn gemaakt. Onbekend met het fenomeen blimp? Vraag het bus schauffeur Jan van Delft. En hij ver telt er gelijk bij van zijn Kodak High Speed uit 1946, het meer dan honderd jaar oude micaschijfje, de Biograaf èn de Poolse gebroeders Skladanows- ki die de Lumières wel degelijk voor waren met een eerste korte filmver toning. De mens is ijdel. Kijkt graag naar zichzelf. Al helemaal wanneer dat beeld onafhankelijk van het origineel beweegt. De uitvinding van de filmca mera en -projector eind vorige eeuw, was in die zin dan ook revolutionair te noemen. Hele voorname families wrongen zich in allerlei bochten om vooraan te staan bij een opname. Hoe koddig is het tegenwoordig te zien dat een strak gestrikt meisje in een zon overgoten riante achtertuin met de pink recht omhoog veel te snel een kop thee probeert te drinken. Een re cordpoging nippen. Of een Haags straatbeeld waar het leven wel in heel erg rap tempo aan de kijker voorbij schiet. Van videocamera's met een zelfcorri gerend trilbeeld, het zogenaamde steady-shot, moet Van Delft niks heb ben. Geen kunst aan. Het is ook pas sinds kort dat hij een recorder in huis haalde voor bij de televisie. Nee. geel de 44-jarige buschauffeur maar de techniek van weleer. Toen de profes sionele camera nog moest worden in gepakt in een loodzware geluidsdich te doos (de blimp!) om het motorge- snor uit de film te houden. De periode dat de mensheid nog in spanning kon gaan zitten wachten op het nieuwste bioscoopjournaal. Het is dringen in de verzamelkamer van de Axelaar. Camera's van uiteen lopend formaat staan strak opgesteld op dikke planken. Natuurlijk ont breekt de onvervalste toverlantaarn - inclusief twee oude voorstellingen - niet temidden van alle techniek. In een verwarmde garage een paar stra ten verderop heeft Van Delft vier gi gantische bioscoopprojectoren ge stald. Geruild op beurzen, gekocht wanneer de portemonnee het toeliet, tweehonderdnegentig stuks appara tuur en zestig films, waaronder beel den van de oorlogspuinhopen in Bres- kens, Oostburg en Eede, de inpolde ring van de Braakman en de waters- Jan van Delft toont een filmspoel uit een bioscoopprojector in zijn kamertje vol filmprojectoren en camera's. noodramp in 1953. Genoeg materiaal voor een heel museum, Van Delft weet het. maar hij kan maar geen belang stellende financiers vinden. Historie Honderd jaar filmhistorie op een bo venverdieping van een arbeiderswo ninkje, 't is niet anders. Zo nu en dan trekt de busschauffeur de streek in om zijn wetenschap en verzameling te de len met publiek in kleine zalen. Hiei en daar een lezing, af en toe een verto ning. Tussendoor houdt hij zich op in het magazijn van het museum voor fo tografie aan de Antwerpse Waalse Kaai. Hij .zorgde er persoonlijk voor dat de filmcollectie in de Sinjorenstad weer op orde werd gebracht. De Oude Doos wordt tevoorschijn ge haald. Van Delft klopt trots op zijn schat. De doos herbergt een film uit 1896. Eén van de eerste die het licht zagen. Gemaakt met een Biograaf. van koningin Wilhelmina (1898), de verkiezingscaravaan van de Ameri kaanse president William McKinley (1896) en Paus Leo XIII in één en de zelfde film vereeuwigd zijn. Alle moeite ten spijt, de Biograaf was niet gewild. Het transportsysteem voor de ongeperforeerde film liet te wensen over. Van Delft hield er in ie der geval uniek materiaal aan over. Vergeten een Engelse camera die het uiteinde lijk moest afleggen tegen de nauwkeu riger Cinematographe van de gebroe ders Lumière. De uitvinders van de Biograaf reisden stad en land af om hun apparaat te promoten. Overal waar ze werden ont vangen, schoten ze ter demonstratie een paar beelden. Zo kon het gebeu ren dat een theekransje van de Engel se koninklijke familie, de inhuldiging De produktie werd in 1948 ontdekt in een vergeten kelder van het toenma lig gebouw van de Haagse Courant. De rollen lagen opgeslagen in vier blikken. Trucagespecialist Gerard Dongelmans van Hagefilm slaagde er in het slechts nog gedeeltelijk bruik bare materiaal beeldje voor beeldje over te zetten op 35 millimeter-for maat. Van Delft raakte bevriend met Dongelmans en wist zo weer een kopie van de gerestaureerde versie te be machtigen. Op de hele wereld bestaan foto Peter Nicolai hooguit vijf exemplaren van de 'Bio- film'. weet de Axelaar zeker. Van Delft komt andermaal terug op de Arriflex 16 ST. De wetenschap dat er één in het onderaardse van het Hil- versumse omroepmuseum onaange roerd ligt te liggen, is voor hem bijna onverteerbaar. Deden ze er maar iets mee! Hij heeft bij herhaling een ruil aangeboden. Een gave Ediphone. de dicteermachine met wasrol en kopte lefoon van Thomaes A. Edison, en een persmatrijs van een single inclusief patentaanvraag wil Van Delft maar wat graag afstaan. Niks dus. Bambi, de Zeemeermin en acteurs uit de Leeuwekoning prijken in plastic tussen al het technisch vernuft. Een aardigheidje, zegt Van Delft over de figuurtjes die je met een kindermenu bij McDonalds bij elkaar kunt sparen. „Doet het altijd leuk bij een presenta tie. Fleurt de boel een beetje op." Filmpje! Restauranthouder slaat advocaat BRESKENS - Een toekomstig uitbater van een Chinees res taurant aan Boulevard de Wielingen in Cadzand is donderdag verhoord door de politie, omdat hij een 43-jarige advocaat uit Breskens met een koperen pijp op het hoofd had geslagen. De kandidaat-restauranthouder had de klap uitgedeeld, omdat de Bressiaander de belangen behartigt van een groep inwoners die zich tegen de opening van de Chinese eetgelegenheid ver zet. De toekomstig restauranthouder wond zich zo op over de te genwerking van de bewoners, dat hij de advocaat woensdag aan het eind van de middag bij diens huis opwachtte en een klap met de koperen pijp uitdeelde. Het slachtoffer kreeg een bult op zijn hoofd en deed nog diezelfde avond aangifte bij de politie. Tegen de restauranthouder is donderdag proces-ver- baal opgemaakt. Nadat hij was verhoord werd de man weer vrijgelaten. De officier van justitie beslist pas na het ontvangen van het politierapport of de man voor de rechter moet verschij nen. Opvang van duikslachtoffers GENT - De Vlaamse arts dr Paul vander Eecken vindt de plaatsing van een zogenaamde decompressietank voor slacht offers van duikongevallen in het ziekenhuis te Goes 'niet ren dabel en absurd'. Hij reageert daarmee op opmerkingen van sportduikinstructeur J. P. Colle uit Gent. die kritiek had op de opvang van duikslachtoffers in Zeeland. Vander Eecken is lid van de medische commissie van de Vlaamse overkoepelende sportduikbond Nelos. Volgens hem verloopt de opvang van duikslachtoffers in Zeeland vrij vlot, mede dankzij de samen werking met het opvangcentrum in het Belgische Oostende. De tijd dat een decompressieslachtoffer onmiddellijk in een tank moet is voorbij, voegt Vander Eecken er aan toe. Man beroofd van snorfiets VLISSINGEN - Een 21-jarige Vlissinger is woensdagnacht met geweld van zijn snorfiets beroofd. Het slachtoffer was juist van af de Paul Krugerstraat in zijn woonplaats linksaf de Bonedij- kestraat ingereden toen hij een motorgeluid achter zich hoor de. Vrijwel direct daarna kreeg de man een klap in zijn nek. waardoor hij viel. Het slachtoffer is vermoedelijk enige tijd bui ten bewustzijn geweest. Hij liep een lichte verwonding op aan zijn lip. Toen de man opstond, was zijn snorfiets verdwenen en was er niemand meer aanwezig. Het gaat om een gele Tomos met het verzekeringsnummer JZS 388. De snorfiets heeft een nieuwwaarde van 1800 gulden. De politie is op zoek naar getui gen. MBO-school Oude Tonge gered OUDE TONGE - De school voor middelbaar beroepsonderwijs in Oude Tonge is in veiligheid gesteld. Dat meldt het Rotter dams Albeda College dat de school per 1 januari heeft overge nomen. Alle leerkrachten en het ondersteunend personeel behouden hun baan. Alleen de directeur is vertrokken. Adjunct-directeur J. Tuink is benoemd tot locatie-manager. Volgens hem wordt nu onderzocht of opleidingsmogelijkheden kunnen worden uitgebreid. Daarbij wordt gedacht aan het bin nenhalen van opleidingen in de technische sfeer en op het ge bied van detailhandel. Bedrijven Goes doelwit inbrekers GOES - Bij inbraken in drie Goese bedrijven is in de nacht van woensdag op donderdag onder meer een flinke hoeveelheid au tomatiseringsapparatuur ontvreemd en vernield. In een zaak aan de Industriestraat lieten de verdachten een grote chaos achter. De kluis kregen ze niet open, hoewel daarvoor een bran der was meegenomen. Computers in de kantoorruimte werden kapotgeslagen. Hierdoor kon het personeel gisteren niet werken. Het tweede getroffen bedrijf, aan de A. Fokkerstraat, mist naast computermateriaal ook nog een zaktelefoon. In de zelfde straat is uit een ander bedrijfspand slechts een klein geldbedrag gestolen. Afgelopen weekeinde was hier ook al in gebroken OES - Kunstenaarsboeken ju opnieuw het onderwerp M de jaarlijkse winterten- mstelling van de Goese Cul- rele Raad. In de vitrines van openbare bibliotheek in )es liggen vanaf vandaag rijdag) tal van werken die op tatieve wijze in elkaar zijn iet. Maar niet alle boeken jjven verscholen achter glas. bezoeker van de tentoonstel- ig mag sommige exemplaren tjaar ook voor het eerst aan- beuit Bnonze verslaggeefster in voorbeeld van een werkje St een hoge 'aaibaarheidsfac- I is 'Die skandalöse sehn- van Wilbert van der een. Het boekje heeft een om- We heel grappig aansluit bij inhoud. De zacht aanvoelen- skaileren kaft past prima bij elijki t verhaal dat valt te plaatsen de categorie soft porno, it boekje heeft een duidelijke k met het thema van deze daz itertentoonstelling: de relatie de b ssen boek en vorm. Overigens sleedde overeenkomst tussen uiter en verhaal niet bij elk ten- ngesteld werk zo duidelijk, st de objecten verbindt, is dat allemaal afkomstig zijn van [Hg ^everij PlaatsMaken in Arn- ai C i] feeks 1 boekenproducent bestaat «Is 1986. De uitgeverij is on- (idj san uit de samenwerking tus- idcrs D een groep kunstenaars en tlnstituut voor de Vrije Gra- Typerend voor PlaatsMa- deri! Wsde series die ze heeft uitge- Erfi|scht. Een heel bijzondere is de "wks: speciale uitgaven ge- lakt door gerenommeerde (leef, Wtenaars. Mensen als Ar mando, Lucebert en Jan van Munster kregen de opdracht een boek te maken dat een duidelij ke relatie had met hun eerdere werk. Ook deze zijn te zien in de bibliotheek. De boeken van PlaatsMaken zijn bijzonder, maar niet uniek. Ze zijn gedrukt in oplages die va riëren van zo'n vijftig tot vijfhon derd. De werken waarvan de uit geverij nog maar één exemplaar heeft, liggen in de vitrine. In de rest van de boeken mag de be zoeker naar hartelust snuffelen. Kassabon De wintertentoonstelling roept de vraag op wat nou eigenlijk nog een boek is en wat niet. Zo ligt in één van de vitrines een pa pieren boodschappenzak met wat levensmiddelen. Bij nader inzien leest de toeschouwer op de 'kassabon' een gedicht. Een blikje lijkt op het eerste gezicht bedrukt met produktinformatie, maar de letters blijken gedach ten van kunstenares Judith van den Bos weer te geven. De uitgever noemt het in ieder geval wél boeken en maakt zelfs een duidelijk onderscheid met de tijdschriften die ze uitgeeft. Daarvan zijn er ook enkele in Goes te bewonderen. 'On the road' valt op door het gebruik van een bijzondere vorm van ge heimschrift. In plaats van letters gebruiken makers Karei Mar tens en Roelof Mulder kleine af beeldingen van filmsterren. Boek en vorm/Vorm en boek, wintertentoonstelling van de Goese Culturele Raad, 12 ja nuari tot en met 10 februari, Openbare Bibliotheek Goes. Openingstijden: di 10-17 uur, wo 10-17.30 uur en 18.30-20 uur, do 12.30-17.30 uur en 18.30-20 uur, vr 12.30-17.30 uur en 18.30-20 uu, za 10-12 uur. toongestelde werken op de wintertentoonstelling in ™niet allemaal in één oogopslag te herkennen als boek. foto Willem Mieras door Nico Out De selektie I'. Zo heet de tentoonstelling in de Wa tertoren CHK over 'de kunst- produktie in Zeeland'. De ex positie maakt deel uit van een reeks met werk van zo'n 60 kunstenaars, die deels ook op twee andere plekken in Vlis- singen zal plaatsvinden. Een project met pretenties, dat een impuls wil zijn voor het kunst klimaat in Zeeland. Dat is ook wel nodig. Er ge beurt immers niet zo veel met de beeldende kunst in Zeeland. In 1990 maakte het Zeeuws Museum voor het laatst een balans op met een presentatie van 15 jaar provinciale aanko pen. Een documentatie van kunstenaars die in Zeeland werken ontbreekt sinds de voormalige Zeeuwse Culturele Raad de uitgave staakte. 'De selektie' draagt echter wel spo ren van beperking die met een keuze niet zoveel van doen heeft. Pas na een jaar wordt duidelijk wie organisator Leon Riekwel heeft uitgezocht, Van een overzicht is pas achteraf sprake. Dat heeft alles te ma ken met gebrek aan ruimtes en kader. Eigenlijk is het Vlis- singse initiatief een taak voor het Zeeuws Museum, maar daar ontbreekt menskracht en zaalruimte. Nu de Watertoren dankzij de ook al ambitieuze tentoonstelling van Narcisse Tordoir op elke verdieping tij delijk extra wandruimte heeft, is Riekwel pragmatisch in het gat gesprongen dat anderen hebben laten liggen. 'De Selek tie I' draagt daarom de sporen van pragmatisme. Er zijn nog geen lijnen uitgezet die moge lijke tendenzen zichtbaar ma ken en zo de inrichting van de ruimte mede bepalen. Je kunt ook niet zien of er binnen het Zeeuwse onderling contacten zijn die elkaar beïnvloeden. Dat is jammer. Nu is de inrich ting antwoord op de vraag hoe zoveel mogelijk kunstenaars zo goed mogelijk tot him recht kunnen komen in een niet een voudig in te richten ruimte. Richtingloosheid Wie zich onbekommerd open kan stellen voor individuele werken van individuele kun stenaars, komt genoeg tegen dat boeit. In haar veelvormig heid en thematische variatie is de tentoonstelling een afspie geling van de richtingloosheid die de kunst van nu kenmerkt. Het enige dat bindt is de wens om de mogelijkheden die beel dende kunst biedt optimaal uit te buiten en zo min mogelijk Annunciazione' van Natasja Boezem. gebaande wegen te gaan. Ik vind dat geen nadeel, maar een voordeel. Wie zekerheden zoekt komt in actuele kunst van een koude kermis thuis. Wie kijkt wordt uitgedaagd zijn blik te verruimen. Waarover gaat het dan zoal? Over verwondering, in de gouaches van Cees van Gilst, geladen met kleuren en tekens die getuigen van een verbon denheid van mens en natuur En in de zich ontwikkelende vormen die Hans de Win als transparante schilden aan de muur hangt. Over drift en verlangen, in een imponerende 199 doekjes tel lende explosie van erotiek door Wim de Maat. Over een besef van lichtheid en grenzeloosheid. oneindige ruimte en dito tijd, in de poëti sche objecten waarmee Martin McNamara het voormalige wa terreservoir inrichtte. Over kracht, macht en on macht in de stenen beelden en de Orpheus van Gertjan Even huis. Over de grenzeloze wereld van de schilder waarvan Dave Meyer zich een gedreven verte genwoordiger toont en Jan Zembsch laat zien dat hij weer op dreef is. Over engagernent. waar Cees de Valk sober aan de culturele aspecten van de oorlog in Sara- jewo herinnert. Over de drang om het leven te laden met magie, wat Gerard Marinus Verkerke drijft tot het scheppen van surreele situa ties. Over schoonheid, waar de ele gante schalen van Ineke Otte hoogpotig en goudglimmend van getuigen. Over ironie. in Willy de Houcks rond een lichtend Mariabeeld- je sjablonig gepenseelde alle gorie op het menselijk bestaan. Over wonderen, in de heden daagse 'Annunciazione' van Natasja Boezem. Over het leven als vlucht, in een doek waarop Paul Bartels een jet schildert die hoog bo ven twee verstrengelde men senlijven scheert. Over het leven als eeuwige tril ling, zoals Sander Littel het in zijn tweeluik verbeeldt. Over identiteit en cliché, in de verzameling 'gebitten' die Ro nald van Dokkum rangschikt in kistjes en kast. Over stereotiep en confronta tie. in een bizarre reeks varia ties op schilderkunst en reali teit van Hans de Ruyter. Over dubbelzinnigheid en con formisme. in 'Nil nisi cruce', dat Eric Brandts samenstelde uit tegen wand geplakte meta len doosjes Zwakheden Ik vond geen werk dat uit ge makzucht lijkt te zijn ont staan. noch werk dat. onver schillig laat Natuurlijk is niet alles van dezelfde kwaliteit. Maar een goed gemiddelde wordt zeker gehaald. Het hoog foto Lex de Meester tepunt is niet toevallig in de nok van de toren geplaatst. De vier objecten van Martin McNamara zijn breekbaar transparant en toch vol van ge dachten. Maar ook in de kelder schittert een zeer geslaagd ob ject: in al zijn eenvoud is het beeld van Natasja Boezem ver rassend én gelaagd. Maar, en daarin schuilt de zwakte van 'Selektie I' als tentoonstelling: niet iedereen heeft evenveel ruimte of een net zo mooie plek als deze kunstenaars. En wie de expositieruimte kent, weet dat objecten die op de omge ving inspelen een niet in te ha len voorsprong hebben ten op zichte van werk dat er gewoon een plaats heeft gekregen Ten slotte dit: ondanks de zwakhe den is 'De selektie I' verplichte kost voor wie zich een oordeel wenst aan te meten over de ac tuele kunstproduktie in Zee land. 'De selektie I', Watertoren CHK. Oost-Souburg. Tot en met 28 januari Tot en met 29 februari expo seert de in 1963 geboren Ar meense kunstenaar Safian As- hot in Ter Valcke in Goes. Zijn schilderijen tonen zijn ontwik keling in verschillende perioden in zijn leven: in Armenie <1981- 1990i. in Rusland (1990-1993) en in Nederland (sinds 1993). De laatste jaren gaat zijn belang stelling uit naar de architectuur door middel van het schilderen van kerken (waaronder de Grote Kerk in Goes) en kloosters. Ge opend: dagelijks 10.00-22.00 uur. Fotografisch werk van Jaap Klein uit Middelburg is tot en met 18 februari te zien in sauna en zwemschool Aquavia in Axel. Er hangen drie series foto's: over Domburg en omgeving, over de Mont St Michel in Frankrijk en over Spanje. Te zien tijdens de openingstijden van de sauna. In de Openbare bibliotheek aan de Lange Zelke in Vlissingen is tot 31 januari een expositie in gericht van schilderijen, teke ningen en keramiek van ver standelijk gehandicapten (leden van de Ateliergroept. De ten toonstelling is opgezet in samen werking met de Arduinstichting (dagbesteding verstandelijk ge handicapten in Middelburg i. Openingstijden: ma tm do 12.30- 20.00 uur. vr 10.00-20.00 uur. za 10.00-12.30 uur. Tot en met 26 januari is in het gemeentehuis in Kapelle brons beeldhouwwerk te zien van An ton Beijsens uit Goes. Open op werkdagen: 8.30-12 00 en 13.00- 16.00 uur. Mevrouw Van Nieuwenhuy- zen exposeert tot en met 31 ja nuari aquarellen en karakter poppen van papydou (een mo derne uitvoering van papier-ma- ché) in de centrale hal van Ter Schorre in Terneuzen. Het is de eerste keer dat zij daarmee op deze wijze naar buiten treedt. Dagelijks geopend: 9.00-21.00 uur. Galerie 't Haentje te Paart aan de Spanjaardstraat in Mid delburg toont tot 22 februari werk van Corrie Blaas en haar zus Cobi Boone. Van Corrie Blaas hangen er houtdrukken en etsen, waarvan de houtdruk ken* in kleur zijn en de etsen in sepia. Voor haar beelden combi neert Cobi Boone verschillende materialen steen-acrylaat, steen-zink, steen-lood-hout Aan de bezoekers leggen de zussen de vraag voor of hun verwant schap in hun werk te zien is. Ge opend: do. za en zo 14.00-16.30 uur. Tot 8 februari exposeert Hans de Brouwer zijn pasteltekenin gen in de Grenenhoek in Goes. Hij wordt vooral geïnspireerd door de natuur en met name door het kleine wild. Te zien: di t /m za 10.00-17.30 uur, do tot 21.00 Het overzicht van de lopende ex posities staat op paghia 13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 31